Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Élesztő nélküli kenyér

monamama
Létrehozva: 2003. november 18. 07:52
Szervusztok!
Szeretnék olyan kenyeret sütni, ami egészséges, tudom mi van benne, esetleg élesztő nélkül készül, mégis finom. Vannak ételek, amelyekbe sütőpor helyett szódabikarbónát, illetve szalakálit tesznek. Az élesztőt mivel helyettesíthetem?
Ti próbálkoztatok már?
  1. 2004. június 2. 21:30101.
    Szia Villő!
    Köszönöm a gratulációt, bár még nem érzem rá érdemesnek magam.
    Vannak még kérdések. Most éppen az első kovászolásnál tartok, úgyhogy van időm kidolgozni az újabb stratégiát.
    Nem ég meg a teteje, ha felül sütöm? A könyvek ugyanis inkább alsó sütést javasolnak. A fokozatokkal meg a hőfokokkal bajban vagyok, ugyanis a villanysütőmnek 7 fokozata van, de nem tudom, hogy melyik hány fokot jelent. A tapasztalatok alapján az 5-öst neveztem ki 200 foknak, így a kenyeret a 6-oson sütöttem. Legközelebb majd 10 perc után leviszem 5-ösre.
    Amikor pihenteted a fatálkában, akkor mivel takarod le? Konyharuhával?
    Egyelőre ennyi.
    Gezemic
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342211 (99)
     
  2. Torolt_felhasznalo_342211
    Torolt_felhasznalo_342211
    2004. június 2. 11:12100.
    Sziasztok!
    Már sokan kérték a receptet, de beszámolót szinte senkitől sem kapok, pedig szivesen olvasnám itt. A negatív tapasztalatokat is, hogy segíteni tudjunk vagy nehogy más is ugyanabba a csapdába jusson. Vagy nem próbáltátok ki?
    Ötletes, van valami újdonság mostanában a pékműhelyedben?
    Villő
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  3. Torolt_felhasznalo_342211
    Torolt_felhasznalo_342211
    2004. június 2. 11:0999.
    Szia Gezemic!
    Jó neved van. :-)) Gratulálok a finom kenyeredhez. A külső szépségbe belejössz majd, nekem legalábbis egyre szebbek a kenyereim. :-))
    A sütés elején elég magas fokozatra (mondjuk 2/3 , , magasság"') szoktam tenni kb. 10 percig, aztán lejjebb szoktam venni, mondjuk 1/3-1/2 , , magasságig". A sütőben legfelülre teszem és a sütő aljában edényben víz párolog az egész sütés alatt.
    Nekem szép vekni szokott sülni, a laposság szerintem függ attól, mennyire lágy a tészta, és miben keleszted. A tészta nekem , , éppen nem ragacsos" állagú, belisztezve szépen meg tudom tartani a kezemben, nem , , plöttyed" le. Fa hosszúkás tálkában (amit persze belisztezek) pihentetem, ez adja a vekni formát. Amikor kiborítom ebből a tepsire, akkor nem lapul el.
    A repedés ellen a szurkálás jó, de a nehezebb tésztájú, sűrű (pl. rozsos) kenyrek nekem is elrepednek alul. Szurkálni fogpiszkálóval szoktam, jól összeszurkálom. :-))
    További kérdések? ;-)
    Villő
    előzmény:
    gezemic (96)
     
  4. 2004. június 1. 19:3898.
    Szia!
    Köszönöm a választ.
    Nemrég én is megvettem azt a könyvet, és nekem is a francia parasztkenyér volt a legszimpatikusabb a kép alapján. Az első sütésből egy nagy kemény szalonna lett. Nagyon betartottam a megadott időt, és mivel mostanában hideg volt, így nem lett elég jó a kovász. A második sütéskor már tovább hagytam kelni. Ekkor viszont nagy barlang keletkezett a kenyérben. A csúnya külalak szerencsére nem befolyásolta az igazi jó kenyérízt. Szerintem sokkal finomabb, mint az élesztős. Szeretném, ha egyszer olyan szép kenyeret sikerülne sütnöm, mint képen. Próbálkozom.
    előzmény:
    otletes (97)
     
  5. 2004. június 1. 09:0697.
    Szia!
    Én eredetileg tepsiben sütöttem szép kerek lett, nem repedezett be de lapos lett. A kovászos kenyértől csak úgy tudsz magasságot várni ha valamiben sütöd.
    Én már többször írtam hogy Römertopfban sütöm. Ettől sajnos nem lesz finom kérge de a így a férjem is tudja enni és több napig szelhető. Esetleg próbáld magasabb falú jénaiban illetve olyan fazékban aminek fém füle van.
    Mesélj majd az eredményről és a tapasztalatadról.
    Ha van időd nagyobb könyvesboltban van a kenyérről egy szép könyv csak kenyér képekkel és receptekkel, a francia parasztkenyér fotóját és leírását nézd meg. Tulajdonképpen mi is azt készítjük.
    előzmény:
    gezemic (96)
     
  6. 2004. május 28. 22:3996.
    Kedves Tapasztalt Kenyérsütők!

    Én mostanában kezdtem kovászolt kenyereket sütni, egyelőre külcsín tekintetében még nem az igazi az eredmény, viszont nagyon finom.
    A sütés technikája érdekelne: hány fokon kell sütni, kell-e a hőmérsékletet közben lejjebb venni, mit kell csinálni, hogy szép kerek legyen, ne pedig diszkosz formájú, mit kell csinálni, hogy alul oldalt ne repedjen meg stb stb.
    Előre is köszönöm a tanácsokat.

    Gezemic
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  7. 2004. május 10. 11:1995.
    Fagyasztani nem próbáltam, akkor inkább a szárítást próbálnám ki. Már készül az új kovász, holnap süthetek is.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342211 (94)
     
  8. Torolt_felhasznalo_342211
    Torolt_felhasznalo_342211
    2004. május 10. 10:4594.
    Szia Ötletes!
    Á, velem is előfordult már ilyen, de csak akkor baj, ha éppen használni akarja az ember a kovászt.
    Fagyasztani próbáltad már? Vagy akkor jobb a szárítás?
    Ez a lágyabb tészta készítés nekem is többedik kísérleti eredmény volt, ezért írom, hogy ragacsos is lehet, az nem baj.
    A gépes változathoz még , , össze kell szerkeszteni az anyagot".
    Villő
    előzmény:
    otletes (93)
     
  9. 2004. május 7. 17:2893.
    Szia Villő!
    Hát képzeld nagy szégyen ért ((((((::: behavazódtam a munkám miatt a (május az ilyen nálam mindíg, ) és megpenészedett a kovászom. Nem tettem hűtőbe és elfelejtettem megkeverni naponta. Most indul újra az egész. Pedíg az utóbbi két kenyerem (tiszta teljes tönköly) nagyon finom lett mert rájöttem, hogy sokkal lágyabb tésztát kell készíteni, legalábbis nálam bevált a cseréptálas sütésnél.
    Ha lehet írjátok be a kenyérsütős változatot is mert az sokaknak jól jöhet.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342211 (92)
     
  10. Torolt_felhasznalo_342211
    Torolt_felhasznalo_342211
    2004. május 7. 11:1792.
    Sziasztok, kovászos kenyeret sütők!
    Van egy jó hírem, géppel is lehet sütni élesztőmentes kenyeret, az egyik , , olvasónk" kipróbálta és már kétszer is jól sikerült a kenyere. Ha valakit érdekel, leírjuk ide, mi a , , titka". (én csak annyit ajánlottam, hagyja pihenni/kelni a tésztát 10-10 órán át, a többi esetleges trükköt ő tudja)
    Öletes, sütöttél mostanában valami különlegeset?
    Villő
    előzmény:
    otletes (84)
     
  11. 2004. március 19. 11:4791.
    Én kipróbáltam, a rozsliszt tészta egymagában nem igazán sikerült nekem, óvatosan kellett bánnom vele. Kb. 30 %-nyi arány jött be, tehát más lisztekhez ennyit ha tettem, még formázható volt, amúgy meg szinte elfolyt, híg lett a tésztám. De pl. panírozni is jó a rozsliszt, kiválóan felszívja az esetleges nedvességet a húsról.
    előzmény:
    otletes (89)
     
  12. Torolt_felhasznalo_342211
    Torolt_felhasznalo_342211
    2004. március 19. 11:2990.
    Kedves Ötletes!
    Nekem is nagyon ízlik, úgyhogy az első elhatározásom (, , ilyet sem sütök többet!") után most úgy gondolom, jó ez, érdemes csinálni. Nagyon tetszik a savanykás íze és a rozs kellemes aromája. De egyszerre két szeletnél többet nem vágok belőle, mert tönkremegy a csuklóm. :-))
    Villő
    előzmény:
    otletes (89)
     
  13. 2004. március 18. 15:0389.
    Szia Villő!

    Igen még mindíg :::))

    A csak rozs kenyér pont olyan ahogy leírtad jó fogak és "lánckesztyű" kell a szeleteléshez, de az íze finom.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342211 (88)
     
  14. Torolt_felhasznalo_342211
    Torolt_felhasznalo_342211
    2004. március 18. 11:0288.
    Sziasztok!
    Kipróbáltam, hogy milyen lesz a kenyér csak rozslisztet használva.
    Az egyik cipónak (sötét rozslisztből készült) 14 órás pihenést hagytam, ez jó lett, bár nagyon sűrű, kicsit ragacsos és nem könnyű szeletelni.
    A másik kenyér teljes kiőrlésű rozslisztből készült, langyos helyen (radiátor) hagytam 16 óráig pihenni. Kicsit nőtt ugyan, de így is nagyon sűrű a tészta, szintén ragacsos és ezt még keményebbre sütöttem sajnos, így nagyon nehéz szeletelni.
    Maradok annál, keverem a liszteket, az jobban beválik.
    Nektek vannak sikereitek mostanában?
    Villő
    előzmény:
    otletes (84)
     
  15. Torolt_felhasznalo_342211
    Torolt_felhasznalo_342211
    2004. március 8. 13:5887.
    Kedves Adi!
    Igen, lemaradt, bocs. Már küldtem.
    Villő
    előzmény:
    P.Adi (85)
     
  16. 2004. március 7. 18:1686.
    Íme hát. . .
    Lisztérzékenyeknek kenyérlapocska:
    Keverjünk össze egy csésze rizslisztet, fél csésze kukoricalisztet, egy evőkanál burgonyakeményítőt egy csapott mokkáskanál szódabikarbónát annyi vízzel, hogy tészta sűrűségű legyen. Ízesítésként beledolgozhatunk szezámmagot, hántolt napraforgót, lenmagot, esetleg mustármagot, valamint egy kevés tengeri sót. Kanalazzuk a tésztát gofrisütőbe. 10-12 perc sütés elegendő.
    előzmény:
    P.Adi (77)
     
  17. 2004. március 6. 16:1185.
    Kedves Villő köszönöm kedvességed, de a csatolás nem érkezett meg, gondolom abban lettek volna a receptek.
    Előre is köszönöm a segítséged!
    P. Adi
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342211 (79)
     
  18. 2004. március 5. 15:0884.
    Szia nem akarlak semmire rábeszélni, de témyleg megér 1-2 próbát Villő kenyere ::)))
    előzmény:
    P.Adi (80)
     
  19. 2004. március 5. 13:1283.
    Á, most látom, hogy írtál, az előbb priviztem neked, küldtem egy címet. Hát, kíváncsi vagyok nagyon. Szióka, jó hétvégét mégeccer!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342211 (82)
     
  20. Torolt_felhasznalo_342211
    Torolt_felhasznalo_342211
    2004. március 5. 13:0682.
    Kedves Lufi!
    Az én kenyerem finom, és ezt nem csak én állítom.
    Ezért ajánlgatom fűnek-fának a receptet. Semmi extra nincs benne és szerintem nem bonyolultabb, mint a piskótasütés. Csak más.
    Villő
    előzmény:
    lufi (81)
     
  21. 2004. március 5. 12:4981.
    OK, semmi gond, de ahol én vettem kenyeret, az csak 320 forint volt, a kifli meg 116 ft kettő darab. Mindegy, nem érdekes. De az tény, hogy bolt és bolt között is óriási különbség van, árilag.
    Mellesleg én is kíváncsi lennék egy élesztőtlen kenyérreceptre, amit én csinálok, nem jó.
    előzmény:
    P.Adi (80)
     
  22. 2004. március 5. 12:3280.
    Köszi Lufi, aranyos vagy, de nem nekem kell, és azok a termékek nagyon drágák. Vettek egy kenyérsütőt, de abban nincsen ilyen recept, ezért kérdeztem. Ezekben a boltokban egy barna kenyér ami 500g 500Ft. Köszönöm kedvességed! Adi
    előzmény:
    lufi (78)
     
  23. Torolt_felhasznalo_342211
    Torolt_felhasznalo_342211
    2004. március 5. 08:4879.
    Kedves P. Adi!
    Elküldöm neked a receptemet, hátha van kedve kipróbálni. Én ez alapján sütöm, de , , érzésre", azaz nem dekázgatok, szemértékkel teszem bele a hozzávalókat és a liszteket is keverem, mikor mihez van kedvem, ill. mi van otthon.
    Ha kérdésetek van, nyugodtan írjatok!
    Villő
    előzmény:
    P.Adi (77)
     
  24. 2004. március 5. 08:1878.
    Figyuzz, boltban vett élesztő nélküli pékáru nem érdekel esetleg?
    előzmény:
    P.Adi (77)
     
  25. 2004. március 4. 20:0477.
    Sziasztok!Örülök, hogy rátok találtam, talán segíthetnétek, van egy Candidás ismerősöm és kellene neki élesztő nélküli kenyér recept. A sütőporosak rosszízüek, az van nekem is egy pár, de ha nektek van ehető akkor nagyon örülnék neki!Előre is köszönöm!pazmany@hdsnet. hu
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     

Címlap

top