Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Harapás - bölcsiben

Mammamó
Létrehozva: 2008. február 20. 09:20

Kedves Mindenki,

Tanácsot szeretnék kérni olyan szülőktől, dadusoktól, bárkitől aki találkozott hasonló problémával és tud valami jó megoldást.

Kisfiam két és fél éves. Fél éve jár bölcsibe (családi napközi valójában - nem a megszokott állami bölcsi). Jól érzi magát, eddig semmi probléma nem volt vele. Kb. a dackorszak kezdetével kezdődött nála egy probléma kb. egy hónapja, hogy elkezdte a bölcsis társakat harapdálni. Ha meg akarja szerezni a játékot akkor harap.

Otthon nem csinál ilyet, nem szokott harapni. Dadusok panaszkodnak nekem és én nagyon szeretnék segíteni, de amikor este büntetem otthon akkor másnap még inkább csinálja. Azt gondoltam, hogy ezt a problémát akkor kellene megoldani amikor éppen csinálja, de én akkor nem vagyok ott. Hogyan tudok segíteni ebben? Találkozott valaki ilyennel? Mi okozhatja?

Kicsi fiam egyébként kiegyensúlyozott okos gyerek, bár iszonyatosan akaratos, de eddig mindent sikerült vele megbeszélni. Ha rossz büntetem (sarokban - büntetőszékkel), de ez elég ritka. Apukájával is nagyon jól megértik egymást, tényleg jó a kapcsolatunk. Sosem ütjük meg, nem használunk erőszakos eszközöket a nevelésben. Persze kezdő szülők vagyunk, hiszen első gyerek... tehát lehet, hogy valamit rosszul csinálunk.. de vajon mi lehet az? Van valakinek ötlete?

Tegnap nagyon mérges lettem egyik dadusra aki már azzal fenyegette a fiamat, hogy ráüt a szájára. Egyáltalán nem pártolom a gyerek verését és azt gondolom, ha esetleg idáig fajulna a dolog akkor nagyon gyorsan keresek másik bölcsit (ami tudjátok nagyon nehéz dolog, hiszen örülni kell ha találunk még ilyen fizetős megoldást is a gyereknek)

Elsősorban javaslatokat várnék olyanoktól akik találkoztak hasonló problémával, hogyan tudok segíteni a dadusoknak és megoldani a problémát?

Nagyon köszönöm előre is

Mammamó

  1. 2008. február 20. 10:0526.
    Naná, hogy ettől nem lesz bűnöző, de általában fölösleges, és mivel én vagyok a felnőtt, minimum legyen annyi önbecsülésem és önuralmam, hogy nem ütöm meg a nálam gyengébbet, aki csak rám számíthat. Nekem ez eddig bevált, a fiam (eddig) soha nem emelt kezet és szájat senkire, ha mérges, esetleg földhöz vág egy tárgyat és sír.
    előzmény:
    zsemlegomboc (17)
    2008-02-20  09:57
  2. 2008. február 20. 10:0525.
    Játszótéren, olyan helyen ahol te is ott vagy, nem harapott még soha?
    előzmény:
    Mammamó (20)
    2008-02-20  10:00
  3. 2008. február 20. 10:0424.

    Szerintem ezt ott kell az oviban szembesíteni vele, mikor az ovónö elmondja rögtön ott az ovónö elött rákérdezni a gyerekre, érezze azt hogy nem jó dolog. úgy kell megoldani hogy az ovón´önek is legyen hatalma a gyerek felett.

    amúgy elég rossz lehet az ovónöknek, mert a többi anyuka meg azzal jön hogy miért van a gyereken harapás nyom.

    ha nem szokik le a gyerekek ki fogják közösíteni, akkor lehet ´még agresszívabb lesz, mert nem fogja érteni miért nem szereti a többi gyerek.

    minden gyerek irigy amúgy még azok "az áldott jó gyerekek" is, ez normális, de meg kell tanítani hogyan ossza meg a játékát másokkal.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  4. 2008. február 20. 10:0323.

    2,5-3 éves gyermek már tudja és érti is a NEM szó jelentését. El kell magyarázni, hogy miért nem szabad. Ha már megtörtént a harapás, elvinném egy picit a többiek közeléből.

    Egyébként nálunk igenis bevált a "büntetés", mehet egy kicsit a szobájába "gondolkodni" vagy hiszti estén lehiggadni. Az is bünti, hogy nem megyek be vele játszani, kicsit legyen magában. És én sem verem a gyereket, de igenis volt, és én nem titkolom, hogy meglegyintettem a kezét, vagy a popsiját, amiből mondjuk sokat nem érezhetett a pelustól. Mégis megtanulta, hogy anya mikor miért haragszik vagy mit nem szabad. Biztosan gyereke is válogatja, de nálunk nem mindig jött be szép szó, magyarázkodás, pszichológiai módszerek.

    A dajka viszont ne vágja szájon a gyereket, őt nem ezért fizetik és nincs hozzá joga!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  5. 2008. február 20. 10:0222.
    "Szerinted miért kellene ilyen radikálisan megoldani ezt a problémát?" Akkor is ezt kérdeznéd, ha a te gyereked lenne az áldozat? Nem bántásból írom, de a kicsik harapása elég fájdalmas tud lenni---még felnőttek számára is. De emlékszem, én sem lelkesedtem a gondolatért, hogy a gondozónő bármiért rácsapjon a gyerekemre. Otthon, titeket nem harap, azt mondod. Pedig jelen kéne lenned, hogy erélyesen közbeavatkozz, már a szándéknál: játszótéren, játszóházban, akárhol, ahol gyerekek vannak, próbáltad? Tudom, ez furán hangzik, hogy azt mondom, direkt ezért vidd gyerekek közé, de úgy látszik, csak azokat harapja... próbáld meg és az első jelnél legyél erélyes, határozott NEM-mel, odébbpakolással és ha nem megy másként egy (EGY!) szájonkapással. Ennyitől nem megy tönkre a lelke, viszont megtanulja, hogy nem szabad. Szerencsés esetben korábban kezdenek harapni, mint pl az enyém, aki fogzáskor kezdte: mellemet, kezünket, amit elért, harapta. Öltöztetés közben egyszer, mikor húzta a kezem a szájába, hirtelen ötlettel a lábujjacskáját "ajánlottam fel" neki: hammm...aztán csalódott ordítás, ráébredt, ha harap, az fáj és soha többet nem harapott!
    előzmény:
    Mammamó (5)
    2008-02-20  09:42
  6. Torolt_felhasznalo_698367
    Torolt_felhasznalo_698367
    2008. február 20. 10:0221.
    Bezonyám... Érdekes módon, azonnal tudják, hogy valamit nem jól csináltak...
    előzmény:
    zsemlegomboc (17)
    2008-02-20  09:57
  7. 2008. február 20. 10:0020.

    Bocsánatot kér, vígasztalja, simogatja azt akit megharapott. Beszéltem vele, hogy ez rossz fáj a másiknak, nem szabad csinálni. ÉS mondja, hogy megértette, volt reggel úgy ment el bölcsibe, hogy azt mondja 'harapás nem lesz ma', de aztán mégsem tudta megtartani és mégis harapott. Érdekes, hogyha egyik kisfiú ott van a bölcsibe akkor kizárólag őt harapja meg. ha Ő beteg ahogy most is, akkor a többieket is megharapja néha...

    Nem lehet, hogy túl nagy feneket kerítenek a bölcsiben egy dackorszakos figyelemfelkeltésnek és ahelyett, hogy gyorsan megoldanák a problémát felnagyítják? Fiamon is van rendszeresen ütés, karmolás stb. nyom ami miatt én még sosem háborodtam fel, hiszen előfordulnak sérülések... Kell ebből problémát csinálna vagy fogjam fel úgy, hogy a dackorszakkal ez is el fog múlni csak ki kell várni?

    előzmény:
    Macskafalvi (15)
    2008-02-20  09:54
  8. Torolt_felhasznalo_962463
    Torolt_felhasznalo_962463
    2008. február 20. 09:5719.

    sziasztok!

    Ilyen pszichológus dolgot is csak olyan szülő mondhat, akinek nem csinált ilyet a gyermeke.....

    az enyém 1,5 évig nyomta (1-2,5 éves kora között). Most pár hónap óta nem harap, meg is ünnepeltüka  bölcsisnénikkel

    sokáig tartott, fárasztó volt, kimerítő, főleg lelkileg, sokat sírtam, voltam raporton a bölcsi igazgatójánál, a játszótéren, az anyukák már inkább elmentek, amikor odaértünk, és ezek nagyon rosszul estek, mivela  fiam imádja a többi gyereket és velük lenni.

    S ami a legrosszabb volt, hogy mindent megpróbáltunk (elbeszélgetés, böntetés, erősen rászólás, a másik babával való foglalkozás, stb...), és igen, bár sajnálom, de egyszer már én is a szájára koppintottam  (de ez sem használt). sajnos senki nem tudta megmondani, hogy mit csináljunk másképp, kb. 10 könyvet elolvastunk. stb...

    hál istenneka  gondozónők kooperatívak voltak, nem bánottták, csak borogatták az áldozatokat...

    s vártuk, hogy elmúljon, ami 1,5 év múlva meg is történt.  más eséjünk nem volt.

    szóval kitartás! egyszer eza  korszak is elmúlik, csak angyon nehéz. Főleg amikor olyanok okoskodnak, akiknek ilyen problémájuk nincsen.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_698367 (4)
    2008-02-20  09:38
  9. 2008. február 20. 09:5718.
    Szia!

    Nekem a 16 hónapos kilányom kezdte el a harapást okkal-ok nélkül is harapott, mindenkit. Próbáltam elmagyarézni, de kicsi még. Rácsaptam a szájára közvetlen a harapás után és azóta nem harap, ha meg is próbál puszi a vége, mert tudja, hogy nem szabad, de ez csak itthon oldható meg a bölcsibe a gondozónőnek kell tennie, közösen beszéljétek meg, hogy mi az Ő tapasztalatuk, hisz csak tudják.
    Én sem pártolom a gyerekek verését sőőőőt, de vannak olyan esetek amikor egy pacsi nem árt.
    előzmény:
    Mammamó (1)
    2008-02-20  09:20
  10. 2008. február 20. 09:5717.
    Ha valamit 10x elmond az ember, mégis megcsinálja 11edszerre is, akkor felesleges tovább koptatnia az embernek a száját. Attól, hogy egy kicsit rácsapnak, semmi baja nem lesz, nem fog olyan lelki törést szenvedni, hogy sorozatgyilkos legyen. A mai idősebb generáció még a tanártól is kapott időnként 1-2 körmöst, mégis normális ember lett belőlük!
    előzmény:
    ukulele (14)
    2008-02-20  09:53
  11. 2008. február 20. 09:5716.

    Szia!

    Nekem négy gyerekem van, a legkisebbet éppen tegnap harapta meg valamelyik társa a bölcsiben. Persze nagyon nem örülök neki, de nem csinálok ügyet belőle, ez óhatatlanul előfordul közösségben. Nálunk ugyan csak otthon, és egyszer-kétszer fordult elő, h. valamelyik gyerekem harapott, de nekem úgy tűnik, van egy időszak, amikor "próbálkoznak" ezzel. Sztem az egyetlen megoldás határozottan megmondani neki, h. "nem szabad!", ha ismétlődik, akkor rövid időre arrébb vinni "büntibe" (kiságy, saját szoba, sarok, stb.). De semmiképp sem megverni vagy a szájára ütni, abból csak agressziót tanul!

    Sztem nyugodtan mondd meg a gondozónőknek kedvesen és udvariasan, h. semmiképp se üssék meg, hanem máshogy (pl. ahogy írtam, de ha van jobb ötlet, úgy) kezeljék a dolgot. A gondozónőknek biztos van már ilyen tapasztalata, nem olyan kirívó ez, főleg olyan gyerekeknél, akiknek nincs testvérük és így nem szoktak hozzá, h. osztozkodjanak, mert leggyakrabban ez váltja ki az agressziót.

    Ha valóban kiegyensúlyozott környezetben van otthon is és a bölcsiben is, hamar túl lesztek ezen. Nem írtad asszem, mióta jártok bölcsibe, mert néha előfordul, h. azt vezeti így le a gyerek, időnként több hónapos csúszással is a bölcsikezdéshez képest, de ez ugyanúgy átmeneti állapot. Ha már hónapok óta tart a dolog és rendszeresen harap, sztem csak akkor érdemes szakemberhez fordulni.

    előzmény:
    Mammamó (1)
    2008-02-20  09:20
  12. 2008. február 20. 09:5415.
    Ha csak a bölcsiben harap, akkor a problémát célszerűbb ott helyben kezelni. Otthon már semmi értelme, lehet, hogy nem is emlékszik rá a gyerek, hogy mit csinált napközben a bölcsiben. Azért lehet vele beszélni erről otthon, sőt kell is, de szerintem ebben a gondozók tudnak lépni. Semmiképp ne üssék meg a gyereket, de találjanak ki valami büntit ilyen esetekre. Kérjen bocsánatot a megharapott gyerektől, stb.
    előzmény:
    Mammamó (1)
    2008-02-20  09:20
  13. 2008. február 20. 09:5314.
    Ez nem liberális, te szerencsétlen. A gyereket nem idomítani kell, hanem nevelni, de ehhez tudni kell gondolkodni
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_698367 (9)
    2008-02-20  09:49
  14. 2008. február 20. 09:5313.

    Szia,

    Én liberális nevelés híve vagyok. Neked mekkora gyerekeid vannak? Őket hogyan neveled?

    Mammamó

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_698367 (9)
    2008-02-20  09:49
  15. Torolt_felhasznalo_977442
    Torolt_felhasznalo_977442
    2008. február 20. 09:5212.

    Szia!

    Teljesen megértem az aggodalmadat, bár én a másik oldalt képviselem. Én pedig pont egy olyan szülő vagyok, hogy a csoportban egy hasonló gyermek van mint a tiéd állandóan harap és mi pedig keressük a megoldást, hogyan lehetne a kisfiút fegyelmezni. Ugye a gondozónő semmit nem tehet, tényleg ne bántsa, szerintem úgysem ér el vele semmit sem, csak nem fogja érteni, hgoy a gondozónőnek lehet, akkor neki miért nem szabad harapnia. Viszont egész nap sem lehet sarokba állítani.

    Az én lányom megoldotta magának, mindig mondjuk neki, hogy nem szabad bántani másokat, de ha őt bántják ne hagyja magát, adja vissza neki, aztán elmegy az illetőnek a kedve tőle. Valahol ez az ő harcuk, az életben sem védi meg őket senki sem, nem lehetünk ott mindig, én sem tűröm el szó nélkül, ha engem bántanak. Jól visszaharapta a kisfiút, na őt azóta békén hagyja.

    Ha a problémátok nem javul annak ellenére sem, hogy a gyerekkel otthon beszéltek és elmagyarázzátok neki, akkor tényleg szakemberhez kéne fordulni, mert tudom nektek is borzasztó lehet nap mint nap a panaszokat hallgatni.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  16. 2008. február 20. 09:5011.
    Szia,

    Öcsémet is harapták az oviban, erre ő is elkezdte. A végén már itthon is. Pl. húgom kapcsolta le a villanyt öcsém meg a hátába harapott, húzta, nem engedte el. Hugi sírt, üvöltött. Anyu addig bírta, és ráütött a szájára. Azután mintha elvágták volna. Akkor ez már a sokadik alkalom volt. Én is így tennék. Először elmagyarázni, aztán ejnye-bejnye, de ha semmi sem hat akkor rácsapnék. A harapás nem játék, nagyon veszélyes is tud lenni, fertőzések, stb. A kisfiad lehet látta egy másik gyerektől, de magától nem fogja csak úgy abbahagyni, hogyha látja hogy "működik". Gondolj bele a megharapott kicsik anyukáinak helyébe. Szerintem nem lesz semmi baja ha akkor és ott rácsapnak egy kicsit a szájára. De csak akkor, ha már semmi sem használ.
    előzmény:
    Mammamó (5)
    2008-02-20  09:42
  17. 2008. február 20. 09:5010.
    A harapás életkori sajátosság. A gondozónőnek nincs joga a szájára csapni.Te otthon bátran rácsaphatsz,a te dolgod. De azt hiszem te lennél a legjobban felháborodva,ha a gyerek azzal fogadna,hogy a gondozónő a szájára csapott

    Ha minden apró cseprő életkorból adódó problémával pszichológushoz szaladgállna mindenki akkor igen hosszú várólista lenne
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_698367 (4)
    2008-02-20  09:38
  18. Torolt_felhasznalo_698367
    Torolt_felhasznalo_698367
    2008. február 20. 09:499.
    Nem értek egyet a liberális neveléssel. Abból csak anarchia lesz, ahogy látjuk ezt a mai gyerekeken is....
    előzmény:
    ukulele (8)
    2008-02-20  09:48
  19. 2008. február 20. 09:488.
    A szájraütés verés. Fölösleges, káros és romboló. Az agresszivitás természetes a dackorszakban. Olvass egy kicsit a témában
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_698367 (4)
    2008-02-20  09:38
  20. 2008. február 20. 09:477.
    Szia! Nálunk a kicsi(júniusban lesz 3 éves) még nem jár közösségbe de bevált módszere a harapás,két éves kora körül kezdte,nagyon intenzíven harapdosta a testvéreit ,szegények sokat szenvedtek tőle,annyi előnyöm volt és van hogy mindig tetten értem. Sokat magyaráztam neki, hogy nem szabad stb,de volt olyan is,hogy bizony rákoppintottam a szájára. Sokat "javult",de még elő-elő fordul. Elég önérvényesítő,határozott leányzó. Mára a testvérei is kitapsztalták,hogy hogyan szoktassák le a harapásról. .
    Sztem kellő intenzítású verbális magyarázatokkal célt fogsz érni.
    előzmény:
    Mammamó (1)
    2008-02-20  09:20
  21. 2008. február 20. 09:466.
    2,5 éves gyereket sarokba,büntetőszék??????????,


    Atyavilág,itt komoly gondok vannak. Egy 2,5 éves gyerek még nem képes arra,hogy elgondolkodjék a tettein. Mint ahogy azt sem fogja fel,hogy te este miért bünteted meg.Hiába mondod el neki,hogy azért mert a bölcsiben harapott.Egyszerüen életkorából adódóan képtelen erre.

    Ha otthon nem harap és ti sem játszotok olyat vele,hogy csak úgy játszásiból harapdáljátok akkor semmi teendőd nincs. Ezt a gondozónőnek kell megoldania akkor és ott amikor a gyerek harap.Persze semmi esetre sem azzal,hogy a szájára csap. Magam is gondozónő vagyok,sok harapós kisgyerek van,ez életkori sajátosság. Ott és akkor kell neki elmagyarázni,hogy ez nem helyes,fájdalmat okozott stb. És azonnal arrébb vinni a társától és más játéktérbe helyezni.
    előzmény:
    Mammamó (1)
    2008-02-20  09:20
  22. 2008. február 20. 09:425.

    Szia,

    Kezdő szülő lévén nem igazán vagyok szakértő ezen a területen, de szerintem az első utunk nem a pszichológushoz kellene vezessen. Nem nekünk és a dadusoknak kellene elsőként megoldani a problémát? Miért kell rögtön orvoshoz fordulni? Nem lehet, hogy ez a dackorszak egyik tünete? Szerinted miért kellene ilyen radikálisan megoldani ezt a problémát? milyen tapasztalatod van ezzel kapcsolatosan?

    Köszönöm

    Mammamó

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_698367 (4)
    2008-02-20  09:38
  23. Torolt_felhasznalo_698367
    Torolt_felhasznalo_698367
    2008. február 20. 09:384.
    Ha harap a bölcsiben, akkor nem kiegyensúlyozott gyerek. A szájraütés nem verés, attól semmi lelki törése nem lesz. Viszont valószínűleg megérti, hogy rosszat csinált.

    Szerintem vidd el pszichológushoz. Ott majd kiderítik, hogy mi a probléma vele.

    Valamit nagyon agresszíven reagál le a kisfiad.
    előzmény:
    Mammamó (1)
    2008-02-20  09:20
  24. Torolt_felhasznalo_558719
    Torolt_felhasznalo_558719
    2008. február 20. 09:363.

    Szia!

    Az én kicsikém 20-hónapos és szeptember óta bölcsis!Nálunk is időnként harap a gyerek,de a mi gondozóink szerint egymástól tanulják a gyerekek!Minket eddig csak szeretetböl próbált megharapni de mindig határozottan elhárítottuk a "támadást",és elmagyaráztuk neki minden alkalommal hogy nem szabad harapni!Ha még ezután is támad akkor elmegyünk mellőle és ezzel mutatjuk hogy rossz volt amit csinált!A gondozóknak meg meg kell mondani hogy ne merjék megütni mert azzal csak erősítik benne hogy az ütéssel vagy a harapással lehet elérni valamit!A fizetésüket meg azért kapják hogy oda figyeljenek és megelőzzék a konfliktusokat!! 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  25. 2008. február 20. 09:212.
    ...azért, hogy megjelenjen
    előzmény:
    Mammamó (1)
    2008-02-20  09:20

Címlap

top