Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Receptkönyv - PCOS betegek

Torolt_felhasznalo_770932
Torolt_felhasznalo_770932
Létrehozva: 2007. december 1. 22:18

Sziasztok!  

Szeretném, ha lenne egy topic, ahová gyűjtenénk azokat a recepteket, amit a PCOS-s betegeknek fogyaszthatnak.

Hozzatok minél több receptet, tanuljunk egymástól!  

 

 Receptre fel!  

  1. Torolt_felhasznalo_117062
    Torolt_felhasznalo_117062
    2007. december 5. 15:3776.

    Jó ötlet.

    R: 1 szelet tönkölybúzakenyér, flora margarin, paradicsom, retek

    T: ua., csak a fele adag

    E: a már említett joghurtos husi és egy diabetikus csokis keksz

    U: 1 mandarin + fél korpás zsemle + tejeskávé édesítővel (fura kombináció, tudom...&nbsp

    húst eszel? én csirkét majdnem mindennap.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_293449 (75)
    2007-12-05  15:08
  2. Torolt_felhasznalo_293449
    Torolt_felhasznalo_293449
    2007. december 5. 15:0875.

    Sziasztok!

    Nem lehetne, hogy neha beirjuk egy napi menunket, amolyan otletadonak? Mondjuk en eddig ezt ettem (es tervezem) mara:

    R: diabetikus tejberizs, kisdobozos, feherrizsbol   

    T: Szilva 1 db

    E: Salata (parad., kalif.papr., ubi, es sali), citromot nyomtam ra egy kicsit, meg cukkinifasirtot ettem.

    U: 1 natur danone activia

    V: nem is tudom, talan zabkorpa?  

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  3. 2007. december 5. 13:5474.

    Megpróbálok lelket verni beléd...jó  Szóval próbáld meg optimistán fefogni...FELÍRTÁK NEKED AZ EGÉSZSÉGES ÉLETMÓDOT! én ezt a diéta+mozgás részt (mert remélem azért arról tájékoztattak, hogy pcos-nél gyógyi mellett nagyon fontosak!)ÍGY PRÓBÁLOM FELFOGNI.Gondolj erre az egészre úgy, hogy a szervezeted adott egy erős jelzést, hogy "Vigyázz rám!Haladok a cukorbetegség felé! Egyelőre nőgyógyászati gondokban jelentkezik!"

    A 2-es diabetes 1. szintje az inzulinrezisztencia, a 2. szintje a csökkent glükóztolerancia, a 3. maga a 2-es típ. cukorbetegség.

    Mi az első emeleten vagyunk. 

    Kezd azzal, hogy otthon kidobod: a fehér cukrot, a fehér lisztet, a fehér rizst, a fehér kenyeret...veszel helyettük: teljeskiőrlésű/graham lisztet, barna rizst, édesítőt/furktózt....Az aszpartamról hírlik, hogy nem egészséges meg rákot okoz stb...a fruktóz meg hízlal...szerintem a legjobb, minél inkább lecsökkenteni az édes ízű dolgok fogyasztását napi egyre, vagy mondjuk 2-3 naponta egyre.Így alig eszünk édesítős cuccot.Én szacharint használok naponta 2 pöttyöt a tejeskávémhoz(megmaradt káros szenvedélyem).  Sütihez(néha-néha!!) meg fruktózt.A szacharint sokan nem szeretik.

    Kerüld még: a kukoricát, burgonyát, sütőtököt, mézet, meg a roncsolt szerkezetű termékeket pl. popcorn...és olvasgass a boltban Én is szoktam, egy idő után megtanulod, miben van cukor. A LEGVESZÉLYESEBBEK!!!!!: felvágottak, sonkák,kolbászok, szalámik, virslik, az összes zacsis kaja...majonéz, mustár, kechup, hurka...még egyes natúr kefírben is!!!Cukor mindenben van  , csak bújtatott néven:  cukor, glükóz,glükóz szirup,szacharóz,szőlőcukor, dextróz...amire rá van írva!!NE VEDD MEG!!! Én már tanulom a márkákat, hogy miket ehetek.

    A kajcsid megfelelő volt, hogy jó hírt is mondjak 

    Ételízesítőnek javaslom: Vagabond, kapható drogériákban, bioboltokban, Tescoban...jó benne, hogy nem cukros+sómentes!!

    Kérdezz nyugodtan bármit!!Sok szakkönyvet olvastam már. Kb. 3-4 éve a hobbim a dietetika.Imádom...és most magamon gyakorlom 

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_242816 (71)
    2007-12-05  13:22
  4. Torolt_felhasznalo_117062
    Torolt_felhasznalo_117062
    2007. december 5. 13:5473.

    +

    zacskós kaja: részemről kategorikusan nem..., pl. majdnem minden levesporban van cukor. egyszer végigböngésztem az összetételüket a boltban...

    leveskocka: néha igen, só: semmihez nem, minden más zöldfűszer (oregánótól a bazsalikomig): igen.

    édesítő: ebben a témában engem is érdekelne egy szakértő véleménye)))

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_242816 (71)
    2007-12-05  13:22
  5. Torolt_felhasznalo_117062
    Torolt_felhasznalo_117062
    2007. december 5. 13:4372.

    Szerintem ez szupi! Persze attól is függ, hány g CH-t ehetsz ebédre (én 45-öt). A barnarizzsel jó. További kekeckedés: mennyi és milyen só volt? Van CH a szójaszószban?)

    De irigykedem, mert van energiád főzni.

    Én hétköznap rendelni szoktam, olyan szállítótól, ahol feltüntetik a CH-t is. Mai kaja (Gastroyal): Joghurtos zöldséges jércejava, 320 Kcal ch: 35g. És még marad is 10 g CH, tiszta dőzsölés))) (6 máris elment egy mikroméretű édesítőszeres csokis kekszre 

    Az elején sztem mindenki beparázik, hogy mit fog ezután enni???Aztán szépen kialakul, és rugalmas rendszer lesz belőle. Kiesnek a tiltólistás dolgok, bejönnek izgalmas újak, és boldog vagy, hogy naponta 5-ször is ehetsz, igaz, keveset))) Én régebben az 5 után nem eszek dolgot csináltam, volt is szédelgés - nekem ez volt nagy újdonság, hogy jé, lehet enni, csak nem mindegy mit.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_242816 (71)
    2007-12-05  13:22
  6. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2007. december 5. 13:2271.

    Elmondom mit ebédeltem ma. Kíváncsi vagyok, hogy ez megfelelő-e szerintetek?

    Teflonba tettem egy kevés oliva olajat, tettem bele két marék brokkolit, picit sóztam, kevés vizet aláöntve pároltam. Ropogósra hagytam a zöldséget, majd hozzáadtam az előre megfőzött barnarizst. Ezután még ráütöttem egy tojást. A tetejére szójaszószt csurgattam.

    No, mi a véleményetek? Ez megfelelő étel?

     

    Azon is gondolkoztam, hogy mi a véleményetek az ételízesítőkről, a húsleves kockákról, a zacskós kajákról. Én ezeket pár éve már nem használom, de az ételízesítő nagyon hiányzik néha. Olyan finom ízt ad az ételnek. Bár a só is tökéletes ízesítésnek és ott legalább lehet pontosan tudni a felhasznált mennyiséget.

    Mit gondoltok az édesítőkről? Hallottam, hogy figyelni kell valami adalékot, hogy az ne legyen benne. Valami "A"-val kezdődő szert. Ki mit használ?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  7. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2007. december 5. 13:1770.

    Igobee, köszönöm szépen a tájékoztatód.  
    Most még nem igazán értem ezeket, azon leszek, hogy mihamarabb ezt is felfogjam
    A gond nem veled van, hanem számomra újak ezek az infók és lassan raktározom el még ezeket. De majd próbálok utána olvasni mindennek.

    Ha van esetleg honlap amit ajánlanál átolvasásra, azt megköszönöm.

    előzmény:
    igobee (65)
    2007-12-05  07:50
  8. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2007. december 5. 13:1269.

    Most, hogy olvastam a Zentai Andis idézeted, rá kell döbbenjek, hogy hiába jártam párhuzamosan 3 orvoshoz, hiába támogatta a háromból már kettő, hogy metformin tartalmú gyógyszert szedjek, nem kaptam megfelelő tájékoztatást.
    Igazából tanácstalan vagyok, hogy mit szabadna ennem és mit nem.
    Holnapra van időpontom a harmadik orvosommal. Ő a diabétesz szakrendelésen dolgozik és ő küldött el 5 pontos terheléses cukor és inzulin vizsgálatra. Remélem tőle több infót kapok.

    Azért az elgondolkodtató, hogy az interneten, fórumozóktól tud meg az ember ezt-azt. Ezzel most nem akarok egy orvost sem minősíteni, de meglepődtem ezen.

    Bízom benne, hogy holnap az orvos és az asszisztens megfelelően felkészít és tisztában leszek majd azzal, hogy miképp is bánjak saját magammal. Nekem most az amiről írtatok nem igazán érthető még. Az is lehet, hogy nagyon gyorsan zajlottak mostanában a vizsgálataim, rengeteg eddig ismeretlen témát kellett most feldolgoznom, megértenem. Én eddig, ilyen mélységben nem foglalkoztam ezzel, nem ez a szakmám .
    Természetesen azon vagyok, hogy jobbítsak az életem tartamán és minőségén. Mert hát nem mindegy, hogy meddig és miképp fogok élni  

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_117062 (68)
    2007-12-05  12:13
  9. Torolt_felhasznalo_117062
    Torolt_felhasznalo_117062
    2007. december 5. 12:1368.

    csatlakozom, plusz: a GI index mellett az inzulinindex is fontos.

    "..noha úgy találták, hogy a glikémiás index szoros összefüggésben van az inzulin indexszel, de amennyire nem igaz, hogy a kivétel erősíti a szabályt, annyira az, hogy az ördög a részletekben rejlik. Az inzulin elválasztás elsődleges faktora valóban a vércukorszint emelkedése, de ez közel sem az egyetlen meghatározója. A vizsgálatok néhány esetben meglepő eredményre vezettek: a különféle tejtermékek, a szénhidrátot alig tartalmazó húsfélék vagy épp a magasabb zsiradék-tartalmú csokoládészeletek alacsony vagy közepes glikémiás indexük ellenére jelentős inzulin kiválasztással jártak. Míg tehát a magas glikémiás index alapvetően magas inzulin indexszel jár együtt, addig számos alacsony glikémiás indexű ételféleség szintén nagymérvű inzulin kibocsátást vált ki." (Z.Andrea dietetikus cikkéből)http://www.fitt.info/object.fe3f2fd7-1d3a-4ac7-a6 40-71d58f9b3eb9.ivy vagyis nem biztos, hogy egy alacsony-közepes GI indexű kaja nem emeli drasztikusan az inzulinszintet. innen jönnek az olyan "pcos alapszabályok", minthogy reggel nem ajánlatos tejterméket fogyasztani, mert olyankor a legrosszabb az inzulinérzékenységünk.
    előzmény:
    igobee (65)
    2007-12-05  07:50
  10. 2007. december 5. 11:4667.
    Köszike  , lehet, hogy kipróbálom!
    előzmény:
    Évanyó (66)
    2007-12-05  08:12
  11. 2007. december 5. 08:1266.
    Tulajdonképpen lehet gyümölcs cukorral is készíteni és mazsola helyett mehet bele más, ami megengedett, lehet variálni.
    előzmény:
    igobee (60)
    2007-12-04  16:36
  12. 2007. december 5. 07:5065.

    A GI=glikémiás index,  

    tul.képp megmutatja, hogy egyes kaják milyen gyorsan alakulnak át glükózzá...vagyis, a vércukrot milyen gyorsan emelik meg.

    Ez pcos esetében állati fontos infó, mivel ha egy kaja megugrasztja a vércukrot, pl. méz, fehérkenyér, stb., megugrasztja az inzulintermelést, és ugyebár nálunk ez nagyon nem jó, mivel az inzulin egy hormon, és nálunk extrán termelődik...és a nagy adag eltolja a többi hormont, és ebből következnek a női gondok (nem jön meg, pattik stb.).

    Jaaa, és a hízásért is felelős (persze pl. a tesztoszteron mellett), mivel az inzulin egy raktározó hormon.

    Röviden ennyi...ha valamit nem értessz, szólj!Már kb. képben vagyok, de ha esetleg rosszul magyaráznék, léééégyszi javítsatok ki. 

    Még valami....a pcos-t jobb az anyagcserezavar, illetve cukorbetegség előtti-előtti állapotból nézni, és nem nőgyógyiilag ám!! 

    Na pusszka!!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_242816 (64)
    2007-12-04  20:39
  13. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2007. december 4. 20:3964.
    Olyan sokat emlegetitek, de én nem tudom mi az a GI?  
    előzmény:
    igobee (55)
    2007-12-04  15:54
  14. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2007. december 4. 18:1563.
    szuperül néz ki, bár a méz tényleg nem az igazi.... Bár én ma baromi nagyot bűnöztem, le sem írom, annyira szégyellem, és szánom-bánom...   
    előzmény:
    Évanyó (59)
    2007-12-04  16:21
  15. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2007. december 4. 18:1262.
    szia, nem szeretem a húst, azért nem eszem. Soha nem kívántam még meg, kiskoromban állítólag kihánytam, vagyis már akkor öklendeztem, ha csak megpróbálták megetetni velem. Ez azóta tart. A nyers húsoktól undorodom, egyszer a férjem megkért, hogy álljak sorban a csarnokban valami húsért, és a szagtól olyan rosszullét jött rám, hogy ki kellett mennem friss levegőre. Nem bírom a húst.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_242816 (51)
    2007-12-04  14:10
  16. 2007. december 4. 16:3861.
    Mondjuk fruktózzal és mazsi nélkül nem az igazi, de számunkra diétásabb. 
    előzmény:
    Évanyó (59)
    2007-12-04  16:21
  17. 2007. december 4. 16:3660.

    Sajnos nem 100%-osan jó a pcos-eknek!! A méz tiltott, illetve mazsit sem ehetünk. 

    előzmény:
    Évanyó (59)
    2007-12-04  16:21
  18. 2007. december 4. 16:2159.

    Éppen most csináltam egy zabkorpás sütit, szerintem ez is diétás és még finom is, ebből ettem főzelékhez 2 darabot kenyér helyett.

    Zabkorpa, méz, kis durumliszt, 1 tojás, tej, fahér, sütöpor és pici étkezési szódabikarbóna, mazsola, van benne.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_242816 (1)
    2007-12-01  22:18
  19. 2007. december 4. 16:1658.
    csak egyféle pcos van , ez egy nagy-nagy csapat, csak esetleg nem jelentkezik minden tünet egy-egy csajszinál(pl. nekem állati pókos lábam van, de nincs cisztás petefészkem...egyelőre), vagy másképp lelentkezik (pl. valakinek egyáltalán nem jön meg magától, valakinek megjön, de ritkán, stb.) Szóval ez egy nagy család .Mindenkinek erősen javasolt a diéta+szigorúan a mozgás, és a met.Én majd most kezdem el szedni...nemsokára már várom nagyon
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_451361 (3)
    2007-12-01  22:33
  20. 2007. december 4. 16:0157.
    Ilyen eltérő nézetek vannak legnagyobb bánatomra pl. répáról,a sütő tökről, a karalábéról, cékláról. Lehetne szabály elkészítési módtól függetlenül mondjuk, hogy ami föld alatti zöldség, illetve sárga, az pcos esetén tilos/korlátozott 
    előzmény:
    igobee (56)
    2007-12-04  15:57
  21. 2007. december 4. 15:5756.
    Persze függ attól is, hogy mondjuk őrületesen puhára főzzük/sütjük, akkor könnyen emészthetővé válik-magas GI-vel, vagy picit harsogósabb-valamivel alacsonyabb GI.
    előzmény:
    igobee (55)
    2007-12-04  15:54
  22. 2007. december 4. 15:5455.

    Nekem a burgonyáról összességében az a véleményem, hogy törekedni kell a hanyagolására SAJNOS. Én is imádtam, mostanában őrült kampányolás folyik magamban a "fehér gárda" ellen. A GI értékekről nagyon eltérőek a nézetek...és ebben a helyzetben igazodjon ki az ember lánya Szóval sok helyen az szerepel, hogy a sült krumpli GI-je magas, a főtt krumplié meg alacsonyabb, a hajában sültté, meg még alacsonyabb. AZONBAN!! a zsíradék általában lassítja a felszívódást, én azok véleményén vagyok, akik azt tartják, hogy ÁLTALÁBAN a krumpli magas GI-s, ÉS az olajban sültté az ALACSONYABB VALAMIVEL. Természtesen az olaj miatti lassabb felszívódás okán. Persze ez nem zárja ki, hogy kalóriadúsabb legyen!! Sőt, az olajban sült burgonya egy kalóriabomba.Szinte 0 vitamin, 0 tápanyag, 0 ásványi anyag. Plusz állati egészségtelen. 

    PCOS-ok jobb ha búcsúztatják!!Délben lehet picinykét enni. Mondjuk ez az én véleményem.  

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_469446 (50)
    2007-12-04  13:04
  23. 2007. december 4. 14:3154.
    Örülök!Majd még írok ám , egész sok receptem van, mivel valahogy ösztönösen elkezdtem kb 2-3 éve CH-szűken kajolni, még nem tudtam a pcos-emről.Aztán hullám-völgyek, aztán kiderült a pcos, és most nagy hasznát veszem. 
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_242816 (52)
    2007-12-04  14:13
  24. Torolt_felhasznalo_293449
    Torolt_felhasznalo_293449
    2007. december 4. 14:2753.

    Szia!

     

     A cikafark peteérést elősegítő, ösztrogén hatású szer.

    A cickafarkrol en legeloszor egy gyogynovenyes konyvben olvastam, amit az egyik kolleganom hozott be (akkor meg nem tudtam a PCOS-rol), ill. a palastfurol is itt olvastam.

    Regebben olvasgattam sok PCOS forumot, es ott is lattam ilyeneket, probalj meg rakeresni a neten, googlin, biztos sokmindent fogsz meg talalni rola. En is igy csinalgattam, csak sajnos nem mentettem el a dolgokat.  

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_469446 (42)
    2007-12-03  22:31
  25. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2007. december 4. 14:1352.

    Igobee, éhes lettem  

    Köszi a recepteket!  

    előzmény:
    igobee (49)
    2007-12-04  11:50

Címlap

top