Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Kert

Kertember
Létrehozva: 2007. szeptember 26. 08:10

Sziasztok!

Segíteni szeretnék mindenkinek, aki a kert gondozása, építése során szakmai támogatásra szorul. Bátorítok mindenkit, hogy kérdezzen, mert sokszor egy tanács elég ahhoz, hogy megmentsük legféltettebb növényünket, vagy pénzt spóroljunk a helyes gondozással, kivitelezéssel. Bátorítok mindenkit, hogy válaszoljon, mert tudni igazán csak a gyakorlatból lehet. Aki kertészkedik az tapasztal is, ne szégyellje ezt mással is megosztani, mert másnak ez kincs lehet. Várlak benneteket a virtuális kertünkbe.

Kertember

  1. 2009. szeptember 15. 12:09501.

    Szia!

    Köszi a választ....szóval van magocskája? Hát körülötte kapálni szoktam, mert elég gazos és a bokor is úgy szép, ha ápolt a környezete, de a formája valóban nagyon tetszetős. Eztán viszont figyelem a hajtásokat, mert ha lesz, nem fogom kiszedni, csak átültetéskor, az tuti...

     

    Kaptam én annak idején Tőled olyan kislevelű virágot két félét, egyiknek szúrós a szára is, és cakkos kis szélű levélkéi vannak. Igen ám, de összekerült egy kicsit pirosodó hasonló levelű virággal, na ők mik lehetnek? Félek nem jó helyre tettem és nagyobb tér kéne nekik is.... (ja, és nem a Pimpóra gondolok, őt felismerem, és már vettem is még sárgában is...láttam ám pirosat is, de az meg nem volt eladó, saját célra hozták, sajna...).

     

    A dugványozás azt jelenti, hogy ágat le a földbe, földet rá, és akkor gyökeret ereszt, vagy ágat török és vízbe teszem, majd leszúrom a földbe? Na, melyik a jobb lehetőség szaporításra? Vagy a legegyszerűbb a magocska szedése, és ültetése? Te, milyen a magja?

     

    Szép napot Neked!

    előzmény:
    Kertember (499)
    2009-09-15  10:44
  2. 2009. szeptember 15. 11:03500.

    Szia Mini!

     

    Nem olyan ördöngősség egy automata öntőzőrendszer kialakítása, hogy egyszerű halandó ember ne tudná megépíteni. Persze nem állítom, hogy ne lehetne jól elbaltázni egy automata rendszert. Nagyon fontos az alapos helyzetfelmérés (mit öntözök, mennyi vizem van, milyen vízzel akarok öntözni, mennyi pénzem van stb.), valamint az ez alapján készített terv. Ezek nélkül csak tényleg a profi szerelők tudnak jó rendszert építeni. Azt javaslom ti ne vágjatok neki terv nélkül. Ebben, ha kell tudok segíteni. Terv alapján az anyagbeszerzés is nagyon egyszerű. Az anyagkiírás alapján kértek ajánlatokat több helyről és a legkedvezőbbet megveszitek. Érdemes azonban itt is néhány dologra figyelni. A nagy rendszerek forgalmazói azonban szinte egy minőséget képviselnek, némi eltérés azért van. Én a Rain Bird, Nelson, Hunter, Toro rendszer valamelyikét ajánlom.

    Tóépítésnél már több buktatóval lehet találkozni. Nagyon mellé lehet fogni, ha nem megfelelően építjük meg. Egy valóságos csapássá válik a rossz tó, ami csak pénzkidobás. Javaslom, hogy az építés előtt alaposabban mélyüljetek el a témában. Ha igényled apránként végigmehetünk azon, hogy mire kell nagyon ügyelni az építés során.

    5x2-es tó még nem fördőtó méret. Ebbe maximum csak beleállni tudtok. Azért egy természetes fürdőtavat ne úgy képzelj el, mint a medencét, aminek függőleges falai vannak. Ettől azért többről van szó, pláne ha figyelembe veszed, hogy a vizet itt nem vegyszerezheted az élő alkotók miatt.  Arra is készülj fel, hogy a fürdőtó drága kategóri. Több milliós nagyságrend. Az előre gyártott medencés tavaknak nem vagyok a híve. Sokkal jobbakat lehet fóliás megoldással készíteni.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_202971 (498)
    2009-09-13  06:25
  3. 2009. szeptember 15. 10:44499.

    Szia Maci!

     

    Dugványozással, vagy magvetéssel lehet szaporítani. Ha nem bolygatod a talajt körülötte, akkor magról magától is terjed. Mivel gyökérsarjjal nem terjed, és tőelágazása sincs, ezért tőosztással nem szaporítható. Persze láttam már több tövű kékszakállt, de ez nem jellemző.

    Ha túl nagyra nőne, és már zavaró, akkor így lombos állapotában csak annyit nyírj le belőle, amennyi feltétlen szükséges. Az igazi metszés ideje, amikor a bokor méretét is be tudod állítani nyugalmi állapotban van, február-március.

    előzmény:
    maci6609 (497)
    2009-09-11  17:59
  4. Torolt_felhasznalo_202971
    Torolt_felhasznalo_202971
    2009. szeptember 13. 06:25498.

    Szia Kertember!

     

    Köszönöm a segítséget!

     

    Nagyon örülök, hogy Te bíztatsz, hogy esetleg magunk is meg tudunk bírkózni a feladattal, ugyanis ahogy utánaolvastam a témának nem úgy tűnik, mintha mindenfajta szakértelem nélkül össze lehetne állítani egy optimális öntözőrendszert, vagy el lehetne készíteni egy olyan kerti tavat, amiből valóban nem pocsolya lesz, hanem hangulatos és látványosszínfoltja lesz a kertnek.

     

    Nem hittem volna, de tó ügyben láttam egy olyan megoldást, ahol tófóliával készítettek egy akkora tavat, ami már fürdésre is alkalmas volt. (Azt hittem, hogy az ilyenhez műanyag medence szükséges.) Mivel úgyis akartunk venni egy medencét arra gondoltunk, hogy a kettőt összeköthetnénk és fürdőtavat csináltatnánk. (Ez már azért nagyobb és bonyolultabb munka, úgyhogy mindenképp szakemberre bíznánk.) Olyan 5x2m-es méretűre gondoltunk.

     

    Az öntözéssel az a baj, hogy sokat dolgozunk, így nem nagyon van időnk a kertben tevékenykedni, illetve mivel új építésű a ház, füvesíteni kellene, ami ha jól tudom elég sok öntözést igényel.

    Remélem, hogy így ősz elején már akadnak akciók és kedvezménye áron be lehet szerezni valamilyen jó berendezést. Olyat szeretnénk, ami sokféleképpen programozható, mivel munkánkból kifolyólag sokat utazunk.

    előzmény:
    Kertember (496)
    2009-09-04  12:27
  5. 2009. szeptember 11. 17:59497.

    Szia Kertember!

    Régen jártál felénk, jöttem, hát én "utánad"....szóval hát kérdésem lenne, amit kaptam Kék Szakállt, nagyon szép nagy bokorrá nőtte ki magát, félek a helyet is kifogja...

    Mikor és hogyan lehet szétszedni, esetleg szaporítani? Tudsz nekem ebben segíteni?

    Válaszodat várom, remélem minden okés Felétek és jól vagytok....

    előzmény:
    Kertember (1)
    2007-09-26  08:10
  6. 2009. szeptember 4. 12:27496.

    Szia Mini!

     

    Volt már szó öntözőrendszerről, de én sem emlékszem már, hogy akkor mi volt a kérdés. Nézzük a kérdéseid:

    1, Kerti tó.

    Nagyon szép tud lenni, de meg is tudja keseríteni a kerttulajdonos életét. Nem tudom mekkorára gondoltatok, és azt sem, hogy mit szeretnétek bele rakni. Milyen a környezet ahová építeni akarjátok. Rossz helykiválasztással, elméretezett nagyságban cska egy büdös pocsolya válik belőle, amiből csak nagyon drága műszaki berendezésekkel lehet tiszta vízű tavat varázsolni. Én tópárti vagyok. Az aranyhalak látványa, a tavirózsa igéző szirmai, a csobogó hangja pótolhatatlanok, de a kecskebéka fürgesége, tarka színe és hangja is rabul tud ejteni. Persze nincs ezzel mindenki így.

    Hirtelen annyi mindent tudnék írni a tóról, hogy el sem mélyedek benne.

    Legyen legalább 60 cm mély része. Legalább az 1/3-át árnyék fedje. Legyen legalább 5m2 a felülete. Legyen rá heti 1 órátok gondozni. Legyetek elhivatottak arra, hogy utánaolvastok a gondozásának.

    2, Öntözőrendszer

    200 négyzetméter öntözés szempontjából még nem olyan kezlehetetlen nagyság. Ha van esténként egy órátok, akkor kézzel is beöntözhető.

    200m2 teljesen automata változat anyagköltsége (munkadíj nincs benne, mert ugya zat írtad, hogy ti szerelnétek) 120-150 ezer forint körül mozog. Persze attól is függ, hogy milyen rendszert szeretnétek. Lehet a rendszereket keverni, a szakcégek gyakran szokták is keverni. Lehet a kivitelezést ütemezni, így a költségek több évre oszlanak el.

    Anyagot vásárolni csak akkor kezdjetek el, ha van egy tervetek.

    Érdemes odafigyelni a mágnesszelepek homok és szennyeződés érzékenységére, a vezérlők felhesználóbarátságára (ne legyen túl bonyolult a programozás), az anyagok minőségére, az árra (a túl olcsó többnyire pocsék is), a technikai megoldásokra, (legyen minden öntözési esetre megoldási javaslata), választékkínálatra (gondolok itt arra, hogy ne csak nagy szórófeje legyen).

    Nem könnyű ezt így leírni.

    Az biztos, hogy ti is meg tudjátok szerelni, és nagyon jó egy ilyen berendezés. A napokban próbálok több infót adni róla.

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_202971 (495)
    2009-08-31  15:37
  7. Torolt_felhasznalo_202971
    Torolt_felhasznalo_202971
    2009. augusztus 31. 15:37495.

    Üdv Mindenkinek :)

     

    Sajnos nem volt lehetőségem a topik összes bejegyzését végig olvasni, úgyhogy bocs, ha olyan témát feszegetek, amiről már esetleg szó esett.

    Idén nyáron költöztünk kertes házba és mostanra sikerült nagyjából rendbe tenni a kertet.

    Mivel maradt még némi pénzünk a hitelből, arra gondoltunk, hogybefejezzük a kertet és veszünk egy automata öntözőberendezést, illetve csinálunk egy kisebb kerti tavat.

     

    Mivel a párom is és én is tőzsgyökeres belvárosiak vagyunk, nem igazán értünk hozzá.

     

    Mire kell figyelni egy automata öntözőrendszer vásárlásánál? Vásároljunk teljesen kész rendszert, vagy egy márkából vásároljuk össze a megfelelő készülékeket és mi szereljük össze? Kb. mennyiből lehet kihozni egy 200nm-es kert esetén?

     

    Egyelőre ezek az alap kérdések, amikben segítséget szeretnék kérnék.

     

    Előre is köszönöm!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  8. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. augusztus 2. 10:48494.

    látom, megint mindenki a kertben van... jobb esetben lábat lógatni:)

    addig is, néhány mediterrán növény

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_174043 (493)
    2009-07-25  15:54
  9. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. július 25. 15:54493.

    kiderült a beazonosítatlan növény neve:)

    viszont  jól tudom, hogy a telt virágú változatok nem hoznak termést?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_174043 (492)
    2009-07-24  09:13
  10. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. július 24. 09:13492.

    sziasztok:)

    Eszter, az én magnóliám is kb 3-4 hete csinálja ezt, pedig már 3 éve biztos, h a kertben van! tavasszal ugyan arrébb ültettem, de csak másfél méterrel.  legelőször a nagy melegre gyanakodtam, h esetleg azt nem viseli úgy, talán szárazabb a talaj. majd most jól megfigyelem.  nem emlékszem, előző években hogyan állta a kánikulát:( 

    addig is itt egy részlet az egyik nagy kedvencemről: ginkgo:)

    Kertember: a másodikat pedig beazonosítás céljából tettem fel: több nevet is mondtak rá, de pontosan nem tudom, ki ő?

     (a dísztökök már nagyon szépen nőnek:)

    legyen szép napotok: miu

    előzmény:
    Eszter50 (491)
    2009-07-23  20:41
  11. 2009. július 23. 20:41491.

    Feri, köszi a választ!

    Nos, igaz Te liliomfát írtál, de most konkretizálok, bár lehet, hogy a kettő ugyanaz?

    Nekem magnóliám van, /közben beugrott a neve/ amit most tavasszal vettünk. Azt hogy meszes-e a talajunk én nem tudom, csak azt, hogy homok van, vagyis sárga a föld mélyebben is. Nagyon szép volt amig virított, és ezt a hüjeséget csinálja kb. 3 hete. Már permeteztem gombára, bogárra, de nem ért semmit. Nem igazán szeretném ha kimenne, mert 1 éves növénynek azért kicsit túl drága lenne Szerinted mit tudok vele kezdeni? Miylen tápanyagot adjak neki?

    Akkor a gardéniával nem foglalkozom, illetve nem idegesítem magam túlságosan, ha Te szakember létedre ilyen "könnyen" fogod fel Nagyon szeretnémha tavaszig kibírná, és viritana Nekem legalább egyszer. Egyébként ma nem hagyott a buzgóság, és átültettem. Pontosabban azt akartam megnézni, nem-e hangya költözött a tövéhez. Na az nem volt, de csupa sár volt a földje. Márpedig azt írták az okosok, hogy nem türi a pangó vízet. A virágföldbe kevertem azt a puha barna akármit / ennek sem jön be a neve! ez nem az én napom!/ami jól vezeti a vízet. Hát majd meglátom mit fog ezután tenni. 

    Mégegyszer köszi, és további szép estét, vagy kellemes napot kívánok Neked. Azért szeretném ha adnál valami ötleted, hogy ne menjen ki a bokrom

     

    előzmény:
    Kertember (490)
    2009-07-23  15:09
  12. 2009. július 23. 15:09490.

    Szia Eszter!

     

    A tulipánfa kertészeti neve liliomfa. A tulipánfának is szép a virága, de mivel olyan zöldes-sárgás, ezért nem igazán vehető észre, megbúvik a lomb között. Tulipánfa onnan kapta a nevét, hogy a levele a népmesei motívumokban ábrázolt tulipánra hasonlít.

    Szerintem a lilomfádnak az a baja, hogy nem szeresse a talajt. Nem tudom mióta él ott, de a liliomfák a meszet nem tűrik ezért soeciális savanyú talajba kell ültetni őket. Ha sok a mész a talajba, akkor a leveleik sárgulnak, barnulnak, majd lehullik és kipusztul a növény.

    A gardénia levelén baktériumos fertőzés látható. Szerintem ezzel ne foglalkozz, négy levél amúgy sem sok. Télen ledobja őket és tavasszal újakat hoz. Nagyon szép egészséges színűek azok a levelek.

    Az én gardéniáim most kezdték meg második hullámos hajtásnövekedésüket. Nagyon szépek, remélem jövőre is sokat virágoznak.

    előzmény:
    Eszter50 (487)
    2009-07-23  11:52
  13. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. július 23. 11:59489.

    Eszter50: csatlakozom: az én t.fám (magnolia) is ilyen, én is aggódom, mi lehet?

    Kertember: a kedvenceim a rózsaszínek-lilák:)

    szép napot mindenkinek: miu

    előzmény:
    Eszter50 (487)
    2009-07-23  11:52
  14. 2009. július 23. 11:57488.

    A virágokon csak ámulok és bámulok! Valami csoda élmény lehetett ezeket látni, és lefotózni. nem beszélve arról, hogy köztük voltál, fotózhattál kedvedre

    Csodálatos mindegy sárga virág, minden harangvirág, de a liliom és a piros bodza az ami a legkülönlegesebb. 

    Köszi hogy felraktad. Nem hoztál valamelyikből?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  15. 2009. július 23. 11:52487.

    Rájöttem, hoyg elraktalak a kedvenceim közé, igy hamar idetaláltam

    Ha már itt vagyok kérdezni is szeretnék. A multkor tettem fel képet 2 beteg növényről, de biztos akkor nem jártál felénk. Most felrakom ide Neked, hátha van valami ötleted.

    Az egyik a tulipánfa /nem ez az igazi neve, csak nem ugrik be a másik/

    A másik viszont egy gardénia, amibek feketedik a levele. A ketészetben azt mondták bogaras, de én egy bogarat nem látok rajta. Szerinted mi lehet még? Olyan földbe ültettem mint amit írtak, és ez a feketeség vagy 2 hónapja kezdődött nála. Már ledobott vagy 4 levelet

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  16. 2009. július 21. 13:52486.

    Szia!

     

    Gondoltam is rád, amikor fényképeztem.

    Tamika csak gyakorolja az írást.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_228826 (485)
    2009-07-21  09:13
  17. Torolt_felhasznalo_228826
    Torolt_felhasznalo_228826
    2009. július 21. 09:13485.

    szia...a vadorchi gyönyörű!

    Tami is irni szeretne neked:)gtttttttttttttttttttttttttthhhnkljj klkkkkkkzjjhgdfdf

    előzmény:
    Kertember (482)
    2009-07-20  16:10
  18. 2009. július 21. 08:50484.

    Szia!

     

    Haszonnövények nem bírják a tartós árnyékot. Néhány zöldségfaj időlegesen elvan árnyékban főként azok, amelyek kora tavasszal, vagy késő ősszel teremnek. Ilyen lehet a borsó, spenót, sóska, saláta, esetleg korai rövid tenyészidejű káposztafélék. Mély árnyékban azonban ezektől se várj túl nagy terméshozamot. Valamint ezek a sóska kivételével nem évelők.

    Évelő virágokkal már többre mész. Ajánlom az árnyékliliomot nagyon sok fajtája van, csodaszépek. Ültethetsz továbbá köérkét, gyöngyvirágot, páfrányfajtákat, árvacsalánt, hunyort (talajra igényes), indás ínfűt, paléstfűt, szellőrózsát, kontyvirágot, tüdőfűt, tollbugát, cikláment (talajra igényes), tündérvirágot, téltemetőt, egyes gólyaorr fajokat, hamuvirágot, gyepliliomot, kankalint, csillagfürtöt, keltikét, berekpimpót, apró meténget, ibolyát. A felsoroltak jól bírják az árnyékot, szépen fejlődnek és megfelelő válogatásukkal szép évelőkertet tudsz kialakítani. Természetesen  alista nem teljes, próbáltam az ismertebbeket kiemelni.

    Díszcserjék közül a rododendronok és rokonaik, a csarabok, erikák jól társíthatók évelő foltokkal és szépen is virágoznak.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_240900 (483)
    2009-07-20  16:17
  19. Torolt_felhasznalo_240900
    Torolt_felhasznalo_240900
    2009. július 20. 16:17483.
    szia! milyen növényt - akár haszon, akár disznövény - tudok a kertem szinte mindig árnyákban lévő, nedves részére ültetni? Jó lenne valami évelő hogy ne kelljen minden évben "kinlódni" vele.
    előzmény:
    Kertember (1)
    2007-09-26  08:10
  20. 2009. július 20. 16:10482.
    Valamint az ismert bodzánk, de pirosban és egy vadorchidea faj.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  21. 2009. július 20. 16:07481.
    A gyönyörű liliom benn az Alpokban
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  22. 2009. július 20. 16:02480.
    Rózsaszínűek
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  23. 2009. július 20. 15:57479.

    Alpesi fehérek, de csak virágok

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  24. 2009. július 20. 15:53478.
    További sárgák
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  25. 2009. július 20. 15:47477.
    Alpesi sárga virágok
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  26. 2009. július 20. 15:46476.
    Alpesi harangvirágok
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  27. 2009. július 20. 15:42475.
    Alpesi virágok
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  28. 2009. július 20. 15:41474.
    Alpesi virágok
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  29. 2009. július 20. 15:29473.
    Most rendezgettem össze, kb. 20 és 30 között van a kiválasztott képek száma. Nem egyszerű ide felrakni. Nekigyűrkőzöm.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_174043 (471)
    2009-07-20  15:19
  30. 2009. július 20. 15:27472.

    Szia!

     

    Az öntözőrendszer legnagyobb buktatója, amikor az ember átgondolás nélkül vág bele az építésébe. Mindenféleképpen javaslom, hogy készítsetek tervet. Nem mindegy, hogy milyen növényt, vagy növénycsoportot, mikor, milyen módon és mekkora vízmennyiséggel öntöztök. Ami az egyik növénynek elgendő víz, az a másik korothadását okozza stb.

    Ha van egy jó terv, akkor a kivitelezésnél már nem lehet nagy hibákat ejteni. Esetleg rosszul toldasz össze két csövet, vagy összekevered a kábeleket, de ezeket könnyű korrigálni.

    Általában az összes öntözőrendszer márkakereskedő elkészíti ingyen a tervet, ha náluk vezsed az anyagot. Egyesek számítógéppel tervezenek, mások kézzel, de mindegy is, hogy hogyan teszik ezt. Ami fontos, hogy lássák a helyszínt és ők is mérjék fel, ezt már ritkábban vállalják. Többnyire kérnek egy alaprajzot és arra terveznek. Ez rossz gyakorlat, mert nem ismeri helyszínt, nem tudja, hogy milyen növények vannak ott, nem látja a kert domborzatát stb. Olyat keressetek, aki felmér a helyszínen és tervez, ha fizetni kell érte, akkor inkább fizessetek. Pár tízezer forint egy terv.

    Szívesen segítek tervezésben is, de ahhoz nekem is látni kell a kertet. Az meg nagyban függ attól, hogy milyen messze laktok tőlem (Komárom-Esztergom megye).

    Azt javaslom, ha van egy kis szabad pénzetek vágjatok bele. Nagyon jól lehet ütemezni is a kialakítást. Néhány év alatt teljes lehet az öntözés.

    előzmény:
    ardian (464)
    2009-07-08  15:24
  31. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. július 20. 15:19471.

    szia:)

    várjuk az alpesi virág bemutatót:) miu

    előzmény:
    Kertember (470)
    2009-07-20  15:08
  32. 2009. július 20. 15:08470.

    Szia!

     

    Nagyon jól megfogalmaztad a lényeget. Kár, hogy nem olvastam hamarabb, akkor csak csatlakoznom kellett volna hozzád.

    Ebbe a fórumba senki sem kontárkodik bele. Szívesen várom, és olvasom mindenki véleményét, segítségét.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_174043 (463)
    2009-07-08  14:54
  33. 2009. július 20. 15:05469.

    Szia!

     

    Köszönöm abiztató szavakat.

    Kérdezz nyugodtan, kezd az elején. Néha kihagyok egy-két napot, vagy, ha nyaralok, akkor többet, de igyekszem válaszolni.

    Nem tudom, hogy milyen stádiumban van a kerted, ezértnehéz válaszolni, hogy mivel kezd a kert szépítését.

    Én először azt tanácsolom, hogy mérd fel alaposan a lehetőségeket. Néhány sorban nehéz leírni, ezért a napokban megpróbálom bővebben, de ízelítőnek:

    A kert kialakítása előtt alapos ferlmérést kelll végezni, a lehető legmélyebben meg kell ismerni azt a területet, ahová kertet akarunk kialakítani, milyen fő irányok mellett haladj?

    - Mérd fel pontosan az egész kertet. Meglévő növények, megmaradó növények, azok egészségi állapota stb.

    - Jelöld az épületeket,  a tervezetteket is.

    - Jelöld a fény árnyék hatást.

    - Ismerd meg a helyi klimatikus viszonyokat. Fagyzúg, szélirány, csapadék stb. Hazánkon belül is nagyon eltérő lehet.

    - Írd össze, hogy mit szeretnél  a kertbe. Kedvenc növény, szín stb.

    - Van-e, vagy lesz-e gyerek, játszótér miatt. Kell-e víz, kerti grill, kerti tároló stb.

    - Lesz-e, van kedvenc kertben élő állat, kutyus, cicus stb. Milyen idős, milyen fajta. A fiatalok még bohók sok kárt tesznek, vagy a vadászó típusok sokat ásnak.

    - Állapítsd meg, hogy mennyi időd van heti szinten a gondozásra. Kik vesznek részt még a gondozásban.

    - Mennyi pénzed van a kert fenntartására.

    - Milyenek a terület adottságai? Talaj, fény, víz, szél stb.

    - Akarod-e, hogy megjelenjenek a tremészetben élő állatok a kertben?

    És még sok kérdésre kell megkeresned a választ, mielőtt belevágnál. Igyekszem a héten egy teljes állapotfelmérési kérdéssort és hasznos tanácsot összeállítani.

    Addig is tájékozódj.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_785124 (460)
    2009-07-05  17:42
  34. 2009. július 20. 14:50468.

    Szia!

     

    Nem tudom, hogy válaszolt-e valaki a problémádra.

    Úgy nézem, hogy nem betegség, hanem a környezet okozta károk a levélen. Erősebb szél megszaggatja a leveleket, majd a repedések mentén beszárad. Nem kell különösebben foglalkozni vele, esztétikailag csúnyít egy kicsit, de a növény ettől még egészséges.

    előzmény:
    floryka (456)
    2009-07-03  12:18
  35. 2009. július 18. 19:31467.

    Sziasztok!

     

    Bocsi mindenkitől, aki keresett és aki csak olvasgatni akart itt kerti dolgokról. Nyaraltam a családdal a szomszéd Alpokban. Nagyon imádok a hegyek között túrázgatni pihengetni. Fényképeztem sok szép virágot.

    Holnap jövök válaszolgatni és egy kis alpesi virágcsokrot felrakni.

     

    Szép estét mindenkinek!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  36. Torolt_felhasznalo_990850
    Torolt_felhasznalo_990850
    2009. július 13. 17:35466.

    Nem csak Neked, de mindenki figyelmébe ajánlanám ezt az oldalt:

     

    http://www.mediterranotthon.hu/ 

     

    Ez egy online magazin, és rengeteg jó cikk és kép van benne többek között a növényekről, kertekről, kerti tavakról, tér- és teraszburkolásról is. Ja, meg kerti bútorokról is. Nagyon sok ötletet lehet meríteni onnan!

     

    Csatolok néhány képet onnan, de rengeteg van, tényleg érdemes megnézni!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_785124 (460)
    2009-07-05  17:42
  37. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. július 13. 16:57465.
    kertelők, merre vagytok? (tudom, sok a teendő- a szezon az szezon: érik a barack, nyílnak a virágok, nő a fű..stb..stb) de azért mééégis:)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  38. 2009. július 8. 15:24464.

    Kedves Kertember!

     

    Hű, én részemről nagyon örülnék, ha írnál az öntözőrendszerről. Mi már 1,5 éve kacérkodunk vele, kértünk árajánlatot is, de aztán a pénzügyi helyzet miatt halasztódott, illetve gondolkodunk az sk kivitelezésen, de nem tudom, milyen buktatói vannak. Van egy bolt a közelünkben, ahol vállalnak ingyen tervezést, ha náluk vásárolja meg az ember a cuccokat, de a kivitelezésben mit tud elrontani az ember, mire kell figyelni?

     

    A másik a kút kérdés. Ásott kút van a kertünkben (így vettük a házat), már mértük, 5 méter mélyen 1,60-as vízmagasságú víz van benne. Ez elég bármire? Érdemes szivattyúba, bármibe beruházni, vagy felejtős? (kb. 450 nm-t kellene öntöznünk, ebből durván 300 nm gyep, a többi virágoskert, zöldségeskert).

    előzmény:
    Kertember (433)
    2009-06-27  21:54
  39. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. július 8. 14:54463.

    szia:)

    amíg kertember távol van, itt van 1-2 tipp, hogy ne unatkozz:)

    milyen kertet szeretnél? aktívan kapirgálni is akarsz, vagy csak füvet nyírni (vagy még azt se?) estleg a természetet a lehető legszélesebb körben 'behozni'? madarakat, egyéb állatkákat odavonzani?( egy kis víz, és a szitakötők, acsák, békák már jönnek is:)

    - mi van a kertben? van egyáltalán vmi, vagy még üres vászon?

    -ha üres, akkor készíts egy alaprajzot házaddal, garázzsal.. stb olyan elemekkel, amik biztosan maradnak. (ha van pl fa, amit megtartanál, azt is). utána a tájolást nézd meg- nem lesz mindegy, milyen típusú (pl. kifejezetten melegkedvelő) növény hová fog kerülni.

    -milyen a kerítés? néha kifejezetten jót tesz a látványnak (és a szomszédnak is..:), ha sövényt ültetsz.

    -mit szeretnél a kertbe?(  ilyen-olyan medence, gyep, lekövezett rész- pl grillezéshez, kiülő résznek, vagy lugas, kerti tó, vagy ha van kedvenc növényed, ami ráadásul méretesre is nő (pl egy szép ezüst fenyő), virágágyás, szerszámtároló,.. stb stb ezt mind szedd egy listába:) lapozgass ilyen jellegű újságokat ötletekért

    -gaz: egy alapos gyomírtás, ill. a föld minőségétől függően egy kis földcsere sem tud ártani.

    -ami nem kell, szabadulj meg tőle, ajándékozd el

    -nézegesd a virágkatalógusokat, h melyik növény milyen igényű, írj listát, amik tetszenek, így könnyebb lesz később tervezni

    -ha már meglévő, de átalakításra váró kerted van: ismét csak alaprajz a megtartandó elemekkel (kertember biztos segít majd a tervezésben, amihez az alaprajz kell:)

    hu. egyenlőre ennyi, nem óhajtok kontárkodni más topikjában:)

    jó tervezgetést addig is: miu 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_785124 (460)
    2009-07-05  17:42
  40. 2009. július 5. 21:20462.
    Nem tudom.. első körben én is erre tippeltem, de a növény gazdája kételkedik benne.
    előzmény:
    ciró-maró (461)
    2009-07-05  21:02
  41. 2009. július 5. 21:02461.
    Nem lehet,hogy a sok eső? Az képes jól megtépázni a leveleket.
    előzmény:
    floryka (456)
    2009-07-03  12:18
  42. Torolt_felhasznalo_785124
    Torolt_felhasznalo_785124
    2009. július 5. 17:42460.
    elöször is:mivel kezdjem a kert szépitést?sövény ültetés??
    előzmény:
    Kertember (1)
    2007-09-26  08:10
  43. Torolt_felhasznalo_785124
    Torolt_felhasznalo_785124
    2009. július 5. 17:40459.
    nekem nem régota lett kertem,házam..nagyon sok kérdésem lenne
    előzmény:
    Kertember (1)
    2007-09-26  08:10
  44. Torolt_felhasznalo_785124
    Torolt_felhasznalo_785124
    2009. július 5. 17:39458.
    szia Kertember!jo ,hogy vagy...
    előzmény:
    Kertember (1)
    2007-09-26  08:10
  45. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. július 5. 16:31457.

    biztos mindenki a kertben van- addig is egy másik lelkes virág rajongó, egyenest a leander közepibe':

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  46. 2009. július 3. 12:18456.

    Sziasztok!

     

    Az egyik ismerősöm kért meg hogy segítsek kideríteni mi lehet a 9. emeleten nevelt hajnalkájával. Szeretné ha befutná az erkélyt és így valamelyest árnyékolna, azonban rejtélyes probléma állt elő.

    Ismeretlen eredetű lyukak keletkeznek a leveleken, melyek eleinte kicsik, aztán később növekednek. A friss leveleken nem fordul elő, csak az erősebbeken. Kukacot , bogarat, férget, és egyéb élősködőt nem látni, veréb ott nincs, galambok ugyan vannak, de azok röptükben nem csipkednek. 

    Vajon mi lehet ez????

    előzmény:
    Kertember (1)
    2007-09-26  08:10
  47. 2009. június 30. 10:28455.

    Szia!

     

    Igyekszem tanácsod megfogadni.

    Terepszemle eredménye: nagy szomorúság nincs, dolgukat még mindig végzik... járnak/kelnek, fúrkálódnak.

     

    Viszont van egy halottam.

    Egy bársonykám. Lehet, hogy egy hatalmas csiga áldozata?

    Azért gondolom, mert éppen egy másik mellől szedtem fel, melynek alsó levelei a földön s a beste hasán voltak.

     

    Az, hogy egy paprikapalánta tegnap megint a kukában landolt, már nem is meglepő. Ott a tövében volt ,,elnyírva,,.

     

    A tuja ,,szinesedő,, leveleiről feltett képedet elmentettem, s megmutattam a férjemnek.... meg az udvarban lévőkét. Nem egyforma.

    Lefényképezem.

    előzmény:
    Kertember (454)
    2009-06-30  07:56
  48. 2009. június 30. 07:56454.

    Szia!

     

    Szó mi szó valóban nem szép szerelemesek ellen hadat viselni.

    Csak azon gondolkodom, ha épp nem szerelemben égnek, akkor tömik a hasukat, ha pedig nem esznek, akkor pedig alszanak. Na most az éhséget kihasználni se szép dolog, de hogy álmában kinyírni valamit az meg ugye felháborító.

    Szerintem gyakorold a békés egymásmellett élés elvét.

     

    Ez az eső biztos sokuk pusztulását idézte, de ne reménykedj maradt még belőlük elég.

    előzmény:
    nagyszáju (453)
    2009-06-29  23:31
  49. 2009. június 29. 23:31453.

    Köszönöm!

     

    Szomorú vagyok.

    Készítsek csapdát a szerelmeseknek? Szép lenne ez tőlem?

    Vagy a cél szentesíti az eszközt?

    Ha most ezzel a nagy esővel nem fulladnak bele a saját járatukba, akkor a locsolással aligha lesz eredményem (galád módon bele szoktam locsolni a járatukba....nos igy öntöttem ki ürge helyett....

     

    előzmény:
    Kertember (452)
    2009-06-29  21:43
  50. 2009. június 29. 21:43452.

    Szia!

     

    Az arvalintól én sem tudok jobbat. Szoktak még csapdákat kihelyezni a számokra, mert párzáskor a felszínre jönnek. Ilyenkor üvegeket süllyesztenek a talajba, amibe pelepotyognak. Próbálj meg komposztdombot kialakítani a kert egy eldugott szegletébe. Abba nagyon szeretnek beköltözni, összegyűjti őket, ott talán koncentráltabban tudnál ellenük védekezni. Tél végén a komposzt átrostálásakor pedig egyenesen meg is ölheted őket, vagy add el nagy pecásoknak, állítólag a harcsa imádja a lótetűt.

    Rendszeresen öntözött területet sem szeretik, mert ott  mindig beomlik a járatuk. Próbálj minden módszerrel védekezni, biztos sikerrel jársz.

    Kitartást a védekezéshez.

    előzmény:
    nagyszáju (443)
    2009-06-27  23:53
  51. 2009. június 29. 21:37451.

    Szia!

     

    Sajnos nem vagyok nagy biokertész. Nem kísérletezek különféle növényi nedvekkel, meg társításokkal, máshogy próbálom megoldani a biokertészetet. Begyűjtöm a kártevőket, vagy másfelé csalom el, próbálom a növényt jó kondiban tartani, valamint a legvégső esetben permetezem. Ennek sajnos néha a növényem látja a kárát. Levéltetű ellen vegyi úton védekezem, Decis, vagy Bi 58 szerekkel. Ezek hatásosak. Próbálkozhatsz csalánlével (nagyon büdös), vagy hamuval, de nem lesz olyan hatásos, mint a növényvédőszer.

    előzmény:
    vaszita (444)
    2009-06-28  00:04
  52. 2009. június 29. 21:31450.

    Szia!

     

    Örülök, hogy szakmabeliekkel is összefutok itt a fórumon. Alapszakmám nekem is növényvédelmi technikus. Akkor még jobban elmélyültem a vegyszerekben, ma már kevésbé.

    Amiről írsz az a liszteske, üvegházi molytetű. Valóban nem szeretik, de főként a fóliákban, üvegházakban rettegnek tőle. Rendesen le tudja gyengíteni a növényállományt, a terményt piacképtelenné teszi. Mondjuk a növény ritkán esik áldozatul a kártételének, de a termés már igen. Konkrét növényvédőszert nem tudok ellene írni, mert nem vagyok naprakész a szerekből, általában a szerkönyhöz nyúlok, ha kell valami. Az biztos, hogy nagyon ellenálló, nehezen érintkezik a neki kiszórt vegyszerrel, mert a testét pamacsszerű anyag fedi. Javasolt a felszívódó, vagy zárt térben a gázosodó vegyszerek használata. Azt gondolom azonban, hogy szabadtéren, pláne a káposztafélékben nem igazán tud kárt okozni. A levél ugyan foltos lesz, de mire elkezd fejesedni, vagy a kis bimbók nőni, addigra a kedvezőtlen idő miatt már sehol sem lesz. Ezért azt javaslom, hogy ne védekezz ellene, hacsak tényleg nem valami brutál mennyiségben van.

    A kelbimbó alsó leveleit valóban le szokták tépni, hogy a bimbók jobban fejlődjenek. A tetejét csak akkor vágd le, ha már elég nagyra nőt, de ezt nem javaslom, mert a vágás helyén betegséget kaphat a növény és elpusztulhat, mondjuk egy baktériumos fertőzéstől.

    A rózsametszést elkezdetm írni, figyeld a fejleményeket.

    Látatlanba nem tudom megmondani, hogy nemes rész hajtott-e ki a rózsából, vagy az alany. Tegyél fel ide képet róla. Talán Te is meg tudod különböztetni abból, hogy a vadrózsa hajtás mindig vékonyabb kisebb levelekkel, világosabb zöld színű, még a nemes rózsa hajtása sötétzöld, többször bordós, nagyobb és ritkábban tüskés, nagyobb levelekkel.

     A komposztot én ősszel forgatnám be, vagy tavasszal, de csak akkor ha teljesen érett. Nem vagyk híve a félérett komposzt beforgatásnak. Akkor még sok betegség aktív lehet benne, a gyommagokról már nem is beszélve.

    Látom a málnára meglelted a választ. Valóban a letermett vesszők elhalnak, ezeket mindig el kell távolítani a tél végi metszéskor.

     

    előzmény:
    inmélius (441)
    2009-06-27  23:29
  53. 2009. június 29. 21:16449.

    Szia!

     

    Köszönöm szépen.

    A Te rózsáid is szépek, főként a negyedik olyan pasztellos narancs színű így a képen, bár lehet, hogy az életben más színű. Nekem is a képek sosem adják vissza az igazi szépségüket.

    Elkezdtem írni a rózsák nyári metszését. A héten a végére is tudok érni. Sajnos nem mindig van időm írni.

    A téli metszésükkel most nem foglalkozom, mert az nagyon hosszú lenne. A honlapomon tavasszal felraktam két típus téli metszését.

     

    előzmény:
    zsuzsanca (440)
    2009-06-27  23:28
  54. 2009. június 29. 09:48448.
    További rózsa virágalakok, leírásuk az előző hsz.-ben.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  55. 2009. június 29. 09:46447.

    RÓZSÁK

     

    Belevágok a rózsák nyári metszésének ismertetésébe. Nem fog menni egy hozzászólásba, egyrészt mert nincs annyi összefüggő időm, hogy gyszerre megírjam, másrészt hosszobb lesz, mint egy hsz, harmadrészt egyszerre csak négy képet tudok berakni.

     

    Egy kicsit távolabbról indulok, de talán nem lesz haszontalan.

    A rózsák nagyon rég óta az emberiség kedvenc virágai közé tartzonak. Már a római kor előtt rajongtak érte az emberek. Nem csoda hisz olyan szín, forma és alakgazdasága van, mint talán egyik más virágunknak sem. Mindemelett rabul ejtő az illata. ennek köszönhetően szinte nincs olyan kert, ahova ne találnánk meg az odaillőt.

    Hétköznapi kertész keveset válogat, egyszerű benyomás alapján dönt, ami többnyire a színt jelenti, esetleg még az illatot. Hajlamosak vagyunk egy csodás színű rózsát azonnal megvenni, hazavinni és a kertünkbe ültetni. A meglepetés csak ezt követően ér bennünket. Nem érzi jól magát, nem úgy virágzik, mint a kertészetbe, esetleg túl nagyra, vagy kicsira nő. Ezért azt javaslom, hogy a vásárlás előtt mindig tájékozódjunk a kiszemelt fajtáról. Célszerű lehet megnézni gyűjteményes kertekben, hogy hogyan fejlődik, érdeklődni a kertésztől, nemesítőtől, hogy mit igényel. Választásnál ne legyen utolsó szempont az ellenálló képessége sem. Fontos, hogy mennyire áll ellent a betegségennek, vagy mennyire tűri azokat, hogy viselkedik hazánk, szűkebb környezetünk téli időjárására, mennyire vészeli át a szárazabb időszakokat.

    Figyeljünk fel a látható, de kevésbé feltűnő tulajdonságaira is, mint pl. a tövisessége, lombszíne, mérete, vesszőszíne, ezek ugyanis akkor lehetnek fontosak, amikor nem virágzik a rózsa, mert ilyenkor ez lehet a dísze.

    Metszés szempontjából fontos a rózsákat csoportosítani. A metszés tekintetében kevésbé fontos a virág alak szerinti csoportosítás.

    E szerint megkülönböztetünk

    Lapos

    Általában egyszerű, vagy félig telt virág, szirmai laposak. 1 számú kép.

    Csésze alakú

    Egyszerűtől a tömveteltig változhat, de mindig nyitott (porzók látszanak), a szirmok a középtől fel- és kifelé hajlanak. 2 számú kép

    Csúcsos

    Tipikus teahibrid virágalak, a félig telttől a tömveteltig változó, tömör forma felfelé törő, csúcsos. 3. számú kép

    Serleg alakú

    Klasszikus teahibrid típus, a félig tellttől a tömveteltig változik, a szirmok tompa csúcsúak, visszahajló pereműek 4. számú kép.

    Gömbölyded

    Egyforma méretű, egymást átfedő szirmok, telttől a tömveteltig terjedő, gömbölyded formát idéző. következő hsz. 1. számú képe.

    Rozetta

    Lapított forma, telt, vagy tömvetelt, változó méretű, egymást átfedő szirmok. következő hsz. 2. számú képe.

    Szögletes rozetta

    Lapított, az egyenlőtlen nagyságú szirmok elrendeződése szögletes formát vesz fel, ezt főként középen látni, telt vagy tömvetelt. következő hsz. 3. számú képe.

    Pompon

    Apró gömbölyded, telt, vagy tömvetelt, sok apró szirmokkal, a virágok bugában fejlődnek. a következő hsz. 4. számú képe.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  56. 2009. június 28. 10:46446.

    Csatlakozom ugyanezekhez a kérdésekhez! A káposztaféléimet nekem is pusztítja ez a szörnyike. A rukola salátámat (meg mikor mit vetek, akkor azt) pedig a földibolha, szitásra rágja a leveleket.

    A  lótetű is garázdálkodik, pedig több vakondunk is van, nagy becsben tartjuk őket! Ezekre a kártevőkre csak a méreg használ? Mert azt eddig kerültem.

    A tetveket tavalyelőtti inváziójuk idején mosogatószerrel permeteztem. Csak 1-2 napig tűntek el, a végén a zsenge levelek is leszáradtak.

    Kíváncsi vagyok a válaszaidra.

    előzmény:
    inmélius (445)
    2009-06-28  01:00
  57. 2009. június 28. 01:00445.
    Nnnna. menetközben átolvastam az összes hozzászólást. Ezek szerint a málnánál azok a vesszők száradtak ki, amelyek tavaly termők voltak. Az idén akkor a termőágakat tépkedjem ki...

    A komposztot ősszel rakjam ki / ássam be.

    A rózsa metszése is oké:) Akkor végül is a gyökérről kihajtó rózsák maradtak, no meg a kelbimbó kártevője, meg a termés alakítása.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  58. 2009. június 28. 00:04444.
    Kedves Kertember, ha kerhetnek egy kis jotanacsot. Sajnos tetves a rozsafam , mar megint. Lehet -e vegyszer nelkul ki irtani a tetveket? Be fujtam szappanos vizzel , amitol a tetvek meghaltak ,de akkora mar megsinyletek a viragok.  Viragzik, de nagyon betegessen. Van valami mas megoldas? Segits kerlek. 
    előzmény:
    Kertember (439)
    2009-06-27  22:50
  59. 2009. június 27. 23:53443.

    Kertember!

    Látod? Beindult igazából a kertszezon.

    Nem szeretem azokat a kis dög lótetűket a kertben!!!

    Már kiszórtam, bedolgoztam és belocsoltam 1 egész doboznyi arvalint -tán 1 kg-, de még mindig furkálódnak. Tán 2 öreget, meg egy bébit kiöntöttem, mint ürgét a lyukból, .... nem semmi volt a 2 koros, a bébi meg csupasz, ronda, mint a kisegér.

    Mivel etessem meg ezeket a rondaságokat, hogy végleg mentes legyen tőlük -legalább erre az évre a kert?

    Nem 1 virágom és paprikapalántám dőlt már ki ....

    Köszönöm a segitséged.

    előzmény:
    Kertember (1)
    2007-09-26  08:10
  60. 2009. június 27. 23:35442.
    A rózsák a földben megmaradt gyökérről hajtanak, ezt kifelejtettem az előző hozzászólásból.
    előzmény:
    inmélius (441)
    2009-06-27  23:29
  61. 2009. június 27. 23:29441.
    Hahó:) Kedves Kertember!

    Kérlek szépen, a kelbimbómat valami istenátka kislepke károsítja, mondhatnám: zabálja.

    Baromi nagyon régen érettségiztem növényvédelmi agrokémikusként, de nem dolgoztam benne egy percet sem (nők nem kellettek akkoriban a TSZ-be). Halvány emlékeim vannak arról, hogy valamikor melegházi növényeknél ha megjelent ez a kis fehér lepke, nagyon hajaj volt, szinte kiirthatalan. Micsinálezaizéke az én szabadföldi kertemben, a kelbimbón, és hogy a máriába lehet megszabadulni tőle....?

    A lepke durván 2 mm, károsítása a levelek hátoldalán fehéres, vékony, szabálytalan alakú, vékony bevonatot hoz létre.

    Másik kérdésem: miit tegyek a kelbimbóval, hogy olyan helyeske kis rudat kapjak belőle, amin glédában állnak a kelbimbók? Leszedjem az oldalleveleit? Vagy kitörjem a csúcsát? Melyiket mikor?

    A rózsák metszésével kapcsolatban várom a tájékoztatásodat, engem is érdekel. Ahogy elvirágzik, rögtön lemetszem, lehetőség szerint egy kifelé néző rügy felett. No de: milyen mélyen vágjam el az elvirágzott szárat? Minél mélyebben az ág eredése felett, vagy változó, és attól  (is) függ, milyen alakra tervezem a bokrot?

    Kérdésem még: anyósom kertjét kipucoltatta a ház (társasház), mert füvesíteni akart. Gyomirtózott is, de a dudvák egy része megmaradt. Végül is letett róla a ház, átadták nekem kizárólagos használatba. Gyönyörű rózsabokrokat is kiszedtek, de azok újra elkezdtek hajtani. Nem tudom, mit tegyek velük: hagyjam meg őket, mert ha megerősödnek, újra virágba borulnak, vagy szemezni kell előbb ahhoz egy nemes résszel, hogy szép rózsafejek bókoljanak rajta? Némelyik olyan vékonyka még, metszeni sem merem, de nyurgul fel az ég felé...

    Lássuk csak, van-e még problémám.... lassan több, mint egy éve kertészkedem, nagyon élvezem, de be kell látnom, hogy a tanultakból sok minden kiesett.  Ja, igen. A komposztált részeket mikor érdemes beforgatni a talajba?

    A málnámat is sajnálom, folyton kiszárad egy-egy szál belőlük. A fiam felkötözte őket, hogy ne feküdjön el a földön, de tavaly is kiszáradt, idén is el-eltűnt egy-egy belőlük. Pajor rágja a gyökerét? Itt már talajfertőtlenítést nem tudok végezni, sajnálnám kiírtani a jó kis málnást...
    előzmény:
    Kertember (1)
    2007-09-26  08:10
  62. 2009. június 27. 23:28440.

    Szia Kertember !

     

    Gyönyörűek a rózsáid !  Különlegesek. Nagyon szeretném ha a metszésükről írnál, mert van pár tő a kertemben és szeretnék bennük gyönyörködni  folyamatosan ha lehet. 

    Vannak régi tövek és van amiket az ősszel ültettünk.

    Remélem útmutatásod alapján sikerül őket virágzásra csábítani.

    előzmény:
    Kertember (410)
    2009-06-26  11:38
  63. 2009. június 27. 22:50439.

    Jártam a netes otthonotokban. Aranyosak vagytok. Sok boldogságot a házhoz, kerthez.

    Kérdezz nyugodtan.

    előzmény:
    Milu75 (437)
    2009-06-27  22:44
  64. 2009. június 27. 22:47438.

    Örülök annak, ha megtalálod azokat az információkat, amikre szükséged van. Kérdezz nyugodtan, ha valamit mégse találnál.

    Mára lelépek.

    Jó éjszakát!

    előzmény:
    ciró-maró (435)
    2009-06-27  22:34
  65. 2009. június 27. 22:44437.

    Ok. Persze, értem.

    Igyekszünk akkor emígyen cselekedni. 

    Bár a napi kétszeri öntözés sajnos nem fog menni... Lévén akkor dolgozunk. Az öntözőrendszer pedig olyan távoli...

    Azért nagyon köszi! 

    Jó tudni, hogy van hova fordulni, ha segítség kell. És ilyen kézséggel válaszolnak! 

    Szuper! Köszönöm! (biztos lesz ám még kérdésünk )

     

    Milu

    http://nagyek.blog.hu

     

    előzmény:
    Kertember (436)
    2009-06-27  22:38
  66. 2009. június 27. 22:38436.

    Sajnos nem tudok okos lenni a messzeségből.

    Nem tudom megmondani, hogy mennyi időt öntözzeteke egy helyen, ez nagyban függ attól, hogy mennyi vizet juttat ki a szerkezetetek egységnyi idő alatt, hogy oszlik el az a beöntözött területen, hány fok van épp azon a napon, milyen nedves a talaj, milyen a levegő párataltalma stb. stb. stb.

    Néhány irányelv:

    - nyáron kánikulában(30 fok felett) legalább napi kétszer jó öntözni, egyszer napközben hűsíteni a gyepet rövid ideig úgy, hogy atalaj felső néhány centije ázzon csak át, másodszor éjszaka, vagy hajnalban, amikor a legkisebb a párolgási veszteség, ekkor úgy, hogy 15-20 cm-ig ázzon át a talaj

    - mindig legyen nedves a talaj, legyen benne szabad víz, amit a növény fel tud venni, gyep esetében a talj felső 30-40 centiméteres része a fontos,

    - készülni kell arra, hogy rendszeres öntözés mellett a tápanyagok kilugozódnak, ezért annak pótlását kis adagokban, vagy hosszú hatású szerrel mindig pótolni kell

    Azt gondolom, hogy ahol zöld a füvetek az azért van, mert ott összeérnek az öntözési köreitek, tehát több vizet kap az a terület, vagy azok a területek esnek az öntözőhöz a legközelebb. Az öntözőfejek vízelosztása sosem egyenletes, ezért úgy kell locsolni, hogy átfedésben legyenek az öntözési körök. Mit nevezünk öntözési körnek? Az a terület, amit a szórófej egy helyről be tud locsolni. Ha tehát átteszitek egy másik helyre, akkor az olyan messze kerüljön, hogy a másik helyről is elérjék a vízcseppek az első helyet. Remélem érted, amit itt felytegetek.

    előzmény:
    Milu75 (434)
    2009-06-27  22:06
  67. 2009. június 27. 22:34435.

    Szia Kertember!

     

    Köszi, hogy ideirányítottál (pipacsos topikból). Úgy látom, épp ilyenfajta topikot kerestem. 

    Most előbb olvasgatom az eddigi termést, mert biztosan sok mindenről írtál már, csak akkor kérdezek, ha nem találok választ arra, ami a problémám. 

    Ahogy beleolvastam, az egyik nagy problémámról már írtál is.

    Két fánk száradt ki idén koranyáron, pedig már a termés is fejlődésnek indult. Permetezve is voltak. Egy 6-7 éves kajszi, meg egy hólyagos meggy. Most láttam, hogy a cseresznye is kezdi....

    Holnap kezelésbe veszem sürgősen. 

    előzmény:
    Kertember (1)
    2007-09-26  08:10
  68. 2009. június 27. 22:06434.

    Szia,

     

    Először is, nagyon köszönöm a választ. 

    Tényleg nagy a kertünk, de öntözőrendszerre egyelőre nincsen pénzünk...

    Ahogy most locsolunk, az a billenős locsolás. Kút van, így onnan tör fel a szuper sok víz. Naponta kb. 40-50 percet tettük ki egy területre a locsolót. Ez nem lenne elég? Naponta kb. 3 órát locsoltunk összesen.

    Műtrágyát használunk, már elég sokat kiszórtunk csak idén.

    Az a furcsa, hogy tavaly semmi gond nem volt. Szuper szép volt a gyep egész évben! Pedig ugyanennyit locsoltunk, vagy inkább még kevesebbet, hiszen a billenőset csak nyár közepén szereztük be. 

    Hogy kiszáradt volna??? Ez érdekesnek tűnik, már csak azért is, mert miért pont ott? Azon a területen? Semmivel nem kapott kevesebb nedvességet, mint a többi...

    .

    Élőben is megtekinthető nyugodtan! 

    .

    Amúgy azt így látatlanban nem tudnád leírni, amit említettél. Hogy mi a megfelelő: Mennyiség, idő és mód. Gondolok itt arra, hogy jobb reggel, mint este? pl.? 

     

    Köszönöm válaszod!

    előzmény:
    Kertember (433)
    2009-06-27  21:54
  69. 2009. június 27. 21:54433.

    Szia!

     

    Nem adja a növény olyan könnyen a bőrét, hogy a talaj csak úgy össze tudja nyomni. Ez biztosan nem a baj okozója. Sokkal inkább látom vízhiánynak. Legjobb lenne, ha élőben látnám, de, amit leírsz az vízhiányra utal. Nem tudom, hogy milyen technikával öntöztök, de ilyen melegben, amik voltak nehéz megfelelően öntözni. A gond az, hogy akkor öntöztök, amikor nektek van erre időtök, és nem akkor, amikor a fűnek szüksége van rá. Kevesen tudják, de ha a növény számára későn adjuk meg a vizet még akkor is károsodik, ha ezt nem látjuk. Növekedésében több hetes visszaesés lehet. A ti füvetek esetében már ezen is túl van, mert lombozatának egy részét is elvesztette, visszahúzódott a bokrosodási csomojába. Az öntözési időn felül nagyon fontos a mennyiség is. Annyi víz kell, hogy kijusson, hogy a felső 20 cm-es részt átáztassa.

    Öntözni a megfelelő:

    - időben

    - mennyiségben

    - módon kell ahhoz, hogy a növény értékelje.

    Legjobb lenne egy automata öntözőrendszer, ami embertől függetlenül akkor öntözne és addig, amikor kell.

    Elég nagynak tűnik a kertetek. Ennek a beöntözése, még mobil egységekkel is nagyon sok időnek tűnik a számomra.

    Amennyiben rossz a talajotok, akkor annak sem ártana egy kis feljavítás, bár a fű képes gyönyörűvé fejlődni rosszabb talajban is, ha kap vizet és tápanyagot. A tápanyag utánpótlásra ilyenkor műtrágyát javasolnék. Olyat, ami hosszú hatástartalmú, én a COMPO, OSMOCOTE, SCOTTS márkákat tudom javasolni.

    A talajjavítás rejtelmeibe most nem mennék bele, az egy hosszú értekezés lenne. Megpróbálom a közeljövőben röviden összefoglalni és feltenni ide, vagy a honlapomra.

    Ha van lehetőségetek, akkor építsetek ki automat öntözőrendszert. Nagyon jó dolog és csodákat művel a kerttel. Kell hozzá kút is, mert különben elviszi a pénzeteket a vízdíj. Magatok is könnyen ki tudjátok építeni. Neten keresztül is tudok benne segíteni. Saját kivitelezésben egy négyzetméter kialakítási költsége 600-800 forint körül van, amennyiben 250 négyzetméter feletti területet építetek ki. Azért van ez nagyság, mert vannak állandó költségei, amik egy négyzetméter esetén is fennállnak, ilyen pl. a mágnesszelepek, vezérlő stb. Ha érdekel a téma erről is tudok a későbbiekben többet írni.

    előzmény:
    Milu75 (427)
    2009-06-26  22:14
  70. Torolt_felhasznalo_228826
    Torolt_felhasznalo_228826
    2009. június 27. 21:43432.
    köszike, várom:)
    előzmény:
    Kertember (430)
    2009-06-27  21:19
  71. 2009. június 27. 21:33431.

     Szia!

    Nemrég írtam valakinek hasonlót cseresznyefára. Neked is valami hasonlód van. Nevezzük közérthető nyelven ágelhalásnak. Ez egy összetett betegség több károsító együttes hatása okozza. Tavasszal virágzás környékén fertőz, az ágak, hajtások vége elszárad, mintha leforrázták volna, majd a száradás és az egészséges rész határán mézgafolyás jelenik meg. Neked annyiból szerencséd van, hogy ha még él a fád, akkor az idén már nem pusztul ki. Ilyenkor már nem fertőz tovább a betegség, a fa elkezd hajtani erősödni, viszont jövő tavasszal ismét fertőz.

    A beteg ágakat le kell vágni úgy, hogy az egészséges részből is kb. 6-8 centit a vágási sebeket fasebkezelővel kell kezelni. A levágott ágakat el kell égetni. Ősszel az összes lehullott falevelet össze kell gyűjteni, majd megsemmisíteni. Tél végén tavasszal lemosó permetezést kell végezni. Kövess el mindent, hogy a fa a lehető legjobb erőnlétben legyen. Öntözés, tápanyag utánpótlás.

    előzmény:
    moncsika957 (428)
    2009-06-27  06:27
  72. 2009. június 27. 21:19430.

    Szia Evelyn!

     

    Oké utánanézek. Orchideához mint tudod nem értek. Kicsit korábban is olvashattam volna leveled, mert épp egy kiállításról, vásárról jöttem, ahol orchideás is volt. Ők biztos tudtak volna segíteni.

    Ha tudok valamit jelentkezem.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_228826 (426)
    2009-06-26  21:42
  73. 2009. június 27. 06:43429.
    Ja ,gyümölcsöt sehol nem látok rajta.
    előzmény:
    moncsika957 (428)
    2009-06-27  06:27
  74. 2009. június 27. 06:27428.
    Köszönöm válaszod,megpróbálom beszerezni.Lenne még egy kérdésem,illetve rengeteg van kezdő kertészkedőként,de majd csak szép sorjában.Van egy szép öreg sárgabarack fánk.Tele volt virággal,de most sajnos úgy néz ki,hogy két oldalt zöldül,középen meg,csak csupasz ágak vannak.Mi lehet a baj?
    előzmény:
    Kertember (424)
    2009-06-26  18:43
  75. 2009. június 26. 22:14427.

    Szia, sziasztok, 

     

    A pipacsos topicban találkoztunk ma. 

    Élnék a lehetőséggel és kérdezek. 

    Fűvel kapcsolatos is lehet? 

     

    Sajnos nem tudjuk mi lehet a baja. Tavaly vetettük. Gyönyörű volt, szép és dús.

     

    Aztán idén is tavasszal elkezdtük locsolni, eleinte nagyon szép volt, aztán egyre barnult, olyan lett, mintha száradna. 

    Párom bújja/bújta a netet és azt gondoljuk, hogy nagyon kötött nálunk a talaj és egyszerűen összenyomja a fű gyökereit. Tényleg létezik ilyen? 

    És ha igen, mit tudunk tenni? 

    Párom nagyon sok mindennel próbálkozik. Úgy mint: műtrágya, vasvillával lazítás, sok változás nem történt. Érdekes módon, most hogy majdnem minden nap esik, mintha kezdene életre térni a fű. 

    Mutatok pár képet: mikor már nagyon ki voltunk borulva, hogy milyen csúnya... 

    Igazából még most is ilyen a fél kert... :( 

     

    Köszönöm, ha tudsz segíteni! 

     

    Milu

     

    előzmény:
    Kertember (1)
    2007-09-26  08:10
  76. Torolt_felhasznalo_228826
    Torolt_felhasznalo_228826
    2009. június 26. 21:42426.
    Kertember, légyszi nézz nekem utána,hogy az egyik legnagyobb orchim levelein miért jelentek meg mézcsepp szerű valamik...hiába mosom le,pár nap mulva ujra kiválik a leveleken..ez valami betegség? nem látok rajta károkozót, a növény másfél éve van nálam ,szép, egészséges, nemrég hozott kis sarjat,már leválasztottam és elültettem...
    előzmény:
    Kertember (425)
    2009-06-26  18:45
  77. 2009. június 26. 18:45425.

    Szia!

     

    Örülök, hogy nem távolodtál el a növényektől. Szépek a képek, aranyos a méhecske.

    Ha van időd várlak itt.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_174043 (423)
    2009-06-26  15:04
  78. 2009. június 26. 18:43424.

    Szia!

     

    Mindkettő könnyen beszerezhető. A sivatagit Delosperma néven a pünkösdit Dianthus néven leled meg.

    Ha nem találsz megvásárolható példányt, szólj segítek.

    előzmény:
    moncsika957 (422)
    2009-06-26  12:51
  79. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. június 26. 15:04423.

    azért nem olyan vészes a helyzet:) ki-kiruccanok ismerősöknek kertépítésnél segíteni, alkalmanként egy mini faiskola-virágboltban segítek, meg hát itt a kert, ugye. és persze azért lettem kertész, mert -elcsépelt- de szeretem a virágokat:) vagy még tágabban: a természetet. teljesen feltölt, még ha csak az elnyílt virágokat  csipkedem is le.

    jövök még, addig itt van 1-2 kép, és gyönyörűek a rózsák!

    miu

    előzmény:
    Kertember (409)
    2009-06-26  11:17
  80. 2009. június 26. 12:51422.

    Sziasztok!

    szeretném megkérdezni,hogy tudja e valaki,hogy sivatagi szegfűt és pünkösdi szegfűt lehet e valahol kapni,vagy magrol szaporítják? 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  81. 2009. június 26. 12:30421.

    Szia!

     

    Nem értek a biokertészethez, sajnos. Nem tudom mennyire lenne eredményes a sós víz. Ha nagyon erős a lisztharmat fertőzés, akkor én is a boltban kapható vegyszerekhez nyúlok, de szerencsére erre ritkán van szükség. Sajnos ez a mostani időjárás kedvez a lisztharmatnak is.

    Kérj felszívódó, hosszú hatástartalmú szert.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_572250 (420)
    2009-06-26  12:26
  82. Torolt_felhasznalo_572250
    Torolt_felhasznalo_572250
    2009. június 26. 12:26420.
    szia, a rózsáim (nagy bokorrózsák) folyamatosan lisztharmatosak...kétszer permeteztem le őket gazdaboltban vásárolt ez elleni szerrel, de az új hajtások elég erősen lisztharmatosak, meg a többi is...igaz rengeteg virágot hoz, de látszik rajta, hogy beteg, tavaly is volt ilyen problémám, de helyrehoztam...néhányan ajánlottak, hogy sós vízzel permetezzem le őket. Mit javasolsz?
    előzmény:
    Kertember (1)
    2007-09-26  08:10
  83. 2009. június 26. 12:02419.

    Szia!

     

    Ezek a tápoldatak nem annyira erős koncentrátumok, mint amiket nagyüzemben használnak. Ha tisztán iszol belőle egy kortyot akkor sem lesz tőle semmi bajod. Persze azért senki se igya őket.

    Semmi bajod sem lesz, ha frissen tápoldatozott növényt fogyasztasz.

    Hosszú távon azonban mégis azt javaslom, hogy kerüld a frissen kezelt növények fogyasztását, sőt ne is tápoldatozd ilyen szerekkel a gyógy-és füszernövényeket, hanem ültetéskor tedd olyan földbe (és ne csak minőségben, hanem mennyiségbe is, tehát nagyobb edénybe, amibe több föld áll a rendelkezésükre), amiben tápoldatozás nélkül is szépen fejlődik.

    Műtrágyák helyett javaslom a komposztot, komposztált szerves trágyákat.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_938454 (417)
    2009-06-26  11:56
  84. 2009. június 26. 11:58418.
    Tamika is egy rózsaszál.Szoktam ám látni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_228826 (412)
    2009-06-26  11:41
  85. Torolt_felhasznalo_938454
    Torolt_felhasznalo_938454
    2009. június 26. 11:56417.

    Szia Kertember!

     

    Szeretném tudni, hogy az erkélyen, vagy a kertben lévő fűszernövényeket szabad-e általános balkonnövények tápoldatával locsolni? Ez ha a levélre kerül, és én még aznap szedek róla, akár nyersen is fogyasztok ebből (pl. snidling), akkor  lehet-e bármilyen egészségügyi problémám? Vagy inkább csak tiszta vizzel locsoljam a fűszernövényeket?

    Válaszod előre is köszönöm!

    Lapalma

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  86. 2009. június 26. 11:56416.
    Köszönöm szépen Evy!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_228826 (412)
    2009-06-26  11:41
  87. 2009. június 26. 11:55415.

    Szia!

     

    Imádkozni érte.

     

    Tegyél fel képet légyszi.

    A leírásodból arra saccolok, hogy megtámadta a csonthéjasok ágelhalása. Ez sajnos gyorsan kivégzi a fát függetlenül attól, hogy milyen idős. Amit tehetsz:

    - Gyorsan levágod a beteg ágakat, úgy hogy még egészséges részből is vágj le kb. 10 centit

    - A vágás helyét (minden pici vágás helyét is) bekened fasebkezelővel

    - A levágott ágakat azonnal elégeted

    - Kényezteted a fát, azaz ne szenvedjen hiányt semmiben (víz, tápanyag, szeretet)

    Ha a fentieket megteszed talán megmarad cseresznyefa.

    Szorítok érte én is.

    előzmény:
    kicsihaziko (413)
    2009-06-26  11:45
  88. 2009. június 26. 11:46414.
    Még több rózsa.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  89. 2009. június 26. 11:45413.

    Helló!

     

    Nekünk van egy 6 éves cseresznyefánk, gyönyörű nagy szemű cseresznyéket terem. Most úgy tűnik, ki fog száradni, pedig kap vizet rendesen. Egyik fele elkezdett száradni és a levelei is kezdenek sárgulni.

     

    Mit lehet vele tenni?

     

    Köszi.

    előzmény:
    Kertember (1)
    2007-09-26  08:10
  90. Torolt_felhasznalo_228826
    Torolt_felhasznalo_228826
    2009. június 26. 11:41412.
    szépek
    előzmény:
    Kertember (411)
    2009-06-26  11:39
  91. 2009. június 26. 11:39411.

    További kedvencek.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  92. 2009. június 26. 11:38410.

    Rózsakedvelők és gazdák! Ne felejtsétek el, hogy a rózsát nyáron is metszeni kell. Jó metszéssel folyamatosan gyönyörködhetünk a virágpompájában. Igaz nem mindegyik fajta képes szünet nélküli virágnyílásra, de ezek is többször nyílnak, ha segítünk nekik.

    Ne felejtsétek el, ahány típus, annyi féle metszés. Ha segítségre szorultok nézzetek ide vissza a hétvégén, mert teszek fel némi segítséget.

    Felteszek néhány képet a kedvenceimből.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  93. 2009. június 26. 11:17409.

    Örülök neked Kedves kertésztárs. Sajnálhatod, hogy nem dolgoztál a szakmádban. Magam részéről én mindig e területen dolgoztam, és szerencsére nagyon szeretem. Szeretm a növényeket és örülök, ha jól érzik magukat. Ha van kedved néha ugorj be. Igaz én se sokszor vagyok itt.

    További szép napot!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_174043 (408)
    2009-06-26  11:00
  94. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. június 26. 11:00408.

    hűha:) még sosem volt ilyen különleges növényem, amit így külön vadászni kellene! pedig- maradjatok ülve- kertész vagyok... (igaz, nem dolgozom a szakmában, csak hobbiként maradt, azt sem viszem túlzásba)

    köszönöm a választ: miu

    előzmény:
    Kertember (407)
    2009-06-26  10:19
  95. 2009. június 26. 10:19407.

    Szia!

     

    Nagyobb évelőkertészetekben időnként előfordul. Beszerezhető hazánkban. Javaslom, hogy látogass kertrészeti kiállításokat, vásárokat, mert azokon beszerezhetők az ilyen különlegességek is.

    Nem tudom hol laksz. Szeptemberben a Hortus Hungaricuson nagyon sok évelős képviselteti magát, de a Kertészeti Egyetemen rendezett tavaszi és őszi kiállításokon is nagy eséllyel megtalálod ezt a növényt. Szombathelyen augusztusban lesz egy nagy kertészeti seregszemle. Külföldön Tulln-ban (Ausztria) szintén augusztusban van egy nagy kiállítás, ahol nagy eséllyel megtalálod.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_174043 (406)
    2009-06-26  09:03
  96. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. június 26. 09:03406.

    sziasztok:)

    régebben hallottam a tibeti mákról, viszont fogalmam sincs, h lehet-e egyáltalán kapni itthon? tudtok róla vmit?

    miu

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  97. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. június 24. 10:03405.

    Szia Kertember:)

    köszönöm a gyors és kimerítő választ!

    szép napot: miu

    előzmény:
    Kertember (404)
    2009-06-23  13:35
  98. 2009. június 23. 13:35404.

    Szia Miunéni!

     

    Bízom benne, hogy tudok annyi hasznos információt adni, hogy a szíved csücske legyen ez a topik. Sajnos ritkán tudok itt lenni, minden igyekezetem ellenére.

    Ezt a diófán egy atka okozza, amivel túl sok vizet nem zavar a fa életében. Nagyon erős fertőzésnek kell ahhoz lennie, hogy károsodjon tőle a fa. A diófa növényvédelméről szóló írások jelentős része nem is említi ezt a kártevőt. Mint a képen is látható a levél fotoszintetizáló felületét alig csökkenti, a levél el nem szárad, csupán a növényből von ki némi táplálékot. Ezek a kis gubacsszerűségek az atka szívogatása miatt keletkeznek. A szívogatással ugyanis a levelet sejtburjánzásra készteti.

    Védekezni ellene vegyszeres úton felszívódó atkaölő szerekkel lehet, de mivelnagy kárt nem okoz, ezért felesleges. Idős diófa lombefelületét elég nehéz is lepermetezni teljes körűen. Hatásos védekezés ősszel lombhulláskor a lomb összegyűjtése, megsemmisítése, elszállítása. Maga a kártevő a fa kéregrepedéseiben is áttelel, ezért ezek őszi és tavaszi vegyszeres kezelése is csökkenti a fertőzést.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_174043 (401)
    2009-06-23  11:44
  99. 2009. június 23. 13:22403.

    Szia!

     

    Nincs semmi különös. Beugrottam egy kis kertészinfó feltételre. Olvasgattam ma a növénykedvelőket, nem volt túl nagy mozgás.

    Látod én szóba állok veled.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_228826 (402)
    2009-06-23  12:28
  100. Torolt_felhasznalo_228826
    Torolt_felhasznalo_228826
    2009. június 23. 12:28402.
    szia..mizujs?
    előzmény:
    Kertember (400)
    2009-06-23  11:36

Címlap

top