Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

A mai magyar gasztronómia

Torolt_felhasznalo_729454
Torolt_felhasznalo_729454
Létrehozva: 2006. február 21. 10:36

Sziasztok azért szeretném inditani ezt a topicot, mert véleményekre lenne szükségem.

Kérlek irjatok a magyar gasztronómiáról. Arról hogy milyen gondokkal küzd, mit lehetne javítani rajta, és ha esetleg van külföldi ismerősötök, kérdezzétek meg hogy mit tud a konyhánkról és mi a véleménye.  Bármi érdekel a témában. Előre is köszi 

  1. 2016. május 18. 16:16153.

    Kitöltöttem,-

  2. 2016. május 2. 21:37152.

     


     Kitöltöttem.


    Pár helyen hagytam volna helyet saját beírásnak, ha nem tud a kitöltő a felajánlott válaszok közül egyértelműen választani.


     

    előzmény:
    cs.ramy (150)
    2016-04-25  17:04
  3. 2016. május 2. 16:53151.

    kitoltottem erdekes volt.

    előzmény:
    cs.ramy (150)
    2016-04-25  17:04
  4. 2016. Április 25. 17:04150.

    Sziasztok!


    Éppen nem hozzászólás, de pont ezzel a témával kapcsolatosan csinálok egy kutatást, amihez nagy segítség lenne, ha kitöltenétek ezt a kérdőívet! Az egész tényleg csak 2 percet vesz igénybe.


    Köszönöm szépen a kitöltéseket!


    https://docs.google.com/forms/d/1WowmtQDhx1_ulBOlJI_Ty3PX McLLxlTAVB0sO53ec9Q/edit?usp=sharing

  5. 2016. március 8. 17:22149.

    Sziasztok! Valaki tudja,hogy lehet leszedni a fejtő babról a cellulózt.Sajnos nem jegyeztem meg ,hogy mamám hogy csinálta annak idején.Bél beteg vagyok és nagyon szeretnék babot enni ,de így nem lehet.Csak arra emlékszem,hogy mikor megszáradt csak úgy kipattantak a cellulózból a babok.Ha bárki tudja kérem írja meg.Nagyon köszönőm 


    Üdv mindenkinek!

  6. 2013. március 27. 11:07148.

    Sziasztok!


    Ebben a félévben írom a szakdolgozatomat gasztronómiai marketing témában, és nagyon megköszönném, ha kitöltenétek a kérdőívemet ezzel kapcsolatban: 

    https://qtrial.qualtrics.com/SE/?SID=SV_b yLaV80F9tKOWfr

    Köszi előre is! 

     

  7. 2012. július 31. 23:29147.
    SZIASZTOK! KEDVELJETEK A GASTROHEALTH OLDALUNKAT FACEBOOKON! NAGYON SOK JO TANACSOT OLVASHATTOK RENDSZERESEN ES NYEREMENYJATEKOKBAN IS RESZT VEHETTEK! MINDEN HETEN KISORSOLUNK UJ KEDVELOINK KOZOTT EGY EBEDET A FRUCCOLABAN! https://www.facebook.com/gastrohealth
  8. 2008. május 8. 14:41146.

    pisztácia?????

    hát nem hiszem, hogy az nyerne

    én a csokisra szavaztam, klasszikus vagyok!

    előzmény:
    haraposlo (145)
    2008-05-08  14:31
  9. 2008. május 8. 14:31145.
    ja amugy felhívnám a figyelmet, hogy kiválaszthatjuk Magyarország új ízét a www.izolimpia.hu oldalon!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  10. 2008. május 8. 14:26144.
    napkelte az nem rtlklub? akkor rtlklub.hu
    előzmény:
    Venice (3)
    2006-02-21  10:53
  11. 2007. január 19. 01:55143.

    Szia Zsuzsi ! Nem latlak mostanaban a hozzaszolok kozott.

    Remelem jol vagy ! Most en is gyakrabban gepkozelben vagyok szivesen beszelgetnek veled ha te is ugy akarod. Mintha lattam volna a  neved a skype hasznalok kozott.

    Orulnek ha jelentkeznel, addig is a l;egjobbakat kivanom sok szeretettel Eva

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_435103 (82)
    2006-02-21  16:37
  12. 2006. február 27. 20:09142.

    Maximalisan egyetertek! Az en lanyaim se jottek rogton...de mire kicsit felnottek, mar szivesen kuktalkodtak ok is!! ketto mar azota sajat konyhajaban ugyeskedik / allando jelleggel receptek ugyeben telefonal!! sot nem csak ok, de a ferjeik is!/ En is tanulok toluk idokozben- ha otthon vannak, a konyha kozos akciok szinhelye.../ Ugy latom azt szeretik legjobban ha ok keszithetnek el valamit kedvuk szerint, inkabb mint a "besegitest"

     Nem konnyu, de nem tart tovabb mint akar etterembe menni, akar "hozatni" valamit- ami nalunk egyebkent egyaltalan nem divat.

    A gyorskajakban is igazad van- nap nap utan eszik az emberek, amikor az nem kis penz... ha unnepelni akarnak akkor is oda mennek...haaaat...nem sok unnepelni valo van az ottani eteleken....

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_399008 (140)
    2006-02-27  19:48
  13. 2006. február 27. 19:54141.
    mi az hogy..... két vasárnapra is, csodaebédet lehet késziteni.....egy mekis túra árából.
    Csak a meki egyszerűbb....nem kell hozzá se fantázia, se meló...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_399008 (140)
    2006-02-27  19:48
  14. Torolt_felhasznalo_399008
    Torolt_felhasznalo_399008
    2006. február 27. 19:48140.

    ha a "sikk" nem a gyrosbufe vagy kifozde kajaban van a gyerekek szemeben, hanem az altaluk keszitett dolgok kozos elfogyasztasaban, akkor egy eletre olyat tanulnak, aminek hasznat veszik.

    Már az is nagy siker lenne, ha ezt a családok 30-50%-ában elérnénk! :-)  De én azt mondom, van remény. 25 évvel ezelőtt még én is úgy gondoltam, hogy egy diplomás, emancipált nőszemély nem fog fakanalat forgatni...   Aztán mégis úgy alakult, hogy nemcsak megszerettem a sütés-főzést, de a hobbym is lett a gasztronómia.   Egyáltalán nem csodálkoztam, mikor a lányaim - bár igen kifinomult ízlésűek lettek a főztömön (ez egy kis dicsekvés) - hogy úgy mondjam nagy ívben kerülték a konyha dolgozós részét. Az étkezőbe szívesen jöttek...   Nem erőltettem se a segítést, se a konyhai fortélyok tanulását.  De egyszer csak lassacskán kezdett változni a dolog. Most már 17 ill. 19 évesek. Jönnek a barátok, barátnők, hopp összedobnak egy muffint, vagy egyszerűbb kaját. Legutóbb már tortát is sütött nekem a nagyobbik szülinapomra.   Van ambíciója, nem mondom... :-)  Ezt csak azért meséltem el, hogy nem reménytelen ügy másnál sem...

    Ez már nem kifejezetten a fő témához kapcsolódik, de kikívánkozik belőlem: nagyon sok családot, gyereket látok én is gyorskajáldákban pl. hétvégén. Olyanokat, akikről messziről lerí, hogy ezt nem engedhetnék meg maguknak anyagilag. Persze, tudom, ez lehet a szülők részéről némi túlkompenzáció is. De nem tartom helyesnek. Régebben kiszámoltam egyszer, hogy egy négyfős család McD-beli ebédjének árából olyan fantasztikus háromfogásos ebédet lehet rittyenteni otthon, hogy nocsak!!! 

    Szóval érdemes pátyolgatni a gyerekeinket, talán ők is belátják, hogy mennyivel finomabban, és egészségesebben lehet otthon étkezni, és nem csak pörköltből meg rántotthúsból áll a magyar konyha.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_753919 (139)
    2006-02-27  18:24
  15. 2006. február 27. 18:24139.

    Ebben  akerdesebn en maximalisan egyetertek Jamie Oliverrel, aki ragyogo szakacs lettere odaallt es idot faradsagot nem kimelve elkezdte az iskolakban "oktatni" es terjeszteni az egeszseges etkezest.

     Manapsag amikor mindenki rohan es osszecsapja a csalad eteteset, vagy meg rosszabb, gyorsbufek  vackaival helyettesiti - mindenkinek "ujra kell" tanulni, hogy mi is a helyes, egeszseges es elvezetes etkezes... Nincs csodaszer, vagy varazspalca...
    Az en gyerekkorom egeszen amskepp nezett ki, a szulok jo resze fofeladatkent latta el a konyhai teendoket...meg akkor is, ha hazon kivul is dolgozott... a fiatalabb generacionak ez mar nyugos es folosleges... Ha nem tanuljak meg a fozesi technika alaplepeseit akkor minden sokkal ijesztobbnek tunik mint valojaban...

    Ez nem csak a magyar haziasszonyokra vonatkozik, vilagmeretekben ugyanigy lehet . Minden megvaltozott- az rendben, hat valtozzon meg  a magyar fozes is. Tanitani kene az iskolakban- az egeszseges etkezes alaptorvenyeit is, meg az egeszseges fozes alap fogasait is. Lanyoknak, fiuknak... Lehet jokat fozni fel ora alatt is...a hosszadalmas, komplikaltabb fogasokat meg lehet hagyni hetvegere, ritkabb alkalamakra. Mindenki egyetert, hogy a friss, jo minosegu alapanyagok hasznalata elengedhetetlen a jo vegerdmenyhez. Akkor nem kell agyonfozni, agyonfuszerezni...

    ha a "sikk" nem a gyrosbufe vagy kifozde kajaban van a gyerekek szemeben, hanem az altaluk keszitett dolgok kozos elfogyasztasaban, akkor egy eletre olyat tanulnak, aminek hasznat veszik.

    Mindez persze akar utopianak is nevezheto. De miert nem probalkozunk...?????

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_729454 (138)
    2006-02-27  17:46
  16. Torolt_felhasznalo_729454
    Torolt_felhasznalo_729454
    2006. február 27. 17:46138.
    Sziasztok, nem vesztem el! Én minden nap többször is beleolvasok az irásaitokba, azért nem szólók hozzá mert a ti véleményetek érdekel. Nagyon sok érdekességet írtok! Arra tudnátok-e ötletet irni hogy hogyan javitanátok a helyzetén? Mindenki ajánljon valamit akár saját szakterületről. Én vendlátó suliba járok, ti bárhol is dolgoztok, tanultok irjatok "marketing koncepciókat"! Köszi és sziasztok
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_753919 (137)
    2006-02-27  17:15
  17. 2006. február 27. 17:15137.

     Nekem csak egy szereny  kerdesem lenne, az is halkan...hova lett a topik inditoja???

    Nem azert mondom, hiszen egymas kozott is jol elbeszelgethetunk... 

    nemregen jartam Parizsban es meg kell mondjam meglepett hogy a hagyomanyos "falusi" francia konyha is mennyire nehez... sogornom folcaplatta az egesz varost mig vegre egy kifozdeben megtalalta a pacalt.../ csak azert volt nehez, mert az osz nem pacal-szezon mint megtudtuk.../ Mig ok  boldogan ettek, en nem igazan talaltam nekem tetszo fogast az etlapon...a csulokporkolt es a suru gombamartassal leontott borjuszegy kozott... Megsem fogok kacsasultet enni fenyes delben ... Szoval ott is, helye valogatja! a hidegkonyhajuk felseges, persze roppant draga...de a hagyomanyos fott etelek nagy resze felkilo vajjal keszul...

    ha persze 'reform" modra es konnyen akarasz fozni, akkor azt franciaul meg magyarul is meg olaszul  is lehet. A toszkan babfozelek sem sokban kulonbozik attol amit Edesanyam keszitett.

    Az indiai fozes sem piskota... Szamtalan konyha hasznal sokkal tobb  friss zoldeseget, gyumolcsot, halfelet -pl a thai, vietnami- torok, gorog .. Szerintem a magyar gasztronomia igen sokat tanult a balkani nepek egeszseges fozesebol.

    A csirkepaprikasnak persze nincs parja...de nem kell tul gyakran enni. 

    nagyon erdekes amit a kukoricarol irsz noa! itt eszak amerikaban is komoly "tapanyag" forras volt mar osidok ota- a hagyomany szerint az indianok tanitottak meg a telepeseket a termesztesere... A mexikoi es egyeb deli nepek sokkal tobbet hasznaljak mint mi europaiaik. a baj csak az, hogy mar teljesseggel "hibrid", genetikailag modositott termeny lett belole.de ez gondolom mas topik temaja lehetne... 

    Miota folyton itt lodorgok a ncl-en kicsit csodalkozva latom mennyire osszekuszalodott  a mai magyar fozeskultura... Persze a benyomasaim feluletesek, de valahogy nehez atlatni a "tendenciat" Sok fogyozos tema receptjei ossze-vissza kutyulnak fura alapanyagokat, masutt a hagyomanyos etelektol maximalisan eltero uj variaciok, sokkal komplikaltabbak...roppant nepszerusegnek orvendenek / lasd karacsonyi fozocske topik...pl/

    A sutemenyek dompingje arasztotta el pl a decemberi elokeszuleteket- mi mar csak ritkan eszunk edessegeket...szerintem otthon tulzottan kozponti kerdes...

    persze lehet, hogy tevedek.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  18. Torolt_felhasznalo_603947
    Torolt_felhasznalo_603947
    2006. február 27. 13:49136.

    Azert ha nehez etelekrol beszelunk, ne feledjuk el, milyen jellegu orszag volt Magyarorszag tobb evszazadon keresztul. Agrokulturalis orszag voltunk, a nehez etelek szinte nelkulozhetetlenek voltak ehhez a munkahoz.

    Ahhoz, hogy vki bemenjen egy irodaba es usse a billentyut, eleg energiaforras a brokkolikremleves meg a parolt zoldseg, de aki hajnali 4-kor kel es megy ki egesz nap a foldre kemeny fizikai munkat vegezni, nem hinnem, hogy sokaig birja az ilyen lajtos kajakkal.

    Azert arra felhivom a figyelmet, hogy most tobb az elhizott ember, mint regen, pedig tobbfele a valasztasi lehetoseg, mint regen.

    JUcamuca, az epeko meg a stresszel, eletmoddal is osszefugg am, nemcsak a paprikas krumplival.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  19. Torolt_felhasznalo_841098
    Torolt_felhasznalo_841098
    2006. február 27. 13:05135.
    Ebben egyáltalán nem értek veled egyet. Ami engem illet, nekem sem a magyar konyha a kedvencem, viszont egy külföldi ismerősömet sem láttam, hogy fintorgott volna a magyar ételek előtt, sőt mindenkinek ízlett. Az igaz, hogy általában megjegyzik, hogy mindig így enni hosszútávon nem túl egészséges, de hogy visszautasítsák, olyat még nem láttam. A férjem kedvence a paprikás csirke uborkasalátával. A nokedliért nem rajong, de azért azt is megeszi.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_609851 (131)
    2006-02-26  17:08
  20. Torolt_felhasznalo_841098
    Torolt_felhasznalo_841098
    2006. február 27. 13:01134.

    Egyetértek veled, mindazok amiket felsoroltam a szokásos sztereotípák a magyar gasztronómiával kapcsolatban. de nézd csak meg a topikindító által megadott kifejezéseket, amiket kiemeltem a 116-os hsz-ban: mind a turizmus terminológiájához tartoznak, éppúgy, mint az általam használt szavak és jelzők, amiktől hemzsegnek az idegenforgalmi kiadványok.

    Nekem valahogy az az érzésem, hogy a topikindítót elsősorban nem az érdekelte, hogy a magyar háziasszonynak mit jelent a magyar gasztronómia hanem, hogy a külföldiek hogyan látják azt.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_399008 (129)
    2006-02-25  13:14
  21. Torolt_felhasznalo_841098
    Torolt_felhasznalo_841098
    2006. február 27. 12:56133.

    Csak annyit még érdekességként, hogy a polenta állítólag latin eredetű szó, miközben amikor a kukorica meghonosodott Európában a latin már rég nem tartozott az élő nyelvek közé. Viszont már a középkorban, sőt előtte is létezett egy hasonló étel, amit árpa, vagy bablisztből készítettek és ezt helyettesítették a kukoricával, miután Colombus meghonosította Európában.

    Valószínő, hogy mind a magyar puliszka, mind az olasz polenta latin eredetű jövevényszavak. Mo-on a kukoricát a törökök honosították meg, innen a másik neve a málé a mahíz szóból, így hívták Amerika őslakosai a kukoricát. Mig az olaszokhoz közvetlenül a spanyoloktól jutott a kukorica. Érdekes, nem?

    Egyébként rengeteg módon lehet készíteni a polentát: főzve, sütve, rántva, köretként, édességként, gyümölccsel. Nálunk az iskolák étlapján is szerepel sütve, husos raguval, mint ahogy Erdélyben etted. De láttam már fekete áfonyával és szilvával is tálalva.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_753919 (127)
    2006-02-24  18:55
  22. 2006. február 26. 19:28132.
    Ohhh, en sokkal jobb "vevokre" talatam akkor... vejeim, barataim, ismeroseim egyarant el vannak ragadtatva a magyar "muvektol" neha fozok "gulyast" a vejem- aki amerikai- minden alkalommal ezt mondja..."finom...de nem lehetne kicsit erosebb"?"
    En ugyanis nem szoktam erosen csinalni / mert nem szeretem.../
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_609851 (131)
    2006-02-26  17:08
  23. Torolt_felhasznalo_609851
    Torolt_felhasznalo_609851
    2006. február 26. 17:08131.

    SZia!

    Sajnos egyet kell hogy ertsek veled a magyar konyharol. Nagyon nem egeszseges. Miota kulfoldon elek sokat valtoztattam a fozesemen. Meg van egy par magyar etel amit csinallok modositva. Kar erte, hogy nem tudunk buszkelkedni valami egyedivel. Engem sokszor kertek mar hogy fozzek valami eredeti magyarosat, egyszer meg is csinaltam a gulyas levest, de miutan lattam a reakciot tobbet sose fogok.  

    előzmény:
    jucumuca (122)
    2006-02-24  01:38
  24. 2006. február 26. 04:03130.
    valojaban...magyar konyha= jo izek, valtozatos etelek...friss alapanyagok... kreativ elkepzelesek...
    hozzaallas kerdese. A hagyomanyok, elvarasok megvannak.Rajtunk mulik hogyan.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_399008 (129)
    2006-02-25  13:14

Címlap

top