Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Miért penészedik?

Torolt_felhasznalo_878714
Torolt_felhasznalo_878714
Létrehozva: 2006. december 18. 09:32

Szervusztok! Talán valaki járt már így közületek, de el vagyok keseredve. A nyáron vásároltam egy új építésű házat. Remek műanyag nyílászárókkal. Amíg jó idő volt folyamatosan résnyire nyitva hagytam az ablakokat, mert ugye száradnia kell a falaknak. A fűtési szezon kezdetén, már becsuktam mindent és maradt a napi szellőztetés. Így kezdődött ez a penész-vész. Napok múlva láttam, hogy itt-ott penészedik, az ikrem is figyelmezetett, hogy nála is szépen beindult a penészvirágzás. A építők, akiktől a házat vettem, azt tanácsolták, hogy fűtsek résnyire nyitva hagyott ablakoknál. Egy darabig meg is tettem, de miután láttam, a gázórán a számláló meg sem áll, igy becsuktam szépen az ablakokat, és maradt a szellőztetés. A penészeim pedig egyre nagyobb teret hódítanak maguknak a szép fehér falon! Én pedig romokban vagyok, mert még csatát sem tudok nyerni ellenük, nem hogy háborút. Kérlek szépen benneteket, aki tud jó tanáccsot adni, vagy a tapasztalát átadni, tegye meg, hogy segít nekem, és megosztja velem a saját stratégiáját.

Köszönöm!

 

  1. 2007. január 16. 12:2133.
    Vízszigetelés sem lehet, csináltunk pincét is. Ja, azt elfelejtettem mondani, hogy csak a tetőtérben találok penészt.
    előzmény:
    borostyan (32)
    2007-01-16  12:18
  2. 2007. január 16. 12:1832.

    Ott más - talán vízszigetelési - problémák lehetnek. Főleg 5 év után?!

    Az 50 éve felépített házak még hírből sem hallották a Dryvitot mégsem penészedtek, pedig a téglák még nem készültek olyan jó hő és hangszigetelő értékekkel...

    előzmény:
    szucsagika (31)
    2007-01-16  12:09
  3. 2007. január 16. 12:0931.

    5 éve lett készen a házunk, 38-as tégla, és a fiam szobája az idén befeketedett   . Domestossal mosom a falat. A gardrób szobában értem, mert ott teregetem a ruhákat, de a fiamnál? És először egy csíkban jelent meg, szerintem a koszorú vagy mi a fene.  Szóval nem tudom. Állandóan szellőztetek, a fiam ráadásul allergiás, így atztán külön jó neki, hogy a szobája penészes 

    előzmény:
    borostyan (29)
    2007-01-16  11:50
  4. 2007. január 16. 11:5630.

    Mivel még ilyenkor sok a víz a falban a fűtés alatt ez a víz kipárolog a falból és szépen megmarad a lakáson belül ha nincs hol távozzon. A szellőztetést nem tudjátok megúszni, de valóban jobb lenne teljesen kinyitott ablakok mellett.

    A főzés alatt nyitva az ablak? Vagy van páraelszívó a konyhában? A vizes ruhát hol teregetitek? Zuhanyozás, fürdés után nyitva az ablak?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_878714 (1)
    2006-12-18  09:32
  5. 2007. január 16. 11:5029.
    A téglafal plusz vakolattal alapjában véve semmi gond ha 38 cm vastag téglával falazzák a homlokzati falat és arra vakolnak... csak mielőtt tömeges kétségbeesések kezdődnének.
    előzmény:
    Wheels (25)
    2006-12-18  11:26
  6. 2007. január 16. 11:4728.

    A diszperziós vizes festékek is átengedik a vizet.

    Persze vannak olyan lakók akik már beköltözés után tapétáztatnak meg újra festetnek...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_772164 (26)
    2006-12-18  12:44
  7. Torolt_felhasznalo_999168
    Torolt_felhasznalo_999168
    2006. december 18. 12:5127.

    Egy szaki azt ajanlotta nekunk, hogy: 2-3 orankent teljesen kitart ablakokkal szelloztessek 5 percet, utana huzzam fel a futest amennyire lehet . Szerinte a resnyire megnyitott ablak csak a hot szippantja ki. Kb. 10 napig ezt csinaltuk, es a nedvessegtartalom lejott 50-60 %-ra. Reggelre sem emelkedik 75 fole. Elotte 90% korul volt!  Mert peneszgomba benne lehet a levegoben, de csak akkor terjed, ha folytamatosan 75% fole emelkedik. Persze a gombas teruletet le kellett mosni gombaolo szerrel.

    A szigetelt lakasoknal kimondottan fontos a minel gyakoribb (nem folytonos billentett ablakos) szelloztetes, mert a falak nem tudjak a parat kiengedni, mig klasszikus epitkezesben ez mukodott

    Sok sikert, es kitartast!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  8. Torolt_felhasznalo_772164
    Torolt_felhasznalo_772164
    2006. december 18. 12:4426.

    Erről a topikról eszembe jutott egy az M1-en futó, ingatlanokról szóló műsor általam látott része...
    Új, 4 éves lakóparki lakás, földszint, alatta teremgarázs és a ház kazánja.
    Fiatal, egyedülálló anyuka 1 asztmás-allergiás kisfiúval+nagy felvett hitellel.
    A lakásban a kezdetektől 70-80 százalékos, nem csökkenő páratartalom, a kivitelező próbálkozik ezzel-azzal, semmi eredmény, igazságügyi szakértő bevonása, kiköltözés a lakásból,mert a kisfiú már nem bírja a klímát.
    Persze így a lakás is eladhatatlan...Most a nő pereli a kivitelezőt és lakik albérletben.
    Ez a sztori futott végig az agyamon, amikor a Napliget lakóparkosok közül írta vki, akinek a fsz-en van a lakása, hogy milyen nagy náluk a páratartalom...
    Az indexen olvastam egy építkezős(szigetelős?) topikon, hogy az új építésű házakat az első 2-3 évben csak meszelni szabadna belül, amíg ki nem száradnak a falak. Ezek a mai,könnyen kezelhető festékek műanyag alapúak, ezért van az, hogy nem tud szellőzni a fal, aztán jön a magas páratartalom, penész, betegségek...
    Úgyhogy én is vakolatig leverném a falat,aztán hajrá meszelés!Ami egyébként fertőtlenít.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  9. 2006. december 18. 11:2625.

    Mi is új építésű házban lakunk, műanyag nyílászárók vannak. Egyelőre semmi gond, az ablakok abszolút nem párásodnak, sőt szerintem inkább nagyon is száraz a levegő.

    Nekem úgy tűnik, hogy inkább a szigetelés milyenségén, minőségén múlik ez a penész-dolog, mint csak a nyílászárókon. Előző lakhelyünkön (egy albérletben) szintén egy új, műanyag ablakos házikóban laktunk, de egyáltalán nem volt szigetelve. Téglafal, aztán rá a vakolat. Ráadásul még pince sem volt alatta, és nagyon alacsonyan volt az alap. Belül hidegburkolat volt, járólap. Még a házikó északi falát sem szigetelték egyáltalán. Nagyon hideg volt bent . Konvektorral fűtöttünk, a fürdőszobában egész télen nyitva volt az ablak, minden konvektor maxigázon üzemelt, mégis csupa penész volt minden: a ruhák, a kanapé, minden ami fából volt  Egy csomó cuccunkat nem tudtunk megmenteni a saját házunkba, ki kellett dobni a szemétbe Javasoltam a főbérlőnek, hogy szigetelni kellene a házat (legalább a leghidegebb falat, amin sokszor folyott lefelé a víz. pedig nem is szárítottam bent a ruhát - elég volt, ha megöntöztem a virágokat . Ő mindenáron belülről akart szigetelni, ahogy a saját kecójukat. Na, ott is volt doh-szag állandóan, hiszen mindig a hideg oldalról (vagyis kívülről) kell utólagosan szigetelni. De szerencsére elköltöztünk onnan... 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  10. Torolt_felhasznalo_255150
    Torolt_felhasznalo_255150
    2006. december 18. 11:2124.
    ha korán lett bevakolva-beszigetelve, akkor semmit sem érsz az aereco-val! sajnos tapasztalat!
    penészgátló viszont ezerrel, különben a gyerekek asztmásak lehetnek! ez csak közvetett tapasztalat!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_362871 (2)
    2006-12-18  09:54
  11. Torolt_felhasznalo_878714
    Torolt_felhasznalo_878714
    2006. december 18. 11:1323.

    Köszönöm Mindenkinek a hozzászólásokat. Amint látom, nem vagyok egyedül a problémámmal. Azt hiszem ott van a baj, hogy mostanában túl gyorsan akarunk mindent. Próbáltam én mondani a kivitelezőnek, hogy várjunk egy évet és majd csak akkor pucolja be a házat, majd akkor parkettázzon. Azt mondta azt nem lehet, készre csinálja a házat most. Majd szellőztessek. Mondanom sem kell, hogy a parkettát is felnyomta a pára. Remek, főleg akkor, ha nem tudom érvényesíteni a kivitelezőn. Tényleg köszönöm, és további kellemes napot Mindenkinek!

     

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_878714 (1)
    2006-12-18  09:32
  12. Torolt_felhasznalo_259066
    Torolt_felhasznalo_259066
    2006. december 18. 11:0722.
    Mi másfél éve lakunk újépítésűben. Minden nyílászárón van aereco, plusz a fürdőben egy aereco elszívó, vagy mi.
    Mi nem penészedünk, pedig a fürdőnk nem ablakos, melletünk építkezés folyik, így a nappaliban teregetek.
    Ellenben beázunk. Beköltözés óta folyamatosan, egyre durvábban. De érdekes, mert penész még így sincs, hogy ázik a fal...
    A beázással viszont tehetetlenek vagyunk, ami egy dolog, de az épyíttető is az. Hányszor hallgattuk végig, hogy ők már mindent megpróbáltak, de nincs több ötletük, honnan jöhet be a víz.
    Voltak, akik az első ázásnál mondták, hogy le kell verni a külső burkolatokat, mert csak úgy lehet újraszigetelni, megkeresni az oko9kat, de az éppíttetőnek nyilván ezt macerás lenne, el akarja kerülni. Így egy éve húzódik a dolog, voltunk már ügyvédnél, de most megint itt a tél, ilyenkor nem nagyon lehet lépni. Igazából, mivel nem tudják az okokat, valahogy azt kell elérnünk, hogy szakértőt vonjanak be az ÉMI-től (Építőipari Minőségellenőrző Intézet), ez kb. 200ezer forint, amit valószínűleg nekünk kell fizetnünk, és csak utána, pereskedéssel hajthatjuk be.
    Nagyon el vagyunk keseredve, gondolom a penészedés is ilyen érzés lehet.
    Első lakás, az összes pénzünk benne van, plusz húsz évre eladósodtunk. Nem tudom, mikor lesz ennek vége, de ennyi idő után csak azt tudom tanácsolni mindenkinek, hogy minden panaszt írásban jelezzen és mielőbb forduljon ügyvédhez. Ne legyen udvarias, mert az nem vezet semmire, zaklatni kell őket és seggbe rugdosni és akkor talán történik valami. Talán...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_878714 (1)
    2006-12-18  09:32
  13. 2006. december 18. 10:5521.
    Mi is hasonló helyzetben vagyunk, egy nagyon régi építésű házat vettünk, mi is felújítottuk, de ablakcserére nem volt akkor pénz. A mi ablakaink nagyon szarok, ha úgy ver az eső, le kell húzni a redőnyt, különben befolyik az ablak alatt a víz. Szóval a természetes szellőzésünk tutira megvan, nem is penészedünk! 2 éve rakjuk az LTP-t, 2 év múlva elvileg lecserélhetnénk belőle az ablakokat. De ezeket a penészedős topicocat olvasva egyre jobban elbizonytalanodom, hogy egyáltalán lecseréljük-e őket. A mi falaink 70 centisek, de nem szigeteltek.
    előzmény:
    ativeclod (20)
    2006-12-18  10:37
  14. 2006. december 18. 10:3720.
    Saját tapasztalatom nincs, de olyan sokan ajánlották (felhasználóként). Engem azért érdekel a téma, mert mi is szeretnénk kicseréltetni a nyílászárókat a házunkon. 2 éve vettük, felújítottuk, de akkor nem volt pénzünk erre. Ergo most csak olyan ablakok jöhetnek szóba, amit utólagosan is be lehet építeni, anélkül, hogy utána megint festetni kellene.   De nagyon tartok én is a tökéletes szigetelésű műanyag nyílászáróktól.  
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_523030 (16)
    2006-12-18  10:18
  15. Torolt_felhasznalo_228586
    Torolt_felhasznalo_228586
    2006. december 18. 10:3519.

    Szia!

    Nálunk az aereco vált be, de ezt minden helyiségbe be kell tenni.  Náluink akkor jött elő a penész, amikor a konvektorok helyett gázkazán, illetve radiátorok lettek (ekkor még fa nyilászárónk volt). Szó szerint a falakon derékig ért a fekete, ill. zöld penész. Kentük mi mindennel (domesztos, hypo, flóraszept), illetve vettünk páraelszívót, de az egész telünk (2004-2005 tel) tragédia volt. Még a ruhák is penészesek lettek a szekrénybe. Akkor kaptunk egy nagyon jó tanácsot (már nagyon el voltam keseredve). A ház újrafestése belülről, a festék réteget, ameddig penészes, le kell kaparni szinte vakolatig. Két éve még lehetett kapni egy 3M penészölő folyadékot, azzal szinte teljes töménységben (kevés vízzel hígítva) bepermetezni a falat. Fa nyílászárók cseréje műanyagra, melybe aerecot kell beépíteni, majd a ház szigetelése kívülről.

    Mi mindezt végigcsináltuk, szó szerint anyagilag tönkrementük és azóta (lekopogom) nincs penész.

    Még egy jótanács, szobában, konyhában ne száríts ruhát, inkább szerezz be egy fregolit és be a fürdőszobába, az ablak mellé. Nekem a fürdőszobában is aereco van, ott sem penészesedik mostmár semmi.

    Blonde

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_878714 (1)
    2006-12-18  09:32
  16. 2006. december 18. 10:2918.
    Hát nem tudommennyire tudsz beruházni most erre, de én akkor olyan mobil páraelszívót tudnék mondani.  
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_878714 (1)
    2006-12-18  09:32
  17. 2006. december 18. 10:2817.

    Szia!

    Mi 4 éve lakunk új építésű családi házban, minden évben télen meglep minket a penész. Nekem is mindenki a szellőztetést javasolja, van, hogy egész délelőtt buktatva vannak az ablakok.  Bár tavaly óta jóval kevesebb egyrészt szigetelve lett a ház, másrészt vettünk (a Sparban lehet kapni) egy páragyűjtő készüléket (nem elektromos csak egy tabletta kell bele Henkel termék). Két hét alatt közel fél liter vizet gyűjt össze a tabletta, ami ezáltal el is fogy. Egyébként a penészt a Bref Power fertőtlenítővel szoktuk lemosni.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  18. Torolt_felhasznalo_523030
    Torolt_felhasznalo_523030
    2006. december 18. 10:1816.
    Nekünk is ez az Aereco van, és mégis penészedett a fal. Szerintem az nem elegendő, ha magas a páratartalom!
    előzmény:
    ativeclod (11)
    2006-12-18  10:07
  19. Torolt_felhasznalo_579363
    Torolt_felhasznalo_579363
    2006. december 18. 10:1215.
    szia!
    az én szobám is penészesedik, egy vékony csíkban az ablakhoz közeli sarokban tavaly télen vettem először észre, akkor domestosos vízzel lemostam (fűrészporos tapétám van, de nem érdekelt) akkor el is tűnt, viszont idén ismét előjött
    én egy kb 60-70 éves társasházban lakom, az ablakok kb 6 éve lettek műanyagra cserélve de tavalyig az ég világon semmi baj nem volt velük. először az egyik oldal, azt lesikáltam és elhúztam előle a szekrényt, most a másik oldal, ahol nincs is eltakarva...

    ha sos-ben szeretnéd eltüntetni, ajánlom az én "trükkömet": egy porlasztós flakonba (én clin-esben csináltam) egy tetszőleges adag domestost hígíts fel kb ugyanannyi vízzel, rázd össze kicsit és spricceld rá, utána 5mp múlva egy ronggyal húzd le. (mondanom se kell hogy az én tapétám kissé átázott, de hamar megszárad, mert tavaly ilyen domis vizet körömkefével sikáltam bele a falba és oda már ventillátor kellett, de megszáradt egy fél óra alatt.

    ha tartósan, ahoz már "szaki" kell...
    sok sikert, tudom milyen... érzés és látvány egyaránt..
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_878714 (1)
    2006-12-18  09:32
  20. 2006. december 18. 10:1014.

    A penészölő sajnos csak a tüneteket szünteti meg, az okok továbbra is fennállnak. Végleges megoldáshoz pedig az okok megszüntetése szükséges.

    Itt van még1 topik:
    http://www.nlcafe.hu/forumkifejt.php?forumid=69787

    A ceresit párátlanítót is dícsérik sokan...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_403643 (10)
    2006-12-18  10:07
  21. 2006. december 18. 10:0813.
    Sziasztok nekem van ilyenem,ugyan valamennyi nedvességet összeszed mert a víz lecsapódik benne,de még mindíg uszunk a párában,az ablakokon nem lehet kilátni ,és mi is penészedünk mindenhol.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_362871 (5)
    2006-12-18  10:02
  22. Torolt_felhasznalo_293477
    Torolt_felhasznalo_293477
    2006. december 18. 10:0712.
    Szia, Sajna mi is hasonlóan jártunk. Ami nálam bevált lehet kapni fürdőszobai penész folt eltávolító sprayt (a legolcsóbb is ugyan úgy j&oacute evvel lefújod  a falat éspár másodperc múlva letörlöd...nyoma sincs a penésznek. Képzeld én zöld színű falon is megcsináltam..festék maradt, penész eltünt És ami a legjobb az egészben, hogy ahol 2 éve csináltam, ott azóta sem jött vissza. Én próbáltam több ezer forintos spray- vel is, most éppen egy olcsó változat volt itthon és avval is szuper az eredmény. Egyébként fekete volt a szoba sarok (ha szeretnéd teszek fel képet). Amit nem tudok megoldani az sajnos az ablak izzadás/penészesedés. Sok sikert 
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_878714 (1)
    2006-12-18  09:32
  23. 2006. december 18. 10:0711.

    Na itt van pl. a penész új lakásban c. topik:

    http://www.nlcafe.hu/forumkifejt.php?forumid=10532 4

    AERECO az a bizonyos dolog.

    Idézem:
    Új lakásban sajnos tényleg sokat kell szellőztetni, de ez benne van a használati utasításban, amit átvételkor adnak...
    Ha nem tudja legalább bukóra nyitva hagyni az ablakot hónapokig, akkor javaslom építtessen be az ablakba AERECO szellőzőt
    www.aereco.hu. 15-20.000Ft-ba kerül és érzékeli a külső-belső nyomáskülönbséget, aztán kinyitja a kis szelepecskéit vagy mit és kiszellőztet. Ez a legtutibb, ami létezik ! 

    Üdv, 1 épületgépész-feleség

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  24. Torolt_felhasznalo_403643
    Torolt_felhasznalo_403643
    2006. december 18. 10:0710.
    Van egy erős penészölő, gazadboltokban, vegyiboltokban lehet kapni, kis zöld flakonja van és permetezhető. Sajnos nem tudom a nevét, de az megoldás a problémára. Valamint van a HUminó nevezetű páragyűjtő készülék, iszonyatus mennyiségű vizet tud megkötni. Tavaly, mikor mi költöztünk ugyanez volt a helyzet a műanyag ablakok miatt. Legalább 2 óránként szellőztess, jó alaposan, sajnos sok a számla, de még mindig jobb, mint a penészedés. Mert ahol egyszer elkezdődik, oda beeszi magát és nincs megállás.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_878714 (1)
    2006-12-18  09:32

Címlap

top