Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Bölcsészkar kimenetel....

Reczi
Létrehozva: 2017. szeptember 14. 22:46

Kedves Fórumozók!


Legfőképpen olyanok véleményét várom, akik bölcsészkaron végeztek. 


Érdekelne, hogy egy alap pedagógia szakkal mit lehet kezdeni? Eléggé aggasztó a kilátástalanság, ami ezzel a szakkal kapcsolatban tapasztalható. 


Vagy bármely más alapszakos bölcsész diplomával hol lehet vagy hol tudtatok elhelyezledni? 


 


Válaszokat előre is köszönöm! 🙂🙂

  1. 2017. szeptember 22. 19:4720.

    Fogalmam sincs, miért volt fontos a főnökömnek a diploma, de minden irodai munkavállalója diplomás, és az álláshirdetésében is kiírta, hogy elvárás a  diploma. Lehet, hogy egy diplomásnál feltételez jobb fokú tanulékonyságot, bizonyos intelligenciát....nem tudom. Vagy csak azért akar diplomásokat, mert megteheti :)))). Nincs "karrierem" egyébként, és nem is vágyom rá, kár volt ezt gúnyosan idézőjel közé tenni. Munkahelyem van, amit szeretek, ahova GYED után visszavárnak. Egyébként a külföldi cseléd az nekem értelmezhetetlen, tkp. bármit dolgozol fizetett alkalmazottként, cseléd vagy (max. a státusz különböző:)))), ha nem magad vagy a  vállalkozó, munkáltató. Egyébként nem csak alapszakom van, hanem Msc fokozatom is és nem azért végeztem el, hogy mindegy mi, csak diploma legyen.... hanem mert az érdekelt.....ma is érdekelne, csak nehéz bekerülni a  körbe, és igazság szerint sokkal többet keresek itt, mint a  szoc szférában kereshetnék akár vezetőként.... 


    A nyelveket meg nem "úgy ahogy" tanultam meg, hanem az egyiket, amelyik miatt tkp. felvettek, majdnem anyanyelvi szinten beszélem, a másikat tárgyalási szinten, a harmadikat csak alapfokon.

    előzmény:
    Lédienn (15)
    2017-09-21  10:41
  2. 2017. szeptember 22. 01:0819.

    jó tipp


    tolmács és  fordító Ma szak,


    bementelei feltétel,bármely  Ba szakos diploma


    4 féléves


    egyetemi végzettséget ad


    indul sok helyen:SZTe,PPKE, Pannon, Miskolc,Debrecen,Eszterházy

    előzmény:
    Lióra (18)
    2017-09-21  22:28
  3. 2017. szeptember 21. 22:2818.

    Ba-val tanítani nem lehet,de ha megcsinálod az MA-t elmehetsz pedagógiát tanítani  pedagógiai szakközépbe.

    előzmény:
    Lióra (17)
    2017-09-21  22:25
  4. 2017. szeptember 21. 22:2517.

    Marhára nem mindegy,hogy van -e diploma van sem.


    Egy ismerősöm középfokú ifj.segítőként dolgozott egy suliban, munka mellett elvégezte a tanárképzőt és most nettóban keres annyit,mint anno bruttóban.


    Vagy. volt egy kolleganő nálunk, régi motoros,jól dolgozik, de nem volt diplomája, 20+ év után is megalázó volt a fizetése, 40 évesen elvégezte a főiskolát és most kétszer annyi.


    Állami szférában mindenképp számít a papír és bár magánszférában elvileg bárkit alkalmazhatnak,azért sok cég ad az imidzsre és a főnök titkárnője mindenképp,de jobb helyeken már a recepciós is  diplomás.


    A  diploma az,ami szüleink idejében az érettségi,nagyanyánk idejében a nyócált.

    előzmény:
    Lédienn (15)
    2017-09-21  10:41
  5. 2017. szeptember 21. 22:2016.

    Miért ne lehetne?


    fevi.hu-n van mesterszakerszakkereső


    nemcsak ped irányba mehetsz tovább,de oda is


    mondjuk egy Ma, jól tanulni, demonstrátorrá válni,majd oktatóvá


    mindenképp egy nyelv magas szintű ismerete


    és talán jó lenne egy másik szak  is

  6. 2017. szeptember 21. 10:4115.

    A te történeted, "karriered" is csak azt bizonyítja,hogy a munkakörödhöz bőven elég lenne egy középfokú végzettség.


    Az persze már más kérdés,hogy milyen az a munkahely,munkakör,ahol a főnöknek "mindegy,hogy milyen,csak diplomás legyen" a beosztottja. (Gondolom,bölcsész alap szakkal képes vagy jól és helyesen beszélni,írni). Persze a jó nyelvtudás sem mellékes,amit az alap szakod mellett legalább megtanultál valahogy,de ezt egy középfokú végzettséggel + munkakörhöz elvárt és megtanulható szaktudással,gyakorlattal(!) és nyelvtudással rendelkező is tudja.


    A diplomával rendelkező gyakorlatlan pályakezdők fizetési igényei pedig köztudottak akkor is,ha a TI erről nem írt,nem én találtam ki. Azt sem a kisujjamból szoptam,hogy a TI-hez hasonlóan,"mindegy,hogy milyen,csak diploma legyen" diplomás mondogatja,hogy külföldön cselédként,vagy hazai multinál csak kiszolgáló személyzetként dolgozik.


    Ugye relatív,hogy kinek,mi a fontos,mi számít karriernek.

    előzmény:
    etilany (9)
    2017-09-16  16:41
  7. 2017. szeptember 21. 09:2714.

    Egy bölcsész alap szakkal is kitörölheti... vagy kirakhatja a szobája falára és nézegetheti.


    Ezzel szemben egy jó szakmunkás tud a saját szakmájában dolgozni,sőt később még akár egyetemre is mehet és szerezhet egy diplomát is,mert tudja,mi az életben a célja,mihez van kedve,tehetsége és arra hajt. Ha nem is sok,de erre is van példa.


    Szóval egy bölcsész alapszakkal elvileg mehet betonozni,de nem szoktak,mert nem alkalmazzák,ugyanis ahhoz is tanulni kell,a bölcsész diploma ott semmit nem ér.


     


    Alap szak csak arra jó,hogy előbb-utóbb kitalálja a fiatal,mit szeretne,mihez van affinitása - ez általában még az egyetemi évek alatt a többségnél azért kiderül - és szakosodik,vagy egyetemet vált,esetleg kimarad! Ellenkező esetben úgy jár,mint a TI,csak lézeng a világban és elmondhatja,hogy van egy diplomája. 


    Aki nem csak egy akármilyen diplomát akar,az tudatosan (!) célzottan adja be a jelentkezését az egyetemre,szakra és évekig hajt,mert a többség azért tudja,de legalább is sejti,hogy mit akar majd az életben elérni,mi akar lenni.


     

    előzmény:
    etilany (13)
    2017-09-19  17:26
  8. 2017. szeptember 19. 17:2613.

    Amíg a  fiatal bölcsészek is rá nem jönnek, hogy külföldön több a  lé,még mosogatófiúként is, és megpattannak ők is:)))). Egyébként ja, egy bölcsész el tud helyezkedni betonozóként is de egy betonozó szakmunkás nem tud elhelyezkedni diplomát kívánó állásba. Ez nagy különbség:).

    előzmény:
    V eszeva (10)
    2017-09-19  09:36
  9. 2017. szeptember 19. 17:2612.

    Amíg a  fiatal bölcsészek is rá nem jönnek, hogy külföldön több a  lé,még mosogatófiúként is, és megpattannak ők is:)))). Egyébként ja, egy bölcsész el tud helyezkedni betonozóként is de egy betonozó szakmunkás nem tud elhelyezkedni diplomát kívánó állásba. Ez nagy különbség:).

    előzmény:
    V eszeva (10)
    2017-09-19  09:36
  10. 2017. szeptember 19. 09:5711.

    előzmény:
    V eszeva (10)
    2017-09-19  09:36
  11. 2017. szeptember 19. 09:3610.

    Remek jól el lehet helyezkedni bölcsészdiplomával pl. a betonozó szakmában. Legalábbis a fiam ezt mondja, felvett egy-két bölcsészt, kiváló munkaerők. Értelmesek, erősek, jól dolgoznak. A többi szakmunkása már mind kiment nyugatra, őket pótolta fiatal bölcsészekkel.

  12. 2017. szeptember 16. 16:419.

    Gratulálok! Pont arra nem válaszoltál, amit kérdeztek. A topikindító nem a béreket firtatta, hanem azt kérdezte, hol tudna elhelyezkedni ezzela  végzettséggel. Sehol nem írta, hogy fél millát tervez keresni, meg hasonlók, vagy te nem ugyanazt olvastad, amit én?


    TI: kérdés, hogy te miben gondolkodsz, és azon túl, hogy van egy pedagógia alapszakod mit tudsz..azaz tudsz-e egy-két több nyelvet jól beszélni? Csak sulit/oktatást képzeltél el, mnit munkahelyet, vagy a  versenyszférában is gondolkodsz? Milyen térségben élsz? Ezek mind olyan dolgok, amik nagyban meghatározzák, hogy mihez tudsz kezdeni. Nekem szocped alapszakom volt és HR mesterszak..nem mentem vele valami sokra. Ahol élek, ott a szociális szférába  kb. csak kihalásos alapon lehet bekerülni... olyan multi, akinek meg komoly HR osztálya lenne (ahol egy pályakezdő fuss ki, öblítsd ki is elférne, hogy tapasztalatot szerezzen, betanuljon), nem igazán van. Szóval én pl. minden lehetőséget megnéztem, a szakmámon kívül is, ami nem kért speciális képzettséget. Ami nekem segített, az a  nyelvtudásom volt, végül én annak köszönhettem a munkahelyemet...De azért azt még hozzátenném, hogy a  nyelvtudás mellett  a  főnököm elvárta a  diploma meglétét (nem firtatta, hogy milyen végzettséget vár, csak legyen diplomája a jelentkezőnek)


    ...És kedves Lédienn! Képzeld, nem vártam, hogy a diplomám miatt félmillás bérem legyen, meg hasonlók, de azt tudom, hogy rohadt nehéz volt munkát találni (tény, hogy mint "messziről jött lánynak"), nekem kapcsolati tőkém sem volt igazán ebben a városban... 

    előzmény:
    Lédienn (4)
    2017-09-15  13:50
  13. 2017. szeptember 15. 17:468.

    Igaz,nem figyeltem.  


    Nem találkoztam még olyan bölcsésszel,pedig ismerek néhányat,aki ne szakosodott volna,mert tényleg van,aki csak az alap szakot végzi el.

    előzmény:
    bánat (7)
    2017-09-15  16:59
  14. 2017. szeptember 15. 16:597.

    Az alap szakos bölcsész főiskolai végzettségnek fele meg. Tehát általános iskolában taníthat.

    előzmény:
    Lédienn (6)
    2017-09-15  15:12
  15. 2017. szeptember 15. 15:126.

    Nem írta,hogy pontosan milyen szakon végzett,de tanári diplomával már középiskolában is taníthat. (A "bölcsészeten" belül bármi lehet).

    előzmény:
    antironia (5)
    2017-09-15  14:32
  16. 2017. szeptember 15. 14:325.

    épp ma olvastam a cikket....


     


    Már alig találnak a bankok embert, aki felvenné a telefont az ügyfelek...


     


    Egyébként ezzel a ped. alapszakkal lehet egyáltalán tanítani? Vagy ez valami elméleti pedagógiatanulmány...? 


     


     

    előzmény:
    Lédienn (4)
    2017-09-15  13:50
  17. 2017. szeptember 15. 13:504.

    Nagyon ciki,hogy már huszonéves diplomásként(!) még mindig nem tudod,mit szeretnél csinálni.


    Feltételezzük,hogy nem azért mentél egyetemre,hogy csak legyen egy diplomád és mindegy hogy milyen,csak diploma legyen.


    Azt is feltételezzük,hogy amikor ezt az egyetemet,szakot választottad,tisztában voltál azzal is,hogy mennyit lehet ezzel itthon keresni,kezdő zöldfülűként nulla szakmai tapasztalat és gyakorlat nélkül. Sanszos,hogy most te is azok közé tartozol,akik tapasztalatlan friss diplomásként,de hatalmas öntudattal és még nagyobb elvárással csak húzzák a szájukat,hogy nem havi félmillás fizetéseket ajánlanak,mert elvégre diplomád van.


    Amig kitalálod,hogy mit szeretnél dolgozni,mihez lenne kedved,te is elmehetsz külföldre fillérekért pl.idősotthonba  betegápolónak vagy baby sitternek vagy egyéb cseléd munkára,mint oly' sok itthoni diplomás tette. A hiedelmekkel ellentétben külföldön sem kapkodnak értük és a helyi viszonyokhoz képest is bizony fillérekért dolgoznak. De,ugye az relatív,hogy kinek,mi éri meg és mit tart jó egzisztenciának.


    Vagy ha nem akarsz tanítani,esetleg az egyetemen kutatni stb. akkor eladhatod a lelked is itthon egy multinak kezdetben esetleg "telefonos támogatóként",de csak ha jól beszélsz egy-két idegen nyelvet.


    Régi szabály,hogy diplomásként is mindenhol kezdő fizetésért és keményen kell dolgozni!


     


     


     

  18. 2017. szeptember 15. 12:133.

    Napokkal, hetekkel ezelőtt arról cikkeztek, hogy mekkora pedagógus hiány van. Nem olvastad?


    Ha már egyszer ezt tanultad, miért nem kezdesz (ha jól  értem pályakezdő lennél) a saját "szakmádban"?

  19. 2017. szeptember 15. 10:252.

    Bocsi, nem leszek túl konstruktív, de ezt a kérdést nem  3-4 évvel ezelőtt kellett volna feltenned magadnak? 


     


     

Címlap

top