Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Meska Vatera okosan

Twill
Létrehozva: 2015. augusztus 13. 11:12

Sziasztok!


 


Láttam, hogy sok olyan felhasználó van a Meskán és a Vaterán aki sok, több száz terméket árul, de nem ad számlát. Egyértelmű, hogy nem megunt holmikról van szó, hanem sok esetben konkrét árukat állítanak elő, kérésre.Tehát nyilván nincs vállalkozása.


Szóval, hogy lehet ezt okosba csinálni?

  1. 2018. Április 18. 19:3515.

    http://www.vatera.hu/adozas/


    Itt a pontos információ. 

  2. 2015. szeptember 8. 19:5014.
  3. 2015. szeptember 8. 19:4813.

    esetleg.. :) 143903-kézi kötés, horgolás-bejelentés és engedély nélkül végezhető.

    előzmény:
    timusanyus (11)
    2015-09-03  21:18
  4. 2015. szeptember 8. 19:4712.

    Mert mindent ők sem tudnak, de ha utánanézel, 2 perc alatt megtalálod:


    139501 kódot ajánlották. Nem szőtt textília és termék gyártása.kivéve ruházat. (van amelyik adóhivatalban mégis tudják és másnak már megadták erre a kódot... legrosszabb esetben rákérdezel azoknál akik árulnak hogy milyen tevékenységi kör alatt működnek, vagy nem válaszolnak (mert félnek hogy ellenőr vagy és ők is feketén dolgoznak :D) vagy megmondják a tutit...

    előzmény:
    timusanyus (11)
    2015-09-03  21:18
  5. 2015. szeptember 3. 21:1811.

    Nagyon szép, hogy az ember becsületes akar lenni, de a magánszemélyek adószámát se olyan egyszerű ám kiváltani. Én személyesn mentem be az Adóhivatalba, felszerelkezve a horgolt és varrott cuccaimmal, hogy kérem szépen, ezzel szeretnék kereset kiegészíteni a gyes alatt. Úgy néztek rám, mint borjú az új kapura, hat (!!!!) ügyintéző közül egy  se tudott okosat mondani, végül az egyik nagy hümmögés után hívott egy hetedik személyt, aki közölte, hogy persze, lehet adószámot váltani, de kell hozá tevékenységi azonosító szám (vagy mi). Nos, horgolt cuccra nem lehet találni, mert nincs még! Ha varrott cuccot akarok eladni, az meg megint külön tortúra... Én nem csodálom, hogy sokan inkább kockáztatnak, mikor a hivatal emberei se tudnak mit kezdeni a mezei emberrel... Emiatt nem lett belőlem sem sikeres vállalkozó :D

    előzmény:
    Twill (1)
    2015-08-13  11:12
  6. 2015. augusztus 17. 09:2410.

    "okosba" meg tényleg nem érdemes, nagyon egyszerű az adószámot kikérni magánszemélyként és akkor tiszta sor minden. Én sem aludnék nyugodtan, hogy mikor lep meg próbavásárlással egy NAV-ellenőr és mikor viszi el a többszörösét a büntetés annak, mint amit hónapok alatt megkerestem az okossal... Tudod, csalni csak milliárd felett érdemes... :)

    előzmény:
    Twill (1)
    2015-08-13  11:12
  7. 2015. augusztus 17. 09:229.

    Amúgy ezt pont a kézművesek kedvéért találták ki, mert ugye minek alapíts vállalkozást, ha a kutyának nem kellenek a gyöngyökből fűzött karkötőid... ezt valahogy fel kell mérni. Más a helyzet egy szerelvényekkel vagy autókkal kereskedő vállalkozónál, hiszen ilyen beruházásnál már feltehetőleg van arra is kerete, hogy megfelelő piackutatást végezzen (legalábbis nem ártana), egy gyesen lévő anyuka aki nekiáll babasapkákat horgolni, vagy talál magának megfelelő piacot, vagy be tudja indítani, vagy nem. Általában ez az összeghatár már elegendő arra, hogy ezt felmérje. A másik eset, hogy bár kereskedelmi jelleggel értékesít, de nem olyan gyakran és nem olyan értékben, ami a megélhetését biztosítaná, van valamilyen szám erre is, hogy egy hónapban maximum hány nap/hány eladás (nem tudom pontosan) ami nem számít üzletszerű kereskedésnek. Tehát ha valaki mondjuk imád horgolni de a családnak már a bugyija is horgolt és köszönik nem kérnek belőle, őt viszont ez nyugtatja meg, akkor megteheti hogy horgol egy naaaagy ágytakarót, aztán eladja. Egy évben 3x. Keres vele, köteles (lenne) bejelenteni, de erre akár egyéni vállalkozóit kiváltani nem igazán érdemes...


    úgyhogy de, olyat lehet, hogy az első 100 vevőnek még áfamentesen értékesítek adószámos magánszemélyként (de lehetőleg már azon az áron, amibe belekalkuláltam a majdani áfát is, mert ha hirtelen emelem 27%-kal az áraimat, akkor nagyot lehet csodálkozni hogy hova lettek a vevők), majd ha felmértem, hogy a gyurmaékszer mekkora tuti üzlet, akkor a következő 100-nak már valamilyen vállalkozás keretében.

    előzmény:
    Twill (5)
    2015-08-15  11:04
  8. 2015. augusztus 17. 09:108.

    Persze, nyugtát kell adni, de a nyugta és a számla nem ugyanaz és egy adott összeghatárig adómentesen lehet tevékenykedni.

    előzmény:
    Twill (5)
    2015-08-15  11:04
  9. 2015. augusztus 16. 16:517.

    Bocsi. Nem 600, hanem 600 ezer ft. 


    Piszok telefon. A többit nem javítom :-)

    előzmény:
    kukacapja (6)
    2015-08-16  10:32
  10. 2015. augusztus 16. 10:326.

    Egyrészről egy nyilvános fórumon megkérdezni, hogy lehet okosban, csak egy választ rá adni:


    nem így ;-)


    másrészről nem lehet okosban vaterázni. A vatera kiadja az adatokat. 


    A trv úgy szól, hogy 600 Ft-ig használt cuccodat eladhatod adómentesen. Ez elég megas érték ahhoz, hogy ne kereskedelem legyen. Aki ezt átlépi, annak a szja bevallásában fel kell tüntetni. Pld lehet olyan eset, mint nálam, hogy nagy értékű antikvitás, ezért átlépi egy termék. De ezt évente megcsinálni babaruhából csak kereskedelmi céllal lehet. Aki nem ad számlát és kereskedik, vállalja a rizikót. A vaterán vannak próbavásárlások. 


    Azt neked kell eldönteni, melyik úton haladasz. 


    A problémakör ilyen egyszerű: nem adsz számlát és megpróbálsz jól aludni, vagy jól alszol és jobban optimalizálod az árakat. 


    Egyébként a vatera mindent leír erről, amire kiváncsi vagy...

    előzmény:
    Twill (5)
    2015-08-15  11:04
  11. 2015. augusztus 15. 11:045.

    Ezt nem gondolnám, mert ha kifejezett a kereskedelmi jelleg, akkor kell, hogy adjon számlát, vagy nyugtát.


    Olyan nincs, hogy az első 100 vevőnek nem adok nyugtát, csak a 101.-nek, mert akkor érem el azt a bizonyos bevételi határt.

    előzmény:
    FullMoon (4)
    2015-08-14  21:27
  12. 2015. augusztus 14. 21:274.

    nettó 200-ig nem kell számla de kell egyéni adószám és be kell vallani az értékesítés összértékét. + a forgalmad alapján megsaccolhatják, hogy valóban nem haladtad-e meg ezt az összeget (mondjuk a meskán van egy boltod ahol van idén 200 eladott terméked, aminek az ára 1100 Ft :), akkor bukta van.

    előzmény:
    Twill (1)
    2015-08-13  11:12
  13. 2015. augusztus 13. 11:343.
    Profi könyvelő, ő elmond mindent!pontos számokat nem tudok, de egy bizonyos összeg határ alatt nem kell adót fizetni,így ha nincs annyi a bevétel nincs adó..azt nem tudom hogy vállalkozónak kell e lenni ettől függetlenül! Illetve lehet valaki őstermelő is és arra is más vonatkozik!
    előzmény:
    Twill (1)
    2015-08-13  11:12
  14. 2015. augusztus 13. 11:292.

    Ha nem éred el a nettó "mittudoménhányszázezret", akkor OK;-)

    előzmény:
    Twill (1)
    2015-08-13  11:12

Címlap

top