Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Munkaügyi kérdésssss

sabbara
Létrehozva: 2010. augusztus 30. 15:09

Sziasztok.

 

Lenne két kérdésem azokhoz akik tisztába vannak a szabályokkal.

 

1. Ha valakinek március 14.-én tölti be a gyermeke a harmadik életévét és 

    az anyukának természetesen lejár a gyes akkor a szabadságot 15.-től 

    vagy 16.-tól indul? Lévén 15.-e fizetett ünnepnap.

    Vagy Pl aug 20.-a beleszámít a szabadság napjaiba vagy nem?

2.  Ha szeretnék heti 20 órásba visszamenni akkor azt megtehetem-e,

       hogy a szabadságom időtartama alatt még 40 órás a besorolásom, de

       a munkakezdés napjától már heti 20 órára kötjük a szerződést. Feltéve ha a főnököm ebbe beleegyezik. Ebben az esetben kivehetem az egész éves szabadságom vagy csak időarányosan?

 

Előre is köszi a válaszokat

 

  1. 2010. augusztus 30. 15:5111.
    A 40 órás szerződés érvényességéből származó eddig felgyülemlett szabadnapokat természetesen a szerződés megszűnésekor kiveheted és arra 40 órás bért kapsz ha már visszahelyeztek állományba. De amikor elfogy a szabadságnap rögtön másnap meg kell jelenii a 40 órás munkarend szerint dolgozni. Ha nem tudsz rögtön 20 órás munkaszerződésed lesz (ha ebben megegyeztetek, különben elbocsáthatnak) és a többi szabi ennek értelmében időarányosan vehető ki és a szerinti fizetés jár rá. - na, most jobban elgondolkodtam rajta... :-)
    előzmény:
    sabbara (1)
    2010-08-30  15:09
  2. 2010. augusztus 30. 15:4410.

    Köszönöm a válaszokat mindenkinek.

     

    Sziasztok

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_ (0)
     
  3. 2010. augusztus 30. 15:429.

    Azt, hogy a szabi hányad részével rendelkezel az általában benne van az érvényben lévő munkaszerződésben illetve az, hogy hány nappal előre kell bejelenti a szabikérelmet. Ha még nem kötöttetek új szerződést az óraszám miatt akkor a régit vedd elő és nézd meg, hogy abban mi van leírva. Ha abban erről nincs semmi akkor (elképzelhető, hogy van kollektív szerződés a cégnél, azt kell tudni, hogy abban mi van, ha nincs akkor) a munka tvk-e szerint azaz 1/4 -részével rendelkezel és 15 nappal előre be kell jelenteni. Kivéve próbaidő alatt (ha új szerződésedben kötnek ki próbaidőt - 3 hónap- a felettesed rendelkezik azzal, hogy kérésedre megadja-e a szabadságot vagy nem). Szóval ezek szerint nemigen veheted ki előre a szabijaidat. A munkáltatók különebn is az időarányos kiadást szeretik. Sehol nem nézik jó szemmel ha valaki előre sokat kivesz. Sőt inkább vegye ki utólag. Ha valami nagyon erős és jó indokot találsz és a főnököd szimpi esetleg van rá esélyed, de ha ott akarsz dolgozni, egy nem válasz után ne erőltesd. 

    Aztán lehet, hogy erőltetni fogják, hogy rögtön kössétek meg a 20 napos szerződést mert akkor a szabi után is e szerint jár a fizetés. Nem mindegy a cégnek mennyit kell fizetni. Ez szintén megbeszélés kérdése, hogy meg tudtok-e egyezni abban, hogy a szabira még 8 órás maradjon... Egyébként az állományba vétel valóban 15-től indul de az fizetett ünnepnap vagyis a szabinapokból nem veszik el rá nap, csak a munkaadó fog utána a havibérben erre a napra fizetni mintha dolgoztál volna. Ilyen és hasonló dolgok miatt is érdekes, hogy most akkor 20 vagy 40 órás vagy illetve leszel.

    előzmény:
    sabbara (5)
    2010-08-30  15:28
  4. 2010. augusztus 30. 15:358.
    Az összegyűlt szabikat ki kell venned, mielőtt ténylegesen munkába állsz. Az utána levőt pedig gondolom részarányosan.
    előzmény:
    sabbara (5)
    2010-08-30  15:28
  5. 2010. augusztus 30. 15:357.

    ?  

    A kérdőjel az első mondat végére kéne...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_ (0)
     
  6. 2010. augusztus 30. 15:346.
    Ja, és ha semmi nem változik akkor is kell a gyes után új munkaszerződés. (Fizu sajna nem változott, tehát ez miatt nem kell módosítani) Csak a törvény által előírt kötelező emelés, de ezekről levélben értesítettek.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_ (0)
     
  7. 2010. augusztus 30. 15:285.

    Hát ez sem volt hosszú életű topik Köszönöm a válaszokat. Én is így gondoltam, de a munkaügyis megpróbál megvezetni. (Szerintem)

    Bár a közvetlen főnököm rugalmas, de a munkaügyis köti az ebet a karóhoz. Az azért még érdkelne, hogy a szabadságom kivehetem- e előre. (Ha nem így teszek félek, hogy bennragad.) Bár sejtem, hogy nemleges lesz a válasz. A szabi hanyad részével rendelkezem egyébként én?. Bocsi, de nem nagyon követtem a változásokat.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_ (0)
     
  8. 2010. augusztus 30. 15:194.

    1, 15-től indul az aktív időszaka, de mivel az fizetett ünnep a szabadsága 16-tól számolódik

     

    2, Igen, ez így szabályos, de egyáltalán nem kötelesek téged 20 órában alkalmazni. Szabadság ugyan úgy jár.

    előzmény:
    sabbara (1)
    2010-08-30  15:09
  9. 2010. augusztus 30. 15:193.

    Szerintem 15-ével indul a szabi, az nem hinném, h. bárkit is befolyásol munkaviszonyilag, hogy munkaszüneti nappal kezdesz-e vagy nem. 

     

    A második kérdésedre a saját példámból tudom a választ, a gyed után én a szabi alatt végig 8 órás voltam, és úgy kötöttük a szerződést, hogy attól a naptól kezdve, amikor valóban személyesen megjelentem, attól voltam 6 órás. Szóval ezt tuti lehet, és jobban is jársz így.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_ (0)
     
  10. Torolt_felhasznalo_822629
    Torolt_felhasznalo_822629
    2010. augusztus 30. 15:182.

    Aktív állományba 15-től kerülsz, de a szabadság napjai értelemszerűen munkanapokra értendők. Ugyanígy aug.20-ára sem kell szabit kiírni.

     

    Munkaszerződést kell módosítani, ami közös megegyezéssel történik, tehát az időpont meghatározása is. 

    előzmény:
    sabbara (1)
    2010-08-30  15:09

Címlap

top