Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Páraelszívó gáztűzhelyhez

dobkrisztina
Létrehozva: 2012. június 29. 08:58

Nagy kérdésem lenne!

Építkezünk és a szerelő tájékoztatott, ha földgáz üzemeltetésű tűzhelyet szeretnék, akkor veszik át a rendszert, ha autómata páraelszívó berendezést teszünk be hozzá.

 

Elkezdtem utánna olvasgatni, de mindenhol csak azt találom a szabályzatban, hogy nyilt égésterü berendezéshez külső kivezetésű elszívót kell üzemeltetni a légtérben.

 

Most akkor milyen elszívót kellene a konyhába, ha földgáz üzemű főzőlapot szeretnék és elektromos sütőt?

Mika az előírások? Tényleg érzékelős autómata páraelszívót kell felszerelni a főzőlap fölé?

 

Előlre is köszönöm a segítséget!

 

  1. 2018. május 24. 16:0225.

    Akinek most aktuális a kérdés :)
    Páraelszívókról és bekötésükről minden ITT :)

  2. 2012. július 10. 14:5224.

    mi is nézegettünk sok mindent, de az arány a ház teljes költsége és a támogatás illetve a pénztárca lehetősége. + mindenféle engedélyeztetés.

    Jól meggondolja a "kiskeresetű" ember ( havi bevétel kb.270.000.- ami nálunk egy nagyon jó bejelentett béres jövedelem!)

    Lásd szocpol jellegű támogatás az egész építkezésről kivitelezési terv kell amiben a költségek is szerepelnek+ a bank felülbírálhatja a kivitelező árait, mert nem mindegy hogy reálisak e. Azaz nem válalhat el munkát az általa meghatározott összegre nehogy valótlan legyen és csak számlát adjon róla. Szocpol összege 2gyerek esetén a második, szinte legjobb, energiafelhasználású épületre 1,3 millió. Kb a ház szigetelésére elég ez az összeg. És sajnos minden támogatásnál ez a helyzet, olyan feltételeket kell betartanod, amik a többszörösébe kerülnek és minimum 50 év mire az egész befektetésed (rendszer+munkadíj+engedélyek, stb.)megtérül.

    És repkednek a 10 milliók elég szépen, ahoz mérten pedig a támogatások hol vannak és milyen feltételekkel.

     

    Na mindegy! ezek már nem az én indító hsz-mhez tartoznak én egy konkrét témára kértem segítséget csak.

    Szép napot! :)))))))))))))

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_483454 (23)
    2012-07-10  14:26
  3. Torolt_felhasznalo_483454
    Torolt_felhasznalo_483454
    2012. július 10. 14:2623.

    Magyar oldalon találtam.

     

     

    3 250 000 forint támogatás passzívházra

     

     

    Passzívházat építeni ma már egyszerűbb és jóval olcsóbb, mint gondolná.

    De vajon miért nem épülnek tömegesen passzívházak?

    Mert a megrendelők és a kivitelezők ismeretei egyaránt hiányosak ebben a témában.

    előzmény:
    dobkrisztina (19)
    2012-07-10  13:04
  4. Torolt_felhasznalo_483454
    Torolt_felhasznalo_483454
    2012. július 10. 13:4622.
    Amiről én beszélek, arra orbán 27eze/m2r támogatást ad 105m2 nem meghaladó háznál.
    előzmény:
    dobkrisztina (21)
    2012-07-10  13:40
  5. 2012. július 10. 13:4021.

    vidéken nem, szinte minden olcsóbb, mármint munkadíj szempontjából.

    És már a törvények is változtak, csak úgy nem lehet építkezni, mint 5 éve. Nővéremék még szinte mindent két kezi munkával meg tudtak oldani. Most csak építetni lehet kötelező kivitelezőt megbíznod stb. nem elég a felelős műszaki vezető, indok, hogy fellendítsék az építőipart... Az emberek zsebéből hülye törvényekkel húzzák ki a pénzt, amit korszerű és környezetbarát energiafelhasználásra költhetnének.Lásd nálunk még mindig + ban fizetned kell azért ha alternatív energia felhasználású házat szeretnél.... Környezetvédelmi díjakat és adókat kell pluszban fizetned. Ellehetetlenítik az ilyeneket.

    Na de ezen lehetne vitázni, mi mennyibe kerül. Sajnos mi ne engedhetjük meg magunknak. A legjobb ár minőség arányt kell figyelembe vennünk. A legjobb minőségű tégla, a lehető legjobb minőségű nyílászárok, szigetelés stb. már megvannak. és nem mndegy hogy mennyire adósodom el. az unokámnak már nem szeretnék hagyni.

    Sajnos ilyen feltételekkel még a dédunokám is havonta fizetné a törlesztő részletet. 

    Ha megnyernénk a lottó 5-öst már nem kéne a gáz és villany művekkel szerződést kötni energia ellátára :)))))

    De próbálunk addig nyújtózni amíg a takarónk ér és a legjobb lehetőségeket meghagyni késöbbi továbbfejlesztésekre. Egyszerre nem megy minden! :))))))))))))))

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_483454 (20)
    2012-07-10  13:20
  6. Torolt_felhasznalo_483454
    Torolt_felhasznalo_483454
    2012. július 10. 13:2020.
    Egy modern házat építeni, aminek nincs szinte semmi rezsije, okosan annyiból kijön mint egy elavult, aminek az értéke hatalmasat esik később és közben vagyonok mennek el rezsire is.
    előzmény:
    dobkrisztina (19)
    2012-07-10  13:04
  7. 2012. július 10. 13:0419.

    Hát nekünk sajnos nincs ennyi pénzünk szellőztetőrendszerre egy gáztűzhely miatt.

    Nagyon jók és gondolkoztunk még földhős fütésen is, de képtelenség ennyi pénzt összeszedni egyszerre. Nem vagyunk multimiliomosok és nem is szeretnénk több millió hitelt felvenni az építkezésre. Ha minden rendben megy talán egy fillért sem kell felvennünk, életbiztosítás lejárta, lakás eladás. meg van a költség.

    Az előző lakás egy 49 nm es kis tégla társasházi, kb. 6 nm-es konyhával hely szűke miatt a párátlanítást és kajaszagot így tudtuk megoldani. A távfűtés saját szabályozós volt és ha fullra fel is tekertük volt 20 fok. Na de ezt hagyjuk nem hiszem hogy az volt a célom, hogy pazaroljam a fűtést a lakásban....

    De ha ésszerűen és költséget szeretnék spórolni építenék egy búbos kemencét és egy vájogházat fúrt kúttal. De ma már azt sem lehet csak úgy. :))))

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_483454 (18)
    2012-07-10  12:50
  8. Torolt_felhasznalo_483454
    Torolt_felhasznalo_483454
    2012. július 10. 12:5018.
  9. 2012. július 10. 12:4517.

    Én úgy tudom már 15-20 éve lassan de PANELBEN TILOS A GÁZPALACK!!!!!

    Téglában lehet panelban nem!!!!!!!!! Jól gondolt meg a gázpalack ha berobban dől a 4-10 emelet!

    És mint írtam  1-2 hónap alatt is változik a törvény és szabály.

     

    előzmény:
    bigacsiga2 (12)
    2012-07-09  10:06
  10. Torolt_felhasznalo_483454
    Torolt_felhasznalo_483454
    2012. július 10. 12:4416.
    Látatlanban nem tudok érdemit mondani.
    MA már nem kinyitott ablak és hasonló energia pazarlás a módi.
    előzmény:
    dobkrisztina (14)
    2012-07-10  12:37
  11. 2012. július 10. 12:4215.

    Az építkezési szabályok törvények pár hónap alatt változtak, változnak folyamatosan. Kb 2 éve kezdtük az építkezést tavaly meg nem volt törvény az elszívokra és szelőztetőkre a gáztűzhely szerelésénél. Voltam amikor meghallottuk, mennyi baromságot hoznak. :)))))))))))))

    Elgondolkodtunk: a lakás mondjuk elkezd megtelni gázzal, az autómata szellőztető motorja beindul az általa keltett szikra belobbanthatja a gázt, + hozzátáplálja oxigénnel!? :))))))) Csak hülyeségből írtam hozzá.:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) ))))))))))))))))))

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_483454 (11)
    2012-07-03  07:38
  12. 2012. július 10. 12:3714.

    Az általad említett tölcsér megoldás nálunk tetőbeépítés miatt nem igazán jó szerintem, az oldalra való kivezetésesetén pedig nem igazán tudom mivel zárnám le, hogy befelé ne jöjjön a hideg télen. Illetve nekem még mindig egyszerűbb egy páraelszívót egyszerűen kivezetni a falon.

    A volt lakásunkban pici volt a konyha és hatalmas ablaka volt, nem is volt elszívonk mert kb. 2 perc alatt minden kiment az ablakon :)))

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_483454 (9)
    2012-07-03  07:25
  13. 2012. július 9. 10:1213.

    A lakótelepi panel lakások zömét nem az utóbbi néhány évben kellett engedélyeztetni a gázos hatóságokkal. Szóval az, hogy valami 20 éve megfelelt a szabványnak, az totál nem mérvadó.

     

    Nekünk '88-ban épült a családi házunk, gáztűzhellyel, se szellőző, se elszívó, se lyuk, se rács, semmi nem kellett, pedig hőszigetelt ház, hőszigetelt ablakokkal. De ha most 2 méterrel arréb szeretném tenni a gáztűzhelyet, azt újra kell terveztetni, újra kell engedélyeztetni, és akkor az új szabályoknak kell már megfelelni, tehát lyukat kellene vágni a falra, és elszívó is kellene.

    előzmény:
    bigacsiga2 (12)
    2012-07-09  10:06
  14. 2012. július 9. 10:0612.

    A lakótelepi panel lakások zömében gáztűzhely van, de nincs felettük páraelszívó. Viszont a falban van egy központi szellőző (a wc-ben és a fürdőben is) ill. a konyhaajtóba van egy szellőzőrács vágva, amin régen kis tábla is volt, hogy tilos eltávolítani és letakarni. Ezek a gáz miatt vannak, de a szagok gőzők eltávolítására nem alkalmas. Ha ott ezek elégéségesek, akkor nálatok is elégéségesnek kellene lennie...

     

     

     

    előzmény:
    dobkrisztina (1)
    2012-06-29  08:58
  15. Torolt_felhasznalo_483454
    Torolt_felhasznalo_483454
    2012. július 3. 07:3811.
    Nyilván a külső!
    De nem is az a lényeg mi a törvény, hanem az, hogy valaki miért baszik ki magával egy ház építésénél, amikor lehetősége van okosan is cselekedni.
    előzmény:
    ÁgicaT (10)
    2012-07-03  07:32
  16. 2012. július 3. 07:3210.

    Más a kell (törvény előírja) és más a lehet (ha szeretnék).

     

    Villany tűzhelyeknél a lehet kategória van, asszem ott nem előírás, de nyilván praktikus az általad is említett kajaszag és gőz miatt.

     

    Gáztűzhelynél viszont előírás, hogy legyen elszívó + szellőző. Amíg nincs, addig nem kapsz használatbavételi engedélyt (vagy miaszöszt).

     

    Na most én azt szeretném tudni - hátha tud valaki segíteni - hogy MILYEN elszívó az előírás? Ami külső kivezetésű (számomra ez logikusabb), vagy elég az is, ami csupán megköti a zsírt és párát, egyébként pedig csak keringteti a levegőt?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_483454 (9)
    2012-07-03  07:25
  17. Torolt_felhasznalo_483454
    Torolt_felhasznalo_483454
    2012. július 3. 07:259.
    Minden tűzhely fölé kell elszívó. (kaja szag, gőz?)
    Csak lehet normálisat is csinálni egy építkezésnél.
    előzmény:
    dobkrisztina (8)
    2012-06-29  14:34
  18. 2012. június 29. 14:348.

    köszönöm mindenkinek a választ!

    Én is úgy értelmeztem, hogy valami modosítás miatt már kötelező a páraelszívó a tűzhely fölé. És a szerelő is erre utalt. Előző lakásunkban kerámialapos főzőlap volt én szerettem, ahoz vannak edényeim nagy részben. De tavaly azt mondták nem vagyok normális, ha földgáz van a telken és nem azzal főzök. Hozzáteszem a könyha az étkezőnappali egyik sarkában van közvetlenül nincs a falon ablak, csak messzebb. Fa nyílászárok lesznek/vannak. Én csalódtam a műanyagban nagyon nem szellőzik és lehet 20 év múlva sárga lesz az egész.

     

    Majd még én is probálok utánnanézni ennek és megkérdezem konkrétan a dolgokat fűtésszerelésnél, hátha valaki még ilyen problémával szembesül.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_337076 (0)
     
  19. 2012. június 29. 12:117.
    A nagy=jó teljesítményű elszívók tényleg nagyon-nagyon hangosak lehetnek, kb. mint egy jumbo jet. Fontold meg a tűzhelyváltást inkább! Az indukcióshoz ugyan nem jó bármilyen edény, de egy csoda rajta főzni, és összességében jóval kevesebből jössz ki, mint szellőzőépítéssel, engedélyezéssel stb.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_337076 (0)
     
  20. Torolt_felhasznalo_483454
    Torolt_felhasznalo_483454
    2012. június 29. 09:506.
    A bolti elszívók csörömpölnek mint a radai!
    Ha építkezel érdemesebb egy "tölcsért" csinálni a tűzhely fölé és egy külső motorral szellőztetni a szellőző csövet elektromosan zárhatóvá tenni.
    előzmény:
    dobkrisztina (1)
    2012-06-29  08:58
  21. 2012. június 29. 09:475.
    Nekem azért tűnik hülyeségnek az, hogy kötelezően előírják esetleg a páraelszívót, mivel az csak kifelé vezeti el a levegőt, befelé nem enged be, ezért kell feltétlenül a szellőző, hogy ami kimegy levegő, az valahol be is jöjjön. Miért kellene viszont feltétlen páraelszívó? Nem tudom...
    előzmény:
    ÁgicaT (3)
    2012-06-29  09:39
  22. 2012. június 29. 09:444.

    Mi most újítjuk fel a konyhát. Arról tájékoztattak, hogy gázfőzőlapnál mindenképpen kell szellőzőt beépíteni az ablakokba, különben nem engedélyezik, mert a gáz égésével fogy a benti levegő, és ez veszélyes lehet. Azt nem tudom, a páraelszívó kötelező-e, szerintem nem, de mivel az is csak kifelé viszi a benti levegőt, amellé pláne különösen fontos a külön szellőzők megléte az ablakon.

     

    Nekünk a konyhába emiatt 2 szellőzőt is rá kellett tenni az ablakra. (lesz páraelszívónk is egyébként.)

    előzmény:
    dobkrisztina (1)
    2012-06-29  08:58
  23. 2012. június 29. 09:393.

    Nem, nem arra!

    Nálunk ugyanis volt (van) szellőző a falon, de nem kaptunk engedélyt, mert nem volt még beszerelve az elszívó a tűzhely fölé.

     

    Most azonban jó lenne tudni, mi is a szabály, mert tegnap készült el a konyhabútorom nagy része, és kérdezés nélkül beraktak egy olyan elszívóhoz való szekrényt, ami nem külső elvezetéses, csak megköti a zsírt és párát. Na most ha a gázművek nem is engedélyezi az ilyesmit, akkor főleg kiverem a balhét a konyhásnál (egyébként is van már a rovásukon.... )

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979457 (2)
    2012-06-29  09:21
  24. Torolt_felhasznalo_979457
    Torolt_felhasznalo_979457
    2012. június 29. 09:212.
    Nem a levegoztetore gondolt, amit nyilaszaroba kell behelyezni? Szerintem gazszerelokent nem paraelszivora gondolhatott, hanem azokra a nyomaserzekelos szellozokre, amiket a nyilaszaroba helyeznek :)
    előzmény:
    dobkrisztina (1)
    2012-06-29  08:58

Címlap

top