Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Mit jelent az Advent?

Violetta29
Létrehozva: 2003. december 1. 20:33
Sziasztok
A rádioban hallottam egy érdekes kérdést. Tulajdon képen mit is jelent az "Advent"? Mármint maga a szó, és honnan jön? Tudja valaki?
  1. 2018. november 27. 00:3440.

    A latin eredetu szo (adventus) megerkezest jelent. A Jezus szeuletesere valo varakozas, a felkeszules, a remenykedes idoszaka.  4 hetes "szent ido" a karacsonynra valo lelki felkeszules ideje.

  2. 2018. november 23. 23:0139.

    A hagyományos adventi koszorú  három lila és egy rózsaszín gyertya. A többi a szép sárga, kék, jajvörös meg jujkék gyertyákkal csak egy szép koszorú.

  3. 2018. november 23. 20:1738.

    Én a minap olvastam egy nagyon érdekes cikket, ami az adventről szól, mindent megtudtam, amit akartam, ajánlom nektek is, és áldott adventet kívánok mindenkinek! 
    https://www.magyarorszagom.hu/advent.html

  4. 2004. november 28. 09:1237.
    Milkabocinak van igaza.

    " Az adventi koszorú hagyománya kapcsolatban van a téli napforduló szokásaival. Első nyomait a néprajzkutatók a Balti-tenger partvidékén és szigetvilágában találták meg. Itt a falusiak – ősidők óta – december elején fűzfavesszőből koszorút fontak, amelyet örökzölddel csavartak körül. A gyűrű, a kör, a karika és a koszorú mágikus jelek, az örökkévalóság, a tökéletesség kifejezői. A ma ismert adventi koszorú készítése a 19. században jött divatba. Johann Wichern hamburgi lelkész 1860-ban otthonának halljában a mennyezetre hatalmas fenyőkoszorút erősített, melyen 24 gyertya volt, minden adventi napra egy. Hívei hamarosan elterjesztették ezt a szokást, de az idők során, az egyszerűség kedvéért, az emberek csak négy gyertyát helyeztek a koszorúra, s minden vasárnap meggyújtottak egyet. A gyertyákat vörös és arany szalagokkal díszítették, az élet és a fény jelképeivel. Később nemcsak a mennyezetről lógatták le, hanem a bejárati ajtón, az asztalon, a tálalón, a komódon is elhelyezték. . . Az advent színei eredetileg a zöld, a piros és az arany. De ha a lakás színeivel akarunk harmonizálni, esetleg kedvenc színünket szívesebben látjuk viszont az asztalon, készíthetünk rózsaszín, kék koszorút is. "

    "Adventus- latin eredetű szó, jelentése eljövetel, megérkezés. Az ünnep eredete az V-VI. századra nyúlik vissza, Jézus születésének ünnepére (Karácsony) való felkészülés időszaka.
    Tágabb értelemben a reményteli várakozás, a lelki készülődés ideje.
    Az advent 4 hétig tart, a december 25-e előtti negyedik vasárnappal kezdődik. Eredetileg 40 napig tartott (Jézus negyven napig böjtölt a pusztában), ám a Gergely pápa-féle naptárreform 4 hétre rövidítette. A keleti keresztények ma is január 6-án ünneplik karácsonyt. Az adventi koszorú készítése a XIX. században jött divatba, de a hagyomány gyökerei a pogány korba nyúlnak vissza, amikor örökzöld ágakkal, fagyönggyel, magyallal ünnepelték a téli napéjegyenlőség idejét. (A fagyöngy egyébként a kelták szent növénye volt. A téli napéjegyenlőség a kelta hitvilág szerint a fény újjászületésének ünnepe. A kerék jelentésű Yule- a fény visszatérésének ünnepe- szó az élet örök körforgására, az örök újjászületésre utal. Ilyentájt a kelták az ajtókra örökzöld ágakat aggattak, fagyönggyel, magyalággal díszítették azt. . . . Az ajtóra erősített, gyertya nélküli koszorú a szíves vendégvárást reprezentálja. "

    "Napjainkban a koszorún négy gyertya áll. A négyes szám a karácsonyt megelőző négy hetet jelzi. Minden héten eggyel több gyertyát meggyújtva, az egyre növekvő fény a közeledő ünnepre figyelmeztet. Míg karácsonykor az egész fenyőfa fénybe borul.

    A kerek koszorú a soha véget nem érés, az örökkévalóság szimbóluma.

    Advent hagyományos színe a lila, a bűnbánat és a megtérésre való felhívás jele. Ezért a négy gyertya közül három (első, második és negyedik) lila színű, míg a harmadik, a rózsaszín, a közelgő ünnep örömét szimbolizálja. A koszorú fenyőágból készül
    előzmény:
    Kitty.. (21)
     
  5. Torolt_felhasznalo_112400
    Torolt_felhasznalo_112400
    2004. november 24. 15:3636.
    Adventi koszoru elöszőr Köln városában egy csillárra helyezett fenyőág és gyertyák. . . . de már 6oo évvel ezelött szokásos volt külömböző ágakat, fenyő, meg örökzöldek, amik is az életerőt simbolizálták és minden kártólmegovtáak a tanyát, házat. . A 14--ik évszázadba pedig a gyetyák adventben , a reményt egy fényesebb jövőre szimbolizálták és piros volt a gyertya, Jézus vérét szimb. amit az emberekért ontott. . . .
    előzmény:
    Kitty.. (7)
     
  6. 2004. november 24. 14:5535.
    A Keresztény kisgyerekesek topikon is úgy tudjuk, hogy a harmadik gyertya a rózsaszin.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  7. 2004. november 24. 14:2634.
    A várakozást jelenti Jézus születését várjuk boldog csendben és reménységben. . , és készülödünk a szeretet ünnepére.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  8. 2003. december 2. 15:0933.
    Carminna, Coors, köszönöm.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  9. 2003. december 2. 12:3032.
    Ezt nem hiszem. . . .
    előzmény:
    Kitty.. (27)
     
  10. Torolt_felhasznalo_352798
    Torolt_felhasznalo_352798
    2003. december 2. 12:3031.
    Mindenesetre elég sajátos az értelmezésük :)) Nem mondom, hogy hülyeség, de elég érdekes, egyedi, és semmi esetre sem a "hivatalos". Vannak legendák, vannak helyi hagyományok, én is ismertem idős papot, aki mindenféle szépet mesélt hittanórán a gyerekeknek, amik nem voltak igazán teológiailag helytállóak, de mondjuk abszolút falsak sem. Talán ilyen az általad ismert pap magyarázata is. Nem akarok ezen vitatkozni, de teológiát (is) végeztem, és 4 év tanulás valamint 28 év aktív vallás-gyakorlás után még egyszer hangsúlyozom, hogy Coors magyarázata teljességgel helytálló. Amit Milkaboci mond, az is helyes. Nem is kell kiegészíteni.
    előzmény:
    Kitty.. (27)
     
  11. 2003. december 2. 12:2930.
    Advent szinbólumai a rk. egyházban:

    A viola szín: az összeszedettség, szent fegyelem és a bűnbánat színe.
    Az oltár dísztelen, az orgona legfeljebb az éneket kíséri: ezek a visszafogottság, a várakozó komolyság jelei.
    Nem liturgikus jelkép – nem is kerülhet a liturgia megszentelt formái elé -, de segítheti elmélyülésünket az újabb korban divatba jött adventi koszorú. Mintegy élő naptár mutatja a családnak, a templomi közösségnek a karácsony közeledését.
    (Forrás: Éneklő Egyház)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  12. 2003. december 2. 12:2229.
    Nem akarok bunkó lenni, de naponta vagyok Sopronban, ott voltam kollégiumos is, eléggé jól ismerem. . . .
    Ne akard megmagyarázni Nekem, hogy itt hogyan van jó??!!
    Kösz
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_114646 (28)
     
  13. 2003. december 2. 12:1928.
    Azt írtad, sopron környéke. . .
    nos, javaslom tárcsázz egy plébániát. . .
    előzmény:
    Kitty.. (27)
     
  14. 2003. december 2. 12:1627.
    Ezekszerint az errefelé lévő papok, teljes mértékben hülyeséget beszélnek??!!
    előzmény:
    carminna (24)
     
  15. 2003. december 2. 11:5926.
    Utánanéztem.
    Két lexikonban találtam adatokat az első "alkalmazással" kapcsolatban:
    1. Révai lexikon 1996-os kiadás szerint 1860, berlini árvaház
    2. Katolikus lexikon, szintén 1996-os kiadás: 1840 egy evangélikus lelkész Vihemben az imaszobában egy kocsiszekeret lógatott le a mennyezetről

    Mindekettőn 24 kicsi fehér gyertya volt, mert még nem volt színes gyertya. Aztán 4 nagyobb gyertya, és a kicsik mellettük, ma pedig csak a nagy gyertyák maradtak.
    A többi uaz, mint már írtam. . .
    előzmény:
    Kitty.. (21)
     
  16. 2003. december 2. 11:1925.
    Szia.
    Sopronban van egy plébánia, ahol gyakran megfordultam :a kertvárosi. Ott bizony a liturgia szerint gyújtják a gyertyákat. . .
    A harmadik vasárnap az örvendezés vasárnapja, ez onnan ered, hogy a régi, latin miserendben az volt a mise első szava, hogy Gaudete, azaz Örvendjetek!
    Ilyenkor a miseruha is rózsaszín, amit a pap visel.
    Felvillantjuk azt az örömet, ami ránk vár.
    Az utolsó gyertya szalagjának pedig azért lila aszíne, mert még 24-e este is régen vigilia, azaz virrasztás volt, tehát még böjti nap. ( Ezért van az éjféli mise is, ez oldja fel a böjti időszakot. . . )
    Még ma is munkanap. . .
    Az első ünnepnap hivatalosan 25-e.
    Ekkor viszont már az összes gyertya ég.

    előzmény:
    Kitty.. (22)
     
  17. Torolt_felhasznalo_352798
    Torolt_felhasznalo_352798
    2003. december 2. 11:1124.
    A rózsaszín gyertya a harmadik. Amit Coors leírt, az a teljességgel helytálló és pontos.
    előzmény:
    Kitty.. (15)
     
  18. 2003. december 2. 11:0923.
    Aha. . . végül is akkor bármikor lehetett, csak ilyentájt azért elég hideg van Izraelben is, esik is, nem egy ideális állapot egy istállóban való szüléshez!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_108430 (14)
     
  19. 2003. december 2. 10:5722.
    Neked nem furcsa egy kicsit?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_114646 (20)
     
  20. 2003. december 2. 10:5521.
    Én Sopron környékén lakom, és rengetek templomot látogattam már meg, még kirándulásaim alkalmával is. .
    Mosonmagyaróvár, Kőszeg, Kapuvár, Csorna, Győr környékén is ezt úgy mondják, ahogy itt nálunk. . .
    Nekem egy picit nem áll össze. .
    A 2 lila után egy rózsaszínt gyújtani, és utána még egy lilát?
    Érdekes. . . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_114646 (19)
     
  21. 2003. december 2. 10:5320.
    Így nem tudok mesélni. . .
    Fogalmam sincs, neked mi vicces, és mi nem. Min nevetsz, és min nem. . .
    :-)
    előzmény:
    Kitty.. (18)
     
  22. 2003. december 2. 10:5119.
    Mégegy különbség:
    a harmadik vasárnap szoktuk a rózsaszín szalagos gyertyát gyújtani.
    Ez a reménység színe, amivel (mármint a reménységgel) megajándékoz bennünket Krisztus a két hét böjti, ill bűnbánati időszak után.
    Legalábbis Budapesti templomokban így hagyományozódik. . .
    :-)
    előzmény:
    Kitty.. (15)
     
  23. 2003. december 2. 10:4418.
    Honnan veszed, hogy árvaházban készítették, és nem volt még színes gyertya??
    Ezekszerint, Te nagyon sokmindnt tudsz róla, akkor mesélj!!
    De ha lehet, ne olyant, amin csak nevetek, köszi
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_114646 (17)
     
  24. 2003. december 2. 10:3617.
    Eredetileg, amikor az első advaenti koszorút készítették egy árvaházban még seholse volt lila, meg rózsaszín gyertya.
    Tudod, csak a pápa tehet olyan kinyilatkoztatásokat, amit nem illik megcáfolni!
    :-)
    előzmény:
    Kitty.. (16)
     

Címlap

top