Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

High-tech vs. Rudabánya

Müge
Létrehozva: 2017. december 14. 19:10

20-30 éven belül, ha így megy tovább, a legtöbb folyamatot gépek fogják irányítani, a régi foglalkozások helyett pedig főleg karbantartókra és programozókra lesz szükség. Te és a családtagjaid (gyerekek, unokák) felkészültetek/készültök ezekre a változásokra?


De az is lehet, hogy egy nagy háborúval az őskorhoz közeli állapotba zuhan vissza az emberiség. Erre vajon jobban fel vagyunk készülve?


Vagy elözönlenek a migránsok, és maradunk kb. ott, ahol vagyunk, csak kicsit "színesebben"?


Hogyan képzelitek az életet 20 év múlva?

  1. 2017. december 18. 11:068.

  2. 2017. december 15. 20:517.

    Igen, szerintem is aggasztó, hogy az emberiség nagy része kanyit sem konyít a szoftverekhez, meg lássuk be: a tudományok nagy részéhez. Még a gyakorlati alkalmazásban is gyengék vagyunk, nemhogy elméletben! Néhány okos ember ért dolgokhoz, de a többi teljesen elveszett... Szerintem nem vagyunk felkészülve a változásra. A tini lányomnak hiába mondom, hogy fontos a programozás, még ha nem is igazán érdekli, de azért ismerkedjen, próbálkozzon vele, mert ez a jövő - nem érdekli! Engem érdekelne, de már talán öreg vagyok hozzá, elég lassan mennek a fejembe a dolgok. Időm sincs elég rá.


    A mostani fiataloknál az is gáz, hogy ha ellenkező irányba mennének a dolgok, tehát visszafejlődés középkori/őskori szintre, valószínűleg akkor is nehezen kezdenének magukkal valamit, mert rendes technika órák híján még egy fűrészt se nagyon tudnak kézbe venni...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_526801 (3)
    2017-12-15  11:16
  3. 2017. december 15. 20:436.

    Igen, a mai szoftverek már tanulékonyak, szóval kiszámíthatatlan, hogy mire lesznek képesek hamarosan, még ha lelki átélés nélkül is (értem ezalatt pl. hogy úgy tesz, mintha gyűlölne, de természetesen csak a programnak megfelelően gyűlölködik).


    A gépek egyik nagy gyengesége szerintem, hogy gyakorlatilag elektromos erőforrásra van szükségük. Tehát ha nem jutnak áramhoz, lemerülnek, és kész. Végülis az ember is lemerül, ha nem jut táplálékhoz, de egyelőre a villamosművek még a mi kezünkön van, asszem...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_526801 (5)
    2017-12-15  11:44
  4. Torolt_felhasznalo_526801
    Torolt_felhasznalo_526801
    2017. december 15. 11:445.

    Ezzel a részével nem értek egyet:


    Bármilyen fejlett mesterséges intelligenciát is hoz létre az ember, azt még mindig az ember hozza létre. Attól függetlenül, hogy ez a fajta mesterséges intelligencia már olyannyira bonyolult rendszer, hogy az átlátása komoly kihívás, ez még mindig mesterséges, és az ember irányítása alatt álló marad.

    A jelenség szemléltethető egy egyszerű példával: bármilyen elektronikus eszköz az ember által belekódolt algoritmus szerint működik. A tanulni képes robotok is az ember által belekódolt algoritmus szerint tanulnak. Amíg a tervező tökéletesen ismeri az algoritmust, addig bármikor képes lesz kontrollálni a mesterséges intelligenciát.


    Bizonyos szempontból az ember is algoritmusok szerint működik. Adott ingerre szinte mindig azonos reakciót ad, és ezt nagyon nehéz, egyes esetekben szinte lehetetlen befolyásolni. Nagyon sok bennünk az automatizmus, a "gépies" működés.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_526801 (4)
    2017-12-15  11:39
  5. Torolt_felhasznalo_526801
    Torolt_felhasznalo_526801
    2017. december 15. 11:394.

    Itt egy nagyon jó cikk a témával kapcsolatban. Kicsit hosszú, de érdemes végigolvasni:


    http://arsboni.hu/gepek-lazadasa-asimov-torvenyei-eletre- kelnek/

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_526801 (3)
    2017-12-15  11:16
  6. Torolt_felhasznalo_526801
    Torolt_felhasznalo_526801
    2017. december 15. 11:163.

    Először is: remélem, hogy 20 év múlva még élni fogok. Egyébként a téma engem is érdekel, szeretem a sci-fit, és szerintem egyszer tényleg el fog jönni "a gépek lázadása". A technika egyre tanulékonyabb (l. például önvezető autók), az embernek egyre kevésbé van szüksége a gondolkodásra, amit pedig nem használunk, az visszafejlődik, elsorvad, funkcióját veszti. Én úgy gondolom, az emberiségnek, ha nem is a napjai, de az évezredei meg vannak számlálva. Ugyanakkor amikor ez be fog következni, én már por és hamu sem leszek, tehát komolyabban nem aggódom.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_745347 (2)
    2017-12-14  19:32
  7. 2017. december 14. 19:322.

    Na, akkor linkelem is ezt a cikket, mintha csak a kedvemért írták volna...


    https://www.nlcafe.hu/szabadido/20171214/robot-konyha-sza kacs-moley-robotics-gasztro-recept/


    Na, mit szóltok?

Címlap

top