Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Mi a mérték?

kérdezős
Létrehozva: 2012. augusztus 8. 13:08

Van köztünk egy régi vita a férjemmel, a témája pedig az alkohol.

 

Az előzményekről annyit, hogy ő olyan családból származik, ahol a férfiak rendszeresen fogyasztanak alkoholt. Normális, kulturált emberek, nagyra is becsülöm őket, nem alkoholistákról beszélünk. Ezzel szemben az én mindkét szülőm alkoholista volt, de durván. Innen fogva a témával kapcsolatban ő elfogadóbb, én érzékenyebb vagyok. Nincs totál elutasítás, de ritkán iszom, akkor is keveset. A férjem már gyakrabban és ezt baromira rosszul viselem. Ha szólok, akkor nem vagyok hiteles számára, merthát ugye én nem látok reálisan a témában... szerinte. 

 

Szóval szívesen látnék reálisan, ha van olyan, aki erről tud/akar/mer beszélni. Tegyünk fel két esetet és lássuk, hogy ez kinek oké és kinek nem?

 

1. Heti szinten hány otthoni sörözés fér bele és milyen mennyiségben?

2. Mondjuk egy nyaralás alkalmával (legyen 7 nap) mennyi alkohol fér bele?

 

Néhány megjegyzés: Tényleg csak érdeklődöm, tehát nem célom/nem várom/nem szeretném az otthoni feszültséget itt megoldani. Azt is tudom, hogy az alkoholtűrő képessége és az alkohol által kiváltott hatás mindenkinél más. 

  1. Torolt_felhasznalo_667442
    Torolt_felhasznalo_667442
    2012. augusztus 10. 13:0697.

    Hát erre próbáltam rámutatni én is. Nem sok sikerrel. 

     

    Hogy az alkohol nem az ördögtől való, ameddig valaki nem lépi túl a mértéket. Lásd, topik címe...  Csak egyike az élet kellemes dolgainak. Mint a töltött káposzta. Vagy az éjszakai fürdőzés. A hegymászás. A társasági élet. A kanasztapartik. A netezés. 

     

    Ezek nélkül simán lehetne élni, de minek? 

     

    Nem igazán tudok elképzelni egy vasárnapi ebédet,  csak vizeskancsóval az asztalon. 

     

     

     És igen, mi is napi szinten iszunk, ami nem azt jelenti, hogy minden nap!

     

    Hanem azt, hogy amikor  decemberben este hazaérek összefagyva, és azt mondom, de jól esne egy pohár forralt bor, nem gondolkodom azon, hogy vajon a tegnap este is ittam-e? És ha igen, akkor ma nem kellene, mert az már alkoholizmus. 

    előzmény:
    fata (96)
    2012-08-09  23:27
  2. 2012. augusztus 9. 23:2796.

    "...szerintem nagyon sok muszáj van az életünkben, ami nélkül nem érezzük teljesnek a napot. Szerintem nem gáz, ha valaki egy pohár vörösborral érzi teljesnek a hetét, mint ahogy az sem, ha napi egy kávéval. Mindkettő drog, de sztem ebben a mennyiségben ártalmatlan. Miért kéne mindenről lemondani, ami akár muszájjá is válhat, ha nem növeljük a mennyiséget? Az van, hogy most élünk, és én is úgy vagyok vele, ahogy idősebb leszek, hogy annyi mindenről le kell mondani... az élet apró örömeiről nem is akarok. Nekem a muszájhoz tartozik az is, hogy olvassak rendszeresen szépirodalmat. Akkor az most gáz? Nem hinném. És nyilván vagyok annyira intelligens, hogy alkohol vagy egyéb szenvedélybetegséggé válni tudó dologban meg odafigyeljek magamra. Ha akarok. Márpedig akarok. :) Igazából bármilyen szenvedély betegséggé tud válni, ha túlzásba viszik. Egy pontig viszont kifejezetten kell az embernek. Szenvedély a szerelem, a szexualitás, az evés, az olvasás... egy mértékig jó szenvedély. Egy határon túl káros. "

     

    Szó szerint egyetértek.

     

    Így is iszunk. Élvezetből, azért, mert finom, nem azért, mert bódít. Sosem voltam részeg, sőt a párom is csak egyszer csiccsentett be tiniként. De igenis, a deci vörösbor a finom ebédhez, a likőr vagy koktél a balatoni estékhez, vagy a jéghideg sör a vasárnapi sütögetéshez nekünk hozzá tartozik.

    Azaz napi rendszerességgel iszunk, tulképp mondhatni. Mégis vicc lenne ezt függőségnek nevezni.  Az persze tény, hogy nincs rossz tapasztalatunk alkoholizmussal a családban, szóval helyén kezeljük a dolgokat. 

     

    Számomra pont az nem derült ki, hogy pontosan mennyit is iszik a topicindító párja, mert az a lényeg, nem az, hogy hányszor. Évente egyszer hányós részegre inni magát sokkal rosszabb, mint napi egy pohár bor. De kinek mi...

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (48)
    2012-08-08  16:29
  3. 2012. augusztus 9. 19:4995.

    Nekem a napi egy sor, vagy napi mas alkohol fogyasztas nem ferne bele a kapcsolatomba. Csak az alkalomszeru. 

    Nyaralas ilyenforman nem kulonbozik. Nem inni megyunk, hanem pihenni. 

    előzmény:
    kérdezős (1)
    2012-08-08  13:08
  4. Torolt_felhasznalo_287115
    Torolt_felhasznalo_287115
    2012. augusztus 9. 18:5794.

    Egyik észlény osztja az igét a másiknak.

    Létezik az 'ilyent' szó, sőt, hogy tágítsam az agyad: még az 'olyant' is létezik. Hmmm. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_302972 (13)
    2012-08-08  14:32
  5. 2012. augusztus 9. 18:5493.

    ez az egyik tema - a drog a masik - , ami annyira taszit, hogy nem foglalkozom velük. vannak remek addiktologusok, pszichiaterek, szocialpedagogusok, majd segitenek ök.

     

     

    en - de ez itt most NEM szakvelemeny, hanem szigoruan magan! - a kezebe nyomnek egy irast valamelyik elismert addiktologustol.

    es ha zavarna a mindennapi eletben - engem zavarna - , valasztas ele allitanam. vagy a csaladja, vagy a napi alkohol. es szivbaj nelkül közölnem vele, hoyg epp azert szamit, amit mondasz, mert tudod, milyen es NEM AKAROD az eletedben.

     

    ebben a kerdesben egyaltalan nem lennek szivbajos, nagyon hatarozottan kitartanek mellette es NEM kötnek kömpromisszumot. ünnepkor mertekben megegyezve OK, egyebkent NEM.

     

    mert - te tudod a legjobban - egy alkoholistaval nem lehet együtt elni.

     

     

    előzmény:
    kérdezős (91)
    2012-08-09  18:32
  6. 2012. augusztus 9. 18:3692.

    Tudod az a vicc, hogy itt most ahogy beszélgetünk róla, tök negatív kép alakul ki szegényről.

     

    Senkinek nem tudnám megmagyarázni, hogy bocs, sörözik a férjem és ez nekem sok(k). Simán hülyének néznének, a gyerekekről már nem szólva.  

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_544962 (89)
    2012-08-09  17:30
  7. 2012. augusztus 9. 18:3291.

    Szerintem is, olvastam is már utána.

     

    Azt nem tudom - neked hátha van tapasztalatod - hogy ezt hogyan lehet számára is világossá tenni? 

    előzmény:
    semiramis (88)
    2012-08-09  17:21
  8. 2012. augusztus 9. 18:3090.
    Úgy látom apukám, a szemed már eléggé félreáll
    előzmény:
    nok_apja (86)
    2012-08-09  11:34
  9. Torolt_felhasznalo_544962
    Torolt_felhasznalo_544962
    2012. augusztus 9. 17:3089.

    Hát én lehet elküldeném kínomban:) legalább tele lenne mindkét keze, nem tudna inni:D

    nem tudom, hanem csinálni vmit, nem szeret barkácsolni, olvasni? gyrekek nem rohanják meg? (avval is televan mindkét keze..) vagy csak odabújni, téged ölelgessen ne a piát:D vagy kocsikázós  neki kelljen boltbamenni, akkor se ihat:)

     

    de nem látok bele a családotokba. ha lazulni kell, így a hétköznapikban is, az nekem már a baj van kategória... de mindannyian mások vagyunk.

     talán olyan okosabbat tudna ám mondani, akinél volt hasonló, és túllettek rajta, ismét közös nevezőre jutottak mikor mennyit kérdésben. 

     

     

    előzmény:
    kérdezős (85)
    2012-08-08  21:14
  10. 2012. augusztus 9. 17:2188.

     

     

    tökmindegy, kulturaltan iszik-e vagy diszno modra, hanyos-reszegen. ha mindennap iszik, mert szükseges ahhoz, hogy "lazitson" vagy jol erezze magat, akkor az orvosi szempontbol függöseg, TEHAT orvosi szempontbol alkoholizmus. 

    előzmény:
    kérdezős (1)
    2012-08-08  13:08
  11. 2012. augusztus 9. 17:1387.

    "... csssss" a jéhideg doboz sör.

     

    Ha nem tudod kinyitni, hát nyiss egy párás üveggel, az is szépen szisszen a kánikulában!

    Vivát jéghideg sör!

    Én napi 1-2-t iszom este, és nem vagyok deviáns. Imádom.

     

    Z.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_667442 (71)
    2012-08-08  17:30
  12. 2012. augusztus 9. 11:3486.
    Anyukám! Szomjas vagyok még ? 
    előzmény:
    kérdezős (1)
    2012-08-08  13:08
  13. 2012. augusztus 8. 21:1485.

    Tudod az a gond, hogy ő még ezt a mennyiséget elfogadhatónak tartja. Nem mindig és vannak ígéretek, de alapvetően érzem, hogy ez a baj.

     

    Elfoglaltságot meg nem lehet erre kitalálni. Hazaér, utána küldjem mosogatni?  

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_544962 (84)
    2012-08-08  21:03
  14. Torolt_felhasznalo_544962
    Torolt_felhasznalo_544962
    2012. augusztus 8. 21:0384.

    no,c sak közben mennem kellett nekem is...

     

    szóval szeritnem kéne elfoglaltság... pláne ahgy írod, régen nem sörözött,e nnyit csak úgy. valami biztosan változtatta, ezekszerint neked nem annyira tetsző irányba. persze midnenki változik, de egy kapcsoaltban együtt kell változni valamenynire. én az okokat deríteném ki. 

     

    bár ugye az lejött éns e vagyok nagy piás:) nekem fua ha valaki azért iszik, emrt nehéz napja volt, és nem kiünti a nehéz napját otthon inkább, hogy megosszák egymással, aztán jónap elgyen belőle.

    előzmény:
    kérdezős (81)
    2012-08-08  19:49
  15. Torolt_felhasznalo_544962
    Torolt_felhasznalo_544962
    2012. augusztus 8. 20:3483.

    akkor a figyelmetlenül olvastam

     

    na ezekből nekem max a szülinap indok.. atöbbi terelés...

    előzmény:
    kérdezős (81)
    2012-08-08  19:49
  16. 2012. augusztus 8. 19:5282.

    Mondjuk a házasságunk/kapcsolatunk elején nem ennyit ivott.

     

    Mondjuk épp elég az is, hogy ittas, ha nem is részeg.

     

    Ha az eddigiekből azt szűrted le, hogy azért iszik, hogy elviselje a hárpia természetem, akkor gratulálok.  

    előzmény:
    szárnyasló (73)
    2012-08-08  17:42
  17. 2012. augusztus 8. 19:4981.

    Részben válaszoltam, csak nem neked címezve. Aztán meg nem voltunk otthon.

     

    Beszélgettünk, sokszor. Mint írtam általános ok az ivásra nincs, max. annyi, hogy jólesik, ellazít, stb. Ezzel még ugye nem is lenne gond, ha ez keretek között maradna. Aztán vannak az alkalmi okok, ma meleg van, ma nehéz nap, most szülinap, most csak úgy. De nem is lehet állandóan kérdezni, nyilván  nem állok neki minden alkalommal, hogy ma drágám épp miért sörözöl?

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_544962 (67)
    2012-08-08  17:11
  18. Torolt_felhasznalo_667442
    Torolt_felhasznalo_667442
    2012. augusztus 8. 18:2480.

    Ja, így van....én is csodálkozom, hogy egy doboz sör után 3 doboznyit pisilek ki. 

     

    Nézdd, én szeretem a sört, te valószínűleg nem.  Viszont én is faksznis vagyok a sörmárkákat illetően.  

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_544962 (79)
    2012-08-08  18:14
  19. Torolt_felhasznalo_544962
    Torolt_felhasznalo_544962
    2012. augusztus 8. 18:1479.
    akkor igazából egyről ebszélünk, csak a sört gondoljuk másként én a sörtől szomjas maradok, viszont rágyógyulok a wcre, anniszor kell kimennem már egytől is.. törpevízmű leszek
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_667442 (76)
    2012-08-08  17:58
  20. 2012. augusztus 8. 18:0978.
    alkoholfüggés úgy alakul ki legkönnyebben, amikor  a VV . etanol nélkül nehezen tűrhetővé kezd válni. Tompit a pia. Ha inni kezd valaki, a környezete min.olyan kérdéses mint a piálás maga. Zsibbadtan többet bírnak sokan. De nem tetsző tettre támadással válaszolni: szinte biztos 22-es csapdaszinten működik.
    előzmény:
    kérdezős (1)
    2012-08-08  13:08
  21. Torolt_felhasznalo_533532
    Torolt_felhasznalo_533532
    2012. augusztus 8. 18:0977.

    Itthon nem szeretek sörözni, ha iszom akkor kb. dl vörösbor. Ha olyanom van szinte minden nap. Terápiás céllal is . A jó vörösbor kis mértékben fogyasztva gyógyszer.

     

    Ha társaságban vagyok, akkor sörözünk, de nekem általában egy üveg bőven elég, nem is kívánok többet.

     

    Nyaraláskor egy jó kis berúgás belefér, akkor jöhet a tömény, és a másnapi iszonyatos fejfájás ami után mindig megígérem magamnak, hogy többet nem iszom ennyit...

     

    Nem nagyon bírom a piát 2-3 töménytől másnap egésznap beteg vagyok...:)))

    előzmény:
    kérdezős (1)
    2012-08-08  13:08
  22. Torolt_felhasznalo_667442
    Torolt_felhasznalo_667442
    2012. augusztus 8. 17:5876.

    Nem baj, ha nem értelek? 

     

     "valahogy az ivás kultúrájához nekem a jó étel, finom bor, a sörhöz meg a sramli tartozik:) "

     

    Lehet azért mert nem tudom, mi a "sramli". 

     

    Hiszen én ugyanazt írtam. Egy finom ünnepi vacsorához, vasárnapi ebédhez, kerti sütögetéshez hozzátartozik a finom ital is.  És nem az alkoholtartalma miatt. 

     

    Na de a hideg sör remek szomjoltó is, az én felfogásomban.  

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_544962 (75)
    2012-08-08  17:47
  23. Torolt_felhasznalo_544962
    Torolt_felhasznalo_544962
    2012. augusztus 8. 17:4775.

    Próbáltam;) voltam én bohó fiatal:D csak rájöttem semmire se jó. meg félitersok... meg inkább sportolok a mindennapokban:) igaz ismerek sportolót, akinek belefért ez napi szinten... de csk míg huszonévei elején.. valahogy az ivás kultúrájához nekem a jó étel, finom bor, a sörhöz meg a sramli tartozik:) az mind jó. Itthon meg nem tartunk piát. 

    kólát se nagyon energiaitalt is csak néha a férjem;)

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_667442 (71)
    2012-08-08  17:30
  24. Torolt_felhasznalo_368791
    Torolt_felhasznalo_368791
    2012. augusztus 8. 17:4274.

    Ritka szimpatikus (stílus) nyitó

     

     

    Én annyi alkoholfogyasztót láttam az egyetemen, hogy semmin nem tudok meglepődni. Ez természetesen egész más képet mutat, ha családról van szó.

     

    Nos, ha a két feltett kérdésre kell válaszolnom, akkor az ilyen:

     

    1. Hetente egy alkalommal, max. 2 doboz sör. Tetszés szerint variálható a heti két alkalommal 1-1 doboz/korsó sörrel. Nálunk ezzel probléma nincs is, a másik félnek pont ennyi az igénye.

     

    2. Ad libitum. Nyaralás nálam olyan, hogy ott abszolút szabadság érvényesül, mindenki ott engedi ki az addig felgyülemlett gőzt, letesszük  a terhet egy pillanatra, lazítunk, mindenki szabad. Megjegyzem az ad libitum nem érvényesül (bár részemről mehetne.. ), mert nincs rá igény. Esténkénti iszogatás kellemes társasággal, sütögetéssel, zenehallgatással, meccsnézéssel, hülyéskedéssel, tollassal... Abszolút belefér.

     

    Ordenáré iszákosokat nem tűrök meg magam mellett, az egyetem óta már nincsenek is ilyenek a közelemben.

     

     

    előzmény:
    kérdezős (1)
    2012-08-08  13:08

Címlap

top