Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Fogorvos,fogászat,fogfájás

bogyóka999
Létrehozva: 2009. május 9. 20:51

Sziasztok!!

 

Ezt a topicot azért indítom,mert munkám során nagyon sok félős beteggel találkozom,akik rettegnek a fogorvosoktól. Szeretném eloszlatni ezt a fajta félelmet, akár egy ingyenes nyugodt körülmények között elvégzett szűrővizsgálattal (éves vizsgálat, kötelező terhességi, gyerekek megismertetése a fogdokival:), és felvilágosítással.

 Egy fiatal doktor néni vagyok, aki nagyon szívesen válaszol bármilyen fogászattal kapcsolatos kérdésekre.

Kérdezzetek bátran! 

Szép napot: fog doki

  1. 2018. július 6. 15:52909.

    Kedves Doktornő !


    Kérdésem arra irányul, hogy lehetséges-e korábban beültetett implantátumot kivenni és újra beültetni ?                                                Két implantátumot úgy ültettek be,  hogy utóbb a rá helyezett hidat nem lehetett becsavarozni  (mert az orvos elmondása szerint "esztétikailag előnytelen"  lett  volna), ezért a hidat ragasztani kellett,  viszont így ha bármilyen probléma adódik,  akkor a azt már csak roncsolással lehet levenni.


    Válaszát előre is köszönöm


    dr. Botka János György

  2. 2016. december 11. 16:21908.

    Kedves Fogdoki!


    Szeretném megkérdezni, hogy mi okozhat vándorló fájdalmat? 


    Fenti 1-es fogam gyökértömött, kb. egy éve zsiborogni kezdett, akkor a fogorvosom kipucolta és vegigtömte (többszörösen gyógyszertömésekkel is). Sajnos sokszor most is zsiborog még, pl. tornán fordított testhelyzetben, de már meleg levesre nem.  Most ugyanezen oldalon alul fáj valami, de nem tudom megmondani, hogy melyik, (4, 5, 6) összevissza sugároz. Az erre a pár fogra készült röntgen nem mutat semmit. Vártam, hogy lokalizálódik, és a 6-os volt, de tömést kiszedve, visszatéve nem oldódott meg semmi. Ha lefekszem, sosem fáj, mindig csak nappal. A fájdalomcsillapító gyógyszer nem sokat segít. Van néha hogy elmúlik magától, van hogy egy napig nem fáj. Nem ráharapasra, hidegre, melegre aktivizálodik a fajas.  Most már megint zsiborog a fenti két egyes fogam és sokszor az azonos oldalon lévő fenti fogak is. Van-e ötleted, mi okozza ezeket a vándorló zsiborgásokatt, illetve tényleg ki kell várnom amíg lokalizálódik egy fogra a fájdalom? Panoráma röntgen 8 éve készült, a dokim szerint felesleges, mert most csinált kisrontgent, és az a lényeg szerinte.


     


    Köszönöm.


    Mari

    előzmény:
    bogyóka999 (907)
    2014-08-13  19:50
  3. 2014. augusztus 13. 19:50907.
    Kedves Zsuzsi!


    A fogkő eltávolításra használt eszközök nem okoznak sérülést a fogakon. Ha fognyaki kopásod van, az nem ettől alakult ki.
    Én a szájöblítőket egyénre szabottan szoktam ajánlani. Leggyakrabban Corsodylt, Listerint... attól függően, milyen problémával állunk szemben.
    Üdv.
    előzmény:
    bracsa50 (906)
    2014-08-02  08:56
  4. 2014. augusztus 2. 08:56906.

    Kedves Fogdoki!

    Azt szeretném tudni,hogy fognyaki kopást okozhat e a fogkőeltávolítás,mert nekem nagyon erősen távolították el a fogkövemet,valamivel az orvosom megszúrhatott egy részt,azt sokáig ecsetelte nekem  egy másik fogdoki,akkor ugy nézett ki elmúlt,most meg kiderült,hogy fognyaki kopásom lett ott,ezt röntgenen vették észre.
    Másik kérdésem pedig,annyi jót lehet hallani arról,hogy milyen jó az arany kolloid a fogaknak,mi az ami ebből igaz lehet,tényleg gyógyító hatású? Milyen szájvizet ajánlana nekem?

    üdvözlettel: Zsuzsi



    előzmény:
    bogyóka999 (1)
    2009-05-09  20:51
  5. 2012. november 22. 20:25905.

    Mindeképp kérd ki a kezelőorvosod véleményét. Én úgy tudom, h bizonyos idő eltetével lehet beavatkozást végezni, de ez gyógyszer függő, h mennyi idő!

    előzmény:
    Amon (904)
    2012-11-22  19:46
  6. 2012. november 22. 19:46904.

    Köszönöm szépen a gyors választ! Gondolom az implantátum-behelyezés az a nagyobb roncsolással járó beavatkozások közé tartozik. (Csontritkulás és idős kor esetén feltételezem, hogy csontpótlással kellene végezni az implantátum-behelyezést.)

    Van esetleg valakinek konkrét tapasztalata? Valaki szed ilyen gyógyszert és tettek be neki implantátumot? 

    előzmény:
    bogyóka999 (903)
    2012-11-22  11:12
  7. 2012. november 22. 11:12903.

    Kedves Amon!

    Igen vannak ilyen gyógyszerek, általában az infúziós kezeléseknél van ez a kitétel, de elképzelhető azoknál is,a miket szedsz!

    Mindeképp kell vinni a kezelőorvostól egy engedélyt (írásos) a fogorvosnak, h lehet szájsebészeti beavatkozást végezni. Amennyiben még a gyógyszer hatása fennáll, és elkerülhetetlen a beavatkozás, mindeképp szájsebészeten, nagyon körültekintően, minél kisebb "roncsolással" kell elvégezni a kezelést.. Sajnos ezeknél a gyógyszereknél a fogeltávolítás utáni gyógyulásnál léphet fel súlyos gyulladás! Ezért mindenképp tájékoztatni kell a fogorvost!

    előzmény:
    Amon (902)
    2012-11-21  22:20
  8. 2012. november 21. 22:20902.

    Sziasztok!

    Hallottatok arról, hogy állítólag a csontritkulásra adott biofoszfonát tartalmú gyógyszerek (pl. Fosamax, Actonel Trio) szedése idején kockázatosak a szájsebészeti beavatkozások? (Álkapocs-csont elhalást lehet kapni.)

    Van esetleg közületek aki ilyen gyógyszert szed? Megkérdezte tőle a fogorvos? Vállalnak ilyen esetben is beültetést, fokozott óvatossággal esetleg elkerülhető ez a megbetegedés? Vagy nem foglalkoznak ezzel egyelőre?

    Légyszi írjatok, ha ezzel kapcsolatban bármi infótok van!

    Köszi előre is!

    Üdv:

    Amon 

    előzmény:
    bogyóka999 (1)
    2009-05-09  20:51
  9. 2012. augusztus 26. 14:32901.

    Sziasztok!

    Látom felmerült  a barázdazárás kérdése. Valószínű már nem aktuális, de ha esetleg valaki erre téved leírom:

    Barázdazárást az őrlőfogak felszínén végeznek maximum az előtörést követő fél évben. Ennek akkor van jelentősége, ha a fog felszíne nagyon mélyen barázdált és ilyenkor nehézzé válna a tisztítás. Gyakorlatilag egy tömés, ami előtt nem kell fúrni, ezzel nem károsítják a fogat, sőt megelőzik a szuvasodást, mivel amíg a gyerekek nem tudják elég alaposan mosni a fogaikat ez a terület biztos nem szuvasodik.

    Én javaslom mindeképp. De fontos a féléves intervallum, mert utána már nem biztos, h nem kezdett el szuvasodni, és akkor már nem elegendő simán bezárni,fúrásra is szükség van.

    Üdv. B.

    előzmény:
    sims (899)
    2012-06-07  16:00
  10. 2012. július 5. 12:44900.

    Szia!
    Ne haragudj, de most visszaolvasva látom, hogy bpen csináltattad meg a fogad. pontosan hol, mert ahogy így hallom oda nem igazán kellene mennem.

    Köszi a választ előre is!

    előzmény:
    szentnagy (884)
    2012-04-12  10:06
  11. 2012. június 7. 16:00899.

    Szia judo28!

     

    Ez engem is érdekelne, nálunk is felmerült a dolog, de a fogorvos azt mondta, hogy tejfogat nem muszáj zárni. De én sem vagyok biztos abban, hogy tényleg nem kell... Ti mit fogtok csinálni?

    előzmény:
    judo28 (897)
    2012-06-07  15:27
  12. 2012. június 7. 15:57898.
    Ezt örömmel hallom! :)
    előzmény:
    Évanyó (896)
    2012-06-07  15:19
  13. 2012. június 7. 15:27897.

    Szia!

    Mi a véleményed a barázdazárásról? Az óvódában a fogorvos üzent, hogy vigyem el barázdazárásra. Találtam több gyermekfogorvost, valaki azt mondta, hogy felesleges a barázdazárás, valaki azt mondta, hogy valószinűleg kell, ha az ovodában azt monták.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  14. 2012. június 7. 15:19896.
    Igen, teljesen rendben van a foga, kb 2 éve csinálták meg neki.
    előzmény:
    sims (895)
    2012-06-07  15:17
  15. 2012. június 7. 15:17895.
    Köszönöm! :) A fiadnak is rendben volt? Gondolom, hogy ez már régebben történt nálatok. Azóta is minden ok?
    előzmény:
    Évanyó (894)
    2012-06-07  15:12
  16. 2012. június 7. 15:12894.

    Szia!

    Örülök, hogy sikerült jól megoldani. :-)

    előzmény:
    sims (893)
    2012-06-07  15:07
  17. 2012. június 7. 15:07893.

    Szia Évanyó!

     

    Köszönöm a válaszodat! igazad volt, tényleg nem kellett kihúzn sőt még gyökérkezelni sem, a dokim nagyon szépen megcsinálta. Nem volt olcsó mulatság, de azóta semmi gondom vele, még csak nem is érzékeny (a hidegre sem). De azért jó túl lenni rajta

    előzmény:
    Évanyó (882)
    2012-04-11  16:30
  18. 2012. május 10. 18:39892.
    Köszönöm válaszod! Mindenképpen tervezem a kontrollt!(csak nem bízom az eredményességében - az eddigiek alapján). Ez a doki csak reklámozza magát, aztán a fog megmentése helyett kihúz mindent (gondolom, mert ez az egyszerűbb), aztán be a protkót és csókolom!
    előzmény:
    bogyóka999 (890)
    2012-05-10  09:28
  19. 2012. május 10. 09:36891.

    Szia!

    Lehet többször cserélni, de csak akkor javaslom, ha gond van vele. Esetleg meg lehetne próbálni a fogfehérítését, ezzel elég jó eredményt lehet elérni, ha a pótlás túl drága lenne. Héj ára rendelőnként változik, de igen drágább. De nem javaslom egy gyökérkezelt fogba. (könnyen törhet)

    előzmény:
    cuk (877)
    2011-12-22  16:14
  20. 2012. május 10. 09:28890.

    Szia, igen fogorvos :-)

    Szerinetem ne hagyd magad, ha nem műkődik. Elmondásod alapján azt gondolom, h lehet csak egy picit kéne hajtani a kapcson, v max kicserélni, de egyik sem nagy beavatkozás.. Mindenképp menj csak vissza, másképp nem tudod használni.., ha esetleg a doki nem akar segíteni, megkérdezhetnéd a technikust, hátha ő is meg tudja oldani.

    előzmény:
    csikkecske (889)
    2012-04-15  12:16
  21. 2012. Április 15. 12:16889.

    Szia!

    Kedves, hogy válaszoltál! Annyiban késő, hogy túlvagyok az egészen - megmaradt az az 1 db fog, arra jött a protkó.  Ennek már másfél hónapja.

     

    De ha Te fogorvos vagy fogtechnikus vagy, kérdeznék valamit. Már kétszer mentem vissza reklamálni, hogy nem működik a fogsornak az a része, ahol az 1 db fogra illeszkedik a protézis. A doki szerint így jó, ill. másodszorra meg sem nézte, csak az aszisztense. Tény, hogy ezen az oldalon nem tudok rágni, mert a kapocs szájpadlás felőli része lejjebb van egy picivel, mint a korona alsó része. Szerintem ha  a korona felsőbb részénél lenne, használhatóbb lenne.

    Mi a véleményed?

    Köszönöm, ha válaszolsz!

    előzmény:
    bogyóka999 (887)
    2012-04-15  09:14
  22. 2012. Április 15. 09:20888.

    Kedves Cuk!

     

    A gyökérkezelt fogban a tömés csere attól függ, hogy mekkora részét teszi ki a fognak, ha nem túl nagy akkor természetesen lehet, sőt magát a fogat is elég jól lehet fehéríteni. Ha viszont nagy  tömés (kb fog fele v nagyobb), akkor célszerű koronát tenni rá, és csapot.  A porcelán héjat nem javasolnám egy gyökérkezelt fogra, sajnos úgyan úgy letörhet a fog... A koronának pont az a funkciója jó, hogy körbefogja  a meggyengült fogat.., de koronából is van teljes kerámia, ami nagyon szép!

    előzmény:
    cuk (877)
    2011-12-22  16:14
  23. 2012. Április 15. 09:14887.

    Kedves Csikkecske!

     

    Sajnos ezt így nagyon nehéz megmondani. Attól függ melyik fog marad meg, milyen annak az állapota. De tény az, hogy ha sose volt még ilyen pótlás mindenképp ragaszkodnék az egyetlen utolsó fog megtartásához is. ok: 1.stabilitását nagyban nőveli a pótlásnak 2. könnyebb megszokni 3. valóban lehet redukálni a méretén valamennyit.

    Még ha később meg is kell vállni a fogtól én javasolnám a megtartását. Általában ezek a pótlások úgy készülnak, h ha kikerül a fog, akkor pótolható, nem kell újat készíteni, de már könnyebb lesz megszokni.

    Remélem tudtam segíteni, és nem túl későn..

    előzmény:
    csikkecske (879)
    2012-02-10  15:35
  24. 2012. Április 15. 09:08886.

    Kedves Effi23!

     

    Először is bocsánat, hogy ilyen sokára válaszolok, de riták marad arra időm, hogy a fórumot végignézzem kinek van kérdése. Korábban is kértelek Benneteket, hogy az én korábbi hozzászólásomhoz szóljatok hozzá, akkor kapok róla üzenetet és könnyebben tudok válaszolni.

    Sajnos előfordul, hogy a bölcsességfog eltávolítása után szövödmények alakulnak ki. Egy kérdésem  lenne, hogy a gyökérkezelt fogad egy oldalon van ezzel a bölcsességfoggal?  Nem tudom készült-e panoráma röntgen? Arra gondolok, hogy esetleg van egy 3. fogad ami lyukas... csak eddig nem tünt fel.. Sajnos a fogfájás elég jól tud sugározni minden felé..., főleg ha már régóta fennáll. Így látatlanban nehéz bármi biztosat is mondani, esetleg, ha nálad van a röntgened, bescennelhetnéd, ránézek. Talán észreveszek vmit,ami okozhatja.

     

    előzmény:
    Effi23 (880)
    2012-02-19  12:22

Címlap

top