Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Új-Zéland ujra

Bogar/Uj-Z
Létrehozva: 2004. június 30. 11:48
Sziasztok!

Uj-Zelandon, vagy a maori oslakosok nyelven a Hosszu Feher Felho Orszaga-ban lakom. Mostanaban ismet kaptam egy par privat uzenetet, milyen ez az orszag, irjak bovebben. Gondoltam, talan meger egy temat, igaz ugy 2 eve volt mar egy. MOst csak par sort irok, kerdezzetek, ha erdekel valami, megprobalok valaszolni.

Nehany adat a "miheztartas" vegett. A lakossag 3,7 millio, a maori oslakosok ennek ugy 10%-at teszik ki. Sok a polineziai szigetekrol valo bevandorlo, de mellettuk van mindenfele mas nacio is. Ujabban vannak afrikaiak is, ami egy picit meg mindig ujdonsagnak szamit. A ferjem nem latott afrikaiakat mig Londonban nem elt egy ideig. Sokat beszelnek a kulonbozo naciok kozotti problemakrol, de ez szerintem inkabb azert van, mert nagyon erzekenyek erre a problemara, mint azert, mert olyan nagy problema. Az orszag terulete ugy kb 3-szorosa Magyarorszagenak.

Na ebbol mindjart kiderult, hogy nem valami surun lakott orszag. Itt bizony ugy el lehet veszni a "bozotban", ahogy itt hivjak az erdot, hogy napokba, peches esetben hetekbe kerulhet, mig megtalaljak az embert. Ha "bozotsetara" indul az ember, akkor szepen bejegyzi a nevet, utvonalat, es hogy mikorra er majd vissza a legkozelebbi turistakozpontban. Ettol bizony nagy "udvariatlansag" elterni, ilyet csak buta turistak tesznek. Kulonosen nagy hiba, ha valaki visszaerve nem jegyzi be, hogy megerkezett, mert ha a mentoosztag elindul, es nincs igazi baj, akkor bizony eleg borsos lehet a szamla.

Az orszag buszkesege es a nemzeti hangulat meghatarozoja az orszag rugby "valogatottja" az All Blacks. Ha nyernek nagy boldogsag van, ha veszitenek... na akkor gyorsan levaltjak az edzot. Az All Blacks mellett persze van a Toll Blacks (kosarlabda), Black Caps (kriket), Black Sticks (hoki), Black Socks (olyan baseboll szeru valamit jatszanak). Lanyoknal van a Silver Fern (noi kosarlabda), Black Fern, stb. Szoval ha fiugyerek szuletik, valaki biztos megemliti, hogy All Blacks lesz belole!

Egyebkent vannak dolgok, amik nagyon hasonloak otthonhoz. Ha valaki valami okosat csinal, mindjart jon, hogy ilyen a "kiwi zsenialitas". Az uj-zelandiak szeretik kiwikent emlegetni magukat. Na nem a gyumolcs, hanem az oshonos csak itt elo hosszu csoru repulni nem tudo madaruk a kiwi utan. Ez csakugy mint a silver fern (ezust pafrany) az orszag jelkepe. Legtobb Kiwi nagyon hazafias, csakugy mint a magyarok. Londonban kizarolag Steinlager-t isznak, mert ez az egyetlen uj-zelandi sor amit kapni lehet. Persze mikor hazajonnek visszaternek a Heinekkenre meg a Stellara. Londonban kiwikkel laknak es baratkoznak, kiwi kocsmaba jarnak, es ugy osszesenben a 2 eves nagy OE (overseas experience=tengerentuli tapasztalat) utan ugy jonnek haza, hogy egyeltem angollal nem valtottak szot:-)))

Na mostmar bedugulok, nagyon belejottem a meselesbe. Irjatok, kerdezzetek, es ha erdekel a tema akkor tegyetek be a kedvencekhez, mert nem igen fog a
  1. 2012. január 24. 16:16146.
    Esetleg dolgozik Új-Zélandon valaki?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  2. 2009. február 15. 12:30145.

    A Rangitotora nem kell egy nap szerintem. Foleg, ha nem fizettek be egy ottani etterembeli ebedre. Mi Devonportbol kompoztunk at, megmasztuk a szigetet, beultunk egy uditore-kavera, szoval nem volt tobb az egesz par oranal. Igazabol a Rangitoto-t tavolrol nezve mondanam szepnek, ott meg ugy ereztem, mintha egy nagy salakdomb kozepen lennek, mert a novenyzet meg egyaltalan nem fedte be, ott vannak a hatalmas szurke meg fekete lavakozvek... Azert erdekessegnek erdekesseg persze, hogy a legfiatalabb vulkanok egyiken setalgat az ember.

     

    Ja, valaki irta Rotoruat. Ha mar odamegy az ember, a polinez furdot erdemes kiprobalni, nekem az maradt meg a leginkabb. Na meg a sok kis szabadon feltoro gejzirecske...

    előzmény:
    Assago (80)
    2004-07-12  11:51
  3. 2009. február 15. 12:08144.

    Kia Ora, Bogar!

     

    Meglepve lattam a topikodat!!! Szoval visszahuzott a szivetek! ;-))

     

    Mindjart bele is olvasgatok, most csak bekoszontem.

     

    Amugy udvozlet mindenkinek!

     

    En mar csak ex-kiwi vagyok, de azert NZ utlevelem van. Mindenkinek uzenem, hogy tenyleg szuper hely, 1x latni kell, meg ha nem is koltozik oda az ember.

    előzmény:
    Bogar/Uj-Z (1)
    2004-06-30  11:48
  4. Torolt_felhasznalo_566062
    Torolt_felhasznalo_566062
    2009. január 11. 09:27143.

    Wanganui

    info magyarul a telepulesrol

    http://magyar.wanganui.info

     

    Wanganui Kayak Hire

    kajakberles Wanganuiban

    http://www.kayakhire.co.nz

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  5. 2006. Április 25. 05:45142.
    Gratulálok!!! CSAK most találtam rátok, de:
    Ha akarjátok az én kis HÍRMONDÓMBAN is világgá kürtölöm!

    http://au.geocities.com/magyar_feszek/
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_691721 (141)
    2005-12-06  15:26
  6. Torolt_felhasznalo_691721
    Torolt_felhasznalo_691721
    2005. december 6. 15:26141.
    Mint tudjuk, mindenhol élnek magyarok, és mint tudjuk gyakran nagylelkűek.
    A világ szó szerint legtávolabbi pontja, a velünk pontosan szemben lévő Új-Zéland sem teljesen „magyarmentes”. Itt él többek közt Judit, aki a szigetország egyik legrégebbi nyelviskolájának, az Aspiring Language Institute-nak tulajdonosa, aki a napokban nagylelkű felajánlást tett.
    „Miután az Új-zélandi kormány igyekszik nyitni Magyarország felé, támogatva például egy magyar nyelvű weblap elkészültét, úgy gondoltuk ideje valamit nekünk is tenni az otthoniakért innen a távolból.” Mondja Gerely Miklós (40) az iskola (szintén magyar) munkatársa. „Persze, amit egy nyelviskola fel tud ajánlani, az mi más lehetne, mint egy angol nyelvtanfolyam? Létrehoztunk hát egy speciális ösztöndíjat az otthoniak számára, mely egy teljes (10-12 hetes) intenzív (30 tanóra/hét) nemzetközi Cambridge nyelvvizsgatanfolyam részvételi díját és a szállást is tartalmazza, mintegy 710.000Ft értékben. Az fogja elnyerni ezt az ösztöndíjat, aki a már említett www.ujzeland.org oldalon elhelyezett nyelvi tesztet a legjobb eredménnyel tölti ki.”

    Ennek a programnak első, nem is kis lépése ez a közel egy millió forint összértékű ösztöndíj.

    A többi infot megtaláljátok a http://www.ujzeland.org oldalon.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  7. 2005. december 4. 16:37140.
    Koszi szepen, igy mar vilagos. Bogar, Te hol laksz? Lehet, hogy irtad, csak nem emlekszem ra. Pedig nemreg ujra vegigolvastam a topicot. Es Te hogy oldottad meg, amig dolgoztal (a masik baboka szuletese elott)? Esetleg hogyan tervezed a jovoben, ha vissza szeretnel menni dolgozni, ket kicsivel?
    előzmény:
    Bogar/Uj-Z (139)
    2005-12-03  09:48
  8. 2005. december 3. 09:48139.
    Termeszetesen kereshetsz netto 650 dollarnal joval tobbet is, attol fugg, hogy mi a munkad, es akkor meglehet, hogy megeri dolgozni.
    előzmény:
    Bogar/Uj-Z (138)
    2005-12-03  09:46
  9. 2005. december 3. 09:46138.

    Szia!

    Azt hiszem kicsit felreertetted. A 200 dollar ugy jott ki, hogy levontam a fizetesedbol a 2 gyerek bolcsiben velo elhelyezeset es az egyeb extra koltsegeket, amik abbol adodnak, hogy dolgozni mesz. Tehat a pelda kedveert keresel mondjuk NETTO 650 dollart (ez nem egy rossz kereset). Az egyik gyerek 2 ev alatt van, fizetsz erte a bolcsiben 220 dollart egy hetre, a masik gyerek 2 ev folotti, fizetsz erte 190 dollart. Ez meg nem is tul sok. Benzinre elkoltesz heti 30 dollart (minimum). Tobb ruha, mert dolgozol, stb plussz heti 30 dollar. Ez eddig 220+190+30+30=470. Tehat 470 dollart koltesz, azert, hogy dolgozhass. 650-470=180 dollar az, ami tisztan megmarad a koltsegek utan, es akkor meg nem szamoltam, hogy masok orulnek a gyerekednek, mig te gurizel. Szerintem nem eri meg.

    Amugy havi 800 dollarert csak nagyon rossz kornyeken tudsz hazat berelni, vagy jo kornyeken nagyon kicsit. Egy normalis kornyeken Aucklandban heti 300 es 400 dollar kozott fizetsz egy nem luxus kategoriaju hazert. Az havi 1300 dollar minimum, mivel egy honap kicsit tobb mint 4 het. A osszes szamla meg plussz erre.

    előzmény:
    lorkababa (137)
    2005-11-30  23:12
  10. 2005. november 30. 23:12137.
    Kedves Bogar! Koszi a hozzaszolasokat. Lenne meg egy kerdesem - jol irtad-e hogy a heti fizetes 200 dollar (132es hozzaszolas)? Szetnezegettem a neten lakasberles ugyben, es hat Aucklandban egy lakas berlese kb 800-1000 dollar egy honapra. Nem ertem, ezt akkor hogy lehet megfizetni? Es a kaja? Elet? Koszi elore is.
    előzmény:
    Bogar/Uj-Z (132)
    2005-10-06  13:31
  11. Torolt_felhasznalo_777450
    Torolt_felhasznalo_777450
    2005. november 5. 05:10136.
    Van itt egy olyan topik, amiben valaki éppen Új-Zélandra keres útitársat. Az nem érdekel?
    előzmény:
    Zalán555 (135)
    2005-10-07  19:15
  12. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2005. október 7. 19:15135.
    Hát igen olyan könnyűnek tünik, de nem beszélek angolul csak egy kicsit és gyáva vagyok elindulni. Tudom, hogy csak elhatározás kérdése. Talán 2 év múlva!
    előzmény:
    Bogar/Uj-Z (134)
    2005-10-07  10:09
  13. 2005. október 7. 10:09134.

    Olyan nagyon nem kell szervezni. Ha van eleg penzed es idod, akkor vedd meg a repulojegyet es gyere. A repuloterrol menj Auckland kozpontjaba, a Queen Street-rol nyilo Durham Lane-en megtalalod a Central City Backpackers-t. Az jo szallas elso ejszakara, aztan kereshetsz masat, ha nem tetszik. Annyi az informacio, hogy mit nezz meg, hogy ha az elso napot raszanod a tervezesre, boven lesz mibol szemezgetned. Aztan mar csak el kell indulni.

    Ja, meg fogsz lepodni: eleg normalis aron vannak a szallasok. Par eve mikor otthon felmentunk Pestre es fizetni kellett a szallasert, majdnem infarktust kaptam. Itt par honappal korabban azonos arert sajat furdoszobas-konyhas kis motelszobat kaptunk tv-vel, amennyiert otthon egy elegge lerothad szobat kaptunk olyan ocska agynemuvel, hogy alig volt gusztusom belefekudni, pedig voltam eletemben egy-ket turista szallason es nem vagyok eppen finnyas. Legalabbis nem akkor, mikor utazom.

    előzmény:
    Zalán555 (133)
    2005-10-06  18:57
  14. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2005. október 6. 18:57133.

    Sziasztok

    Borzasztó érdekes lett ez a topik lehet, hogy azért, mert ifjú koromban botanikusnak készültem és elhatároztam, hogy nem halhatok meg úgy, hogy nem jártam Új Zélandon. Az a bajom, hogy nem tudom hogyan fogjak hozzá az utazás szervezéséhez. Nem akarok csoporttal menni. Nincs kedvem ahhoz, hogy jobbra nézz!! balra nézz!! Láttuk Uj Zélandot.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  15. 2005. október 6. 13:31132.

    Amit itt "kindergarten"-nek hivnak az valoban nagyon olcso vagy ingyenes, de ez nem az otthoni ovodaval egyenlo. Ide a gyerekek 3 eves kor utan heti par delutan ugy 2-2,5 orara, majd 4 eves kor utan delelott par orara mennek. Ez inkabb amolyan iskolaelokeszito nem dolgozo anyukak gyerekeinek. A daycare (kb az otthoni ovi es bolcsi egyutt), ahol egesz napra hagyhatod a gyereket, es tobbnyire ok adnak enni (par helyen neked kell kajat csomagolni) az eleg draga. Ha ket gyereked van, akkor tobbnyire jobb otthon maradni veluk. Egy 2 ev alatti ugy 200-250 dollar egy hetre, 2 vagy 2,5 eves kor folott ehhez viszonyitva 15-20 dollarral olcsobb. Ha emellett kiszamolod, hogy mennyivel tobbet koltesz ruhara, nem otthoni etkezesre, benzinre, stb, akkor hamar rajosz, hogy nem igazan erdemes a gyerekeidet masnak odaadni, hogy te heti 200 dollarert (es akkor mar az atlagfizetesnel jobbal szamoltam) gurizz. Illetve megeri akkor, ha fontos a karriered szempontjabol.

     

    előzmény:
    lorkababa (131)
    2005-10-04  12:56
  16. 2005. október 4. 12:56131.

    Kedves Bogar!

    Kicsit leallt a topic, de engem is nagyon erdekelne, hogy vannak az ovi-bolcsi Uj-Zelandon! Egy ismerosommel beszelgetve allitotta, hogy ingyenesek, vagy nagyon olcsoak, mert "allami"ak, es nagyon jok. O is csak hallomasbol hallotta, ezert Te, mint kompetens szemely, valoszinuleg konnyen tiszta vizet ontesz a poharba. Csak felmerult, hogy ha kimennenk, hova tesszuk a 2- es 4 eves gyerekunket. Koszi elore is. P

    előzmény:
    Bogar/Uj-Z (1)
    2004-06-30  11:48
  17. 2005. január 26. 20:58130.
    Azt szeretném kérdezni milyen az éélet gyerekekkel? Mennyibe kerül a bölcsi, ovi és ingyenes e az iskola? Mekkora a presztízse a hadseregnek, mert láttam külföldi tiszteket toboroznak.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  18. 2005. január 23. 22:33129.
    Nemreg jartam Új-Zélandon. Csodalatos volt.
    A novenyzet egyszeruen csodas. Fa meretu pafranyok, zold legelok, oriasi osi faoriasok.
    Gyonyoru, valtozatos tajak, es nagyon baratsagos, segitokesz, kozvetlen emberi emberek.

    A Tip-Top markaju Boysenberry tolcseres jegkrem pedig a legfinomabb elore csomagolt fagylalt amit valaha is ettem.

    Mindenkinek csak ajanlani tudom, ha teheti, latogasson el arra.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  19. 2005. január 23. 19:48128.
    Most kezdtem olvasni ezta topikot, mert mi si szeretnénk kijutni. Ogaz már 3 évvel ezelőtt is terveztük, de talán most összejöhet:-) Na elolvasom az egészet és ha van kérdésem írok:-)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  20. Torolt_felhasznalo_874740
    Torolt_felhasznalo_874740
    2005. január 21. 19:02127.
    Milyen jo lenne, ha ujjaeledne ez a topic! En ugyan csak kivancsisagbol olvastalak titeket, mert meg nem voltam Uj-Zelandon, de ismerek olyat, aki szeretne kijutni. Mi van veletek? Bogar Veled mik tortentek oktober ota? Irjatok!!!
    előzmény:
    Bogar/Uj-Z (126)
     
  21. 2004. október 19. 10:59126.
    Azt akartam hangsulyozni, bar talan felreertheto volt, hogy a magyar diploma megallja itt a helyet, csakugy mint legtobb helyen a vilagon, es ha koltseges is, azert erdemes lefordittatni es beadni az NZQA (New Zealand Qualification Authorities)-hez, akik aztan "leforditjak" az itteni egyetemi kovetelmenyekre a diplomat. Tobb diploma eseten erdemes egyszerre beadni, mert ugy csak egyszer kell fizetni a koltseget, legalabbis amikor en csinaltattam akkor igy volt.

    A hivatalos reszet nem tudom, bar azt hiszem a munkavallalasi engedelyhez mindig kellett allasajanlat, kiveve ha csaladi alapon keri az ember.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_101429 (124)
     
  22. Torolt_felhasznalo_101429
    Torolt_felhasznalo_101429
    2004. október 17. 02:55125.
    Kapcsolatokat kell kiepitenie, az uj-zelandi emberek eleg segitokeszek es baratsagosak :) Mivel nem ismerem a korulmenyeiket, igy gondolom gyumolcsszedes vagy farmokon valo munka az elso lepes. . . . Csak leirtam, hogy milyen utja van a munkavallalasi igenylesnek - s ez aktualis, mert ezelott felhivtam par ceget, s mikor megtudtak, hogy varni kell honapokat, senki nem vallalta :( Szoval `Family` alapon beadtam, de az is jo hosszu ido . . . :(
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_797178 (121)
     
  23. Torolt_felhasznalo_101429
    Torolt_felhasznalo_101429
    2004. október 17. 02:51124.
    Szia Bogar !

    Koszi, hogy megosztottad a munka keresesi kalvariadat, nagyon tanulsagos. Viszont - gondolom en-, anno `Family` statusban adtad be a munkavallalsi igenylesedet a bevandorlasiba es addig is a ferjed eltartott. 2004. januarjatol viszony ugy kapsz engedelyt, ha van job offered, anelkul lehetetlen. Szoval a Te helyzeted kicsivel mas volt, mint pl. egy olyannak, akinek nincs itt ismerose, rokona, vagy baratja. Sokkal kiszolgaltatottabb es a penze is limites :( MIndenkinek egyeni az utja . . . .
    előzmény:
    Bogar/Uj-Z (122)
     
  24. 2004. október 15. 10:33123.
    Persze azert nem akarom tul rozsaszinure festeni, sokat kell jarni egy jo munka utan.
    előzmény:
    Bogar/Uj-Z (122)
     

Címlap

top