Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Galuska-Nokedli -Sztrapacs

kukucskaa
Létrehozva: 2004. szeptember 8. 10:47
Sziasztok!
Mint kezdő háziasszony, a tanácsotokat szeretném kérni.
Hogyan készítsek tuti biztos nokedlit a csirkepörkölthöz? Egyszer már próbálkoztam, de egy nagy ragacsos kemény massza lett a végeredmény :-(
Tulajdonképpen mi a különbség a galuska, nokedli, sztrapacska között?
Köszi mindenkinek :-)
  1. 2004. szeptember 8. 12:2415.
    Az igazi sztrapacskába nem kell tojás és lehet csinálni ujjabb krumpliból is csak akkor természetesen több lisztet vesz fel.
    A főzőlevéből meg lehet levest készíteni-kis borssal fűszerezve és kevés sztrapacska- tészta visszatevésével.
    előzmény:
    anya77 (12)
     
  2. Torolt_felhasznalo_839045
    Torolt_felhasznalo_839045
    2004. szeptember 8. 12:0514.
    Igen én is szoktam májkrémből: a grízgaluskába kell pluszként belerakni kb. egy kis doboznyi májkrémet. Én utána szoktam még pluszba fűszerezni ízlés szerint. Az igazihoz pedig májkrém helyett villával összenyomkodott/esetleg ledarált sertésmájat szoktak hozzákeverni. Én legalábbis így tudom.
    előzmény:
    kukucskaa (13)
     
  3. 2004. szeptember 8. 11:5713.
    Köszönöm mindenkinek, kimentegettem mindjárt nekiállok :-)

    Lányok, ha már így benne vagytok. . . . egy májgaluska recepttel is megdobna valaki?
    Azt hallottam hogy májkrémből is lehet csinálni. Igaz ez?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  4. 2004. szeptember 8. 11:4912.
    Szia!
    A galuska meg a nokedli ugyanaz, csak vidékenként más a neve.

    2 személyre:
    2 tojás
    1 tojásnyi víz
    annyi liszt, hogy a tejfölnél sokkal sűrűbb, közepesen lágy tésztát kapj.

    Sós vizet forralsz. Elkészíted a masszát: a tojást és a vizet jól elkevered, de nem vered fel simára. A lisztet aprajánként adagolva kevered, de ne legyen síma tészta, éppen csak álljon össze.
    A forrásban lévő vízbe - javaslom, hogy először galuska szaggatóval - adagonként bele szaggatod. Óvatosan megkavarod, hogy ne ragadjon le. Ha feljött a víz színére, jó. Szűrőkanállal kiszedni, leöblíteni, és forró zsiradékra (zsír, vaj, olaj) részedni.

    A sztrapacska alapjában véve szlovák étel. A nyers krumplit (csak öreg krumpliból jó) finomra lereszeled (almareszelő) és ebből tojás + liszt segítségével galuska tésztát készítesz, és kifőzöd. Nem kell megijedni, ha bizonytalan kinézetű lesz a főzővíz, ez a krumpli miatt van.
    Leggyakrabban juhtúróval + Pörccel (kockára vágott és kisütött füstölt szalonna) fogyasztják. Mi gomolya túróval, vagy rendes tehéntúróvel és tejföllel is esszük.
    Ezt is lehet köretnek adni hús mellé.

    Sok sikert !!
    előzmény:
    kukucskaa (1)
     
  5. Torolt_felhasznalo_839045
    Torolt_felhasznalo_839045
    2004. szeptember 8. 11:4811.
    Ja! Sztrapacskát meg szoktuk bolondítani egy kis füstölt húsos szalonnával, amit kis kockákra vágok és picit megpirítok, majd ráöntöm zsír nélkül a kész sztrapira. .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_261864 (5)
     
  6. 2004. szeptember 8. 11:4810.
    Sztrapacskát úgy készíted, hogy lereszeled a nyers burgonyát. Teszel bele lisztet és megsózod. Lobogó sós vízbe beleszaggatod. Én tehén túróval szeretem. Sokan eszik juhtúróval, káposztával.
    A tocsnit tényleg hasonlóan kezded. Csak borssal, fokhagymával fűszerezed és olajban kisütöd. Tejföllel finom vacsi, de jó főzelék feltétnek is.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  7. Torolt_felhasznalo_839045
    Torolt_felhasznalo_839045
    2004. szeptember 8. 11:469.
    Általában 3-5 perc. . Igen, amikor az összes nokedli feljön a víz tetejére. . .
    előzmény:
    kukucskaa (7)
     
  8. Torolt_felhasznalo_839045
    Torolt_felhasznalo_839045
    2004. szeptember 8. 11:458.
    Szia!
    Azért maradt egy nagy masszában egyben a nokedlid sztem, mert: 1. kicsit lágy volt a tésztád, 2. nem kavartad fel közvetlenül az adag beleszaggatása után a felforrt vizet. Nagyon fontos!:-) És kell a vízbe egy evőkanál olajat is önteni, akkor nem ragad össze a kiszedés után sem. A tészta állagra olyan kemény legyen kb. mint a lángostészta. Én elsőre úgy csináltam anno. h. a zubogó vízbe a kész massza kb. egy fakanálnyi részét szaggattam bele és kifőztem. Ha jó lett, okés a tészta, ha szétfőtt, lágy lett, akkor még utólag is rakhatsz bele egy kis lisztet és nem megy tönkre az egész bekavart alapanyag. Sok sikert!:-)
    előzmény:
    kukucskaa (1)
     
  9. 2004. szeptember 8. 11:407.
    Köszönöm mindenkinek, a nokedlit kb. hány percig kell főzni? VAgy kóstolgassam? Vagy akkor jó ha feljön a víz tetejére?
    Lignon, ez kb. hány személyes adag?
    előzmény:
    Lingon (2)
     
  10. 2004. szeptember 8. 11:386.
    A juhtúró nagyon is finom. A sztrapacska nélküle nem is sztrapacska.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_261864 (5)
     
  11. Torolt_felhasznalo_261864
    Torolt_felhasznalo_261864
    2004. szeptember 8. 11:305.
    A grizgombocot (mi igy hivjuk) igy keszitsd:
    a tojassargaval keverd el a grizt, majd a felvert tojasfeherjed forgasd bele. So bors, zoldfuszer.

    A nokedli: arra mar kaptal jo receptet!

    Sztrapacska:
    daralt nyerskrumpli liszttel, soval, borssal. Kiszaggatod, kifozod. Fokhagymas tejfollel es allitolag juhturoval (boa) jo.
    Ebbol a tesztabol lehet tocsit (lapcsanka, krumplibaba, tocsni. . . ) kesziteni. Belesimogatod forro olajba egy kanal segitsegevel es megsutod. Itt a tesztaval lehet trukkozni: meg fokhagymat mar a tesztaba, hagymat, reszelt sajtot, extra fuszereket.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  12. 2004. szeptember 8. 11:224.
    Ha van hokedlinyaggatód, az lehet támpont, hogy annyira híg ne legyen, hogyha beleöntöd a masszát, a lukakon magától kifolyjon mind a vízbe. Annyira legyen "kemény" a tészta, hogy kanáll hátával pl. könnyedén bele lehessen nyomni a vízbe (vagy a szaggató kör alakú tologatójával). Sok sikert!
    És ne izgulj, én is csesztem már el nokedlit, hajjaj!
    Ja, még egy: ha a főzővízbe teszel pici étolajat, akkor nem ragadnak össze a nokedlik. Volt már olyanom, hogy a szűrőkanálból kiöntöttem a nokit, és egybe maradt az egész, mint egy torta. . . :(((
    előzmény:
    kukucskaa (1)
     
  13. 2004. szeptember 8. 11:203.
    Grizgaluskának több idö kell megföljön, lehet nagyobb-kissebb galuska, igy ettöl is függ mikor jo.
    1-et kiveszel, elvágod, látszik szinén, izén is érzödik.
    Ha 1-2 beleszaggatás után szétmálik akkor még grizt, ha kemény még tojást (kanál hideg vizet) hozzákeversz.
    előzmény:
    kukucskaa (1)
     
  14. 2004. szeptember 8. 11:162.
    Verj fel egy tojást, sozd med, önts hozzá 2-3 dl vizet, keverd el, kezd beleszorni a lisztet, vegyesen szoktam (rétes-sima). Állaga nyulos, de nem kö, nem hig.
    A nagylábosban lobogva forrjon a viz, ebbe szaggasd bele, de csak kicsit, majd pár perc mulva szedheted ki, kostold meg. Vizbe is kell so. Ha jo szaggathatsz bele többet, jo ha van olyan tologartos szaggatod, nem a sárga kerek, a szögletes fehér jobb.

    Sztrapacska az nyers krumplibol van.

    Azt hiszem galuska v nokedli szokás szerinti, de grizgaluska van csak, griznokedli az nincs. A grizgaluskát ha csinálsz, csak tojáshoz keversz grizt (darát) sot, fini bele az aprora vágott petrezselyem is. Ennek állni kell vagy 5 percig, a griz megszivja magát, tehát ezt folyosabbra kell késziteni és sür¨bb lesz.
    előzmény:
    kukucskaa (1)
     

Címlap

top