Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Tikkes gyerek HELP!

ketie83
Létrehozva: 2008. december 5. 22:50

Sziasztok!

 

Férjem 6 éves kisfiával történik a következő probléma. Egy ideje azt vettük észre, hogy szinte folyamatosan köszörüli a torkát. Először azt hittük, hogy megfázott, és azért csinálja, de erről szó nincs, mert lassan második hónapja lesz, hogy elkezdte.

Próbálkoztunk azzal, hogy mindig rászóltunk, hogy ne csinálja. De egész nap nem hajtogathatjuk a gyereknek azt, hogy ne köszörülje a torkát!!! Ha elfoglalja magát valamivel, akkor van, hogy egy jó félórára-órára abbahagyja.

Nem tudom, hogy nem-e valamilyen lelki problémája lehet, és azért van ez így (a szülei három éve váltak el, bár párommal az első elvált naptól kezdve folyamatosan tartják a kapcsolatot, minden héten egy napot nálunk alszik, és emelett két délutánt és egy egész napot velünk tölt - tehát az apjával).  Lassan az őrületbe kerget minket a tehetetlenség, hogy nem tudunk mit tenni, és kifogytunk az ötletekből. Próbálkoztunk azzal, hogy beszélgettünk vele, hogy miért csinálja, de nem tud rá választ adni. Ráadásul a legújabb tikkje emelett, hogy a bal szemét (CSAK a bal szemét) beszéd közben rángatja, mintha kacsintana. Segítsetek, volt már valakinek hasonló problémája, és hogyan oldotta meg???!

  1. 2019. május 31. 16:0052.

    Általában az ADD/ADHD tünete a tikkelés. Vidd el szakemberhez, nem jellemző, hogy kinövik. Vagy kinövi és kitalál mást, amivel csökkenti a belső feszültséget. Sajnos a gyerekek nem tudják, mennyit ártanak a tikkelő gyerek csúfolásával.


    A tikkelés a feszültségoldás egy bizonyos, rossz módja. Az ADHD-s gyerekek nem tudják, hogyan kezeljék a stresszt, ezért rágják a körmüket, pislognak veszettül, tépkedik a hajukat, csikorgatnak stb. Felnőttek stresszevők lesznek, vagy épp a sok feszültségtől depressziósak, képtelenek koncentrálni stb... Ez egy neurológiai állapot, másképp vannak "huzalozva", velük született, de ez nem jelenti azt, hogy betegek, vagy defektesek vagy akármi miatt szégyenkezni kellene miattuk.


    Az ADHD-s gyerekek általában nagyon okos, intelligens gyerekek, érzékenyek és picit másképp működnek. Van sok előnye is ám :) 


    Pszichológus nem fog tudni segíteni, de ADHD szakrendelésen segítenek felmérni, valóban ADHD-je van, vagy esetleg nincs, vagy esetleg más van és más okból tikkel... sajnos a mai felnőtt korosztálynak ezek a lehetőségek, a diagnózis felállítása nem állt rendelkezésre ( inkább gondolták, egy kiadós nyakleves megoldja a tikkelést )de a mai gyerekeket már idejében el lehet kezdeni "kezelni" és később sokkal jobban fogják tudni kezelni a bejövő ingereket, stresszt... 


    Ha Nálatok mégsem ADHD okozza a tikkelést, talán másnak ad alapot, merre induljon...

    előzmény:
    kata8404 (48)
    2019-03-18  13:29
  2. 2019. május 21. 21:3451.
  3. 2019. május 21. 20:3050.

    Sziasztok!


    Szeretnék tanácsot kérni tőletek az alábbival kapcsolatban.


    Kisfiam 10 éves, kb 3 hónapja derült ki, hogy ADHD-s, és a pszichológus tanácsára gyógyszeres kezelésbe kezdtünk. Próbáltuk a Ritalint es Stratterát is. Sajnos a mellékhatások már az elejétől kezdve jelentkeztek. A kezelést most abbahagytuk, mert a kisfiam szinte szó szerint egesz nap nem evett, nem ivott, magábazuhant, depressziós tüneteket produkált. A pszichológussal egyeztetve abban maradtunk, hogy nem adom tovább neki a gyógyszert.


    Ami miatt most regisztráltam ide, bízva abban, hogy megnyugtató tanacsot kaphatok itt, az az, hogy borzasztóan tikkel a szeme, sőt már szinte fel is akad a másik szeme, miközben az egyik tikkel. Már csúfolják is az iskolában emiatt. 


    Van valakinek személyes tapasztalata, hogy mi segíthet? Hova forduljak segítségért? 


    Köszönöm előre is, ha valaki tud segíteni.


     


     


     


     

  4. 2019. március 18. 21:1349.

    Szia


    Enyém kinötte vagy elhagyta nem tudom


    Oviban volt torokköszörülés szeme is tikkelt Akartak rá adni gyogyszert Antideoresszáns volt nem váltottam ki


    Elsö osztály utáni nyáron apukájánál volt a gyerek egy hétig oriási pörgés strand folyamat mászkálás Egyrészt Másrészt apának nagyon meg akar felelni állandoan topon akar lenni Valami baromi magasrol beugrott a toba hogy imponáljon pedig rettegett töle


    Ugy jött haza egy hét után hogy pár percenként fejkörzés vállrángatás táncmozdulatok Nem is értettem elöször mit csinál és mi ez ugy nézett ki mintha picit fogyatékos lenne...


    Onnantol nyugi szép lassan megnyugodott itthon egyre kevesebbet csinálta Apának szoltam lassitson le vele és föleg ne szoljon érte hogy ne csinálja


    Szoval gyakorlatilag magátol elmult Néha ha izgul vagy zavarban van picit elhuzza a száját ahogy beszél Idegen észre se veszi

    előzmény:
    kata8404 (48)
    2019-03-18  13:29
  5. 2019. március 18. 13:2948.

    Sziasztok! Új vagyok itt a Nők Lapja Cafen, és azért regisztráltam csak, hogy megkérdezzem, kinél hogyan változott az évek alatt a tikkelés (krákogós/arcrángós)? Elnőtték a gyerekek, vagy megmaradt? Talán még eljut ez az üzenet hozzátok, bár nagyon régi topic, de reménykedem benne, hogy válaszoltok. Hálásan köszönöm előre is!

  6. 2015. február 14. 16:4647.

    Írtam privit.

    előzmény:
    gzizi (46)
    2015-02-13  11:04
  7. 2015. február 13. 11:0446.

    Köszi hogy írtál. Akkor ha jól értem, ti semmiféle terápiát nem alkalmaztatok? Kisfiadat mennyire fogadják el az osztálytársak? Őt zavarja a problémája? És esetleg pár mondatban leírnád, h a férjed milyen utat járt be ez ügyben gyerekkortól felnőttkorig? Én nagyon aggódom, a Tourette szindróma elég komolynak látszik. Olvastam kognitív viselkedésterápiáról, hipnózisról, ami esetleg segíthet. Te utánajártál ezeknek? A kisfiam 6 éves, kb. fél éve kezdődött nála, folyamatosan rosszabbodik. Kicsit a lányom is érintett, ő köhécsel. Valószínű családi halmozódás van, apukától örökölték, de neki kamaszkorban elmúlt, semmi nem maradt vissza. Előre is köszi


     


     

    előzmény:
    erosera (45)
    2015-02-13  08:23
  8. 2015. február 13. 08:2345.

    Szia,


    A fiam most már 14 éves lesz, azóta is tikkel, hol jobb hol rosszabb. A tik minden formáját produkálta már, volt krákogás, hangadás, volt sokkal súlyosabb is, az egész teste belerándult stb. Minden formája a tikknek csak kevés ideig tart, előjön elmúlik, jön másik fajta. A legújabb az, hogy kb. 10 másodpercenként felszegi a fejét és belenéz a villany fényébe. Ha ég a lámpa.


    Jártunk mi is neurológusnál, semmi újat nem mondtak, ha nagyobb lenne a gond menjünk pszichológushoz.


    Mi nem csesztetjük a gyereket érte, eddig mindig elmúlt, és minket nem "zavar", így szeretjük. ( egyébként nálunk apuka is tikkel gyerekkora óta)

    előzmény:
    gzizi (44)
    2015-02-12  20:45
  9. 2015. február 12. 20:4544.

    A korábbi hozzászólók történetei is nagyon érdekelnének, kinek hogy alakult a problémája..


     

    előzmény:
    gzizi (43)
    2015-02-12  20:01
  10. 2015. február 12. 20:0143.

    Sziasztok. Szeretném feléleszteni ezt a topikot. Mi is ezzel a problémával küzdünk, hunyorgás, kacsintás-szerű izomrángás, köhécselés váltakozik a kisfiamnál, minden szervi ok nélkül. Érdekelne minden info ezzel kapcsolatban, tapasztalatok, gyógyítási módszerek, esetleg ajánlott szakemberek. Köszi


     

  11. Torolt_felhasznalo_587624
    Torolt_felhasznalo_587624
    2010. augusztus 24. 22:0642.

    Most olvastam ezt a topicot. Megkérdezhetem mi a helyzet a kisfiúval?

    Lehet, hogy nálunk is ilyen probléma van. 2 hét múlva megyünk orvoshoz, nagyon aggódom én is :(

    előzmény:
    ketie83 (1)
    2008-12-05  22:50
  12. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. október 25. 11:5541.
    Szia! Most találtam rá erre a fórumra, de utánad már nem írt senki. Mi a helyzet a kisfiaddal.? Iskolakezdés óta az én fiam is tikkel, ő az arcát mozgatja, grimaszol. Estére, mikor már fáradt, szinte megállás nélkül mozog az arca. Iszonyú látni, és nem tudom, hogy vége lesz-e valamikor?
    előzmény:
    erosera (40)
    2009-03-10  19:32
  13. 2009. március 10. 19:3240.

    Szia,

     

    Érdekelne, hogy december óta változott-e valami a kisfiúval? Nálunk is most kezdődik valami hasonló a 8 éves fiamnál, holnapra terveztem be a házidokit első lépésként.

     

    erosera

    előzmény:
    ketie83 (1)
    2008-12-05  22:50
  14. 2008. december 9. 22:0639.
    Annyira még nem komoly az anyuka kapcsolata... Köszönöm a válaszodat!
    előzmény:
    bereske (37)
    2008-12-07  15:02
  15. 2008. december 7. 15:0338.
    ?????
    előzmény:
    semiramis (30)
    2008-12-06  12:15
  16. 2008. december 7. 15:0237.

    Kicsit? ... Főleg,ha az Apukájával is szoros a kapcsolata. Főleg,hogy komolyra fordul, ezt esetleg összeköltözés, vagy sűrű ottlét "jelzi. Persze hogy furcsa neki... Nagyon meg kéne beszélni vele a dolgot. Pl. elmondani, mert lehet, hogy anyukának nem jutott eszébe, hogy ettől őt még ugyanúgy szereti, mintha nem lenen ott a másik férfi. Erre a társ dologra a felnőtteknek szüksége van,látja apukájánál is van, mert a felnőttek is szeretik megbeszélni a dolgaikat valakivel, meg jó hozzábújni, persze vele ezért nem szeretnétek (anyuka sem) kevesebbet foglalkozni. Sőt, lehet, hogy mivel van egy társ, ezért sokkal könnyebb megoldani a világ dolgait,és több idő jut klassz programokat csinálni. Látja, hogy nálatok is milyen jó dolgokat csináltok, ez biztosan anyával is így lesz...stb. Amiről úgy érzed, hogy foglalkoztatja. Persze érdemes megkérdezni finoman,hogy mit gondol erről. Ha úgy gondolod, hogy nem tudjátok megbeszélni, tényleg érdemes a kinez. Egy gyereknél max fél óra egy oldás, kb. 3-4 alkalom kell, mivel kicsi, szerintem 2-3 is elég lehet. Van olyan  kineziológus, aki szinte csak gyerekekkel foglalkozik. Teljesen fájdalommentes :o)

     

    előzmény:
    ketie83 (27)
    2008-12-06  12:08
  17. 2008. december 7. 09:5036.
    Köszönöm a válaszodat. Mindenképpen a szervi bajokat zárjuk ki először. Aztán ha nincs semmi baj, jöhet a pszichológus. Nem szégyellnivaló szerintem. Nem ő az első ilyen gyerek, és nem is az utolsó.  Ja, és egyáltalán örülök, hogy nincs nagyobb baja, és javítható ez az állapot.
    előzmény:
    hupisz (35)
    2008-12-06  18:45
  18. 2008. december 6. 18:4535.

    Igen,félévig járt a pszishológushoz az oviban. Nagyon jó volt,mert olyan dolgok derültek ki amit nem is gondoltunk volna. 2 éjszakára kellett a kórházban hagyni és nem maradhattunk vele,így kialakult benne egy félelem. Attól félt,hogy otthagyjuk valahol és nem megyünk érte többet. És az az érdekes,hogy ez a kórházas dolog után kb. 1 évvel jött elö.

     

    Persze elötte mi is végig jártunk gégészt,szemészt, immunológust. A szemészeten pl néztek olyat,hogy elegendő könnye termelődik-e,nem azért van-e a tik mert kiszárad a szeme stb. Szóval hónapokig orvostól orvosik és amikor minden negatív lett akkor jött képbe a pszichológus. 

     

    És egy fontos dolog,nem szabad szégyelni,hogyha pszichológus kell,mert hisz ez ugyanolyan mintha pl. sebészhez mennénk.Orvos

    előzmény:
    ketie83 (33)
    2008-12-06  12:17
  19. 2008. december 6. 12:2234.

    Neten keresztül csak konkretnak erdemes lenni, mivel a gyereket ES A HOZZATARTOZOKAT(!!) nem latom.

     

    en innen csak leirni tudom, mi a menete es erdemi sorendje a dolognak - a topikindito dönt, atgondolja-es megfogadja-e a tanacsot.

     

    Ennel többet neten keresztül nem lehet tenni - de ennyit lehet. Ugyhogy megtettem.

     

    Tovabbi kellemes beszelgetest Nektek, nekem mennem kel hamarost.

     

    :-)

     

    S.

    előzmény:
    Annus40 (30)
    2008-12-06  12:15
  20. 2008. december 6. 12:1733.
    És a pszichológus kezelte fél évet? Csak azért kérdem, mert akkor arra mozdulunk mi is...
    előzmény:
    hupisz (24)
    2008-12-06  09:19
  21. 2008. december 6. 12:1632.
    Igen, most már hogy bababetű linkjében olvastunk erről a szindrómáról, sajnáljuk, hogy eddig is rászólogattunk, de azonnal aztán, hogy elolvastuk, hogy ez önkéntlen, és nem tudja visszafogni, mert ez olyan mint ha tüsszetést akarná visszatartani, szóval azonnal utána mondtuk neki, hogy most már értjük, és nem baj, ha csinálja. Megbeszéltük vele, hogy a család többi tagját is értesítjük, hogy mi a helyzet, és mire gyanakszunk, és kitalálunk valami megoldást. Suliba még nem jár, mert plusz egy évet maradt az oviban (azt mondták mehete suliba, mert a képességei megvannak hozzá, de a figyelme gyakran elkalandozott (ami most már tudjuk, lehet a tic tünete is), és ezért döntött az édesanyja úgy, hogy maradjon plusz egy évet), bár nagyon unja magát... De már nem tart sokáig.
    előzmény:
    ZSU75 (22)
    2008-12-06  06:14
  22. 2008. december 6. 12:1530.
    Ez konkrét volt!
    előzmény:
    semiramis (29)
    2008-12-06  12:12
  23. 2008. december 6. 12:1530.
    ez ind nagyon szep, csak kutyafület sem er. bocs, kenyeret nem az autosboltban veszek, hanem peksegben.
    előzmény:
    bereske (16)
    2008-12-05  23:55
  24. 2008. december 6. 12:1229.

    1. NE stemplizd. Egyaltala nem iztos, hogy tick. (ami amugy komoly neurologiai es/vagy psziches tünet, tehat föleg NE titulald annak, mert azza is valik!!! )

     

    2. nem haziorvos kell, hanem fül-orr-gegesz, aki a hangszalagokat es a gegeföt is meg tudja nezni.

     

    3. a gyomorsav megvaltozott mennyisege (akkor is, ha nem faj a gyomra es nincs maro erzese!!) pontosan ezt a tünetet produkalja.

     

    4. Ha mindezt KIVIZSGALTAK, SZAKORVOSOK, NEM HAZIORVOS!! es semi, akkor neurologus. Lehet neurologiai oka is, ezt is ki kell zarni, mielött lelki okokra gyanakszol.

     

    5. ha semmi, pszichologus. ART, HA OTTHON AKARSZ NEKI SEGITENI!!! (meginkabb elöterbe helyezi a problemat, anelkül, hogy segitenetek neki. Ehhez ui. szakmai tudas kell, ami nektek nincs.

     

    Ne varjatok sokat, beszeljetek az ANYAVAL, a gyerek nala van egesz heten, lehetseges, hogy otthon nincs gond - akkor viszont NALATOK olyan feszült, hogy ezeket a tüneteket produkalja.

     

    Summa summarum: az ANYAVAL beszelni, ha a problema allando, SZAKorvosokhoz menni (a leirt sorrendben!).

     

    es NEM ELÖTERBE HELYEZNI A DOLGOT, MERT EZZEL CSAK ERÖSITITEK, NÖVELITEK A JELENTÖSEGET (ES MAGAT A PROBLEMAT)!!

    előzmény:
    ketie83 (1)
    2008-12-05  22:50

Címlap

top