Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Husky nevelése!!

Torolt_felhasznalo_845550
Torolt_felhasznalo_845550
Létrehozva: 2005. november 8. 17:43
Sziasztok!!
Nagy próblémám van!!
Van egy 8 hónapos Huskym és egyszerűen nem tudom megnevelni ,hogy ne ugráljon és legalább egy picit nyugton maradjon!!Segítsetek ha tudtok légyszike!!Köszike!
  1. 2018. május 18. 18:2327.

    Hol is kezdjem ?! 
    Szóval, ha kutyavásárlás előtt állsz, alapvető, hogy utána olvasol a fajtának.
    Huskym van, és 7 hónapot "előretanultam" igen. Én tanultam meg kutyául, nem pedig ő emberül.
    Másfél hónaposan került hozzám, most 3 hónapos és elkel áruljam, hogy meg vagyok vele elégedve.
    Nyugodt, kiegyensúlyozott kutyus.
    Minek köszönhető?
    A rendszerhez. Hozzászoktattam, ki a falkavezér, nagyjából ugyanakkor csináljuk a dolgokat, rengeteg időt *követel.
    És nem hagyja alább a kis makacsságát.
    foglalkozni kell vele, mint egy gyerekkel, és ne kötelezettségnek kel ezt felfogni, hiszen, ha nyűgnek találod, esetleg mérges, ingerült, ideges vagy ha foglalkoznod kell vele, akkor ne is vállalj kutyust, főleg, ne ezt a fajtát.
    Az átlag kutyáknál lehet elég a napi 1 óra sétáltatás.
    Ennek a fajtának nem! 2 hónaposan 3-4 órákat sétálunk.
    Most már meghaladjuk a 4- 4 és fél órákat. Séta közben is rá kell figyelni, különben ha látja hogy te telefont nyomkodsz, esetleg nem rá koncentrálsz érzi, és utánozni fog.
    Ki kell emeljem ismét, hogy MOZGÁS & FIGYELEM.
    Rengeteg mozgás, nem elég ha kertes házban van, futni, sétálni kell vele.
    Ha engedelmetlen, nem szabad kezet emelni rá, sem hangot felemelni,mert ettől csak izgatottabb illetve felspanolt lesz hisz azt érzi a nagy hangon, hogy te is izgatott vagy, csupán erélyesen rászólni, elég az neki, ha érzi azt hogy nem csinált jó dolgot.  
    Ezt a kommentet, csak pozítvan fog fel.
     :) 

  2. 2016. szeptember 29. 15:0426.

    Jajj Istenem, de nagyon sajnálom, hogy ekkorát csalódott !! Remélem visszanyeri a bizalmát az emberekben, elfelejti az őt ért sérelmeket és újra egy jókedvű, vidám kutyus lesz! Tudom, hogy nem egyszerű esetek a husky-k, de igazán meg lehet szokni a természetüket, hogy ők nem az az alázatos, behódoló típus. Aki ezt meg tudja érteni és, azt, hogy hatalmas a mozgásigényük, nna, annak való csak ilyen fajta kutya. Nekünk 1 pár volt , egy vörös-fehér nőstény és egy szürke-fehér kan. Sajnos kiskutyák nem születtek.....és a nőstény hamar itt hagyott minket, de a kan 15 éves elmúlt, amikor elköltözött az örök vadászmezőkre. Csodálatos kutyák! Idővel biztosan megvígasztalódik Zeusz, remélem, hogy most már jó helyen lesz nálatok és sok -sok örömteli együtt töltött évet kívánok ! 

    előzmény:
    orsisom (25)
    2016-09-28  16:52
  3. 2016. szeptember 28. 16:5225.

    NEM CSAK EGY KUTYA!!!! Egy hölgy vásárolt egy kölyök huskyt a 4éves kisfiának. Néhány hónap elteltével a gyerek megunta, mert szökik! Mivel anyuka nem akart/tudott róla gondoskodni segítséget kértek, helyezzük el. Hozzám került ideiglenesen a 7hónapos husky, Zeusz. Zeusz boldog, életvidám játékos kutyus volt. Másik 4 tacskószerű kutyámat rendre parancsolta, a nyakamba ugrott minden alkalommal, amikor csak kimentem. De eljött a pillanat új gazdi érkezett, könnyek közt elköszöntem úgy gondoltam jó helyre kerül. De ott is szökött, nem bírtak vele 1hét után tovább ajándékozták. Mint kiderült egy panellakásba! 3 nap után szétszedte a házat. Megint tovább akarták adni. Na ekkor mondtam, hogy hozzák vissza!! Visszakaptam egy teljesen összetört, szomorú kutyát. Folyamatosan sír, és nem csak nyüszít, igazi könnyei vannak. A világ összes fájdalma látszik a szemében!! Ha meg akarom simogatni, elfordítja a fejét. Zavartan egy fadarabot rágcsál a teraszon. Ha a kutyáim ránéznek, összerezzen félelmében. A kaput kémleli, hátha valaki visszajön érte. Ő még nem tudja, vagy nem hiszi el, hogy itt marad. Szegényt 2 hét alatt csak dobálták "gazdiról gazdira". Összetörték és tönkretették. Bármennyire hihetetlen, neki is vannak érzései!!!! Ő NEM CSAK EGY KUTYA!!!!!

  4. 2009. február 27. 23:1824.
    eladó husky kiskutyát keresek Hatvan 40-50 km-es körzetén belül! Aki tud ilyet, kérem jelezze! köszönöm
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  5. Torolt_felhasznalo_429121
    Torolt_felhasznalo_429121
    2008. november 27. 17:1023.
    Sziasztok!Nekem is van egy huskym,most 9 hónapos.Egy spánielem már volt,és szerettem volna egy "nagyobb"kutyát,meg hát igazándiból a spániel mellé eggyet.Nekem is volt vele gondom,már 8 hetesen olyan keményeket harapott,nyár volt,hogy úgy néztem ki mint akit össze-vissza vertek:)Még az állatorvos is "megcsodálta"a kezemet.Ezzel nem is volt baj,gondoltam még pici,majd kinövi,én nem fogom bántani...de amikor később a kabátot leszakította rólam,akkor már tudtam hogy ez már nem vicc.Nem fog uralkodni felettem.Amikor harapott,vagy ráütöttem az orrára,persze nem nagyot,vagy feláltam,és otthagytam,hogy érezze hogy engem ha harap,ő nem érdekel...azóta nem harap,és nagyon okos kutya.Az enyém is szökik,meg ugrál,de ez sztem vele járója.Valamelyik nap a kerítést szedte ki TÖVISTŰL!!!!Mindíg próbálok vele foglalkozni,bár munka mellett nehéz...de nekik sztem nagyon nagy területre,és társra(kutyára)van szükségük...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  6. Torolt_felhasznalo_845550
    Torolt_felhasznalo_845550
    2005. november 14. 17:4622.
    Az biztos h én nem fogom menhelyre adni/elzavarni otthonról!!Én nagyon sajnálom a kóbor és menhelyre került kutyákat!!
    előzmény:
    bogyo77 (21)
    2005-11-12  17:16
  7. 2005. november 12. 17:1621.
    Most már tényleg nem értem, miért került szóba ez a verés-téma, én abszolút ellene vagyok!!! Nem is én hoztam szóba... Soha nem vertem meg a kutyámat, max az orrára pöcköltem, az nem fáj neki, csak kellemetlen. Én azt írtam alább, hogy nevelni igenis kell a kutyát, pláne a husky-t, különben -ahogy caterina3 is mondja- a fejedre fog nőni, de ez alatt nem verést értek!!! Tényleg nehéz eset a husky, de türelemmel sokmindent el lehet érni. Csak hát sokan nem tudják, mit vállalnak be és egyszerűbb tőlük megszabadulni, nem véletlen, hogy a menhelyek csurig vannak husky-val...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_845550 (19)
    2005-11-12  10:18
  8. 2005. november 12. 14:0720.

    De hát nem is javasolt senki verést, az isten szerelmére! Nevelés nem egyenlő verés! De nevelni muszáj lesz a jószágot, ha már huskyt válaszottál, mert az egyébként végképp a fejedre nő...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_845550 (19)
    2005-11-12  10:18
  9. Torolt_felhasznalo_845550
    Torolt_felhasznalo_845550
    2005. november 12. 10:1819.
    Én egyáltalán nem hinném hogy veréssel elérnék vmit!!Max azt h a kutya félne tőlem enyit, nevelni ilyen eszközökkel nem lehetne az már tuti!!
    előzmény:
    bogyo77 (18)
    2005-11-11  19:49
  10. 2005. november 11. 19:4918.
    Ha valamihez nem értesz, akkor légyszíves ne szólj bele! Már ne haragudj, de ki írt itt verésről??? Neked a nevelés egyenlő a veréssel? Jézusom...
    előzmény:
    Timi011 (14)
    2005-11-10  02:03
  11. 2005. november 10. 13:4717.
    Szia! Szerintem teljesen nevelhetetlen kutya nincs, de az biztos, hogy ez a fajta az egyik legkeményebb dió...
    előzmény:
    kalodora (16)
    2005-11-10  10:24
  12. 2005. november 10. 10:2416.
    Nekem huskym van most volt 6 éves, és még mindig nem tudtam megnevelni. Nagyon okos kutya, de nevelhetetlen.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  13. 2005. november 10. 09:0915.

    Ez ügyes gondolatmenet volt... Honnan jött, meg szabad kérdezni? Ki beszélt itt verésről? Szerinted a nevelés = verés? Különös tapasztalataid lehetnek...

    Nevelni a gyereket is kell (nagy baj, hogy manapság sokan nem teszik, meg is van az "eredménye" sajnos)...

    "...majd felnől magától" -- írod; ez jó kis ideológia. Már megbocsáss, de alapvető hozzá nem értésedről tettél itt tanúbizonyságot, ami nem olyan nagy baj, a Te dolgod, csak azt nem tudom, miért gyanúsítgatod azokat, akik esetleg egy picit többet értenek a témához, mint Te, azzal hogy "verni" akarnák a  kutyát? Nem értem!

    előzmény:
    Timi011 (14)
    2005-11-10  02:03
  14. 2005. november 10. 02:0314.
    Legyen  neketek  igazotok.  Elvegre MO-n  a  gyerekeket  is  verik.... 
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_845550 (1)
    2005-11-08  17:43
  15. 2005. november 8. 21:2413.
    Én sem értek egyet veled. Szerintem olyan nincs, hogy egy kutyát nem kell nevelni, főleg nem egy husky-t, akibe folyamatosan bele kell nevelni, hogy NEM Ő A FALKAVEZÉR. Nekem egy hétéves husky-m van, hároméves korában fogadtuk örökbe, és bizony beletelt egy kis időbe, amíg sikerült megnevelni, pedig jó helyről került hozzánk. De hát ugye ők kimondottan öntörvényűek, nagy egóval vannak megáldva, éppen ezért tudniuk kell, hol a helyük.

    1lány: Nagyon sok türelemre lesz szükséged, de hidd el, MEGÉRI! A Kutyapszichológia jó könyv, csak sajnos északi kutyákra nem kompatibilis.
    előzmény:
    Timi011 (9)
    2005-11-08  19:09
  16. 2005. november 8. 21:0912.

    Tudtommal a szánhúzó fajták nem egyszerűek nevelési szempontból. Ebben nem lehetetlen, hogy szerepet játszik az is, hogy az eredeti élőhelyükön állítólag nemegyszer bepárzanak farkasokkal, sőt olvastam olyat is, hogy az őslakók szándékosan elengedik bepározni a tüzelő szukát, hogy erősebbek legyenek a kölykök. Ha ezt összevetjük azzal, amit a legutóbbi magyar (gödöllői) kutya-farkas viselkedéstani összevetésből leszűrtek (dióhéjban hogy a mintegy százezer évnyi szocializáció bizony alapvetően különbözővé tette a kutya és a farkas viselkedését, legalábbis az emberrel való együttélés szempontjából), akkor semmi csodálatos nincs abban, hogy esetleg nehezebben nevelhetők az átlagos kutyánál. Viszont pont ezért szerintem semmiképpen nem szabadna teljesen szabadjára engedni a gyeplőt (amit például egy skót juhásznál nagy eséllyel "büntetlenül" megtehetsz, mert általában akkor sem akar a fejedre nőni). Ahogy Grafolka is írta, sajnos a sintértelepek meg a  menhelyek tele vannak szánhúzó ebekkel, sajnos sokan kizárólag a gyönyörű külső alapján választják ezeket a  csodálatos kutyusokat, de aztán később olyan magatartási problémák merülhetnek fel, amelyekkel már nem tudnak vagy nem akarnak  megküzdeni.

    Szerintem nyolc hónaposan minden esély megvan rá, hogy megneveld a kutyust, és szerintem minél előbb, annál jobb. Minél nagyobb, annál nehezebb a kellemetlen szokásokról leszoktatni. Én a  második kutyámat (okulva az elsőn, akit egyéves koráig eléggé hagytunk elkanászodni) már két hónapos korától fegyelemre szoktattam, és szuper kutya lett. Persze kedvesen, nem durván, de már  az egész piciket is lehet nevelni.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_886483 (11)
    2005-11-08  20:51
  17. Torolt_felhasznalo_886483
    Torolt_felhasznalo_886483
    2005. november 8. 20:5111.
    Erről - mármint a Fennel módszerről -  egyszer nyitottam is egy topikot. A husky amúgy első kutyának nem igazán jó, éppen ezért. Nehéz eset a legtöbbjük. Sokan az imponáló küllem miatt vásárolják meg, meg mert olyan "farkasos" jellegű. Aztán nézzétek meg az illatost, meg a mehelyeket, hogy hány szánhúzó fajta köt ki ott! (Fajtatiszták!!)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_266584 (6)
    2005-11-08  18:06
  18. 2005. november 8. 19:5810.

    Nem értek egyet Veled! Az azért így elég rossz ötlet, hogy ne "nevelje", majd felnő magától! Egy kutyának ugyanis teljesen természetes dolog az,  hogy szabályoknak megfelelően kell élnie. A csapatban, a sok falkatárs között ugyanis sokszor nem csak egy kis legyintést kapnak, ha egy rangsorban felettük álló úgy érzi, nem tartották be az íratlan szabályokat! Ez egyszerűen a magatartásukból, életmódjukból (fejlett szociális, társas lények, ahogy Te is írtad) adódik. A társ azonban nem feltétlen csak egy másik kutya lehet! Az ember is lehet a társ, amennyiben megfelelően foglalkozik vele és úgy viszonyul hozzá, hogy figyelembe veszi, mi is Ő valójában (mármint ezen eseben a husky): egy kutya.

    előzmény:
    Timi011 (9)
    2005-11-08  19:09
  19. 2005. november 8. 19:099.

    Ne  felejtsd  el  1-lany,  hogy a  huskyk  DOLGOZO  kutyak!!!  a  szankokat  huzza'k,  a havat  szeretik,   es a  szabadban!!!

      Rengeteg  mozgas  es  rohanas  kell nekik!!!

    Ne  propald  "nevelni"----majd  felnol  magatol,   de  hagynod  kell a  huskykat hogy  sokat  a  szabadban  legyenek!!!!

    Jo  kutyak,  de  "tarsas" lenyek  jobb ha  2  huskyd  vant  csak  egy.

     

    Semmi  esetre  sem  "hazi"-kutyak!!!!!!!!!!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_845550 (1)
    2005-11-08  17:43
  20. Torolt_felhasznalo_529739
    Torolt_felhasznalo_529739
    2005. november 8. 18:428.

    Szia!

    Szerintem ne keseredj el, a kutyusod még nem felnőtt, így a lelke sem az. Sokan csak 12 hónapos kor után viszik iskolába  a kutyájukat, sőt, a neten olvastam, hogy a sulinál sokkal fontosabb a jó kapcsolat, persze a suli nagyon szuper ötlet!

    Fontos, hogy légy türelmes. Főleg mert valszeg szegény kutyus picurka korában még felugorhatott, most már viszont zavaróbb...  

    Nekünk az egyik kutyusunk németjuhász, ő is ugribugri volt, de azt mondták, kinövi.

    Kinőtte.

    Amúgy még csak másfél éves, szóval nem kellett "megöregednie", hogy kinője!  

    Egyébként a kutyusodtól is függ, hogy milyen hamar szokik le róla, meg ilyesmi, mert minden kutya más-más jellem. Egy jó könyv és szakember sok jó ötletet adhat sztem is.

    Az lényegtelen, hogy border collie, vagy husky, mindkét fajtában van ilyen is - olyan is, szerencse kérdése (IS), milyen kutyust fogsz ki, habár a fajtánkénti beskatulyázások is hordoznak sok igazságot. 8 hónaposan még nem kell megváltani a világot. A kutyád biztos nagy egyéniség, maga a fajta is önfejű, nyilván nem fog számára ostoba szabályoknak rögtön engedelmeskedni... 

    Van egy kutyaiskola.lap.hu, keress rá, ott is sok infó van! Főleg a népszigeti suli ad sok tanácsot neten is: http://www.kutyasuli.hu/.

    Jó nevelést!  

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_845550 (1)
    2005-11-08  17:43
  21. 2005. november 8. 18:107.
    nekem az jött le, h ne ugráljon összevissza. ahhoz már elég idős, sztem.... nekem border colliem van, és vele mondjuk nem votl iylen gond
    előzmény:
    doo-doo (5)
    2005-11-08  18:04
  22. Torolt_felhasznalo_266584
    Torolt_felhasznalo_266584
    2005. november 8. 18:066.

    Van egy nagyon jó könyv, csak nehéz hozzájutni: Jan Fennell: Kutyapszichológia

    Szelíd módszerekkel is elérhető a kutyáknál a tanulás, mivel nagyon okosak, csak rá kell őket vezetni.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_845550 (1)
    2005-11-08  17:43
  23. 2005. november 8. 18:045.
    Ez nem kötött dolog. Attól függ, mit szeretne csinálni 1lány és milyen módszerekkel.
    előzmény:
    nazaret (3)
    2005-11-08  17:58
  24. Torolt_felhasznalo_845550
    Torolt_felhasznalo_845550
    2005. november 8. 18:044.
    Köszike!Majd utána nézek hogy mit hogyan lehetne,de nagyon eleven kis kutyus!
    előzmény:
    doo-doo (2)
    2005-11-08  17:47

Címlap

top