Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Késsel, villával balkezes

Torolt_felhasznalo_152074
Torolt_felhasznalo_152074
Létrehozva: 2004. október 6. 15:19
Sziasztok!

Balkezesek segítségét várom. A lányom 7 éves, 15 hónapos kora óta nyilvánvaló, hogy balkezes. Nincs is ezzel semmi gond. Szépen rajzol, most kezdte az iskolát és az írás is jól megy (amennyire ennyi idő után meg lehet ítélni).
A kérdésem az lenne, hogy Ti hogyan használjátok a kést és a villát. A családban rajta kívül nincs balkezes (nagymamám volt, de Ő már nem él), ezért nem tudom mástól megkérdezni.
Ő a kést a bal kezében fogja, a villát pedig a jobban. Evvel én soha nem foglalkoztam, de az iskolában (ahol tudják, hogy balkezes) rászóltak, hogy nem így kell fogni. Vasárnap vettem észre az ebédnél, hogy nem úgy eszik, ahogy szokott (szegény elég ügyetlen volt). Azt mondta, hogy a tanítónéni azt mondta, hogy így kell.
Szóval Ti melyik kezetekben fogjátok a villát és a kést?
  1. 2017. november 29. 12:2520.

    Sziasztok.


     
    Nálam az a helyzet, hogy én csak az íráshoz használom a bal kezemet, csak abban dominál a bal kezem. Iskolában is, ha pl. dobni kellett, akkor jobb kézzel dobtam, akkor nem értettem, hogy miért akarnak akkora feneket keríteni annak, hogy most egy balkezes fog dobni. 
    Érdekes ez az egész dolog, mert tudom, hogy vannak olyan balkezesek, akik tényleg mindenhez a bal kezüket használják dominánsan, sőt, még vannak nekik külön balkezes használati tárgyak, pl. olló. Nekem ilyenekre sohasem volt szükségem, ugyanúgy tudom használni a jobb kezemet ezekhez a dolgokhoz. Van egy ismerősöm, aki ballal ír és minden más dologhoz is az dominál, pl. balban fogja a kanalat...  
    Az biztos, hogy pontosan az ilyen bal kezesek közötti különbözések miatt se tudnák ránézésre megmondani, hogy ugyan ki milyen kezes, ha nem látják írni. (ahogyan a filmekben olyan okosan tudják)
    Hallottam olyan okot is, hogy azért is lehet valaki balkezes, mert kis súllyal született, ez mondjuk rám igaz (2kg45deka) Mindkét szülőm jobbkezes és jellemzően nem írok szépen, de ez azt hiszem, hogy jobb kéznél se mindig van így. 
    Nekem egyáltalán semmilyen téren nem jelent hátrányt a balkezességem, csupán csak abban, hogy hallom a társadalomban az előítéleteket, a sok régimódi, idióta felfogást, ez bizony rendkívül bosszant. Nagyon nem szeretem mikor például azt mondják hogy a "szebbik kezemmel" írjak, erre én azt szoktam mondani, hogy nekem ez a szebbik kezem, a bal. A sok idióta pedig pukkadjon meg!
    És akkor ugyan mi van? 
    Miért számít az, hogy ki milyen kézzel ír egyáltalán?
    Számomra az a hihetetlen, hogy ebből az egész bal meg jobb kezességből ekkora ügyet csinálnak, a lényeg, hogy írjon az a gyerek, hogy milyen kézzel teszi mindezt, az teljesen mindegy szerintem, mert lényegtelen. Ha a gyereket a balkezessége miatt nem nézik le, nem bánnak vele egyáltalán máshogyan, akkor nem lesz semmilyen megkülönböztetett érzése vagy akár rossz önbecsülése emiatt. 
    Ez legyen az életben a legnagyobb problémája az embernek, hogy ugyan milyen kézzel ír!

     

  2. 2004. október 7. 10:2019.
    Szia!
    Mint idült balkezes hozzászólnék:)) Sajna engem is átszoktattak néhány eszköz használatáról bal kézről jobbra.
    Így aztán a villa bal kézben, kés a jobb kézben. Ollónál is jobb kezes vagyok. De a többivel teljesen balkezes.
    Amit én tennék a helyedben: Kérném a kislányom, hogy mutassa meg nekem, hogy melyik kezére esik jobban a villa és a kés. Aztán tantónénihez be és közölném, hogy gyermekem melyik kezébe mit fog és kérném, hogy ne! változtassa meg.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_152074 (1)
     
  3. Torolt_felhasznalo_114519
    Torolt_felhasznalo_114519
    2004. október 6. 16:4918.
    Szia! Én jobb kezes vagyok, mégis jobbkézben fogom a villát, a balban a kést. Az asztal alatt szépen mindig megcserélem, mert ugye pont fordítva szokott lerakva lenni:))
    Nem mintha lenne bárkinek is a világon számonkérni joga, de jobb a békesség.
    Anyu sosem szólt rám, hogy nem így kell.
    Próbáltam fordítva, de elég béna voltam, és feladtam.
    Nem hiszem, hogy ezen fog állni, vagy bukni az életem. . . :))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  4. 2004. október 6. 16:4317.
    Azt hiszem, már páran adtak neked tanácsot, de azért én is szeretnék hozzászólni. Kés-villa használatánál a domináns/erősebb, ügyesebb/kézben van a kés. A villával csak a szájba tesszük a falatot, ahhoz nem kell olyan nagy figyelem, ügyeség, kézség, mint az étel vágásához, ráigazításához a villára. Nevetséges, hogy ilyen dolgot magyarázni kell, no nem neked, nektek, hanem annak aki rászól egy balkezesre. Amikor a nagyobbik /balkezes /fiam enni tanult, szemben ültem vele, /nem mögötte, mellette, mert úgy lehetett segítenem a balkezének a kés fogását. Rettentő nehéz volt. Ahogy az írást nem szabad átszoktatni jobb kézre, úgy az evést sem. Csodálkozom a pedagóguson.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_152074 (1)
     
  5. 2004. október 6. 16:4016.
    Hello,

    en ugyan jobb kezes vagyok, de ugyanakkor rejtett balkezes is (sokmindent inkabb a balkezemmel csinalok, es szerintem ugyesebb is a balkezem. ) en is "forditva" eszem, bal kezben a kes, jobban a villa.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  6. 2004. október 6. 16:2315.
    Amikor tanítottam a balkezes gyerekeimet úgy tanítottam hímezni, ahogy nekik kézre esett. . . szerintem mielőbb szólj.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  7. 2004. október 6. 16:2014.
    :))) szerintem ez olyan lappangó balkezesség lehet, ha létezik egyáltalán ilyen
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_872520 (12)
     
  8. Torolt_felhasznalo_296817
    Torolt_felhasznalo_296817
    2004. október 6. 16:1613.
    Hölgyeim !
    ffi létemre én is balkezes vagyok. . . . . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  9. 2004. október 6. 16:1412.
    én mindig égek vendégségben, hogy csak én fogom fordítva a cuccost:-))))))
    előzmény:
    Szezso (10)
     
  10. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2004. október 6. 16:0011.
    Én is balkezes vagyok, a jobbkezemben egy evőeszközt sem tűrök meg. . . cserélgetem, ami macerás, meg illetlen is, de nem megy. . . Apukám a kanalat megtanulta jobbkézben fogni, régebben utánoztam, de valahogy soha nem oda jutott a kaja, ahova akartam! :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  11. 2004. október 6. 15:5410.
    Én dettó :-))) De jó, nem vagyok egyedül!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_872520 (8)
     
  12. Torolt_felhasznalo_152074
    Torolt_felhasznalo_152074
    2004. október 6. 15:529.
    Nagyon szépen köszönöm a hozzászólásokat.
    Egyenlőre annyit teszek, hogy a lányomnak megmondom, hogy egyen úgy továbbra is ahogy eddig szokott (bár ezt már vasárnap is mondtam), s ha még egyszer rászól a tanítónéni, akkor szóváteszem.
    Azt is el tudom képzelni, mivel még csak egy hónapja van iskola, hogy az ebédlőben nem jutott eszébe a tanítónőnek, hogy a lányom balkezes és automatikusan rászólt. Az órákon soha nem volt ezzel probléma. Sziasztok!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  13. 2004. október 6. 15:508.
    én egyébként jobb kezes vagyok, ha eszem balban a kés, jobb-ban a villa, de tudok normálisan is, csak úgy totál kényelmetlen:-) a kanalat a jobb kezemben:-))))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  14. Torolt_felhasznalo_768096
    Torolt_felhasznalo_768096
    2004. október 6. 15:497.
    Nincs olyan, hogy "így KELL enni", egyetértek Mosómacival, a tanítónéninek meg kiutalok egy pofont (bocs, ne vedd komolyan :-))
    A párom balkezes és ugyanúgy használja a kést meg a villát, mint én (ha kanalat vagy ha csak villát használ, azt a bal kezébe fogja), de nem zavarna, ha fordítva tenné. Egy balkezes barátnöm is úgy használja a kést-villát, mint a jobbkezesek, ö meg azon csodálkozik, hogy a jobbkezesek hogy tudják így használni - állítása szerint ö nem tudná az "ügyetlenebb" kezével a villát kezelni :-)
    Hagyd a lányod úgy enni, hogy neki jobb, ne ahogy a tanítónéninek. Bár lehet, hogy beleszaladunk valami illemtankönyvbe, ahol le van írva, mit melyik kézbe kell fogni, nem tudom.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_152074 (1)
     
  15. Torolt_felhasznalo_188222
    Torolt_felhasznalo_188222
    2004. október 6. 15:456.
    Szia! Balkezes vagyok! A balkezesek rendszerint tényleg fordítva fogják meg a kést-villát, engem a (jobbkezes) anyukám viszont "helyesen" tanított eleve, mert ő felszolgáló volt ifjúkorában, és mint ilyen, erre nagyon érzékeny. Szóval nálam balban a villa, jobban a kés, és idővel ügyes lettem így is.
    Szerintem is beszéljetek a tanítóval, nevetséges, hogy 2004-ben rászólnak egy köztudottan balkezes gyerekre!!!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_152074 (1)
     
  16. 2004. október 6. 15:455.
    Itt nyugaton eleg sok a balkezes, nem tunik fel senkinek. Szolj a joindulatu, de maradi tanitoneninek, hagyja beken a gyereket. Kulonben megtanulhat "amerikai" modra enni. (nem, kerem, nem kezzel, tiz ujjal evesre gondolok!!! ) A rendreutasitasok csak problemat okozhatnak neki, nyugtasd meg, hogy ez is rendjen van, s ne felejtsd el megmondani, mennyi hires ember volt balkezes!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_152074 (1)
     
  17. Torolt_felhasznalo_364942
    Torolt_felhasznalo_364942
    2004. október 6. 15:444.
    Szia!
    Én balkezes vagyok, és a villát bal, a kést meg jobb kézben fogom (ahogy a jobbkezesek), viszont a kanalat bal kézben. . . . hát igen, kicsit furcsa ez az összeállítás, de én így szoktam meg. . (kisebb koromban mqtötték a bal kezemen az 1ik ujjamat, mert pattanóujjam volt. . . lehet h azért alakult ez így. . ) amúgy én azt hittem, hogy ilyen (hogy a tanítónéni rászól h ne balkezesen használja a dolgokat) csak kb. 50 évvel ezelött volt szokás. . . én nagyon rossz megoldásnak tartom, hogy át akarják szoktatni. . . Gondolom nem tudják h ez nem valami rendellenesség, hanem egyszerüen csak különbözünk, minden ember más. Attól, hogy több jobbkezes él a világon, az máris felsöbbrendüséget jelent a balkezesek felett? Szerintem nem. . . .

    Szerintem menj be az iskolába, és beszéld meg a tanárral, hogy ne akarja átalakítani a lányodat.
    Remélem tudtam segíteni. .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  18. 2004. október 6. 15:433.
    Szia,

    Mint gyakorló balkezes:): bal kezemben a kés, jobb kezemben a villa. Így kényelmes:)

    Tanítónéni meg jobban teszi, ha mással foglalkozik, ezt bízza a gyerkőcre, ő érzi neki hogy a legjobb.
    Sosem értettem, miért kell ezekbe belekötni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_152074 (1)
     
  19. 2004. október 6. 15:392.
    Akkor mondjátok meg a tanító néninek, hogy hagyja békén a gyereket! Balkezesek teljesen másképp tartják az eszközöket a kezükben, mint a jobbkezesek. Az én fiam kétkezes (5 éves), de mi soha nem szólunk rá, mit hogy csinál. Van hogy váltott kézzel eszik. Van egy balkezes bolt, valahol Pesten, ott érdemes megnézni, hogy néz ki pl. a balkezes evőeszköz . . . na, azzal próbáljon meg szépen enni egy jobbkezes:-))))))))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_152074 (1)
     

Címlap

top