Életmód

Tudtad? A jóga is fogyaszt!

Aki fogyni akar, szinte biztos, hogy nem jógára fog beiratkozni, pedig lehet, hogy ez lenne a legjobb lépés.

Aki fogyni szeretne, annak általában nem a jóga az első gondolata a leghatékonyabb zsírégető módszerként. Kipróbál különféle edzéseket, fut, súlyzózik, izzad és szenved. Valóban, a jóga teljesen másképp karcsúsít, mint az egyéb aerob, nagy oxigénfelvétellel járó mozgások.

A jóga kellemes mellékhatása a fogyás

Persze a jógának elsősorban nem a fogyasztás a feladata, de nem elhanyagolható ez a kellemes „mellékhatása” sem. A vékony testalkattal megáldott jógázóknak sem kell megijedniük, nem fognak csontig lesoványodni csak azért, mert szorgalmasan gyakorolják az ászanákat (testhelyzeteket).

De tényleg fogyhatunk is a jógával?

Először nézzük a fizikai (kézzel fogható, hús-vér) test szempontjából a kérdést. Mivel az izmainkat is megdolgoztatjuk a gyakorlás során, ez energiafelhasználással jár, ami ugye kalóriát éget. A gyakorlatok dinamikus végzése emeli a pulzust, és végig a zsírégető szakaszban tartja azt. Hatalmas előnye a nem evéssel szemben, hogy nem kell attól félnünk, hogy elpuhulunk, elgyengülünk, bőrünk petyhüdt lesz és összeaszott. Sőt épp ellenkezőleg, szépen formálódnak, fejlődnek az izmaink, nézzük csak meg az indiai jógik gyönyörűen kidolgozott testét.

Nyilván erősítő gyakorlatokra is szükség van, amelyeket a nyújtásokkal kombinálva alkalmazunk.
A jóga a testünk csinosítása mellett a belső szerveinkre, belső elválasztású mirigyeinkre is kifejti áldásos hatását, ami ugyan kevésbé látványos, viszont annál hasznosabb. A különböző csavarások, oldalra hajlítások, fordított testhelyzetek serkentik az emésztő tüzet, fokozzák a bélműködést, az anyagcserét, ezáltal nemcsak a méreganyagok ürülnek ki a szervezetünkből, hanem a kilók is gyorsabban olvadnak le rólunk. A hason fekvésben végzett hátrahajlító gyakorlatok, amelyek során a testsúlyunk a hasunkra nehezedik, masszírozza belső szerveinket, fokozzák az alhas vérellátását is, és ezáltal megvannak az előbb említett hatásai.

Nincs kizárva, hogy a túlsúly hátterében hormonális probléma áll, amit persze nem otthon, nem az internetről és nem is a jógateremben kell diagnosztizálnunk. Megfelelő vizsgálati eredményekkel és kezeléssel kell bírnunk, és ha felelősségteljes oktatóval hoz minket össze a sors, erre föl is fogja hívni a figyelmünket. A jóga nem helyettesíti az orvosi kezelést, de kiegészítésként remekül alkalmazható. Ha egyértelműen bebizonyosodik, hogy a kerekded formákért a pajzsmirigy alulműködése a felelős, akkor már tudjuk, hogyan javíthatunk a helyzeten. A pajzsmirigy a nyak alsó, elülső részénél található, leginkább egy pillangóra emlékeztet, és a szervezet anyagcsere-folyamataiért felelős hormont termeli. A torokzárral stimuláljuk a pajzsmirigyműködést, ezzel fokozzuk a sejtek energiafelhasználását, ami elősegíti a fogyást. Ezt úgy érhetjük el, hogy fejünket leszegjük, állunkat lazán a mellkasunkhoz préseljük. Ilyen testhelyzet például a gyertyaállás, amely nagyon egyszerű, és akár napi egy perc kitartással is látványos eredményt érhetünk el.

A jóga kellemes mellékhatása a fogyás

A jóga nem csak a testünkre, hanem a lelkünkre és energiarendszerünkre is jótékony hatással van. Ha a túlsúlyt különösebben semmi nem indokolja, például mozgáshiány vagy hormonális probléma, elképzelhető, hogy kizárólag pszichés eredetű. Ilyenkor a háttérben a lelki bizonytalanság vagy szeretethiány állhat. Lehet, hogy a kövérségünkkel egy bizonyos védelmet kereshetünk. Tudat alatt van szükségünk arra, hogy raktározzunk, nehogy bármiben is hiányt szenvedjünk. Bizonyos ászanák, különösen melyek során a vállakat hátrahúzzuk, homorítunk, jelentős önbizalom-növelő hatással bírnak. Mivel a biztonságérzetünk erősödik, a probléma alapját szüntettük meg.

Az egyensúlyozó ászanák, pl. a faállás, belső harmóniát teremtenek, összehangolják a jobb és bal agyfélteke működését, így a tudatalattink nem fog kompenzációként pluszkilókat „pakolni” a testünkre. A szeretetéhség megszüntetésére gyakran alkalmazzuk a jól bevált csokifaló módszert, mely egészen addig valóban segít, amíg le nem nyeltük az utolsó falatot. Utána viszont csak az üresség marad és a fölös kalóriák, amelyek úszógumi formájában manifesztálódnak. A jóga mellett egy idő után önkéntelenül is oda fogunk figyelni a táplálkozásra. Nem lesz szükségünk a jutalomfalatokra, mint pótcselekvésre, hiszen „nem azért élünk, hogy együnk, hanem azért eszünk, hogy éljünk”.

Belső nyugalom

Ha egy kicsit magasabb szinten, energetikai síkon közelítjük meg a jóga és a fogyás kapcsolatát, szükségünk van némi magyarázatra a csakrákat illetően. A csakrák az energia felvételének és felhasználásának központjai, működésük jelentősen befolyásolja érzelmi és fizikai állapotunkat. Az első, a gyökércsakra, a gerincoszlop alján helyezkedik el. Ha minden rendben ezen a területen, akkor a hozzátartozó belső állapot a nyugalom, biztonság, stabilitás. Ha ezek bármelyike hiányzik, az azt jelenti, hogy a gyökércsakra rendellenesen működik, ennek következményeként többek között súlyproblémák is felmerülhetnek. Gyökércsakra-erősítő gyakorlatok például a hídállás, sáskaállás és az ülésből előrehajlás. Ha ezeket a testhelyzeteket megfelelően végezzük, a csakra működése stabilizálódik, a hízás okát megszüntethetjük, és szép lassan elpárolognak a hozzá tartozó lelki problémák is.

Az egyik fontos kulcsszó ennél a karcsúsító módszernél a „lassan”. Senki ne várjon drasztikus változást egyik napról a másikra, ez ugyanis nem a turbodiéta, hanem valóságos, természetes „fogyókúra”. Türelem kell hozzá, de az apró változásokat nap mint nap megfigyelhetjük magunkon. Persze nagyon sok múlik a szorgalmunkon is. Csodák itt nincsenek, mint ahogy a  tévéreklámok „a fotelban punnyadva és csipszet eszegetve varázsütésre gyönyörű izmos tested lesz, és már mehetsz is bikinit venni” szlogenjei ígérik. Ha csak havi egyszer tudjuk rávenni magunkat a mozgásra, és úgy tömjük magunkba a kalóriákat, mintha kötelező lenne, akkor sajnos nem számolhatunk látványos eredménnyel. Heti 2-3 alkalom jógázással és egy kis odafigyeléssel azonban már centikben mérhető a fogyás, amely garantáltan tartós lesz, egészséges, szintetikus anyagok bevitele nélkül.

Nagyon fontos, hogy fittek legyünk, de azért nem elhanyagolható az a tényező sem, hogy a jógadiéta hatására nemcsak a testünk, hanem a lelkünk is szépül.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top