Aktuális

Ellopták Erőss Zsolt emléktábláját

Amit a Békás-szorosban levő Oltár-kő tetején állítottak még 2013-ban.

Ismeretlenek levágták és eltüntették azt az emléktáblát, amelyet a Békás-szorosban levő Oltár-kő tetején állítottak Erőss Zsolt hegymászó emlékére barátai 2013 júliusában, másfél hónappal azután, hogy a hegymászó eltűnt a Kancsendzönga 8586 méter magas csúcsának meghódítása után – közölte kedden a Mesagerulneamt.ro portál Fekete Örsre, a Hargita megyei hegyimentő szolgálat vezetőjére hivatkozva. 

Fekete Örs az MTI-nek azt nyilatkozta, a tábla hiányát sziklamászók jelezték, akik a hét végén jutottak fel az Oltár-kőre. Tájékoztatásuk szerint a vascsavarokat, amelyekkel az emléktáblát a sziklához rögzítették, sarokcsiszolóval vágták el. A hegyimentő szolgálat vezetője szerint most arra készülnek, hogy szerdán a helyszínen dokumentálják a történteket, és ismeretlen tettes ellen tegyenek feljelentést a rendőrségen. 

Fotó: Marjai János, MTI

Fekete szerint amikor szeptember végén a sziklaszirten jártak, akkor még a helyén volt a tábla. Azóta a szomszédos Neamt megye hegyicsendőr-alakulatának tagjai több tíz négyzetméteres román zászlót tűztek ki a hegycsúcsra. Fekete Örs úgy tudta, hogy fém zászlótartó rögzítéséhez áramfejlesztőt és villamos gépeket vittek fel a szirtre. 

„Nem tudjuk, ki vette le az emléktáblát, de a gyanú rájuk (a hegyicsendőrökre) vetül” – jelentette ki Fekete Örs. Hozzátette: a sziklatömbre csak sziklamászó technikával lehet feljutni. „Akik olykor felmásznak, azoknál nem szokott flex (sarokcsiszoló) és generátor lenni” – jelentette ki Fekete Örs.

Marius Gamanut, a Neamt megyei csendőrkapitányság szóvivője a Mesagerulneamt.ro portálnak elmondta: a hegyicsendőrök a román centenárium tiszteletére állítottak fel egy nagy méretű román zászlót az Oltár-kőre szeptember 26-án. A zászló rögzítéséhez egy fémből készített zászlótartót vittek fel, amelyet csavarokkal rögzítettek egy meglévő lapos sziklára. 

A szóvivő kijelentette: a műveletet elvégző csendőrök közül „senki sem emlékszik arra, hogy ott bármiféle emléktáblát látott volna”. Mint mondta, ő nem beszélt az akció valamennyi résztvevőjével, csak a parancsnokukkal, ő azonban nem tudott arról, hogy a csendőrök megrongáltak volna valamilyen emléktáblát. „Nem hiszem, hogy valaki nap mint nap ellenőrizte volna, hogy megvan-e a tábla, és megállapította volna, hogy éppen azon a napon tűnt el, amikor felszerelték a zászlót” – mondta a csendőrségi szóvivő. A portál tájékoztatása szerint a zászlótűzési akciót a Neamt megyei Területi Közrendi Hatóság (ATOP Neamt) szervezte. 

Adrian Bourceanu, az ATOP Neamt elnöke azt mondta, csak azután alakítja ki a véleményét a kérdésről, hogy a csendőrség lefolytatja a belső vizsgálatát a témával kapcsolatban, és megfogalmazza a következtetéseit. Azt is megjegyezte, a zászlókitűzési akciót megelőzően csak azt vizsgálták, hogy hol van Hargita és Neamt megye határa. 

Az 1135 méter magas Oltár-kő a Békás-szoros leglátványosabb sziklaképződménye. Hovatartozásáról nem tudott megállapodni Hargita és Neamt megye. A szirt csaknem függőleges sziklafalai mintegy 350 méterre emelkednek a környező völgyek, szakadékok fölé. A gyerekkorát a közeli Gyergyószentmiklóson töltő Erőss Zsolt itt szerezte első sziklamászói tapasztalatait. Az emlékére 2013. július 6-án állított táblán Wass Albert Üzenet haza című versének egy részlete volt olvasható: „Üzenem az otthoni hegyeknek… A víz szalad, a kő marad, a kő marad…”. 

Kiss Péter és Erőss Zsolt 2013. május 21-én az India és Nepál határán lévő Kancsendzönga 8586 méter magas csúcsának meghódítása utáni leereszkedés közben tűntek el.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top