Életmód

Fagyva fogyni: hideg fitnesz, az új őrület

Éveken át azt hallottuk, hogy melegben izzadni jó, szinte megsokszorozza az edzés hatását, amit az igazán elszántak néha még paprikás gélekkel, és bőszen befóliázott testtájékokkal is igyekeznek megsokszorozni. Ennek kicsit ellentmond az a legújabb amerikai trend, miszerint hidegben edzeni igenis hatásos. Utánajártunk, tényleg annyira cool dolog-e a hideg fitnesz…

New York köztudottan nem ússza meg a hideg, és a hó tomboló időszakait. Éppen ezért nem furcsa, hogy pont itt ütötte fel a fejét egy új, egészen menő trend, mégpedig a hidegben edzés. Az amerikai nagyváros egyik edzőterme vezette be új, hűvös edzéssorát, egészen pontosan háromféle hideg edzést.

Az özvegy srác, a jóbarát és a hideg

A koncepció maga lényegében a világ első hideg edzése, az alapötlet pedig egy sörhűtőház falai közt megejtett, spontán edzésekből indult ki. Két amerikai jó barát, Jimmy és Johnny az alapítók, azt követően vágtak bele az álmuk megvalósításába, hogy Jimmy felesége rákban elhunyt. A két fiatal férfi utánajárt a közepes hidegben való edzés egészségügyi hátterének, és annak testre, szervezetre gyakorolt hatásainak.

Tudósokkal egyeztettek, többek között egy NASA kutatóval, Ray Cronise-zel, majd úgy döntöttek, belevágnak. A reszketést idéző Brrrn néven nyitották meg végül a stúdiójukat, miután több mint 250 elutasítás állt már mögöttük a befektetők utáni nagy előzetes vadászatban. Eddigi sikerük őket igazolja…

Az alapítók Jimmy és Johnny

Három órájuk közül az első egy jóga inspirálta, low-impact, azaz alacsonyabb fizikai megterhelést igénylő 45 perces mozdulatsor. 15 °C-on végzik az erősítő, de a nyújtást, illetve a szellemi kikapcsolást is előtérbe helyező órát.

A második 13 °C-ban tartott szintén 45 perces core edzés, vagyis elsősorban a gerincizomzatot erősíti, kardió, szlalomozó mozdulatsorokkal. Egyensúlyérzéket, izomzatot fejleszt, gyönyörű belső combizmokat garantál.

A harmadik verzió a leghűvösebb, 7 °C-ban súlyos „battle ropes” edzőkötelekkel egy izzasztó, intenzív edzéssort kell túlélni a hidegre vállalkozóknak, miközben keményen égnek a kalóriák. Ez a kötélrázós változat garantáltan a Brrrn legkimerítőbb órája, ahol a hőmérséklettel ellentétben a pulzusszámunk egészen magasan van.

Tények és tévhitek

De nézzük, mi minden miatt gondolják úgy, hogy a hideg edzés olyan úttörő a testedzésben, amelyre érdemes odafigyelni? Azt mondják, több kalóriát égetünk alacsonyabb hőmérsékleten, ráadásul jobban égnek maguk a zsírok is, miközben szervezetünk próbálja melegen tartani a testünket. De az előnyök közé sorolják azt is, hogy a tűrő- és ellenálló képességünk erősebb lesz, minél többször tartózkodunk a hidegben. A témában mi is jobban, és biztonságosan el akartunk mélyedni, így Tóth-Papp Renáta Klaudia személyi edzőt arról kérdeztük, hogy a hidegben való edzésnek valóban ilyen remek előnyei vannak-e?

Tényleg lehet igazságtartalma annak, hogy hidegben több kalóriát égetünk, jobban ég a zsír?

Igen, valóban. A hideg egy sokkhatás a szervezetnek, amely vésztartalékokat mozgósít, és ez jótékony hatással van a keringésre, immunrendszerre, idegrendszerre, ízületekre, regenerációra. A hidegben az anyagcsere fokozódik, az erek összeszűkülnek. A hideg miatt a szervezet a testhőmérséklet megtartásán dolgozik, emiatt tényleg több kalóriát is éget el.

Van ebben különbség a testformálás és zsírégetés szempontjából?

A zsírszövetnek két típusa különíthető el: a sárga zsírszövet és a barna zsírszövet. Az utóbbi jelentős hőt termel. Már enyhe hideg hatás elegendő ahhoz, hogy a barna zsírszövet aktivitását és ezzel az energiafelhasználást növeljük. A barna zsír hidegben a legaktívabb, a kalória égetésével vesz részt a hőtermelésben. Az edzés során elégetett kalória mennyisége is tovább növelhető, ha az egyén hideg környezetben végzi, mivel eközben a barna zsírszövetet is stimulálja. Emiatt érdemes 16-17 °C-os vagy akár alacsonyabb hőmérséklet mellett végezni a testmozgást. Minél hidegebb van, annál lassabban készülnek fel az ízületek és izmok a terhelésre, ezért nagyon fontos a megfelelő bemelegítés.

És mi a helyzet a bikrammal, a hot jógával?

A hot jóga esetében a felfűtött terem (32-40 Celsius fok) és a forró környezet előnye, hogy ilyen körülmények között kevésbé sérülékenyek a mozgásszervek. Az izmok meghúzódásának, sérülésének valószínűsége nagymértékben lecsökken, hiszen a hot jóga közben a testünk és összes izmunk ellazult állapotban van, ízületeink rugalmassága nagyobb, jobban nyúlnak, és nem utolsó sorban kiválóan működik a méregtelenítés. Izzadáskor a méreganyagok a bőrön keresztül távoznak a szervezetből. Igaz, hogy a hot jóga után nagyobb súlyvesztést mutat a mérleg, de ez csupán az izzadás miatti vízveszteségnek tudható be, nem pedig a zsírégetésnek. A vízveszteség pótlásakor jó része vissza is jön. Minél dehidratáltabb az ember, annál gyorsabban ver a szív, emelkedik a pulzus, de nem azért, mert a szervezet zsírt vagy kalóriát éget, hanem azért, mert a szív különösen nagy erőfeszítést tesz a test hűtése érdekében.

A Brrrn órái során lehűtött szobában végzik a feladatokat. El tudod képzelni, hogy erre Magyarországon is legyen igény?

Igen, előbb- utóbb valószínűleg eljut Magyarországra is, ha így lesz, mindenképpen kipróbálom. Viszont ezt a fajta edzésmódszert először olyan sportközpontokban tudnám elképzelni ahol kifejezetten sportolókkal foglalkoznak. Én átlagemberekkel foglalkozom, ezért nem vagyok híve a szélsőségeknek.

Kiknek nem ajánlod?

Különösen a magas vérnyomásban szenvedők és a szívbetegek érezhetik rosszul magukat hidegben és nagy melegben egyaránt, ezért ebben az esetben nem ajánlott. A hűvös levegő miatt a szívnek is gyorsabban kell a vért a testben áramoltatnia, ez egy rosszul működő szívnek gondot okozhat. Kellő felkészültséggel (réteges öltözet, alapos bemelegítés) egészséges embereknek biztosan hatékony edzésmódszer. Az emberek hidegben is futnak, edzenek a szabadban, síelnek, sőt egyre népszerűbb a street workout és a kültéri edzés télen is. Én úgy gondolom, ha elér Magyarországra ez az edzésforma, nem átmeneti lesz, biztosan lesznek hívei, ugyanúgy, mint a hot jógának.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top