Életmód

Gyógynövényekkel a betegségek ellen

A természet kincsestár, amelyet használtak, s nem kihasználtak eleink. Visszamegyünk a természetbe, csodáiba, hétköznapi titkaiba, amellyel jobb lehet fizikai, s így lelki életünk is. A másik nem titkolt célunk, hogy természetes anyagokat "javasoljunk" a világot uraló, világhatalmú gyógyszergyártók szintetikus szerei helyett – írja a Biosarok blog szerzője.

Mi mire jó?

Édesgyökér: szembetegségek esetére.

diófalevelet a népgyógyászat használja borogatónak szemgyulladás, zöld- és szürkehályog-képződés ellen is. Levelének vizes kivonata baktérium- és gombaölő hatású. Szemcseppek és szemvizek alkotórészeként a gombapenész okozta szemgyulladások ellen alkalmas szer.

zsurló tisztítja és ragyogóvá teszi a szemet. Borogatásként a gyulladt szemre téve gyulladásgátló hatású. Borogatva és a teát fogyasztva csökkenti a szemben érezhető nyomást, használható glaukóma esetén is. A szem hajszálereinek, retinájának meszesedése esetén is jó mind borogatás, mind tea formájában.

kamilla erősíti a szemet, enyhíti a szem fáradtságát, külsőleg szemöblítő és borogató, akár idegfájdalmak esetén is. A becsukott szemre tett, tejben főzött kamillakivonat, szúrós szemfájdalmak esetén alkalmazható. Gyulladt szem, kötőhártya-gyulladás esetén öblögetőként. Erre a célra, felváltva alkalmazható zsályateával. Fertőtlenítő és gyulladásgátló hatása minden nyálkahártya-gyulladás esetén használható.

Az édesköménymag szemgyulladásnál vagy szemszúrásnál borogatóként alkalmazható.

Az útifű a szemet védi, mint sejtregeneráló.

vérehulló hajszálerekre ható vértisztító tulajdonsága, fájdalomcsillapító morfinszármazéka és a mirigyekre ható oldó hatása együttesen jelentkezik a vékony bőrfelszín alatt található szem kenegetése, borogatása esetén. A gyógynövény majdnem minden tulajdonsága érvényesíthető a szembetegségeknél. Bármilyen látáscsökkenés, szembevérzés, retinaleválás veszélye, szürke hályog, zöld hályog, megerőltetés miatti fókuszálási hiba, fáradékony szem, szemkörnyéki ödéma, túlzott vagy nem megfelelő könnyképzés esetén segítséget nyújt.

Nem csodaszer azonban. Hígított levével tehetünk borogatást a szemre, vagy a levél összedörgölgetése után kinyert lével, a becsukott szemet körbe kenegethetjük. Ha a szembe kerül, nagyon csípő érzést okoz. Ne ijedjünk meg, a fájdalom tűrésén kívül, semmi bajunk nem lesz, de ez a fájdalom nagyon intenzív, mivel a nyálkahártyákat nagymértékben izgatja. Lehetséges, hogy 10 percig sem tudjuk kinyitni szemünket, akármennyire igyekszünk is vele. Tehát ha lehet, ezt kerüljük el. A szembetegségek nagyobb részét véglegesen gyógyítja, illetve sok ember szemműtéti beavatkozását elnapolhatóvá teszi.

A cickafark leforrázott kivonatával, illóolajának krémbe keverésével, vagy zsírban kifőzött virágjának krémjével gyulladásos szem, bőr és seb kezelhető. Olajával kenőcsök készülnek: a gyulladt szem hatásos gyógyítója.

feketenadálygyökér eredményes az ideghüvely gyulladásának és sorvadásának leállítására, és az elhalt szövetek lassú, de eredményes újraképzésére. A sorvadó szöveteket külsőleg pakolásokkal vagy szeszes kivonatának kenegetésével alkalmazzuk. Ajánlott a szem környékének ápolására is.

Az orbáncfű baktérium- és vírusellenes hatással is rendelkezik. Szemborogatónak is jó a teája.

A mályvalevelet vagy orvosiziliz-levelet és gyökéreret szemlemosóként alkalmazzuk könnyzacskó-beszáradás, könnytelenség esetén, a szem hártyáinak védelmére. Ebben az esetben csak mindig frissen készített kivonatot szabad alkalmazni. Ilyenkor pucoljunk le egy közepes vöröshagymát is, aprítsuk fel és tegyük kis lábasba. Hajoljunk fölé, mintha gőzölnénk, tegyünk fejünkre nagy törölközőt is. Időszakonként nyissuk ki szemünket, és pislogjunk bele az edénybe, ezt kétszer-háromszor tegyük meg napközben, majd mossuk le szemünket a mályvalevél langyos ázalékával. A kislábast mindig fedjük le.

Délután a vöröshagymát főzzük meg kevés tejben. Turmixoljuk sűrűre, tegyük gézlapok közé, és helyezzük a szemünkre borogatásként. Akinek nincs turmixgépe, nagyon apróra vagdalja fel a vöröshagymát. A vöröshagymás borogatást az este folyamán 2-3 alkalommal tegyük fel 5-5 percre. A szem környékére használjunk vérehullófecskefű-kivonatot, vagy Svéd cseppet is. A könnyezés be fog indulni. (A könnybeszáradás általában idősebb korban és vesebetegeknél fordul elő.) Borban áztatott fokhagyma is alkalmazható borogatásként, lemosóként nem. Sós vízzel is gőzölhetünk, 0,5 liter vízbe 1 teáskanál sót tegyünk. A fenti eljárást alkalmazhatjuk túlzott könnyfolyás esetén is.

gyermekláncfű levének kivonatát vagy gyökerének főzetét a görögök szembetegségek gyógyítására alkalmazzák. Látásromlás vagy szemgyulladás esetén körömvirág teájával mosogassuk a szemet, vagy hígított szeszes kivonatából pakolást alkalmazzunk. (Cukrosoknak hetente 2-3 alkalommal is érdemes pakolást tenni a szemre.)

fokhagyma értágító hatása a hajszálerekre elsődleges, így a fej, a láb és a szemfenék vérellátását növeli. Fülzúgás, szemfájdalom, látásszűkülés vagy homályos látás, lábzsibbadás, lábhidegség, láb bőrének szederjessége, járás közben jelentkező lábikragörcs, időszakos sántítás (40-50 év környékén, kezdődő lábérszűkület jele) esetén ajánlott. A szem ereinek meszesedése, öregkori látásromlás esetén is, nagyon javallott fogyasztani. De minden szemideghártya- (retina) megbetegedés esetén is, körömvirág-pakolással együtt ajánlott.

Még nincs vége a sornak, a teljes cikket a Biosarok blogon találod!

A természet kincsestára - Mi mire jó?

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top