Család

Termékenység és meddőség

A nő két dologért képes mindent megtenni: azért, hogy ne legyen terhes és azért, hogy teherbe essen. Azonban ahhoz, hogy a terhesség spontán módon következzen be, több tényező egyidejű megléte szükséges.

A tudatos családtervezés nagyban növelheti az esélyeket.

Ahhoz, hogy egy nő  természetes módon termékenyüljön meg, a következőknek kell teljesülniük: a férfi és a női ivarsejteknek megfelelő időben, helyen és környezetben kell találkozniuk. Természetesen a gyermekre vágyó  pár ivarszerveinek megfelelő működése (petefészkek szabályos működése, egészséges és átjárható petevezetők, szabályos méhüreg, specifikus fertőzést okozó kórokozók hiánya, illetve a férfi megfelelő sperma lelete és az ideális időben való együttlét) is a teherbeesés feltétele.  

Az utódnemzés amellett, hogy az egyik  legösztönösebb és legtermészetesebb képesség, mégis a terméketlenség sokkal gyakrabban előforduló probléma, mint gondolnánk: a párok 15 %-át érinti. A 15 és 44 év közötti nők 10 % küzd meddőségi problémákkal. A megtermékenyítés kudarcáért 40 %-ban a férfi, 40 %-ban a nő felelős, közös ok 10% százalékban diagnosztizálható, a maradék 10% esetében pedig nem lehet megállapítani az okot. 

Meddőségről akkor beszélünk, ha egy pár 1 éve védekezés nélkül él nemi életet és terhesség  mégsem következik be. Az első sikertelen év elteltével érdemes szakemberhez fordulni, ugyanis az esetek 90%-ában fény derül az okokra. 

A meddőség kezelésére számos módszer létezik. Miután a férfit és a nőt kivizsgálták, és megtalálták a háttérben álló problémát, kiválasztják a megfelelő asszisztált reprodukciós kezelést, amely a tévhittel ellentétben nem minden esetben a lombikprogramot jelenti. 

1. „Terminált együttlét” (ciklusmonitorozás) – ha a kivizsgálás során nem találnak lényeges eltérést, szóba jön a peteérés ultrahangos követése, majd a tüszőrepedés idejének pontos meghatározása után kerül sor az együttlétre otthoni, természetes közegben. Ha a tüszőrérés szabálytalan, lehetséges a petefészek működésének gyógyszeres serkentése (stimulációja). 

2. Inszemináció  – ha a spermiogram nem túl súlyos eltérést mutat, nem megállapítható a meddőség oka, vagy ha a nő nyakcsatornájában elhelyezkedő nyákdugón valamilyen okból nem tudnak átjutni a spermiumok, a tüszőrepedés időpontjában az előkezelt ondót egy vékony műanyag katéter segítségével a hüvely felől a méh üregébe juttatják. Esetleges tüszőérési zavar esetén ilyenkor is gyógyszeresen serkentik a petefészek működését. Az inszemináció általában saját ondóval történik (AIH), de ha a nő egészséges, és a férfi partner ondója súlyos eltérést mutat, lehetséges idegen (donor) sperma használata is (donor inszemináció-AID). 

Amennyibben a fenti két módszer nem vezet eredményre, illetve más jellegű probléma áll a háttérben, úgy a lombik eljárás (IVF: in vitro fertilisatio) következik. 

Évente több mint 250.000 asszisztált reprodukciós kezelés történik, és a babák 1-3 % lombik beavatkozásnak köszönhetően jön a világra.

Március 8. a Nők Nemzetközi Napja, ez alkalomból a mesterséges megtermékenyítés terén komplex szolgáltatásokat kínáló CIRIS Reprodukciós magánklinika (1037 Budapest, Montevideo u. 16/b.)  nyilt napot hirdet minden érdeklődő számára. A nap célja, hogy az érdeklődők első kézből, közvetlenül Közép – Európa egyik legmodernebb IVF klinikájának magasan képzett szakembereitől kapjanak minél teljesebb körű tájékoztatást az egészségügy reprodukciós szegmensének lehetőségeiről és feladatairól.

A “nyílt nap” keretében a látogatóknak elköteleződés nélkül lehetőségük nyílik közvetlenül betekinteni a klinika működésébe és akár – természetesen a legnagyobb diszkréció mellett – térítésmentesen részt venni egyes alapvizsgálatokon.

Nyílt napunkra, bár elsősorban hölgyeknek hirdettük meg, de párokat is várunk, mivel a meddőség – csakúgy, mint a gyerekvállalás – legalább annyira múlik a férfiakon is, mint a nőkön. 

A Nyílt Nap programja: 

• Civil érdeklődők számára a klinika bemutatása: 13-18 óra között.  

Házigazda, kérdéseket megválaszolja: Dr. Vass Zoltán, a CIRIS klinika vezető orvosa és Pápay Nikolett pszichológus. 

A meddőség nem tabu-téma!

Vigyázzunk partnerünkre! 

 • További információ »

 

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top