Utazás

Hazatért Tóbiás, az első magyar fekete gólya

Február 26-án reggel 9 óra előtt néhány perccel leszállt Tóbiás, a keselyűsi bekamerázott feketególya-fészek tulajdonosa. Ezzel idén is övé az első hely, hiszen a legtöbb fekete gólya csak március közepén szokott Magyarországra visszaérkezni.

Rekordgyorsasággal érkezett meg a Gemenci erdőbe Tóbiás, az első fekete gólya Afrikából – olvasható a Gemenc Zrt. közleményében. A Gemenc Zrt. szakemberei az észlelés után elindították a folyamatosan üzemelő webkamerákat, hogy bárki nyomon követhesse interneten a fokozottan védett madaraknak az életét.

Ez is érdekelhet Megnézem

A most megérkezett fekete gólyát 1999-ben gyűrűzték Bogyiszló környékén, a mostani fészektől nem messze. 2000 januárjában Izraelben azonosították a gyűrűje alapján a madarat, majd kilenc évvel később szintén a Jordán folyónál találkoztak vele. Ez a madár 2013 óta erre a bekamerázott fészekre érkezik meg, ami azt jelenti, hogy a születési helyétől, tehát attól a fészektől, ahol kikelt a tojásból, körülbelül 5 km távolságra fészkel.

Zoltán is hazafelé tart

Zoltán, a GPS-jeladóval felszerelt másik fekete gólya is úton van, február 21-én Kartúmtól északra, a Nílus völgyében járt. Azóta nem küldött újabb adatot a jeladó.

Táplálékuk: hal, béka, rovar

A gemenci populáció a világ legnagyobb népsűrűségű feketególya-állománya. A fekete gólyák többsége március 15-e után érkezik meg a faj legnagyobb hazai állományának otthont adó Gemenci erdőbe. Tipikus fészkelőhelyei a tölgy-kőris-szil ligeterdők idős kocsányos tölgyfái. Az egyes párok területhűsége rendkívül változó. Fő táplálékuk az apró hal, béka, rovar.

Az első fiókák május elején jönnek a világra. A kirepülés akár már július közepén megkezdődhet, de zömmel augusztus 10-e körül zajlik. Ezt követően néhány hetet még a fészkelőhely közelében tartózkodnak, majd útra kelnek.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top