Otthon

Pénzt a kukából – Drágán iszunk a fémből

Tudtad, hogy az összes csomagolóanyag közül a fémcsomagolások előállítása terheli legjobban a környezetet, és használja a legtöbb energiát?

Megdöbbentő, például, belegondolni, hogy egy aranygyűrű elkészítése 20 tonna bányahulladékot eredményez. Magyarországon folyamatosan nő az alumínium dobozokból származó hulladék mennyisége: 2007-re elérte az évi 4400 tonnát, az évi egymilliárd alumínium dobozt. Ma például minden magyar évi 100 alumíniumdobozt dob a szemétbe.

Néhány tipp a fémhulladék csökkentésére:

• Vásárláskor a konzerv helyett vegyünk szezonális árut!

• Lekvárt, kompótot, savanyúságot tegyünk el mi magunk télire, természetesen üvegekben.

• Ne használjunk alufóliát, a legtöbb esetben a papírszalvéta, egy textilkendő vagy egy tartós műanyag edény is megteszi.

• A fémtubusos termékek helyett válasszuk az üvegeset (pl. mustár).

• Tisztítószerekből és kozmetikumokból használjunk olyat, ami nem fémpalackos, már csak a hajtógázok elkerülése érdekében is.

A környezet fizet érte először

Külföldön a sörösdobozok visszaválthatók, országtól függően Európában 35-70 forinttal fizetnek többet a dobozokért, amit leadáskor visszakapnak a fogyasztók. Itthon – annak ellenére, hogy a sörök körülbelül fele és a szénsavas üdítők 1-2 százaléka fémcsomagolásban kerül a polcokra – egyáltalán nincs betétdíjas doboz. Pedig az újrahasznosításuk 90-97 százalékkal kevesebb energiafelhasználást, 95 százalékkal kevesebb légszennyezést, körülbelül ugyanennyivel kevesebb vízszennyezést és bányászati hulladékot eredményezne.

Az előállítás költségeit azonban nyilvánvalóan a fogyasztó fizeti meg, ezért nem mindegy nekünk sem, hogy milyen áron készül a csomagolás. Tudnunk kell, hogy a divaton, és a marketingen kívül nincs technológiai magyarázata annak, hogy miért kerül az ital fémdobozba.

A boltban is olcsóbb az „újradoboz”

A drága alapanyag és a kitermelés környezeti problémái miatt kézenfekvő, hogy a fémet csak valóban indokolt esetben – például tartós termékeknél, évtizedeken át használt járművek, épületek elemeiként – használják az emberek, ne pedig eldobható csomagolásként.

Kerüljük a fémcsomagolásokat, mert drágán vetetik meg velünk. Elég, ha megnézzük, mennyibe kerül egy műanyagpalackos üdítő, és ugyanaz fémdobozban. A fémdobozoknál előfordul, hogy a termék árának a fele-kétharmada a csomagolás, miért ne költenénk ezt inkább a tartalomra?

Az elkerülhetetlenül keletkező fémhulladékot gyűjtsük szelektíven. A hulladékgyűjtő szigeteken a szürke tartályba kell bedobálni a fémhulladékot, lehetőleg tiszta állapotban.

A szelektívben a helyük
• a fém italosdobozok (üdítős, sörös)
• a fémkupakok
• a konzervek
• a háztartási kis fémhulladékok (evőeszközök, tiszta alufólia stb.)
Ne dobjuk a gyűjtőbe
• a csipszes zacskókat, a fémszínű csokipapírokat, amelyek megtévesztőek, mert fémnek látszanak, valójában azonban ún. fémgőzölt műanyagok, amelyeknek az újrahasznosítása egyáltalán nem megoldott, előállítása viszont rendkívül szennyező;
• a háztartási gépeket, elektronikai készülékeket veszélyes anyag tartalmuk miatt.

Tipp: még több Zöld Hír a FigyelőNeten: www.fn.hu/zold »
A HUMUSZ (Hulladék Munkaszövetség) honlapja: www.humusz.hu »

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top