Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Montessori vs. Waldorf

bettilia
Létrehozva: 2010. szeptember 12. 21:35

Sziasztok!

 

A gyerekeim még kicsik, de itt, Németországban már óvodás korban be kell íratni őket iskolába, főleg a felkapottabbakba. A lakóhelyünkhöz közel van normál, Montessori és Waldorf iskola is (a Waldorf van a legközelebb). Utánaolvastam, mindkét módszer szimpatikus, de nincsenek itt tapasztalt ismerőseim, akik a gyakorlatról tudnának mesélni. Akinek van tapasztalata, leírhatná, hogy melyik miért jó, miért nem a gyakorlatban.

 

Köszönöm

  1. 2010. szeptember 15. 10:5334.
    Megdumaltuk...
    előzmény:
    Vitosa (32)
    2010-09-15  09:54
  2. 2010. szeptember 15. 09:5733.
    Bocsi! Megőrülök attól, hogy amióta a Mozzilla frissített, a hangulatjeleket nem lehet normálisan beszúrni, ráadásul utána valamiért pirosan ír. Szóval nem direkt piros!
    előzmény:
    Caithleen (31)
    2010-09-15  09:49
  3. 2010. szeptember 15. 09:5432.

    Tudom, hogy nem vitáztál. Pont azért mondtam, hogy ezen nincs is mit vitázni, hiszen azt, hogy nektek miért fontos ez, csak ti tudjátok. 

     

    A válaszaidat köszönöm, hiszen belülről valóban nem találkoztam még ezzel.

     

    A világ pont attól szép és jó, hogy mindenkinek lehetősége van megtalálni azt, ami számára a legjobb és leginkább tetsző. Nagyon unalmas lenne, ha mindenki ugyanúgy gondolkodna. 

    előzmény:
    Caithleen (31)
    2010-09-15  09:49
  4. 2010. szeptember 15. 09:4931.

    Na, en legkevesbe sem vitaztam, ahogy latod: a te kerdesedre valaszoltam, mi is az a plussz, miben is nyilvanul meg a spiritualis neveles, amely szamunkra elso helyre helyezi ezt a pedagogiat. (Ugy ereztem kerdesedbol, ez az oldal nem annyira ismert szamodra.)

     

    Annak pedig (mivel benne elek) hosszu evek ota napi szinten vagyok tanuja,  (pedagoguskent, anyukakent is), hogy mennyire jo es hasznos ez gyereknek, csaladnak egyarant:-)

     

    előzmény:
    Vitosa (30)
    2010-09-14  22:09
  5. 2010. szeptember 14. 22:0930.

    Értem. Ezen értelemszerűen nem akarok és nem is fogok vitázni, elfogadom, hogy te így gondolod.

     

    Mindenesetre továbbra is azt gondolom, nem minden gyereknek ez az optimális módszer. Személyesen is hallottam, és a neten is olvastam már, olyan véleményt, hogy a gyerek nem érezte jól magát ebben az iskolában, majd a hagyományos iskolában szárnyakat kapott. Ezért mindenkinek meg kell találni a számára leginkább megfelelőt. 

     

    előzmény:
    Caithleen (29)
    2010-09-14  21:54
  6. 2010. szeptember 14. 21:5429.

    Az antropozofiai hatterre gondolok termeszetesen, amely az egesz Waldorf pedagogia szellemi allapja, hattere.

    A W. iskolakban nem kizarolag "fejneveles" tortenik, legalabb akkora hangsulyt kap az erzelmi intelligencia fejlesztese, amely mint tudjuk sokkal biztosabb utravalo a kesobbi sikerekhez, mint az informacio oktatas.

    Nekem nagyon szimpatikusan valosul itt meg a fej-kez-sziv parhuzamos pallerozasa peldaul. Kimondottan effektiv a gyerekek szempontjabol a termeszet korforgasahoz, kereszteny unnepi kor eves ritmusahoz igazodo kurrikulum, tanev. Rengeteget profitalnak a kulonbozo muveszeti agak hangsulyos jelenletebol, hogy elso pillanattol jelen van a kepzomuveszet, zene, drama az eletukben. Nem passzivan, hanem tevolegesen. Gondolom, ezek pozitivumai nem kerdojelesek senki szamara az EQ fejlesztese szempontjabol.

     

    Nos, ezek azok (es persze sok mas plussz), amiket en nem nagyon talaltam meg a tobbi alternativ megkozelitesben.

    előzmény:
    Vitosa (28)
    2010-09-14  20:15
  7. 2010. szeptember 14. 20:1528.

    Spirituális nevelés? Mire gondolsz?

     

    Ahogy írtam is, én egyik módszert sem szeretném a gyermekemnek, hanem a hagyományos iskolát úgy, ahogy korábban leírtam. Ilyen nyitott gondolkodású tanítónénit fogok keresni a kisebbik lányom számára. 

     

    Feuerstein professzor módszere nagyon jó, és fantasztikus lehetőségeket látok benne. Ezt Nild-terápia néven tanítják jelenleg. 

    http://www.hetek.hu/hatter/200710/csodalatos_elme

     

    De sok oldalt találsz még erről a neten, ha érdekel.

     

    előzmény:
    Caithleen (27)
    2010-09-14  19:30
  8. 2010. szeptember 14. 19:3027.

    A Waldorf nem megengedobb, mint a tobbi alternativ megkozelites! Ez az egyik "kozhiedelem" azok reszerol, akik nem ismerik belulrol. Ha ugy erzed, a lanyodnak valoban szukseges neha a "hatsojat rugdosni", meg onfeju, akkor nem feltetlenul jobb a Montessori (mas szempontbol lehet, te ismered a csemetedet;-). Ajanlanam figyelmedbe lodarazs hozzaszolasait korabbi W-os topikbol. Tobbek kozott o emlitette Dr Piko Bettina egyetemi docens eziranyu felmereset, melynek ez az egyik konkluzioja.

     

    Mint az imént is utaltam rá, félreértés, hogy a waldorf kimondottan megengedő lenne.

    A waldorf a jelenleg hazánkban működő alternatív oktatási módszerek közül a legkevésbé megengedő!

     

    (Szakirodalom: Pikó Bettina felmérése) 

     

    Ez igy remelem nem plagium:-) Lodarazstol ideztem:-)

     

    Nekem szemelyes tapasztalat alapjan nem volt ovis szinten szimpatikus a Montessori (angolszasz teruleten dolgoztam benne alkalmi alapon), de iskolas szinten nem ismerem. El tudom kepzelni, hogy iskolasoknal tenyleg jol es hatekonyan mukodik. Amiben nekem a Steiner/Waldorf iskolak egyertelmu plusszot nyujtanak, a spiritualis neveles.

     

    Melyik az az iranyzat egyebkent, ami a legvonzobb szamodra?

    előzmény:
    Vitosa (23)
    2010-09-14  14:02

Címlap

top