Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Ti hogy díszítitek?-méz es

Torolt_felhasznalo_437106
Torolt_felhasznalo_437106
Létrehozva: 2007. november 14. 14:35

Sziasztok!

Életemben most csináltam előszőr karácsonyi mézes sütit (ez most a főpróba). A süti stimmel is, viszont a díszítéssel gondban vagyok...

Ti hogy csináljátok? Tojásfehérjével vagy vízzel keveritek össze a porcukrot? Sűrűre vagy inkább kicsit hígabbra csináljátok?

Aztán mibe töltitek? nejlonba vagy van vmi spéci cucc? Nekem sehogy nem sikerül: hol túl nagy lyukat vágok a zacsira, hol kicsit, hol jön belőle, hol nem, ettől aztán az egész tök randa (pedig a fejemben olyan szépek lennének   )

Várom a javaslatokat. Nem biztos, hogy itt leszek, mert a Manócska már unja az építőkockáit, ettől függetlenül szívesen veszek minden jótanácsot.

  1. 2007. november 16. 09:50101.
    Szerintem meg sose késô!! Jövô karácsonykor már több mintád lesz! Amúgy pogácsaszaggatóval ha csinálsz köröket, abba bármit rajzolhatsz. Állatokat s, a kicsi imádni fogja. De virágot , csillagot, bármi mást is!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_437106 (99)
    2007-11-16  09:46
  2. Torolt_felhasznalo_437106
    Torolt_felhasznalo_437106
    2007. november 16. 09:48100.
    Erre én csak annyit írok, hogy reggel meglepődve láttam, hogy a még díszítetlen mézeskalácsból valahogy nem annyi van, mint amennyit tegnap sütöttem, gondolom a férjem vitt magával munkába. Még jó, hogy holnap nem meg, a végén nem marad egy sem, amin gyakorolhatok.
    előzmény:
    vezsuzsi (97)
    2007-11-16  09:44
  3. Torolt_felhasznalo_437106
    Torolt_felhasznalo_437106
    2007. november 16. 09:4699.
    Hát én ezt most elcsesztem, mert sosem gondoltam, hogy nekem valaha is ilyenre lesz szükségem.
    előzmény:
    vezsuzsi (96)
    2007-11-16  09:43
  4. Torolt_felhasznalo_437106
    Torolt_felhasznalo_437106
    2007. november 16. 09:4598.

    Szia!

    Tudtál beszélni a kiadóval? Olyan jó lenne....

    Egyébként pedig tényleg szép dolog a mézeskalács, kár, hogy nem éreztem rá kicsit előbb az ízére (konkrétan is meg átvitt értelemben is). Bár én régen semmiféle süteményt nem készítettem, csak amióta igazi család vagyunk, azóta érzem úgy, hogy ez is hozzátartozik. Sütisütés, kenyérsütés (nem gépben), házi gyümölcslé...Mióta a manócska is velünk eszik, azóta érzem igazán fontosnak, hogy tudjam: mi van az ételünkben.

    Mindig azon gondolkozom, hogy Amerikában egy csomó olyan család van, ahol az anyuka egyáltalán nem főz...Brrrr

    előzmény:
    csirri (94)
    2007-11-16  09:37
  5. 2007. november 16. 09:4497.
    Szia,Köszi! Tegnap sütöttük, ma írom. Holnap visszük ajiba. Muszáj, hogy maradjon!!!
    előzmény:
    csirri (95)
    2007-11-16  09:41
  6. 2007. november 16. 09:4396.
    Szia! Évek alatt gyüjtögettem össze. Lidl,plus,tesco, vásárok. Ha látok vmi újat megveszem. Vmire jó lesz alapon.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_437106 (91)
    2007-11-16  09:16
  7. 2007. november 16. 09:4195.
    Szia Zsuzsi! Nagyon ügyesek vagytok!!!  Jók a segítségeid!Látom a fotón, hogy már jól megy a dolog, az íróka is pont olyan állagú, mint kell Maradt belőle mára? 
    előzmény:
    vezsuzsi (89)
    2007-11-16  09:06
  8. 2007. november 16. 09:3794.

    Nem akartalak bántani, bocs, ha úgy érezted .... Csak azért írtam le, mert ha valaki nekiáll négy tojásfehérjéből megcsinálni, akkor még az unokája is abból fog dolgozni  

    Persze, hogy más, mint a bolti, sokkal finomabb, mert benne van az, aminek benne kell lenni, nem pedig mindenféle más anyag, amivel pótolják az igazit csak azért, mert olcsóbb...Csak azért írtam, hogy olyan, mint a bolti, mert így tudtam kicsit megmagyarázni, hogy mi is ez tulajdonképpen...

    Nem akarok senkit bántani, irányítani, stb., csak segíteni a saját tapasztalataimmal. Vagy megfogadja valaki, vagy nem, az ő dolga. Annak tudok a legjobban örülni, amikor valaki azzal jön, hogy a segítségemmel végre sikerült megcsinálnia a mézest olyanra, mint szerette volna.

    Azt szeretném, ha a mézeskalács ott lenne minden család karácsonyfáján, ünnepi asztalán, ha nem veszne el a sok idegen, külföldről újított szokás, ünnepi fogás között és ha még a gyerekeink is készítenék a saját gyerekeiknek, unokáiknak. Ezt pedig csak úgy érhetjük el, ha a mai anyukákkal megismertetjük, segítünk nekik, hogy sikerélmény legyen a mézesezés, ne pedig kudarc. Ha pedig az egész család együtt ügyködik a konyhában a mézeskalács körül - az a legjobb dolog A gyerekek nagyon szeretik készíteni is, megenni is és ez is nagyon jó, mert sokkal egészségesebb, mint bármelyik csoki. Ha pedig otthon készül, akkor a legjobb, mert tudjuk mi van benne.... 

    Az már csak hab a tortán (ill. stílszerűen a mézeskalácson...), hogy én is sokat tanulok abból, amiket másoktól olvasok 

    előzmény:
    gleila (85)
    2007-11-15  19:38
  9. 2007. november 16. 09:2993.
    nagyon szepek 
    előzmény:
    vezsuzsi (89)
    2007-11-16  09:06
  10. Torolt_felhasznalo_437106
    Torolt_felhasznalo_437106
    2007. november 16. 09:1892.
    Na igen, ilyenkor egy picit sajnálom, hogy nem Pesten lakunk. Amúgy nem!
    előzmény:
    csirri (90)
    2007-11-16  09:16
  11. Torolt_felhasznalo_437106
    Torolt_felhasznalo_437106
    2007. november 16. 09:1691.

    Nagyon jók! Én is sütöttem még tegnap, csak annyira kár, hogy apró részletekben tudom csinálni (időhiány).

    Sütikiszúrókat ti hol vesztek? Én a Tescoban csak egy csomagot találtam, abban is csak 4 darab forma volt. Pedig olyan jó lenne más alakokat is csinálni. Bár tegnap kipróbáltam a papírsablonos dolgot, elég macerás, vagy én rajzoltam túl bonyolultakat?

    előzmény:
    vezsuzsi (89)
    2007-11-16  09:06
  12. 2007. november 16. 09:1690.

    ..sőt úgy is lehet, hogy üresen megsüti az ember a mézest, aztán az írókából tesz rá kicsi pöttyöt és abba nyomja bele egyesével, valamilyen minta alapján a színes cukorgyöngyöcskéket. Így lehet pl. a fenyőfa alakból karácsonyfát "varázsolni". Még girland-mintát is lehet így csinálni: körberajzoljuk a fenyőt, keresztben íves vonalakat rajzolunk rá (ahogy a girland lóg a karácsonyfán), hagyjuk megszáradni, majd közvetlenül a vonal mellé rakunk kicsi pöttyöket és belenyomjuk a színes cukorszemet. Én ezt csipesszel szoktam művelni... Lehet így kirakni kis virágmotívumokat is, stb. Jó móka igazán!

    Budapestieknek, vagy aki arra jár és még nem tudja: a Nagycsarnokban, az alagsorban van egy nagy fűszerbolt, ahol nagyon szép dekorcukrokat lehet kapni. Ezüst-arany-színes, különböző méretű golyócskákat, apró, piros szív alakú, meg virág formájú, stb. Ja, és ott érdemes megvenni az őrölt szegfűszeget is, ott a legolcsóbb - és mindig van. És ott vannak mindenféle magvacskák is, amit rá lehet sütni a mézesre. És még ezer, nagyon érdekes dolog, aminek a feléről se tudja az ember, hogy mi....   

    előzmény:
    héroine (84)
    2007-11-15  17:38
  13. 2007. november 16. 09:0689.
    Sziasztok! Na készülnek az elsôk. Lassan mert 2 "segítségem" is van.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  14. 2007. november 16. 07:3888.
    Egyetértek!! Én is diszítek majd. Térjünk vissza képekkel!! És mézeskalácsot adni, kapni, enni jóóóóó!!!
    előzmény:
    andipandik (87)
    2007-11-16  06:49
  15. 2007. november 16. 06:4987.
    Amugy tisztelettel jelentem, az este befejeztem a sutest A hetvege a diszitese lesz.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  16. 2007. november 16. 06:4886.

    Sziasztok!

    Kedves Csirri, nagyon egyetertek azzal, nincs olyan, hogy valaki 0 kezugyesseggel rendelkezik. Feljeszteni kell es tenyleg, sokan az elso kudarc utan leteszik a fegyvereket, eldontik, hogy ok keptelenek erre a feladatra. Sajnos sokszor azert is tortenik, mert a kornyezetukbol valaki mindentudo nagyokos lehurrogja a munkajat. Amikor eloszor keszitettem mezest, voltak "kedves" megnyilvanulasok, hogy a vonalak nem eleg egyenesek es hogy latszik kezdo vagyok, majd talan evek mulva jobb leszek. Szerencsere nem olyan a habitusom, hogy az ilyen rosszindulatu megnyilvanulasok elkeseritsenek. Foleg azert nem, mert a mezes, az olyan "szeretet suti", mert alkalmi sutemeny es azok az alkalmak mikor keszitjuk mind szeretetrol szolnak. Azert szeretet suti mert sokan tudjuk egyszerre csinalni, osszehozza a csaladot, a barati kort, minden darabjaba a lelkunket tesszuk, minden darabjat kulon "szeretgetjuk". Es nem utolso sorban szeretettel ajandekozzuk, vagy az unnepek elmulasa utan 1, 2 honappal amikor eszegetjuk feleleveniti bennunk azokat a szeretetteljes pillanatokat.

    Ezert uzenem mindenkinek aki mezest sut es azert van elkeseredve mert a diszites nem sikerult, ne tegye, mert vegul is nem arrol szol. Akinek ajandekozzuk, vagy akit megkinalunk vele remelhetoleg a szimbolumot latja majd benne, a szeretet szimbolumat. Akinek meg jar a szaja hiaba max jovore nem kap

    előzmény:
    csirri (81)
    2007-11-15  15:56
  17. 2007. november 15. 19:3885.

    Szia!

    Én ezzel szoktam zacskóból megrajzolni a mintákat, én nem írtam,hogy írókáé, én csak egy egyszerű háziasszony vagyok.

    Nekem nem lesz márványos , szerintem más mint a bolti, legalább is  amit én ettem.

    Az biztos,hogy sok lesz belőle.

     

     

    előzmény:
    csirri (82)
    2007-11-15  16:01
  18. 2007. november 15. 17:3884.

    sziasztok! csak egy ötletet adnék: a Mc Donald's Café pultjában láttam olyan sütit, amin a díszítés, a kis csokidarabkák csillag alakúak voltak nagyon guszta volt, ünnepi hangulatot árasztanak a kis csillagok, és sztm dekoratív is.

    mi legalábbis úgy is szoktunk itthon díszíteni h a habra szórunk ilyen kis pici cukorszórást v mit de bele is lehet kicsit nyomni és úgy megsütni

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  19. 2007. november 15. 16:5183.
    Sziasztok!
    Köszönöm mindenkinek a válaszokat, meg a tanácsokat, hétvégén, ha minden jól megy nekigyűrközöm, ha mutogatásra méltó lesz a végeredmény, akkot fotózok is...most megyek, és begyúrom a tésztát....
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  20. 2007. november 15. 16:0182.
    Igen ez a máz receptje, amibe a puszedlikat befogatják, de nem az írókáé! Négy tojásfehérjéből olyan sok lesz, hogy az hihetetlen! Arra jó, hogy minden oldalról bevonja a mézest. Ez az a márványos bevonat a bolti mézesen.
    előzmény:
    gleila (80)
    2007-11-15  15:42
  21. 2007. november 15. 15:5681.

    Szia! Sajnos nekem is csak 1-2példány van belőle, ma próbáltam hívni a kiadót, de nem tudtam velük beszélni, hogy van-e még nekik. Ha igen, akkor hozok el, itt többen is szeretnének belőle.

    A csokibamártás nem rossz ötlet, a könyvecskémben is le van írva. Szerintem ne színes cukorba mártsd, sokkal szebb, finomabb és főleg egészségesebb, ha csokibamártás után ezek közül valamelyikben hempergeted meg:

    Lábaskában, szárazon piríthatod beforgatás előtt: szezámmag (szerintem ez a legfinomabb mind közül, szép világosbarnásra pirítva), durvára vágott dióbél, szeletelt mandula, hántolt napraforgó, durvára vágott tökmag.

    Rögtön hasznákható, pirítás nélkül a kókuszreszelék.

    Mindegyik nagyon finom, mutatós. Szerintem sokkal szebbek, mint a színes cukor. Ezekhez nem is figurákat szoktam szaggatni, hanem különböző dolgokat "gyurmázok": vékonyra sodort hurkákból fonatokat (ezeket tovább lehet alakítani mondjuk perec alakúra, görbebottá (ezt lehet kicsit nagyobbra, elég nagy hajlítással, aztán csak a végét bemártani-hempergetni és a görbe részénél fogva felakasztani a fára.) szívvé, stb.), csigákat, gyűrűket (ezeket is lehet rögtön az ágra fűzni a lyukon keresztül) stb. Elég félig bemártani a csokiba, és meghempergetni. Miután ráköt a csoki tűvel-cérnával át lehet fűzni és már mehet is a fára. Nagyon mutatós! Ajándéknak is csodaszép egy szép dobozkában vagy mondjuk egy szép tálon, vagy fonott kosárkában, celofánbatyuba csomagolva.

    Olyat én még nem láttam, hogy valakinek 0 lett volna a kézügyessége! Olyat viszont már igen, hogy valakinek egyszer valami nem sikerült, aztán elkönyvelte magát, hogy ügyetlen. És ehhez ragaszkodik is, nem is próbál változtatni.... Mindent gyakorolni kell, ezeket a dolgokat is. Hiszen írni-olvasni se tudtál, sokat gyakoroltad, amíg ment, ugye? Miért lenne ez másképp a kézzel művelhető dolgokkal??? Szóval: bátorság! A mézesnél amúgy sincs sok rizikó: ami nem annyira szép még pont olyan finomy, mint a mesterien sikerült!   

    előzmény:
    PetraPanna (77)
    2007-11-15  14:10
  22. 2007. november 15. 15:4280.

    Anyúkám mézeskalács máza:

    Gőz fölött 4 tojásfehérjét 40 dkg szitált porcukorral felverni és 1/2 citrom levét hozzáadni a végén. Nagyon jó állagú lesz és a citromtól kicsit fényes.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_437106 (1)
    2007-11-14  14:35
  23. 2007. november 15. 14:4379.
    Koszonom
    előzmény:
    giza55 (68)
    2007-11-15  13:33
  24. 2007. november 15. 14:3878.

    Koszonom

    Mindig bekentem a feluletet, soha nem pergett le...talan nem kene bekenjem?

    A magvas otletet koszonom, a tavaly ota keszulok olyant fabrikalni, de valahogy meg nem jott ossze... tudod mennyire idoigenyes dolog a szep mezes

    előzmény:
    csirri (55)
    2007-11-15  10:14
  25. Torolt_felhasznalo_342372
    Torolt_felhasznalo_342372
    2007. november 15. 14:1077.

    Kedves Csirri!

    Szívesen megvásárolnám az általad írt Mézeskalács c. művedet! Hogyan juthatnék hozzá? Fantasztikus dolgokat készítesz! Az én kézügyességem szinte a 0-val egyenlő! Nekem sem sikerül sosem a máz. Ezért arra gondoltam, az idén nem is kísérletezem vele, hanem felolvasztott csokoládéba mártom a mézes egyik felét, arra pedig színes cukrokat szórok. De az ötleteidet szívesen kipróbálnám!  

    Köszönöm!

    előzmény:
    csirri (22)
    2007-11-14  15:12

Címlap

top