Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Kert

Kertember
Létrehozva: 2007. szeptember 26. 08:10

Sziasztok!

Segíteni szeretnék mindenkinek, aki a kert gondozása, építése során szakmai támogatásra szorul. Bátorítok mindenkit, hogy kérdezzen, mert sokszor egy tanács elég ahhoz, hogy megmentsük legféltettebb növényünket, vagy pénzt spóroljunk a helyes gondozással, kivitelezéssel. Bátorítok mindenkit, hogy válaszoljon, mert tudni igazán csak a gyakorlatból lehet. Aki kertészkedik az tapasztal is, ne szégyellje ezt mással is megosztani, mert másnak ez kincs lehet. Várlak benneteket a virtuális kertünkbe.

Kertember

  1. 2007. szeptember 27. 16:2476.
    Gyönyörű ez a babarózsa. Még nem is láttam ennyire sok virággal.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_933435 (71)
    2007-09-27  08:46
  2. 2007. szeptember 27. 12:5175.
    Nagyon szép a babarózsád
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_933435 (71)
    2007-09-27  08:46
  3. 2007. szeptember 27. 11:2574.
    Szia!
    De gyönyörű a babarózsád!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_933435 (71)
    2007-09-27  08:46
  4. 2007. szeptember 27. 11:1973.
    Köszönöm a válaszodat!
    A geotextiliát, hát csak nézegettem , de nekem nagyon drága volt!
    előzmény:
    Kertember (70)
    2007-09-27  07:29
  5. EU
    EU
    2007. szeptember 27. 10:3772.
    Szia Kertember!
    Mar regota olvasom a kertes topikokat, amiben tanacsokat adsz. Rengeteget segitettel eddig is.
    Mi ezevben koltoztunk kerteshazba...eddig csak gondoztuk a kertet, hogy minel tobb tapasztalatot szerezzunk. Most viszont itt az ideje, hogy sajat izlesunknek es szokasainknak megfeleloen alkitgassuk is.
    A rozsak atultetesevel kacsolatban lenne kerdesem.Van kb. 30-35 to rozsa, amit at kell ultetnem, mert rossz helyen vannak. A teruletet mar kijeloltuk nekik, ami szep napos es szellos. Kerdes...milyen mely es milyen szeles arkot kell asni nekik? Es mikor erdemes atultetni?
    Mas:
    1. A fuksziat hogy kell teleltetni? (Nem Mo-on, hanem Normandiaban, ahol telen nincsenek nagy hidegek)
    2. A hortenziaval mit kell csinalni es mikor?
    előzmény:
    Kertember (70)
    2007-09-27  07:29
  6. Torolt_felhasznalo_933435
    Torolt_felhasznalo_933435
    2007. szeptember 27. 08:4671.

    A fenyő is már vagy 27 éves, a párját már  3 éve kivágtuk, mert felkopaszodott. Sajnos erre is ez a sor vár.

    Akkor lehet, hogy az enyémeknek az a baja, hogy még télen is virágzik a szoba ablakban és nyárra már kimerül???  Pedig tápozom is és a visszavágást is elvégzem tavasszal. A pincénk pedig elég hideg, néha még a víz is megfagy lennt a vödörben, ezért nem tudom ott teleltetni 

    Azért köszönöm 

    előzmény:
    COLI47 (47)
    2007-09-26  12:16
  7. 2007. szeptember 27. 07:2970.

    Szia!

    A rózsák átültetésével, ha tudzs, akkor még várj. Perzse, ha a fű miatt nem tudod halasztani, akkor meg kell őket metszened. Sajnos nem látom, hogy emkkorák a tövek, de 1/3-át minimum le kell vágni, de 50%-ának is nyugodtan nekimehetsz. Persze nem fűnyíróelv szerűen, hanem ahogy azt kell. Tegnap szó volt itt a metszésekről, gondoltam hozzászólok, de erről talán majd a tél folyamán kellene beszélnünk, nehogy elfelejtsük mire elérkezik a metszés ideje. Szóval metszés követően átültetheted őket.

    Gyomot Glialkával, vagy a hozzás hasonló Fozáttal tudod jól kiírtani. Ez a két szer kivisz mindent, még a füvet is. Vannak szelektívek, amik csak a kétszikű gyomokat írtják ki, ezek a füvet megkímélik, de vele együtt a többi egyszikű gyomot ii, így a tarackot, csillagpázsitot és a muharokat is.

    Füvet október 20-ig telepíthetsz. Az őszi füvetés legkésőbbi időpontját az dönti el, hogy ki tud-e még kellni a fagyok beálltáig. Ha ugyanis kikel, akkor már a gabonához hasonlóan át is tud telelni, sőt lassan tud fejlődni is.

    Fenyőkéregből az általad említett ok miatt a nagyszeműt ajánlom. Ezek olyan méretűek, hogy csak orkán tudja őket elfújni, az pedig a növényt is elviszsi vele együtt. Mást nagyon nem javaslok, mert megvannak a hátrányai is. Egyet szoktak még csinálni, a cserjefoltok alá (ültetés előtt) geotextiliát terítenek. Ezen nem jön át a gyom.

    előzmény:
    tűztövis (68)
    2007-09-27  06:50
  8. 2007. szeptember 27. 06:5269.
    Ja és még valami, a rózsák közé mit szórhatnék, ami elnyomja a gyomot?
    Próbáltam a fenyő kérget, de azt a szél elfújta, és tele lett vele a kert.
    előzmény:
    Kertember (67)
    2007-09-26  20:22
  9. 2007. szeptember 27. 06:5068.
    JÓ REGGELT MINDENKINEK!

    Szia!
    ahol a rózsaágyásom van , alatta nogyon elgyomosodott a fű, a rózsák között nagyon nehéz a fűnyírót tologatni.
    Most uj rózaágyást szeretnék csinálni, a meglévő rózsák átültetésével.
    kérdésem: nem korai ez még? hisz a rózsák most pompáznak csak igazán.
    azért gondoltam a mostani telepítésre, mert az elgyomosodott füvet kiszeretném égetni, és a helyére másikat vetni.
    Ha most levegyszerezem a füvet, akkor kb.két hét mulva lehet ujat vetni, ha jól tudom a helyére.
    Milyen vegyszert tudsz ajánlani a gyomos fű kiégetésére?
    És az uj vetésére már nem lesz későn idén?

    Köszönöm
    előzmény:
    Kertember (66)
    2007-09-26  20:19
  10. 2007. szeptember 26. 20:2267.
    Nagyon szép a kaktuszod, a hófehér nárcisz is csodás. Most rendeltem, nekem eddig még nem volt ilyenem. Fantasztikusan tisztán fehér.
    előzmény:
    eva1234 (65)
    2007-09-26  20:15
  11. 2007. szeptember 26. 20:1966.

    Sziazstok!

    Tervem szerint, no és ahogy időm engedi, szeretnék feltenni ide aktuális és érdekes dolgokat, legalábbis, amit én annak tartok, vagy amit kértek tőlem. Nos most néhány olyan dolgot említenék meg, amit most ősszel érdemes, vagy kell végezni a kertben. Ezek:

    - Szamóca, vagy eper telepítése. Ahhoz, hogy jövőre már teremjen most kell palántázni (augusztus-október eleje). Így még idén begyökeresedik, megerősödik elkezdi rozettáját fejleszteni.

    - Gyeptelepítés legjobb időszaka is most van (szeptember-október 20), mivel most a legtöbb a természetes csapadék, napközben nincs forróság, így a kelés is sokkal egyenletesebb, jobb, tavaszra megerősödik a fű, a gyomok is most kelnek fejlődnek a legkevésbé, jelentős részük ki sem kel.

    - Gyümölcsfák ültetése is ősszel van, szintén a természetes csapadék miatt, a gyökere megerősödik a hajtásnövekedés idejére, nincs rajtuk levél, ami azért jó, mert nincs aktív vízfelvétel, így nem szárad ki a növény fás része.

    - Tavasszal virágzó kert kialakítása, hagymás virágok ültetése.

    - Évelő virágágyak átalakítása, idős tövek szétszedése, évelő virágok ültetése.

    - Szervestrágyázás.

    - Növények telelésre felkészítése, téli pihenőjük megalapozása.

    - Dézsás, balkon növények telelő helyre hordás, felkészítés a telelésre.

    - Beltéri cserepes növények átültetése.

    - Zöldségeskertbe áttelelő borsó, hagyma, mák vetése.

    - Díszcserjék, díszfák, örökzöldek ültetése.

    - Nagy kerti fák cserjék (túlkoros növények) átültetése (akár 8-10 éveseket és 4 méter feletti magasságúakat is).

    - Ja és hamarosan felölti őszi ruháját a természet. Néhány fa, cserje már elkezdett színesedni. Csodás élményben lehet része annak, aki kirándulásra adja fejét.

    Emelett még sok hasznos dolgot kell most elvégezni. Ha valamelyik téma bővebben érdekel benneteket, akkor részletesebben írok róla.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  12. 2007. szeptember 26. 20:1565.

    Csak a poén kedvéért írtam be a sztorit gondolom nem ez a jellemző.
    Tipp: a környékünkön pár házon csodálatos futómuskátli-özönt láttunk a teraszokon. Közelebb mentünk és kiderült hogy két sorban vannak, vagyis egy sor láda a korlát tetején és egy sor lelógatva kb 50 cm-re. A felső úgy ránő a másikra, hogy takarja a ládákat, így majd 1 méter szélesen csak a virágtengert lehetett látni. (Pár tő azért kellhet hozzá! )
    előzmény:
    COLI47 (63)
    2007-09-26  18:36
  13. 2007. szeptember 26. 18:4464.

    toszigálom a felhőt!
    előzmény:
    Kertember (54)
    2007-09-26  13:07
  14. 2007. szeptember 26. 18:3663.
    Szia! Nem rossz!! Lehet,hogy a képeken az a muskátliözön is sok helyem mű ?-hát gyönyörködjenek benne, nekem nem kellene így, az ziher. Amit én láttam,ott álltam mellette,valódi volt és szépen előhajtatva. No azért ott sem olcsó- legalábbis nekünk.   Szia   COLI
    előzmény:
    eva1234 (60)
    2007-09-26  15:26
  15. 2007. szeptember 26. 18:3162.
    Kösz az ötletet elgondolokodom rajta, tavasz előtt biztosan nem érdemes megcsinálni, de gesztenyehullás előtt fel kellene szedni, mert 4 gesztenyefa hullatja ide (legalábbis részben) a termését, és a megszáradt tüskés burok az állatok lábában, szőrében kötne ki.

    Itthon megnéztem a könyvet:

    PISTIKÉT szobában is át lehet teleltetni a visszavágott töveket, de célszerűbb a dugványokat. (Mondjuk ez az ami nekem nem sikerült, de másnak ettől még bejöhet. A verandás tippet öregasszonyoktól hallottam, állítólag régen a parasztportákon sokan tartották.)

    KÚSZÓ MUSKÁTLI: A tavaszi dugványok nyár elejétől már virágoznak.A hosszú hajtásokat kötözzük támasztékhoz és úgy teleltessük.
    előzmény:
    Kertember (61)
    2007-09-26  17:16
  16. 2007. szeptember 26. 17:1661.

    Szia!

    Részemről a kavics szórást nem ajánlanám, mert közé folyós ürüléket nem tudod kiszedni közüle, és a kavics fel sem szívja, nem közömbösíti, sőt még csúnya is lesz tőle. Lehet, hogy jobb szolgálatot tenne a nagyszemű faapríték, vagy fenyőkéreg. 10 cm vastagságban terítve. Könnyen fel tudod szedni a kutya ürüléket, a nyusziké pedig gyorsan eltűnik. A szagot is jól elfedi, nem is koszolódik, legalábbis nem látod és évente olcsón, könnyen tudod felújítani elég 2-3 cm-es felületrítés. A gesztenye apró hulladékai is jól elvegyülnek benne.

    előzmény:
    eva1234 (56)
    2007-09-26  13:17
  17. 2007. szeptember 26. 15:2660.
    Sógorom akart anyósnak Ausztriából futómuskátli-hajtást kérni, mert az valami csodaszép volt. Közelről derült csak ki hogy mű!
    előzmény:
    COLI47 (59)
    2007-09-26  15:08
  18. 2007. szeptember 26. 15:0859.

    Szia!

    Megmondom neked őszintén, a futómuskátlihoz nem igazán érte.Egyszer volt a régi házunk erkélyén-olyan 9 m hosszban végigraktam,úgy vettem.S mikor az első szélvihar után tele volt vele a szomszéd udvara,fel is adtam. Pécsen a nagynénémnek van sok, azt mondta egyszer, hogy csak hűvösebb de világos előszobába teszi be,tavasszal metszi vissza,s még egy nyáron szép.Aztán tejfölöspoharakba dugdoz nyár végén kis hajtásokat, s a harmadik évben már azt ülteti a kütyükbe, új muskátliföldbe. S az is ott gyökeresedett neki az előszoba ablakában- de hol van már fűtetlen 10-15 fokos helyisége az embernek? Meg még a csilláron is tejfölös pohár volt- no akkor mondtam,majd ha úgy élünk mint az osztrákok,ahol láttam ,hogy jön a virágos kocsi-még a korlátra is felrakták májusban az ismerősöm erkélyére-otthagyták a tápot hozzá, s ősszel ment a szemétbe az egész.Csak fizettek és ennyi.No azóta én ezt meghagyom nekik,az is az igazi hazája.

    Persze ha nekünk szép, nagyobb a sikerélményünk, próbáld meg.

    Szia,üdv: Coli

    előzmény:
    tűztövis (51)
    2007-09-26  12:38
  19. 2007. szeptember 26. 14:0558.
    Köszi!
    Sajnos akkor ez nem jött be.
    Tanácstalan vagyok. Szeretném ha szép és tisztántartható lenne.
    előzmény:
    hilad (57)
    2007-09-26  13:31
  20. 2007. szeptember 26. 13:3157.
    Nekünk van egy közép minőségű lombszívónk ami az apróbb könnyű kavicsokat is felszívja. A párom szokta néha használni, ritkán mert csak a száraz avart jó szívni vele,különben tele lesz földdel.
    előzmény:
    eva1234 (56)
    2007-09-26  13:17
  21. 2007. szeptember 26. 13:1756.
    Javítson ki valaki ha rosszul tudom, de futómuskátlit nem vágjuk vissza se ősszel se tavasszal, ezért is sokkal nehezebb teleltetni mint a simát.
    (Letörik magától miközben hurcolod! )

    Nekem is lenne kérdésem: az előkertünkben állatok élnek, 2 kutya, 2 nyúl,
    vagyis se fű, se virág nem marad meg másfél méter alatt.
    A csupasz (illetve kakikkal tarkított) föld és beton nem túl felemelő látvány, térkőre nincs pénzünk.
    Arra gondoltam, hogy felszórjuk mosott kaviccsal, abból a kutyusokét még ki lehet szedni, a nyusziké meg majd "alászáll".
    DE: tele az utca gesztenyefával, ennek következtében hol a virágszirmot, hol a ragacsot, gesztenyét, levelet söpörjük.
    Szóval - lombszívó felszedi-e a gesztenyét és otthagyja-e a kavicsot?
    Jobb ötlet?
    előzmény:
    tűztövis (51)
    2007-09-26  12:38
  22. 2007. szeptember 26. 13:1055.

    Vérvirág - Haemanthus katharinae

    Vágyódom egyre.

    előzmény:
    lesana (53)
    2007-09-26  13:02
  23. 2007. szeptember 26. 13:0754.
    Tolj a nap elé felhőt . Jó kérdés. Gondolom egy mobil árnyékoló háló segíthet valamit. Esetleg egy ritkább levelű fafajt, vagy nagyobb cserjét ültess mellé.
    előzmény:
    tűztövis (52)
    2007-09-26  12:44
  24. 2007. szeptember 26. 13:0253.

    köszönet a topikért!

    néhány éve még megszállottan növényeztem, vásároltam, szaporítottam, telepítettem a zöldféléket. sőt, alkalomadtán nem átallottam dugványt, szaporulatot csórni  

    mostanában sajnos kevesebb időm van, tudásom is megkopott, de ha tudok, szívesen adok tanácsot is. egyelőre azonban én szorulok segítségre.

    van egy növénykém, amit ajándékba kaptam. a barátnőm úgy adta oda, hogy napvirág. semmi mást nem tudott róla. azt is úgy kellett kitapasztalnom, hogy télen alacsony hőmérsékleten, alig öntözve kell tartani. mellékelek róla képet (ha sikerül). ha valaki felismeri, tudja a tudományos nevét, legyen szíves bemutatni őt!

    előzmény:
    Kertember (1)
    2007-09-26  08:10
  25. 2007. szeptember 26. 12:4452.
    Szia Kertember!

    Nagyon tetszik a mimóza virágzata, de nálunk déli fekvésű a kert , és nyáron a nagy melegben sajnos az uj hajtások leégtek!
    Ez volt az első év amikor megmutatta a szépvirágait, és amikor jöttek a nagy melegek, bizony nem sokáig gyönyörködhettünk benne, mert leéget.
    A télen takarással védtem a fagy ellen, de mivel védjem az erős nyári naptól?
    előzmény:
    Kertember (1)
    2007-09-26  08:10

Címlap

top