Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Kert

Kertember
Létrehozva: 2007. szeptember 26. 08:10

Sziasztok!

Segíteni szeretnék mindenkinek, aki a kert gondozása, építése során szakmai támogatásra szorul. Bátorítok mindenkit, hogy kérdezzen, mert sokszor egy tanács elég ahhoz, hogy megmentsük legféltettebb növényünket, vagy pénzt spóroljunk a helyes gondozással, kivitelezéssel. Bátorítok mindenkit, hogy válaszoljon, mert tudni igazán csak a gyakorlatból lehet. Aki kertészkedik az tapasztal is, ne szégyellje ezt mással is megosztani, mert másnak ez kincs lehet. Várlak benneteket a virtuális kertünkbe.

Kertember

  1. 2009. október 17. 16:34551.

    Az előző hozzászólásomhoz csatolt képek tűlevelű fenyők lombváltását mutatták. Ide csatolt képen egy nyugati tuja látható lombváltása közepén.

    A tujáknál érdemes figyelni a betegségekre, mert a kabatíniás betegségük nagyon hasonlóan zajlik le, azzal a különbséggel, hogy még a betegség alulról felfelé és belülről a törzstől kifelé haladva terjed, addig a lombváltás az egész növény hosszában egyszerre jelentkezik. Nem könnyű észrevenni a különbséget, ezért javaslom, hogy rendszersen és alaposan nézzük át tujáinkat. Főként akkor amikor hűvös csapadékos idő van. Tavasszal, ősszel és nyáron ha tartósan esik az eső.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  2. 2009. október 17. 16:24550.

    Sziasztok!

     

    Ősszel a növények jelentős változáson mennek át. Az egyik leglátványosabb a lomb elvesztése, amit nagyon sok fajta csodálatos színpompa kíséretében hajtja végre.

    Nem közismert tény azonban, hogy a fenyők is elvesztik lombjukat, csak ők fokozatosan teszik ezt, ezért sosem lesznek kopaszak az ágaik. Minden évben teljesen megújul a lombjuk. Néhány faj ősszel veszti el a lombjának nagyobb részét, más fajok tavasszal teszik ezt. Amennyiben hasonló kép fogad benneteket kedvenc fenyőitekre nézve, ne essetek kétségbe, csupán csak lombváltását végzi a fenyő.

    Azonban ne aludjon el éberségetek, mivel néhány betegség hasonló tüneteket produkál. Érdemes tájékozódni tehát a betegségek felől is.

    Az itt szereplő képek mind természetes lombváltást mutatnak.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  3. 2009. október 16. 20:34549.

    Kedves Csodabogyó!

     

    Nem könnyű egy idős tujasort úgy lecserélni, hogy csak a belőle kipusztuló egyedeket pótoljuk. Nem tudom milyen távolságban vannak a növények egymástól, de ha egy zárt tujasor, akkor bizony egy kipusztulásával nem túl sok hely szabadul fel. Abba a kis közbe beültetett növények fényszegény körülmények között nagyon nehezen nőnek fel. Viszont azt sem tanácsolnám, hogy vágd ki az egész tujasort. Vagy nagyobb méretű növényeket kell a hiányokba ültetni, amik már elég nagyok ahhoz, hogy megkapják a megfelelő mennyiségű fényt, vagy meg kell várni, amég egymás mellett több növény pusztul ki és ekkor pótolni a hiányokat.

    Én egyrészt kevésbé igényes örökzöldekre gondolok, úgy mint Cupressociparis fajok, Taxus fajok, Juniperus fajok. Másrészt magasra növő díszcserjékre, amik akár nyírással, akár anélkül csodaszép sövényeket adnak ilyenek a nyáriorgonák, gyöngyvirágcserjék, gyöngyvesszőcserjék, fagyalok, rózsaloncok, aranyvesszők, barátcserjék, orgonák, áljázminok stb. Harmadrészt olyan fák, amik nyírással sövénynek nevelhetők a legelterjedtebbek a bükk, gyertyán, szil, de lehet hárs, egyes juharfajok, de láttam már vadgesztenyéből is.

    Egy beállt idős tujasövényt én nem cserélnék le a helyedben, csak akkor, ha nagyon beteg. Ha erősek, egészségesek, akkor inkább pótolgatnám a meglévő fajjal. Ha mégis cserélni akarod, akkor azt tedd egyszerre.

    Ha nem vagy biztos a sövényed egészségi állapotában, rakj fel képeket, közelit, távolit , megpróbálok segíteni benne.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_344654 (548)
    2009-10-12  10:56
  4. Torolt_felhasznalo_344654
    Torolt_felhasznalo_344654
    2009. október 12. 10:56548.

    Kedves Kertember,

     

    Rabszinak írva tanácsoltad (512. hsz), h. a betegségekre hajlamos tuják helyett inkább a mi klimánkhoz illő dísznövényeket nevelgessünk.

    Nna, én szeretném megfogadni a tanácsodat és a 20m hosszú idős tujasorom gyérülő példányait más növényre cserélném. A kérdés csak az, milyen növény illik a társaságukba és növekedik jól a 6 m-re nőtt tuják között? Mert nem szeretném kivágással kezdeni a sövény megújítását. Vagy muszáj??

    Előre is köszönöm a válaszod, és persze minden kertbarát tapasztalatait, akik próbálkoztak ilyesmivel.    

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  5. 2009. október 11. 18:43547.

    attacus!

     

    Köszönöm. Nagyon szép!!!!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_960642 (543)
    2009-10-08  18:08
  6. 2009. október 9. 08:03546.

    Szép jó reggelt!

     

     

    Nagyon szépen köszönöm a válaszodat, sokat segítettél vele, h el tudjak indulni!

     

    Látszik az írásaidon, h mennyire otthon vagy a témában, szíved ügye a szép kert !

     

     

    előzmény:
    Kertember (545)
    2009-10-08  21:40
  7. 2009. október 8. 21:40545.

    Javaslom, hogy évenként fektess egy kis energiát a talajod javításába. Néhány év alatt jelentős javulást érhetsz el, és ekkor már a talajra igényesebb növényeket is ültethetsz.

    Először is a kertben keletkezett zöld hulladékot ne vidd el onnan. Rakd össze egy halomba és évente egyszer a félig kész komposztot ásd be a lehető legmélyebbre. Ezen felül ültetések, telepítések előtt nagy adagú szervestrágyát is áss be. Ez négyzetméterenként 20 kiló feletti mennyiséget jelent. Kerüld a sertéstrágyát. A legjobb a ló és szarvasmarhatrágya. A tavaszra kifejlődött gyomot ne vidd el, hanem ásd be.

    Öntözni mindig kis adagokkal öntözz, és naponta többször. Amennyiben nem tudsz bejuttatni komposztot, zöldtrágyát, marhatrágyát, akkor a növények közé a föld felszínére szórj mulcsot, komposztált trágyát, vagy rostált komposztot. Műtrágyát is használhatsz, de csak kis adagokkal és többször, mert ez a talaj nem tudja megkötni, így gyorsan kimosódik.

    Ha zöldséges részed is van, akkor alkalmazz vetésforgót, minden évben jusson  aterületre pillangós növény. Borsó és bab után is lehet másodvetésbe zöldségeket nevelni.

    Egyenlőre talán ennyit. Ha maradt még kérdés benned, tedd fel nyugodtan.

    előzmény:
    Kertember (544)
    2009-10-08  21:30
  8. 2009. október 8. 21:30544.

    Nos Kyra nézzük azt a fránya homokot!

    Gondoddal nem vagy egyedül, mivel Magyarország területének 24%-át foglalják el homokos területek. Főként a mezőgazdaság szenved ennek kedvezőtlen hatásaitól. Homok és homok talajok közt is óriási a különbség, magánkertben is lenne ennek jelentősége, de hogy milyen a tiéd csak laboratóriumi vizsgálatokkal lehetne kideríteni. Akinek van erre 20.000,- forintja mindenféleképp érdemes talajvizsgálatot végeztetnie.

    De nem mélyülök el a részletekben.

    A homoktalajok kedvezőtlen tulajdonságai

    - gyorsan melegszik, és magas hőfokra

    - a tápanyagokat nem tudja megkötni, azok hamar kimosódnak

    - víztartó képessége gyenge, a víz szinte átszalad rajta

    - humusztartalma minimális

    - ásványi anyagban szegény

    - nagyon mélyen képes kiszáradni

    Kedvezőtlen tulajdonságai mellett előnye, hogy a benne lévő tápanyagokat nem köti erősen, ezért a növények számára könnyen felvehetők. A szerves anyagok gyorsan elbomlanak benne, jó levegőgazdálkodású, talajban élő kártevők nem érzik jól magukat benne, ezért nem kell számolni velük (pl, lótetű).

    Minden rossz tulajdonsága ellenére vannak növények, amelyek jól érzik magokat benne. Ezek:

    Fenyők

    Kolorádó fenyő

    Leylandi ciprus

    Szerb lucfenyő

    Ezüstfenyő

    Oszlopos és terülő borókák

    Törpefenyő

    Feketefenyő

    Erdeifenyő

    keleti tuja

    Fák, cserjék

    Mezei juhar

    Tatár juhar

    Bálványfa

    Selyemakác

    Csörgőfa

    Kékszakál

    Borbolyá k

    Ostorfa

    galagonya

    Ezüstfa

    Homoktövis

    Fagyal

    Szederfa

    Áljázmin

    Mahónia

    Nyárak

    Akác

    Gyöngyvesszőcserje

    Orgon a

    Tamariska

    Szil

    Barátcserje

    Gyepűrózsa

    Évelő virágok

    Cickafark

    Ternye

    Ikravirág

    Őszirózsák

    Búzavir ág

    Gyöngyvirág

    Menyecskeszem

    Tollas szegfű

    Kokárdavirág

    Gólyaorrak

    Hunyorok

    Nőszirom

    Nárci sz

    Ligetszépe

    Pünkösdirózsa

    Bazsarózsa

    Mályva

    Varjúhája k

    Tulipán

    Veronikák

    Díszhagymák

    Selyemkóró

    Kakukkfű

    Pi mpó

    Len

    A teljesség igénye nélkül is azt hiszem a választék igen bő.

    előzmény:
    Kertember (539)
    2009-10-08  15:17
  9. Torolt_felhasznalo_960642
    Torolt_felhasznalo_960642
    2009. október 8. 18:08543.
    Nah...ugyes vagyok.Az egyiket feltettem 2x,a másik meg lemaradt...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_960642 (542)
    2009-10-08  17:59
  10. Torolt_felhasznalo_960642
    Torolt_felhasznalo_960642
    2009. október 8. 17:59542.

    Szia!

     

    Kozelebbi képeket sajna most nem tudok,mert fotózni kellene.Viszont vannak még más szogbol és más "helyszinrol"...

    Az alakját én terveztem,de ez a képekbol nem igazán derul ki ,hogy is néz ki valójában,a novényeket pedig a szakik ultették be.

    előzmény:
    nitehe (535)
    2009-10-08  14:55
  11. Torolt_felhasznalo_960642
    Torolt_felhasznalo_960642
    2009. október 8. 17:53541.

    Szióka!

     

    Megkoszonom az 5leteidet és hogy válaszoltál.Valóban,arra gondoltam ,ha már patak,akkor tó is legyen.Ill. inkább tavacska.Folyamatosan "kurtitom" a gyepnek a teruletét,mert inspirálnak dolgok,amiket szeretnék.

    1 konyvben láttam csodás patakot tóval egyutt,legkozelebb megprobalom feltenni a képet.

    előzmény:
    Kertember (530)
    2009-10-08  13:47
  12. 2009. október 8. 15:27540.

    Köszönöm, h reagáltál, nagyon jólesik.

    Annyira nem sürgős, h kapkodni kelljen, csak már egy jó ideje foglalkoztat ez a kérdés, és bevallom, sokszor rosszul is esik ránézni a kertre, mert tudom, h ki lehtne belőle hozni vmit, csak egyszerűen már nem tudom, mit lenne érdemes, ami kibírná a homokot.

    előzmény:
    Kertember (539)
    2009-10-08  15:17
  13. 2009. október 8. 15:17539.

    Szia Kyra!

     

    Egyre többen bajlódnak homokos kerttel. Láttam, hogy az NLC szakértőjét is kérdezték már erről. Tudni kell, hogy sok szép növény van, ami szereti a homokot, de talajjavítással még több szép virág számára tehető élhetővé ez a talaj. Most nincs időm leírni mindazt, ami segítségedre lehet, de este visszajövök és igyekszem neked segíteni.

    előzmény:
    kyra80 (537)
    2009-10-08  15:05
  14. 2009. október 8. 15:12538.

    Legkönnyebben elérhető a Gardena rendszer. Ezeket megtalálod a barkács áruházakban. Ennek van profibb és hobbi változatai. A hobbi viszonylag könnyen telepíthető, és azt hiszem, hogy  a Brico Store-ban még kis füzetecskét is adnak segítségül, ami elég jó anyag.

    Azt mondom azonban, hogy nem érdemes elkapkodni az öntöző telepítését. Talán most ősszel már nem sűrgős. Épp itt írok egy szakanyagot az öntözőrendszerekről, még a télen a végére érek. Ha van időd és kedved olvasgasd ezt el, és a végén döntsd el, hogy milyet is szeretnél, illetve érdemes telepítened.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_553074 (534)
    2009-10-08  14:38
  15. 2009. október 8. 15:05537.

    Sziasztok!

     

    Először is elnézést kérek tőletek, h csak így betolakszom, de úgy látom, ti nagyon otthon vagytok a kertszépítésben, így remélem, tudtok nekem segíteni.

     

    Kertes családi házban lakunk, ahol azonban nagyon rossz minőségű a talaj, jobbára inkább homokosnak mondható, így alig marad meg benne vmi.  Lilaakác van benne ( drága nagyikámtól kaptam ), meg tavasszal hagymás növények virágzanak, ibolya is, de nyárra semmi nem marad meg benne.

    Jövőre szeretnék vmi normális kinézetet adni neki, ehhez kérném a segítségeteket, mit lehetne ültetni, ami mutatós is, esetleg évelő is, és jól bírja a mostoha körülményeket. Párom sziklakertben gondolkodik, dehát csak nem tehetem   tele az egész kertet kövekkel? 

    Ha legelább abban tudnátok segíteni, milyen növényt érdemes ültetni, vagy hol nézzek ennek utána, már annak is nagyon örülnék, és nagyon hálás lennék érte.

     

    Köszönöm!

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  16. Torolt_felhasznalo_292783
    Torolt_felhasznalo_292783
    2009. október 8. 15:01536.

    Szia!

    Köszönöm a választ, majd figyelem az áruházi akciókat. Én eddig abban nem voltam biztos, hogy az ott árult kész házak elég jó minőségűek-e. Sürgősnek nem sürgős, úgyhogy azt hiszem kivárom a megfelelő adciót, és akkor megveszem!

    előzmény:
    Kertember (533)
    2009-10-08  14:00
  17. 2009. október 8. 14:55535.

    Szia attacus!

     

    Nagyon szép a kerted!!!

    Tennél fel közelebbi képeket?

    Te tervezted?

    Köszönöm

    nitehe

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_960642 (524)
    2009-10-07  16:33
  18. Torolt_felhasznalo_553074
    Torolt_felhasznalo_553074
    2009. október 8. 14:38534.

    Szia Kertember!

    Igen, számora nagyon fontos a természet, örülök, hogy sikerült kiszabadulni a panelből!

    Bútor terén már most sokat segítettél, akkor egy árkategóriával feljebb lépek. Nálunk a mesteremberek nagyon drágák, úgy hogy megpróbálok nagyárúházba jó minőségűt beszerezni! A műanyagot alapból kizártam! Ezen kívül szeretnék egy időre beállítható locsolórendszert , amivel a füvet rendben tudom tartnai, mert napközben ugye dolgozni kell :( 

    Erre valami tipp?

    előzmény:
    Kertember (532)
    2009-10-08  13:56
  19. 2009. október 8. 14:00533.

    Szia Kembu!

     

    Legegyszerűbb beszerzési források az építő áruházak (OBI, Baumax, Brico Store, Praktiker). Szoktak akciózni, szerintem hamarosan sor kerül rá, mert meg akarnak szabadulni a készleteiktől.

    De vehetsz egyéb forgalmazóktól is pl Telifa Kft, Mediator Kft, vagy ügyes helyi asztalosmesterektől, akik talán még le is gyártják azt a méretet, amit szeretnél. Előző hsz-emben, már írtam, hogy nekem szerencsém volt egy ilyet kifogni. Érdemes keresni.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_292783 (529)
    2009-10-08  11:12
  20. 2009. október 8. 13:56532.

    Szia Jucuska!

     

    Meg tudom érteni örömöd a családi ház és kertje maitt. Nincs is attól jobb, amikor az ember közelebb kerül a természethez, nap-mint nap részese lehet egy kis szeletének.

    Bútor terén javaslom a keményfából készülteket. A nap még a műanyagokra is komoly hatással van. Az olcsón beszerezhető székek, asztalok egy-két év alatt kifakulnak, harmadik évtől pedig törékennyé válnak. A puhafa bútorokon pedig az idő vasfoga dolgozik eredményesen. A keményfába viszont már beletörik a foga. Olcsóbban jössz ki, ha egy ügyes mesterrel elkészítteted. Szinte bármit megvalósítanak, mait megálmodsz. Nekem sikerült egy nagyon ügyes szakembert találnom. Évek óta együtt dolgozom vele.

    Nem tudom miben segíthetnék még. Írd meg konkrétabban a kérdéseid.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_553074 (528)
    2009-10-08  11:03
  21. 2009. október 8. 13:50531.

    Szia Eszter!

     

    Nekem is nagyon tetszik a pirosakác. Volt is egy nagyobb példányom, tavaly sokat virágzott, aztán a tél megviselte. Nyár közepén kezdett tőről hajtani, de egyszer csak meggondolta magát, és elpusztult. Örülök, hogy neked életképesek.

    előzmény:
    Eszter50 (527)
    2009-10-08  09:51
  22. 2009. október 8. 13:47530.

    Szia!

     

    Nagyon szép a kerted. Gratulálok hozzá. Látszik, hogy a kivitelezés is jó volt, valamint a gondozás is magas színvonalú.

    A kérdésedből ugyan nem derült ki, de gondolom, hogy akkor már egy kis tavat is szeretnél, amibe a patak belefolyik? Nem feltétlenül szükséges. A patak egyszerűan eltűnhet sziklák között is, nem kell, hogy megjelenjen egy összefüggő vízfelület. Mindkettő szép tud lenni. Egy vízfelületen nyíló tavirózsa csodás tud lenni, de egy sziklák közt elbúvú patak viszont titokzatos. Ezt neked kell mérlegelni. A kerted bármelyik beépítésére alkalmas.

    Nagyon szép hátteret ad neki a képen látható örökzöldes beültetés. A szomorú vörösfenyő (a növényben nem vagyok teljesen biztos, mert elég kicsi a kép) alól kibukkanó víz igazán varázsos lehet, vagy, éppen egy tó, amint a vörösfenyő ágak belelógnak. A fenyő előtt található íves öböl alkalmas terep a víznek. Ez a fenyő idővel megfelelő árnyékot is biztosít majd a víz egy részének. A patakot a növények közül indítanám és egy kis tavacskába vízesésszerűen vezetném bele. Vagy a vörösfenyő alól rögtön egy vízesést indítanék, ami vagy a tóba érkezne, vagy patakban folytatódna tovább és néhány nagyobb szikla között tűnne el.

    Persze számtalan megoldás lehetséges még. Az ember okosabb, ha élőben látja a helyszínt.

    Diófa alá semmiképp se tedd a vizet. A lombja nem kedvez a víznek.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_960642 (524)
    2009-10-07  16:33
  23. Torolt_felhasznalo_292783
    Torolt_felhasznalo_292783
    2009. október 8. 11:12529.

    Sziasztok!

    Kerti házat szeretnék, szerszámtárolásra, fűnyírónak, valami szépet, ami illik a növények közé. Olvastam már hogy sokan OSB-lapból csinálnak maguknak, de nekem attól olyan érzésem lesz mintha építkezésen lennék. Úgyhogy inkább vennék egy készet. Tippeket kérek hogy hol:)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  24. Torolt_felhasznalo_553074
    Torolt_felhasznalo_553074
    2009. október 8. 11:03528.

    Sziasztok! Új vagyok itt a fórumon, és a kertészetben is. Most sikerült végre családi házba költözni, és lesz szerencsém nekem is saját kertet gondozni. De mivel még nagyon az elején vagyok, össz szeretnék írni egy listát mit is kellene beszerezni

     

    Úgye van a ház előtt egy terasz, ezt már beültettük fűvel, körbe tujákat szeretnénk ültetni, és az egyik sarokba egy kis virágos kertet. Egy egyszerübb locsoló rendszert is szeretnék beszerezni, mert sajnos az időm nekem is határos. Ezen kívül milyen kültéri bútort ajánlotok, ami bírja a napot, és az esőt is, mert szerintem ez egy fontos része a kertnek. Ha nem szép a bútor, akkor a virágok se nagyon tudnak jól mutatni... 

    Előre is köszi a válaszokat

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  25. 2009. október 8. 09:51527.

    Sziasztok, Mindenkinek csodálatos, napsütéses őszies napot kívánok Ismét. Nálunk ragyogóan süt a nap, mindjárt be is vetem magam a kerti munkába, és amit még nem csináltam meg befejezem, mert itt a hideg a nyakunkon.

    Feri, köszi a választ, majd megkérdezem a szer nevét, de ahogy írod nem oylan vészes a helyzet. Lombról még nem beszélhetek, mert csak 1 szál, és nincsenek oldalhajtásai. Tényleg az volt, hogy amig távol voltam, beraktam őket egy zárt, napfényes helyre, legalább 40 más virággal együtt. Akkor ezt nem szerette biztos, mert most hogy kiraktam, ismét szépen zöldülve nő tovább. De azért nem hagyom, mert csodálatos a virága. Már volt egy tavaly nekem ami virított, fel is tettem a képet, de "unalmamban" vagy tulzott gondoskodásomban kilocsoltam őt a télen. Na meg még jó pár növényemet Megfogadtam, hogy az idén havonta egyszer látogatom meg őket, nehogy kisértésbe essek 

    előzmény:
    Kertember (526)
    2009-10-08  07:12

Címlap

top