Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Bedobálós savanyúság

beszty91
Létrehozva: 2017. július 11. 21:10

Sziasztok!


 


Csináltunk bedobálós savanyúságnak levet, a következőképpen:
- 10 l víz
- 60 dkg só (jódozott só volt)
- 6 dl 20%-os ecet
- 1 kg cukor
- 3 dkg nátrium-benzoát
- 3 dkg timsó
- 1 dkg borkősav (borként akartunk de összekevertük)
- 1 dkg citromsav
- 10 db babérlevél
- 1 marék egész bors

Először hidegen kevertük össze, de nem oldódott fel a vízben és így a tetején volt az egész, ezért másnap felforraltuk, ezután lehűtöttük és úgy raktuk bele az uborkát.

1 nap múlva most azt vettük észre, hogy az uborka színét kiszívta a lé és a zöld színe kifakult.

Mi lehetett ennek az oka?

10%-os ecet kellett volna?
Vagy a jódozott só lehet a baj?
Esetleg valamiből sokat vagy keveset tettünk?


Valaki tud segíteni, hogy miért van ez?


Köszönöm szépen a segítséget!


 

  1. 2017. szeptember 16. 11:186.

    Köszönöm ezt a  jó receptet  :)


     

    előzmény:
    antironia (2)
    2017-07-11  21:50
  2. 2017. szeptember 16. 11:185.

    Köszönöm ezt a  jó receptet  :)


     

    előzmény:
    antironia (2)
    2017-07-11  21:50
  3. 2017. július 12. 13:334.

    Az uborka szinének megmaradása érdekében egy 5 literes üveghez egy borsónyi rézgálicot szoktak tenni. Ez sajnos a fehér színű zöldségeket (gyöngyhagyma, paprika, káposzta) barnává teszi, így a bedobálóshoz nem ajánlom. A jódozott sóval nincs semmi baj - szerintem - én évek óta ezt használom. A borkénpor gombaölő szerként működik az uborka eltevésnél, ezt feltétlenül ajánlom használni. Nem szabad túlzásba vinni, mert a kén íze, szaga annyirad kiérződhet, mint a túlkénezett fehér boroknál (ettől szokott fájni az emberek feje, ha sokat isznak belőle).


    Mióta bezárt a Fertődi Konzervgyár, ennek pedig immár 30 éve, azóta az ő receptjüket használom. Sajnos nekem kissé macerás, mert elég meleg a lakásom, az uborka meg már most szedhető, ebben a nagy kánikulában, azt meg nem szereti az eltett savanyúság. De már erre is találtam megoldást.


    Ime az én receptem (lehet bedobálós, de lehet azonnal lezárható is).


    12 liter víz,


    1.5 liter 20 %-os ecet,


    45 dkg só, 


    1 kg cukor,


    1 csomag szalicil (patikában kapható!)


    1 evőkanál borkénpor,


    1 evőkanál szódabikarbóna 


    fűszerek (bors, mustármag, babérlevél, borókabogyó, torma, stb., ki mit szeret)


    A sót, cukrot szalicilt és a borkénport összekeverem alaposan, aztán öntöm rá a vizet, ecetet. Igy nem fog a szalicil a tetején úszkálni. Ha meg úszkál, az sem baj, előbb-utóbb úgyis elolvad.


     


     

  4. 2017. július 11. 22:593.

    Tudtommal a borkéntől marad szép zöld színe az uborkának, szép fehér a paprikának és ropogós marad. Szerintem jódozott sót nem jó eltevéshez használni. Pl kovászos uborkához sem.

  5. 2017. július 11. 21:502.

    Nekem ez van felírva, egy régi receptesfüzetben - fele annyi ecet két és félszeres mennyiségű vízhez...  (a te adataidhoz képest)


     



    Alaplé:
    25 l víz
    2,5 kg kristálycukor
    1,25 kg só
    3 l 20 %-os ecet
    7,5 dkg timsó
    2,5 dkg citromsav
    2,5 dkg babérlevél
    2,5 dkg borkén por
    8,75 dkg nátriumbenzoát
    5 dkg szemes bors

Címlap

top