Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Isztambul

Torolt_felhasznalo_857411
Torolt_felhasznalo_857411
Létrehozva: 2008. november 5. 18:36

November végén Isztambulba utazunk egy utazási irodával. Aki már volt mostanság e pazar városban, elmesélné, mi az, amit tömegközlekedve (mivel?) könnyedén el lehet érni? Taxizzunk vagy metrózzunk? Esetleg buszozzunk? Olvastam, hogy nem rossz ötlet egy napra kibérelni egy taxit. Mennyibe kerülhet ez? Vagy általában a taxi- a metró, a busz? Ha voltatok utazási irodával, szerintetek érdemes benevezni a fakultatív programokba? Pl. Bursába szerveznek egy kompos-buszos utat, érintve az Olymposz hegyet, Ulucamit majd' 30 ezer forintért. Nem sok ez? Egyedül, busz nélkül van esélye az embernek ezeket végignézni? Vagy van 12 ezerért egy látogatás a Topkapi Palotában. Ezt pölö hogyan lehet egyedül megközelíteni? Taxival? Ugyanennyi egy látogatás a Dolmabache palotában, érintve a Boszporuszt illetve Beylerbeyiket.

Milyen ruhát érdemes ilyenkor kivinni? 17 fok állítólag a nappali hőmérséklet. Tényleg? Kabát kell? Milyen árakon lehet étkezni egy helyi kifőzdében?

Számos más kérdésem is van, ha ha lesz olyan, aki volt nemrégen isztambulban és van türelme nekem válaszolni, felteszem majd Neki... Köszönöm a segítségeteket!

  1. Torolt_felhasznalo_638476
    Torolt_felhasznalo_638476
    2008. november 9. 13:4814.
    Nagyon szívesen, ha van bérmi kérdésed még, csak írj.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_857411 (12)
    2008-11-08  22:23
  2. 2008. november 8. 22:5613.

    Szia !

     

    Regen voltam ott, de itt is talalsz informaciokat.

     

    Isztambul - Wikipédia

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_857411 (1)
    2008-11-05  18:36
  3. Torolt_felhasznalo_857411
    Torolt_felhasznalo_857411
    2008. november 8. 22:2312.
    Kedves Lyányok! Napokig nem tudtam megnyitni ezt a fórumot. Ma végre sikerült. Nyomtatok mindent, rengeteg hasznos dolgot írtatok össze! 4 napunk lesz mindenre, úgy döntöttem idő közben, hogy  Isztambulban maradunk, nem megyünk másfelé. Így is kevés nagyon az idő. Köszönöm a segítségeteket!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_638476 (9)
    2008-11-05  20:19
  4. Torolt_felhasznalo_638476
    Torolt_felhasznalo_638476
    2008. november 5. 20:2711.
    Illusztráció :)
    előzmény:
    kobasica (7)
    2008-11-05  19:43
  5. Torolt_felhasznalo_638476
    Torolt_felhasznalo_638476
    2008. november 5. 20:2110.

    Mondjuk a Kiz kulesi szerintem csak kívülről nagyszerű látvány...

    Áthajózva a szigetére meg belülről nagy csalódás.Nem?

     

    előzmény:
    kobasica (5)
    2008-11-05  19:38
  6. Torolt_felhasznalo_638476
    Torolt_felhasznalo_638476
    2008. november 5. 20:199.

    Van ,úgy hívják ,hogy Teleferi Ezen jó sokat vidultunk a lányokkal. Úgy néz ki ,mint egy űrjármű...de nagyon rövid távon közlekedik ám. És jó rá a sima zseton.

    Dolmabahce nem baj ,hogy kimaradt...nekem kicsit idegesítő....Atatürk órája, Atatürk széke , Atatürk ágya, az órák amiket megállítottak Atatürk halálának percében Én meg aztán naaaagggyon távol állok egy ilyen kemalistától...a libabőreim is előjönnek a hallatára.

    No de azért mégiscsak egy híres hely...egyszer meg kell nézni.

    Nagyon aranyos volt ahogy a rezzenéstelen arcu katonák álltak a kapuban díszegyenruhában a macskák meg hatalmas vehemenciával szép dörgölőztek folyton a lábukhoz

     

    előzmény:
    kobasica (6)
    2008-11-05  19:41
  7. Torolt_felhasznalo_857411
    Torolt_felhasznalo_857411
    2008. november 5. 19:518.
    Lányaim itt tobzódnak mellettem, még nem volt időm tisztességesen végigolvasni a hozzászólásokat. Bocsánat emiatt.
    előzmény:
    kobasica (7)
    2008-11-05  19:43
  8. 2008. november 5. 19:437.
    szerintem az a palacsintas dolog a gozleme :) es tok jo, ahogy a nenik sutik a kirakatban
    előzmény:
    alyobi (3)
    2008-11-05  19:09
  9. 2008. november 5. 19:416.
    selam Hatice :) most latom, megeloztel :) a Miniaturk tenyleg nagyon jo, nekem meg a Dolmabahce maradt ki eddig meg a Piyerloti is, nem is tudtam, hogy libego is van ott.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_638476 (2)
    2008-11-05  19:05
  10. 2008. november 5. 19:385.

    szia! nagyon szeretem Isztambult, jo par alkalommal voltam ott es jo par hetet toltottem ott osszesen. vegig tomegkozlekedtem es egyenileg fedeztem fel a varost (nem egyedul, hanem baratokkal, de en voltam gyakorlatilag a "vezeto".

     

     

    ha tomegkozlekedni akarsz, javaslom, hogy vegyel egy AKBIL nevu dolgot, ez egy kis magneses kutyu, rajta egy kis korong es olcsobban kijossz, mintha mindig jegyet meg zsetont vennel. kb. 8 lira, de ha hazamesz es mar nem kell, vissza lehet valtani. a jegyek ara amugy 1.30 lira, de az akbillel pl. ha atszallsz egy oran belul, akkor a masodik utert nem szamlaz. erdemes hajoval is kozlekedni, mert arra is ervenyes. pl. Eminonu egy nagy kikoto, onnan erdemes atmenni Uskudarba, ahonnan meg tudod nezni az egyik nevezetesseget, a Lanytornyot (Kiz kulesi). Ha meg akarod nezni, menj el Eminonube, villamosok mennek oda meg buszok is. Ott keresd meg az Uskudar Iskelesi nevu kikoto reszt, ki van irva nagy betukkel. onnan indul a komp Uskudarba. mikor leszallsz, ha arccal a varos fele allsz es mogotted a tenger, akkor jobbra elindulsz es kb. 20 perc seta mire eljutsz a Lanytoronyhoz. a Harem fele kell menni, ha megkerdezel egy torokot az utcan, hogy merre van a Kizkulesi vagy a Harem, elmutogatjak. egyszeru amugy nagyon megtalalni.

     

    a Topkapi palota: 10 lira a belepo es ha a Haremet is meg akarod nezni, az extra 10 lira, de megeri. jo par oras program, menj oda koran szerintem. igy jutsz el oda: megy ket villamos Aksaray metrovegallomastol Kabatas/Eminonu iranyaba. ez a villamos kell a legtobb latvanyossaghoz. a legjobb, ha veszel egy terkepet, ujsagosoknal lehet kapni, olcso. szoval szallj fel a villamosra Kabatas iranyaba es szallj le Gulhane megallonal. ott van nemsokara a Topkapi palota bejarata. vagy szallj le a Sultanahmet megallonal, ez kicsit elobb van, es setalj el a Topkapiig. akkor mar meg tudod nezni egyben a Kek mecsetet es az Ayasofyat is. a Kek mecset melletti ter is latvnivalo, Hippodrom a neve es egyiptomi oszlopok vannak ott. nekem nem annyira jott be, de ha mar ott voltam, megneztem. ugyanebben a megalloban van a Yerebatan sarnici vagyis a fold alatti bazilika ciszterna, ide azt hiszem 5 lira a belepo, ez egy fold alatti romai kori viztarozo es GYONYORU!!!!! egy kicsit nehez megtalalni, de ott van a teren csak el van dugva. ha meg akarod kerdezni merre van, "jerebatan szarnidzsi"-nek kell ejteni. az Ayasofyaba 10 lira a belepo, a Kek mecsetbe nincs, de imaidoben nem lehet bemenni. kendot erdemes vinni a fejet betakarni, de adnak is. csak az ki tudja, kin volt rajta elotted...

     

    ha ugyanerrol a villamosrol leszallsz a Beyazit/Kapalicarsi megalloban, akkor a nagy bazarhoz jutsz es megnezheted a Beyazit mecsetet meg a regi egyetemi kaput is. ez mind ott van egy rakason.

     

    a Beylerbeyi palotat meg en sem lattam, de tudom, hogyan kell odamenni. szallj fel Eminonuben arra a hajora, ami a Bogaz (Boszporusz torokul) fele megy. azt hiszem, a Bogaz Iskelesit kell keresni. ha Boszporuszi hajokazast szeretnel, az is innen megy. 

     

    a Dolmabahce palotaba igy jutsz el: menj vegig ugyanazzal a villamossal Kabatas vegallomasig. onnan a tenger menten felfele (azaz a villamos sinekkel ellentetes iranyba) kell gyalogolni, a Boszporusz hid fele. kb. 15 perc seta. azt hiszem, kb. 18 lira volt a belepo. sajnos itt sem voltam meg bent.

     

    erdemes meg megnezni a Suleymaniye mecsetet. ez gyalog elerheto a Beyazit/Kapalicarsi megallotol, de kicsit bonyolult, bar egy jo terkeppel meg lehet talalni. gyonyoru a kilatas a Boszporuszra es a mecset is csodalatos.

     

    ha van idotok es szep az ido, menjetek el hajoval egy napos kirandulasra a Hercegek szigeteire (Prince's islands, elfelejtettem torokul az osszefoglalo nevet, de a Buyukada szigetre kell menni a sok kozul) Kb 2 lira oda-vissza, a Kabatas kikotobol megy a hajo. erdemes menetrendet nezni (www.ido.com.tr) es koran kimenni, mert 1 ora az ut vagy kicsit tobb es tele szokott lenni. ott lehet setalni, lovaskocsizni (45 lira per kocsi, a kocsiba 4 felnott fer), friss halat ebedelni, ilyesmi. lazitos programnak nagyon jo, ha szep az ido. es gyonyoru a sziget.

     

    ha villamosozol es a Topkapi palotat keresed, ne zavarjon meg a Topkapi/Ulubatli nevu metromegallo a terkepen. az a varos masik vege. a palota neve torokul Topkapi Sarayi.

     

    meg egy dolgot ajanlanek, ide en taxival mentem mert kicsit bonyolult busszal. Eminonuben fogjatok taxit, es menjetek el a Miniaturk muzeumba (Miniaturk muzesi). egesz Torokorszag latnivaloi vannak egy parkban, kicsiben. nagyon jo!!! azt hiszem, 5 vagy 10 lira volt a belepo.

     

    Hasznos info a taxirol: ne alkudjatok elore. mutassatok ra az orara, hidd el, sokkal jobban jartok, mintha elore megegyeztek az arban. nem draga a taxi, de kulfoldieknek szeretnek nevetseges arakat mondani. azt nezzetek, hogy nappal a GUNDUZ, este a GECE legyen kiirva, ill. nappal NE legyen a gece kiirva, mert akkor ejjeli tarifat szamolnak eppen. az ora kb. 1,7 lirarol indul, ez normalis, nem csalas. taxi rengeteg van, ha kicsit bameszkodtok rogton megallnak. erdekes dolog kiprobalni a dolmust, ami ilyen nagy sarga mikrobusz szeru taxi, de annal kisebb. itt elore mondjak, mennyi a viteldij es ezek iranytaxik, szoval egy ember mondja mielott beszallsz, hogy ez eppen hova megy.

     

    az arak amiket irtam, iden tavasziak. kajalni olyan helyen erdemes, ahol elore ki van irva az ar, es nem majd meglepinek kozlik a vegen... kb. 3-4 lirabol mar meg lehet ebedelni, de az egy valamilyen sult husis szendvics egy uditovel. egy komolyabb de meg mindig egyszeru vacsora kb. 10-12 lira, de azzal mar jollaksz rendesen. a torok kaja nagyon jo, es Isztambulban en meg sosem voltam beteg, pedig ettem utcai arusoknal is.

     

    szerintem semmikepp ne adjatok 12 ezret a Topkapi palotaert, az rablas. Eminonuben pedig vigyazzatok a boszporuszi hajokas emberekkel, mert az is nagy lehuzas. 20-30 eurot akarnak kerni, pedig egy sima ottani BKV-s hajojegy 1.3 lira (kevesebb, mint egy euro!). jo, a tomegkozlekedos hajon nem idegenvezetnek, de en inkabb elolvasnam az utikonyvet es sporolnek 20 eurot.

     

    jo utat, biztos szuper lesz!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_857411 (1)
    2008-11-05  18:36
  11. Torolt_felhasznalo_638476
    Torolt_felhasznalo_638476
    2008. november 5. 19:134.

    Jahhh még egy jó program pl, hajóval kimenni a sigetekre (Adalar) ahol hintóval lehet sétálni.( Főként  pl a Büyük Ada)

    Ott autók egyáltalán nincsenek, csak hajóval elérhetők ...nagyon kedves helyek.

    Az Aya Sofi mellett pedig nagyon érdekes hely a Yerebatan Sarnici, egy föld alatti víztározó :)

    Ha vásárolni akarsz azt a nagybazárban (kapali carsi) nem érdemes, az nagyon drága...Eminönü hatalmas piacán (Mahmutpasa) minden van és sokkal olcsóbb ,csak akinek nincs helyismerete könnyen eltévedhet ...aztán lehet kérdezősködni.

    A Yenicami mellett pedig van a Misir carsi ott érdemes édességet, fűszereket venni.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_857411 (1)
    2008-11-05  18:36
  12. 2008. november 5. 19:093.

    Tavaly tavasszal voltunk 1o napot, teljesen egyedul (mar ugy ertve ketten) utazasi iroda nelkul. Isztambulban fogtok lakni ( Kerdojel lenne, ha lenne a gepemen kerdojel. )  Azt javaslom vegyetek egy jo minosegu utikonyvet, mi mindig megtesszuk, nagyon nagyon megeri, feltetlenul nezzetek meg mikor adtak ki es mikor frissitettek!

    Nekunk a busz nagyon bevalt a latnivlok nincsenek nagyon messze, mi 56-58 evesek vagyunk, de birunk egesz nap gyalogolni. De altalaban buszoztunk, taxival nem is mentunk, es persze hajoztunk. Ami utat eleinte 8o euroert kinaltak, az 1 aza egy liraert megtette a menetrendszerinti jarat! Topkapi es az uj palota nekem soknak tunik 12 ezerert, oda kell menni, kicsit sorban  allni, nekunk 5 perc volt, es mehet, A topkapiban 2 fele variacio van, azt irta az utikonyv a harem resze erdekesebb, azt jartuk be. A mecsetek ingyenesek, mi bementunk es ott pihentuk ki a meleget, leulsz,csodas a kornyezet pihensz, mesz tovabb, mindenutt van WC. Feltetlen konnyen leveheto cipot vigyetek, minden mecset elott le kell venni, Vigyel kendot, ami eleg nagy, mert az meg fel kell venni. egyebkent nagyon aranyosak, kedvesek, persze el akarnak adni, de ha hatarozott NEM-et mondasz, nem nyomulnak tovabb.  A bazar megunhatatlan, ne hagyd ki a pisztacias tekercset, nekem a tobbi nem izlett, tul edesek voltak. Kave inkabb olyan ulepedos zaccos fajta van, szoval ne kerj kiskanalat mint en! Jot derultek rajtam. Mi sokszor ettunk utcan, piacon, tiszta es olcso. egy nekem eleg   dorner kb 5oo ft ban volt, Most is megennem! Csirke vagy marha van (a disznot a muszlim vallasu ember nem eszi. ) Tobbszor ettunk etteremben, ki vannak az etelek rakva. latod oket, tudsz valasztani. Mi nagy utazok vagyunk, ismerjuk az izeket, a torok egeszen kozel all a mienkhez, nagyon nagy meglepetes nem fog erni. Van egy hatalmas nagy palacsintajuk, nem is draga, altalaban a kirakatban ul 2 no es suti, abba toltenek 3-4 fele dolgot, pl olyat mint a mi paprikaskrumplink osszetorve, az pl nagyon finom, eleg es fuszeres.

    Kerdezzel, valaszolok, most hirtelen ennyi.

                                   Szeretettel: Ibolya

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_857411 (1)
    2008-11-05  18:36
  13. Torolt_felhasznalo_638476
    Torolt_felhasznalo_638476
    2008. november 5. 19:052.

    Szia.

    A tömegközlekedés nagyon jó Istanbulban , metró -villamos...

    A taxi is nagyon olcsó, illetve vannak úgynevezett dolmusok azaz kisbuszok amikkel ugyancsak mindenhova el lehet jutni.

    Az ,hogy érdemes-e elutazni Bursába és egyéb helyekre attól függ, hogy mennyi időre utazol. 

    Én már nagyon sokszor jártam Istanbulban (Törökország egyéb részein is) és még mindig van mindig új felfedezni való.

    Ha nagyjából 1 -2 hétre megy az ember azt kényelmesen el lehet tölteni Istanbulban is.( ha nem egy hatalmas rohanással akarod tölteni az egész utat)

    Nagyjából egy helyen meg lehet nézni az aya Sofiát, A Sultanahmet Camit , a Kapali Carsit, ahhoz közel az egyetem csodálatos épülete ...

    Ugyan itt van a Topklapi Saray és a mellette levő csodaszép Gülhane park...(mondjuk novemberben kicsit kevésbé látványos) .

    Akkor mindenképp el szoktak látogatni a legnyugatiasabb városrészbe  Taksimba... Érdemes megnézni a Kiz Kulesit és a  Galata Kulesit.

    Meseszép a tengerparton álló Ortaköy cami is...és persze a híres és csodás mecseteket sokáig lehetne sorolni.

    Nagyon szép hely az Eyüp nevű városrész is, ez az egyik legvallásosabb negyede a városnak...ott a temetőbe felvisz egy libegő ahol egy nagyon jó kis teaház van ahonnan rálátni az egész városra, a Bogazra, a hidakra...

    Aztán amit még kihagytam és mindenképp megtekintendő, a Dolmabahce saray és az úgynevezett Miniatürk park, ahol minden híres török épületnek a méretarányos makettját lehet megtalálni, nagyon érdekes és szép múzeum ( a rózsadombi Gül Baba türbéje is ott van :))))

    A hőmérséklet kicsit melegebb ,mint itt nálunk ugyanakkor de mindenképp vigyél kabátot mert elkellhet, valamint esernyőt mert ebben az időszakban sok eső esik Istanbulban...

    Ha van kérdésed még írj...ha eszembe jut valami megírom :)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_857411 (1)
    2008-11-05  18:36

Címlap

top