Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Sportruházat

Tulipáncsokor
Létrehozva: 2008. október 29. 10:17

Tegnap elmentem egy sportboltba. Mivel tornát tanítok, szerettem volna felújítani a ruhatáramat (pár szabadidő ruha, jogging, térning stb.)

 

Legnagyobb megdöbbenésemre, még a vezető márkák (adidas, puma, nike) melegítői is, szinte egytől-egyig műszálasak voltak. Nem is volt pamut tartalmuk, ált. 90% felett poly.... (valami, nem is olvastam tovább) és a maradék elasztán (ha jól emlékszem). Számomra gusztustalanul fénylettek (bár ez volt a legkisebb bajom velük). Tovább mentem a pólokhoz. Már amikor megérintettem őket, éreztem, hogy tiszta műszál az egész (szintén a vezető márkákról beszélek, de a többi is ilyen volt).

 

Lehet, hogy én még megrekedtem az őskorban, de nem a pamut a legideálisabb viselet sportoláshoz? Miért készül ma minden sportruha műszálas anyagból?

 

Ja! És nem gagyi sportboltban voltam, ahol nagy márkák kínai koppintását árulták.

  1. 2008. október 29. 10:5526.

    En is azert veszek ilyen cuccokat, mert nem cserelgetem evente, meg jok a learazasok, a Columbia Titanium naciert 10 eurot fizettem szezon vegen!!

    Meg vannak ezek a Neoprem cuccok,a buvarruhakbol atvettek kabatoknak, plusz valahogy szellosse tettek oket, hat azok isteniek, itt az osszes 60-70-es nyanyoca abban setalgat, de komolyan, nekem egy kicsit furak, de haladnak a korral

     

    előzmény:
    konfetti (23)
    2008-10-29  10:49
  2. 2008. október 29. 10:5225.

    Köszi a tudományos magyarázatot.

     

    Nekem is van Marmot (így írják?) sport kabátom, de én abba is beleizzadok, ha görizni, biciklizni megyek, pedig nem vagyok izzadós fajta.

     

    Ennek ellenére, lehet, hogy bepróbálkozom pár műszálas cuccal, tényleg hátha beválik!

    előzmény:
    konfetti (20)
    2008-10-29  10:45
  3. 2008. október 29. 10:5124.
    Szerintem ha csak tesiorara kell neked, akkor nezz korul Magyarorszagon, ha arra jarsz, en ugy vettem eszre, otthon kevesebb a funkcionalis sportruha, tobb az amolyan tv-nezos macko ruci.
    előzmény:
    Tulipáncsokor (1)
    2008-10-29  10:17
  4. 2008. október 29. 10:4923.
    Nekem van egy S.Oliver (jól írtam?) polar felsőm, nem viccelek, 14-15 éves. Nagyon szeretem, puha, még most is szívesen vagyok benne otthon (ezt, mondjuk, nem használom sportolásra, mert elég bő, hosszú, de nagyon kénylemes).
    előzmény:
    Jeles (21)
    2008-10-29  10:47
  5. 2008. október 29. 10:4822.
    Itt most nem 5-6 ezres magasságokról van szó, hanem ahogy a nyitó hsz-ben is írtam, egy egyszerű torna óráról torna teremben. Ott pedig - pláne itt Németországban - ritkán izzadnak meg a gyerekek, mert vigyázni kell, nehogy túlerőltessék magukat!!! Két kör futás után rohannak vizet inni, mert annyira "kimelegedtek".
    előzmény:
    milfordd (16)
    2008-10-29  10:41
  6. 2008. október 29. 10:4721.

    Ja, otthoni tevezesre tokeletes a pamut macko is

     

    A polarrol pont az elobb irtam, en is ketkedve nezeggettem oket evekig,amig tavaly beruhaztam egy SportalmKitzbuhel polarfelsore, learazva volt 80 euro, de ma pl. 5 fok van itt, es abban mentem a boltba bicajjal, 3 km-t.

    előzmény:
    konfetti (12)
    2008-10-29  10:39
  7. 2008. október 29. 10:4520.

    Műszál=szintetikusan készítik, alapvetően polimerizációs eljárással, pl. poliamid, poliészter.

     

    Mivel látható, hogy a poli- előtag után más-más van, teljesen más az alapmolekula.

     

    Ha megnézel egy tesco-s szatyrot, az polipropilén (a C3H6, azaz propilén molekulát polimerizálják, és nincs alsó indexem). A műanyagpadló PVC (poli-vinil-klorid), ott a vinil-kloridot polimerizálják. Ezt még mondd el a poliészterre, poliamidra, meg még egy csomó dologra.

     

    Műszál és műszál között olyan a különbség, mintha azt mondanád, természetes anyag és természetes anyag között (ami lehet pamut, len, gyapot, vagy éppen papír, fa stb.). Mindkettő gyűjtőfogalom, anyagukban, viselkedésükben teljesen eltér(het)nek.

    előzmény:
    Tulipáncsokor (11)
    2008-10-29  10:39
  8. 2008. október 29. 10:4419.
    Köszi!
    előzmény:
    Papagena79 (10)
    2008-10-29  10:38
  9. 2008. október 29. 10:4418.

    Szerintem az anyagminosegnek semmi koze az elektrosztatikahoz, abban ezentul is egnek fog allni a hajad:-))

    Hervisben voltal?Ott tenyleg iszonyu rondak a joggingok, mi is elkepedve neztuk, tiszta retro.

     

    előzmény:
    Tulipáncsokor (11)
    2008-10-29  10:39
  10. 2008. október 29. 10:4317.

    Nem baj, hogy sokat írtál, köszi.

     

    Én még nem nagyon vettem észre, hogy a pamut cuccaim "szagosak" maradtak mosás után, de ennek valószínüleg az (is) az oka, hogy én nem vagyok annyira izzadékony (ez alkati kérdés, van aki az).

    előzmény:
    konfetti (5)
    2008-10-29  10:35
  11. 2008. október 29. 10:4116.

    ez pontosan így van!:-) jó lehet neked ilyen szempontból (is) :-)

    itthon is hozzáférhetők már azért jó sportboltokban, de egy átlag magyar nem biztos, h meg tudja fizetni..  én most túrabakancsra gyűjtök

     

    topikindító, gondolj bele, ha elmész 5-6ezres csúcsokra hegymászni pamutruhákban..  pillanatok alatt beleizzadsz, aztán szépen rádfagy.. ..   ezért találták ki ezeket az izzadást elvezető, vízálló és lélegző anyagokat.. 

    előzmény:
    Jeles (4)
    2008-10-29  10:33
  12. 2008. október 29. 10:4115.
    Ezek a ruhák inkább már az utcai divatot követik,és oda készülnek,nem az edzőterembe,izzadni.Lehet találni jó anyagot is,csak jobban szét kell nézni.És lehet,hogy nem pont az adidas-ban találod meg,hanem más,"kisebb" márkáknál!
    előzmény:
    Tulipáncsokor (1)
    2008-10-29  10:17
  13. 2008. október 29. 10:4114.

    Meg a polar cuccok tortek most fel, de azok sem az a kinai gagyi polar, amit otthonrol ismerek, ezeken tenyleg nem fuj at a szel, kivalo tulajdonsagokkal birnak, es par deka a sulyuk.

    Elokotortam a turanadragom is kozben, Columbia Titanium, anyaga 96% nylon

    4 % elasztan

    Es meg soha nem izzadtam bele, pedig par hegyet megmasztunk a nyaron.Olyan finom anyag, mint a selyem.

    előzmény:
    konfetti (7)
    2008-10-29  10:36
  14. 2008. október 29. 10:4013.
    előzmény:
    Papagena79 (10)
    2008-10-29  10:38
  15. 2008. október 29. 10:3912.

    Mondjuk, aki otthon akar tévézni benne (ezt nem pejoratíve mondom), arra talán tényleg kéynelmesebb a pamut, viszont én éppen ilyen célra néztem ki a Tezenisben egy felsőt meg egy gatyát, darabja kétezer-valamennyi. De sportolásra nem való.

     

    Viszont az a thermo vagy polar anyag, nem tudom, ki minek hívja, tökéletesen alkalmas otthoni döglésre, és az is műszál. Szóval ez már tényleg nem a 70-es évek poliésztere.

    előzmény:
    Jeles (8)
    2008-10-29  10:36
  16. 2008. október 29. 10:3911.

    Köszi a felvilágosítást, de ez a sportbolt Németországban volt (szándékosan nem írtam le, mert ugyanezeket a termékeket árulják szerintem minden országban) és szintén csúcsminőségű, azért is mentem ide.

     

    Világosítsál már fel légyszives arról, hogy műszál és műszál között mi a különbség? Mert nekem csak az a tapasztalatom, hogy műszálas gyatyában tornászom a gyerekekkel a műanyag linóleumon (szintén Németországban). Egy idő után mindenkinek szó szerint égnek áll a haja, mert feltöltődődünk.

     

    előzmény:
    Jeles (4)
    2008-10-29  10:33
  17. 2008. október 29. 10:3810.

    Szerintem kicsit tényleg lemaradtál...

     

    A legjobb sportruháim műszálból készülnek, lélegeznek, áteresztik a verejtéket, nem izzadok ki bennük, nem fázom meg pl futás után, ha hazáig nem veszek fel rá mást, könnyebbek, lazábbak, jobban viselik a mosást, nem nyúlnak, nem fordulnak el, mint a hagyományos pólók, nem kell vasalni, kényelmesebbek, jobban követik a test vonalát, szóval szerintem iszonyatosan jók!!

     

    Nuygodtan vegyél egy öltözetnyi jó minőségű cuccot, nem fogsz csalódni. 

    előzmény:
    Tulipáncsokor (1)
    2008-10-29  10:17
  18. 2008. október 29. 10:379.

    Decathlon saját márkája (Domyos) között nagyon sok van ami 100% pamut.Mi elég régóta ott vásároljuk a női,férfi,gyerek sportruhákat.Az ára is nagyon jó!!

    előzmény:
    Tulipáncsokor (1)
    2008-10-29  10:17
  19. 2008. október 29. 10:368.

    Elokotortam neked a szekrenybol a futofelsom, Meryl a markaja, 66% polyamid-skinlife

    27%polyamid

    8% elastan

    Kivalo , imadok benne futni, a nyomaba sem er egy pamut felso.

     

    előzmény:
    Tulipáncsokor (3)
    2008-10-29  10:30
  20. 2008. október 29. 10:367.
    Na, erre a dologra céloztam az első pontomban, csak én nem fejtettem ki ilyen szépen.
    előzmény:
    Jeles (4)
    2008-10-29  10:33
  21. 2008. október 29. 10:356.

    Én Arenát vettem pár hónapja Arena boltban. Szintén nem 100% pamut volt, de kb. 2/3a pamut (a pontos százalékot nem tudom fejből, de 60 v. 70%). Nagyon kellemes viselet. Nem fénylik és a tapintása is jó.

    Ráadásul akkor éppen nagy leárazás volt az Arenánál. Vettem két melegítőnadrágot és két kapucnis pulcsit is.

     

    (A 100% pamuttal az a baj, hogy sokszor nem tartja rendesen a formáját. Egyébként én is a 100% pamutot szeretem a legjobban. Ha tehetem, olyat veszek. De melegítőben nem nagyon látok.)

    előzmény:
    Tulipáncsokor (1)
    2008-10-29  10:17
  22. 2008. október 29. 10:355.

    Én két dolgot szeretnék ehhez hozzászólni.

     

    1. Most már a sportruhák olyan műszálból készülnek, ami hőszigetel stb. (vagy éppen az aktuális sportnak megfelelő tulajdonsággal rendelkezik, pl. szellőzik). Nekem is van olyan cuccom futáshoz.

     

    2. A futófelsőm alá szoktam venni sima pamutpólót. Használat után természetesen kimosom, méghozzá sportcucchoz való mosószerrel (sokkal), 2 órás programon, nem tömöm meg a gépet, és a pamutcuccok mégis büdösek maradnak. Ez biztosan alkati dolog is, de a pamut ruhákkal rendre így járok. Ha nem is sportolok, de valamiért izzadok, pamut felső van rajtam, azzal is ez történik, egy csomó ilyet kellett kidobnom, ugyanis kimostam rendesen, és amikor újra felvettem tisztán, amint felmelegedett a testemtől, éreztem rajta az állott szagot. Pedig reggel és este tusolok (minimum), és igényes izzadásgátlót használok, valamint szőrtelenítek, és nem eszem húst.

    A fenti jelenség oka az, hogy a pamutban a szálak vékonyabbak, szorosabban helyezkednek el, éppen emiatt nem tud úgy kimosódni a tömörsége miatt. Szóval ez lehet az oka az anyagösszetételnek.

     

    Hű, de sokat írtam!

    előzmény:
    Tulipáncsokor (1)
    2008-10-29  10:17
  23. 2008. október 29. 10:334.

    Kicsit lemaradtal lehet

    A tenyleg minosegi sportruhazat nem pamutbol keszul mar, esetleg olyan joggingokat talalhatsz pamutbol, amik arra jok, hogy elmesz benne a sportcentrumba.

    Azok a csillogos muszalasok sem kifejezetten sportolasra valok, csak divatcuccok a retro jegyeben.

    Egy sportregioban lakom, Ausztriaban, rengeteg csucsminosegu sportbolt van itt.

    Turabakancs, vagy cipo, teli bakancs, minden Gore-Tex-bol, nem izzad a labad, megsem fagy le, pl.

    Hosszu lenne leirnom, de az amit te lenezoen emlegetsz muszalaskent, mar nem az a muszal, ami regen, ezek jobb tulajdonsagokkal birnak, mint a pamut, joval vekonyabbak, megis elvezetik a testedrol az izzadtsagot, de kozben meg szelloznek, megsem fazol mondjuk, ha -10 fokban futsz egy vekony "muszalas "

    hosszuujju felsoben, plusz sztrecsgatyaban.

     

    Kulonben amit irsz , teljesen jellemzo Magyarorszagra, otthon meg mindig azt hiszik, hogy a pufikabat valo telre, es elhulnek, ha meglatnak tel kozepen egy szal poloban plusz a 2-3 mm!!! vastag kabatomban.

     

     

     

    előzmény:
    Tulipáncsokor (1)
    2008-10-29  10:17
  24. 2008. október 29. 10:303.

    Köszi!

     

    Van pamut melegítő nadrágom és pólom is. Gondoltam, most kirugok a hámból és veszek "igazi sportruházatot". Ehhez képest pofára estem....

     

    Eddig a műszálas volt a gagyi, vettük a drága a..., p..., n...-t, hogy ne izzadjunk bele a másikba.

     

    Ehhez képest......Megfordult a világ, vagy mi van?

    előzmény:
    banana (2)
    2008-10-29  10:27
  25. 2008. október 29. 10:272.
    menj a tescoba, ott arulnak 100 % pamut joggingot, meg polokat is
    előzmény:
    Tulipáncsokor (1)
    2008-10-29  10:17

Címlap

top