Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

2 keresztnév púp a háton?

levendula1111
Létrehozva: 2013. május 23. 13:40

Véleményeket szeretnék olyan emberektől, akik 2 keresztnévvel élnek.

 

Születendő kisfiam nevén nem tudunk megegyezni a párommal. Mindkettőnknek tetszik a másik által választott név is, de a sajátunkból nem szívesen engedünk.

 

Férjem szerint legyen neki mindkettő, és majd felnőtt korában eldönti melyik tetszik neki jobban, melyiket akarja használni.

Szerintem ez hülyeség, mert ugyanúgy megvan mindkét neve, és általában az első néven szólítják mindig. Ráadásul azt tapasztaltam a munkahelyemen, hogy a 2. keresztnév csak nyűg, bemutatkozásnál nem mondják, aláírásnál nem írják le, és sok esetben hivatalos papírokról lehagyják, ami pedig nem szerencsés.

 

Szóval kérdezem: Van bármi jó dolog abban, hogy valakinek 2 keresztneve van? Egyikről úgymond lemondhat felnőttkorában? Vagy tényleg minden felnőtt nyűgnek érzi, csak a szülők erőltetik, akik hasonló cipőben járnak mint mi?

  1. Torolt_felhasznalo_401069
    Torolt_felhasznalo_401069
    2013. augusztus 7. 09:44141.

    Ha összenő a két név, pl. Anna-Mária vagy Anna-Sára, vagy van egy csomó ami így összeillik, akkor lehet kreatívkodni, miért ne- magában is létezik az Annamária vagy viszonylag hosszabb nevek.

    De ha nem használja a másodikat, tényleg minek?? Trendi? 

     

    Esett szó arról, hogy külföldön könnyebb ezt-azt használni. Most komolyan a dupla nevet adó szülők elgondolkodnak azon, hogyha a gyerek elköltözik külföldre, majd változtathasson? Lehet egy univerzálisabbat is adni ha ez a szempont ennyire fontos.. nekem nincs bajom azzal, hogy a nevemet külföldön máshogy ejtik ki, írják le, egy-egy kacifántosabb nevet kivéve szerintem még akár szebben is hangzik. Gabriele- sztem szép. 

    előzmény:
    levendula1111 (1)
    2013-05-23  13:40
  2. 2013. augusztus 3. 22:37140.

    Nálunk ugyanezen okból lett mindkét lányunknak 2 keresztneve. Mindegyik szülőtől kaphatott így a gyerkőc. Egyiket használják csak a mindennapokban, de pl bemutatkozáskor mindkettőt mondják. Nálunk pl az idősebbik kislányomnak a 2. keresztnevét használjuk, míg a kisebbiknek az elsőt. Ők Nikoletta Napsugár és Boglárka Kincső.

    Felnőttkorukban simán elhagyhatják, elég hozzá egy névváltoztatási kérelem vagy ha férjhez mennek, akkor meg enélkül is simán dönthetnek úgy, hogy elhagyják az egyik keresztnevüket.

    Ilyen megfontolásból akkor a dupla vezetéknevű gyerekeknek is lehetnek problémáik, sőt pl a férjhezmenetelkor is nehezebb helyzetben lesz az a lányka, aki odáig mindkét szülője vezetéknevét viselte, férjhezmenetelkor meg esetleg felvenné a férjéét is, szóval szerintem a 2 keresztnév nem akkora sorscsapás. 

    idézet:
    boboki (135)
    2013-08-03 21:50:46
    Egyik ismerősöm dupla vezetéknevű férfihoz ment férjhez, és szívből sajnálta, hogy emiatt nem tudta a saját leánykori vezetéknevét használni. Mivel nem akart Varga Kovács Ferencné lenni, a Varga Kovácsné Pereszlai Fanni viszont túl hosszú lett volna. Ezért aztán a Varga Kovács Fanni megoldást választotta. Így viszont azt sajnálta, hogy nem lehetett "-- né ".  Ilyen téren visszasírta az 1. házasságát, amikor amikor Nagyné Pereszlai Fanni lehetett. (A nevek általam kitaláltak.) 
    előzmény:
    boboki (135)
    2013-08-03  21:50
  3. 2013. augusztus 3. 22:22139.

    Kedves ÁgicaT!

     

    Tudom, hogy régi a hozzászólásod, de nem szeretem, ha valaki tveszmét terjeszt tényként.

     

    Kiss Géza Béla felesége nyugodtan lehet Kiss Gézáné!!!!!

    Tuti, az én férjemet, apósomat, "nagyapósomat" mind úgy hívták, hogy XY+még egy keresztnév.

    És közben a nagymamát, meg az anyósomat is XY-nénak. És nekem is amikor az anyakönyvvezető felsorolta a választható neveket, mondta az XY-nét, meg az XYZ-nét is.

    Én kis renitens, meg az X-né A.B.-t választottam :-) -jó, akkoriban az volt a divat.....

     

     

    Visszatérve az eredeti témára:

    szerintem jól tud hangozni a két nkeresztnév, főleg gyakori vezetéknévnél.

    DE ha valaki nem használja szívesen, akkor csak nyűg, mert mindenhová be kell írni. És nem csak neki, hanem ha nőről van szó, a majdani gyerekeinek is. AMit már sok gyerek elhagy. MEg se tanítják neki esetleg, hogy anyuka nem Kiss Virág, hanem mondjuk Kiss Virág Boglárka.

     

    Én olyan helyen dogozom, ahol sok hivatalos irat van, és rettentően rossz, ha valahol hiányzik egy keresztnév. Elvielg el sem fogadhatnánk a papírokat!

     

    Honnan tudjam, pl. hogy a Kiss Béla Izidor névre kiállított érettségi bizonyítvány a nekem Kiss Bélaként bemutatkozó férfié-e? 

    Akinek ráadásul az általános iskolai bizonyítványából pl. kifelejtették az Izidort......

    előzmény:
    ÁgicaT (49)
    2013-05-23  18:11
  4. 2013. augusztus 3. 22:10138.

    mondjuk, az írta, az elsőneve ritka és magyar, szóval, nem hiszem, hogy Gabriella, az nem ritka.

     

    Csilla, Lilla, Gabriella, Viola, Kamilla, Arabella. ritka és magyar?:) 

    idézet:
    Snowwhite (132)
    2013-07-11 23:53:44

    Nem tudom, van-e L-re végződő magyar női név (héber van: Ráhel) és ahhoz hozzá lehetne tenni az Arankát vagy az Arabellát. 

     

    No, én akkor fordítva oldottam meg a feladványt, mert az 1. keresztnév bibliai és a második magyar: Ráhel Aranka. 

    előzmény:
    Snowwhite (132)
    2013-07-11  23:53
  5. 2013. augusztus 3. 22:10137.
    Igen, a dupla vezetéknév talán még nagyobb szívás.
    előzmény:
    boboki (135)
    2013-08-03  21:50
  6. 2013. augusztus 3. 22:05136.
    lehet az első név Gabriella is. most jutott eszembe. a legegyszerűbb mindig későn jön:) de megírhatná már a megfejtést, vagy legalábbis, hogy közel vagyunk-e, van-e a tippjeink közt jó.
    idézet:
    Snowwhite (131)
    2013-07-11 23:48:49
    Vagy lehet Gizella is az első név. Most látom, hogy az én tippem nem jó, mert  LAARA  jön ki a Csilla Arabella v. Lilla Arabella variációkból. 
    előzmény:
    Snowwhite (131)
    2013-07-11  23:48
  7. 2013. augusztus 3. 21:50135.

    Nálunk ugyanezen okból lett mindkét lányunknak 2 keresztneve. Mindegyik szülőtől kaphatott így a gyerkőc. Egyiket használják csak a mindennapokban, de pl bemutatkozáskor mindkettőt mondják. Nálunk pl az idősebbik kislányomnak a 2. keresztnevét használjuk, míg a kisebbiknek az elsőt. Ők Nikoletta Napsugár és Boglárka Kincső.

    Felnőttkorukban simán elhagyhatják, elég hozzá egy névváltoztatási kérelem vagy ha férjhez mennek, akkor meg enélkül is simán dönthetnek úgy, hogy elhagyják az egyik keresztnevüket.

    Ilyen megfontolásból akkor a dupla vezetéknevű gyerekeknek is lehetnek problémáik, sőt pl a férjhezmenetelkor is nehezebb helyzetben lesz az a lányka, aki odáig mindkét szülője vezetéknevét viselte, férjhezmenetelkor meg esetleg felvenné a férjéét is, szóval szerintem a 2 keresztnév nem akkora sorscsapás. 

    előzmény:
    levendula1111 (1)
    2013-05-23  13:40
  8. 2013. augusztus 3. 21:42134.

    Még jó, hogy soha nem terveztem "felvenni" a férjem nevét.

     

    Végül is, nem ruha, hogy "felvegyem"...

     

     

    de tényleg, soha nem tetszett ez a megoldás, nem is értettem, mire jó... óvodás koromban próbáltam rábeszélni anyukámat, használja a "rendes" (alias lánykori) nevét

     

     

    És egyébként is, a magyar nők (Zrínyi Ilona, Lórántffy Zsuzsanna, stb.) soha nem vették fel a férjük nevét... ez csak azóta az (egyéb okok miatt is) szörnyűséges kalapos király Jóska óta lett törvény, mert "őkalapossága" nem bírta elviselni, hogy a magyar nők - óh, minő botrány - nem változtatják meg a nevüket esküvő után, ellentétben a többi tisztességes európai nővel...

    idézet:
    vizso (114)
    2013-05-27 04:53:24

    Egy egyszerű nőnél nem zavar, ha Kovács Istvánné vagy Nagy Józsefné a neve. De pl. a Veres Pálné utcától mindig kirázott a hideg. Ha nevezetes volt a hölgy valamiről, igazán megérdemelte volna, hogy a lánykori nevét viselje a róla elnevezett utca. 

     

     

    Na meg az tud zavarni, amikor sírköveken olvasom, hogy "Itt nyugszik Varga Gábor és neje, Varga Gáborné." Ha már ott van a "neje" szó, nyugodtan ki lehetne csupán a lánykori nevét írni. 

    előzmény:
    vizso (114)
    2013-05-27  04:53
  9. 2013. augusztus 3. 21:22133.

    Akkor jó a 2 keresztnév ha "összenő":egyik volt kolléganőm kislánya Anna Sára,ők így nevezik és sztem szép is így;vagy ha egyik csak úgy van(pl. nagypapa neve), a másikat meg használja,de MINDENKI azon szólítja.

    Az sztem gáz, ha 2 neve van és mindenki azon a nevén szólítja, ami épp tetszik neki.Unokabátyámat a családban mindenki Péterként ismerte,majd a felesége a másik nevén kezdte szólítani.Azóta ő is így nevezi magát(no comment).Szinte én érzem rosszul magam,hogy nem Rolandozom én is, pedig nekem egész életemben Peti volt.Szóval tényleg lehet belőle félreértés ha 2 neve van valakinek.Nekem egy keresztnevem van csak, az én családom egyik becenevet használja, férjemé egy másikat(engem megszólítván).Most már megszoktam, de eleinte fura volt, pedig 1 név különböző becézéseiről van szó csupán.

    idézet:
    katica78 (107)
    2013-05-26 17:51:49
    Anyukám barátnőjének is két keresztneve volt: Mária Piroska. A szülői házban Pirinek szólították. Aztán férjhez ment, és a férje elkezdte "Máriázni". A néni pedig a névnapját is ezek után Mária napon ünnepelte. A régi családja (testvérek, unokatestvérek, stb.) továbbra is Pirinek szólította. Jókat derültünk azon, mikor Mária napon jöttek tőlük az üdvözlőlapok, hogy "Kedves Pirikém, üdvözletünket küldjük névnapod alkalmából!" 
    előzmény:
    katica78 (107)
    2013-05-26  17:51
  10. 2013. július 11. 23:53132.

    mondjuk, az írta, az elsőneve ritka és magyar, szóval, nem hiszem, hogy Gabriella, az nem ritka.

     

    Csilla, Lilla, Gabriella, Viola, Kamilla, Arabella. ritka és magyar?:) 

    előzmény:
    Snowwhite (131)
    2013-07-11  23:48
  11. 2013. július 11. 23:48131.
    lehet az első név Gabriella is. most jutott eszembe. a legegyszerűbb mindig későn jön:) de megírhatná már a megfejtést, vagy legalábbis, hogy közel vagyunk-e, van-e a tippjeink közt jó.
    előzmény:
    Bibige (129)
    2013-06-19  21:23
  12. 2013. június 24. 09:00130.

    Nem, a nőknek nem kell beírni az első házasságban használt nevüket.

     

    Hanem:

     

    Ha a gyereket születésekor Kovács István Péternek anyakönyvezték, akkor ezt a háromtagú nevet be kell írnia minden papírra a születéskori név rovatba, akkor is, ha közben megváltoztatta a nevét és hivatalosan is Kovács Istvánnak hívják már (Péter nélkül). 

    előzmény:
    Bibige (128)
    2013-06-19  20:18
  13. 2013. június 19. 21:23129.

     szió, pl. a Mátka Tamara egy ilyen név

     

    nem pont ez a lányom neve, de a szerkezete hasonló

     

    a köztes neve Lara, de a két utóneve  a vezetéknévvel együtt szolid, nyugodtan elé lehet majd írni, hogy prof. dr.

     

     

    idézet:
    nektar (95)
    2013-05-25 00:01:04

    Ha még nem írta volna valaki, az én tippem:  Csilla Arabella 

                                                                         v. Lilla Arabella 

    előzmény:
    nektar (95)
    2013-05-25  00:01
  14. 2013. június 19. 20:18128.

    Azért jól döntsd el, hogy mit akarsz, mert

     

    ha a gyereket két néven anyakönyvezteted, az az élete végéig el fogja kísérni, 

     

    még akkor is, ha utólag lemond az egyik nevéről.

     

    Ugyanis, akkor a fiúknál is életbe lép a "lánykori név"=születési névként, amit  körmölhet, minden hivatalos dokumentumra.

     

     

     

     

    idézet:
    bigacsiga2 (47)
    2013-05-23 17:22:02
    Miért kéne körmölnie? Nőknek, akik jelenleg Kiss Gábornék, fel kell tüntetniük az első férjes nevüket is minden hivatalos iraton, hogy egykori Varga Ferencné? 
    előzmény:
    bigacsiga2 (47)
    2013-05-23  17:22
  15. 2013. június 19. 19:57127.

    " ....soha nem terveztem "felvenni" a férjem nevét. ..... nem is értettem, mire jó...."  

     

     

     

    Én is mindig ódzkodtam ettől a megoldástól. Számomra ez valami olyasmi lett volna, mintha Vörös Rózsából hirtelen Fehér Ibolyának kellett volna lennem, csak mert valaki így akarta. (Identitászavar.) 

    előzmény:
    vizso (114)
    2013-05-27  04:53

Címlap

top