Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

2 keresztnév púp a háton?

levendula1111
Létrehozva: 2013. május 23. 13:40

Véleményeket szeretnék olyan emberektől, akik 2 keresztnévvel élnek.

 

Születendő kisfiam nevén nem tudunk megegyezni a párommal. Mindkettőnknek tetszik a másik által választott név is, de a sajátunkból nem szívesen engedünk.

 

Férjem szerint legyen neki mindkettő, és majd felnőtt korában eldönti melyik tetszik neki jobban, melyiket akarja használni.

Szerintem ez hülyeség, mert ugyanúgy megvan mindkét neve, és általában az első néven szólítják mindig. Ráadásul azt tapasztaltam a munkahelyemen, hogy a 2. keresztnév csak nyűg, bemutatkozásnál nem mondják, aláírásnál nem írják le, és sok esetben hivatalos papírokról lehagyják, ami pedig nem szerencsés.

 

Szóval kérdezem: Van bármi jó dolog abban, hogy valakinek 2 keresztneve van? Egyikről úgymond lemondhat felnőttkorában? Vagy tényleg minden felnőtt nyűgnek érzi, csak a szülők erőltetik, akik hasonló cipőben járnak mint mi?

  1. 2013. május 23. 15:2426.
    Borzalom! Nekem ugyan egy van, de a férjemnek kettő, az én asszony nevem pedig HOrváth Ferenc Józsefné mintájú. Valami katasztrófa. Az új, kártyaformájú személyiben nincs aláhúzva a használt név, tehát vagy a másodikat mondják, amit nem használok, vagy mindkettőt kéne, ami hosszú és különben is, vagy már olyan is volt, hogy simán a férjem nevén hívtak be és az ügyintéző alaposan megleődött, amikor egy nő jött be... Utálom. Ráadásul a férjem sem használta soha a második nevét, nem is hallgat rá, egy nyűg. Mindkét gyerekemnek egy neve van, pont ezért.
    előzmény:
    levendula1111 (1)
    2013-05-23  13:40
  2. 2013. május 23. 15:1525.
    Szerintem nagyon kultúráltan írtam le a véleményem a témában, még véletlenül sem bántóan. Nem lehet, hogy téged érint ez a dolog valami miatt az átlagosnál érzékenyebben? Csak a hozzászólásaid számából és abból gondolom, hogy mindenre reagálsz, ami nem a te véleményed, mintha mindent támadásnak vennél
    előzmény:
    bogi01 (22)
    2013-05-23  14:42
  3. 2013. május 23. 14:5324.

    Én is emiatt adtam a gyerekeimnek két nevet, amit te is írtál... a mi nevünk nem Varga...de ebből is kb 120 oldal lenne egy bp-i telefonkönyv!

     

    a két lányom már 6 és 10 éves...mindkettőnek az első nevét használjuk elsősorban, de a második név is sokat kerül szóba, és bemutatkozáskor mindkettőt elmondják...ez nekik tök természetes, ez a nevük!

     

    ha illik a két név a vezetéknévhez és  nem túl hosszú, akkor lehet két nevet adni egy gyereknek. szerintem!

    előzmény:
    bogi01 (7)
    2013-05-23  13:55
  4. 2013. május 23. 14:5123.
    Érdekes, hogy olyan hsz-t még soha nem olvastam ebben a témában, ahol két keresztneves ember "szapulja" az egy keresztnevest..... Pedig pl. nekem a két keresztnév a "normális", mégsem fújoltam soha olyanra, akinek egy van, vagy egyet adott a gyerekének....
  5. 2013. május 23. 14:4222.

    Olyan fura, ahogy írod, hogy "szerencsére", meg " el nem tudom képzelni".... Mintha valami ördögtől való dolog lenne.... Nálam pl. szerencse, hogy csak egy fejem van, el nem tudnám képzelni, milyen lenne kettővel..... Bocs a morbid hasonlatért, de úgy írsz erről a két keresztnévről, mintha valami undorító dolog lenne, amitől te szerencsés módon megmenekültél.....

     

    Miért kell azon kiakadni, hogy mások meg a két keresztnevet preferálják? Azok hülyék, mert te nem ezt tartod "normálisnak"? Ezt nem konkrétan neked akarom írni, hanem úgy általában azoknak, akik zsigerből támadják a két keresztnév létjogosultságát.

    előzmény:
    Milu (18)
    2013-05-23  14:33
  6. 2013. május 23. 14:3821.
    Ez a szülők baromsága, hogy anno a gyerekének nem a teljes nevét "tanította" meg. Ahogy írtam, nekem mindkét gyerek ovis korától tudja a teljes nevét. Ez olyan, mint a lakcím, elvileg onnan se hagyod le a házszámot, nem? De pl. az emeletet, ajtó számot lehagyom olyan helyeken, mint pl. Rossmann fénykép előhívás regisztráláskor. De az adóbevallásomban kiírom teljesen. Ezt is írtam, hogy hivatalos helyeken leírod, de azért ez nem napi eset.
    előzmény:
    Milu (18)
    2013-05-23  14:33
  7. 2013. május 23. 14:3420.

    Akkor én már nem is írhatok? Nekem három van!

    A gyerekeimnek unokáimnak kettő kettő mindenkinek. Ez onnan ered, hogy a keresztelőkor a második volt a "védő" név, általában a kersztmama-papa neve. Szokták manapság szeretetből, emlékezésből adni, pl a legnagyobb unokám Petra Ibolya lett, mert mindkét nagymamája Ibolya. Egyik nagymama sem szertte volna első névnek, de így nagyon jól esett mindkettőnknek. Gyerek is elfogadja, szerti, de nem használja. (már 19 éves)

    Én három felnőtt gyerek és öt unoka után azt gondolom sokszor a kamaszkor táján elégedetlenek a nevükkel, mindegy, hogy mi, csak ne az legyen ami van! Mi is átestünk ezen a lányommal és annyira tiltakozott, hogy mondtam, 18 évesen megváltoztathatja. Egy nagyon egyszerű vezetéknév mellett Nóra a keresztneve. Ez a név akkor amikor adtam még nagyon ritka volt. Most már szereti a Nóra nénit. :-))

    Adjatok két nevet és a gyerek úgy fog viszonyulni, ahogy tőletek látja, érzi. Ha ti elfogadjátok, ő is elfogadja. Nálunk a kamaszkori hőbörgést kivéve, senkinek semmi problémája nem volt ezzel. 

    előzmény:
    levendula1111 (1)
    2013-05-23  13:40
  8. 2013. május 23. 14:3419.
    Ebben igazad van, de az identitás tudata előbb meglesz az embernek, lásd "farkasokkal táncoló" hsz-ét, ahol gimiben váltott a lánya a második keresztnévre. Miért ne? Új közösségbe kerül, miért ne élhetne ott a második keresztnevével? Az is az övé. Egyébként egy keresztnévből is lehet kettő, ahogy apósomnál. X a keresztneve, de a vidéki rokonok Y-nak hívják /az okát nem tudom, de most kiváncsi lettem :) /. Mind a kettőre hallgat, és én is hamar rájöttem, hogy az Y is őt takarja, nincs anyósomnak még egy pasija :D
    előzmény:
    Abigail79 (17)
    2013-05-23  14:24
  9. 2013. május 23. 14:3318.
    Nekem csak egy van szerencsére, gyerekemnek is egyet adtam. El nem tudom képzelni, hogy legyen valami jó a kettős keresztnévben, nekem hallásra sem tetszik, praktikum szempontjából meg végképp nem. Épp most mesélte egy ismerős, hogy náluk az iskolában mennyi bonyodalom van belőle, hogy mindenki csak egyet használ, közben meg az iskolában is, mindenhol az összes nevet szerepeltetni kell/ene.
    előzmény:
    levendula1111 (1)
    2013-05-23  13:40
  10. 2013. május 23. 14:2417.

    Szerintem ez olyan rossz indoklás, hogy ha felnőtt lesz eldönthesse, hogy melyiket használja.

    Ha valakit 20 évig Katinak hívnak, nem, hinném, hogy onnantól Julinak akarná hívatni magát. Addigra kialakul az identitástudata, aminek része a neve is. Ha esetleg utálja a nevét, akkor meg úgyis változtat rajta felnőttként, de mi a garancia rá, hogy a szülő által választott második név fog neki tetszeni? Ha már változtat majd választ maga új nevet.

     

  11. 2013. május 23. 14:2416.

    Semmi baj, lehet, hogy így van, az is lehet, hogy sokáig tanakodtak, aztán utána mégsem tudtak megegyezni, ezt majd megkérdezem.

    Az tök nyilvánvaló, hogy ha anyu nem akarta volna, hogy így hívjanak, a doki a feje tetejére is állhatott volna a véleményével együtt.

     

    előzmény:
    biobula (12)
    2013-05-23  14:12
  12. 2013. május 23. 14:2215.

    Nem kell félni a két keresztnévtől! Persze, ha a vezetéknév mondjuk  olyan, hogy  Felhőczy-Kiss, akkor túl sok, de pl ha olyan, hogy Kiss, Varga, Horváth, Szabó, Kovács vagy egyéb gyakori vezetéknév, akkor érdemes eleve két keresztnevet adni a gyereknek. A lányaimnak  is kettő van, a nagyobbik megmaradt eddig a legelsőnél, a második meg általánosban az elsőt hazsnálta, de gimnáziumban úgy döntött, hogy inkább legyen a második. Nem probléma, ha telefonhoz hívják, vanaki J.-nak kéri, van aki N.-nek én tudom, hogy mind a ketőnél róla van szó.

     

    Unokánál is az volt, hogy az apja ragaszkodott egy névhez ami a lányomnak nem tetszett (merthogy akkor ő lenne az 5. "Arisztid" a családban), így kapott második keresztnevet is ami viszont a családnak tetszett. Jól iszúrtunk vele mert mindenki a második nevén szólította, az iskolában meg  az apja által ragaszkodott névből csak a kezdőbetű maradt.  Hehe.

  13. 2013. május 23. 14:2114.

    Nekem 1 db keresztnevem van, de mindenhol azt látom, hogy a második keresztnevét baromira kevés ember használja csak. Ill. ismertem egy csajt, akit gyerekkorában az apja az egyiken hívott, az anyja a másikon. Nem éppen pozitív emlékként mesélt erről a dologról...

    Vagy a másik, mikor formalitásból pl. megkapja egy fiú az apja nevét második keresztnévként. Na, azt meg végképp nem értem, mire jó. 

    Az én fiamnak 1 neve van, és a most születendő is 1 nevet fog kapni. Nálunk is volt olyan időszak, hogy férjemmel más-más neveket preferáltunk, de inkább addig osztottunk-szoroztunk, míg valahogy megállapodtunk 1 db keresztnévnél. Akár úgy, hogy inkább én engedtem, mert nekem fontosabb volt, hogy ne legyen 2 neve, mint az, hogy mindenképp az általam favorizáltat kapja. (Ez lánynév esetében volt így, de végül nem jön szóba a dolog, mert a második is fiú lesz.)

    Ja, meg azért sem akartunk semmiképp 2 keresztnevet, mert pl. anyósomék nagyon rühellték azt a nevet, amit az esetleges leendő lányunk kapott volna, és ha lett volna mellé még egy keresztneve, akkor ők tuti, hogy azon szólították volna, az ilyesmit meg végképp szerettük volna elkerülni.

  14. 2013. május 23. 14:1213.

    Nekem is két keresztnevem van,és szeretem mind a kettőt.Van aki így és van aki úgy szólit,hallgatok mindkettőre 

    A kisfiamnak is kettő van,ő is szereti a nevét és nem zavarja.Az unokahugom kisebbikének szintén kettő,őt a második nevén hívják álltalába. 

    előzmény:
    levendula1111 (1)
    2013-05-23  13:40
  15. 2013. május 23. 14:1212.

    Ez olyan fura történet; én azt hinném, hogy a névválasztást mindenkinél hosszú hónapok tanakodásai, mérlegelései előzik meg, vagyis, mire szülés van, már vagy totál biztos a döntésben a szülő, vagy ha nem, akkor is azért megvannak a szóba jöhető nevek. Engem maga a Jóisten sem tudna rávenni, hogy pl. a saját keresztnevemet adjam a gyerekemnek (vagy lebeszéljen az általunk kiválasztott névről), nemhogy egy szülészorvos...

    Bocs, ezt nem bántásból írom, lehet, hogy anyukád nem volt ennyire vaskalapos ebben a kérdésben - ill. esetleg felmerült korábban benne is, hogy kaphatnád az ő nevét.

    előzmény:
    AniBlues (8)
    2013-05-23  13:57
  16. 2013. május 23. 14:0311.
    Két nevem van, mindkettő egyformán jó  Semmi pénzért nem hagynám le hivatalos iratokról sem, annak ellnére, hogy a vezetéknevem sem hétköznapi, egyáltalán nem macerás, gyerekkorban sem. (Mondjuk ehhez hozzá tartozik a pozitív élmény, hogy mindenki ámult, hogy ó deszép neved vaaan) Ha leírsz egy nevet nem oszt nem szoroz még egyet mögé írni (senkinek sem)
    Ami esetleg túlzás lehet, ha valakinek a vezeték neve kötőjeles és úgy adna 2 keresztnevet ( Pl. Kis-Molnár Ádám Dávid)
    előzmény:
    levendula1111 (1)
    2013-05-23  13:40
  17. 2013. május 23. 14:0210.
    Igazad van. Ha valakinek nem tetszik, akkor nem használja. Csak hivatalos helyeken van ennek jelentősége, hivatalos dolgokat meg nem napi szinten intéz az ember. Nem értem, hogy miért kell ekkora ügyet csinálni belőle....
    előzmény:
    eda-1952 (9)
    2013-05-23  13:58
  18. 2013. május 23. 13:589.
    Ha lenne 2. neved, csak névváltoztatással tudnád lemondani, az meg pénzbe kerül. Akinek van és nem szereti, az ne használja. Nekem van, másodikat soha nem használtam, de nem zavar. A gyerekeimnek is kettőt adtam. Egyik használja, másik nem.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_144923 (6)
    2013-05-23  13:55
  19. 2013. május 23. 13:578.

    Nekem kettő van, és sosem zavart semmiben. Néha rácsodálkoznak, hogy jé, téged így is hívnak? :)

    Sztori: anyukám a második nevemet akarta, a szülészdoki meg beszólt, hogy ilyen csúnya nevet egy ilyen szép kislánynak? Legyen inkább A.! (megjegyzem, anyukámat is így hívják).

    Akkor úgy döntöttek, hogy legyen mindkettő.

    előzmény:
    levendula1111 (1)
    2013-05-23  13:40
  20. 2013. május 23. 13:557.

    Szia!

    Nekem két keresztnevem van, és a gyermekeimnek is. Nekem eddig soha nem okozott gondot, sem gyerekként, sem felnőttként. Szerintem ettől kerekebb lesz a név. Nem tudom jobban megfogalmazni, de számomra jobban hangzik pl. Varga Viktória Csenge, mint szimplán Varga Viktória. Ezeket a neveket most csak hirtelen kitaláltam, nyilván az ember a saját gyerekeinél jól átgondolja, hogy mind a három passzoljon. Egyébként megkülönböztet, egyedi(bb)é tesz, ami pl. sok Varga Viktória esetén, hogy a példánál maradjak. És ezt ne tévessze össze senki a feltűnősködővel :) Lehetőséget ad a választásra is a későbbiekben. És pl. pont jó ilyen esetben is, amit írsz, hogy mindkettőtöknek jó legyen. Nekem a gyerekeim tök jól kezelik, pedig a kicsi még ovis, és a nagy se sokkal idősebb :) Nem kell ennek túl nagy feneket keríteni. Pár hónapja volt hasonló topik, ott sokan írták, hogy szegény gyerek összezavarodik, meg ilyen baromságok, ha pl. egyik ember az egyik, másik ember a másik nevén hívja. Hülyeség :D Egyik nagyanyám mindig a második nevemen hívott, a többi ember az elsőn. Az én lányaimnak is van még fejenként vagy három becenevük, mindenre hallgatnak :D 

    Szerintem két dologra kell figyelni:

    - jól passzoljanak egymáshoz a nevek, mind a vezetéknévhez, mind a két keresztnév egymáshoz

    - a két keresztnév teljesen evidensen hosszabbá teszi a nevet, tehát azért erre figyelni kell, hogy ne legyen már túlságosan hosszú

    előzmény:
    zsófiaxxx (2)
    2013-05-23  13:43
  21. Torolt_felhasznalo_144923
    Torolt_felhasznalo_144923
    2013. május 23. 13:556.

    A férjem utálja a másodikat.  Nekem nincs, de ha lenne, már nem lenne. 

    Gyerekeinknek sincs, nem csesztem ki velük. 

    előzmény:
    levendula1111 (1)
    2013-05-23  13:40
  22. Torolt_felhasznalo_953497
    Torolt_felhasznalo_953497
    2013. május 23. 13:505.
    Biztos macerás, de ez megint ízlésdolga.
    előzmény:
    zsófiaxxx (2)
    2013-05-23  13:43
  23. 2013. május 23. 13:474.
    1 keresztnevem van, de én még nem ismertem olyat, akinek 2 lett volna, és ne azon szólították volna, amelyiket gyerekkora óta használta. Ha kis korában Marika volt, akkor szerintem nehéz átnevelni mindenkit, hogy pl. 16 éves korától szólítsák Jolánkának. Szóval általában a második felesleges.
    előzmény:
    levendula1111 (1)
    2013-05-23  13:40
  24. 2013. május 23. 13:473.

    Nekem 2 van. soha nem szerettem az elsot, 16 eves koromtol kizarolag a masodikat hasznaltam.

     

    aztan amikor eljottem Mo rol es mar nem XY ne voltam tobbet hanem X  erika lettem, az elso nem szeretett nevemet mar semmifele okmanyomra sem vezettettem be igy itt mar nem is szerepel sehol.

    előzmény:
    levendula1111 (1)
    2013-05-23  13:40
  25. 2013. május 23. 13:432.
    Ha a két név jól passzol egymáshoz pluszbana  vezetéknévhez, akkor nagyon szép tud lenni. Felnőttként pedig a nem használt keresztnevet a gyakolratban a kezdőbetűvel lehet helyettesíteni. Az a gáz, ha hosszú a név, esetleg felnőttként szerez egy doktorit és hozzámegy egy szintén doktorhoz (lány) és akkor jó hosszú lesz, az már nem olyan jó.
    előzmény:
    levendula1111 (1)
    2013-05-23  13:40

Címlap

top