Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

2 keresztnév púp a háton?

levendula1111
Létrehozva: 2013. május 23. 13:40

Véleményeket szeretnék olyan emberektől, akik 2 keresztnévvel élnek.

 

Születendő kisfiam nevén nem tudunk megegyezni a párommal. Mindkettőnknek tetszik a másik által választott név is, de a sajátunkból nem szívesen engedünk.

 

Férjem szerint legyen neki mindkettő, és majd felnőtt korában eldönti melyik tetszik neki jobban, melyiket akarja használni.

Szerintem ez hülyeség, mert ugyanúgy megvan mindkét neve, és általában az első néven szólítják mindig. Ráadásul azt tapasztaltam a munkahelyemen, hogy a 2. keresztnév csak nyűg, bemutatkozásnál nem mondják, aláírásnál nem írják le, és sok esetben hivatalos papírokról lehagyják, ami pedig nem szerencsés.

 

Szóval kérdezem: Van bármi jó dolog abban, hogy valakinek 2 keresztneve van? Egyikről úgymond lemondhat felnőttkorában? Vagy tényleg minden felnőtt nyűgnek érzi, csak a szülők erőltetik, akik hasonló cipőben járnak mint mi?

  1. 2013. május 25. 12:38101.

    Nekem csak egy keresztnevem van, de azzal is eleg problemam van. Szimpla egy nev, de mivel külföldön elek, adodnak vele gondok. A fafejü nemetek nem fogjak fel, hogy en GABRIELLA vagyok, s nem nemetesen Gabriele, s allandoan az utobbi keresztnevre cimezve kapom a leveleimet.

    Hiaba adom meg mindenütt ugy, ahogy hivnak, megis maskent cimeznek. Agyrem!!!

     

    A harom fiam közül kettönek csak egy keresztneve van, de a legkisebbnel nem tudtunk dönteni, igy lett Paul Jakob. A parom nagyapja volt Paul, en a Jakobot szerettem volna. De csak ez elsö neven szolitjuk, mert valahogy annyira paulos a kisfiam..

     

    A parom nagynenjenek gyönyörü neve van: Lili Marlene. Amikor született, volt a haboru idejen egy nepszerü dal, ugyanezzel a cimmel, gondolom, ez volt az ötletado. A ferjen kivül mindenki Marlene-nek hivja, ö csak lilizi.

    előzmény:
    levendula1111 (1)
    2013-05-23  13:40
  2. Torolt_felhasznalo_392281
    Torolt_felhasznalo_392281
    2013. május 25. 17:00102.

    Én sem olvastam vissza, csak megakadt a szemem ezen a top.on.

    Én is csak kisjóskáné vagyok, de még lánykoromban megkérdezték egy sz.ig. cserénél, hogy melyik keresztnevem használom? mondom, az elsőt. 

    A nő aláhúzta, és azóta a lánynevem xy. 

    Viszont a férjem hivatalosan mindkettőt kell, hogy írja,

    a gykem szintén mindkettőt. (gondoltam, amelyik tetszik, majd azt használja felnőttként. Azt is használja. De már nem húzzák alá.... na bumm.) 

    előzmény:
    Amarynda (99)
    2013-05-25  06:54
  3. Torolt_felhasznalo_392281
    Torolt_felhasznalo_392281
    2013. május 25. 17:02103.
    Szerintem az: Annamária.    Mert külön is lehet használni.- nem????
    előzmény:
    Ejmiaszösz (88)
    2013-05-24  19:39
  4. 2013. május 25. 18:14104.
    Számomra roppant furcsa volt amikor 2006-ban útlevelet csináltattunk a lányunknak . Azt mondta az ügyintéző mindegy melyik nevét írja a kép alá,ezért a lányom  a második nevét írta.  Mindig ugy tudtam hivatalos íratokon mind a két névnek szerepelnie  kell.
  5. 2013. május 26. 16:41105.

    Na igen, ha nem túl ritka a vezetéknév akkor nem árt ha van két keresztnév. A férjemnek egy keresztneve van, és ismerek mg oyan nevűből legalább 4-5-öt.

    Valamint lehet, hogy maradi vagyok, de vannak családi hagyományok is, például a mi családunkban, amiket én speciel tisztelek.

    előzmény:
    B.Karolina (27)
    2013-05-23  15:31
  6. 2013. május 26. 16:43106.
    Bocs nem figyeltem, természetesen: A férjemnek egy keresztneve van, és ismerek még olyan nevűből legalább 4-5-öt.
    előzmény:
    veresildi (105)
    2013-05-26  16:41
  7. 2013. május 26. 17:51107.

    Akkor jó a 2 keresztnév ha "összenő":egyik volt kolléganőm kislánya Anna Sára,ők így nevezik és sztem szép is így;vagy ha egyik csak úgy van(pl. nagypapa neve), a másikat meg használja,de MINDENKI azon szólítja.

    Az sztem gáz, ha 2 neve van és mindenki azon a nevén szólítja, ami épp tetszik neki.Unokabátyámat a családban mindenki Péterként ismerte,majd a felesége a másik nevén kezdte szólítani.Azóta ő is így nevezi magát(no comment).Szinte én érzem rosszul magam,hogy nem Rolandozom én is, pedig nekem egész életemben Peti volt.Szóval tényleg lehet belőle félreértés ha 2 neve van valakinek.Nekem egy keresztnevem van csak, az én családom egyik becenevet használja, férjemé egy másikat(engem megszólítván).Most már megszoktam, de eleinte fura volt, pedig 1 név különböző becézéseiről van szó csupán.

    előzmény:
    levendula1111 (1)
    2013-05-23  13:40
  8. 2013. május 26. 19:49108.

    Nem néztem a többi hsz-t.

     

    Ismeröseim között van több 2 nevü: amíg gyerekek voltak, egymást az egyik néven szólították ( egyik Anne a másik Kathrin.) Aztán nagyobbak lettek, és a gimiben kellett a feltünés, a különlegesség, és elkezdték egymást a másik néven szólitani, -Jorina, a másik meg nem tudom mi .

    Persze nem csak ez letta változás: a kisebbik, akinek nem jut eszembe a neve, elkezdett raszta-hajat hordani, meg hippizik, a másik elkezdett vegeariánuskodni, meg húha nagyon állatvédö vagyok, asztaaa..

     

    szóval ilyen téren jó, ha két nevük van, mert egyszerübb a terit marinak szóliítani, szerintem-...

     

    A névválasztásnál mi azt vettük figyelembe, hogy a nevünk rövid, ezért a keresztnév hosszú- és csengésben is passzol,

    meg arra is figyeltünk, hogy ne divatnevet válasszunk, mert az nekünk nem tetszett. Meg valahol olvastuk,  hogy pl. jelentkezel egy állásra, és ha pl.Kevin, Justin a neved, eleve rosszabb értékelést kapsz, mint egy Alexander, Andreas, Thomas. 

     

    talán most cool a Luca, Max, stb- de amikor suliba mennek és 3-at így hívnak ...

    A mi ovinkban most minden második Anna, vagy Anne, meg fiúk közül sok a Felix, Moritz, vagy nagyon Különlegesek: Neo, Severin, Quirin, Fiona, Aurelia. 

    Naja. A mi nevünk klasszikus, és különleges egyben: mert ma alig van gyerek Kati néven, vagy matyinak se neveznek sokat ;)

    Sok sikert a babátokhoz!

     

    előzmény:
    levendula1111 (1)
    2013-05-23  13:40
  9. 2013. május 27. 00:43109.

    "Egyik nagyanyám mindig a második nevemen hívott, a többi ember az elsőn."  

     

     

    Egyik ismerősöm van hasonlóképpen: 2 keresztneve van, Imre és István. A családjának István vagy Pisti, a munkatársaknak Imre. Érdekes, amikor náluk vagyunk, hogy a fele társaság így, a másik fele amúgy szólítja, de azért mindenki megérti, kiről van szó. 

    előzmény:
    bogi01 (7)
    2013-05-23  13:55
  10. 2013. május 27. 01:30110.

    Másnak pedig más megoldása van.

    Ismerek olyan pasit, aki mindkét keresztnevét használja, de olyat is, akinek csak egy van, de még a szülei is teljesen más néven szólítják.

    Sokan vagyunk sokfélék, szerintem inkább legyen kettő keresztnév, kisebb az esélye, hogy szembetalálkozzon az ember a nevével.

    idézet:
    almafalevél (51)
    2013-05-23 19:36:37

    Cégünk kihelyezett részlegében 2 Kiss Józsefné is volt. Amikor a központba diktáltam be egyikükről valamilyen adatot, megkérdezte a kolléganőm, hogy melyik Kiss Józsefnéról beszélek? Mondtam, hogy a Nagy Annáról. Mire ő ingerülten: "Nekem ne így mondjad, mert nincs ráírva a lánykori neve a kartonjára, hanem a születési éve kellene!" 

     

    Ezer szerencse, hogy nem ugyanabban az évben születtek! 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_743389 (51)
    2013-05-23  19:36
  11. 2013. május 27. 01:36111.
    Nekem 2 van és szívből utálom így! Hosszú, és hiába használom csak az egyiket, hivatalos helyen mindkettőút alá kell írni. Komolyan fontolgattam, hogy  a 2-at hivatalosan is megszüntetem, de nem akartam megbántani az anyukámat. Az én gyerekeim viszont szigorúan 1 keresztnevet kaptak.
    idézet:
    Blue_Eclipse (55)
    2013-05-24 07:41:50

    Nem mindenki számára zavaró, hogy hosszú a neve. Egyik ismerősömet pl. Szoboszlainé Fazekas Annamáriának hívják. Ha kéttagú változatot választott volna, úgy is mindenképpen hosszú lett volna a neve, de neki így tetszett.  

     

    (Elnézést kérek tőle, hogy kiírtam a nevét!) 

    előzmény:
    Blue_Eclipse (55)
    2013-05-24  07:41
  12. 2013. május 27. 01:40112.
    Ezekről a "-né"-s asszonynevekről jutott még eszembe, hogy ha a nő lánykori családi neve kettős, hangzatos lesz az asszonyneve, pl. Vargáné Kovács Szabó Ágnes, de ha a férj neve kettős, valahogy olyan furcsa a Balogh Tóthné Horváth Judit formula. 
    előzmény:
    levendula1111 (1)
    2013-05-23  13:40
  13. 2013. május 27. 02:19113.

    Szerintem csak akkor érdemes 2 nevet adni, ha használni is akarjátok mind a kettőt.

     

    Nálunk mind a 2 gyereknek 2 keresztneve van. Mi is használjuk mind a kettőt, a rokonok is, és a gyerekek is. A kisebik gyerkőc (6 eves) időnként kijavítja, ha őt valaki csak az egyik egyik keresztnevén hívja, ő akkor közli hogy ő nem "Péter", hanem "Péter-Pál" (a példa kedvéért).

     

    Iskolában és óvodában az első nevüket kezdték használni. Mivel a nagyobbik gyereknek gyakrabban használjuk a második nevét, ezért kértük a suliban, hogy legyenek szívesek azt használni. A tanár nénije és sok osztálytársa a második nevén szólítja, de van aki az elsőn, és az iskolai papírok egy részén is megmaradt az első név. A fiamat nem zavarja, hallgat mind a 2 nevére, és szereti mind a kettőt.

     

    A kisebbik fiam is néha mondogatja az óvodában együtt a 2 keresztnevét, hogy őt úgy is lehet ám hívni. Ő kifejezetten büszke a 2 keresztnevére, és azt szereti legjobban, ha mind a 2 nevét mondjuk.

     

    Hozzáteszem, amin gyakrabban hívjuk őket, azok régi magyar nevek, a másik nevük pedig bibliai név. A választáskor nekünk fontos volt, hogy ritka, szép hangzású és jó jelentésű név legyen mindegyik. 

    A gyerekek tudják azt is, hogy melyik nevük mit jelent és miért kapták, és szeretik a neveiket.

     

    Bár külföldön élünk, nem jelent problémát a régi magyar név se gyereknek, se felnőttnek, olyan szépen megtanulja a legtöbb ember. A férjemnek is régi magyar neve van, ami otthon viszonylag gyakori, de itt nehezen kiejthető kuriózum. A vezetéknevük amúgy is angol (férj ősei Angliából származnak), legalább a keresztnevük utaljon a magyar felmenőkre. A gyerekeinket a ritka magyar nevükkel együtt is szerették Magyarországon is és itt is.

     

    És amúgy is, itt az iskolában van mindenféle eredetű név, a holland, német, spanyol, francia és szláv nevektől a különböző ázsiai és afrikai nevekig… és ez teljesen normális itt. Egyszer pont az volt a házifeladat, hogy írják le, mit jelent a nevük, milyen nyelven, és miért kapták azt a nevet.

     

    Szóval, szerintem teljesen máskép tekint egy gyerek a nevére, neveire… ha tudja mit jelent(enek), és tudja, hogy miért kapta (azokat).

     

    És lehet, hogy az arra hajlamos embereknél hozzájárulhat a 2 név a többszemélyűséghez, de szerintem ez önmagában még nem elegendő, kell hogy legyen más körülmény is, ami miatt kialakul. OK, nem vagyok szakember, de nekem is van becenevem, igaz, ezt csak a testvérem használja (ha más mondja meg sem hallom, nem szándékosan, hanem mert mástól “nem áll rá a fülem”), és nincs többszemélyűségem (tudtommal). És rengeteg embernek van 1 vagy több beceneve… és nem gondolom, hogy ennyi embernek lenne többszemélyűsége.

    előzmény:
    levendula1111 (1)
    2013-05-23  13:40
  14. 2013. május 27. 04:53114.

    Még jó, hogy soha nem terveztem "felvenni" a férjem nevét.

     

    Végül is, nem ruha, hogy "felvegyem"...

     

     

    de tényleg, soha nem tetszett ez a megoldás, nem is értettem, mire jó... óvodás koromban próbáltam rábeszélni anyukámat, használja a "rendes" (alias lánykori) nevét

     

     

    És egyébként is, a magyar nők (Zrínyi Ilona, Lórántffy Zsuzsanna, stb.) soha nem vették fel a férjük nevét... ez csak azóta az (egyéb okok miatt is) szörnyűséges kalapos király Jóska óta lett törvény, mert "őkalapossága" nem bírta elviselni, hogy a magyar nők - óh, minő botrány - nem változtatják meg a nevüket esküvő után, ellentétben a többi tisztességes európai nővel...

    előzmény:
    Bibige (112)
    2013-05-27  01:40
  15. Torolt_felhasznalo_392281
    Torolt_felhasznalo_392281
    2013. május 27. 12:04115.

    Mert régen nem volt bevezetve. 

    Ha a 4o-6o-as években házasságkötés volt, nem is lett kérdés, hogy az orvosok, ügyvédek kivételével más is megtartsa a lánynevét.

    Ma már én sem akarnék egy -né lenni, de ebben a korban már lököttnek néznének, ha most ezt annyira fontosnak tartanám.

    Ami még nem tetszik: A férj vezetékneve mellé az én keresztnevemet tenni.

    Nem vagyok a férjnek tesója, gyereke sem.-

    No ez van, de használjak a törvénynek megfelelően mindenki úgy, ahogy akarja. Nem?

    előzmény:
    vizso (114)
    2013-05-27  04:53
  16. 2013. május 27. 14:13116.

    Igazából milyen férjezett nevet tudnál/tudnátok elképzelni? Mert úgy vettem ki több hozzászóló írásából, hogy mindenben találnak hibát, semmi nem jó ....

     

    Példák:

    Varga Péterné - nem jó, ódivatú, nemá', hogy ebben a formában kelljen viselnem a nevem

    Varga Péterné Kiss Erzsébet - ez baromi hosszú, nem jó

    Vargáné Kiss Erzsébet - hát, ez is elég hosszú, meg csak ott van az a -né toldalék, szóval ez sem jó

    Varga Erzsébet - nem jó, mert nem a férjem tesója, gyereke vagyok

    Kiss Erzsébet - ebből nem látszik, hogy férjezett vagyok

    Varga-Kiss/Kiss-Varga Erzsébet - hát ez is elég hosszú végülis, meg aztán olyan hülyeség a kettős vezetéknév

     

    Szerintem baromira nem kéne azon lovagolni, hogy kinek hány keresztneve van, ha több, akkor azok közül melyiket használja, hogy ki milyen férjezett nevet használ, stb. Mindenkinek mások az elvárásai, lehetőségei, stb. Lehet, hogy valaki azért veszi fel a férje vezetéknevét, mert így "meg tud szabadulni" pl. egy gyűlölt apa árnyékától.  És teszi ezt annak ellenére, hogy egyébként nem ezt a formát választaná, de neki ott és akkor ez a legfontosabb. Vagy mert egyszerűn nagyon megtetszik ebben a formában a saját neve, jobban hangzik így számára, és ha már van ilyen lehetőség, akkor él vele. Vagy kettős vezetéknevet választ, mert annyira imádja az apukáját, hogy mindenképpen szeretné megtartani a tőle kapott vezetéknevet, de tiszteli a férjét, és szeretné ezt ilyen módon is kifejezni. Mindenki döntse el maga, hogy mit akar, és tartsa tiszteletben a többi ember választását.....

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_392281 (115)
    2013-05-27  12:04
  17. 2013. május 27. 17:31117.

    Azért beszélgetni lehet róla...

     

    Senki nem utasította el mindet egyszerre, kinek ez, kinek az tetszik jobban. Csak leírták a véleményüket. 

    előzmény:
    bogi01 (116)
    2013-05-27  14:13
  18. 2013. május 27. 17:43118.
    Komolyan nem lehet azt érteni egy mondaton/hozzászóláson, ami ténylegesen oda van írva? Nem írtam azt, hogy mindenki egyszerre utasítja el az összes változatot, hanem, hogy valamelyikben mindig talál valaki hibát, és erre írtam le a példákat. Egyébként pedig nem a vélemény nyilvánítással van baj, mert pont ez a lényege egy ilyen topiknak, hanem a stílussal. Az, ahogyan lefitymálja pl. Vizso azt, ha valaki a férje vezetéknevét veszi fel, mert ő szerinte milyen gáz, nem egy ruha, amit felvesz..., stb. Ez igenis sértő (lehet) annak, aki valamilyen meggyőződésből ezt választotta. Úgy gondolom, hogy a hsz-em második felében letisztáztam ezt is, kár, hogy azt már nem olvastad el vagy nem értelmezted (helyesen).....
    előzmény:
    kávé23 (117)
    2013-05-27  17:31
  19. 2013. május 27. 18:00119.

    Nem stiláris gond, ami itt felmerülni látszik.

    Az egész nem egy halálos téma, ami reménytelenül indul, és az alagút végén a fény tényleg mozdony- egyszerűen variációkat lehet sorolni egy témára. Nyilván van jelentősége, de egy vakbélgyulladás komolyabb.

    Mégis (na nem csak itt) rideg, lekezelő, kioktató hsz-ek zsúfolódnak egyre jobban, ahogy halad előre a téma. Ami ugyanaz, mint az elején volt. Nevek, lehetőségek.

    Mit szóljanak a spanyol Juanita del Castosa Marija Rosa Portenottas Sanmigel nevű nők, és még férjhez sem mentek!

  20. Torolt_felhasznalo_392281
    Torolt_felhasznalo_392281
    2013. május 27. 18:30120.

    Varga-Kiss Erzsébet; vagy V.Kiss Erzsébet, vagy Vargáné Kiss Erzsébet.

     

    Nem a név a lényeg. Igaz?

    előzmény:
    bogi01 (116)
    2013-05-27  14:13
  21. 2013. május 27. 20:46121.

    Hát akkor ti még nem olvastatok veszekedős topikot. 

    Ez itt szerintem kifejezetten a nyugodtak közül való.

    De ha nem szimpatikus.... van még sok másik.

     

    Akkor már én is leírom, hogy ne legyek teljesen OFF:

    Nekem és férjemnek is egy keresztnevünk van és semmiképp nem akartunk a gyerekünknek kettőt, mert mi úgy láttuk, az csak bonyolítja az életet.

     

    De azért szívesen olvasgatom más emberek véleményét is a témáról.  

    előzmény:
    szárnyasló (119)
    2013-05-27  18:00
  22. 2013. június 11. 22:44122.
    én is ezen gondolkodom. és azt írja, hogy a kettő együtt ad ki egy harmadikat, és franciás, szóval Anna Mária nem lehet...
    előzmény:
    Ejmiaszösz (88)
    2013-05-24  19:39
  23. 2013. június 11. 22:47123.
    na, ez az, amit én sosem adnék. hogy Anna is meg Mária is, de Annamária is van. sose tudná senki,, hogy most ez egy név, (Annamária), vagy két keresztneved van...
    előzmény:
    Annamari . (97)
    2013-05-25  00:11
  24. 2013. június 11. 22:58124.

    én találtam egy kombinációt, Viola Ramóna, bár nem tudom, hogy a Viola mennyire magyar (utónév oldal latinnak írja), a Ramóna meg nekem inkább spanyol, és szerintem nem is gyakori, bár lehet, hogy most már az.

     

    de én se fogok tudni aludni most:) 

    előzmény:
    Ejmiaszösz (88)
    2013-05-24  19:39

Címlap

top