Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Befőzés

Torolt_felhasznalo_946299
Torolt_felhasznalo_946299
Létrehozva: 2003. március 10. 19:08
A Mit főzzek holnap topic-on felbuzdulva és többek kérésére tesó táma indul:))) Főzzünk be! Írjatok be mindenféle befőzős, szárítós, fagyasztós stb recepteket! Legyen sok-sok különlegesség! Kezdem én:

Sárgabarackos dinnyelekvár

Hozzávalók: 40 dkg dinnye (héj és mag nélkül), 60 dkg sárgabarack (magozott), 1 kg cukor.
A görög, vagy sárgadinnyét lehámozzuk, kimagozzuk, húsát kikanalazzuk, nagyobb edénybe tesszük és hozzáadjuk a kimagozott, félbevágott sárgabarckot. Rászórjuk a cukrot, jól elkeverjük és egy éjszakára hűtőbe tesszük. Következő nap állandó keverés mellett öt percdet forraljuk, és forrón üvegekbe töltjük
  1. 2003. augusztus 29. 17:30251.
    Nagyon jók a receptjeitek. Szerintem akkor is érdemes befőzni, ha nem terem a kertben. Arról biztosan tudod, hogy mi van benne, amíg egy boltiról sohasem tudhatod, hogy a barackleki hány %-a alma (pl)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_275715 (250)
     
  2. Torolt_felhasznalo_275715
    Torolt_felhasznalo_275715
    2003. augusztus 29. 07:38250.
    Hát én ennyit nem bírok befőzni, mert munka mellett Nekem nem működik. Hétvégén ott vannak a gyerekek is, meg nincs gyümi a kertben, megvenni meg szerintem nem érdemes
    előzmény:
    bonzó (249)
     
  3. 2003. augusztus 28. 13:42249.
    Most nyomtatom és közben bele-beleolvasok. . . . . . . hát lesz mit csinálnom, a hétvégén! No és akkor még az alma is folyton hullik a fáról. Már van almakompót, almalekvár citrommal, almáspitébe való.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_275715 (248)
     
  4. Torolt_felhasznalo_275715
    Torolt_felhasznalo_275715
    2003. augusztus 28. 13:39248.
    Biztos fini
    előzmény:
    bonzó (247)
     
  5. 2003. augusztus 28. 13:31247.
    Nagyon örülök Nektek, de sajna még nem tudtam visszaolvasni. Addig is:

    "Nem tudom milyen" kenőcs

    Szép zsenge cukkinit szőröstűl-bőröstűl felkarikázok pár miliméteres szeletekre, pici olajon teflonban mindkét oldalukat egy kicsit átsütöm.
    Húsos paradicsomot meghámozok, igyekszem kinyomni a belsejét (ezt a végén meg lehet enni) és apróra vágdosom. Beleteszem egy nem tapadós edénybe és elkezdem párolni. Mehet bele apróra vágott vöröshagyma és fokhagyma, bazsalikom, oregáno, kakukkfű, rozmaring - ki mit szeret. Kis idő múlva hozzá lehet a szintén felapírott húsos zöldpaprikát és a végén az elősütött cukkinikarikákat. Ízesítésként teszek bele kevés almaecetet, cukrot és sót és már mehet is aluszikálni. Ki van próbálva, egy kicsi kimaradt az üvegből - összeveszett a család!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_275715 (246)
     
  6. Torolt_felhasznalo_275715
    Torolt_felhasznalo_275715
    2003. augusztus 28. 08:55246.
    Nekem is eszembe jutott valami. Darált zöldség télire, avagy ételízesítő sk.
    Kicsit macerás, de szerintem megéri, főleg annak aki nem tud zöldséget tárolni télire, nameg annak akinek sok, meg akinek kedve van hozzá.
    Különböző zöldségeket, sárgarépa petrezselyem zeller paprika karalábé, karfiol, stb, stb. kinek kinek tetszés szerint, kb olyan arányban, ahogy a húslevesbe szoktuk tenni, ( kb. 1 kg s répa, fél kg petrzselyem 1-2 zeller, 1-2 karalábé, 5-6 nagyobb paprika, ugyanennyi paradicsom. ) ledaráljuk, a végén paradicsomot is téve hozzá. Ha van fagyó kapacitás bedobozoljuk, ha nincs akkor kb. 1 kg-hoz 10 dkg sót számítva egy kicsit felrottyatjuk, mehet bele szalicil is és kis üvegekbe töltve egy kicsit kidunsztoljuk. Nagyon fini, szükség esetén még húslevest is lehet vele főzni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  7. 2003. augusztus 25. 15:57245.
    Sziasztok, nagy jók vagytok itt is. Igaz én csak olvasótok vagyok, de az alábbi két receptet évekig készitettem.

    Pikáns paprika szósz /Ajvar/

    4 kg pirosra érett paprika ha erösre akarjuk a szószt, akkor pár darab erös csöves
    paprika, 1 kg pucolt hagyma, 1 evökanál só, kevés fokhagyma 1, 5 dl eset, 4 dl olaj
    30dkg kristálycukor 1 zacskó kapros savanyuságtartositó.
    A hozzávalókat ledaráljuk, izesitjük és kb. 1 órát lassú tüzön fözzük. Forrón üvegekbe
    tesszük, szárazon kidunsztoljuk.

    Marinált paprika

    3 kg vastag húsú paprika, 2 l. viz 0, 5 dl ecet 20-25 dkg cukor izlés szerint só, pár szem
    fokhagyma, 1 zacskó kapros savanyuságtartósitó, 2 dl olaj. Jó izesnek kell lenni a lének.
    Paprikákat kicsumázni, félbevágni és az izes lében roppanásig fözni, üvegekbe tenni és
    Szárazon kidunsztolni, a dunsztolás során még puhul egy kicsit a paprika.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  8. Torolt_felhasznalo_275715
    Torolt_felhasznalo_275715
    2003. augusztus 25. 13:15244.
    Sziasztok Befőzősök! Lehet hogy nem én találtam fel, de eddig nem csináltam a zöldfűszer szárítást. Illetve szárítottam már, de a napon és így kifakult. Most megpróbáltam, úgy hogy egy -két órát a lemosás után kitettem a levegőre (nem napra) aztán bent a spájba száradt tovább. Száradás után a turmixba összetörtem szép zöld maradt.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  9. 2003. augusztus 24. 15:50243.
    Kedves Csorpi!
    Én úgy teszek el sok parit, hogy a hagyományos módszert követve először felteszem a negyedelt parit, majd hozzáteszek félbevágott hagymafejeket és pirosra érett paprikát is. Kb 5 kg parihoz 1 kg hagyma és 1-1 1/2 kg paprika (ha szeretitek az erősset akkor azt, ha nem akkor édeset, de jó, ha pirosra érett). Főzöm, fózöm, majd a hagyományos paradicsompasszírozón átpasszírozom. Így már csak levem van, amit tovább főzök lassú lángon időnként kavargatva. Eddig nem túl újszerű, de én teszek hozzá sót, bazsalikomot, oregánót, borsot és egy kevés reszelt zellert is. Kb felére vagy harmadára besűrűsítem, amikor is teszek hozzá annyi cukrot, hogy vad savanyú azért ne legyen. Ha van a fagyasztódba szabad hely, akkor tejfölös poharakba adagolhatod, ha a kamrába akarod téliesíteni, akkor kb bébiételesnyi üvegekbe tedd kevés szalicillal a tetején és szárazduntszba rakd.
    Pizzafeltétekhez, chilis babhoz, lecsós szelethez stb lehet felhasználni, de nálunk a fiúk előszeretettel tesznek a sült hús mellé mártogatni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_182707 (227)
     
  10. 2003. augusztus 24. 10:50242.
    Szuper!!!!!Pont ezt kerestem!
    Ezer köszönet Neked, a gondolatomat kitaláltad. . . . .
    előzmény:
    opplá (240)
     
  11. 2003. augusztus 22. 21:37241.
    Sziasztok!

    Hamár rátaláltam erre a fórumra szeretném ajánlani mindenkinek a Knorr Kapros savanyúságtartósítót. Rövid idő alatt isteni savanyúságot lehet belőle készíteni. Időt lehet megtakarítani és a savanyúságot egyből a spájz polcra lehet pakolni. Ezzel a tartósítóval bármit el lehet rakni: káposztát, paprikát, csalamádét, stb. Amióta egy ismerősöm ezt ajánlotta, csak ezt használom. A családom és a vendégeink imádják. Mindent a leírás alapján csinálok, kivéve a cukorból 2 kanállal többet rakok, mert egy kicsit édesebben szeretjük. Nincs rosszul sikerült savanyú, nem romlik meg. Éppen a napokban tettem el 20 üveg tvpaprikát és 10 üveg almapaprikát. De már tervezem a jövőhétre a folytatást:) Főleg azoknak ajánlom, akiknek kevés az idejük, mert nagyon gyorsan készen van.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  12. 2003. augusztus 19. 11:24240.
    Spenót
    ******
    A spenótot megpucolom, több vízben megmosom. Forrásban levő vízbe (amelyikbe előzőleg belekevertem 1 kiskanál szódabikarbónát) dobom 2-3 percig. Ezután forró sós vízben megfőzöm. Összeturmixolom szűrés után (egy pici főzővíz mehet bele). Még forrón jó szorosan üvegekbe teszem. Az üvegek lezárása előtt a spenótpüré tetejére egy késhegynyi nátrium-benzoátot szórok. (Ezt lehet egy kicsi forró spenótos vízben is feloldani, és úgy önteni rá).
    Száraz gőzben kidunsztolom.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  13. 2003. augusztus 18. 19:04239.
    Bodzaszirup

    --------------------------------------------------------- -----------------------

    A bodzaszirup elsősegély megfázás esetén, mivel csökkenti a lázat, csillapítja a köhögést, valamint vitaminokban és ásványi anyagokban is igen gazdag.

    Hozzávalók:
    bodzabogyó
    alma vagy körte
    cukor

    Elkészítés:
    A bodzabogyót mossa meg, hámozza meg az almát vagy a körtét és távolítsa el a magházát. A gyümölcsöt vágja apró darabokra. Gyümölcscentrifugában készítsen gyümölcslevet 2/3 rész bodzabogyóból és 1/3 rész almából vagy körtéből. Egy literre számított 30-40 dkg cukorral főzze fel ezt a levet, és forrón töltse üvegekbe.
    Reggelente igyon meg egy pohár ásványvízzel hígított bodzaszirupot.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  14. 2003. augusztus 16. 13:04238.
    Semmit nem rontottál el, ha még kb 2 percig hagyod főni, akkor magától eltűnik. A régi szakácskönyvekben még úgy irják, hogy addig kell fözni, amig a cukor elfötte a habját.
    Nem lesz baja!
    előzmény:
    Mulana (233)
     
  15. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2003. augusztus 16. 12:28237.
    Most csináltam meg a diós szederlekvárt! javaslom mindenkinek, naaaaaaaaaagyon finom!!!:)))))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  16. 2003. augusztus 14. 19:38236.
    Amit befőző cukorral csináltam, azok nekem is habosak lettek. Ha zavart volna, le tudtam volna szedni még főzés közben. De engem nem zavar.
    előzmény:
    Mulana (233)
     
  17. 2003. augusztus 14. 17:49235.
    Szerintem semmi baja nem lesz, ha van benne tartósítószer.
    előzmény:
    Mulana (233)
     
  18. 2003. augusztus 14. 17:45234.
    Savanyú Káposzta eltevése!

    40 kg káposzta "téli". Legyalulva kb. 35-36 kg.

    só,
    egészbors, (ha tul sokat teszel bele, válogathatod a káposzta közül)
    piros fűszerpaprika,
    babérlevél,
    ha van ekkora mennyiségbe 2 db birsalma kimagozva vékonyszeletekre vágva.

    Lerakás: rétegenként
    káposzta, só, bors :), babérlevél (2 db), birsalma 2-3 karika, paprika kétsoronként 2 db.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  19. 2003. augusztus 12. 10:19233.
    Sziasztok!
    Segítsetek, mit rontottam el? Életemben először készítettem dzsemet. Mivel a meggyről, sárgabarackról lekéstem, maradt az őszibarack. A számomra legegyszerűbb módszert választottam, 1 kg barackot megpucoltam, apróra vágtam, összekevertem 1 kg befőző cukorral, állni hagytam, belecsavartam 1 citrom levét és főztem 6 percig. Főzés közben kb. 2 centis hab keletkezett a dzsem tetején, ami az üvegekbe töltés közben sem tünt el, sőt ott szilárdult meg. Most van 4 üveg őszibarack dzsemem mindegyiknek ujjnyi habbal a tetején (közepén, attól függően, hogy töltés közben hova került).
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  20. Torolt_felhasznalo_275715
    Torolt_felhasznalo_275715
    2003. augusztus 12. 08:58232.
    Üdv Mindenkinek előkerültem én is, sajnos letelt a szabadság. Úgy látom Sherpa tartod a frontot. A bodza szörpöm (virágból), mentaszörpöm jól sikerült és fini mentalikőrt is csináltam. Azt hiszem itt olvastam a kókuszos sárgabarack lekvárt is. Szilvás receptek érdekelnének. Ez az almás paradicsom lekvár mihez ajánlott?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  21. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2003. augusztus 10. 15:20231.
    Sárgabarckdzsem banánnal
    Hozzávalók: 85 dkg előkészítés után mért sárgabarack, 40 dkg banán (szintén előkészítés után mért), fél tasak (5g) citromsav, 1 csomag (500 g) zselírozócukor speciál 2:1
    A sárgabarackot kis kockákra vágjuk. A banánt apróra daraboljuk. A gyümölcsöket és a citromsavat főzőedényben alaposan összevegyítjük a zselírozócukorral. Az egészet keverés közben magas hőfokon felforraljuk, majd folytonos keveréssel 1 percig hagyjuk zubogva forrni. A habot eltávolítjuk és előkészített üvegekbe töltjük, tetejére állítva 5 percig állni hagyjuk.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  22. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2003. augusztus 10. 15:15230.
    Szederdzsem dióval
    Hozzávalók: 80 dkg (előkészítés után mért) szeder, 10 dkg dió, 5 dkg nyers marcipánmassza, fél tasak (5g) citromsav, 1 tasak (20 g) zseléfix, 1, 15 kg cukor, 50 ml ribizlilikőr vagy piros szőlőlé.
    A szedret lemérjük. A diót összevégjuk, a marcipánt kockázzuk. A szedret, diót, marcipánt és a citromsavat egy főzőedénybe tesszük. A kimért cukormennyiségből 2 ek-nyit elvegyítünk a zseléfixszel, és a gyümölcshöz adjuk. Mindezt alapos keverés közben, magas hőfokon felforraljuk. Mikor forr, hozzáadjuk a többi cukrot. Tovább keverve, újra felforraljuk, 1 percig hagyjuk forrni. Levesszük a tűzről és hozzákeverjük a likőrt, vagy a szőlőlevet. Szükség esetén eltávolítjuk a habot, megtöltjük az előkészített üvegeket és mehet a polcra.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  23. Torolt_felhasznalo_535364
    Torolt_felhasznalo_535364
    2003. augusztus 8. 09:51229.
    Helló Mindenkinek!
    Most járok itt először és nagyon sok jó recepttel találkoztam. Ezek mind kipróbáltak?
    Idén csináltunk málnaszörpöt, azóta nagyon szörpösek lettünk. Ha tudtok bármilyen szörpi receptet írjátok meg! Eddig a visszaolvasásban még nem találtam, de keresgélek.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  24. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2003. augusztus 7. 07:12228.
    Van mindkét receptem, de elő kell kotorni!!!! Majd küldöm!!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_182707 (227)
     
  25. Torolt_felhasznalo_182707
    Torolt_felhasznalo_182707
    2003. augusztus 7. 01:49227.
    Hali Mindenkinek!
    Némi kis segítségre szorulok: adott rengeteg paradicsom, amiből már nagyon sok saláta és lecsó készült - eltevésre is. A probléma az, hogy még mindig van egy meglehetősen nagy mennyiség, és jó lenne vele valamit kezdeni, mielőtt az egész ránk rohad! Szóval, ha valakinek van valami jó ötlete, esetleg házi paradicsompüré vagy ketchup receptje, azt szivesen venném. Segítségeteket előre is köszönöm!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  26. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2003. augusztus 4. 22:13226.
    Bajor bodzabefőtt

    Hozzávalók: 1 kg lebogyózott bodzatermés, 8 db körte, 1, 5 kg kimagvazott szilva, 1 citrom leve és 0, 5 kg cukor.
    A körtéket meghámozva és a magházától megfosztva feldaraboljuk és fél citrom levével ízesített vízben félpuhára főzzük. Rövid ideig vele főzzük a szilvát is. Madj az egészet leszűrjük és összekeverjük a nyers bodzaterméssel. A főzőlébe belecsavarjuk a citrom másik felét, belekeverjük a cukrot és felfőzzük. A forró szirupot az üvegekbe töltött gyümölcsre töltjük, s 80 cesius fokon fél óráig gőzöljük. Sültekhez, főtt húsokhoz tálaljuk, de önálló csemege is lehet.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  27. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2003. augusztus 4. 22:09225.
    Bodzalekvár

    Hozzávalók: 1 kg leszemezett bodzatermés, 1 kg cukor, 1 kg alma, fél csomag (2, 5 dkg) porított zselatin.
    A meghámozott, kimagvazott és apróra vágott almát összekeverjük a paradicsompasszírozón áthajtott bodzaterméssel, valamint a cukorral. A keveréket állni hagyjuk egy napig, majd péppé főzzük. Ha nem sűrűsödik meg eléggé, a zselatint oldjuk fel kevés vízben és azzal főzzük lekvársűrűségűre. Töltsük száraz, előmlegített üvegekbe, zárjuk le és tartsuk száraz dunsztban egy órán át. (Mivel az alma átveszi a bodza ízét, kellemes állagú bodzalekvárt nyerünk a segítségével).
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  28. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2003. augusztus 4. 22:05224.
    Bodzaöntet

    A feketére érett bodzafejeket alaposan megmossuk, majd leszemezzük a tányérjáról. Ezt követően paradicsompasszírozón áttörjük, kevés vízzel felöntjük, majd tejföl sűrűségűre főzzük. Ehhez a forró péphez hideg mézet keverünk. Miután üvegekbe töltöttük és jól lezártuk, száraz, hűvös helyen tároljuk. Pudingoz, tejbegrízhez és palacsintához használjuk.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  29. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2003. augusztus 4. 22:02223.
    Fehérboros körtebefőtt

    Hozzávalók: 2 kg érett, nem túl puha körte, 5 dl fehérbor, 40 dkg cukor, 1 citrom leve, 4-5 darabka fahéj, 1 kiskanálnyi szegfűszeg.
    A körtéket meghámozzuk, elnegyedeljük, magházukat eltávolítjuk, majd a gyümölcsöt citromos vízbe tesszük. A fehérbort 1 liter vízzel felhígítjuk, a cukrot, a citromlevet, a fűszereket hozzáadjuk és felforraljuk. A lecsöpögtetett körtenegyedeket belerakjuk, ismét felforraljuk és forrón, levével együtt üvegekbe szedjük. Lezárjuk, újságba csomagolva nagy fazékba állítjuk és az üvegek kétharmad részéig vízzel feltöltjük. Tűzre tesszük és a forrástól számított 10 percig gőzöljük. A fazékban hagyjuk kihűlni, csak azután vesszük ki.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  30. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2003. augusztus 4. 21:58222.
    Boros gomba

    Hozzávalók: 50 dkg sampignon, 4 lilahagyma, 1 csokor tárkony, 2, 5 dl fehérborecet, 2, 5 dl fehérbor, 25 dkg cukor, 2 ek egész fehérbors, 2 ek mustármag, 1 ek borókabogyó
    A gombát megtisztítjuk. A hagymát karikákra vágjuk, a tárkonyt leöblítjük, szárazra rázzuk.
    A gombát 1 liter vízzel és 1 ek sóvalösszekeverjük, felforraljuk, és 23 percig forraljuk. Lyukas kanállal kiszedjük és azonnal üvegekbe tesszük. A gomba főzőlevébe öntjük a bort, az ecetet, a cukrot és a fűszereket. Felforraljuk, belekeverjük a hagymát, és 5 percig forraljuk. A forró levet a gombára öntjük. Rátesszük a tárkonyt és gondosan lezárjuk az üvegeket. Kidunsztoljuk az üvegeket, vagyis 30 percre 90 fokos vízben lassú tűzön főzzük. A gombát hűvös helyre tesszük, 10 nap után fogyaszthajuk.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  31. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2003. augusztus 4. 21:52221.
    Lecsó télire
    Hozzávalók: 1 kg zöldpaprika, 25 dkg paradicsom, 2 fej vöröshagyma, 15 dkg zsír, só.
    A zsíron üvegesre sütjük (sosem pirítjuk!) a karikákra vágott vöröshagymát, majd beletesszük a cikkekre vágott paradicsomot meg a kicsumázott, felszeletelt paprikát. Megsózzuk, és fedő alatt teljesen puhára pároljuk. Ezután üvegekbe töltjük, és azonnal lekötve, másnapig szárazgőzbe rakjuk. Télen, ha kibontjuk, a tetején nagyon sok a zsír - ez konzerválja - ebből egy réteget leszedünk, és más ételekhez használjuk fel. A felmelegített lecsót pirospaprikával fűszerezzük, és bármelyik lecsós ételt készíthetjük belőle, olyan, mint a friss.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  32. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2003. augusztus 4. 21:48220.
    Vörösboros körte

    Hozzávalók: 2 kg kisebb körte, 1 citrom, 60 dkg kristálycukor, 1 és fél l vörösbor, 8 db szegfűszeg, 8 kisebb darab fahéj.
    A körtét meghámozzuk, félbevágjuk, és kiszedjük a magházát. A citrom levét kifacsarjuk, és a körtéket citromos hideg vízbe tesszük. A kristálycukrot belerakjuk egy fazékba, ráöntjük a bort, megszórjuk egy kevés reszelt citromhéjjal, és kevergetés mellett lassan felforraljuk (a cukor teljesen oldódjon fel). A körtét lecsepegtetjük, és belerakjuk befőttesüvegekbe. Mindegyik üvegbe 2 szegfűszeget és 2 fahéjat teszünk. Az üveget háromnegyedéig felöntjük a borral, légmentesen lezárjuk és 20 percig dunsztoljuk.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  33. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2003. augusztus 4. 21:43219.
    Hagymás paradicsomdzsem

    Hozzávalók: 60 dkg vöröshagyma, 6-7 dkg olaj, 80 dkg paradicsom, 10 dkg kristálycukor, 2, 5 dl vörösbor, 1, 2 dl vörösborecet, 1 mkk só, 1 mkk őrölt bors.
    A megtisztított vöröshagymát félbe, majd félkarikákra vágjuk. Az olajon, kis lángon 30 percig pároljuk, végül zsírjára pirítjuk. A kicsumázott, felszeletelt paradicsomot hozzáadjuk és 5 percig forraljuk. Ezután a cukrot beleszórjuk, a borral meg a borecettel felengedjük és megsózzuk, megborsozzuk. További 20 percig kevergetve főzzük. Fontos, hogy végül lekvárszerűen besűrűsödjön. Fertőtlenített üvegekbe töltjük. Hűlni hagyjuk, majd hűtőszekrénybe tesszük, ahol 2 hétig eltartható. Pecsenyék mellé finom ízesítő.
    előzmény:
    ikra (218)
     
  34. 2003. augusztus 4. 19:52218.
    Szia sherpa,

    Szerintem nyugodtan írd be mindegyiket :), én szívesen elmentem őket magamnak!
    Üdv: Eszter
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_946299 (217)
     
  35. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2003. augusztus 4. 09:50217.
    Ha kéritek, van még: Vörösboros körte, Lecsó télire, Boros gomba, Fehérboros körtebefőtt, Bodzaöntet (most érik a bodza!), Bodzalekvár, Bajor bodzabefőtt. Csak szóljatok, melyiket küldjem!:)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  36. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2003. augusztus 4. 09:48216.
    Körtebefőtt
    A befőzéshez a legalkalmasabb a még nem teljesen érett, kemény húsú körte. A körték szárát eltávolítjuk, majd éles kis késsel vékonyan meghámozzuk, a nagyobb körtéket négyfelé vágjuk. Az így előkészített körtéket citromos vízbe tesszük, hogy ne barnuljanak (1 l víz, 5 dkg citromsav vagy 3 db citrom leve). Eljészítjük a cukorszirupot. 1 l vízhez 55 dkg cukrot teszünk. Ezt kb 35-40 percig főzzük, és közben a habot leszedjük róla. A körtéről a citromos vizet lecsurgatjuk és a körtéket üvegekbe rendezzük. Ráöntjük a szirupot, légmentesen lezárjuk, majd 12-15 percig gőzöljük. A gőzben hagyjuk kihűlni és kiszedve hűvös helyen tároljuk.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  37. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2003. augusztus 4. 09:42215.
    Alma-paradicsom lekvár
    Ugyanannyi alma és paradicsom kell hozzá. A félbevágott almát megfőzzük, ha kihűlt átpasszírozzuk. Az összevágott paradicsomot felforraljuk, átpasszírozzuk, besűrítjük. A kettőt összekeverjük, ízlés szerint kilónként 400-700 gr cukorral addig főzzük, amíg sűrű lekvár lesz. Forrón üvegekbe töltjük, tetejére szalicilt szórunk, lekötjük és száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  38. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2003. augusztus 4. 09:32214.
    Tüzes-édes savanyúság
    Apró erőspaprikákat megmosunk, magházukat kiszedjük és belsejüket megtöltjük előzőleg alaposan megmosott maazsolával. 1/3-1/3 l ecetet, vizet és mézet felforralunk. A töltött paprikákat üvegekbe tesszük és felöntjük a még meleg lével. Nem kell dunsztolni. Pikáns, különleges savanyúság, paradicsompaprikával is készíthető.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  39. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2003. augusztus 4. 09:30213.
    Mézes dióbél
    A mézben eltett zsenge dióbél télen nemcsak finom csemege, de ha megfázunk, légcsövet tisztító gyógyszer is. Minél fiatalabb a dió, vékony barna héját annál könnyebben tudjuk lehúzni. A megtisztított dióbelet apró üvegekbe töltjük, és annyi langyosra melegített mézzel öntjük le, amennyi ellepi. Lekötjük és már mehet is a végleges helyére.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  40. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2003. augusztus 4. 09:28212.
    Nem tudom, hogy a Paradicsomlekvárt és a Hagymás pareadicsomdzsem-et felraktam-e már. Ha nem, és kell, szóljatok!!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  41. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2003. augusztus 4. 09:26211.
    Ez nagyon finom!:)))

    Rumos őszibarack mézzel
    Minden kiló gyümölcshöz egy deci mézet, fél deci rumot veszünk, amit annyi vízzel, hogy majd a kimagozott, üvegekbe töltött őszibarackot ellepje, összekeverünk. Felforraljuk és azon forrón a gyümölcsre öntjük. Az üvegeket azonnal lekötjük és száraz gőzben hagyjuk kihűlni. Ezt a receptet bármilyen kimagozott, meghámozott idénygyümölcsből, pl. sárgabarackból, ringlóból, magvaváló szilvából is készíthetjük.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  42. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2003. augusztus 4. 09:23210.
    Erdei gomba fűszeres ecetben
    Hozzávalók: 50 dkg erdei gomba, 2 kis fej vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma, 2 tk cukor, 2, 5 dl fehérborecet, 10 szem borókabogyó, 2 tk mustármag, 1 tk szemesbors, 3 babérlevél, 1 ág rozmaring, 1-2 tk só
    A megtisztított, megmosott gombát nagyság szerint félbevágjuk és csavaros tetejű üvegekbe rakjuk. 1 l vizet az ecettel, cukorral, a felkockázott hagymával és fokhagymával, rozmaringgal, babérreal, szemes borssal, mustármaggal, borókabogyóval, sóval felforraljuk. Az átszűrt levet a gombára töltjük, és az üvegeket azonnal lezárjuk. A maradék levet féretesszük. Másnap a gombáról a levet leöntjük, ismét felforraljuk, majd az üvegekbe öntjük és lezárjuk. Harmadnap az eljárást megismételjük. Az elpárolgott folyadékot a félretett lével folyamatosan pótoljuk. Kb. 1 hétig érleljük. Eltarthatósága kb. 1év.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  43. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2003. augusztus 4. 09:17209.
    Nem hagyom elhalni a topicot!:)))
    Most épp szilvalekvárom fő, de leírok még néhány érdekes receptet Nektek!:)))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  44. 2003. július 18. 19:21208.
    Barackhercegnő

    Hozzávalók:

    550 ml őszibaracklé
    200 ml száraz pezsgő
    400 g cukor
    1 tasak Dr. Oetker Zseléfix Extra 2:1
    Előkészítés:
    Az őszibarackot megmossuk, lecsöpögtetjük, félbevágjuk. A kimagozott gyümölcsből őszibaracklevet készítünk.

    Elkészítés:
    A gyümölcslevet és a pezsgőt egy főzőedénybe öntjük, majd hozzáadjuk a cukor és a Zseléfix keverékét. Nagy lángon - állandó kevergetés mellett - felforraljuk, továbbra is kevergetve legalább 3 percig forrni hagyjuk, majd levesszük a tűzről. Ha szükséges eltávolítjuk a habot a tetejéről. Azonnal befőttesüvegbe töltjük.

    Tipp:
    A gyümölcs helyett használhatunk bármilyen készen kapható őszibaracklevet vagy nektárt.


    Vörös szerelem

    Hozzávalók:

    900 g cseresznye
    100 ml piros szőlőlé vagy meggylé (lehetőleg 100%-os édesítetlen)
    1/2 tasak Dr. Oetker Citromsav
    1 tasak Dr. Oetker Zseléfix 1:1
    800 g cukor

    Előkészítés:
    A cseresznyét megmossuk, lecsöpögtetjük és kimagozzuk. A felét kettévágjuk, a másik felét péppé aprítjuk.

    Elkészítés:
    A Zseléfixet két evőkanál cukorral elkeverjük, majd hozzáöntjük a gyümölcslé, a gyümölcs és a Citromsav keverékéhez. Állandó kevergetés mellett nagy lángon felforraljuk, majd ha már forr, a maradék cukrot is hozzáadjuk. Keverés mellett újra felforraljuk és legalább 3 percig forrni hagyjuk. Továbbra se hagyjuk abba a keverést! A tűzről levéve, ha szükséges, eltávolítjuk a habot a tetejéről. Azonnal befőttesüvegekbe töltjük.

    Tipp:
    Használhatunk bármilyen készen kapható rostos vörös gyümölcslevet, vagy nektárt is.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  45. 2003. július 18. 19:20207.
    Narancsos eperdzsem

    Hozzávalók:

    • 750 ml narancslé kb. 9 db gyümölcsből (vagy készen kapható 100 %-os narancslé)
    • 500 g eper (mindkettőt előkészítve mérjük le)
    • 1 tasak Dr. Oetker Zselírozócukor Speciál 2:1

    Előkészítés:

    A narancsot kipréseljük, a gyümölcshúst is a léhez adjuk, a magokat eltávolítjuk és 600 ml-t kimérünk. Az epret megmossuk, lecsöpögtetjük, szárát leszedjük, apróra vágjuk és 500 g-ot lemérünk.

    Elkészítés:

    A narancslevet és az epret egy főzőedényben a Zselírozócukorral jól elkeverjük. Kevergetve erős lángon felforraljuk, 1–3 percig zubogva forrni hagyjuk, majd levesszük a tűzről. Ha szükséges, a habot eltávolítjuk a tetejéről, ezután azonnal üvegekbe töltjük.

    Tipp:

    50 ml narancslevet helyettesíthetünk 50 ml whiskey-vel is.


    Eperlekvár friss rozmaringgal

    Hozzávalók:

    • 1250 g eper
    • 1/2 evőkanál friss (vagy késhegynyi őrölt) rozmaring
    • 350 g cukor (300 g fruktóz) vagy 25 ml folyékony édesítőszer
    • 1 tasak Dr. Oetker Zseléfix Szuper 3:1

    Előkészítés:

    Az epret megmossuk, szárát leszedjük, apróra vágjuk. 1/2 evőkanál rozmaringot megmosunk, szárazra törlünk és felaprítunk.

    Elkészítés:

    Az epret egy főzőedénybe helyezzük. A cukrot (vagy az édesítőszert) a Zseléfix-szel elkeverjük, majd a gyümölcshöz adjuk. Kevergetve erős lángon felforraljuk, 1 – 2 percig állandó keverés mellett zubogva forrni hagyjuk. Hozzáadjuk a rozmaringot és 1 percig tovább forraljuk, majd levesszük a tűzről. Ha szükséges, a habot eltávolítjuk a tetejéről, ezután azonnal üvegekbe töltjük.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  46. 2003. július 18. 19:19206.
    Rózsadzsem
    Hozzávalók:
    10 dkg piros színű rózsaszirom, 15 dkg cukor, fél citrom leve, 1 teáskanál zseléfix, 1 teáskanál zselatin
    Elkészítése:
    A folyóvízben alaposan megmosott rózsaszirmokat 3 deciliter vízben lassú tűzön főzni kezdjük. Amikor megpuhul, átszűrjük, és a levét cukorral, citromlével, zseléfixszel, és kevés vízben feloldott zselatinnal olvadásig kevergetjük. Visszatesszük a tűzre, felforraljuk, és beletesszük a szirmokat. Folyamatosan kevergetve 5 percig együtt főzzük, majd üvegekbe töltjük, és légmentesen lekötjük.

    Első látásra talán meglepőnek tűnik egy virág szirmaiból dzsemet készíteni, de az illatos rózsa zamata sem megvetendő. Ne hagyd ki az élményt!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  47. 2003. július 18. 19:17205.
    Vaníliás sárgadinnyelekvár
    Hozzávalókˇ
    1 kg sárgadinnyebél, 1/2 rúd vanília, 1 citrom, 1/2 kg cukor, szalicil
    Elkészítése:
    A sárgadinnyét nagyon kicsire összevágjuk, és egy hibátlan edényben gőz fölött puhára pároljuk. Hozzáadjuk a felkarikázott citromot, a kettévágott vaníliát, és amikor habzik, akkor hozzákeverjük a cukrot. Folyamatosan kevergetve körülbelül 1 órán keresztül lassú tűzön főzzük, majd forrón üvegekbe rakjuk, a tetejére egy késhegynyi szalicilt szórunk, és légmentesen lefedjük. Szárazgőzben hagyjuk kihűlni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  48. 2003. július 18. 19:15204.
    Pezsgővel eltett epres málnalekvár
    Hozzávalók:
    45 dkg eper, 40 dkg málna, 1/8 l száraz pezsgő, kg 2:1 extra zselírozócukor, 1 zacskó (5g) citromsav
    Elkészítés:
    A gondosan átválogatott, kicsumázott, megmosott és lecsöpögtetett eperszemeket félbe- vagy negyedekbe vágjuk, és 40 dkg-ot kimérünk. Az átválogatott málnát óvatosan megmossuk, lecsöpögtetjük, és 40 dkg-ot kimérünk. Az előkészített gyümölcsöket a zselírozócukorral, a pezsgővel és a citromsavval nagy fazékban jól összekeverjük. Magas hőfokon, állandó keverés mellett felforraljuk, majd további keverés mellett, a habzástól számítva 3 percig bugyogva forraljuk. A keletkezett habot leszedjük. A peremükig megtöltött üvegeket fejtetőre állítva , kb. 5 percig hűtjük
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  49. 2003. július 18. 19:13203.
    Mézes sárgarépadzsem körtével
    Hozzávalók:
    1/2 kg meghámozott sárgarépa, 2 nagy körte, 1/2 kg méz, 1 citrom leve, 1 rúd vanília, 1 csipet őrölt szegfűszeg
    Elkészítése:
    A zsenge, hámozott sárgarépát lereszeljük, a körtét meghámozzuk, kimagozzuk, és apró kockákra összevágjuk. Egy edénybe 1, 5 dl vizet öntünk, beletesszük a répát és a körtét. Hozzáadjuk a mézet, az ízesítőket, majd állandóan kevergetve, nagyon lassú tűzön körülbelül két órán keresztül főzzük. A dzsemet fertőtlenített üvegekbe adagoljuk, csavaros tetővel lezárjuk, és fejtetőre fordítjuk.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  50. 2003. július 18. 19:11202.
    A görög dinnye befőtt.
    Egészen tiszta, 3 literes porczellánozott belsejü lábasba tegyünk egy liter vizet és egy kilo czukrot. Szép piros bélű, de vastag héju görög dinnyének a héját tisztitsuk meg a külső, kemény és zöld kérgétől, azután vagdaljuk fel nagy, egyenlő koczkákba. Egy jókora tejes tányér koczkába vágott dinnye hajat tegyünk a hideg czukros vizbe; tegyünk még a czukros vizbe, a dinnye héja közé, egy egész czitromot, és egész narancsot, mindkettőt karikákba vágva; továbbá fél vaniliát is vagdaljunk a dinnye közé. Arra ügyelni kell, hogy a lábasban a czukros vizbe tett dinnye héját egészen ellepje a viz. Attól nem kell félni, (hogy ha a reczept szerint járunk el, ) mintha a dinnye héjból igen sokat tettünk volna a czukorhoz mérne, mert az igy készült dinnye befőtt nagyon gazdaságos, de azért mégis finom és sikerülő csemege. - Ezt a hidegen összerakott anyagot fedjük be és tegyük egyenlő de erős tüzre. Hagyjuk főni 2 vagy 3 óráig is. Ha nagyobb tömeget készitünk egyszerre, természetesen tovább kell főzni; - de egészen gondatlanul: ki sem kell fedni, meg sem kell kavarni; csak főjjön folytonosan egész addig, a mig a leve barnás szinű és mézszerű sürü lesz, a dinnye haj pedig átlátszó tiszta, szép szinűvé válik. Egy kilónyi czukorban megfőzött dinnye hajból lesz 3 rendes üveg befőtt. A dinnye hajat rakjuk üvegekbe, kössük be az üveg száját szorosan s erőssen hólyaggal. Egy fazékba tegyünk ruhát, a befőtteket rakjuk e ruhára és öntsünk annyi vizet a fazékba, hogy a befőttes üvegek nyaka egy tenyérnyire ki legyen a vizből. Boritsuk be az üvegeket vizes ruhával s tegyük jó erős tüzhöz főni. Főzzük kevés ideig; fél óra alatt rendesen forró lesz az üveg nyaka. Ekkor le kell venni a tüztől és fazekastól együtt kell félre tenni egész addig, a mig a fazék viz kihűl. Végül ki kell szedni a befőtteket a vizből - azután tehetjük oda a hol tartani akarjuk. Párolva mindenféle befőttet igy kell kifőzni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     

Címlap

top