Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Befőzés

Torolt_felhasznalo_946299
Torolt_felhasznalo_946299
Létrehozva: 2003. március 10. 19:08
A Mit főzzek holnap topic-on felbuzdulva és többek kérésére tesó táma indul:))) Főzzünk be! Írjatok be mindenféle befőzős, szárítós, fagyasztós stb recepteket! Legyen sok-sok különlegesség! Kezdem én:

Sárgabarackos dinnyelekvár

Hozzávalók: 40 dkg dinnye (héj és mag nélkül), 60 dkg sárgabarack (magozott), 1 kg cukor.
A görög, vagy sárgadinnyét lehámozzuk, kimagozzuk, húsát kikanalazzuk, nagyobb edénybe tesszük és hozzáadjuk a kimagozott, félbevágott sárgabarckot. Rászórjuk a cukrot, jól elkeverjük és egy éjszakára hűtőbe tesszük. Következő nap állandó keverés mellett öt percdet forraljuk, és forrón üvegekbe töltjük
  1. 2003. július 18. 19:10201.
    Görögdinnyebefőtt:
    Miután megettük a dinnyét, lehámozom a zöld héját. A maradék fehér részt (vékonyan maradhat egy kis piros is) felkockázom. Lemérem, és leöntöm ugyanennyi cukorral. Állni hagyom másnapig. Utána háromszor felfőzöm. Beleszedem üvegbe, szalicilt teszek a tetejére, lezárom és száraz dunsztba teszem. Isteni, olyan , törökös édesség.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  2. 2003. július 18. 19:09200.
    Találtam pár finomságot. :))
    Lekvár – hagyományos módon
    Hozzávalók:
    gyümölcs (sárga- vagy őszibarack, szilva, meggy stb. ízlés szerint) ˇ cukor ˇ tartósítószer (Nátrium-benzoát, vagy szalicil)
    Elkészítése:
    A megmosott gyümölcsöt kimagozzuk, sérült részeit kivágjuk, megtisztítjuk. Ne hámozzuk meg, mert a héja a hő és a hozzáadott cukor hatására teljesen szét fog főni, ráadásul segít besűríteni a lekvárt. Az előkészített gyümölcshöz adjuk hozzá a cukrot. (A cukor mennyisége a gyümölcstől függ, 1 kg sárgabarackhoz min. 30 dkg, meggyhez 50 dkg, érett szilvához 20 dkg cukor kell. ) A gyümölcsöt a cukorral keverjük össze, és hagyjuk állni. Másnap tegyük fel főni lassú tűzön. Praktikus, ha a nagy edény mellett egy kisebb lábost is használunk, mert ebben így gyorsabban készül a lekvár, és folyamatosan tehetjük az üvegekbe. Ha felforrt, ezeket a kisebb adagokat 0, 5-1 óráig főzzük, néha megkeverve, attól függően, hogy a darabosabb, vagy a simább lekvárt kedveljük-e. Forrón tegyük üvegekbe, tegyünk rá egy késhegynyi tartósítószert, kössük le, és tegyük melegdunsztba.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  3. 2003. július 17. 08:30199.
    A dunsztolás leggyorsabb és legegyszeűbb módszere a mikro!
    előzmény:
    Feather (191)
     
  4. 2003. július 17. 08:27198.
    próbáltam már szilvával, sárgabarackkal, meggyel és mindegyik nagyon finom lett. A cukrot ki is lehet hagyni!
    előzmény:
    jocsi (196)
     
  5. 2003. július 17. 08:27197.
    próbáltam már szilvával, sárgabarackkal, meggyel és mindegyik nagyon finom lett. A cukrot ki is lehet hagyni!
    előzmény:
    jocsi (196)
     
  6. 2003. július 17. 00:40196.
    Sziasztok!
    A minap sárgabarack-sárgadinnye lekvárt készítettem a Stahl-féle "sült lekvár" módszerrel. Most próbáltam ki először az eredetileg eperre írt receptet, de sztem nagyon-nagyon -szinte élvezhetetlenül- édes lett. Arra a régi "kakas" nyalókára (tömény cukor) emlékeztet az íze. Próbálta már valaki más gyümölccsel ezt a módszert? Milyen lett a végeredmény? Kíváncsian várom a tapasztalatokat!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  7. 2003. július 15. 22:25195.
    A kompót az macerásabb, nem? Ez életem első befőzési próbálkozása, úgyhogy még járatlan vagyok. Meg azt akkor kellett volna, amikor még nem érett teljesen a barack. Most viszont a maradék is megérett, úgyhogy folytathatom valamelyik nap a befőzést:-) Nem tudja valaki, hogy ha meg akar romlani a lekvár, akkor az mennyi idő múlva történik?
    előzmény:
    Feather (194)
     
  8. 2003. július 15. 19:01194.
    Gratulálok!!! Mi szeretjük a kompótot is, és aszalni is érdemes.
    előzmény:
    Milu (192)
     
  9. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2003. július 14. 07:55193.
    Húúúú azannya!!! Kérek én is!!:)))))
    előzmény:
    Milu (192)
     
  10. 2003. július 13. 20:34192.
    Eddig 70 üveg sárgabaracklekvár, de a fele még a fán van:-)))
    előzmény:
    Feather (191)
     
  11. 2003. július 13. 18:12191.
    Az én ötletem a szárazdunsztra az, hogy tegyétek a lekvárt stb hűtőtáskába. Kényelmesebb, mint csomagolgatni. Nálam rendesen gyűlnek az üvegek:bodza, menta, meggy és fekete ribizke szörp, ribizke-meggy, fekete ribizke, eper és sárgabarac lekvár, magozott meggy. Lecsót szeptemberben teszek el, mert akkor olcsóbbak a hozzávalók. Gyűjtögetem és szárítom a gyógy és fűszernövényeket: kakukkfű, bazsalikom, orbáncfű, cickafark, petrezselyem, stb. Ti hogy álltok?
    előzmény:
    Lucienne (190)
     
  12. 2003. július 11. 18:43190.
    Gyerekek, ez a remek dinnyés recept valami ősi receptkönyvből való!
    Viszont a dunsztolást manapság már egészen másként érdemes csinálni. Különösen gáztűzhely esetében.

    A fazékba (vagy lábasba) ruha helyett megteszi az újságpapír is, amit utána könnyűszívvel kidobhatunk. Ezt már a nagymamám is így csinálta.

    Azt viszont a barátnőmtől hallottam pár éve, hogy a gőzölendő befőtteket tartalmazó fazekat (lábast) pedig inkább a süőbe helyezzétek. Még lefedni sem kell, vizes ruha helyett ott a sütőajtó. Felforralás után ki se kell venni a sütőből, lehet benne hagyni addig, míg kihűl.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_946299 (179)
     
  13. 2003. július 10. 18:35189.
    Szia sherpa,
    szerintem a Nagycsarnokban, a Fővám térnél. Az alagsorában van egy kis üzlet, ahol mindenféle egzotikus dolgot is árulnak, kínai, indiai fűszereket, tésztákat, stb. Ott annyi minden kapható, szerintem ha valahol, ott biztosan rá lehet bukkanni a paradicsomra. Persze ez csak megérzés, még sosem kerestem szárított paradicsomot.
    Esetleg a hiperek nemzetközi konyhás polcain is meg lehetne nézni. . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_946299 (188)
     
  14. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2003. július 9. 19:24188.
    Meg tudja valaki mondani nekem, hogy Budapesten hol lehet szárított paradicsomot kapni??? Köszi előre is!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  15. 2003. július 8. 23:56187.
    Alkoholos meggylekvár

    Hozzávalók: 1 kg kimagozott meggy, 20 dkg cukor, 1-1, 5 deci házi vegyespálinka

    A meggyet 2-3 percig főzöm állandó keverés közben. Ezután kb. háromnegyedét összeturmixolom (sűrűn szeretem) Kb. 15-20 percig hagyom, hogy ez a keverék a levét nagyjából elfője. Ezután jöhet bele a cukor (Kevésnek tűnik, de az én ízlésemnek még így is elég édes volt a lekvár) Cukrosan még főzzük a lekvárt 5 percig. Állandó keverés közben, mert könnyen leég. Miután elzártam alatta a lángot, jöhet bele a fél pohárnyi pálinka. Jól összekeverem. Még forrón üvegekbe töltöm. A befőzőlábos alján maradó néhány kanálnyi lekvárba belekevertem egy késhegynyi szalicilt. Ezt a szalicilos keveréket tettem az üvegek tetejére. Lezártam, száraz dunsztba tettem. Ebből a mennyiségből nekem 3 db 370 ml-s üvegnyi lett.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  16. 2003. július 8. 23:42186.
    Kedves sherpa01!
    A topic elején megtaláltam a kókuszos eperdzsem receptjét, így az előző beírásom abszolút tárgytalan.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_946299 (179)
     
  17. 2003. július 8. 19:13185.
    Sziasztok!
    Tudnátok tanácsot adni?
    Faeperlekvárt szeretnék csinálni kókuszreszelékkel sűrítve. Ízre gondolom nem lehet rossz, de szoktak kókuszos lekvárt készíteni? Ha igen, a végén keverik bele a kókuszt vagy egy jó darabig együtt kell főzni? Hogy "reagál" a kókusz a tartósítószerre? A szaliciltól nem lesz pl. keserű vagy vegyszerízű az egész kókuszos keverék?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  18. Torolt_felhasznalo_768096
    Torolt_felhasznalo_768096
    2003. július 8. 17:16184.
    Akkor feladom! Ha ennyiféleképpen lehet megoldani ezt a paradicsom-dolgot, akkor hajrá, majd küldj egy kis kóstolót mindegyikböl :-)) Nálam az áztatós módszer bejött, de mint írtam, én nem magam szárítom a paradicsomot, úgyhogy meg kell elégednem a bolti szárazzal. . .
    előzmény:
    nemisbeka (183)
     
  19. 2003. július 8. 14:14183.
    Szia, az addig rendben van, hogy szárított pari kell :) (bár már itt mindenféle módszertani változatokat kaptam a napfénytől a sütőn át az aszalógépig), csak a forrázás nem volt világos. Olyan változatot is kaptam, hogy a szárítás-sütés előtt kell besózni-fűszerezni. Meg hogy nem kell zörgős szárazra, hanem olyan aszalt gyümölcsös állapotra. Hát asszem marad a kísérletezgetés :).
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_768096 (182)
     
  20. Torolt_felhasznalo_768096
    Torolt_felhasznalo_768096
    2003. július 8. 13:50182.
    Szia nemisbeka! Ha a paradicsomot nyersen olajba teszed, jó eséllyel egy idö után megpenészedik, ezért szárítás nélkül nem müködik a dolog. Viszont a szárított paradicsom elég kemény (nem annyira, mint a cipötalp:-)), ugyanis nagyon kevés nedvesség van benne. Ha így tennéd olajba, valószínüleg ugyanúgy kemény maradna, szerintem az olajból nem tudna elég nedvességet kivonni. És ott állnál egy olajos kvázi-cipötalppal. . . Marad tehát az elözöleges blansírozás, ami megpuhítja a pácienst. Lehet, hogy ki kellene próbálni áztatás nélkül is, meséld el a tapasztalataidat, ha megtetted!
    előzmény:
    nemisbeka (180)
     
  21. 8-)
    8-)
    2003. július 8. 13:42181.
    Sziasztok!

    Ez az én kedvencem. A családban és az ismerősök között is nagy sikert aratott. Nem túl macerás, csak szaglik tőle két napig a lakás. :o)

    Pácolt fokhagyma
    . . . . . . . . . . . . . . . .

    15 fej szép nagy, zsenge fokhagyma, 1 l száraz fehérbor, 2 dl 10%-os
    ecet, 15 deka kristálycukor, 8 evőkanál olaj, 2 cseresznyepaprika,
    3 babérlevél, 2 csokor friss tárkonylevél, 1 púpozott evőkanál só,
    1 púpozott teáskanál tört fehérbors. A borba belekeverjük az ecetet,
    a sót, a cukrot és a fűszereket, majd felforraljuk. Beletesszük a
    finomra metélt tárkonyt és a cseresznyepaprikát. Közben megtisztítjuk
    a fokhagymagerezdeket. Apránként a forrásban lévő páclébe tesszük,
    és az újraforrástól számított 5 percig főzzük. Ezután levével
    együtt egy nagy befőttes üvegbe töltjük és másnapig érleljük.
    Ismét felforraljuk és további 5 percig főzzük. Hagyjuk kihűlni.
    A leszűrt fokhagymagerezdeket apró üvegekbe töltjük, felöntjük a
    páclével, végül egy-egy evőkanál olajat csorgatunk a tetejére.
    Szorosan légmentesen lekötjük, és hűvös, sötét helyen tároljuk.

    Ha valakit érdekekl, itt http://www. mek. iif. hu/porta/szint/human/haztart/5szakacs/5szakacs. 02 vannak még nagyon érdekes befőzési recipék. :o))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  22. 2003. július 8. 12:21180.
    Ez a forrázásos történet elég fura. Megszárítani, aztán forrázni?! Miért?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_768096 (175)
     
  23. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2003. július 8. 06:54179.
    Én kimásoltam Nektek!:)))
    A görög dinnye befőtt.
    Egészen tiszta, 3 literes porczellánozott belsejü lábasba tegyünk egy liter vizet és egy kilo czukrot. Szép piros bélű, de vastag héju görög dinnyének a héját tisztitsuk meg a külső, kemény és zöld kérgétől, azután vagdaljuk fel nagy, egyenlő koczkákba. Egy jókora tejes tányér koczkába vágott dinnye hajat tegyünk a hideg czukros vizbe; tegyünk még a czukros vizbe, a dinnye héja közé, egy egész czitromot, és egész narancsot, mindkettőt karikákba vágva; továbbá fél vaniliát is vagdaljunk a dinnye közé. Arra ügyelni kell, hogy a lábasban a czukros vizbe tett dinnye héját egészen ellepje a viz. Attól nem kell félni, (hogy ha a reczept szerint járunk el, ) mintha a dinnye héjból igen sokat tettünk volna a czukorhoz mérne, mert az igy készült dinnye befőtt nagyon gazdaságos, de azért mégis finom és sikerülő csemege. - Ezt a hidegen összerakott anyagot fedjük be és tegyük egyenlő de erős tüzre. Hagyjuk főni 2 vagy 3 óráig is. Ha nagyobb tömeget készitünk egyszerre, természetesen tovább kell főzni; - de egészen gondatlanul: ki sem kell fedni, meg sem kell kavarni; csak főjjön folytonosan egész addig, a mig a leve barnás szinű és mézszerű sürü lesz, a dinnye haj pedig átlátszó tiszta, szép szinűvé válik. Egy kilónyi czukorban megfőzött dinnye hajból lesz 3 rendes üveg befőtt. A dinnye hajat rakjuk üvegekbe, kössük be az üveg száját szorosan s erőssen hólyaggal. Egy fazékba tegyünk ruhát, a befőtteket rakjuk e ruhára és öntsünk annyi vizet a fazékba, hogy a befőttes üvegek nyaka egy tenyérnyire ki legyen a vizből. Boritsuk be az üvegeket vizes ruhával s tegyük jó erős tüzhöz főni. Főzzük kevés ideig; fél óra alatt rendesen forró lesz az üveg nyaka. Ekkor le kell venni a tüztől és fazekastól együtt kell félre tenni egész addig, a mig a fazék viz kihűl. Végül ki kell szedni a befőtteket a vizből - azután tehetjük oda a hol tartani akarjuk. Párolva mindenféle befőttet igy kell kifőzni.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  24. 2003. július 7. 20:08178.
    Szerencséd van, én is szoktam dinnyelekvárt főzni. Apróra felvágom a fehér részét, lemérem és ugyanannyi cukrot öntök rá, mint a dinnye. Állni hagyom másnapig, majd 3 napon keresztül felfőzögetem. A harmadik napra kellően besűrűsödik és mehet az üvegbe. Ízesítheted fahéjjal, szegfűszeggel. Száraz dunsztba kell tenni egy napra. Utrána márcsak a télre kell várni, hogy megehessed.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_156786 (176)
     
  25. 2003. július 7. 07:01177.
    Közben már rátaláltam a neten, leírom a címet ha valakit érdekel, sok mással együtt. :)

    http://www. mek. iif. hu/porta/szint/human/haztart/zilahy/html/index. htm
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_156786 (176)
     
  26. 2003. július 6. 11:02176.
    Sziasztok, nem tudom tud e valaki segíteni nekem, de megpróbálom. . . évekkel ezelőtt anyukám a dinnye héját főzte be. Persze megtisztitva meg minden, és tett hozzá citromot is. Erre emlékszek, meg arra, hogy nagyon finom volt. Ha valakinek meg van ez a befőzési recept kérem segítsen nekem. :)
    Köszi.
    Marilyn
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  27. Torolt_felhasznalo_768096
    Torolt_felhasznalo_768096
    2003. július 4. 13:06175.
    Sziasztok! A szárított paradicsomot nagyon egyszerü eltenni és nagyon finom! Azt bevallom, nem tudom, hogy a paradicsomot hogyan kell szakszerüen megszárítani, én mindig szárítottat veszek. Aztán így készítem el: forrásba lévö vízbe teszem, pár percig blansírozom, hideg vízzel leöblítem, szitában hagyom jól lecsöpögni. Egyes receptek ecetet is írnak a vízbe, más receptek órákig tartó csöpögtetést javasolnak. A lényeg, hogy ne legyen vizes. Ha lecsöpögött, tálba teszem, öntök rá egy kevés balzsamecetet (20 dkg szárított paradicsomra kb. 1 ek), teszek rá sok apróra vágott füszert, lehet frisset vagy szárítottat is, én általában a következöket használom: bazsalikom, oregánó, borsikafü (csombor), kakukkfü, menta. Adhatsz hozzá fokhagymát is, egész gerezdet az üvegbe vagy apróra vágva hozzákeverve. A paradicsomot a füszerekkel jól összekeverem, széles szájú beföttesüvegbe rakom, felöntöm olívaolajjal. Fontos: az olaj jó, ha teljesen ellepi, én már jártam úgy, hogy a kikandikáló füszerek megpenészedtek, ha olajjal légmentesen le van zárva, ilyen nem fordulhat elö. Kamrába be, de azonnal is ehetö. Sokáig eláll, ne tedd hütöbe, mert az olívaolaj besürüsödik és várni kell, mire "kienged" (a minöségére ez nincs hatással). Megcsinálni egyszerübb, mint leírni :-))
    előzmény:
    nemisbeka (174)
     
  28. 2003. július 4. 12:18174.
    Talán nem szorosan vett befőzés, de hátha tudtok segíteni. Napon szárított, fűszeres olajban eltett paradicsomot szeretnék csinálni, de nem tudom, pontosan hogyan kell.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  29. 2003. július 4. 01:54173.
    Szia! Nem a lábasban sűrűsödik, hanem később, ahogy hűl. Először én is azt hittem, hogy valami nem stimmel, aztán gondoltam, hagyom így hígan, legföljebb majd kanállal esszük a palacsintához. . . :) Aztán egyszercsak észrevettem, hogy szépen besűrűsödött, normális lekvárállagú lett. Azóta is bevált ez a cukor, és azért is szeretem, mert csak pár percig kell főzni, gyors, és remélhetőleg a gyümölcsök tápanyagai is jobban megmaradnak, nem főnek el. További jó próbálkozást neked, remélem legközelebb nagyobb sikerrel jársz! j.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_275715 (172)
     
  30. Torolt_felhasznalo_275715
    Torolt_felhasznalo_275715
    2003. július 3. 08:18172.
    Szia Jocsi! Hát nekem ez a zselirozó nem jött be. Eperrel próbáltam, de az istennek sem sűrűsödött. Lehet hogy bennem van a hiba?
    előzmény:
    jocsi (171)
     
  31. 2003. július 3. 02:09171.
    Sziasztok!

    Ma délután lekvárokat kreáltam, rögtön 3 félét is. Finomak lettek, így megosztom veletek a recepteket, egy "tina extra" újságban találtam rájuk. Nem olvastam még végig a fórumot, ha véletlen már szerepeltek volna, akkor bocs. Ha a meggyszedést-fejtést nem számítjuk bele az időbe, igen gyorsan elkészülnek.

    Meggydzsem olaszosan

    1 kg kimagozott meggy, 1 cs. 2:1 zselírozó cukor (50 dkg, dr. Oetker, narancssárga zacskós, nem az a kistasakos zseléfix) + pár kanálnyi befőzőcukor, 10 dkg felaprított mandula, 1 ek. barna cukor, 1 dl törkölypálinka
    A meggyet elkeverjük a cukorral, állni hagyjuk. Közben a mandulát szárazon aranybarnára pirítjuk, majd a kanálnyi barna cukorral meghintve karamellizáljuk, hűlni hagyjuk.
    A meggyet állandóan kevergetve felforraljuk, és forrástól kezdve 4 percig bugyogva főzzük. Ha kész, hozzáadjuk a mandulát, és a pálinkát. Mivel nem ismerem és nincs is törkölypálinkánk, én egy kis szatmári szilvát tettem bele (mivel éppen ilyen volt itthon még egy kicsi. . . ), úgy fél decinyit. Máris mehet az üvegbe, majd fejtetőre állítva pihenni, hűlni. A meggyem kicsit több volt 1 kg-nál, így 7 bébiételes üveg lett belőle.

    Málnás ananászlekvár

    1 doboz ananászkonzerv, 25 dkg málna, 25 dkg 2:1 zselírozó cukor (dr. Oetker), 5 g citromsav.

    Az apróra vágott ananászt + málnát lábasba tesszük, + 1 dl ananászlé + cukor + citromsav összekeverjük, felforraljuk, 3-4 percig főzzük, és már mehet is az üvegbe. Ebből 2 rendes + 1 kis bébiételes üvegnyi lett.

    Citromos meggydzsem

    1 kg magozott meggy, 1 citrom, 1 vaníliarúd, 1 cs. 2:1 zselírozó cukor

    A meggyet lábasba tesszük. A forró vízzel megmosott citrom héját spirál alakban, vékonyan levágjuk, levét kicsavarjuk, a vaníliarudat hosszában felhasítjuk. A meggyre rászórjuk a cukrot, hozzáadjuk a citromhéjat, a levét és a vaníliarudat. Összekeverjük, felforraljuk, 3-4 percig rotyogva főzzük. A citromhéjat és a vaníliarudat kivesszük, és mehet az üvegbe. Az én ízlésemnek a végeredmény kicsit túlzottan vaníliás, legközelebb csak egy kis darab rudat tennék bele, nem egy egészet.
    Ebből 6 bébiételes üveg lett.

    Lehet próbálkozni! :)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  32. Torolt_felhasznalo_275715
    Torolt_felhasznalo_275715
    2003. július 1. 09:09170.
    Parajos salátatál pácolt jércehússal
    Hozzávalók 4 személyre: 300 g kicsontozott jércemell, 4 szelet barna kenyér, 60 g parajlevél, 1, 5 dl olívaolaj, 2 evőkanál petrezselyem, 1 evőkanál snidling, 1 evőkanál bazsalikom, 1 szem alma, 30 g dióbél, 1 dl 3-5 %-os fehérborecet, 1 dl fehérbor, 1 evőkanál dijoni mustár, só, saláták és zöldségek
    A csirkehúst vékony szeletekre vágjuk, megkenjük mustárral. Egy kevés snidlinget és petrezselymet teszünk rá, egy tálba fektetjük, és meglocsoljuk a fehérborral, majd 1-2 napig a hűtőben pácoljuk. Tálalás előtt a hússzeleteket sózzuk, egy kevés olívaolajban megsütjük és kihűtjük. A dióbelet gorombára zúzzuk, forró vízbe dobva kb. 5 percig főzzük, leszűrjük és félretesszük. Ha kihűlt a dió, összekeverjük az összevágott bazsalikommal, snidlinggel, petrezselyemmel, reszelt almával, egy kis sóval, a borecettel és az olajjal. A zsenge salátaleveleket megmossuk, leszárítjuk, és ízlésesen elhelyezzük a tányéron. Ráhelyezzük a húst és meglocsoljuk a diós öntettel. Pirított barna kenyérrel tálaljuk.
    Tojásfelfújt parajágyon
    Hozzávalók 4 személyre: 4 tojás, 8 tojássárgája, 3 dl tejszín, szerecsendió, fehér bors, só, 50 g vaj, 400 g paraj, fél szár póréhagyma, 200 g lazacfilé, a hal pácolásához: 1 babérlevél, 1 kis fej hagyma, só, 1 dl fehérbor
    Az egész tojásokat és a sárgáját összekeverjük sóval és tejszínnel, majd átszűrjük. Kivajazott formában, vízfürdőn (100 fokon, sütőben vagy mikróban) pároljuk, míg a közepe meg nem szilárdul. A parajt megmossuk és nagyobb darabokra vágjuk, majd a vajon üvegesre pirított póréhagymához adjuk. Sóval, borssal, szerecsendióval ízesítjük és félpuhára pároljuk. A halat megpároljuk a babérlevéllel, hagymával, sóval, fehérborral ízesített lében. Ha már puha, a húsát 1 dl tejszínnel meg egy kevés átszűrt főzőlével összeturmixoljuk. (Ha sűrű lenne, adjunk még hozzá főzőlevet. ) A parajból talapzatot készítünk, rátesszük a tojást, és a mártással körbelocsoljuk
    előzmény:
    opplá (164)
     
  33. Torolt_felhasznalo_275715
    Torolt_felhasznalo_275715
    2003. július 1. 09:08169.
    Parajos currys nyúlgombócleves
    Hozzávalók 4 személyre: 150-200 g nyúlhús, 1 áztatott zsemle, 50 g mozzarella sajt, 1 tojás, só, fehér bors, 2 gerezd fokhagyma, fél szál póréhagyma, 1 szál sárgarépa, 200 g parajlevél, 1 dl tejszín, curry, 50 g vaj, 1 evőkanál liszt
    A darált húst összekeverjük a tojással, az áztatott zsemlével, meg a reszelt mozzarellával. Sóval, borssal ízesítjük, és kicsi gombócokat formázunk belőle. A vaj felén megfuttatjuk a metéltre vágott póréhagymát meg a sárgarépát, ízlés szerint curryt adunk hozzá, és felengedjük vízzel. Sóval, borssal, összezúzott fokhagymával ízesítjük. Ha felforr, belefőzzük a gombócokat. A gorombára vágott, jól megmosott parajt a maradék vajon kb. 5 percig pároljuk, majd hozzáadjuk a leveshez. Tejszínes-lisztes habarással sűrítjük, kiforraljuk, tálaljuk.
    Parajos tésztában sült lilbamáj borsos túróval
    Hozzávalók 4 személyre: 400 g parajlevél, 4 szem közepes burgonya, 2 tojás, 2 evőkanál liszt, 1 gerezd fokhagyma, 400 g libamáj, só, fehér bors, a sütéshez olaj, 200 g túró, 30 g vaj, 2 dl tej, 1 kávéskanál durva bors
    A libamájat megtisztítjuk hártyáitól és kettéválasztjuk. Sózzuk, kicsit pihentetjük, majd kevés olajban nagyon kíméletesen félig megsütjük. A leforrázott parajt egy picit kinyomkodjuk, majd összeaprítjuk. A burgonyát lereszeljük, összekeverjük a parajjal, tojással, liszttel, sóval, borssal, meg a fokhagymával. Ebbe a tésztába burkoljuk a libamájat, és sütőben, 150 fokon készre sütjük. A túrót áttörjük, a vajjal, tejjel, durva borssal összeforraljuk, és a felszeletelt libamáj mellé tálaljuk.
    előzmény:
    opplá (164)
     
  34. Torolt_felhasznalo_275715
    Torolt_felhasznalo_275715
    2003. július 1. 09:08168.
    Parajos currys nyúlgombócleves
    Hozzávalók 4 személyre: 150-200 g nyúlhús, 1 áztatott zsemle, 50 g mozzarella sajt, 1 tojás, só, fehér bors, 2 gerezd fokhagyma, fél szál póréhagyma, 1 szál sárgarépa, 200 g parajlevél, 1 dl tejszín, curry, 50 g vaj, 1 evőkanál liszt
    A darált húst összekeverjük a tojással, az áztatott zsemlével, meg a reszelt mozzarellával. Sóval, borssal ízesítjük, és kicsi gombócokat formázunk belőle. A vaj felén megfuttatjuk a metéltre vágott póréhagymát meg a sárgarépát, ízlés szerint curryt adunk hozzá, és felengedjük vízzel. Sóval, borssal, összezúzott fokhagymával ízesítjük. Ha felforr, belefőzzük a gombócokat. A gorombára vágott, jól megmosott parajt a maradék vajon kb. 5 percig pároljuk, majd hozzáadjuk a leveshez. Tejszínes-lisztes habarással sűrítjük, kiforraljuk, tálaljuk.
    előzmény:
    opplá (164)
     
  35. Torolt_felhasznalo_275715
    Torolt_felhasznalo_275715
    2003. július 1. 07:55167.
    Megcsináltam a menta szörpöt (már nem tudom kié volt a recept)nagyon fini.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  36. Torolt_felhasznalo_275715
    Torolt_felhasznalo_275715
    2003. július 1. 07:32166.
    Szia Opplá! Keresgéltem, de ne találtam csak recepteket, majd bemásolom. Eltenni pedig szereintem egyszerüen csak úgy kell, hogy megpárolod, mintha főznéd, teszel bele tartósítót, és kidusztolod. A sóskát is így lehet. Én tököt is szoktam üvetgbe, sós lébe eltenni.
    előzmény:
    opplá (164)
     
  37. 2003. június 30. 22:29165.
    Van két feketeeper-fánk is. Nagyon finom a gyümölcse, de hogy lehet tartósítani? (Eperpálinkán kívül)Tavaly megpróbáltam lekvárnak eltenni, de nem sikerült - rettentő édes lett a sok cukortól ugyanakkor nagyon folyékony maradt. Van faeperre valamilyen receptetek?
    előzmény:
    opplá (164)
     
  38. 2003. június 30. 19:40164.
    Sziasztok Befőzősök!
    Rengeteg spenót terem a kertünkben. Lefagyasztani nem tudom -kicsi a mélyhűtő. Hogy lehet eltenni télire a spenótot?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  39. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2003. június 30. 19:14163.
    Nem kell semmit hozzátenni, a meggy enged levet a cukortól. Én rumot szoktam beletenni és így lesz rumos meggyem egész télre. )))
    előzmény:
    Mucet (162)
     
  40. 2003. június 30. 18:41162.
    Sziasztok!

    Én is pont tegnap szedtem le 10 kiló meggyet, és ugyanígy lecukroztam, ahogy te. Én nem magoztam ki. Az üvegbe semennyi levét nem teszel csak a meggyet?
    Most csinálom először, a szakácskönyv sem nyilatkozott egyértelműen a léről.
    előzmény:
    Feather (160)
     
  41. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2003. június 30. 17:12161.
    loma receptjei a Mit főzzünk holnap topicról:ALMA ECETESEN (OROSZ RECEPT)
    HOZZÁVALÓK: 5 kg. alma lehetőleg egyforma nagyságú, nem piros, hanem sárga vagy zöld, svanykás koranyári almafajta, 5 l viz, 10 dkg. rozsliszt, 10 dkg. méz, 5 dkg. feketeribizli levele, 5 dkg. só,
    A megmosott almát és a feketeribizlileveleket megszáritjuk. Egy nagy kerámiatálba beletesszük a leveleket és aż almát rétegesen. Alúlra és felülre levelek kerüljenek. Aż 5 l. vizet sóval, mézzel felforraljuk és hozzáadjuk a hidegvizben elkevert lisztet. Jól kiforraljuk és lehűtjük. Aż igy elkészitett levelt ráöntjük aż almára és a tetejére tányért, vagy deszkát teszünk, amit kővel megnyomatunk. Aż edényt hideg helyre állitjuk. 4-5 hét múlva aż almák fogyaszthatók. Sültek mellé, de salátának is kiváló.
    EGRES ECETESEN
    HOZZÁVALÓK: 2 kg. kemény egres, 1 pohár ecet, 2 pohár forralt viz, 40 dkg. cukor, 5-6 szem kardamon
    Aż egrest megtisztitjuk, megmossuk, egy percre forró vizbe tesszük (blansirozzuk). A 2 pohár vizet a cukorral és kardamonnal felfőzzük, a forrástól számitott 7 percig füzzük, majd hozzáadjuk aż ecetet. Lehütjük. Aż egrest kis üvegekbe tesszük és ráöntjük aż ecetes lét. Aż üvegeket lezárjuk, száraz dunsztba tehetjük majd hidegre tesszük. Sültekhez kináljuk.
    CSERESZNYE FRANCIA MÓDRA
    HOZZÁVALÓK: 3 kg. kemény cseresznye (nem feltétlenül a piros fajta, hanem aż a rózsaszines piros fajta), 4 pohár borecet, 75 dkg. cukor, egy kisdarab fahéj, 1-3 babérlevél, fél pohár forralt viz.
    A cseresznyét megmossuk és egy mély tálba tesszük. A vizet a cukorral és a füszerekkel felfőzzük, majd hozzáadjuk aż ecetet. A forró levet ráöntjük a cseresznyére és 24 óráig állni hagyjuk. Ennek elteltével a levet leöntjük és ujra forraljuk. A gyümölcsöt kis üvegekbe tesszük és ráöntjük a forró levet, lezárjuk és száraz dunsztba tesszük. Utána hideg helyen tároljuk. Aż igy elkészitett cseresznyét sültekhez vagy salátához adhatjuk, valamint diszitésnek.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  42. 2003. június 19. 16:36160.
    Sziasztok! A meggyet úgy szoktam eltenni, hogy kimagozom, majd egy tálban összekeverem annyi cukorral, mint a meggy súlya, és egy kis tartósítóval. Állni hagyom egy napot. Utána gyengén kinyomkodom a meggyet, (addigra a cukor elolvad, esetleg meg lehet néhányszor keverni) a meggyeket beleteszem üvegbe, lezárom, és mehet a kamrába. A levét üvegekbe teszem, és szintén irány a spejz.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_372218 (153)
     
  43. 2003. június 15. 18:21159.
    Sziasztok! Volt egy ribizliszörp receptem, de nem találom. Nem kellett főzni, hidegen raktam el, és soha nem romlott meg. Nem emlékszem a gyümölcs-cukor-viz mennyiségre. H a valaki tudja, kérném szépen.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  44. 2003. június 12. 12:53158.
    Rumosmeggy-dzsem
    2 kg érett meggy, másfél kg kristálycukor, 1 dl rum, 4 szem összetört szegfűszeg, 1 mokkáskanál őrölt fahéj.
    Előkészítése:
    a kimagozott meggyet kissé megnyomkodom, és tésztaszűrőbe téve két óráig csepegtetem. A kicsöpögött levet a cukorral és a fűszerekkel állandóan kevergetve 15-20 percig főzöm, majd a gyümölcsöt a forró lébe beleteszem.
    Elkészítése:
    az újraforrástól számított további 20 percig folyamatosan kevergetem, és kis lángon felforralom. A tűzről lehúzva még langyosan beleöntöm a rumot, és addig keverem, amíg a rumot a dzsem fel nem szívja. Betakarom és másnapig állni hagyom, csak ezután töltöm kis üvegekbe. Véglegesen lekötöm. Az üvegek háromnegyed részéig érő vízzel megtöltött gőzölőfazékba teszem, a vizet felforralom, és a forrástól számított 25 percig gőzölöm. A gőzölőfazékban hagyom kihűlni. A hőkezelés (csírátlanítás) modernebb módja, hogy a celofánnal lekötött kis (2-3 dl-es) üvegeket (a mikrosütő méretétől függően egyszerre akár 6-8-at) beállítom a készülékbe, és 500 watton kb. 10 percig, 600 watton 8 percig mikrohullámozom. A forró üvegeket kesztyűvel fogom meg, a mikrosütőből kiveszem, és száraz gőzben másnapig hagyom hűlni.
    Megjegyzés: Miután a meggy az egyik legértékesebb gyümölcsünk, érdemes üvegbe zárni. Sokan szeretik a meggylevet, amely kitűnő üdítő ital vagy gyümölcsleves alapja. Az alábbi receptet cukorbetegek is elkészíthetik, persze a meggy szénhidráttartalmát számításba kell venniük.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  45. 2003. június 12. 12:50157.
    Cseresznyés ribizli
    Hozzávalók 4 db 0, 5 l-es üveghez: 2 kg cseresznye 50 dkg ribizli 1 kg cukor
    Előkészítés:
    Az üvegeket alaposan kimossuk, fejtetőre állítjuk, és hagyjuk megszáradni. A cseresznyét megmossuk, kimagozzuk. A ribizlit megmossuk, a szemeket villával lehúzzuk a szárakról, átpasszírozzuk.
    Elkészítés:
    Tálba tesszük az előkészített gyümölcsöt, hozzáadjuk a cukrot, és jól összekeverjük. Az egészet lábasba öntjük, felforraljuk, majd a forrástól számítva, nagy lángon 10 percig főzzük. Forrón üvegekbe töltjük, és párnák közé száraz dunsztba tesszük. Másnapig ott hagyjuk kihűlni, majd száraz hűvös helyen tároljuk.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  46. 2003. június 12. 12:48156.
    Ribizli-málna dzsem
    Hozzávalók kb. 4 db 2 dl-es üveghez:
    60 dkg piros ribizli 40 dkg málna 5 citromfű-levélke 1 kg befőzőcukor fél dl gyümölcspálinka
    Előkészítés:
    A ribizlit megmossuk, a szemeket villával lehúzzuk a szárakról. A málnát átválogatjuk, ha lehet, ne mossuk meg. A citromfű-levélkéket megmossuk, apróra vágjuk. Elkészítés:
    A gyümölcsöket lábosba tesszük, kissé szétnyomkodjuk, és összekeverjük a cukorral. Kevergetve felforraljuk, és a forrástól számítva kb. 4 percig főzzük. A lekvárhoz keverjük a pálinkát, a citromfüvet, a masszát az üvegekbe töltjük, és lezárjuk. Pár percre fejtetőre állítjuk, majd hűvös helyen tároljuk.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  47. Torolt_felhasznalo_275715
    Torolt_felhasznalo_275715
    2003. június 12. 10:51155.
    Szia mindenkinek! Uborka eltevési receptet keresek. Tavaly találtam egyet valahol, de nincs meg, pedig ezzel sikerült életemben először igazán jó ropogós uburkát eltennem és olyan szép zöld maradt mint új korában. Nagyon egyszerű recept volt. Ha jól emlékszem a felforralt levet lehütve kellett rátölteni és kész. Egyébként nyári bográcsos főzéshez tudok slambuc receptet, ha érdekel valakit. , vagy flekkensütéshez a szabadban.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  48. Torolt_felhasznalo_275715
    Torolt_felhasznalo_275715
    2003. június 12. 10:41154.
    Bocsika, hogy beleszólok így ismeretlenül, de én úgy tudom ananász szörp is kell hozzá.
    előzmény:
    loma6 (131)
     
  49. 2003. június 12. 09:24153.
    Sziasztok!

    Meggyszörpöt szeretnék készíteni, és eltenni, tudna valaki segíteni ebben nekem?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  50. 2003. június 11. 18:48152.
    Sziasztok Lányok! Tettem el mentaszörpöt. 5 l víz, 4 kg cukor, 5g citromsav. Felforralni, és kb 2-3 prcig főzni benne egy csokor mentát. Ha télire akarjátok eltenni, le kell szűrni, forralni, üvegbe merni, tetejére késhegynyi tartósító és száraz dunsztban kidunsztolni. Ha azonnal isszátok, hűtőben kell tartani.
    előzmény:
    merleg2 (151)
     

Címlap

top