Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Befőzés

Torolt_felhasznalo_946299
Torolt_felhasznalo_946299
Létrehozva: 2003. március 10. 19:08
A Mit főzzek holnap topic-on felbuzdulva és többek kérésére tesó táma indul:))) Főzzünk be! Írjatok be mindenféle befőzős, szárítós, fagyasztós stb recepteket! Legyen sok-sok különlegesség! Kezdem én:

Sárgabarackos dinnyelekvár

Hozzávalók: 40 dkg dinnye (héj és mag nélkül), 60 dkg sárgabarack (magozott), 1 kg cukor.
A görög, vagy sárgadinnyét lehámozzuk, kimagozzuk, húsát kikanalazzuk, nagyobb edénybe tesszük és hozzáadjuk a kimagozott, félbevágott sárgabarckot. Rászórjuk a cukrot, jól elkeverjük és egy éjszakára hűtőbe tesszük. Következő nap állandó keverés mellett öt percdet forraljuk, és forrón üvegekbe töltjük
  1. 2003. június 9. 14:09151.
    Kovaszos uborkat, hamar erlelni ugy szoktam egy darabka kenyeret teszek bele, es egy pici ecetet. Benne hagyom a kenyeret 1 nap-ig, masnap kidobod belole es 3-ad nap eheto, persze meleg helyen tartom erleles kozbe. Mikor elkeszult en a huttobe teszem, olyan edenybe ami legmentes es meg 1-2 hetig is elall, nem puhul meg, fincsi. Jo etvagyat finom husival hozza.
    előzmény:
    merleg2 (150)
     
  2. 2003. június 9. 13:44150.
    Sziasztok,
    En a padlizsant telire de nemcsak, ugy keszitem el h a megsutott padlizsant lecsurgatom a levetol-azert mert van egy fanyar keseru leve- A kagyloba teszem egy tesztaszurobe ott hagyom 1/2-1 orat, lecsurogni. Utanna miszerelem peppe, hozza adok etolajat/olivao. , fekete borsot es egy pici citromsot/citromlevet-ez megfeheriti a padlizsant nemcsak jo izt ad neki. Egy adaghoz *pl. 2 szemelynek * egy pici fej hagymat/fokhagymat belereszelek *vagy-vagy* es habosra kikavarom. Izles szerint sozom. Es nagyon finom. Az etolaj/olivaolaj nem muszaly locsogjon rajta. Azt amikor kavarod latod mennyit vesz magaba. En nagyon gyakran keszitem mert friss zoldseggel kituno.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_394653 (149)
     
  3. Torolt_felhasznalo_394653
    Torolt_felhasznalo_394653
    2003. június 9. 12:51149.
    Sziasztok!
    Találtam egy receptet a padlizsánkrém felhasználásához. (Jamie Oliver első, magyarul meg nem jelent könyvéből)
    Babos padlizsánkrémleves ricottával
    (6 személyre)
    285 g vajbab beáztatva (vagy babkonzerv)
    4 nagy padlizsánból krém
    1 ek olivaolaj
    2 gerezd fokhagyma szétnyomva
    1-2 piros erős csilipaprika vágva (vagy erőspista)
    1 ek friss bazsalikom vágva
    1 ek petrezselyem vágva
    565 ml zöldségleves (kockából)
    255 g ricotta (túróval helyettesithető)
    só, bors
    Főzd meg a babot. Felforrósitott olivaoljaban süsd a fokhagymát, csilit, bazsalikomot, petrezselymet amig megpuhulnak, de ne égjenek oda. Önts fel levessel és add hozzá a babot és a padlizsánkrémet. 20 percig főzd majd a felét pürésitsd. Ellenőrizd az izesitést. Tálaláskor morzsolj rá ricottát (én arra gondoltam, nagyon finom lenne juhtúróval is, csak vigyázni kell a sózással) és spricceld meg egy kis extra szűz olivaolajjal. Ropogós friss kenyérrel nagyon finom.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_775651 (151)
     
  4. 2003. június 9. 07:31148.
    Citromos eperdzsem

    Hozzávalók:
    6 db filézett citrom
    kb. 950 g eper (előkészítés után együttesen kb. 1250 g)
    1 tasak (500 g) Dr. Oetker Zselírozócukor Speciál 2:1
    5 evőkanál fehér rum (ízlés szerint)

    Előkészítés:
    A citromot a fehér hártyával együtt lehámozzuk, majd filézzük. Az epret megmossuk, lecsöpögtetjük, megtisztítjuk a száraktól, apró darabokra vágjuk és a citromfilével együtt kb. 1250 g-ot lemérünk.

    Elkészítés:
    A gyümölcsöket főzőedénybe tesszük, alaposan összekeverjük a zselírozó cukorral, majd keverés közben, magas hőfokon felforraljuk. Állandó keverés mellett 1 percig hagyjuk zubogva forrni, utána levesszük a tűzhelyről.

    Ekkor ízlés szerint rumot keverünk bele.

    Szükség esetén eltávolítjuk a habot, ezután peremig töltjük az előkészített üvegeket; mindegyiket lezárjuk és a tetejére fordítva kb. 5 percig állni hagyjuk.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  5. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2003. június 6. 06:29147.
    Erdei gomba fűszeres ecetben
    Hozzávalók: 50 dkg erdei gomba, 2 kis fej vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma, 2 tk cukor, 2, 5 dl borecet, 10 szem borókabogyó, 2 tk mustármag, 1 tk szemesbors, 3 babérlevél, 1 ág rozmaring, 1-2 tk só
    A megtisztított, megmosott gombát nagyság szerint félbevágjuk és csavaros tetejű üvegekbe rakjuk. 1 l vizet az ecettel, cukorral, a felkockázott hagymával és fokhagymával, rozmringgal, babérral, szemes borssal, mustármaggal, borókabogyóval, sóval felforralunk. Az átszűrt levet a gombára öntjük, és az üveget azonnal lezárjuk. A maradék levet félretesszük. Másnap a gombáról a levet leöntjük, ismét felforraljuk, majd az üvegekbe öntjük és lezárjuk. Harmadnap az eljárást megismételjük. Az elpárolgott folyadékot a félretett lével folyamatosan pótoljuk. KB. 1 hétig érleljük. Eltarthatósága kb. 1 év.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  6. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2003. június 6. 06:24146.
    Citromos őszibarackdzsem
    3 kiló őszibarackot meghámozunk. Húsát kis kockákra vágjuk, megmérjük. Kb. 2 kg-ot kapunk. 1 citromot alaposan megmosunk, egészen apróra daraboljuk, a magokat kiszedjük belőle, majd az őszibaraackba keverjük. 2 tasak Quittin zselésítő befőzőszert szórunk rá és 1 citrom levét belefacsarjuk. Tűzre tesszük és állandóan keverve felforraljuk. 1, 5 kg kristálycukrot rászórunk és felforraljuk. Közben állandóan keverjük, nehogy leégjen. Ha felforrt, 5 percig főzzük, majd előmelegített üvegekbe töltjük, azonnal lezárjuk. 5 percre fejreállítjuk. Tartósítószer nem kell bele, s száraz gőzbe sem kell tenni. Azonnal végleges helyére kerülhet.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  7. 2003. május 29. 19:46145.
    Almás rebarbaradzsem
    Hozzávalók 4 db 1/4 literes üveghez:
    1 kg rebarbara 40 dkg alma 1 citrom 50 dkg befőzési cukor 1/2 teáskanál friss reszelt gyömbér 4 db 1/4 literes üveg
    Előkészítés:
    A rebarbarát megtisztítjuk, megmossuk, és 1-2 cm vastag szeletekre vágjuk. Az almát meghámozzuk, magházát kiemeljük, húsát lereszeljük. A citromot megmossuk, héjából levágunk kb. 5 cm-es darabot, és levét kinyomjuk. Az üvegeket alaposan kimossuk, száradni hagyjuk.
    Elkészítés:
    A rebarbarát és az almát a citrom levével, héjával és 2 evőkanál vízzel puhára főzzük. (A rebarbara ne főjön szét. ) Kivesszük a citrom héját, és a kompótot hűlni hagyjuk. Elkeverjük a befőzési cukrot a kompóttal, és felforraljuk. Belekeverjük a gyömbért, és 3 percig rotyogtatjuk. Az előkészített üvegekbe szedjük, lezárjuk, és fejtetejükre állítva hűlni hagyjuk.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  8. 2003. május 24. 20:57152.
    Esetleg valami rakottasnak biztosan jó lehet, egyéb zöllsdégekkel meg darált húsnak rétegezve, bechamelmártással.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_775651 (151)
     
  9. 2003. május 23. 10:08151.
    Szia Ikra! Nem is kell ízesíteni fagyasztás előtt. De mivel már eleve megsütve, krémszerű állagban rakod be a fagyasztóba, mit lehet még csinálni belőle a szokásos padlizsánkrémen kívül?? Én más receptet nem ismerek. . .
    előzmény:
    ikra (150)
     
  10. 2003. május 22. 23:11150.
    Szia Ági,
    Köszönöm a tippet, krémnek biztosan teszek el, mert azt is nagyon szeretjük! Viszont ha nem ízesítem fagyasztás előtt, akkor tulajdonképpen bármire használható a kiolvasztás után, nemcsak krémnek, nem? Vagy annyira összeesik, hogy nem tartja meg az állagát?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_775651 (148)
     
  11. 2003. május 22. 19:11149.
    Kókuszos eperdzsem

    Hozzávalók:
    600 ml eper vagy meggylé
    100 g kókuszreszelék
    600 g eper (előkészítve mérjük le)
    1 tasak Dr. Oetker Citromsav
    50 ml fehér rum
    500 g cukor
    1 tasak Dr. Oetker Zseléfix Extra (2:1)

    Előkészítés:
    Az epret vagy meggyet megmossuk és lecsöpögtetjük. A gyümölcsöt félbevágjuk
    vagy kimagozzuk, levet nyerünk belőle, majd kimérünk 500 ml-t. Lemérünk 100
    g kókuszreszeléket és az eper- vagy meggylével fedő alatt öt percig közepes
    lángon főzzük. Az epret megmossuk, lecsöpögtetjük, szárát eltávolítjuk,
    majd apró darabokra vágjuk és kimérünk belőle 600 g-ot.

    Elkészítés:
    Az epret, a kókuszreszeléket, a citromsavat és ízlés szerint a rumot egy
    főzőedénybe tesszük. A cukrot a zseléfixszel elkeverjük, majd a
    gyümölcs-kókusz keverékhez adjuk. Az elegyet kevergetve nagy lángon
    felforraljuk. Miután felforrt, állandó kevergetés mellett legalább három
    percig zubogva forrni hagyjuk. Ezután a tűzről levesszük és ha szükséges,
    eltávolítjuk a habot a tetejéről. Azonnal üvegekbe töltjük és jól lezárjuk.

    Tipp:
    A recept elkészíthető készen kapható, lehetőleg 100 %-os gyümölcsléből is.
    A legfinomabb, ha egy desszertes kehelyben natúr joghurttal vagy
    túrókrémmel rétegezve fogyasztjuk.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  12. 2003. május 22. 10:02148.
    Sajnos úgy tudom, máshogy nem lehet tartósítani. Ha csak nyersen, mondjuk felkarikázva berakod a fagyasztóba, teljesen összefonnyad, amikor kiszeded, és már semmire nem használható:-( Szóval szerintem amikor szezonja van, akkor érdemes mindenféle ételeket készíteni belőle, télire pedig marad a padlizsánkrém. . .
    előzmény:
    ikra (146)
     
  13. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2003. május 21. 18:34147.
    Szerintem ahogy Ágnes írta, úgy a mélyhűtőből kiveszed, bármire használhatod! Szerintem nagyon praktikus, én biztos lefagyasztom majd így!:)))
    előzmény:
    ikra (146)
     
  14. 2003. május 21. 17:30146.
    Szia Ágnes,
    igazából arra lennék kíváncsi, hogy lehet egész évben felhasználhatóvá tenni a padlizsánt, ami olyan finom, de sajnos nem terem egész évben, csak a hiperekben, de ott meg drága :).
    Ebből a szempontból a padlizsánkrém eltevése is jó tipp, köszönöm.
    Ha valaki tudna egyéb tartósítási módokat is, szívesen fogadnám.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_775651 (145)
     
  15. 2003. május 21. 15:23145.
    Szia Ikra! Nem vagyok biztos benne, hogy a padlizsánkrém avagy a nyers padlizsán tartósítását kérdezted? De leírom a padlizsánkrémet, hátha másokat is érdekel. Augusztus végén-szeptember elején érdemes eltenni, akkor viszonylag jó áron kapható. Szóval megsütöd a padlizsánt (legjobb parázson, de gáztűzhelyen is lehet), aztán leszeded a fekete héját és késsel apróra darabolod-pépesíted. Zacskókba adagolod, és már mehet is a fagyasztóba:-) Aztán télen csak elő kell venni, és ha kiolvadt, elkészíteni: hagyma, só, bors, olaj, majonéz, citromlé vagy ecet.
    előzmény:
    ikra (133)
     
  16. 2003. május 21. 12:22144.
    Sziasztok!Én idén már tettem kovászos ubit már el is fogyott. Bajban voltam, mert 2napig sütött a nap, aztán meg nem. Kitaláltam, hogy bekapcsoltam a radiátort és az ablakpárkányra tettem az üveget. Nem volt túl meleg helyen de langyoson olyan finom kemény maradt, valahogy ügyesen csináltam:))Miest lesz 1 pici nap, mert itt az ösz sajnos újra nekiállok a gyártásnak, kipróbálom a recepteket amit irtatok. köszönöm a receptet!üdv:fülcsi
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  17. Torolt_felhasznalo_438746
    Torolt_felhasznalo_438746
    2003. május 21. 11:55143.
    Koekje: most itt sem mennék ki napozni (Helvetiaban), de remélem holnap végre normalizálódik az időjárás, annyira fúj(t) a szél, na meg esett, de tegnap este szivárványunk is volt:))) apró örömök:))) Elnézésést a kitérőért. . . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_354914 (142)
     
  18. 2003. május 21. 11:46142.
    Ja, kerem, ahol sut a nap. . . . Lampafenynel nem erik a kovaszos uborka? :-)))))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_438746 (141)
     
  19. Torolt_felhasznalo_438746
    Torolt_felhasznalo_438746
    2003. május 21. 11:40141.
    Sziasztok!
    Köszönöm Ónixnak és Sherpának a kovászos uborka recepteket, ha kapok ma mindent hétvégén holnap indul a gyártás:)))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  20. 2003. május 20. 18:52140.
    Köszike! Ki fogom próbálni. :))
    előzmény:
    nsgabi (137)
     
  21. 2003. május 19. 22:34139.
    elpre=előre
    előzmény:
    ikra (138)
     
  22. 2003. május 19. 22:34138.
    Szia sherpa,
    nagyon jó lesz a hétvégén is, elpre is köszi!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_946299 (136)
     
  23. 2003. május 19. 22:16137.
    Szia!
    Talán még nem késő, a bodzával kapcsolatban. A sima, most iható szörpöt meg lehet bolondítani úgy, hogy a cukorból kb. 2 evőkanállal karamellizálunk és úgy főzzük fel a szirupot. Én így csinálom.
    előzmény:
    Erika10 (124)
     
  24. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2003. május 19. 21:36136.
    Szia ikra!:))) Tudtommal a padlizsánt nem nagyon lehet mélyhűteni. Van nekem valahol eltevős receptem, de momentán nem találom. Lehet, hogy csak a hétvégén tudom beírni. . .
    előzmény:
    ikra (133)
     
  25. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2003. május 19. 21:34135.
    Kovászos uborka
    Hozzávalók egy 3 literes üveghez: 1, 5 kg kovászolni való uborka, 2 cs kapor, 6 gerezd fokhagyma, 2 liter víz, 4 csapott ek só, egy szelet fehérkenyér
    Az uborkát folyó víz alatt jól megmossuk. Utána a végeit kb. ujjnyi vastagon levágjuk, majd ugynitt hosszában majdnem végig bemetszük. A kaprot megmossuk, lecsöpögtetjük. A fokhagymát gerezdjeire bontjuk. A kapor felét egy jól kimosott 3 literes üveg aljára fektetjük, majd az uborkákat szorosan ráállítgatjuk, közben a fokhagymát is beleteszük. A vizet a sóval fölforraljuk, majd a tűzről lehúzzuk. A kenyeret belepróbáljuk az üvegbe, ha túl nagy lenne, félbevágjuk. Ezután megpirítjuk és az uborka tetejére fektetjük. Még jobb, ha tüllzacskóba csomagoljuk és így kerül az üvegbe, mert akkor nem mállik szét. A még meleg sós vizet ráöntjük úgy, hogy a kenyeret is ellepje, majd kistányért borítunk a tetejére. Napra tesszük és 3-4 napig érleljük, közben az üveget többször megforgatjuk. Ha felbontottuk, tároljuk hűtőben.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_438746 (132)
     

Címlap

top