Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Befőzés

Torolt_felhasznalo_946299
Torolt_felhasznalo_946299
Létrehozva: 2003. március 10. 19:08
A Mit főzzek holnap topic-on felbuzdulva és többek kérésére tesó táma indul:))) Főzzünk be! Írjatok be mindenféle befőzős, szárítós, fagyasztós stb recepteket! Legyen sok-sok különlegesség! Kezdem én:

Sárgabarackos dinnyelekvár

Hozzávalók: 40 dkg dinnye (héj és mag nélkül), 60 dkg sárgabarack (magozott), 1 kg cukor.
A görög, vagy sárgadinnyét lehámozzuk, kimagozzuk, húsát kikanalazzuk, nagyobb edénybe tesszük és hozzáadjuk a kimagozott, félbevágott sárgabarckot. Rászórjuk a cukrot, jól elkeverjük és egy éjszakára hűtőbe tesszük. Következő nap állandó keverés mellett öt percdet forraljuk, és forrón üvegekbe töltjük
  1. 2003. Április 27. 07:5077.
    Sziasztok!
    A bodza és a málna nemsokára jön.
    Igaz, hogy késik a szezon, de hamar megy az idő.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  2. Torolt_felhasznalo_451380
    Torolt_felhasznalo_451380
    2003. Április 27. 07:0476.
    Hol van az még? A cseresznye, megy, még csak most virágzik!
    előzmény:
    Feather (73)
     
  3. 2003. Április 27. 06:5275.
    Sziasztok!
    Nekem most nincs ötletem, mert az építkezésen jár az eszem és estére hulla fáradt vagyok.
    Tényleg ne hagyjuk kihalni a topicot!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_946299 (74)
     
  4. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2003. Április 26. 21:4074.
    Pont ma gondoltam, hogy ki fog halni a topic!!:(((((
    előzmény:
    Feather (73)
     
  5. 2003. Április 26. 20:5373.
    Lányok! Fel kellene turbósítani, mert lassan jön a befőzőszezon!
    előzmény:
    loma6 (72)
     
  6. 2003. Április 15. 12:0372.
    Sziasztok!
    Nagyon aranyosak vagytok én vagyok a hülye, mert csak kimásoltam a receptet irtam hülyeséget, a receptet meg este rendeztem és a recept végén olvasom, hogy az epret fagyasszuk le és ha jön az őszibarack szezonja, akkor vegyük elő. Na ha én lefagyasztom, akkor mire jön az őszibarack, meg is eszem! Én meg kerestem a savanyúság receptet amibe csak egyfajta valamit kellett tenni a vegyszerekből, de nem találtam. fel kell hivnom a kolléganőmet.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  7. 2003. Április 15. 10:1671.
    Loma6! Ha olyan gyümölcsökből akarsz vegyes lekvárt készíteni, amik nem egy időben érnek, a korábban érőket le kell fagyasztani, így például az epret, és amikor az őszibarack érik, csak kiveszed, és összefőzöd őket. Én is csináltam tavaly így például őszibarackdzsemet, amibe tettem még egy kevés epret, meggyet és jostát is. És mindegyik más időben érik!
    előzmény:
    loma6 (69)
     
  8. 2003. Április 14. 18:1770.
    Szia Loma6!
    Én is csak kimásoltam a neten egy helyről őket, de szerintem van később érő eper is. Akkor érik az is amikor az őszibarack. Lehet, hogy tévedek?
    előzmény:
    loma6 (69)
     
  9. 2003. Április 14. 13:3469.
    Sziasztok!
    Nekem a Rumtopf nem romlott meg, talán a rum volt elég (és érdemes jó minőségűt venni!)a gyümölcsön. Tozsu megpróbálom a receptedet, de én kisebb mennyiségben csinálnám, tehát át kell számolgatni.
    Erika a lekvárok jók, de (lehet, hogy én ilyen magyar gondolkodású vagyok!) ha van eper, honnan vegyek őszibarackot? Gondolom ezt ott irták, ahol ez nem gond!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  10. 2003. Április 14. 11:0268.
    Köszi Loma6 az agglegénykompótot! Egyébként a savanyúsághoz a hozzávalókat nyáron nagyon egyszerű beszerezni, pl. citromsav és nátrium-benzoát élelmiszerboltokban is kapható, borkénpor mezőgazdasági boltban biztos, timsó pedig, ha máshol nem, gyógyszertárban beszerezhető. Tényleg többféle hasonló recept létezik, a nővérem a nyáron egy másikat ki is próbált, de nem nagyon ízlett nekik, és egyáltalán nem maradt például ropogós. Ki kell próbálni, kinek melyik ízlik jobban. Én azért ragaszkodom ehhez a recepthez, mert már bejött, és nem beszélve arról, hogy attól nagyobb bosszúság nincs, ha valiki egy csomót dolgozik vele, és utána az egyszerűen megromlik.
    Mégegyszer köszi a segítséget, a kompótot ki fogom próbálni!
    előzmény:
    loma6 (57)
     
  11. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2003. Április 12. 21:0267.
    Erika! Szép mennyiséget írtál, köszönjük és gratulálok:))) Én talán majd holnap írok, most nincs ingerem nekiállni!:((
    előzmény:
    Erika10 (66)
     
  12. 2003. Április 12. 18:0166.
    Részeges Szilvalekvár

    Hozzávalók: 600 g körte500 g szilva (mindkettőt előkészítés után mérjük le)150 ml szilvapálinka 1 tasak Dr. Oetker Zselírozócukor Speciál (2:1)Előkészítés:A szilvát megmossuk, lecsöpögtetjük és kimagozzuk. Az apróra feldarabolt gyümölcsből kimérünk 500 g-ot. A körtét megmossuk, meghámozzuk, kimagozzuk és apró kockákra vágjuk. Ezután kimérünk belőle 600 g-ot. Kimérjük a 150 ml szilvapálinkát is. Elkészítés:A gyümölcsöket összeturmixoljuk, hozzáadjuk a pálinkát, majd egy főzőedénybe tesszük és a Zselírozócukorral jól elkeverjük. Az elegyet nagy lángon felforraljuk, és állandó keverés mellett legalább három percig zubogva forrni hagyjuk. Levesszük a tűzről, és ha szükséges, eltávolítjuk a habot a tetejéről. Azonnal üvegekbe töltjük és jól lezárjuk.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  13. 2003. Április 12. 17:5965.
    Pikáns Ribizlidzsem

    Hozzávalók: 600 g piros ribizli vagy málna300 g grapefruit- vagy vérnarancsgerezd (mindkettőt előkészítve mérjük le)1 púpozott teáskanál Dr. Oetker Citromsav1 tasak Dr. Oetker Zselfix 1:1700 g cukorElőkészítés:A ribizlit vagy a málnát megmossuk és lecsöpögtetjük. A leszemezett gyümölcsből 600 g-ot kimérünk. A grapefruitot vagy a vérnarancsot meghámozzuk, a fehér részét is eltávolítjuk és a gerezdekből kimérünk 300 g-ot. Elkészítés:A gyümölcsöket enyhén turmixoljuk. A Zseléfixet összekeverjük a cukorral, hozzáadjuk a gyümölcsöt és az egészet egy főzőedényben jól elkeverjük. Az elegyet keverés mellett nagy lángon felforraljuk. Állandó keverés mellett legalább három percig zubogva forrni hagyjuk, majd levesszük a tűzről. Ha szükséges, a habot eltávolítjuk a tetejéről. Azonnal üvegekbe töltjük és jól lezárjuk
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  14. 2003. Április 12. 17:5764.
    Mákos Sárgabarack Lekvár

    Hozzávalók: 1200 g sárgabarack (előkészítve mérjük le)30 g mák1 tasak Dr. Oetker Zselírozócukor Speciál (2:1)Előkészítés:A sárgabarackot megmossuk és lecsöpögtetjük. A félbevágott gyümölcsöt kimagozzuk, apróra vágjuk és kimérünk 1200 g-ot. A 30 g mákot is kimérjük. Elkészítés:A sárgabarackot a mákkal és a Zselírozócukorral egy főzőedényben jól elkeverjük. Az elegyet kevergetve nagy lángon felforraljuk. Állandó keverés mellett legalább három percig zubogva forrni hagyjuk, majd levesszük a tűzről. Ha szükséges, eltávolítjuk a habot a tetejéről. Azonnal üvegekbe töltjük és jól lezárjuk.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  15. 2003. Április 12. 17:5463.
    Eper - őszibarack Lekvár

    Hozzávalók: 650 g eper250 g őszibarack (mindkettőt előkészítés után mérjük le)100 ml baracklikőr vagy –pálinka1 púpozott teáskanál Dr. Oetker Citromsav500 g cukor1 tasak Dr. Oetker Zselfix Extra (2:1)Előkészítés:Az epret megmossuk, lecsöpögtetjük és a szárát leválasztjuk. Az apró darabokra vágott gyümölcsből 650 g-ot kimérünk. Az őszibarackot megmossuk, lecsöpögtetjük és félbevágjuk. Ezután magját eltávolítjuk, a gyümölcsöt apró darabokra vágjuk, majd kimérünk 250 g-ot. A 100 ml baracklikőrt is kimérjük. Elkészítés:A gyümölcsöket összeturmixoljuk, hozzáadjuk a likőrt és a Citromsavat, majd az egészet egy főzőedénybe tesszük. A Zseléfixet két evőkanál cukorral elkeverjük és a gyümölcshöz adjuk. Az elegyet kevergetve, nagy lángon felforraljuk. Miután felforrt, állandó kevergetés mellett hozzáadjuk a maradék cukrot is, majd újra felforraljuk. Továbbra is kevergetve legalább három percen át zubogva forrni hagyjuk, majd levesszük a tűzről. Ha szükséges, eltávolítjuk a habot a tetejéről. Azonnal üvegekbe töltjük és jól lezárjuk.
    TIPP: Az őszibarack éréséig célszerű az epret lefagyasztva tárolni. A 100 ml baracklikőrt 100 g eperrel is helyettesíthetjük.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  16. 2003. Április 12. 17:5162.
    Birsalmazselé

    Hozzávalók: 600 ml birsalmalé400 ml szűrt almalé (használhatunk készen kapható, lehetőleg 100%-os gyümölcslevet) 1 tasak Dr. Oetker Zselírozócukor Speciál (2:1)Előkészítés:Ha a zselét valódi gyümölcsből készítjük: a birsalmát megmossuk, lecsöpögtetjük, négybe vágjuk és levet nyerünk belőle. A birsalmalevet lehűtjük, majd kimérünk 600 ml-t. A megmosott és lecsöpögtetett almát négybe vágjuk és levet nyerünk belőle. Az almalevet is lehűtjük és 400 ml-t kimérünk. Elkészítés:A kimért gyümölcsleveket a Zselírozócukorral egy főzőedényben jól elkeverjük. Az elegyet kevergetve felforraljuk, majd állandó kevergetés mellett legalább három percig zubogva forrni hagyjuk. Levesszük a tűzről, és ha szükséges, eltávolítjuk a habot a tetejéről. Azonnal üvegekbe töltjük és jól lezárjuk.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  17. 2003. Április 12. 17:4961.
    Szia!
    Valószinü, hogy nem volt jól lezárva a hordod és azért buggyant meg.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_946299 (58)
     
  18. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2003. Április 12. 11:1160.
    Erika! Nanááá, hogy érdekel!!!:))) Előre is köszi:))))) Nekem még van egy jó pár, de majd lassacskán felrakom őket!
    előzmény:
    Erika10 (59)
     
  19. 2003. Április 11. 19:0359.
    Sziasztok!
    Ha érdekel benneteket tennék fel egy jó pár lekvárt, de csak holnaptudom feltenni. Ma találtam!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  20. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2003. Április 11. 10:1258.
    Én is csináltam már ilyen gyümölcsös Rumtopf-ot. De nekem nem igazán sikerült. Ugyanígy tettem el, ahogy írod, és pincében állt nyáron, ahol hűvös volt, mégis nekem megbuggyant:(( Úgyhogy önthettem ki az egészet. Ez persze egy csomó kidobott gyümölcs, cukor és rum. Nem tudom miért jártam így, de kétszer is próbálkoztam, mind a kétszer ilyen lett.
    előzmény:
    loma6 (57)
     
  21. 2003. Április 11. 08:5957.
    Szia Tozsu!
    Hasonló receptet kaptam a kolléganőmtől, de ő csak egyfajta tartositót használt. Apropó hol szerzed be ezeket a szereket?
    Az agglegény befőttet én egyszer csináltam, óriási sikerrel. Németországban láttam nagyon szép kerámia edényt e célra. Az árát ne kérdezd, nem vettem meg. Szóval és sorban a piros gyümölcsöket rakta, egy sor gyümülcs, egy sor cukor rum (éppen jófajta fehér kubai rumom volt, az nem ártott hogy jó minőségű volt!) szóval eper, málna, ribizli, egres, sárgabarack, őszibarack, szölő, görögdinnye, sárgadinnye. Persze mindent megtisztitva feldarabolva. Nekem az volt a tapasztalatom, hogy ami nem volt piros, az piros lett, de ehető. Ősszel befejeztem a rakosgatást és hagytam a speizba. Karácsonytáján a vendéglátások idején kis edénykékben kiskanállal felszolgáltam. Erős és veszélyes, de sikere volt és hamar elfogyott. Én egy nagy üvegben tartottam, kistányér a tetején. Nem volt világos helyen. A kb. 3 l. üveghez nem kellett egészen fél liter rum.
    előzmény:
    tozsu2 (52)
     
  22. 2003. Április 10. 21:1356.
    Szia!
    Mindjárt meg is nézem!
    előzmény:
    Wya (54)
     
  23. Wya
    Wya
    2003. Április 10. 21:0355.
    Most látom, eggyel alatta ott van Pelle Józsefné "Befőzés, házi tartósítás" c. könyve is. Csak győzzük gyümölccsel. :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  24. Wya
    Wya
    2003. Április 10. 21:0054.
    Sziasztok!

    Találtam egy szuper oldalt, ahonnan több szakácskönyv is letölthető. Többek között Frank Júlia "Házi befőzés" c. könyve is. Szerintem megéri letölteni! Itt a cím: http://tooni. freeweb. hu/letoltes. htm
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  25. 2003. Április 9. 18:4553.
    Sziasztok!
    Most találtam ezt a receptet:
    Nektarin-málna lekvár

    Nektarin málnával.


    Hozzávalók

    • 2 kg nektarin
    • 1, 5 kg kristálycukor
    • 2 citrom leve
    • 20-20 dkg málna és porcukor
    • 1, 5 dl víz

    A nektarinokat megmossuk, meghámozzuk, és kimagozzuk. A gyümölcshúst lemérjük, minden kilóra 75 dkg cukrot számolunk. A nektarint, a cukrot és a citromlevet a főzőedénybe öntjük. Összekeverjük, gézzel lefedjük, és 24 órára hűtőbe tesszük. Másnap a málnát a cukorral és a vízzel turmixoljuk, majd szitán áttörjük, hogy mag nélküli levet kapjunk. A nektarint megkeverjük, kislángon felforraljuk, a keletkező habot leszedjük. 10 percig forraljuk, majd hozzáadjuk a málnaszirupot, és még 10 percig főzzük. A lekvárt üvegekbe töltjük, és rögtön lezárjuk.




    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     

Címlap

top