Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Befőzés

Torolt_felhasznalo_946299
Torolt_felhasznalo_946299
Létrehozva: 2003. március 10. 19:08
A Mit főzzek holnap topic-on felbuzdulva és többek kérésére tesó táma indul:))) Főzzünk be! Írjatok be mindenféle befőzős, szárítós, fagyasztós stb recepteket! Legyen sok-sok különlegesség! Kezdem én:

Sárgabarackos dinnyelekvár

Hozzávalók: 40 dkg dinnye (héj és mag nélkül), 60 dkg sárgabarack (magozott), 1 kg cukor.
A görög, vagy sárgadinnyét lehámozzuk, kimagozzuk, húsát kikanalazzuk, nagyobb edénybe tesszük és hozzáadjuk a kimagozott, félbevágott sárgabarckot. Rászórjuk a cukrot, jól elkeverjük és egy éjszakára hűtőbe tesszük. Következő nap állandó keverés mellett öt percdet forraljuk, és forrón üvegekbe töltjük
  1. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2009. augusztus 25. 21:152751.

    Szia!

    Beírom a Last ketchup receptjét, csak nem ma, mert már nagyon fáradt vagyok 12 óra munka után! De nem felejtem el!!!

    előzmény:
    hori0819 (2749)
    2009-08-25  12:45
  2. 2009. augusztus 25. 19:472750.

    Sziasztok!

     

    Most találtam a topicra,nagyon örülök neki.Igaz én is  régóta teszek el mindenfélét,de mégis szívesen olvasom a sok jó receptet.Igyekszem végigolvasni mindent az elejétől,amint időm engedi.

    Most mégis szeretném kérni,ha van valamilyen fincsi házi kechup recitek,osszátok meg velem,szeretnék készíteni.

    Lehet,hogy van is itt ilyesmi,de mint írtam,még nem tudtam visszaolvasni.

    Köszönöm előre is ha írtok.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  3. 2009. augusztus 25. 12:452749.

    Kedves Sherpa!

    Egy ideje figyelmesen olvasgatom a fórumot, nagyon sok hasznos dolgot olvastam és közben már alkalmaztam is - köszönöm -  és valószínűleg elkerülte a figyelmemet a last ketchup receptje, amit pár hete ígértél, hogy felírsz. Kérlek, ha időd engedi, légyszi add meg a receptjét. köszönöm.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  4. 2009. augusztus 25. 06:352748.

    Sziasztok!

     

    Látom sokan idegyűltetek és értetek egy kicsit a befőzéshez. Igaz az én kérédem ,nem pont lekvár, de talán tudtok segíteni.

     

     Kisdinynét szeretnék eltenni/ savanyítani, tudtok ehhez esetleg receptet, mert én nem találtam sajnos.

     

    Remélem tudtok segíteni.

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  5. 2009. augusztus 23. 17:102747.
    Köszi Sherpa, én is valami iyesmire tippeltem, csak nekem az nem jutott eszembe, hogy  a darabolt paradicsomot is forraljam egy picit a lében.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_946299 (2744)
    2009-08-23  16:48
  6. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2009. augusztus 23. 16:562746.
    Szerintem minden további nélkül teheted már el a csalamádét! Nekem is kéne...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_195722 (2742)
    2009-08-21  15:48
  7. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2009. augusztus 23. 16:532745.

    Szia Fülike!:)

     

    Isten hozott nálunk!:) Ezt a szilvát ki fogom próbálni, nagyon jól hangzik!:)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_195722 (2742)
    2009-08-21  15:48
  8. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2009. augusztus 23. 16:482744.

    Szia Snöcy!

     

    Én tegnapelőtt próbálkoztam meg vele. Kaptam kb. 30 kiló paradicsomot. Nagy részéből sima levet tettem el, és egy részéből megpróbálkoztam a darabos paradicsommal. Nem tudom milyen lett... Szóval, a paradicsomot kicsumáztam, kivágtam a szárához tartozó keményebb részt is mindegyikból és feltettem főni. Amikor már összezuhant, akkor átpasszíroztam. Ai paradicsomot félretettem, azokat meghámoztam (forró vízbe mártás után) és feldaraboltam. Az átpassízrozott paradicsomba dobtam és egy szer felfőztem. Azonnal üvegekbe töltöttem és pici benzoátot tettem a tetejükre. Most dunsztban ülnek.

     

    A hétvégén főztem még be Alma-körte lekvárt is.  És hoztam receptet is.

     

    Alma-körte lekvár fügével
    Hámozzunk meg és vágjunk darabokra 1-1 kg almát és körtét, majd 2 db citrom levével és héjával, 1 kg kristálycukorral, 5-6 szem szegfűszeggel és 1 kis rúd fahéjjal együtt, folyamatosan kevergetve forraljuk fel. Ezután kis lángon főzzük kb. 20 percig. Vegyük ki belőle a fűszereket és citrom héját. Kicsit hűtsük le, majd pépesítsük. 10 dkg aszalt fügét vágjunk apró darabokra, és keverjük 2 tasak (2:1 arányú) dzsemfixszel együtt a püréhez. Kis lángon állandóan kevergetve főzzük addig, amíg besűrűsödik. Még forrón töltsük kifőzött üvegekbe. Jól lezárva, fejjel lefelé állítva hagyjuk kihűlni.

     

    Paradicsomszósz
    Aprítsunk fel 1 nagyobb fej vöröshagymát és 3 szál szárzellert, és kis lángon, 2 ek olívaolajon pároljuk meg őket. Mátrsunk forró vízbe 1 kg paradicsomot, majd húzzuk le a héját. Szeleteljük fel, és adjuk hozzá a hagymához és a zellerhez 4 gerezd zúzott fokhagymával együtt. Ízlés szerint sózzuk meg, és állandóan kevergetve főzzük kb. fél órán át. Keverjünk hozzá 1 ek kristálycukrot, 1-1 tk felaprított kakukkfüvet és zsályát, valamint ˝ tk apróra vágott naradncshéjat. Főzzük a masszát addig, míg ketchup sűrűségű nem lesz. Töltsük kifőzött üvegekbe, és hagyjuk kihűlni. Azonnal fogyasztható.
    előzmény:
    Snöcy (2741)
    2009-08-19  09:09
  9. Torolt_felhasznalo_195722
    Torolt_felhasznalo_195722
    2009. augusztus 21. 18:472743.

    Sziasztok !

     Eszembe jutott egy másik savanyúságnak a recije is.Ez pedig a káposztával töltött uborka.Ezt tavaly megcsináltam és mindenkinek nagyon izlett.

     

    2,5 kg kígyóuborka
    0,5 kg káposzta
    1 csomag Knorr savanyúságtartósító (csípős)
    17,5 dl víz
    2,5 dl ecet
    15 dkg cukor

    Elkészítés:
    A kígyóuborkát és a káposztát megtisztítjuk, majd az uborkát kb. 4-5 cm-es darabokra vágjul fel, a káposztát pedig vékonyan felszeljük. Az uborkából kiszedjük a magot, és a helyére tesszük a káposztát, majd a zöldégeket üvegekbe tesszük. Ezután a tartósítót vízbe szórjuk, hozzáöntjük az ecetet és a cukrot, majd az egészet felforraljuk. Ezt a levet az üvegekbe öntjük úgy, hogy teljesen ellepje a zöldségeket, majd lezárjuk az üvegeket.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  10. Torolt_felhasznalo_195722
    Torolt_felhasznalo_195722
    2009. augusztus 21. 15:482742.

    Sziasztok !

    Tegnap találtam Rátok új csalamádé recept keresése közben.Ahogy olvasgattam a hsz-ket,ugy láttam nagyon kellemes a hangulat Nálatok Én egy Pesti középkorú nőci vagyok.Sokat szoktam befőzni,főleg befötteket,lekvárokat és savanyúságot csinálok.

     

    !Most egy kérdéssel fordulok hozzátok!Mostanában már el lehet tenni már csalamádét?Most lenne rá időm!Találtam itt nagyon klassz recit és azt szeretném megcsinálni.

     

    Cserébe hoztam egy recit is,fokhagymával töltött savanyú szilva receijét.Nagyon finom,igaz egy kicsit babrás az elkészitése de igazán megéri a fáradságot.

     

    hozzávalók:

    2 kg szilva,

    ahány szilva annyi fokhagyma gerezd,

    40 dkg cukor,

    1 dl ecet,

    citromhéj,

    1 mk.tartósitószer.

     

    elkészitése:

    a megmosott szilvákat a végükön kissé bevágom és kinyomom belőle a magot,/óvatosan,hogy ne menjen szét a szilva/.A fokhagyma gerzdeket  megtisztitom és a mag helyére dugom.A szilvákat kimosott üvegekbe/7 dl-s be/rakom.Fél liter vizet és az ecetet felforralom ,belerakom a cukrot,citromhéj darabkákat,és együtt fözöm mig teljesen felolvad a cukor.Ekkor a szilvára öntöm és megvárom mig kihül.Leöntöm a levet róla és újból felforralom a lét.Belekeverem a tartósitót  és a szilvákra öntöm.Légmentesen lezárom és 15-20 percig gőzőlőm.Az edényben hagyom kihülni és utána rakom a végleges helyére.

     

    Főleg sült húsok és pecsenyék mellé nagyon ajánlom!!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  11. 2009. augusztus 19. 09:092741.

    Sziasztok!

     

    Olyan paradicsomot szeretnék eltenni, mint amit konzervben lehet kapni, hogy paradicsom szószban egész, hámozott paradicsomok vannak.

     

    Ninc s valakinek ilyen receptje?

     

    Köszi előre is!

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_946299 (1)
    2003-03-10  19:08
  12. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2009. augusztus 19. 05:472740.
    Láttam már a kérdésedet, teszek is majd fel receptet Neked! Vagy még ma este, vagy vasárnap! Nem felejtem el!
    előzmény:
    üzi (2737)
    2009-08-10  21:49
  13. Torolt_felhasznalo_946299
    Torolt_felhasznalo_946299
    2009. augusztus 19. 05:462739.

    Szia Kriszti!:)

    Isten hozott a topikban!:) Az a tapasztalatom, hogy amiket ezekkel a különböző befőző/zselésítő cukrokkal teszel el, azokat nem kell dunsztolni, hanem tényleg csak egy-két percig főzni és már teheted is el. Őszintén szólva, én a hagyományos módszert jobban szeretem, valahogy nem bízom igazán ezekben az adalék anyagokban... Persze van egy-két fajta lekvár/dzsem, amiket sokkal könnyebb ezzekkel a szerekkel eltenni.

    A diétás befőzéshez sajnos nem tudok hozzászólni, de talán a lányok közül lesz olyan, aki igen! Ha van jó recepted, akkor írd be!:)

    előzmény:
    32kriszti (2738)
    2009-08-18  21:47
  14. 2009. augusztus 18. 21:472738.

    Szia,előszöris gratulálok,hogy a topic ennyi év után is él .

    Ehhez most én is hozzájárulok 1-2 kérdéssel

    -Kaptam  egy Haas márkájú lekvárhoz való zselésítőszert és a használati utasításnál nem írja,hogy dunsztolni kéne,csak hogy forrón tegyük az üvegbe és rögtön zárjuk le. Tudomásom szerint a lekvárokat ki kell dunsztolni (legalábbis eddig mi mindig így csináltuk),de  nem tudom,ennél hogy legyen.

    -A másik kérdésem,hogy diétásan szeretnék eltenni lekvárt,van-e ezzel kapcsolatban tapasztalatotok?     Nem feltétlen a diétás befőzőcukorra gondolok,hanem,hogy édesítőszerrel milyen lesz,illetve,hogy akkor kell-e valami zselésítő cuccot beletenni? (gondolom,mivel nincs benne cukor,kevésbé sűrűsödik,vagy nem?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_946299 (1)
    2003-03-10  19:08
  15. 2009. augusztus 10. 21:492737.

    Sziasztok!

    Szeretném a segítségeteket kérni, paradicsomlé elkészítésével kapcsolatban!

    Ha van valakinek egyszerű, és jó receptje, nagyon örülnék neki!

    Előre is köszönöm szépen!

    Helló: Tündi

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  16. 2009. augusztus 10. 21:482736.

    Sziasztok!

    Szeretném a segítségeteket kérni, paradicsomlé elkészítésével kapcsolatban!

    Ha van valakinek egyszerű, és jó receptje, nagyon örülnék neki!

    Előre is köszönöm szépen!

    Helló: Tündi

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  17. 2009. augusztus 5. 20:532735.
    Köszi, az első recept tetszik, úgy látom nem kell rá tartósítószer. Nem tudom sikerül-e kicsi dinnyékhez jutnom. Mi termesztjük a dinnyét, lehet hogy már csak kissé nagyobbak vannak.
    előzmény:
    rágica (2734)
    2009-08-05  20:22
  18. 2009. augusztus 5. 20:222734.

    Ezt csak találtam.

     

    Ecetes dinnye

    1 kg éretlen kisdinnye, 1,5 dl 20 %-os ecet, 1+1 ek só, 1 ek mustármag, 1 ek szemes feketebors.
    A dinnyéket megmosom, a nagyobbakat felezem, negyedelem. 8 dl vízből, az ecetből és a fűszerekből felöntőlevet főzök, amelyet azonnal ráöntöm az üvegekbe rakott dinnyékre. Másnapig szárazdunsztba teszem.

     

     

    Zöld dinnye ecetben

     

    Az apró, kemény és hibátlan kis zöld dinnyéket jól megmossuk, lecsurgatjuk és üvegekbe rakjuk. Az üveg aljára szőlő- és meggylevelet, vasfüvet, csombort, tormaszeleteket, szemes borsot teszünk. Kellemesen sós- ecetes lét forralunk, amelyhez literenként 1 késhegynyi szalicilt adunk. A dinnyére néhány tormaszeletet és szőlőlevelet teszünk, majd ráöntjük a kihűlt ecetet. Az üvegeket lekötjük és hűvös helyre rakjuk.

     

     

     

    Sárgadinnye ecetben
    Hány személyre:

    ť 1 kg sárgadinnye
    ť 30 dkg cukor
    ť 2 dl borecet
    ť 1 késhegynyi bors
    ť szalicil

     

    A dinnye héját levágjuk, a magjait kiszedjük, a húsát feldaraboljuk. Annyi borecetet adunk hozzá, amennyi ellepi, majd pár órát állni hagyjuk benne. Utána lecsöpögtetjük, majd a cukorból és borecetből készített szirupba tesszük, forraljuk pár percig, aztán belekeverjük a borsot, és egy éjszakát pihentetjük. Utána leszűrjük, a gyümölcsöt üvegekbe tesszük, a levet felfőzzük, majd rámerjük. A tetejére teszünk egy kis tartósítószert, lezárjuk, és száraz gőzbe állítjuk.

    előzmény:
    Marika0520 (2733)
    2009-08-05  20:01
  19. 2009. augusztus 5. 20:012733.
    Van valakinek tuti jó görögdinnye savanyúság receptje? Én csak a pácolást ismerem, de abba túl sok szalicil kell. 
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  20. 2009. augusztus 5. 18:372732.

    Stia!

     

    Én a lecsót így teszem el télre:

     

    3 kg zöldpaprika

    1 kg vöröshagyma

    1 kg paradicsom

    fél kg zsír

    ízlés szerint só

     

    A hagymát apró kockákra vágom, a zsíron üvegesre párolom, rádobom a kockára vágott paradicsomot, majd a karikára vágott paprikát, sót ízlés szerint. Addig párolom, míg a paprika kicsit roppanós marad. Forrón üvegekbe töltöm, ha kevés a tetejére feljött zsír, olvasztott zsírral pótolom. Lekötve mehet a kamrába.

     

    Fontos! Ebbe a lecsóba nem szabad eltevéskor pirospaprikát tenni, mert megromlik! Azt télen a felmelegítéskor kell bele tenni.

    Lényeges, hogy a tetején elég zsír legyen, ez zárja le légmentesen. Télen a zsírt, ha soknak találod, leszeded a felesleget, amit pörköltbe, gulyásba vagy egyéb ilyen jellegű ételbe haszálod fel.

     

    Télen csak melegíteni kell, pillanatok alatt kész a finom, nem túl paradicsomos lecsó, amibe virslt, vagy tojást teszel, vagy amivel szeretitek.

     

    Remélem tudtam segíteni.

     

    Puszi:

     

    MaMa

    előzmény:
    Kicsimálna (2728)
    2009-08-04  09:38
  21. 2009. augusztus 5. 13:342731.

    sziasztok.....az utóbbi időben én is készítettem pár elevős dolgot, igaz, csak kis mennyiségben...

    sárgabarack lekvár (zselésítő,meg szalicilnélkül- nádcukorral,és steviával)

    A másik receptet anyukámnál szereztem most: kovászos uborka kenyér nélkül,burgonyával eltéve...anyukámék csak így készítikmert ropogós marad így az uborka, és lezárva hónapokig is eláll...

    ugyan ebben a menüben (éléskamra) van még sokmás is. Pl. zakuszka....is

    sziasztok

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_946299 (1)
    2003-03-10  19:08
  22. Torolt_felhasznalo_954174
    Torolt_felhasznalo_954174
    2009. augusztus 5. 12:362730.

    Szia!

    Én szoktam mélyhűteni karalábét is.Ha húslevesbe szánom,akkor nagyobb

     

    darabokra vagdosom,ha karalábé levesbe,akkor apró hasábokra.

     

    Fagyottan teszem a levesekbe.A karalábé leves nekem éppen olyan jó

     

    vele,mintha  frissen tenném bele,tehát én ízváltozást nem érzek.

     

    Van,aki azt mondja,kicsit édesebb  lesz a karalábé a fagyástól. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_115807 (2729)
    2009-08-05  06:54
  23. Torolt_felhasznalo_115807
    Torolt_felhasznalo_115807
    2009. augusztus 5. 06:542729.

    Sziasztok !!

    régen voltam itt de most ujra töletek kérek tanácsot

    ti szoktatok eltenni karalábét télire ...pl mélyhűtőbe ?

    és hogyan össze vágva kockára vagy egészbe ? és milyen lesz  változik az izze ? érdemes-e vele foglalkoznom ..most van elég sok a kertben ...

    Szép napot !

    Ircsi

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  24. 2009. augusztus 4. 09:382728.

    Sziasztok!

    Mint kezdő, szeretnék egy kis segítséget kérni tőletek!

    A neten vadásztam receptekre, de nincs egy átfogó oldal, ahol szimpatikus receptek lennének...

    Anyósomék elhalmoztak minket mindenféle gyümölccsel-zöldséggel, valamit kell velük kezdenem, ezért ha tudtok segítsetek!

    Lecsót szeretnék eltenni, meg feketeszedert, és még a vitaminsaláta édekelne, amit a menzán úgy szerettem valaha, mert még kukorica is volt benne, és az ecetes lé olyan jó édeskés volt

    Ja, és reni81, nagyon tetszik az ubis-karfiolos-répás-fokhagymás-parikás- kapros-ecetes leves savanyúságod, ugye megosztod velem, hogyan csináltad?

     

    Szép napocskát mindenkinek, és köszi előre is!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  25. Torolt_felhasznalo_394380
    Torolt_felhasznalo_394380
    2009. július 29. 23:082727.

     Szederszörpöt én is csinálok minden évben.

     

    A kiválogatott megmosott szedret turmix gépel összetőrőm. 1 liter vizet felforralok 1kg cukorral és hagyom kihülni. A mikor már kihült akkor ráöntöm az összeturmixolt szederre. Egy éjszakát állni hagyom. Másnap átpaszirozom az egészet. Ekkor teszek még hozzá izlés szerint cukrot. Ezzel is hagyom egy kicsit állni. Üvegekbe teszem a tetejére késhegyni szalicilt teszek.

    előzmény:
    Rzsóka (2726)
    2009-07-29  09:31

Címlap

top