Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Ketnyelvu a gyerek

babasi
Létrehozva: 2006. május 1. 22:26

Sziasztok,

talan volt mar ilyen topik, de erdeklodnek, vannak e tapasztalataitok a ket nyelven beszelo kisgyerekekrol. Ha az apa is mas nyelvre tanitja a gyereket, meg az anya is,(szuletesetol fogva) mennyi ido utan tudja elvalasztani a gyerek a ket nyelvet egymastol? Es gondot okoz-e oviban, iskolaban, hogy a gyerek ket nyelven beszel?

Tapasztalatokat, hozzaszolasokat elore is koszi 

  1. Torolt_felhasznalo_474676
    Torolt_felhasznalo_474676
    2006. május 2. 14:4851.

    Sziasztok! Kérdeztétek, hogy miért nem tanítja meg valaki az anyanyelvén a gyerekét. Sok oka van annak. Én szigorúan tartom magam, csak a magyar nyelvhez, de mint mar mondtam ez nem konnyu. Nem arrol van szo elsosorban, hogy itthon az apjával nehéz. A férjem vagy érti ami mondok a gyerekeknek, vagy nem. Ritkán fordítok. A párom tudja, hogy olyanokat nem mondok amit nem kene. Van ismerosom aki meselte, hogy mindent kétszer mond, mert mindent le kell forditani az apucinak… Mondanátok mindig mindent kétszer? Aztán itt vannak a noa11 által emlitettek:  a játszótér pl. Amikor senki sem játszik a gyerekkel, mert Te magyarul szólsz hozzá… Rosszabb változat, amikor ki is beszélik a gyereket. Nálunk volt ilyen. Ott állt az akkor majdnem 2,5 éves lányom, mindent értett, de semmit se mondott. Csak hallgata a bolcs es kedves beszolásokat… Mi játszóteret váltottunk.  … De ekkor (is) sokan átváltanak – a gyerekkel valo kommunikációban - a másik nyelvre. A másik problema lehet pl. a nagyszulök. Rám rám szoktak szólni, hogy most mar tudnak magyarul a gyerekek legyek szives veluk portugálul beszélni. Amíg ök maguk nem kérik, nem vagyok szives. Hál’Istennek alapból nem felhotlen anyóssal a kapcsolatunk, ugyhogy nem ezen múlik a családi béke. De ha ezen múlna?

    Nekem még az jott be a nyelvtanulásnál, hogy korban kozel (20 hónap) van egymáshoz a két gyerek. Igy egymással automatikusan magyarul kezdtek beszélni. Nem tudom mennyire lehet egy babócát másik nyelvre szoktatni, mint amit a tesó beszél.

     Szóval szépek az elméletek, csak mégsem ismerek itt a kozelben 1 gyereket sem akikkel magyarul játszhatnának a lányaim. És éppen néhány napja fedeztem fel, hogy a nagy álmában már nem magyarul beszél.  

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_841098 (49)
    2006-05-02  12:08
  2. 2006. május 2. 14:3850.
    "Teljesen megalapozatlan az a hit, hogyha egy anya nem a saját nyelvén beszél a gyerekéhez, rosszul rögződnek a nyelv szabályai."

    Mar miert lenne megalapozatlan??? Ha a gyerek - adott esetben - Mo-on el, es mindket szülöje magyar anyanyelvü, de idegen nyelven beszelnek hozza, akkor bizony rögzülnek a hibas mondatok, söt, a hibas kiejtes. Mert az egyetlen, amit a felnött (illetve mar a 10-14 eves koru gyerek sem) nem tud megtanulni, az az akcentus mentes kiejtes.

    Az adott idegennyelv szabalyai akkor rögzülnek helyesen, ha anyanyelvüekkel törtenö interakciokban hasznalja. Ha nemetül hibasan beszelö mamival csevereszik a nap 24 orajabol 20-at, akkor a mami hibas nemetet fogja megtanulni.

    En a gyerek ketnyelvüve neveleseröl ugy gondolkodom, hogy jo dolog, de csak ha esszel, es odafigyelve törtenik. Különben többet art, mint hasznal.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_841098 (49)
    2006-05-02  12:08
  3. Torolt_felhasznalo_841098
    Torolt_felhasznalo_841098
    2006. május 2. 12:0849.
    Egy újszülött bármilyen nyelvet képes megtanulni, akár többet is egyszerre. A születéskor az agyban már kódolva van az un. "univerzális nyelv", ami a genetikai örökségünk része, tehát egy velünk született képesség. Egy csecsemő nem tesz mást, mint az univerzális, tehát a világ minden nyelvére érvényes szabályok alapján kódolja a nyelvet (nyelveket), a környezetéből érkező adatoknak megfelelően.
    Ebből a képességéből kifolyólag nem fogja keverni a nyelveket. Lehetnek bizonyos "átfedések", ami teljesen természetes olyan esetekben, amikor több nyelvet egymással párhuzamosan használnak. Mindennek azonban semmi köze sincs a nyelvfejlődés zavaraihoz.

    A többnyelvűség esetében is mindig van egy domináns nyelv, ami annak az országnak a nyelve ahol a gyermek él, és ami nem minden esetben egyezik az anya anyanyelvével.
    Ha külföldön éltek, gyereked domináns nyelve a férjed nyelve lesz, tehát nem a magyar. Ebben az esetben fontos, hogy az első években (3-4 éves korig, a nyelvi dominancia kialakulásáig) nagyon következetes legyél, és csak magyarul beszéljél hozzá. 3-4 éves kora után ezt már nem lesz könnyű folytatni és nem is mindig célravezető, ugyanis egy idegen nyelvkörnyezetben kizárólag magyarul beszélni egy gyerekkel akár szocializációs problémákhoz és elszigetelődéshez is vezethet. Pl. idegen nyelvű társaságban, játszótéren, a családi kommunikáció keretein belül nyugodtan beszélhetsz vele az adott ország nyelvén, semmi problémája nem lesz belőle.
    Teljesen megalapozatlan az a hit, hogyha egy anya nem a saját nyelvén beszél a gyerekéhez, rosszul rögződnek a nyelv szabályai.
    A fonetika és a hangképzés problémái ugyanúgy megfigyelhetők egynyelvű gyerekeknél is, ezt logopédus segítségével már az iskolás kor előtt javítani lehet.

    Egyébként nem nagyon lehet általánosítani, vannak gyerekek, akik könnyen megtanulnak 2,3-4 nyelvet is és vannak olyanok is, akik legszívesebben csak egy nyelvet használnának. Ebben nagy szerepe van a nyelven kívüli és a környezeti hatásoknak is.
    előzmény:
    babasi (1)
    2006-05-01  22:26
  4. 2006. május 2. 10:0848.
    Igen, valóban úgy gondolom, hogy annak ellenére, hogy megtanulja beszélni mindkét nyelvet, akkor előbb az iskolában meg kell tanulnia angolul.
    No, de ez még azért nektek odébb van...:-)
    De azért jó ezekre időben odafigyelni! Ilyenkor mindig BÜSZKE vagyok arra, hogy VANNAK ILYEN ANYUKÁK, mint TI valamennyien, akik már idejekorán figyeltek! :-)

    Tehát nem tanítani hamarabb... DE van az a bizonyos természetes gyermeki kiváncsiság: Anya ez milyen betű, anya az mi...ide mi van írva oda az, hogy...??? (amikor a magyar meséskönyvből olvasol!!!)
    Ilyenkor MINDIG meg kell mondani. De csak annyit, amennyit kérdez. Nem nekiesni a folytatásnak....így képes némely gyerek ÉSZREVÉTELNÜL IS , de megtanulni olvasni!
    előzmény:
    bluebell (46)
    2006-05-02  09:51
  5. 2006. május 2. 09:5347.
    rám is rámférne egy magyar nyelvtanóra! taníttassuk akart ez lenni.
    előzmény:
    bluebell (46)
    2006-05-02  09:51
  6. 2006. május 2. 09:5146.
    még csak 10 hetes a kislányunk.  nagyon köszönöm a válaszod. Itt 5 évesen kezdik az iskolát, bár írni-olvasni gondolom később. Azt tanácsolod, hogy amikor túl van az angol nyelvtan nehezén, csak akkor tanítsuk (taníttatsuk) magyarul?
    előzmény:
    ujzéva (45)
    2006-05-02  09:45
  7. 2006. május 2. 09:4545.
    Az, hgy jól fog beszélni, az valóban egyértelmű. Az, hogy írni-olvasni is fog tudni az rajtatok, ill az ő motivált kitartásána fog múlni!
    Ha JÓL beszél magyarul, s ha már megtanulta az életterén tanított nyelvet, akkor könnyebb később a magyart megtanulni! (hacsak nem tanult meg még iskola előtt magyarul)
    Egyszerre nem szabad két nyelven olvasni-írni tanítani az mindkét nyelvben sok gondot okozna!
    Igen, sok türelmet és szakmai tapasztalatot igényel...de a nyaralásokat, a nagyszülők jelenlétét ilyenkor nagyon jól lehet kihasználni! SŐT vannak nyári iskolák és bizonyos helyeken vasárnapi magyar iskolák!

    előzmény:
    bluebell (44)
    2006-05-02  09:40
  8. 2006. május 2. 09:4044.

    Mindjárt megnézem nekem elküldted-e. Én is feltettem egy kérdést, hátha arra is tudsz válaszolni.

    Én meg vagyok győződve arról, hogy mindkét nyelven helyesen beszél majd, viszont attól félek, hogy nem tud majd helyesen írni. (magyar szülők vagyunk külföldön). Meg tudom én neki tanítani a magyar helyesírást, nyelvtant, stb??? Nem éppen a legegyszerűbb nyelv, ez egy külön szakma....

    előzmény:
    ujzéva (42)
    2006-05-02  09:33
  9. 2006. május 2. 09:3443.
    Kedves magyar ismerősödnek NAGYON IGAZA volt! :-) Jó egészséget kívánok neked és a babáknak!!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_823346 (41)
    2006-05-02  09:14
  10. 2006. május 2. 09:3342.
    A cikkemben kicsit már válaszoltam is erre a kérdésedre...:-)
    Nem, egyáltalán nem fogja zavarni...de biztos lesznek olyan pillanatok az életében, hogy fel fogja tenni ezt a kérdést neked, hogy MIÉRT...

    Egyszerű a válasz, hogy azért, mert ez anya nyelve és ti ketten ezen a nyelven tudtok a legjobban, leginkább meghitten beszélgetni, (akár mások előtt is) .

    Biztos van lehetőséged, hogy magyarok közé is menj, tudom, hogy Sydney-ben nagyszámú magyar él, elég aktív a magyr élet, vagyis OTT IS tudja hasznosítani a magyar tudását!

    Ha valakinek véletlenül mégsem küldtem volna el a kért cikket reklamáljon nyugodtan, mert egy figyelmetlen mozdulattal töröltem a privim leveleit!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_638480 (34)
    2006-05-02  07:15
  11. Torolt_felhasznalo_823346
    Torolt_felhasznalo_823346
    2006. május 2. 09:1441.
    Sziasztok!
    Nagyon èrdekeseket ìrtatok a tèmàròl. En is Olaszorszàgban èlek, most vàrjuk elso gyermekeinket (ikrek). Nekunk is az a szàndèkunk, hogy mind a kèt anyanyelvet elsajàtìtsàk majd a picik.
    Van itt egy baràtnom akinek a fia màr 4 èves. Az anyja mindig magyarul beszèl hozzà, az apja mindig olaszul, ès hetente kètszer megy hozzàjuk egy angoltanàrno jàtszani a kisfiùval. Ma màr nagyon jòl beszèli mind a 3 nyelvet. Azt mondta az anyuka, hogy az a legfontosabb, hogy a szulok ne keverjèk a nyelvet, mindig csak ugyanazon a nyelven beszèljenek a gyerekhez.
    Remèlem nekunk is sikerulni fog. :-)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  12. Torolt_felhasznalo_338779
    Torolt_felhasznalo_338779
    2006. május 2. 09:0140.

    szia ! szerintem jó az ha kétnyelvű a gyerek . én is 2 külön nyelvű szülő gyereke vagyok , de sajna anyu engem nem nagyon tanított az ő nyelvére pedig most nagy előnyöm lenne vele látva az ismerősöket ahol tanítva voltak . viszont az én lányomat tanítjuk anyu nyelvére és ha elég nagy lesz akkor hétvégi iskolában tudja tanulni magasabb szinten a nyelvet ...

    hope

    előzmény:
    babasi (1)
    2006-05-01  22:26
  13. Torolt_felhasznalo_886213
    Torolt_felhasznalo_886213
    2006. május 2. 08:5639.

    Sziasztok !

    Magamból kiindulva ,nem tartom jónak hogy két nyelven beszél a gyerek , nagyon nehezen tanultam meg magyarul írni,olvasni!

    Rettenetes volt a nyelvtani rész elsajátitása,sőt ma is sokszor hibázom !

    Saját gyermekeim csak akkor tanulhatnak nyelvet ,ha tökéletesen értik és tudják a magyart ! De ez csak az én vélemyényem ,nem szeretném ha ,ez esetleg befolyásolná döntésed ! nálunk az volt a baj ,6.éves koromig 6.havonta volt a csere ,hol itt MO. hol Sicilia ! nagyon nehéz volt pedig iskoláim már itt kezdtem !

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_650024 (38)
    2006-05-02  08:43
  14. 2006. május 2. 08:4338.

    Szia!

    Az én gyermekem is  két nyelven beszél. A legjobb, ha mindkét szülő következetesen a saját anyanyelvén beszél hozzá. Egymás közt meg azon a nyelven, amit mindketten beszélnek. KB 2 éves kora körül kezdi szétválasztani a nyelveket. Addig keverheti őket.

    Amúgy van olyan ismerős család, ahol a babához 4 nyelven beszéltek, már megnőtt és mindegyik nyelvet tökéletesen beszéli. A baba csodásan okos lényecske ám! 

    előzmény:
    babasi (1)
    2006-05-01  22:26
  15. 2006. május 2. 08:4037.
    Sziasztok. Mi egy magyar pár vagyunk külföldön. Babócánk még csak 11 hetes, szóval nemigen beszél egyik nyelven sem.  Nem hiszem, hogy gond lenne neki majd bármelyik. Otthon csak magyar, baráti környezetben, bölcsiben, stb meg csak angol. Egy félelmem viszont van. Hogy tanul meg helyesen írni és olvasni kint? Mit gondoltok erről?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  16. 2006. május 2. 08:2236.
    Irt nekem valaki egy emilt, hogy talan tanulna nalam nemetet. Felsöfokra keszülne, a közepfokja megvan. A nyelvtana kicsit gyenge, azt is szeretne javitani.

    Ez eddig rendben, ez latszott is erösen a nemetül irt levelen. (katasztrofalis volt a nyelvtana) DE!! Ez a valaki a gyerekevel születese ota nemetül beszel... Csak annyit tudtam magamban mondani a levelet olvasva, hogy "jaj". De nem banthattam meg azzal, hogy megirom, ne tegye! Mert többet art a gyereknek, mint hasznal. Ilyenkor hatrany.

    Ha az apa vagy az anya anyanyelvü, akkor vilagos, hogy jobb, ha az anyanyelven beszel a gyerekkel.

    Mas teszta az a gyerek, aki kicsi koraban külföldre kerül, es ugy lesz ketnyelvü.
    előzmény:
    babasi (1)
    2006-05-01  22:26
  17. Torolt_felhasznalo_528098
    Torolt_felhasznalo_528098
    2006. május 2. 07:2035.

    Alabb mar irtam valami hasonlot.  Az en lanyaim is keverik a nyelvet, s en is, sokszor angolul is beszelek veluk. 

    Nehez nekik 'leforditani' es ugy elmeselni, mi tortent veluk az iskolaban, amit ugye angolul eltek meg. 

    Ennek ellenere tokeletesen beszelnek magyarul es azzal, akivel kell (nagyszulok, ismerosok, baratok), hasznaljak is.

    A szunetekben altalaban Mo-on vannak a nagyszulokkel, magyar nyelvi kornyezetben.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_638480 (34)
    2006-05-02  07:15
  18. Torolt_felhasznalo_638480
    Torolt_felhasznalo_638480
    2006. május 2. 07:1534.

    Sziasztok!

    orulok, hogy ratalaltam erre a topikra. Mi is hasonlo helyzetben vagyunk. En most varom elso babankat, a ferjem angol/ausztral es Sydney-ben lakunk. Mi angolul beszelunk egymassal.En is elhataroztam, hogy csak is magyarul fogok a gyerekhez beszelni. A parom ugyan nem erti, csak par szot tud, de legalabb majd raragad meg tobb szo.

    A kerdesem az, hogy az okes, hogy nem szabad keverni a ket nyelvet, szoval en mindig magyarul beszeljek a gyerekhez. De ha oviba, iskolaba kerul, akkor mindenki angolul fog beszelni korulotte, nem fogja ez nagyon hatterbe szoritani a magyar tudasat? Vagy esteleg dacbol majd nem akar magyarul beszelni, mondvan, hogy minek, hisz mindenki korulotte angolul beszel? Bocsi, lehet eleg hulye kerdesek, de azt hallottam, hogy elofordul, hogy a gyerek majd lazad es nem akarja tovabb folytatni az anyanyelven valo beszedet. nagyon szeretnem, ha ez nem igy lenne.

    Es kedves Eva, legyszives kuldd el nekem is a cikket, emilcim megy priviben. koszonom.

    Szep napot nektek!

    előzmény:
    ujzéva (27)
    2006-05-02  02:59
  19. Torolt_felhasznalo_852005
    Torolt_felhasznalo_852005
    2006. május 2. 06:5733.

    Ja meg egy dolog. Van egy magyar baratnom, itt el o is Olaszo-ban. O a gyereket egyaltalan nem tanitotta a magyarra, csak olaszul beszelt vele. A baj az, hogy o maga sem tud- maig sem- olaszul rendesen beszelni. A ferje kamionozott, igy a kislany is rosszul beszelte az egyeduli nyelvet, amit ismert. Az oviban mar sokat javitottak rajta, de nem volt eleg az otthoni befolyast kijavitani. Gondolhatod, hogy indult az iskola! Az elso ket ev  szornyu volt a gyereknek pszichologiailag is, es persze fenyes eredmenyt sem sikerult produkalnia, pedig nem egy hulye gyerek.

    Mara mar minden ok, de ebbol az esetbol is jol latszik, hogy bizony fel kell keszulnie az embernek, amikor kulfoldon gyereket var!

    Ja, es magyarul a kislany azota sem tanult meg, csak nehany minimalis szot ismer.

    Hello

    Judit

    előzmény:
    babasi (1)
    2006-05-01  22:26
  20. Torolt_felhasznalo_528098
    Torolt_felhasznalo_528098
    2006. május 2. 06:5132.

    En is keverem a 2 nyelvet (nem egy mondaton belul), nem beszelek kovetkezetesen a lanyokhoz.  Ennek ellenere ketnyelvuek, szetvalasztjak, tudjak, kivel melyiket kell hasznalni.  Az iskolaban nincs gond a ketnyelvusegbol, de a kettobol van egy 'erosebb' nyelv, ez pedig az, amilyen kornyezetben elnek, iskolaba jarnak.

    Az igazan 'ketnyelvuek' kis mertekben keverik a nyelvet.  Ha van valami, amit az egyik nyelvben egy szoval ki lehet fejezni mig a masik nyelvben ugyanezt csak korulirni lehet, akkor beillesztik az 'idegen' kifejezest a szovegbe (kodot valtanak) - de csak akkor, ha tudjak, hogy akihez beszelnek, az megerti.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_474676 (13)
    2006-05-01  23:08
  21. Torolt_felhasznalo_852005
    Torolt_felhasznalo_852005
    2006. május 2. 06:4831.

    SZia

    Igaz, tapasztalatom nincs meg, de hamarosan lesz: a napokban kellene megszuletnie a fiacskamnak. Mi is izgulunk a nyelv miatt, bar mar kikertem az egyik pszichologus baratnem velemenyet. A ferjem arab, en magyar vagyok es Olaszorszagban elunk. Mar most csak a sajat nyelvunkon magyarazunk a pocakomnak, en enekelgetek neki magyarul, mondokakat mondogatunk. Eleg hulyen nez ki, amikor az apja arabul hablatyol a hasamnak, de hadd szokja a gyerkoc. Mar beszereztunk elsosorban kepes konyveket, mondokakat . Valoban elorelathatolag kesobb fog elkezdeni beszelni, de megeri, nem? Az olaszt nem fogjuk kulon tanitani neki, mi ugyis csak azon a nyelven beszelunki egymassal, meg a dadusanak is vegul olaszt valasztottam.

     

    Remelem, minden klasszul alakul es lesz egy kis "nemzetkozi" kolkunk.  

     

     

    Szia

    Judit

    előzmény:
    babasi (1)
    2006-05-01  22:26
  22. 2006. május 2. 03:3930.
    meg hát... szerintem így lehet őrizni a kultúránkat... távol a hazától, nem? (bár én nem éltem még soha külföldön, de így érzem)
    előzmény:
    babasi (29)
    2006-05-02  03:33
  23. 2006. május 2. 03:3329.
    Van egy baratunk. O sem tanitotta a fiat magyarul. A gyerek apja nem engedte neki, pedig o is magyar. Most mar nagyon banja, a gyerek meg a nagyanyjaval sem tud beszelni. 
    előzmény:
    ujzéva (28)
    2006-05-02  03:06
  24. 2006. május 2. 03:0628.
    Sajnos ez nagyon sok magyar családnál előfordul. Az itt élők között is szépszámmal...:-( Mst mikor már nagyobbak, vagy felnőttek, most bánják a gyerekek, hogy miből maradtak ki!

    előzmény:
    szelvesz (26)
    2006-05-02  00:26
  25. 2006. május 2. 02:5927.
    Lehet, hogy írtad, de most nem ugrik be, hogy hány éves a az a gyerek, aki nem pörgeti az r-et?

    Valóban, ez az egyik legnehezebben elsajátítható hang a magyar nyelvben!
    DE a gyakorlásra, megtanulására csak akkor van szükség, ha az összes többi hangot hibátlanul ejti!!!
    Ha az már majdnem mint hibátlanul megvan, akkor lehet elkezdeni előkészíteni, "gyakorolni" a R hangot! DE NEM ÚGY ahogy (talán) sokan gondolják !
    Figyelj!!! A terápia kezdete:
    SOKAT LALLÁZZATOK!!! Nagyra nyitott szájjal,énekleni úgy, hogy jól emelje-ejtse a nyelvét! Ez vezeti el a nyelvet a r hanghoz! JÁTSZANI KELL!!!
    Lazít, a mozdulatot rögzíti...és nem a r hangot!!
    Ha ez már nagyon jól megy, akkor lehet ugyanezt játszani a T-vel!!!, majd a D-vel!

    Ha ezt csinálod pár hétig...majd jeletkezz és folytatom! :-)
    előzmény:
    frezia27 (25)
    2006-05-02  00:18

Címlap

top