Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Mi van, ha down kóros?

be.bea
Létrehozva: 2006. Április 19. 21:29
Sziasztok!
Már többször gondolkoztam azon, hogy mit tennék, ha a terhesség alatt kiderülne, hogy a babánk down kóros.
Mikor terhes voltam, nagyon féltem az afp vizsgálattól...de minden simán ment. Tudom, nem kell erre gondolni, de mi van, ha mégis?!
Ti mit tennétek? Elfogadnátok?
Nekem nem lenne szívem elvetetni egy kisbabát.
Ha elvetetem-egész életemben lelkiismeretfurdalásom lenne, és folyton a babára gondolnék.
Ha megtartanám-egész életemben gondját kellene viselnem egy embernek-és ezt nem önzésből írom, nem magamra gondolok a gyerekre is, mert a társadalom őt sosem fogadja majd el, és ha én már nem élek, ki tudja mi lesz majd vele...
Ez van...
Ti gondolkoztatok már hasonló dolgokon?
Légyszi írjatok, ha van valami megosztanivalótok! Azok is írjanak, akik down kóros babát nevelnek...
Bea
  1. Torolt_felhasznalo_468559
    Torolt_felhasznalo_468559
    2006. Április 19. 22:5351.

    Köszi! Az azért mindenképpen előny egy down-kóros kisgyerekkel szemben,hogy rajta külsőleg semmi sem látszik.(Persze azért a viselkedése előbb-utóbb elárulja,hogy nem klappol valami,de avatatlanok nem tudják eldönteni,hogy mi baj.)

    Egyébként mivel sok szakirodalmat olvasok,elmondom,hogy már van olyan down-kóros fiatal,aki egyetemet végzett.

    A szomszédunkban egy csecsemőgondozó lakik,aki kimondottan fogyatékos gyerekekkel foglalkozik,és ő mesélte,hogy a down-os kisgyerekek nagyon kedvesek,ragaszkodóak. Ő például imád velük foglalkozni.

    előzmény:
    Cs.Ildikó (45)
    2006-04-19  22:37
  2. Torolt_felhasznalo_798075
    Torolt_felhasznalo_798075
    2006. Április 19. 22:4950.
    Ezt találtam... http://www.nytud.hu/oszt/nyelvmuvelo/gyik/gyikegybekulon.h tml ...a lap igazából az egybe- ill. különírás szabályait taglalja, dehát csak helyesen szerepel rajta minden más szó is...?! Vagy talán a-val és o-val is írható... Hmm.. kösz, azért! (:
    előzmény:
    Cs.Ildikó (48)
    2006-04-19  22:43
  3. Torolt_felhasznalo_468559
    Torolt_felhasznalo_468559
    2006. Április 19. 22:4849.

    Köszi!

    Furcsa dolog,de nekem már kb 3 hónapos korában furcsa érzésem volt.Ráadásul a sógornőm előttem két hónappal szült,így azonnali összehasonlítási alapom is volt. De ha a nagylányomhoz mértem,akkor is más volt. Nem érdekelték a csörgők,kimondottan idegesítette,ha énekeltem,nem nyúlt semmiért. Nem akart a szemembe nézni,egy darabig azt hittem,hogy nagyot hall,mert a nevére sem figyelt. Majdnem két éves volt,mire a cumisüvegből elkezdett önállóan inni. Nagyon nehezen volt etethető,ez mondjuk a mai napig megvan. Bizonyos márkákhoz ragaszkodik.Egy példa: a milli krémtúrót megette, a parmalatot,ami másfajta dobozban van nem. A piskótatallért megette, de ha fehér cukorcsík volt rajta,akkor azonnal elutasította.

    Játékok közül csak az autók érdekelték,azoknak is a kereke,amit folyton pörgetett.

    Most már persze sokkal jobb a helyzet,mert a maga módján kommunikál velünk,nem elutasító,sőt néha túlzottan barátságos,pl az idegenekkel.És persze nagyon örülök,hogy van amiben viszont nagyon is megelőzi a korát.(számítógép)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_581740 (44)
    2006-04-19  22:36
  4. 2006. Április 19. 22:4348.
    Nem a-val írják!Hanem Down.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_798075 (47)
    2006-04-19  22:41
  5. Torolt_felhasznalo_798075
    Torolt_felhasznalo_798075
    2006. Április 19. 22:4147.
    Egyébként nem a-val írják? Dawn-kór...? Az imént próbáltam megkeresni, hogy kiről-miről kapta a szindróma ezt az elnevezést, de eleddig nem sikerült megtalálnom. . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  6. 2006. Április 19. 22:3946.
    Palics-talán vajdasági vagy,hogy ez a beceneved?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_581740 (44)
    2006-04-19  22:36
  7. 2006. Április 19. 22:3745.
    Czko-nagyon aranyos a kisfiad!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_468559 (42)
    2006-04-19  22:29
  8. Torolt_felhasznalo_581740
    Torolt_felhasznalo_581740
    2006. Április 19. 22:3644.
    Szia
    Nagyon édes a kisfiad Nagyon szép gyerek, gratula hozzá


    Figyu elmeséled mik voltak az autizmus első tünetei? Ki vette észre? És hány éves korában jelentkeztek?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_468559 (42)
    2006-04-19  22:29
  9. 2006. Április 19. 22:3643.
    Szerintem senkinek nincs joga elutasítani egy anyát, ha úgy dönt, hogy megszakíttatja a várandósságát, amikor kiderül, hogy a gyermekének súlyos sérülései lesznek. És itt nem a nyúlajkat értem például, az műthető, szinte már nem is probléma. Bírálni könnyű, de megélni az igazán nehéz. Én annak ellenére, hogy befejezve a tanulmányaimat, sérült gyermekekkel fogok foglalkozni, nem ítélem el ezeket az anyákat. Mert hivatás ide vagy oda, bizony én sem tudom hogyan döntenék, ha a saját babámról lenne szó. Mert bár tiszteletreméltó dolog felnevelni egy súlyos fokban sérült gyermeket, de a való életben bizony óriási felelősség és kitartás kell hozzá. Arról nem is beszélve, hogy a súlyosabb helyzetekben azt is meg kell oldani, hogy mi lesz a felnőtt sérülttel, miután a családja már nem tudja gondozni őt halál vagy betegség miatt.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  10. Torolt_felhasznalo_468559
    Torolt_felhasznalo_468559
    2006. Április 19. 22:2942.

    Szia!

    Én 26,és 30 évesen szültem. Mindkét alkalommal alacsony volt az AFP-m,így két amniocentézisen is átestem,ahol mindent rendben találtak. A nagylányommal nem is lett semmi gond. Amikor a fiam megszületett,ő is egészségesnek tűnt. Aztán kiderült,hogy autista. Egy pillanatig nem fordult meg a fejemben,hogy mi lett volna ha előre tudom. A fiam bájos,és nagyon kedves.3 és félévesen stratégiai játékokat játszik a számítógépen,de mindmáig nem beszél,és a szobatisztasággal is hadilábon áll. Az autizmus öröklődhet,ennek ellenére szeretnék harmadik babát.Megkérdeztem a férjemet- aki imádja a fiunkat-mit szólna,ha a harmadik gyerekünk esetleg szintén problémás lenne. Azt mondta nem baj.

    Egy kép a fiamról:

    előzmény:
    be.bea (1)
    2006-04-19  21:29
  11. tdi
    tdi
    2006. Április 19. 22:2841.
    Egy terheségnél nem csak a down kór fordulhat elő,nekem azt mondták,nem minden bajt tudnak ki szűrni.Vagyis lehet hogy meg lesz mindene,de vak lesz,v.süket,vagy nem működik a szive redesen...stb.De aki még nem volt ilyen helyzetbe az nem tudja mit érez az anya aki szeretné,de életet szeretne adni,nem szenvedést egy életen át.
    előzmény:
    Wildkatze8 (33)
    2006-04-19  22:17
  12. emp
    emp
    2006. Április 19. 22:2740.
    Csak  gondolod! Előtte én is azt gondoltam!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_852673 (38)
    2006-04-19  22:24
  13. emp
    emp
    2006. Április 19. 22:2639.
    Nekünk annak idején azt mondták, az isten tudta (nem vagyunk hívő emberek), hová kell adnia... Szerintem hozzáerősödünk, és hozzászelídülünk a helyzetünkhöz...
    előzmény:
    Babianya (36)
    2006-04-19  22:20
  14. Torolt_felhasznalo_852673
    Torolt_felhasznalo_852673
    2006. Április 19. 22:2438.
    minden elismerésem övé,én gyenge vagyok ehhez 
    előzmény:
    Babianya (36)
    2006-04-19  22:20
  15. 2006. Április 19. 22:2137.

    Sünmalacka!

    Mi a baja a kisfiadnak?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_575360 (29)
    2006-04-19  22:11
  16. 2006. Április 19. 22:2036.
    Ha vállatad vagy nem választhattál, csak igy alakult, akkor már nincs jogod belehalni. Maradnod kell és megtenni amit meg lehet tenni, kihozni a legjobbat az adottbol. Neki nem volt választási lehetösége, helytállt és bármennyire is furcsa, már ugy gondolja, kislánynak jobb hogy megszületett, életet kapott, akkor is ha ilyen életet.
    Ö saját maga fantasztikus emberré erösödött, igy is, ilyen ANYAként is hely tudott állni.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_852673 (22)
    2006-04-19  22:04
  17. 2006. Április 19. 22:1935.
    Bocs,ha durva voltam,csak éppen most is babát várunk,és nagyon beleéltem magam a helyzetbe,mi lenne,ha bármi okból is el akarnának Töle szakítani : ( ,legyen az orvosi javaslat,vagy bármi más ...
    A férjem szerencsére ugyan így gondolkodik,hosszú éveket dolgozott sérült emberekkel,nem kettövel,nem tízzel.Rengeteg a tapasztalata.Ezért is gondolkodik úgy ,ahogy !
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  18. 2006. Április 19. 22:1834.
    Úgy érzem, sokszor annyira nem tudjuk, mi hoz igazi örömöt az életünkbe. Van, aki utóbb belerokkan a lottó ötösbe - és döbbenettel olvastam egyszer egy interjút egy olyan sokgyerekes amerikai családdal, ahol az egyik kisebb gyerek volt fogyatékos. Olyan sugárzóan szép, boldog családnak látszottak, és határozottan állították, hogy ez a csöpp beteg kislány hoz rengeteg szeretetet közéjük, és ezért ngyon örülnek, hogy velük van.

    Ugyanígy megdöbbentett annak idején annak a mozgássérült embernek a vallomása, aki élete legnagyobb szerencséjének a balesetét tartotta. Hihetelen, nem? Valaki annak örüljön, hogy elvesztette mindkét lábát, és tolószékbe kényszerült élete végéig? Ő azt mondta, azóta egészen máshogy látja az életet. Meg tudja látni benne a szépet és fontosat, ami felett mindaddig elsiklott, és sokkal mélyebb boldogságot tud megélni így.

    Nehéz hát azt mondani, hogy egy beteg kisbaba érkezése megnyomorító tragédia, és el kell vetetni, ha időben kiderül. Hálás vagyok, hogy nem kellett ilyen kérdésben döntenem.

    Hilad, olyan szépeket ollózol nekünk össze, pussz érte!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  19. 2006. Április 19. 22:1733.

    Azért sokan elég általánosságokat gondolnak a down kórról.. :-(
    Nem csak úgy van ám,hogy fiatalon meghal,és olyan súlyos,hogy egész életében gondozni kell... Az iskolába,ahova a lányom jár,szintén jár egy down kóros fiú.Az arcán kívül másban nem "más".Söt ! Kifejezetten értelmes,és udvarias,a mozgása perfekt,játszik a többiekkel a szünetekben ...Ez a gyerek NEM szorul különleges ellátásra !!!
    Na,most biztosan le leszek bunkózva,ezért inkább nem is írom,hogy melyik népnél,és melyik korszakban volt szokás csak az "életrevaló" utódokat életben hagyni...
    A kérdésedre a válasz : igen,megtartanám !
    Èn is tennék fel egy-két kérdést :
    - miböl gondolja bárki is,hogy jogosult a perfekt gyerekre ?
    -a legfontosabb : mi lenne,ha egyik -napról a másikra valami baleset folytán az oly szép,erös, "életet érdemelö" gyerekkel valami történik,és hirtelen ö is más lesz ?? Intézetbe adjuk?
    A legrosszabb az,hogy az orvosok még asszisztálnak is ehhez : (Szeretnek istent játszani)
    Persze,mindenkinek a saját lelkiismeretével kell elszámolni...Csak kicsit furcsa,hogy mire az eredmények megvannak,és a koraszülöttnek titulálás alsó határa között mindössze 1-3 hét van általában.A 24 héttöl már küzdenének annak a gyereknek az életéért... Na ez a képmutatás.Bár azt is el tudom képzelni,hogy a kórházakban inkább nem látják el a "nem olyan" gyerekeket,hogy ne maradjanak életben.Az apósom öccse is azért nem él,mert születése után megmondták az orvosok,hogy úgy sem lenne normális (szellemileg,testileg minden ok volt ! ),és megölték.Amit ráadásul eutanáziának neveztek.... Szerintem keverik a fogalom valódi jelentését ezzel a dologgal.Ja,az anyja majdnem beleörült,mert Öt nem kérdezték erröl ! (1930-40-es évek Németországa)

    Szóval én megtartanám !

    előzmény:
    be.bea (1)
    2006-04-19  21:29
  20. 2006. Április 19. 22:1432.

    Néhány napja olvastam ezeket a sorokat:

    "Jerome Lejeune professzor, a Down-kór kromoszóma-mintázatának a felfedezője, elmondott nekünk egy történetet, amelyről ő egy genetikus kollégájától értesült. "Sok évvel ezelőtt apám orvos volt az ausztriai Braunnauban. Egy napon egyik kollégája két szülésnél asszisztált. Az egyik újszülött szép, egészséges kisfiú volt, élénken felsírt. Szülei végtelenül büszkék és boldogok voltak. A másik Down-kóros kislány volt, szülei pedig igen szomorúak. Figyelemmel kísértem életüket majdnem ötven éven keresztül. A lány felnőtt, otthon élt, és ő volt az, aki édesanyját annak agyvérzése után évekig ápolta. Már nem emlékszem a nevére. A fiú nevét azonban tudom. Berlinben egy bunkerben halt meg. Adolf Hitlernek hívták." (A Willkie-házaspár Abortusz-kérdések és válaszok című könyvéből)"

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  21. 2006. Április 19. 22:1331.

    Engem beparáztatott egy hülye ultrahangos a 18-ik héten, pedig minden eredményem rendben volt, semmi eltérés nem volt. Persze rögtön elmentünk Pestre nagyultrahangra, mindent megtettünk, hogy kiderüljön, bár az amniocentézist nem vállaltam, mert az 1 %-os vetélési kockázattal jár, ami sokkal-sokkal-sokkal nagyobb kockázat, mint akár 40 felett a beteg gyerek születése.   Én meg csak 27 voltam. Sajnos az Istenhegyi klinika anyai vérből történő kimutatásáról akkor még nem hallottam, így egész végig nem lehettünk biztosak a babukával kapcsolatban.

    A terhesség végén erősödött fel a félelmem, volt egy este, amikor szinte pánikban estem, mert túlságosan is sikerült tudatosítanom magamban, hogy tényleg születhet beteg gyerekem. Nagyon megijedtem, mert bármilyen fogyatékosságot el tudok fogadni, de az értelmi fogyatékos gyerekektől viszolygok. Ezt csúnya dolog így leírni, de így van.

    A szülés után azonnal genetikai vizsgálatot csináltattam a bébinél, és hála az Istennek, a gyermekem nem szenved ebben a betegségben.

    Így utólag átgondolva, most már megcsináltatnám a magzatvíz-vételt, mert mindenhogy ki szeretném zárni az esélyét, hogy beteg gyereket szüljek.

    előzmény:
    be.bea (1)
    2006-04-19  21:29
  22. 2006. Április 19. 22:1230.
    A fogyatékosság engem akkor gondolkodtatott el ,mikor a szomszédomban 2 vak gyerek lakott. Ikrek voltak és majdnem annyi idősek mint a fiam. Amikor láttam őket eszembejutott,hogy én milyen szerencsés is vagyok. Kedveltem a családot. Mindent megadtak a vak fiúknak. Lovakat tartottak,autót motort vezetni tanultak. Állatkertbe mentek.Óvodásan zenélni tanultak. MIndent megkaptak mint az egészséges gyerekek.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  23. Torolt_felhasznalo_575360
    Torolt_felhasznalo_575360
    2006. Április 19. 22:1129.

    Szia!

    Nekem van egy tartósan beteg gyermekem /nem Down kóros/.De mikor a 3.babát vártam és elküldtek a korom miatt genetikai vizsgálatra örültem,hogy egészséges lesz a baba.

    Nem az a fontos,hogy mit mondanak róla az emberek,hanem,hogy TE feltudod-e dolgozni,van-e olyan erős a házasságotok,hogy mind a ketten a beteg gyerek mellett legyetek vállvetve.Tévhit,hogy a beteg gyerek összetart egy házasságot.

    Egy baba az anyukáját igényel 24 órában.Egy beteg gyerek is az anyukáját igényli,csak úgyérzed néha,a nap 48 órából áll és nem látod a végét.

    Lehet azt mondod szívtelen vagyok,pedig csak tapasztalt.A fiam betegségére ráment a házasságom,idegileg kiborultam,gyógyszereket szedtem,stb.

    A mai napig a idegeskedek,hogy mi van/mi lesz a fiammal.

     

    előzmény:
    be.bea (1)
    2006-04-19  21:29
  24. emp
    emp
    2006. Április 19. 22:1128.
    Azt hittem, kibírom bőgés nélkül. de nem sikerült...
    előzmény:
    hilad (23)
    2006-04-19  22:06
  25. 2006. Április 19. 22:1027.

    Szia(sztok)!

    A down-kórtól mindenki fél. Ez annyira ki van emelve - csúnya szó - de misztifikálva van. Közben annyi más baja is lehet a babának.

    Nem kell megkövezni, de ha nekem akármelyik vizsgálaton azt fogják mondani (a húsvéti nyuszi hozta a zebramintát!&nbsp, hogy biztos, hogy ilyen vagy olyan beteg lesz, én bizony azt mondanám, hogy bár megszakadna a szívem érte, de én teljes életet szeretnék adni ennek a csöpségnek és inkább elvetetném. Tartsatok önzőnek, de nem érzem magamat olyan erős embernek, hogy ezt végig tudnám csinálni. Van down-os baba (bár már inkább kisgyerek) a környezetemben. Imádnivaló csodálatos kicsilány. Örül mindenkinek (nekem is!), de inkább mégse.

    Olyan dolog miatt viszont nem, amit biztos, hogy korrigálni lehet a kicsi születése után.

    Bea!

    Gondolj abba bele, hogy mennyi mindent nem kaphat meg az élettől. Bár egyes down-kórosok bizony teljes, önálló, családos! életet is élhetnek, ha csak olyan fokú a sérülésük.

    És mégegy dolog. Bár nemsokat, de dolgoztam értelmi SÉRÜLTEK között. (nem fogyatékosok, nem szeretik ezt a szót használni. szerintem sem szép) Annyi, de annyi szeretet van bennük, amit adni tudnak.

    előzmény:
    be.bea (1)
    2006-04-19  21:29

Címlap

top