Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Hús?Soha többé

Torolt_felhasznalo_300079
Torolt_felhasznalo_300079
Létrehozva: 2003. február 15. 08:36
Sziasztok!
Én pár éve lettem vega, és egyáltalán nem bántam meg. Jó lenne a "társaimmal" dumálni ezekről a dolgokról, ezért gondoltam nyitok egy ilyen fórumot. Szeretnék sok egyéb tapasztalatot, és hozzászólást olvasni. Persze a nem vegákat is szeretettel várjuk!Első kérdésem az lenne hogy szerintetek az ember eredendően húsevő v. vegetáriánus?
  1. 2003. február 17. 09:0126.
    Éppen ezért kell mértéket tartani a mindenevésben.
    Semmit nem elhagyni és semmit nem tulzásba vinni.
    elolvastad kangamot???
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_397042 (25)
     
  2. Torolt_felhasznalo_397042
    Torolt_felhasznalo_397042
    2003. február 16. 19:5725.
    AZ igaz, hogy az ember mindenevö, (meg is eszik mindent amit csak bir, egészen elképesztö dolgokat is) mert az evolució során a túlélés érdekében kénytelen volt mindent megenni, ha nem akart kihalni.
    De ma, a civilizált társadalomban élö ember, aki megválogathatja, hogy mit és mennyit, nem kell, hogy silány, értéktelen, söt káros szemétkajával tömje a fejét.
    A hús pedig káros. Betegségeket okoz.
    A tej egészséges és fontos. . . a bociknak.
    Tej kell a csecsemönek;méghozzá anyatej!De nem egy másik faj teje.
    Érdekes, hogy az állatorvos nem tanácsolta a kölyökkuty%anak a tejet.
    előzmény:
    Lillaréka (2)
     
  3. Torolt_felhasznalo_551037
    Torolt_felhasznalo_551037
    2003. február 16. 10:3324.
    Pont arról beszélek, hogy ha néha megkívánom akkor megeszem, aztán jön megbánást mert fáj a gyomrom.
    A jó száraz kolbásztól semmi bajom, de azt talán kéthavonta egyszer egy csipetet. A disznóhúsnak a szagától is undorodom. Azért nem szeretnék teljesen vegetárius lenni. Pont egy féléves húskihagyás után megemelkedett a vér húgysavszintem. Rámrontottak, hogy ez azért van mert sok húst eszem.
    Hát mondják. . én tudom mi az igazság. Tuti, hogy nem a hústól van. De olyan nehéz megtalálni a helyes utat. . . azóta figyelek a szervezetem jelzéseire és aszert cselekszem. . . legalábbis próbálkozom
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_397042 (15)
     
  4. 2003. február 15. 22:2223.
    Kicsit zavaros volt talán, de már álmos vagyok!
    előzmény:
    Lillaréka (22)
     
  5. 2003. február 15. 22:2122.
    szia! Te most tudományosan megmagyaráztad azt amit én a nagyszüleimtöl tanultam.
    A nagymamám, mindig megkérdezte mit fözzön, de be volt osztva, hogy vasárnap mindig hús volt, és minden napra hogy az adott napon fözelék, vagy tészta. Változatosan ettek, de mindenből mértékkel. Hús tejtermék zöldség gyümölcs kelt tészta fött tészta, minden került az asztalra. Szerintem mindent kell enni, de mértékkel.
    a mai ember hajlamos tulzásba vinni egyfajta táplálék fogyasztását.
    Szoval én tölük tanultam, azt hogyan kell egészségesen táplálkozni.
    Nem is volt semmiféle sziv-érrendszeri betegségük.
    Az állataikkal pedig szeretettel bántak. Ahogy mondtad a haszonállat arra való hogy megegyék. számomra példa értékü ahogy ők gondozták a malacot a csirkéket a lovat a tehenet és néha a kacsákat. mindig tisztán tartva az ólat és pontosan etetve jó körülményeket biztositva.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_525595 (21)
     
  6. Torolt_felhasznalo_525595
    Torolt_felhasznalo_525595
    2003. február 15. 21:5621.
    Ami a zöldségeket illeti: az ember azért sem állhat közelebb a növ. evőkhöz, mert azoknak a cellulóz bontására méretes "tartályaik", benne enzimek és baktériumok garmadájával, vannak, ld. a kérődzők (szmarha, kecske, juh. . . ) bendőjét ill. az egypatások (ló, zebra. . . ) vakbelét. Ezek a bélrészletek óriási űrtartalommal , felülettel és baktériumflórával rendelkeznek az ember szerény méretű és amúgy is túlterhelt vastagbeléhez képest, bár tény, hogy ez a bélszakasz azoknak a megfelelője. Vagyis nekünk a növényeket is kellő előkészítéssel kell optimálisan emészthető formába hozni. Ez különösen fontos a hüvelyesek esetében, hiszen ezek a szójához hasonlóan antinutritív anyagokat tartalmaznak, de nem toxikusakat (már amelyik), tehát nyersen nem fogyaszthatók, csak főzve és párolva, és fontos, hogy az áztatáshoz használt vizet sose használjuk a főzéshez. A gabonák esetében pedig a külső kemény burok képez az emésztőenzimeknek akadályt, és ezért felhasználatlanul halad át az emésztőcsatornán, ezeket hántolni, roppantani, zúzni szokták, de már többnyire így is kerülnek forgalomba. Minden mást lehet enni nyersen, tisztán, amit nem muszáj, nem kell hámozni, a héja remek rostforrás. A lédús gyümölcsök könnyen erjednek, ezekből ne zabáljuk halálra magunkat, ez is okozhat hasmenést.
    Egy szó mint száz, állati ÉS növényi fehérjére IS szüksége van egy egyészséges embernek, és ezek megemésztése nem is okoz neki gondot. Ha már valaki vega, legyen lakto-ovo, és a gyerekeknek szigorúan tilos vegának lenni, ha jól tudom törvényt is sért, ha valaki erre kényszeríti a gyerekét. Szóval tessék legalább tojást és fermentált tejterméket enni meg halacskát!!!!
    Ja, és még valami: ismertem már jó néhány vegát, akik semmi állatit nem ettek, egy darabig (néhány évig ) jól is voltak, aztán olyan hiánytüneteik lettek, hogy csak na, volt akinek leállt a nemi ciklusa (ez ugyanis testzsírszázalék függő, ez szabályozza a beindulását, ha van elég oestrogen meg testzsír, akkor van ciklus, ha valamelyik nincs, akkor kampó), miközben már aktuális lett volna a baba, aztán kemény munkával és szigorú diétával sikerült meggyógyulnia, azóta természetesen eszik tojást és sajtot. És a legtöbben az ismerőseim közül így tesznek. Megjegyzem, imádom az állatokat, hiszen ezért is leszek néhány hónapon belül állatorvos, de! azért tartják a haszonállatokat, hogy megegyék őket. Nem nem tartani kell , hanem tisztességes körülményeket biztosítani nekik és humánusan szállítani és levágni őket. Egyébként Mo-n így is egyre kevesebb tejet fogyasztanak, ami nem azt eredményezi, hogy kevesebb tehenet tartanak, hanem azt, hogy a meglévőket rosszabbul tartják, hogy ne termeljenek annyit, mert itthon nem kell, az EUba meg nem jó, mert nem elég jó minőségű. Ez van. Úgyhogy aki szereti a teheneket, igyon tejet :)))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  7. Torolt_felhasznalo_525595
    Torolt_felhasznalo_525595
    2003. február 15. 21:5520.
    A kérdés nem az, hogy eszel-e, hanem hogy mit és hogyan? Én speciel undorodom a csirkehústól, legalábbis mióta tisztában vagyok azzal, hogy hogy kerül elém, mégis gyakran eszünk csirkét, én a mellét szeretem a legjobban. Sertést viszonylag keveset eszünk, ebből a mangalica húsa a legegészségesebb, ez tartalmaza legkevesebb izomrostok közötti zsírt, olyan "sportdisznó", ugyanez igaz a szürkemarhára is (amiből egyébként bio bébieledel készül!), de egy sovány karaj nem magyarosan , inkább emészthetően elkészítve szintén egészséges. Ugyanez vonatkozik a marhahúsra is. Amit enm ajánlatos enni, az a máj, vese, (lép, tüdő), ezekben a szervekben halmozódnak fel a gyógyszerek maradékanyagai, egyéb bomlástermékek (van ugyan egy u. n. élelmezésügyi várakozási idő, amit vágás előtt be kell tartani, de azért havonta egynél többször nem kell enni belőlük). A vörös húsok még kitűnő vasforrásnak is számítanak. Tojást, sajtot tanácsos enni (vitaminok, koleszterin, kalcium-gyerekek, szoptató kismamák!!!, idős hölgyek-csontritkulás), a joghurt és a kefír szintén jó táplálkozásélettani hatással bír a benne lévő kultúra miatt (ezek olyan béllakó baktériumok, melyek normális esetben benne vannak a belünkben, és segítenek hasznosítani a tápanyagokat-ha valaki benyal valami baktériumot, vagy nem fogyaszt eleget ezekből, akkor a bélflóra káros irányba tolódik el, felborul az egyensúlya, romlik az emésztés, mindenféle bélpanaszai lesznek-felfújódás, hasmenés, hascsikarás, "gyomorfájás"-vagyis ha a húst okolod, előbb bíráld felül, nem lehet-e a panaszaid oka a bélflóra rossz aránya vagy a rossz konyhatechnika!!!). Ja, és a legfontosabb a TEJ! Gyermektől TILOS megvonni (ez a gyerekorvosunk, és még számos kollégájának is a véleménye!!!, de ha józanul gondolkodsz, egyetértesz velük), fontos kalciumforrás, ami elengedhetetlen a fogak és csontok fejlődéséhez, rengeteg zsírban oldódó vitamin van benne+ ásv. anyagok+ fehérjék, amik kellenek a normális fejlődéshez. Könyörgöm, hölgyeim, hát mit eszik egy csecsemő min. egy évig: anyatejet, és mi a tej? A tehén anyateje:a borjú tápláléka, az ember képes fajidegen fehérje megemésztésére is, hiszen mindenevő, a tej az egyik legtáplálóbb dolog a világon( na nem a dobozos, hiperszarrápasztörizált, 0, 1% zsírtartalmú, hanem a TEJ)!
    A halfélékkel nincs gond, remek jódforrás, könnyen emészthető, nem zsíros, csak vas nincs benne, meg még néhány dolog, tehát önmagában nem elég!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  8. Torolt_felhasznalo_525595
    Torolt_felhasznalo_525595
    2003. február 15. 21:5319.
    Sziasztok!

    Először is szeretném hozzáfűzni, hogy tanulmányaim szerint az ember mindenevő. Csak néhány tápanyagot nehezebben emészt meg, mióta lejött afáról, mert bizonyos fejlődésen ment keresztül az emésztőrendszere a lehetőségekhez alkalmazkodva. ezek közt a tápanyagok közt van állati és növényi is, pl. a porcot, csontot nem igazán tudjuk emészteni, és a cellulózt se túl hatékonyan. Az állati fehérjékben vannak olyan u. n. esszenciális aminosavak, amelyek a növényekben nincsenek. A szójában sem, az tévhit. Ami van benne, az a hőkezelés során tönkremegy. Ami viszont nem tűniK el belőle, az a számos káros hatású anyaga közül az egyik, amely bizonyos esetekben tartós enyhe bélgyulladást tarthat fenn, ez sokaknak okoz hasmenést (másokon nem látszik meg), tartós hatás esetén pedig daganatos elváltozásokat okoz. Ezt nem igazán publikálják, csupán pénzkérdésből, de láttam azokat a pipiket, akik szója alapú tápot kaptak (meg akik kukoricásat), és az elváltozások döbbenetesek voltak!!! Szerencsétlenek pokoli kínok közt pusztultak volna el, ha nem altatják el őket. (Tudom mit beszélek, colitis ulcerosám van!!!)
    Ráadásul a szója a fűfélékre való allergia kialakulásának esélyát is növeli. (Akit ez bővebben érdekel, keresse dr. Csáky Istvánt az Állatorvostudományi egyetem Takarmányozástani Tanszékén).
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  9. 2003. február 15. 20:3218.
    Igy igaz Veggie :))) Tenyleg itt gondolkodom, mar jocskan az otvenes evekben is meg igy volt, foleg a falusi lakossagnal, ahol a legtobb helyen meg hentes sem volt a faluban.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_397042 (17)
     
  10. Torolt_felhasznalo_397042
    Torolt_felhasznalo_397042
    2003. február 15. 20:2817.
    Es nem voltak súlyproblémáik, nem volt magasvérnyomás, sem koleszterin-izé és a diabetesz is csak úri huncutság!
    És a rákot is csak mint vizi állatot ismerték.
    előzmény:
    Bogie (16)
     
  11. 2003. február 15. 20:2416.
    Ha jol belegondolunk, hat a magyarok egeszen az utobbi evszazadig, elegge vegak voltak. Friss hus a vasarnapi csirke, vagy mas aprojoszag volt, mar akinek volt. Amugy meg keves fustolt hus es szalonna, de mivel ebbol sem volt tul sok, hat hetkozben levesek, es tesztak voltak, meg savanyu kaposzta, bab, krumpli.
    Persze ez inkabb a szegenyseg kenyszere volt, de akkor is igy volt.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  12. Torolt_felhasznalo_397042
    Torolt_felhasznalo_397042
    2003. február 15. 20:1715.
    Ha fáj a gyomrod töle, akkor miért eszed meg?Mert a szemed kivánja és nem a szervezeted!
    Mi egy ideje nem eszünk húst és javarészt más állati eredetüt sem. Kivéve mézet és kevéske vajat. Nagy ritkán kagylót és más tengerimicsodát.
    Gyermekeim sem isznak tejet!Mert a tej sem emberi táplálék.
    És -köszönöm-jól vagyunk!Egészségesek!
    Úgy kezdödött, hogy elolvastam a TESTKONTROLL-t. Engem meggyözött.
    Régebben mi is "hagyományosan" étkeztünk és sokszor voltak hasfájások, fejfájások, miegymás. . . De ez már múltidö:-))
    előzmény:
    Nebáncs (6)
     
  13. Torolt_felhasznalo_327624
    Torolt_felhasznalo_327624
    2003. február 15. 18:3014.
    Én is. Már hogy csirke, pulyka és halacska. Bár megmondom őszintén, őket is sajnálom megenni, valószinűleg azonnal átváltanék vegetáriussá, ha nekem kéne a totyogókat, meg lubickolókat megölni:((. . Lehet, hogy simán menne? A rántott melle azért hiányozna. De minden elismerésem azoké, akik ilyen egészségesen és állatbarátian élnek!!!:)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_595565 (3)
     
  14. 2003. február 15. 14:5013.
    Sziasztok! Nem vagyok vegetáriánus, viszont nagyon szeretem a különféle zöldségeket. Ha valakinek van valami finom, esetleg nem szokványos zöldségreceptje (az se nagy baj, ha van benne egy kis husi. . . ), az legyen szíves írja már le nekem! Gondolom itt a vegák előnyben vannak. . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  15. 2003. február 15. 13:5112.
    Sziasztok!
    Csak az elöttem szólókat tudom ismételni:nem vagyok vegetáriánus, de magamtól magamnak nem csinálok husos kaját. Viszont ha van, és megkívánom, akkor jóízüen elfogyasztom. A disznóhúst én sem szeretem, elsősorban csirkét eszem, meg sok halat, és egyéb tengeri herkentyüt. Imádom a zöldségeket, gyümölcsöket!
    De egyébként én is azt vallom, hogy amit megkívánsz és jólesik, az nem árthat. . . Ezért néha nekiesek egy jó nagy karély zsíroskenyérnek. . . :)))
    És az is igaz, hogy van aki jobban kívánja a húst, és van aki nem annyira. Nem tudom, hogy van-e valami köze a vércsoportunkhoz. . . De nekem pl. tényleg azt írják, hogy húst ne nagyon egyek, inkább sok gyümölcsöt-zöldséget. . . Ahogy mindig is tettem. Vagyis szerintem az ember érzi, hogy mi a jó neki. . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  16. 2003. február 15. 12:3211.
    Sziasztok! Én eddig húsevő voltam, de most fogalmazódik meg bennem, hogy talán jobb lenne nélküle. Nem tudom, hogyan alakul majd, az biztos, hogy ha fogok is enni, heti 1-2 alkalommal elég lesz. Képzeljétek, épp most olvastam egy érdekes könyvet a témáról. Az egyik fejezet címe: Az ember húsevésre lett teremtve? iTt a fogazat, állkapocs, nyál és bél szempontjából hasonlítják össze a húsevő ill. növényevő élőlényeket. Megpróbálom nektek röviden összefoglalni:
    fogazat: húsevőknél kiemelkedő szemfogak, növényevőknél fejlett őrlőfogak. Ember: kicsi szemfog; őrlőfogak nagyobbak, mint a növényevőknél.
    állkapocs: húsevőknél csak a nyitó-záró mozgás lehetséges a táplálék séttépéséhez; növényevőknél oldalirányú mozgás is. Ember: mindkettő lehetséges
    bél: húsevők: rövid emésztőcsatorna, hogy a bélben ne rothadjon a husi és ne keletkezzenek káros anyagok; Növényevők: nagyon hosszú emésztőcsatorna> ember: arányosan hosszabb bél, mint a húsevőknél, de nem olyan hosszú, mint a növényevőké.
    A szerző szerint mindebből az következik, hogy az ember ehet húst, bár megvan a lehetősége, hoyg mérgezést szenvedjen, különösen, ha székrekedés miatt lassú az áthaladás és ekkor mérgező anyagok szabadulnak fel. Szóval szerinte az ember emésztőrendszere összességében inkább a növényevőkéhez hasonlít.
    Hát ennyi. Én még csak most kezdem beleásni magam a témába és nagyon érdekel a véleményetek!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  17. 2003. február 15. 11:4610.
    3 evig nem ettem hust (piros hust), de csirket, pulykat, halat azt igen. . .
    szornyu verkepem lett a doki szerint, akult vashiany stb. . . .
    most 1 honapja kb elkezdtem enni, de csak ritkan, ugy kb hetente 1x. . . majd meglatjuk milyen lesz a verkep egy ido mulva. . .

    az ember szerintem alapjaban veve hus, zoldseg-gyumolcs evo. . . . de nem sorolnam a gabonafeleket es a krumplit hozza. . . . mert ugye a foldet ok meg nem turkaltak akkoriban. . . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  18. Torolt_felhasznalo_590518
    Torolt_felhasznalo_590518
    2003. február 15. 11:429.
    Sziasztok, én kb. hat éve nem eszem húst, viszont tejterméket, tojást, halacskát igen. Így szültem három gyereket, nekik persze nem merek nem adni. Én egész egyszerűen undorodom a szagátó és nem tudom gyomorfájás nélkül megemészteni. azóta teljesen jól vagyok, és orvossal még sosem osztottam meg ezt a "titkomat".
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_300079 (1)
     
  19. 2003. február 15. 11:028.
    Sziasztok!
    Nekem volt egy 6 éves időszak az életemben, mikor egyáltalán nem ettem húst. (Semmi bajom nem lett tőle. ) :)
    Valahogy utána aztán mégis ettem husit. Persze csak nagyon keveset, s elég ritkán. Mert nem hiányzik, s nem kívánom. Ha igen, akkor megeszem.
    S ez a titka a dolognak: azt együk, amit szervezetünk kíván.
    Még egy nagyon fontos dologra jöttem rá: vannak emberek, akiknek kifejezetten szükségük van húsra - a szervezetük nagyon jól dolgozza fel, s nagyon szeretik, kívánják. S vannak olyanok, akiknek szinte egyáltalán nincs szükségük rá. Tehát nem lehet ráhúzni úgy kompletten az emberiségre, hogy: No, márpedig ha ember vagy, ne egyél húst!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  20. Torolt_felhasznalo_360977
    Torolt_felhasznalo_360977
    2003. február 15. 10:417.
    Én szeretem a husit, főleg a pipit meg a halat, de néha lecsúszik más is:)
    Biztos nagyon egészséges ha nem eszel húst, de én néha nem tudok ellenállni egy jó rántottnak krumplipürével, meg céklával.
    De nem ítélem el azt sem aki nem eszi, meg azt sem aki imádja. Hát ez van:))))))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  21. Torolt_felhasznalo_551037
    Torolt_felhasznalo_551037
    2003. február 15. 10:406.
    Szia! nekem mindíg fogyókúrás gondjaim voltak és mikor közöltem egy orvossal, hogy nem eszem húst. . . hát nagyon rámripakodott. Vegye tudomásul, hogy az ember mindenevő!Ha húst eszem csipked az epém tehát könnyü szerrelm mérsékeltem majd elhagytam egy-két hónapra. Nem szeretnék vega lenni. . . nem tudom, hogy miért. Talán néha megkívánom és akkor befalok egy darab csirkét. . de eléggé fáj a gyomrom utána.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  22. Torolt_felhasznalo_595565
    Torolt_felhasznalo_595565
    2003. február 15. 09:475.
    Így van!
    előzmény:
    Lillaréka (4)
     
  23. 2003. február 15. 09:404.
    a vadhus is finom, és egyáltalán nem zsiros. De csak néha esszük Kb évente kétszer. Néha egy kis marhahus két-háromhavonta Többnyire csirke pulyka esetleg kacsa van nálunk is. Az ősember elég hamar rájött, hogy sütve könnyebben el tudja rágni a hust.
    A majmok is mindenevök, de többnyire növényt esznek.
    szerintem semmit nem szabad tulzásba vinni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_595565 (3)
     
  24. Torolt_felhasznalo_595565
    Torolt_felhasznalo_595565
    2003. február 15. 09:233.
    Viszont az is igez, hogy az ember gyomra és emésztése nem igazán a ragadozó stílusú. Hisz nyersen nem igazán tudjuk feldolgozni. Általában. Nem tudom pontosan.
    Én fél évig voltam teljesen vega. Nem bántam meg. Teljesen áttisztultam, helyrejött a vérképem és sok hasonló 'apróság' lett a következménye. Viszont akkor még alíg volt kínálat zöldségből és egyéb altarnatívákból. Azóta husit csak csirkét, pulykát és halat eszem. A család is.
    előzmény:
    Lillaréka (2)
     
  25. 2003. február 15. 09:122.
    szerintem az ember mindenevő. Fogazata gumós zápfog. A gumós zápfogú emlösök mindenevök.
    Az meg izlés kérdése hogy civilizált társadalmunkban, Te nem eszel hust.
    Én is csak hetente egyszer eszem. De akkor jóizüen.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_300079 (1)
     

Címlap

top