Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Szoptatás-hogy?

CELL
Létrehozva: 2003. február 6. 18:43
Sziasztok!
Adjatok legyszives tippeket akinek van tapasztalata hogyan lehet ujszulott babat mielobb rendszeressegre szoktatni a szoptatasban. ?Ugy 3 orankent es este ritkabban. Tudom, hogy meg surun kell ennie de szeretnem mar az elejen nem elrontani a dolgokat.
A masik kerdesem, hogy mit tehetek annak erdekeben, hogy ejszaka aludjon picit tobbet es nappal kevesebbet. Mennyi ido az kb, amig atulassza ejszaka legalabb a 6-7 orat. ?
Es szabad hagyni picit sirdogalni a kisagyban vagy egybol fol kell venni? Nem szeretnem elrontani, hogy aztan csak kezben legyen meg. Igy sem alszik el a kisagyaban konnyen inkabb szereti a nagyagyat velem.
Varok minden velemenyt tanacsot tapasztalatot. Elore is koszi .
CELL
  1. Torolt_felhasznalo_376055
    Torolt_felhasznalo_376055
    2003. február 10. 22:34151.
    Koszi bkata. 2

    Akkor Pannibaba kivancsi vagyok LLL-es tanacsokra amit kaptal. Amikre Bkata. 2 utalt
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  2. 2003. február 10. 22:33150.
    Megelőztél. . :-))))))))))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_513057 (148)
     
  3. 2003. február 10. 22:32149.
    Válaszolok én Bkata helyett, ha nem baj. :-)))))))Szerintem Kata arra gondolt, amikor már végső elkeseredésemben vissza akartam hozni az anyatejet 4 hónap kihagyás után, mert még akkor is annyira bántott ez az egész, tképpen most is bánt, talán mindig is bántani fog, és sosem nyugszom meg. :-((((((((((((Akkor egy leendő LLL tanácsadó, aki különben egy rendkívül aranyos, kedves, jó fej anyuka, leírta, hogy miket kellene tennem. És hát nagyon durva lett volna a gyerekkel szemben. Akkor ott mindenki (szoptatósok, tápszerezők) elmondta a véleményét, és szinte egyhangúan arra jutottunk, hogy nincs értelme, mert csekély az esélye, és mind a ketten kikészülnénk: a kislányom és én is. És én soha semmit nem erőltettem nála, így ezt sem szerettem volna.

    Erre gondoltál Kata?:-)))))))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_376055 (147)
     
  4. 2003. február 10. 22:29148.
    Hűha. . . pont előtted szólt hozzá Pb, kérdezd meg, biztos szívesen válaszol. . szerintem érdekes megközelítés volt a LLLrészéről, de van akinek biztos tetszeni fog.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_376055 (147)
     
  5. Torolt_felhasznalo_376055
    Torolt_felhasznalo_376055
    2003. február 10. 22:27147.
    Bkata. 2

    "Pannibaba nem bizonygat semmit kétségbeesetten. . . . . . és ha van egy kis időtök, olvassatok bele a baba-mama klub topicba. . . ott láthatjátok, hogy miken ment keresztül a szoptatás miatt, és mit javasoltak neki a LLLnél. "

    Ezt irtad, kivancsiva tettel mik azok a tanacsok amiket az LLL adot es ahogy ertem nem igazan ertetetek vele egyet, de a 6 ezer hozaszolast sajnos keptelenseg vegigolvasni. Tudnal reszleteket idezni vagy tampontot adni milyen idoszakba keressem?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_513057 (139)
     
  6. 2003. február 10. 21:46146.
    Azt pedig én is visszatetszőnek tartom, hogy a szoptatást olyannyira propagáló Kismama magazin azért minden hónapban betesz az újságba egy-két-három tápszer reklámot. Így nem túl hiteles a dolog. Valaki jól megfogalmazta: mintha egy környezetvédő lap környezetszennyező termékeket reklámozna. De gondolom: pénz beszél, kutya ugat. . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_503989 (145)
     
  7. 2003. február 10. 21:45145.
    Úgy látszik, még mindig senki nem érti, hogy mit írok. Nagyon nagy szükség van az anyatej és a szoptatás reklámozására, népszerűsítésére, a mai szoptatási elvek folyamatos hangoztatására, nagyon nagy szükség van bababarát kórházakra, a mai szoptatási és csecsemőtáplálási ajánlásokat magukévá tevő, és segítőkész, az anyát a szoptatásban biztató gyermekorvosokra, védőnőkre, csecsemősökre, újságcikkekre, könyvekre, internetes oldalakra ezzel kapcsolatban. Én ezt vallom. Tehát azt, hogy szükség van az anyatej pozitív reklámozására NAGYON!De az már nem tetszik, hogy ezt úton-útfélen összekapcsolják a tápszer negatív reklámozásával. Nem függ össze a kettő. Meg lehetne oldani ezt úgy is, hogy a leendő és gyakorló anyukák mindent megtudjanak a sikeres szoptatás érdekében, de a tápszerező anyukákat ne bántsák meg anyai önbecsülésükben, ne keltsenek bennük bűntudatot. Tehát nem úgy kell reklámozni az anyatejet, hogy a tápszert szidjuk, és a tápszeres gyerekeket egy selejtnek bélyegezzük (ahogy Sződy J. demagóg cikkeiben oly sokszor megteszi), hanem arra, hogy a szoptatásban segítsük az anyákat, a lehető legteljesebb információt és segítséget megadjuk nekik.
    előzmény:
    Émici (144)
     
  8. 2003. február 10. 20:26144.
    sziasztok!
    Úgy látom lecsillapodott a vita. Valamit a szoptatási "propaganda" védelmében hozzátennék, ha nem haragszotok. . . De nem akarok ezzel senkit megbántani!!
    Nekünk, akik már benne vagyunk jó ideje a babás témában, biztosan unalmas a sokszor hallott-olvasott jótanács-sorozat. De pl ha arra gondolok, hogy én a babám születése előtt SEMMIT nem tudtam a szoptatásról, (nincs közeli babás rokon, 1000-el kellet dolgoznom, másról szólt az életem stb. . ) és ha nincs a kezdő "lökés" a kismama újságban, senki másra nem támaszkodtam volna, csak a védőnő-gyerekorvos-nagymamák "jótanácsaira, akik a 3 óránkénti 1 ciciből való szoptatás mellett voltak. . . Ha csak ők vannak tanácsadóként, hát biztos nem sikerült volna szoptatni.
    Szóval szerintem a mai világban az újdonsült kismamának szinte minden teljesen új. Ezért van szükség ezen dolgok folytonos továbbadására, hangoztatására. Nem azokat akarja senki bántani, akiknek sok-sok nehéz hét után semmilyen tanács nem vált be!
    Mi, akik internetezünk, tájékozódunk, lehet hogy ugyanazt a dolgot 100 forrásból olvassuk, halljuk, és úgy érezzük, a csapból is ez folyik. . De a kismamák többsége nem internetezik, talán nem is hallott az igény szerinti szoptatásról. . Nálunk a kismamák közül, akikkel összejárunk, SENKI nem hallott se az igény szerinti szoptatásról, se az LLL-ről. . 2 kismamának közülük a babája lassan hizott. Kikerestem nekik az LLL-tanácsadási számát, és rajtuk segitett.
    Azzal egyetértek, hogy a szoptatás magánügy, én is nagyon furcsának találtam, hogy tőlem is mindig azt kérdezték: "Na és van elég tejci?" Ez szerintem is durva dolog. A tápszeres anyukákat nem nézem le, sőt úgy érzem, nekik sokkal többmindenen keresztül kell menniük, mint annak, akiknek "simán" megy, legalábbis a dolog ezen része. .
    A "propaganda" pedig lehet, hogy sok anyukán nem segit, de lehet hogy soknak pedig tényleg segit, akik még várják a babájukat, és ha elolvasnak 1-2 cikket, internetes oldalt, lehet hogy nem hagyják majd hogy agyonteáztassák a babát a kórházban stb stb. .
    Remélem érthetően irtam le a gondolataimat, tényleg senkit nem szeretnék megbántani!!

    Émici
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  9. 2003. február 10. 19:31143.
    :) ha már ennyire központi probléma lett :)))
    előzmény:
    andi13hu (142)
     
  10. 2003. február 10. 19:28142.
    Úgy túnik egyszerre nyúltunk a könyvért. . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_513057 (140)
     
  11. 2003. február 10. 19:26141.
    Szerencsére én sem tudom mi az, de kinéztem a nagyokosból:
    A száj enyhe gombás megbetegedése. Ha belenézünk a baba szájába, olyan, mintha a megivott tej rátapadt volna. A tejjel ellentétben azonban nem lehet könnyen letörölni. Ha mégis ledörzsöljük, az alatta lévő nyálkahártya kicsit vérzik, és gyulladásosan vérbőnek látszik. A babának fáj a szája, főleg olyankor, amikor szopni próbál.
    Tehát ha könnyen lejön, akkor tej, ha nem, és fáj, akkor irány a doki!
    :(
    előzmény:
    ciczamicza (138)
     
  12. 2003. február 10. 19:20140.
    A szájpenész, a bőr és a nyálkahártya gombás fertőzése csecsemőkben és felnőttekben egyaránt előfordulhat. Bár nem súlyos betegség, aggasztó lehet az érzékenység, vagy fájdalom miatt.
    Tünetek:
    Gyermekeknél
    Vastag fehér lepedék a nyelven, vagy a szájüreg belsejében, mely nem távolítható el könnyen (úgy, mint a tejmaradék). Vastag, fehér lepedék, vagy vörösség a pelenka területen (külső nemi szervek, ágyéktájak, fartájék).
    Ha belenézünk a baba szájába, a nyálkahártya olyan mintha megivott anyatej vonná be azt. A lepedék rátapad a nyelvre vagy kis oldatot képez a fogíny és a nyálkahártya között. Az anyatejet tea itatásával le lehet öblíteni vagy könnyen le lehet törölni. Ezt a fehéres bevonatot azonban nem lehet leöblíteni, s ha mégis ledörzsöljük, alatta lévő nyálkahártya vérzékeny, gyulladásos jelenséget mutat.

    Miért baj ha egy kisbabának szájpenésze van? A szájpenész a babának fájdalmat okoz. A szájpenész oka valójában gombás fertőzés, amit a születési körülmények, váladékok, a kórházi eszközök, majd otthon főként a gumianyagok terjesztenek. A szülés során elszenvedett nagyobb vérvesztés vagy jelentősebb vashiány is kiválthatja e betegséget.
    előzmény:
    ciczamicza (138)
     
  13. 2003. február 10. 19:05139.
    Kedves Vinitorh, cziczamica, pancsa!

    Pannibaba nem bizonygat semmit kétségbeesetten. . . . . . és ha van egy kis időtök, olvassatok bele a baba-mama klub topicba. . . ott láthatjátok, hogy miken ment keresztül a szoptatás miatt, és mit javasoltak neki a LLLnél.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  14. 2003. február 10. 19:04138.
    Uff, ha nem haragszol, ettől nem lettem okosabb, mert én is pont ennyit tudtam róla, de azért köszi a gyorsaságért. Vajh, honnan fogom megtudni??
    Egyébként kék=sárga
    előzmény:
    kéktünde (137)
     
  15. 2003. február 10. 19:00137.
    (kékjelű:)ciczamicza!

    Szerencsénkre pontosan nem tudom, az egyik ismerősöm babájának volt, a kórházban kapta és ecsetelni kellett a Kicsi száját boraxszal és C vitamin kell hozzá. Valami gomba, fehér színű, hiába kaparod, nem jön le. Nem nagy baj, elmúlik - tudtommal.
    előzmény:
    ciczamicza (135)
     
  16. 2003. február 10. 18:54136.
    Bármikor elküldöm emailban is majd, ha kell valakinek :) Jól eltettem, még akkor.

    andi: sajnos gyógyszereken nincs sok minden feltüntetve, amit kéne. Szomszédban van egy 1 hónapos kislány, folyamatosan náthás. . (pedig az anyja szoptatja). Kiderült, hogy azért, mert a Kicsi nyálkahártyájával gond van, mivel az édesanyja magas vérnyomású volt a terhesség alatt és amit kapott gyógyszer nem tett jót a baba nyálkahártyájának, sajnos.
    előzmény:
    andi13hu (131)
     
  17. 2003. február 10. 18:53135.
    Túltárgyalva! Kéktünde tényleg fantasztikus összefoglalót adott!
    Kéktünde, akkor kérlek segíts rajtam te!Mi az a szájpenész??????
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_503989 (133)
     
  18. 2003. február 10. 18:52134.
    Sziasztok!

    Igazából nem nagyon értem, hogyan jött szóba a tápszerezés, és mire föl ez a nagy indulatosság. . . én attól tartok, hogy azok az anyukák, akik tudnak szoptatni azt feltételezik, hogy a tápszerező mamák kényelmi és hiúsági okokból kifolyólag nem szoptatnak. . . pedig ha kicsit is belegondolnátok, vagy próbálnátok értelmezni az olvasottakat, akkor rájönnétek, hogy ez nem így van. Többen is írták, hogy tápszeres a baba, vagy hozzátáplálnak. . . és akkor (gondolom segítőszándékkal :)) azt szajkózzátok, hogy mindenki tud szoptatni, minek a tápszer stb. . . . és ezzel sokat ártotok a másiknak. . . mindenhonnan ezt hallják, és így egyre inkább az az érzésük, hogy tökéletlen anyukák, a gyereküknek nem lesz jó, nő még egy füle stb. . . . tudjátok azt mindenki tudja, hogy milyen érzés ha tudod szoptatni a gyerekedet (mert remélhetőleg pár napig mindenki szoptathatta a babáját). . . de azt, hogy milyen érzés ha nem tudod szoptatni a babádat. . . . ne akarjátok megtudni.

    Szerintem megegyezhetünk abban, hogy vki nem attól lesz tökéletes anya, hogy 3 éves koráig szoptatja a babáját, vagy csak három hetes koráig. . . és az sem bizonyított (sem klinikailag, sem egyéb módon -ismerősök, szomszédasszony beszámolója-, mert mindig vannak pro- és kontra szakmai vélemények), hogy a tápszeres babák kevésbé lesznek életrevalóak, mint az anyatejesek.

    És még vmi: a Kismama és egyéb társai nagyon jók, csak hihetetlen elvakultak, főleg a szoptatással kapcsolatban. . . . és ez helyénvaló, de ez a törtetés és folyamatos "ha nem szoptatsz akkor. . . " propagandák nagyok visszások lesznek akkor, amikor Sz. J. vezércikke mellett három gyártó tápszereit hirdetik. . mert ha azt vallom, hogy a szoptatás mindenekelőtt, akkor ne akarjak pénzt a tápszerhirdetésekből, nem gondoljátok? De ez már egy más téma. . . .

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  19. 2003. február 10. 18:46133.
    Kéktünde!

    Gratulálok a babádhoz!:-))))))

    Köszönöm a rengeteg szoptatással kapcsolatos jótanácsot, egyből kimásoltam, hogy meglegyen, ha a második töpörtyűvel majd nekikezdek. :-))))))))))))))))
    előzmény:
    kéktünde (130)
     
  20. 2003. február 10. 18:45132.
    Andi!

    Én is szorítok értetek!Nem lesz semmi baj, ne aggódj!:-))))))))))))))Küldök nektek sok pozitív energiát!

    ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++++++++++
    előzmény:
    andi13hu (131)
     
  21. 2003. február 10. 18:38131.
    Köszönöm! így egy kicsit könnyebb nekiindulni.
    Egyébként nagyon jól összeszedted az infókat! Sőt! Örülök, h. végre vki (rajtam kívül is) azt mondja, h. a fogamzásgátló csökkenti a tej mennyiségét.
    Mikor a nőgyógyászomnak mondtam, h. sajnos abbahagytam a gyógyszert (pedig szoptatós fogamzásgátlót kaptam), azt mondta, h. az nem lehet, a papírjára is rá van írva, h. nem befolyásolja a tejképződést. (Persze ffi!). Ehhez képest a védőnőm is felhívta erre a tényre a figyelmemet, sőt azt is mondta, h. sok anyuka panaszkodik.
    Egyébként ha gyógyszergyártó lennék, én is ezt írnám a termékismertetőre.
    előzmény:
    kéktünde (130)
     
  22. 2003. február 10. 18:25130.
    andi: nagyon gondolok Rátok!!
    előzmény:
    andi13hu (127)
     
  23. 2003. február 10. 18:18129.
    Kriszti!

    Ugyanezen megfontolások miatt sosem adtam volna idegen anyatejet a gyerekemnek, akkor inkább tápszer!KI tudja milyen életmódot folytat az az anya, aki leadja a tejét?Ki tudja, hogy nem iszik-e meg egy-két pohárral, vagy nem bagózik, a HIV vírusról nem is beszélve. Ráadásul forralni kell, úgy meg elveszik belőle egy csomó minden.
    előzmény:
    ttkriszti (116)
     
  24. 2003. február 10. 18:12128.
    Én nem bizonygatok kétségbeesetten. Arról van szó, hogy amikor elkezdtük a tápszert, én állandóan aggódtam, hogy a kislányom egyfolytában beteg lesz, mennyit fog szenvedni, mert ezt táplálták belém. Állandóan arról álmodtam, hogy kórházba kell mennünk. Ehhez képest szinte furcsállom, hogy nem volt még beteg, és azért adok ennek hangot, mert a környezetünkben szinte minden kortársa - lett légyen anyatejes vagy tápszeres - már átesett 1-2 betegségen, akár náthán, akár influenzán, vagy vírusos betegségen. Le vagyok döbbenve, hogy ez a kicsi lány még nem szedett össze semmit, és szép lassan kezdek megnyugodni. Remélem ez nem baj.
    előzmény:
    ciczamicza (124)
     
  25. 2003. február 10. 18:11127.
    Még mielőtt bárki azt gondolná, h. nem merem felvállalni a véleményemet, mindenkit megnyugtatok, h. ez nem így van. Mindenkinek szoktam válaszolni, ha érdemesnek tartom rá. Vagy ha mindenképp kikívánkozik belőlem az őszinte. Attól tartottam, ha nyilvánosan írok, olyan vélemény szakad ki belőlem, amit később magam is megbánok.
    Csak akkor éppen nagyon kivoltam, most már az is sejthető miért.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_681742 (125)
     

Címlap

top