Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Szoptatás-hogy?

CELL
Létrehozva: 2003. február 6. 18:43
Sziasztok!
Adjatok legyszives tippeket akinek van tapasztalata hogyan lehet ujszulott babat mielobb rendszeressegre szoktatni a szoptatasban. ?Ugy 3 orankent es este ritkabban. Tudom, hogy meg surun kell ennie de szeretnem mar az elejen nem elrontani a dolgokat.
A masik kerdesem, hogy mit tehetek annak erdekeben, hogy ejszaka aludjon picit tobbet es nappal kevesebbet. Mennyi ido az kb, amig atulassza ejszaka legalabb a 6-7 orat. ?
Es szabad hagyni picit sirdogalni a kisagyban vagy egybol fol kell venni? Nem szeretnem elrontani, hogy aztan csak kezben legyen meg. Igy sem alszik el a kisagyaban konnyen inkabb szereti a nagyagyat velem.
Varok minden velemenyt tanacsot tapasztalatot. Elore is koszi .
CELL
  1. 2003. február 10. 18:09126.
    Szia Regi!

    Nem kell megvédeni, megedződtem már. :-)))))))))))))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_681742 (125)
     
  2. 2003. február 10. 17:59125.
    Pannibaba nem bizonygatott, csak tényket írt. Vinitorh pedig igenis bántó volt Andival is, aki már nem is mert neki nyilvánosan válaszolni, csak nekem írt privát üzenetet.
    előzmény:
    ciczamicza (124)
     
  3. 2003. február 10. 17:56124.
    Sziasztok többiek! Ti meg ne háborúzzatok már!Szerintem Vinitorh semmi bántót sem mondott, inkább úgy érzem Pannibaba próbál bizonygatni kétségbeesetten valamit, de szerintem egytől-egyig őt is teljesen megértjük. Miért kell ki a jobb anya versenyt játszani?A probléma az, amiből azt csinálunk - a többi dolgot meg békésen át lehet beszélni.
    Olyan jó ez a topic, írjatok még inkább sok érdekeset, meg tanulságosat. Pl. még nem kaptam választ, hogy mi is az a szájpenész?
    puszi mindenkinek
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  4. 2003. február 10. 17:45123.
    Jaj!Hát mégis?!Úgy féltem, hogy erre nem kerül sor. . . Nagyon aggódom, mi van veletek! Azonnal jelentkezz, ha tudsz írj!És ne aggódj, az a lényeg, hogy mind a ketten egészségesek legyetek!A többi meg csak utána jöhet. . .
    rengeteg puszi Neked és a piciri kis tündérkének is!
    előzmény:
    andi13hu (0)
     
  5. 2003. február 10. 16:25122.
    Mindenkinek köszönöm a meleg szavakat és a segítő szándékot! (Akinek nem inge. . . )
    Most jöttünk a tanácsadásról, és nagyon úgy tűnik, nemcsak a tajcivel volt a gond. Két hét teljes tápszerezés (+némi anyatej) után is csak 6 dekát hízott a picilány. Holnap megyünk kivizsgálásra.
    Kérlek Benneteket, h. gondoljatok ránk! Köszi! Andi
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  6. 2003. február 10. 16:19121.
    szia regi3!

    Most olvasom a hozzászólásodat a szoptatással kapcsolatban. Teljesen egyetértek veled. Jelenleg 16 hónapos kislányomat 7 hónapig tudtam szoptatni, aztán tápszer.
    Kislányom 37. héten született. Rámondták, hogy koraszülött, tehát nem lehetett velem. Egy szerdai napon született, én legközelebb pénteken láttam, akkor is csak 1 percre hozták le hozzám, mivel császárral született. Szombat reggelre véres széklete volt, így teljesen megvonták a táplálékot tőle. Inkubátorba került, és csak percekre láthattam a Manót.
    Legközelebb hétfőn "szoptathattam" meg, már amennyire 5 nap után egyátalán lehetett. A tejem sem indult be rendesen. A nővérek javaslatára bimbóvédőt használtam, amivel többé-kevésbé sikerült, de sajna meg volt adva a Drágámnak, hogy mennyit szopizhat, a többit pótlásként üvegből kapta (persze nem az én tejemet).
    Hazaérkezésünk után két hétig nem volt hajlandó szopizni, vagy csak keveset, követelte magának a cumisüveget. Mindenkitől azt hallottam, hogy a bimbóvédőt ne használjam, hogy nem jól csinálom. Egyedül a családom volt mellettem.
    Végül is a bimbóvédőt soha nem hagytuk el. 7 hónapig bírtuk, aztán elfogyott a tejcsi. Következett a tápszer, ami szörnyű lelkiismeretfurdalással járt. De ez volt.
    Utólag azt gondolom, hogy sokat számított az, hogy nem voltunk együtt születésétől fogva. Sok idő kellett, amíg megismertük egymást.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_681742 (117)
     
  7. 2003. február 10. 16:11120.
    Pannibaba!

    Minek foglalkozol te ilyen emberekkel, mint Vinitorh? Az ilyen ember sosem fogja megérteni, hogy az anyatej fantasztikus dolog, de nem mindenható. Ő csak skandálni fogja azt, amit összeolvasott innen-onnan, és halálosan büszke magára, mert szoptat, ez minden hozzászólásán érezhető. Te csak legyél büszke a gyönyörű, egészséges kislányodra, és mosolyogj magadban ezen az egészen. Nem ritka, hogy a tápszeres baba akár több éves koráig egyszer sem betegszik meg, valószínűleg tényleg nagyon erős szervezete van a babádnak, ennek örülni kell. Amikor meg már ekkora baromságokat olvasol, hogy biztonságérzet meg ilyenek, akkor lapozz tovább, mert nem ezen múlik a biztonságérzet, még csak nem is számít ebben semmit az anyatej. Ez is csak egy hangzatos szólam, mint a kiegyensúlyozottság. Te légy nyugodt, hogy mindent megteszel a kislányodért, és nem foglalkozz ezzel tovább.

    Még azt akartam írni, hogy a mai tápszerek akár tetszik, akár nem, nagyon megközelítik az anyatejet. Például előszeretettel emlegetik az anyatej előnyeként azokat a zsírsavakat, amik a látást és az agyi fejlődést segítik elő, ez utóbbiból találták ki, hogy az anyatejes babák intelligensebbek. Egyrészt az intelligencia bonyolult öröklődési folyamat eredménye, másrészt ezek a zsírsavak már benne vannak a legújabb tápszerekben, csak valahogy ezt mindig elfelejtik leírni a Kismama magazinban, vagy máshol. Ugyanez az anyatej jobb emészthetősége, ma már sok tápszerben van biffidus effensis, ami segíti az emészthetőséget, és az egészséges bélflóra kialakulást segíti elő.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_503989 (110)
     
  8. 2003. február 10. 16:02119.
    Tündi!

    Mindenkinek így kellene hozzáállnia ehhez a kérdéshez, és akkor nem lenne ebből ekkora probléma. Sajnos ma a szoptatós anyák nagy része nyíltan, vagy hallgatólagosan lenézi azokat az anyákat, akiknek nem ment a szoptatás. Ezek az anyák egyfolytában csak a sokat hangoztatott szlogent tudják visszaböfögni mint Vinitorh, hogy minden anya tud szoptatni, csak akarni kell. Ezzel még jobban aláássák szerencsétlen tápszerező anyuka önbizalmát, akinek pedig éppen elég a saját rossz érzéseivel küzdenie. Az ilyen anyukákat szokta az én gyerekorvos anyám keményen leállítani. És jól teszi. Mesélte, hogy ez a probléma olyan méreteket öltött Magyarországon, és csak Magyarországon, hogy egy gyermekrovosi konferencián már felmerült témaként, és szinte minden gyermekorvos beszámolt ilyen depressziós tápszerező anyukáról. Anyukám szerint ez nagyon aggasztó, és én igazat adok neki. Most azon gondolkodnak, hogy valahogy megállítsák ezt a folyamatot, mert lassan már lesz olyan betegség is, hogy szoptatási depresszió, a szülési depreszió mintájára.
    előzmény:
    kéktünde (111)
     
  9. 2003. február 10. 15:58118.
    Évi 4-5 nátha sok, nem átlagos.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_590518 (115)
     
  10. 2003. február 10. 15:57117.
    Vinitorh!

    Teljesen felesleges visszaböfögnöd az lll oldalon és a Kismama magazinban olvasottakat, erre bármelyikünk képes lenne, Pannibaba leginkább, aki sok szoptatós anyától is többet tud a szoptatásról. A dolgok nem ilyen egyszerűek. Az, hogy minden anya tud szoptatni, csak akarni kell, a legnagyobb butaság, amit valaha is olvastam. Sajnos nem csak az akaráson, vagy nem akaráson múlik ez az egész, hiszen minden anya szoptatni akar, csekély kivételtől eltekintve. Sok múlik a szülés módján, a kórházi hozzáálláson, és nagyon sok a babán! Valamint az egyéb, külső körülményeken. Például nem mindenki teheti meg, hogy délután 2 órától 6-ig egyfolytában szoptasson, mint te, én sem tehetném meg. Mielőtt pálcát törnél azok felett, akik tápszerrel etetik a gyereket, vagy az anyatejet tápszerrel pótolják, gondolj bele abba, te mit éreznél, ha nem sikerült volna a szándékod ellenére sem a szoptatás, és egyfolytában azt hallanád, hogy a gyereked beteges, allergiás, kiegyensúlyozatlan lesz. e mit éreznél, ha a normális mértékből átcsapó szoptatási reklámozás miatt lelkiismeretfurdalással küzdenél, hogy nem vagy jó anya? Sajnos előfordult már olyan, hogy valaki az első gyermekét évcekig szoptatta, míg a másodiknál pár hét után elment a teje, de fordítva is, minden variáció lehetséges. Van, aki a 3 gyermeke közül az elsőt és a harmadikat tudta, a másodikat nem tudta szoptatni. Erre nincs garancia. És nem azért, mert az anya bármit is rosszul csinálna, hanem azért mert minden gyerekszülésnél mások a körülmények, és minden baba más!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_370897 (101)
     
  11. 2003. február 10. 15:40116.
    Szia Baressz es Pannibaba!

    Sajnos nekem sem volt szerencsem a szoptatassa. Sem most sem az elozo kisbabammal. A mai tudas szerint mindent kiprobaltunk a ferjemmel, hogy szoptatni tudjak. A korhazbol mindket alkalommal ugy mentunk haza, hogy onnan bereltunk korhai minosegu elektromos pumpat, a korhazi tartozkodasom alatt meglatogatott ket szoptatasi tanacsado, megneztek, hogy a baba hogy kapja be a mellbimbot, tanacsokat adtak, vettunk vagy haromfajta tejtermelest elosegito tea vagy italkevereket. Az elso par hetben ugy nezett ki, hogy minden rendben van vagy lesz es az 5-6 het kornyeken szinte az egyik naprol a masikra leallt a tejtermelesem. Pedig 2 orankent szoptattam es pedig nagyon lelkesen, majd pumpaltam is hogy serkentsem a tejtermelest es ittam a folyadekot plusz a tea es italkevereket. Sajnos semmi nem segitett es mivel a baba sulygyarapodasa leallt el kellett kezdenem neki a tapszert adni.

    Sajnos az anyatej termelese nincs osszefuggesben azzal, hogy ki milyen lelkesedessel szoptat es nem csak az akarason mulik. Barcsak ugy lenne, hogy ha akarnam akkor lenne tejcsi boven.

    Nem tudom, hogy miert kell azokat az anyakat bantani, akik tapszert azdnak a kicsinek. Nem az anyatejtol es a szoptatastol fog a gyermek az edesanyjahoz kotodni, hanem akkor erzi magat biztonsagban ha a szulo rogton ott van mellette ha sir, ha megijed hogy megnyugtassa.

    Szerncsere itt ahol elek soha nem kell idegenek elott magyarazkodni, mert az tejesen maganugy, hogy a baba mit eszik anyatejet vagy tapszert. NEm is ertem, hogy miert az a szemlelet, hogy csak az a jo anya aki szoptat.

    Pannibabat mar ismerem mas topikokbol es ha valaki is olvasta mar a hozzaszolasait az tudhatna, hogy o csak a legjobbat akarja a gyermekenek es imadja a kislanyat.

    Barressznek is igaza van, hogy nem venne mas idegen anyukatol anyatejet, mert nem lehet tudni, hogy az a masik kismama iszik-e, dohanyzik-e.
    Most pedig olyat irok, hogy lehet nekem ugrani: Lehet hogy durva a pelda, de sajnos a mai vilagban mar kell gondolni olyan dologra is, hogy HIV virus ami atmegy az anyatejbeSajnos mar Magyarorszagon is megjelent es a virus nem csak kulfoldon. Szurik-e a tejet erre a virusra? A tesztek altalaban csak a fertozes utan 3 honappal mutatja ki a virust.
    Sajnos erre is kell gondolgni es ha csak fel szazaleknyi esely van erre en akkor sem tennem ki a babamat ennek.

    En irigylem -perszem joindulattal- azokat az anyukakat akiknek van teje es a legjobbat adjak a gyerekuknek, de legalabb probaljak megerteni azokat az anyukakat is akiknem ez nem jott ossze. Lehet hogy anatomiai vagy elettani dolog van nem pedig a nem-akarom dolog.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_990817 (113)
     
  12. Torolt_felhasznalo_590518
    Torolt_felhasznalo_590518
    2003. február 10. 14:28115.
    Szia Pannibaba, az éni négy-öt nátha a nagy európai és észak-amerikai átlag. Benne van, hála az égnek, az is, aki egész éveben egyszer sem beteg, az nagy-nagy szerencse. És az is benne van, aki szeptemberben kezd orrot fújni (ha tud! HA nem, akkor porszívózzák neki), és áprilisban gyógyul meg! Így alakul az átlag, a WHO felmérései szerint. Lényeg, hogy négy-öt nátha egészséges, ennyi az egészséges embernek, gyereknek belefér.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  13. Torolt_felhasznalo_794647
    Torolt_felhasznalo_794647
    2003. február 10. 14:20114.
    Szia!
    Köszönöm a hozzászólásodat és sok sikert kívánok a szoptatáshoz:-)
    Jótanácsaidat kinyomtattam, hogy esetleg a második babánál hasznát vegyem (bár sajnos elég pici rá az esély)
    Üdv:Anita
    előzmény:
    kéktünde (112)
     
  14. Torolt_felhasznalo_990817
    Torolt_felhasznalo_990817
    2003. február 10. 13:57113.
    Sziasztok!
    Szeretném erősíteni azt a tábort akinek gyereke tápszeren nőtt fel.
    Igaziból nem volt kérdés nálam se akarok e szoptani vagy sem. De minden próbálkozás ellenére nem jött össze. Szereteném megkérdezni hogy ebben a világban miért ítélik el olyan sokan azt akinek nem sikerült szoptatni?! És főleg a ffi kollégáim kérdezték és szoptatsz még? És ha nemet válaszoltam miért nem ? Hát volt néhány vitám azokkal akik elítéltek ! Szoptatni mindenki tud mondták csak akarni kell! Nekem nem ez a véleményem! Később kiderült a férjem is tápszeren nőtt fel öccsével együtt. És ? Mindketten egészségesek. 32 és 30 évesek és kb. 8 éve voltak utoljára dokinál! Még a nátha sem találja meg őket csak száz évente egyszer. Persze ismét szeretném hangsúlyozni aki tud szoptasson mert fontos de aki nem azt kérem nem bántsa senki mert nem tudhatja ő mikor kerül ilyen helyzetbe! Hallottunk már olyat hogy első gyerekét tudta és a másodikat nem tudta szoptatni!
    Miért kell a mai világban megértésért könyörögni!Volt aki azt mondta vegyek/ kérjek más kismamától tejet! De kérdem én és honnan tudom az az anyuka mennyire tart tisztaságot? És ha dohányzik? Honnan tudom a gyűjtőből származó tejről hogy tényleg steril. Hát akkor inkább már a tápszer! Tehát több megértést és támogatást kérnék ezuton is minden kismamának! Lehet ha nem lenne ekkora a szoptatás körüli stressz az elvárások miatt talán még többen és többen tudnának szoptatni!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_503989 (110)
     
  15. 2003. február 10. 13:52112.
    Bocsi, ez most kicsit hosszú lesz. Mikor megszületett a kisfiam, akkor összeírtam több dolgot, hogy mitől lehet növelni az anyatej mennyiségét a gyakori mellretevésen kívül, talán segít valakinek, íme:

    1. Megfelelő étkezés: helyes étrendnél jó lesz a tej minősége is.
    2. Mindig elegendő folyadékot kell inni: napi 3-4 liter. Lehet víz, gyümölcslé, malátakávé, stb. ha lehet kerüljük a szénsavasat. Napi fél loter tehéntej az ajánlott, többtől hasfájós lehet a baba.
    3. Elegendő pihenés, főleg a nap vége felé: egy kicsi délutáni pihenés sokat segít.
    4. Fejés: a reggeli maradék tej kifejése a melleket több termelésre serkenti.
    5. Mellretétel: gyakoribb mellrehelyezés ingerli a melleket a nagyobb termelésre.

    Ami nem segít:
    - aggódás: stresszhelyzet gátolja a tejtermelést.
    - cumisüveg: könnyebben tud szopni belőle a baba, így csökken a szopóreflexe.
    - fogamzásgátló tabletták nagy része.

    Tejserkentő módszerek:
    1: teakeverék házilag:
    100g kecskeruta
    50g kertikakukkfű
    50g ánizsmag
    50g majorannna
    50g csalánlevél
    50g édeskömény
    Gyógynövényesben lehet pont ilyen kiszerelésekben venni.
    Össze kell keverni egy nagy lefedett edényben és 1 liter forróvízbe 2 evőkanál fűkeveréket kell állni hagyni legalább 10 percig. A nap folyamán többször lehet kortyolgatni belőle.

    2: tejserkentő golyócskák:
    250g búza
    150g árpa
    100g zab (mindegyik megőrölve, bioboltokban lehet kapni.
    100g keshudió (durvára vágva)
    Az örleményt és a keshudiót meg kell pirítani, majd még melegen beletenni
    150g vajat és
    150g muscovado cukrot (én barnacukorral csinálom)
    Önteni kell hozzá 1 kis vizet és még langyosan 2-3 cm-es golyókat formázni belőle.
    Nagyon finom, de mivel hasmenést okozhat, ezért csak naponta 3 db-ot együnk.

    3: kecskerutafűből készült tea magában is tejserkentő, de pl 1 liter forró vízzel leöntünk 1 filter laktoherbet és 1 kis evőkanál kecskerutafüvet, lefedve állni hagyjuk 10 percig, majd leszűrjük, a nap folyamán iszogatunk belőle. A kecskerutafüvet gyógynövényboltokban lehet kapni.

    4. malátakávé - újra lehet kapni, gyerekkávéban is van (pl. Maci kávé).

    5. alkoholmentes sör

    6. amit eszik az anya, lehetőleg szobahőmérsékletű legyen. A hideg (pl fagyik) nem serkentőek.

    7. A hideg nem előnyös a tejserkentésre, így melegen kell tartania kezeit-lábait (pl zokni, meleg papucs).
    8. zöldfélék, zöldségek.
    9. minden szoptatás után inni kell néhány dl folyadékot (fekete teákat kerülni kell).
    10. Homeopatias szer: Alfalfa D6 a szoptatas elott 15-20 perccel, szinte nyomban hat. Ha mégsem, akkor Urtica urens-szel lehet próbálkozni.
    11. illóolajok: levendula, édeskömény, kömény, ánizs.

    Ha a sok próbálkozás ellenére sem sikerül a tej serkentése, akkor sajnos (orvos által felírt) tápszerhez kell folyamodnunk, de nem szabad elfeledni, hogy ettől még jó Anya!!
    ui: nekem pl. sosem sikerült rendesen fejnem. .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  16. 2003. február 10. 13:47111.
    Nagyon is egyetértek Áprilissal (2002. 04. 15). Nem gondolhatja senki, hogy attól lesz jobb/tökéletesebb anya valaki, hogy tud vagy épp nem tud szoptatni. Szerintem ez nem csak anyától függ, hanem a babától is. Mi szerencsések voltunk, kisLackó kb 3-4 perc alatt betermelte mindig az adagját, így másokhoz képset szerintem könnyebben éjszakáztunk. Ha nekem is órákat kellett volna minden szoptatással eltöltenem, biztos kevésbé lennék lelkes.
    A másik: bátyáméknál sógornőm az első babát kb 6 hétig, ha tudta szoptatni. Persze Ő is teljesen kész volt, hogy milyen anya. . (pedig nem igen tudnék az ismerőseim közt jobbat mutatni Nála). A másodikat meg 2, 5 éves koráig tudta szoptatni. Szóval szerintem sok mindenen múlik ez az egész. Nem gondolom, hogy az elítélendő, hogy valakinek nem megy, attól senki sem lesz jobb, vagy több. Persze több ilyen kérdés is van, mint a szoptatás/jó anya, pl alszik-e éjjel, vagy a szobatiszta-e és még sorolhatnám.
    pannibaba: szerintem annak jár ilyen pillantás, aki ezért Rád így néz.
    tünde(aki szerencsés, mert sokáig szoptathat)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_503989 (110)
     
  17. 2003. február 10. 13:11110.
    Az borzasztó, mikor az embertől megkérdezik, hogy: "És szopik, van tejcsi?"Én ilyenkor nem szoktam hazudni, hanem állom a lenéző, sajnálkozó pillantásokat és szavakat. :-(((((((((Már megszoktam.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_794647 (108)
     
  18. 2003. február 10. 13:10109.
    Ugyanezt mondom én is!És reménykedem abban, hogy a második addig szophat, amíg akar!Bízom abban (nagyon bízom), hogy a második babánkat fogom tudni szoptatni. :-)))))))))))De attól még a kislányom ugyanolyan kiegyensúlyozott lesz, mint a második. :-)))))))))))))))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_794647 (108)
     
  19. Torolt_felhasznalo_794647
    Torolt_felhasznalo_794647
    2003. február 10. 13:08108.
    Sziasztok!
    Itt én most csak azért írok, mert Pannibaba nem azt akarja mondani, hogy a tápszer jobb, hanem ha nem megy, akkor ne vádolja magát az anya, ne sírjon, ne érezze magát tehetetlennek, ne érezze, hogy még erre sem jó. . . stb. írhatnám tovább! Ezt azért mondom, mert átéltem. Bizony sok bántó szót, megjegyzést kaptam, hogy az őserdőben éhenhalna a fiam!!! Nos szerencsére nem ott élünk, mert bizony tényleg nem volt tejem és meghalt volna.
    De azt nem kívánom senkinek amit én átéltem a társadalomtól azért, mert "csődöt mondtam"!
    Szóval a legjobb a babának az anyatej, de ha nincs akkor bizony jön a tápszer! A sterilizálás, főzőcskézés, méregetés, . . . . . ja és a védekezés azokkal szemben akiknek ment és ezért azt hiszik, hogy másnak is megy. Sanos nem megy és ezt el kellett fogadnom. Pedig annyira akartam, mert nálunk mindenki tejallergiás és nagyon féltem. De jelenleg egy óriás bébi, makk egészséges és ha rákérdeznek, hogy szopik-e én igent mondok, mert úgy gyorsabban szabadulok és nem kell magyarázkodnom:)
    Tehát aki tud az SZOPTASSON FELTÉTLENÜL!!!!!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_503989 (107)
     
  20. 2003. február 10. 12:06107.
    Nem tudom Pancsa, hogy így van-e (minden gyerek 4-5-ször elkapja a náthát évente). Az én gyerekem majdnem 1 éves, de egyszer sem volt náthás, pedig naponta közvetlen testi kapcsolatban van óvodás, iskolás. . . stb. gyerekekkel. Együtt játszanak, puszilgatják, fogják kezét. . . stb. De a barátnőm gyermekei sem náthásak évente 4-5-ször, akár szoptatottak, akár tápszeresek, egyik sem.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_590518 (102)
     
  21. 2003. február 10. 12:02106.
    Még annyit, hogy igenis kifárasztott a folytonos méricskélés, sterilizálás, vízforralás, hűtés, tápszerkeverés, és bizony anyagilag is megéreztük. (Nem csak a tápszer, de a cumisüvegek is drágák. ):-((((((((((((Egyáltalán nem örült a tápszerezésnek senki. A bűntudat, a betegségektől való félelem mellett ott volt még a fáradtság, és az anyagi pluszkiadások is. Egyáltalán nem volt jó. :-(((((((((((((((
    előzmény:
    Émici (103)
     
  22. 2003. február 10. 11:55105.
    Nem a tápszertől lett egészségesebb, én ezt sosem írtam. Épp az előző hozzászólásomban írtam, hogy a belémplántált félelem miatt (Úristen, ez a gyerek állandóan kórházban lesz, hogy nem kap anyatejet. . . stb) nagyon aggódtam a tápszer miatt. Nem a tápszer miatt egészségesebb, hanem azért, mert nagyon erős immunrendszere van, ezt a gyerekorvosunk mondta, aki maga is meglepődött, hogy még most télen sem lett beteg, még az orra sem folyt, náthás sem volt. Sokkal jobb lenne, ha anyatejet kapna, én örülnék neki a legjobban (és persze biztosan ő is). Csak arra szerettem volna rávilágítani, hogy Reginek igaza van abban, hogy azért az anyatej nem mindenható. Vannak nagyon egészséges tápszeres babák, és nagyon beteges anyatejesek. Valszeg. a született és szerzett immunrendszer számít a legtöbbet, aztán a szülők odafigyelése, és az anyatej. Az anyatej csupán támogatja az immunrendszert (már ez is nagyon jó), de nem véd meg egy gyenge immunrendszerű babát a betegségektől. A doki szerint egy beteges babának valóban igazi kincs az anyatej éppen ezért, mert ha ugyanez a baba tápszeres lenne, akkor már komoly bajok lennének. Nem tudom érted-e, akarod-e érteni, hogy miről beszélek. Sógornőm 19 hónapos gyermeke a legbetegesebb gyermek, akit valaha ismertem, pedig még szopik napi 3-4-szer. Most valami hülye azt tanácsolta a sógornőmnek, hogy abba kellene hagynia a szoptatást, mert a gyerek immunrendszere nem tud kialakulni (???), és attól ilyen beteges. Én meg fogta a fejemet, és mondtam neki, hogy ekkora baromságot már rég ne hallottam, és mondtam, hogy NE TEGYE, mert egy ilyen beteges gyereknél életfontosságú az anyatej!

    Remélem érthető volt a mondanivalóm.

    Senkit nem szeretnék lebeszélni a szoptatásról. A szoptatás és az anyatej a lehető legtökéletesebb, legjobb táplálék a gyermek számára, soha egyetlen tápszer sem lesz olyan jó, bármennyit is fejlődött a tudomány. De egy tápszerező anyukának nem kell folyton azon majréznia, hogy a gyereke egy "selejt" lesz, teher a tb. -n, lelkileg kiegyensúlyozatlan, az anyjához nem kötődő, biztonságérzettel nem rendelkező, mert nem csak ezen múlnak a dolgok.
    előzmény:
    Émici (103)
     
  23. 2003. február 10. 11:47104.
    Tényleg jó. . . ugyanis, mikor elapadt a tejem, én - a bűntudat mellett - folyamatosan aggódtam, hogy most már nekem egy beteges, allergiás, asztmás, ekcémás, szájpenészes. . . stb. babám lesz, ráadásul miattam, hiszen biztos én rontottam el valamit, mivel az anyák 98 %-a tud szoptatni, ugye mint tudjuk. . . Állandóan idegeskedtem, hogy mikor lesz már beteg. Ráadásul elég nagy társasági életet élünk, rengeteg óvodás, iskolás, bölcsődés gyerekkel találkozik, sok felnőttel is, szinte minden nap itt van nálunk valamelyik barátnőm a gyerekével, vagy mi megyünk hozzájuk. Tehát nincs elzárva a külvilágtól, rengeteg emberrel találkozik. Mégsem volt még náthás sem majdnem 10 hónap alatt. Én a szerencsének tulajdonítottam, a gyerekorvos viszont a születetten erős immunrendszerének, mert ő is csodálkozott. . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_370897 (101)
     
  24. 2003. február 10. 11:15103.
    szia pannibaba!

    Nagyon szerencsés vagy, hogy igy bejött nektek a tápszer, és a folytonos méricskélés, sterilizálás stb sem fárasztott ki!

    Azért ez a topik a "Szoptatás-hogy?" cimet viseli, remélem nem akarod rábeszélni a kezdőket a tápszerre. . . Sosem lehet előre tudni, kinek jön be, kinek nem. . .

    Émici
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_503989 (98)
     
  25. Torolt_felhasznalo_590518
    Torolt_felhasznalo_590518
    2003. február 10. 10:14102.
    Szia vinitorh, ne irigykedj, a dolgok nemilyen egyszerűen függnek össze. Az én gyönyörű négy és fél hónapos harmadik babám már harmadszor taknyos szegény, mert a tesók hozzák haza az áldást az oviból. Hidd el, elkerülhetetlen, és nem függ össze a szopival. A nátha normális dolog, négyszer-ötször évente minden gyerkőc beszedi, kérdés, mennyi kapcsolata van a külvilággal. A náthás gyerek nem "beteges". Arra semmiféle adta, kutatás nincs, hogy a tápszeres babák egészségesebbek. Tudod, ha valakinek azt mondod, hogy a dohányzás . . . -t okoz, rögtön lesz, aknek a szomszédjában lakott egy bácsi, aki napi egy doboz talpas Szimfóniát szívott, és száz évig élt. De ebből nem következik, hogy a dohányzás a hosszú élet titka. Te meg szoptass nyugodtan.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_370897 (101)
     

Címlap

top