Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Szoptatás-hogy?

CELL
Létrehozva: 2003. február 6. 18:43
Sziasztok!
Adjatok legyszives tippeket akinek van tapasztalata hogyan lehet ujszulott babat mielobb rendszeressegre szoktatni a szoptatasban. ?Ugy 3 orankent es este ritkabban. Tudom, hogy meg surun kell ennie de szeretnem mar az elejen nem elrontani a dolgokat.
A masik kerdesem, hogy mit tehetek annak erdekeben, hogy ejszaka aludjon picit tobbet es nappal kevesebbet. Mennyi ido az kb, amig atulassza ejszaka legalabb a 6-7 orat. ?
Es szabad hagyni picit sirdogalni a kisagyban vagy egybol fol kell venni? Nem szeretnem elrontani, hogy aztan csak kezben legyen meg. Igy sem alszik el a kisagyaban konnyen inkabb szereti a nagyagyat velem.
Varok minden velemenyt tanacsot tapasztalatot. Elore is koszi .
CELL
  1. 2003. május 8. 16:12951.
    Nahát, le vagyok döbbenve!!!!!!!Nekem ikreim vannak. Annó 21 éve a lányom ripsz ropsz szopizott. A fiam lassabb volt, ezért ő volt a második. Álmomban nem gondoltam volna, hogy azért, mert le volt nőve a nyelve. Szóval kevés orvos figyel oda. A szülészeten a cscsemőorvosnak minimum kellene ez irányban tájékozottnak lenni. :)Kb 5 hónapos korában elvágták neki. A fülész vette észre. Akkor mondta az apai nagymama, hogy a fia is úgy született.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_681742 (948)
     
  2. 2003. május 8. 15:54950.
    :))))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_681742 (949)
     
  3. 2003. május 5. 13:33949.
    És remélem, hogy ezek után soha senki nem fog könnyelműen ítélkezni a tápszerező anyák felett, mint dohyung, aki nem hiszi el, hogy valaki mindent megtesz a szoptatásért, mégsem sikerül. Mert itt van erre egy eklatáns példa. Kismamák, akik olvassátok ezt a fórumot, mindenképpen nézessétek meg a szülés után a kisbabátok nyelvét, hogy nincs -e letapadva, és ha igen, kérjétek az orvostól, hogy vágja fel, mert ha nem teszi, később nagyon nagy akadálya lehet a szoptatásnak, akár el is lehetetlenítheti! Legyetek résen!!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_681742 (948)
     
  4. 2003. május 5. 13:31948.
    Sziasztok, bemásolom ide is, amit a La Leche Liga oldalán találtam, pont olyan, mint a Pannibabáék esete, mindenki okulhat belőle:

    Ezzel a nyelvfékkel nem tudott szopni
    1992 szeptemberében született meg lányunk, Lena. Már a kezdetek kezdetén nyugodt gyerek volt, aki sokat és hosszan aludt. Amikor felébredt, és megszoptattam, az etetések csak nagyon rövidek voltak, és már újból el is aludt. Nem tartott sokáig, és már alig lehetett őt felébreszteni. A mellemen csak cuclizott, hogy újból elaludjon.
    Öt hét után nem hízott semmit. Beszereztem egy tejszívó pumpát, és éppen hogy csak 20 grammot sikerült a két mellemből leszívni.

    Egyszer csak feltűnt nekem Lenánál, hogy a nyelve túlságosan elöl volt összenőve a szájfenékkel. Kértem a gyermekorvost, hogy vágja át az összekötő nyálkahártyát, amit azzal az indoklással elutasított, hogy a gyerek csak traumát kapna ettől a beavatkozástól. A háziorvos is megtagadta a beavatkozást az előbbi indoklással. Ha már két orvos is egymástól teljesen függetlenül azonos véleményen van, akkor annak így kell lennie - legalábbis így gondoltam annak idején.

    Így Lenát cumisüvegből etettem a lefejt tejemmel. A tejet az üvegből is a szájába kellett nyomnom, mert az üvegből sem tudott szívni. A mellemet egy pár nap múlva teljesen elutasította. Majdnem négy hónapig bírtuk a pumpálással és etetéssel, de aztán elfogyott a tejem és az erőm is. Az első szilárd étel bevezetésével a probléma bár kisebbnek tűnt, még sokáig vívódtam magamban a "kudarcommal".

    Egy pár héttel ezelőtt új fogorvoshoz mentünk. Hét gyermekünk van, így egyáltalán nem könnyű a megfelelőt megtalálni. Az új fogorvosunk maga a nyugalom megtestesítője még élénk gyermekeknél is. Amikor Lenát megvizsgálta, először egészséges fogait dicsérte meg - amitől a lányunk ragyogott. Aztán hozzátette, hogy a nyelvféket át kellene vágni, mert az evésnél és beszédnél nagyon hátráltatja őt. (Pl. nem tudja kimondani, hogy "dr", ehelyett "gr"-t mond) "Hogyan tudták a kicsit etetni, amikor csecsemő volt? Ezzel a nyelvfékkel nem tudott szopni!" Akkor hirtelen eszembe jutott csecsemőkorának nyomorúsága. Elmeséltem a fogorvosnak az egész történetet. Úgy gondolta, hogy az orvosok hozzáállása nem volt megfelelő, mert, ha traumát okoz is, de csecsemőkorban sokkal ártalmatlanabb beavatkozás a nyelvfék átvágása, mint most.
    Ha egyszer tanácsadáson olyan gyermekkel találkoznék, akinek túl rövid a nyelvféke, az anyukát a kisbabájával együtt rögtön ehhez az orvoshoz irányítanám, aki a beavatkozást azonnal meg is csinálja.
    Erről az oldalról nézve a mi történetünk mégiscsak happy-enddel végződött.

    Christa Reisenbichler

    Fordította: Magyar Krisztina

    (Megjelent a BuLLLetin 1998 /nov. számában)

    (Nyelvfék: A nyelv alsó felszínét és a szájfenéket összekötő függőleges nyálkahártyaredő)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  5. Torolt_felhasznalo_234752
    Torolt_felhasznalo_234752
    2003. május 5. 13:02947.
    KÉktünde!

    Remélem a védnő tényleg tud segíteni nekik!
    Nagyon sok sikert kívánok nekik! :-)))

    Puszi!
    Menta
    előzmény:
    kéktünde (946)
     
  6. 2003. május 4. 16:25946.
    Nagyon köszi!

    Hát, kórház. .
    Komolyan mondom, elegem van, hogy a kórházakban nem hozzáértők, akiknek azoknak kéne lenni, és emiatt nem tudnak később szopni a babák, ami (a babákat most leszámítva) eléggé megviseli szóval szegény anyákat. . tudjátok, nem ragozom.
    Nem tudom mit kéne tenni, de hihetetlen, hogy mennyien járnak így. Hogy lehet rávenni a védőnőket, hogy olvassák mondjuk a Kismamát legalább, ha máshol nem néznek utána a dolguknak. . . ?!
    A baba már otthon van, gyarapszik, tápszerrel is mellétáplálnak. Hétfőn megy a védőnőjük, szoptatáspárti, remélem segít Nekik.
    Nagyon köszi a segítséget! :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_234752 (941)
     
  7. 2003. május 3. 21:48945.
    Igen. Sokat tanultunk. Sajnálom, hogy Pannibaba a saját kárán tanulta meg. Remélem, hogy a második gyermekét hosszan és sikeresen fogja szoptatni, én biztos vagyok benne!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_590518 (944)
     
  8. Torolt_felhasznalo_590518
    Torolt_felhasznalo_590518
    2003. május 3. 13:36944.
    Regi, te is kedves vagy, hogy ennyire odafigyelsz. Iszonyú sokat tanultunk Pannibaba történetéből, nem? Nekem is van egy lányom, már csak miatta is nagyon igyekszem.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_681742 (943)
     
  9. 2003. május 2. 23:58943.
    Pancsa, én is ezt akartam írni. Kedves vagy, hogy leírtad, hátha nem gondolnak erre.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_590518 (942)
     
  10. Torolt_felhasznalo_590518
    Torolt_felhasznalo_590518
    2003. május 2. 22:28942.
    Azt is vizsgáltassák meg, nincs-e letapadva a nyelve. Föl lehet vágni, hogy tudjon szopni.
    előzmény:
    kéktünde (940)
     
  11. Torolt_felhasznalo_234752
    Torolt_felhasznalo_234752
    2003. május 2. 22:03941.
    kéktünde!
    Hú, remélem, hogy még időben írok!
    Máskor ilyenkor írj nyugodtan privit is, jó!?
    Szóval az egyik legfontosabb, hogy miért lusta a baba?
    1. Kapott a mama bármiféle érzéstelenítést, fájdalomcsillapítót szülés közben? Ha igen, akkor megvan az ok.
    2. Nem sárgult be a baba? Ha igen, akkor is megvan az ok.
    3. Teljesen egézséges, időre született a baba? Nincs neurológiai, vagy egyéb baja? Ha igenm szintén megvan az ok.

    Mindhárom esetben nagyon türelmesnek és kitartónak kell lennie a mamájának. Fontos, hogy fenntartsa a baba érdeklődését a szopi iránt és ezt min. 2 óránként csinálja. Ezek jó tippek, hogy ébren legyen a baba:
    1. Beszéljen hozzá, vagy énekekeljen neki.
    2. Vegye le rőla atakarót.
    3. Pelenázza át.
    4. Vegyen le róla 1-2 ruhadarabot, vagy vetkőzetese le teljesen.
    5. Fektesse a meztelen kisbabát meztelen felső testére.
    6. Fürdesse meg a kisbabáját.
    7. Masszírozza mega hátát, lábát, karját.
    8. Vesse be a babaszem trükköt: ehhez gyengéden mozgassa a kisbabát mindeddig fel-le, amíg ki nem nyitja a szemét. :-)
    9. Forgassa a kisbabáját a hátán fekve gyengéden jobbra-balra és beszéljen hozzá!
    10. Ha jól szopizik, akkor bíztassa, hogy jól csinálja, mosolyogjon rá!

    Nagyon fontos, hogy egyébként jól harapjon mellre! Gondolom, te ezt el tudod mondani neki, hogy mire fogyeljen ezzel kapcsolatban! ha mégsem, szólj, megírom azt is.

    Ha az 1. ok, miatt "lusta" a baba akkor az majd idővel magától megoldódik. ha a második, akkor persze az is, de lehet, hogy kékfényezésre lesz szükség. 1. A bilirubin antioxidáns, ezért nem olyan nagy baj, ha picit magasabb a szintje. 2. nagyon fontos, hogy ilyenkor is min. 2 óránként próbálja meg 3-4x egy alkalommal fenntartani a ababája figyelmét és szopiztatni. ragszkodjon hozzá!!!

    És még az fontos, hogy elég pisi és kakis pelusa legyen. Ez napi 3x kaki és a 4. anptól 5-6 teli pisis pelus.
    Ha mégsem megy a dolog, akkor hívjanak oda egy LLL-es szoptatási tanácsadót! Biztos szívesen megy valaki, csak szóljanak! Telefonszámok az LLL honlapján!
    Puszi!
    Menta
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  12. 2003. május 1. 14:12940.
    Kedves Fodormenta!

    Úgy emlékszem, hogy Te elég jó vagy ilyen szoptatási dolgokban.
    Az előbb hívott fel egyik barátunk, hogy még benn vannak a kórházban a csecsemővel, de nem nagyon akar szopni, a csecsemős nővérek szerint lusta. Mit tegyenek a szülők szerinted? Nagyon kéne a segítség!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_234752 (936)
     
  13. 2003. május 1. 14:02939.
    Drága pannibaba!

    Ledöbbentem, eléggé. . ne tedd ezt. Ne menj el, azon, hogy sokan úgy fogják fel, ahogy teszik. . no. . nem tudunk tenni. DE Te is írtad, hogy menni jó élményben volt részed és ugye az volt a több? Nem szabad foglalkoznod a megnemértőkkel (finoman fogalmazok), a rosszindulatúakkal. Ne "menekülj" el, tudom, hogy nem én vagyok az egyetlen, aki szívesen olvassa a hozzászólásaid.
    Kislányodnak pedig nagyon Boldog Szülinapot, most nézem, jó régi az írásod. .
    Remélem, hogy azóta lehiggadtál és visszajössz!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_503989 (938)
     
  14. 2003. Április 19. 00:01938.
    Kedves Mindenki!

    Pár perc múlva a kislányom 1 éves lesz, ennek alkalmából búcsúzom az NLC-től, mert rossz hatással vannak rám az ilyen jellegű írások (pl. a babázzunk/3, 5 éves gyereket szoptatni? c. fórumon, vagy ezen a fórumon is)lelkileg-idegileg, még mindig meggyötörnek, holott azt hittem, már túl vagyok ezen. Mégsem. tartozom magamnak, de legfőképpen a kislányomnak, a szemem fényének, az én gyönyörű, okos, csodálatos kis tündéremnek annyival, hogy nem idegesítem magam ilyen írások miatt, hiszen csak rá kell néznem, és egyből megcáfol minden rosszindulatú megkülönböztetést. És ez a fontos, semmi más. Nem fogok harcolni, küzdeni többet azért, hogy ne érjen senkit - szoptatós anyákat sem! - semmilyen jellegű sérelem, nem éri meg, mert csak elkeserít, szomorúvá tesz, másrészt semmi értelme, hiszen nem változik semmi. :-((((
    Nagyon sok érdekes, kedves, nyíltszívű emberrel ismerkedtem itt meg, sokan hiányozni fognak, de biztosan jó pár emberrel tartom majd a kapcsolatot egyéb úton.
    Mindenkinek további jó babázást, egészséget, boldogságot kívánok, és azt - a szívem mélyén - hogy talán megváltozik a hozzállás mind a hosszú ideig szoptató, mind a tápszert adó anyákkal szemben.

    Szeretettel:
    a majdnem egyéves Panka és Pannibaba
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  15. Torolt_felhasznalo_735231
    Torolt_felhasznalo_735231
    2003. Április 18. 14:47937.
    Nemtom. De a nődoki biztos ért hozzá, és amúgy is meg kell kérdezni, nem lehet csak úgy ajánlgatásra semmilyen gyógyszert bevenni, nem igaz?
    Ez nekem egy ismerősöm volt, és nagyon régen kellett szednie (asszem vagy 10-11 hónapja). A picur mellett pedig (most lesz egy éves) volt más dolga is, mint hogy gyógyszerneveket memorizáljon, gondolom én. . . tapasztalatból. . . :))))))))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  16. Torolt_felhasznalo_234752
    Torolt_felhasznalo_234752
    2003. Április 18. 11:16936.
    Szerintem a Bromocriptinről van szó. (Parlodel is lehet a neve. ) Ez a szer gátolja a prolaktin képződését.
    Nagyon óvatosan kell szedni, mert előfordulhat, hogy erős mellékhatásai fordulnak elő.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_735231 (935)
     
  17. Torolt_felhasznalo_735231
    Torolt_felhasznalo_735231
    2003. Április 18. 09:46935.
    Sajnos nem emlékezett rá, de mindenképpen a nődokija írta (írhatja csak) föl.
    előzmény:
    dod29 (934)
     
  18. 2003. Április 17. 08:16934.
    Köszönöm!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_735231 (933)
     
  19. Torolt_felhasznalo_735231
    Torolt_felhasznalo_735231
    2003. Április 16. 22:38933.
    Megkérdeztem egy ismerősömtől, akinek betegsége miatt szüksége volt rá, ha válaszol, rögtön jelentkezem.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  20. Torolt_felhasznalo_735231
    Torolt_felhasznalo_735231
    2003. Április 16. 14:55932.
    Biztos, hogy van gyógyszer rá, kérdezze meg a nődokitól!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  21. 2003. Április 16. 10:05931.
    A barátnőm jegelte, de így is skoáig tartott neki. Próbálja megkérdezni, h. ő kaphat-e olyan gyógyszert, amit azok az anyukák, akik nem akarnak szoptatni.
    előzmény:
    dod29 (930)
     
  22. 2003. Április 16. 09:58930.
    Hát, hogy megoldódott, az túlzás. A babát elválasztja, mert az orvosok egyöntetűen ezt javasolták. Közben reménykednek, hogy a gyerek előbb-utóbb kinövi az allergiáját legalább egy pár termékcsoportra.

    Viszont rengeteg teje van, ezért az elapasztás is problémás nála. Ti tudtok valami módszert a hidegvizes borogatáson kívül? Mert az nem használ. Esetleg lehet feliratni erre valami gyógyszert?
    előzmény:
    andi13hu (929)
     
  23. 2003. Április 16. 09:37929.
    Megoldódott a sógornőd problémája?
    előzmény:
    dod29 (902)
     
  24. 2003. Április 14. 10:02928.
    :-))))))))))))))))))))))))))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_735231 (926)
     
  25. 2003. Április 14. 09:13927.
    :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_735231 (926)
     

Címlap

top