Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Szoptatás-hogy?

CELL
Létrehozva: 2003. február 6. 18:43
Sziasztok!
Adjatok legyszives tippeket akinek van tapasztalata hogyan lehet ujszulott babat mielobb rendszeressegre szoktatni a szoptatasban. ?Ugy 3 orankent es este ritkabban. Tudom, hogy meg surun kell ennie de szeretnem mar az elejen nem elrontani a dolgokat.
A masik kerdesem, hogy mit tehetek annak erdekeben, hogy ejszaka aludjon picit tobbet es nappal kevesebbet. Mennyi ido az kb, amig atulassza ejszaka legalabb a 6-7 orat. ?
Es szabad hagyni picit sirdogalni a kisagyban vagy egybol fol kell venni? Nem szeretnem elrontani, hogy aztan csak kezben legyen meg. Igy sem alszik el a kisagyaban konnyen inkabb szereti a nagyagyat velem.
Varok minden velemenyt tanacsot tapasztalatot. Elore is koszi .
CELL
  1. Torolt_felhasznalo_370897
    Torolt_felhasznalo_370897
    2003. február 9. 09:5976.
    büszkén állítom; értek a szoptatáshoz, azaz, a saját problémámat eddig a magam által felállított mércének megfelelően teljesítettem (szoptatás terén). Amiről én tudok a hasfájással kapcsolatban az az, hogy az újszülötteknél (kb. 4. héttől 4. hónapig) a hasfáját élettani jelenség, ami többek között azt jelenti, nem kóros, elmúlik magától, nagyjából független a környezettől, magyarul jön-megy át kell vészelni. Az emésztőrendszer fejletlensége állhat a háttérben, az átállás a köldökzsinóron való étkezésről a külső táplálkozásra. Biztos, hogy az anyatejes babáknak (99%-ban) könnyebb, hisz az anyatej pont az ő gyomrához, az ő pillanatnyi szükségleteihez, életkorához, egészségi állatpotához stb. 'készült'. Az én babám 2 hónapig volt hasfájós, aztán ahogy jöt, múlt is. Akkor nagyon nehéz volt, most rájöttem, így volt a legjobb!!! Egész nap együtt voltunk, nem azt mondom nem csináltam semmit (APEH-ban sort álltunk, TESCO-ban bevásároltunk, családi vállalkozásunk rám eső részét csináltam, stb. ), de test közelben volt (rám kötve a kenguruban) és ez a testközelség aktivizálja a prolaktin termelődését, így a sok tej termelődését. Sokan azt hiszik, hogy iszák a tejtermelést növelő teát, akár több litert naponta és az majd meghozza a csodát. Igen, alvás, evés, ivás alapok. De a gyermekkel való intenzív együttlét talán még fontosabb. Itt jön be az együttalvás is, de ez más téma (bár szerves része az egésznek).
    A stressz, betegségek befolyása a tejtermelődésre, erről annyit, hogy szoptatásom első heteiben nálunk volt halál a családban (nagyon közeli hozzátartozó), többször voltam beteg (lázzal) aztán még jó depressziós is lettem. Nem mondom, hogy nincs összefüggés a tej mennyiség és a pszichés állapot között, de a tej ettől még nem apad el. Szoptatni kell, akármikor, akárhol, akármeddig.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_503989 (71)
     
  2. Torolt_felhasznalo_590518
    Torolt_felhasznalo_590518
    2003. február 9. 09:3975.
    Kedves Pannibaba, én sem értek annyira a szoptatáshoz, csak amennyire egy háromgyerekes kismama, aki mindhárom gyerekét szoptatta, illetve a legkisebbet (négy hónapos) még mindig. A háromból pont egy, a legnagyobb volt hasfájós, a klasszikus három hónapig. A másik kettő egyáltalán nem, pedig ugyanannak az anyának ugyanazt a tejét kapta. A hasfájós babánál próbáltam nem enni olyat, ami puffaszt, maradt a hasfájás. Aztán egycsapásra elmúl három hónaposan. Az ok egyértelműen nem az anyatej, és nem a tápszer, annyi csak az összefüggés, hogy mivel az anyatej könnyebben emészthető, kevésbé valószínű, hogy hasfájós lesz a gyerek. De lehet, hajaj! Hogy a három hónapos kólikát mi okozza, még a kutató orvosok sem tudják, állítólag a bélmozgásokért felelős enzim, a motilin.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_503989 (71)
     
  3. 2003. február 9. 09:0874.
    Szia Pannibaba!

    Én egyáltalán nem "értek nagyon" a szoptatáshoz, mint ahogy irtad, azonban szerintem azt amit mondasz, akkor lehetne tényleg állitani, ha felmérések lennének mögötte. . .
    Az én lakhelyemen pont a tápszeres babák a hasfájósak, 3 közülük ekcémás is, 2 tejallergiás. . Egy ismerősöm gyereke 3 évesen is súlyos tejfehérjeallargiával küzd valószinűleg a korai tápszer miatt.
    Az anyatejesek pedig ilyesmivel (hasfájás, allergia) nálunk nem küzdenek. De ez is csak az itteni körzet 10-15 kismamája, úgyhogy nem mernék általánosságot állitani. . .

    De azért próbálkozok egy magyarázattal arra, amit állitasz:

    Lehet, hogy aki sok stresszt élt meg a szoptatás miatt, egyszerűen a babára is ráragadt az idegesség (nálunk ez egyértelmű volt, ha én ideges voltam, a baba is nyűgös volt. . ). Aztán amkor áttért a tápszerre, elmúlt az etetés miatti stressz, megnyugodott ilyen szempontból a mama, és ezt a baba is megérezte megnyugodott.
    Mindenesetre remélem te nem tartozol azok közé, akik "minek ez a sok szoptatós propaganda" és hasonló mondatokkal háritja el a szoptatásra buzditást.

    Émici
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_503989 (71)
     
  4. Torolt_felhasznalo_811116
    Torolt_felhasznalo_811116
    2003. február 9. 08:5973.
    Halihó!

    Nálunk még csak az első gyerek uralja a terepet, csak szopik, és nem volt hasfájós. Talán öt éjszaka sírt négy hónap alatt. Viszont nálam is voltak olyan időszakok, amikor egész nap 20(!) ml tejet tudtam lefejni. Persze világvége, összeomlás, mentem az orvoshoz, és felirattam a tápszert. (Ráadásul H. A. tápot, mert a papának tejfehérje érzékenysége volt. ) Aztán egyszerűen nem adtam a gyereknek tápszert, mert visszaállt a tejem. Szerintem az a lehetőség, hogy ha éhes marad, akkor még mindig ott a táp, megnyugtatott, és segített feloldani a görcsölést, ami előnyösen hatott a szoptatásra.

    A tápszerről meg az a véleményem, hogy persze, minden anya tud szoptatni, azért vagyunk emlősök stb. , de akkor is van olyan, hogy nem elég a tej, és a gyerek üvölt, mert éhes. (Ennek ezer oka lehet, pl. a stressz is, de ha az anya stresszes helyzetben él, mert mondjuk a mamája rákos, akkor nem fog tudni ellazulni csak azért, hogy legyen teje. ) Ilyenkor miért baj, ha tápszert ad, szoptatás mellett? Az egyik húgom egy hónapos kora után csak tápszert kapott, mert a mamának elapadt a teje, ráadásul ez húsz évvel ezelőtt volt, amikor még nem voltak ilyen szuper tápok. Gyönyörű, egészséges lány lett, kicsinek sem volt beteges. Persze a szoptatás a legjobb és a legkényelmesebb, de ne kövezzük már meg azokat, akiknek egyszerűen nem megy, bár mindent megpróbálnak. Ők is lehetnek nagyon jó anyák.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  5. 2003. február 9. 05:0072.
    A klasszikus valasz erre az, hogy a mama taplalkozasaban kell keresni a bibit. :-) Egy masik lehetseges ok a veletlen. Ugy ertem, pont akkor nott ki a baba a hasfajos korszakabol, mikor attertek a tapszerre. Aztan meg a bufiztetesre is lehet kenni, szinten a baba kora, meg az uvegbol nyelt tobb levego alapjan. De azert nem keresnek osszefuggeseket, plane nem allitanek fel szabalyt a hasfajas ilyen modon valo megszuntetesere vonatkozolag. Semmi esetre sem! :-)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_503989 (71)
     
  6. 2003. február 8. 21:4871.
    Sziasztok!

    Látom, itt sokan közületek nagyon értenek a szoptatáshoz. Szeretném megkérdezni, hátha tudjátok, hogy miért van az, miszerint a sokat hangozatott nézet ellenére (a tápszeres babák hasfájósak)a gyakorlatban éppen az ellenkezője látszik igazolódni, miszerint az anyatejes babák sokkal inkább hajlamosak a hasfájásra. Sokan tapasztalják azt is, hogy babájuk anyatejes korszaka alatt hasfájós, majd a tápszerezés elkezdése időpontjában (pl. tejelapadás, vagy más ok miatt kezdik el a tápszert), a hasfájás egyik pillanatról a másikra megszűnik. Nagyon sok ilyen van a környezetemben. Szerintetek mi az oka?Köszönöm, ha válaszoltok.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  7. 2003. február 8. 20:4270.
    köszi:))sajnos nem sikerült leirni először. .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_353341 (69)
     
  8. 2003. február 8. 20:3169.
    Bocs, ez meg csak az "n"-hez szolo biztatas volt! :-)))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_353341 (68)
     
  9. 2003. február 8. 20:3068.
    Csak batran! :-)
    előzmény:
    Émici (66)
     
  10. 2003. február 8. 20:3067.
    sziasztok!
    Nekem a la leche ligás tanácsadó segitett a legtöbbet! Most 9 hónapos a babám, és 6-szor szopik, utána 3-szor eszik főzeléket. (ez az elválaSZTÓDÁS, ami természetesebb, mint az elválaSZTÁS)
    Ha a dokira vagy védőnőre hallgatok, ma tápszert eszik. .
    Végig 2 ciciből evett-eszik, semmilyen cumit nem kapott, se tea se viz (pedig volt 37 fokos kánikula is. . ), 6 hónapos kora óta kispohárból iszik. Persze az első 3 hónap nagyon-nagyon-nagyon nehéz volt. De megérte. . (10-12 szoptatás, alkalmanként 40-50 perc, benne sirás-orditás-szopizás-alvás. . )Mindig felvettem, ha sirt, ennek ellenére nem lett elkényeztetve, jól elvan egyedül is.
    3 hónapos kora után megügyesedett, 5-10 perc alatt végez a két cicivel. . és magától beállt a 3 majd 4 óránkénti evésre.
    Mindenkit biztatok: ne adja fel!!

    Émici
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  11. 2003. február 8. 20:2266.
    n
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  12. 2003. február 8. 19:3465.
    Van. :-)
    Minden - hangsulyozom: minden! - eloleny szervezete ehezes, betegseg, szelsoseges idojarasi viszonyok, stb. eseten elsosorban az onfenntartassal foglalkozik. Amennyiben jut meg ra energiaja, akkor az utodnevelessel is. A komforterzes megszunesenek elso jelei kozott pedig a szaporodas megszunese all. Biologiaban nincs kecmec, meg romantikus anyai onfelaldozas.
    Ugyanez tehenben: ha barmi nem stimmel a tehennel, az elso es azonnali jel a tejhozam drasztikus csokkenese, sulyosabb esetben az azonnali elapadasa.
    Ugyanez embernel: amikor nem eszunk, de foleg nem iszunk rendesen a szoptatas idoszaka alatt (a folyadekigeny ilyenkor a szokasosnal joval magasabb), netan betegek vagyunk, lazunk van, az mar a legkozelebbi szoptatasnal - gyakorlatilag azonnal - gondot fog jelenteni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_370897 (64)
     
  13. Torolt_felhasznalo_370897
    Torolt_felhasznalo_370897
    2003. február 8. 19:1664.
    Ellenvélemény?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_353341 (63)
     
  14. 2003. február 8. 18:5763.
    Nu, az utolso mondatod az nem igaz. Teljes teheneszi szaktekintelyemmel tiltakozom.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_370897 (62)
     
  15. Torolt_felhasznalo_370897
    Torolt_felhasznalo_370897
    2003. február 8. 18:4962.
    müzlit a 4 hónapos gyermeknek? több ponton is baj van az ötlettel! 1) glutén-tartalma ez első baj. Ez a fehérje a legtöbb fiatal baba szervezete számára a megemészthetetlen. Teljesen felesleges és káros az emésztőrendszerre. 2) vasat pótolni a babánál? az anyuka egyen változatosan (ezt gondolom nem kell részletezni) és így a baba is a legjobbat kapja. Teljesen felesleges (akár káros) bármilyen multit szedetni a gyerekkel, sőt tovább mennék, az anyának is. szélsőséges esetekben, amikor a szoptató anya nem jut elég vitaminhoz, nyomelemhez szervezete először a tej 100%-os minőségű fenntartására törekszik. 'magyarul': először anya éhen-szomjan hal, de melléből folyik még a tej.
    előzmény:
    ciczamicza (59)
     
  16. 2003. február 8. 17:1561.
    Üssetek le, de még egy story szoptatás segítéséről. Pont 1-2 héttel a szülésem után hallottam, kissé meghátborzongatott. Valahogy úgy szólt a hír, hogy Torontóban végre elkapták azt a "perverz" férfit, aki orvosnak álcázva magát a frissen szült nőknek segített a szoptatásban. Most képzeljétek el, váltáskor felkapta az orvosköpenyt, végigmeózta az összes kismamát a disznó, s utána dolgavégezetten távozott, s ment egy másik kórházba. Úgy bukott le, hogy a nővérkék kérdezték a kismamákat, hogy járt-e már itt a dr?Mire felelték, hogy már volt itt a dr. úr. A válasz az volt, hogy az ő osztályukon nem is dolgozik semmilyen férfiorvos. . . . no comment
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  17. 2003. február 8. 17:0560.
    ren=rendelte
    előzmény:
    ciczamicza (59)
     
  18. 2003. február 8. 17:0459.
    Nekem nagyon"vicces" élményeim voltak at itteni babázásról. Pl. 1 nap után kiengednek a kórházból, amiről azt hittem szörnyű lesz, mert otthon várt a másik kettő gyerkőc pluszban, ohne segítség, férjnek meg dolgozott. De valahogy mégis jól sült el. . . valami agymosáson eshettem át, mert el nem tudnám mondani hogy sikerült, pedig egyéb dolgok is pont összejöttek akkoriban, de csak a szépre emlékezem.
    Amikor hazaértem máris hívott egy védőnő, de olyan hangosan és gyorsan beszélt, hogy lecsaptam a telefont. Aztán házhoz jött mégegy, kis uniformisban, úgy festett, mint valami üdvhadsereg élharcosa, s nagyon el akarta magyarázni, hogy is szoptassak. . . azóta se láttam. . .
    Aztán jött még egy , aki elég hamar feladta, mert látta, hogy 3 gyerek, az meg itt szokatlan(mármint az egykékhez képest)úgyhogy újat nem is tudott mondani. Tőle is érzékeny búcsút vettem. Néha még bepróbálkoztak telefonon, de. . .
    Az orvossal is azt beszéltem meg,
    a kötelező bemutatás után, hogy csak akkor hozom, ha beteg, vagy oltás miatt. Viszont hasba akasztott a doki is, mert 4 hónaposan közölte, hogy gyorsan nő a gyerek és adjak neki müzlit?????
    Hogy a vasat pótoljam. . . hát én meg mondtam neki, hogy na nem . (Ennyit a szoptatáspártiságról)Nektek erről mi a véleményetek?
    Egyébként minden tiszteletem azoké az orvosoké, védőnőké, akik együtt dolgoznak , segítik az anyukákat a szoptatásban. Bár emlékszem , még a kórházban az elsőt próbáltam mindenáron szoptatni, s odajött egy idősebb védőnő, segíteni próbált - de én csillagokat láttam a fájdalomtól, úgy megnyomorgatott.
    A mostani szülésnél a mellettem lévő ágyban a frissen szült anyuka közölte, hogy ő a kárrierje miatt nem akar szoptatni, s be is ren azonnal a de. -i ill. du-i dajkákat is. Néztem szegény kisbabáját és legszívesebben leborítottam volna az ágyáról a nőt. . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_376055 (53)
     
  19. 2003. február 8. 16:3958.
    Sziasztok!
    Mi is az a szájpenész pontosan? Kicsit cikisen hangzik, hogy 3 gyerekes anyuka létemre nem tudom pontosan, pedig az 1. -mnél volt is és valami lötyivel törölgetni is kellett, de hogy használt-e . A másodiknál a kutya se nézte, nem is mondták. . . szóval én már el is felejtettem, de jó hogy írjátok, mert a barátnőm babát vár, s pont ezt kérdezte, s nem tudtam normális választ adni neki, mondtam, hogy én is inkább utánanézek.
    Andi, tényleg a 60g is hízás!
    Az én kislányomra is mindig azt mondta a doktornénije, - olyan picike volt, pedig teljesen egészséges(9 hónaposan "csak"7 kg)-
    hogy felél minden tápanyagot, s ő ilyen. Azóta se egy dundus, de egészséges.
    pusz
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  20. Torolt_felhasznalo_376055
    Torolt_felhasznalo_376055
    2003. február 8. 12:1757.
    Szia Andi

    Ez is valami ha ez a 3 kerdes egyertelmuen nem. Hivatalos babamama segito csoport nem csak pesten van peldaul van Pand-on, Esztergom-ban es Erd-en is. Mondjuk feltetelezem hogy te nem valamelyik kozelebe laksz.

    De talan telefonon tudnal szakembert elerni http://www. LLL. hu/telefon. htm itt vannak felsorolva magyarorszagon olyan holgyek nevei es telfonszamai akik annak szentelik napjuk nagy reszet hogy minel tobb babanak lehetosege legyen szopni. HA valaki akkor ok tudnak neked segiteni tapasztalattal es otlettel.

    HA nincs sok bizodalmad a ligahoz akkor keresd A Szoptatasert Magyar egyesuletet
    http://www. c3. hu/~hab/index. htm

    A cimekbol a pontokat ki kell szedni mert sajnos noklapja forum beleteszi.
    előzmény:
    andi13hu (55)
     
  21. Torolt_felhasznalo_370897
    Torolt_felhasznalo_370897
    2003. február 8. 09:1756.
    Ismeretlenül is bocsáss meg, ha stílusom nem volt megfelelő. Ilyen vagyok nem megbántani akartalak. Több ponton is lett volna/ lenne még más megoldás. Elször is példa: vannak azok a nők akik éveken keresztül szeretnének teherbe esni, de valamiért elsőre nem megy. Aztán már mindenféle orvosi segítséger is igénybe vesznek, de még akkor sem megy. Belenyugszanak, hogy nekik már nem is lehet gyerekeük és akkor hirtelen jelentkezik a baba. Ergo a görcsös akarás is lehet gátja a megvalósulásnak. Azt írtad, hogy 3 hét alatt hízott 60 gr-t. Akkor az hízás!!!! Még csak nem is stagnált! Nem értem, miért kellett a tápszer?! Előző tapasztalatodból láttad, hogy egyszer kellett csak gyermekednek cukros kakaót inni üvegből, lőttek a szoptatásnak. Miért hagytad magad beleesni a csapdába? Továbbá a fejés soha nem fájhat! Ha fáj, valamit rosszul csinálsz. Saját tapasztalat: azt hittem először, a fejés hozzátartozik a szoptatáshoz 6 hétig kínoztam magam vele. 20 grammnál soha sem tudtam többet fejni. Ma, 1 éves gyermekem napi táplálékszükségletének 80% anyatejjel fedezem (11 kg a gyermek). Továbbá cáfolnám amit a nagytudású 'segítőid' mondtak, mi szerint a 1, 5 óránál gyakoribb szoptatásnak nincs értelme, mert nem termelődik a tej olyan gyorsan. A TEJ SZOPTATÁS KÖZBEN TERMELŐDIK A LEGINTENZÍVEBBEN!
    A szipákol-üvölt X2 szindrómának más okai is lehettek, mint a kevés étel!!! pl. szájpenész, hasfájás, rossz hangulat (akár heteken át is), stb. . . . Baráti üdvözlet :))
    előzmény:
    andi13hu (49)
     
  22. 2003. február 8. 09:0055.
    Köszönöm a kérdéseket.
    Nem, nem. NEM!
    Mármint a válaszok. Elvileg nálunk ia csak havont egyszer kellene tanácsadásra mennünk, nekem csak azért lett ilyen sűrű, mert az orvos várt az oltással, amíg megoldódik a helyzet.
    Könnyű annak, aki a fővárosban él. Mármint itthon. Sokkal több a lehetőség. Nálunk itt vidéken (noha megyeszékhely) dögöljön meg, akinek gondja van. Elnézést a durva kifejezésért, de tényleg ez van.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_376055 (53)
     
  23. Torolt_felhasznalo_376055
    Torolt_felhasznalo_376055
    2003. február 8. 03:0354.
    Bocsanat a sok elgepelesert. Igy jar az, aki kozbe gyerekeit is neveli.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_376055 (53)
     
  24. Torolt_felhasznalo_376055
    Torolt_felhasznalo_376055
    2003. február 8. 03:0153.
    Andi

    Tenyleg legfontosabb voln a anyugalm nem igazan szabad gorcsolni az sajnos a tej rovasara megy.
    Nem lehetseges hogy szajpenesze van picuridnak?
    Ez alatt a 2 het alatt nem indult be hormonalis valtozas nalad? Nem lehetsz kismama?

    Kepzeld el itt Kanadaba ahol en elek elso 5 napba merik csak a gyereket es utana 2 havonta fel eves korig. Utana legkozelebb 1 evesen. LEhet ha ilyen idokozonkent mertek volan picidet ki se derulen hogy csak keveset hizik. Ha jokedelyu es te nem erzed ot betegnek akkor akar keves hizas is eleg lehet neki egyik heten lehet masik heten vagy 2 het mulva behozna a dolgot. Ha teheted kerlek nez be a lentebb irt 2 weblapra. Isoznyu sok szakszeru segitseget kaphatnal akar szemelyesen is. A liga ha jol tudom meg kolcsonoz is olyan szoptanit kesuzlekeket. Sot lehet hogy tudna ugy segiteni hogy nem lenne ra szukseged. Pesten laksz? Tudsz rola hogy van Szoptatas ambulancia, akik segitenek neked ha bemesz?
    előzmény:
    andi13hu (52)
     
  25. 2003. február 8. 00:0352.
    Őszintén örülök, h. függőségem van. Már a neten. Mindig találok vmi érdekeset, amihez hozzászólhatok, v csak olvasgathatom.
    Egyébként jól látod, tényleg ideges vagyok. Nemcsak a gyerek miatt, vannak más gondok is. De most Ő a legfontosabb. (sajna kicsit a másik kettő rovására)
    Teljesen még nem adtam fel a reményt, mert valahol egy anyuka azt írta, h. neki tkp az ötödik hónapra állt be a teje. Addig csak csordogált. Most, h. több időm van olvasni, rengeteget látogatok különböző helyeket. Eddig a szoptatás iránt nem igazán érdeklődtem, mert úgy gondoltam minden rendben lesz. Hát nem így sikerült.
    Neked persze könnyű, ott külhonban, mert nagyobb kultúrája van ennek az egésznek. A szülés, szoptatás, meg minden, ami a gyerekkel kapcsolatos. Nálunk még pár éve egyetlen orvos volt a városban, aki nem volt hajlandó tápszert felírni a gyereknek. Inkább kiment házhoz és ő fejte le az anyuka tejét. Ma már gondolom sokan megköszönik neki ezt.
    Egyébként utoljára az orvosnál volt egy jó kis történetem. Elővettem anyu régi csecsemőgondozási könyveit, hátha találok bennük vmi hasznosat. Ott leírták, h. melyis hormonunk felelős a tejtermelésért. Nosza frissen szerzett tudásommal el akartam kápráztatni a dokit. Megkérdeztem naivan "Doktor úr, ha már tudják, nem lehetne ezt valahogy tablettában megkapni?". Majdnem kiejtette a sztetoszkópot a kezéből, úgy röhögött. "Tablettát csinálni? Mit gondol? Tönkremennének a tápszergyárak!" Van benne igazság. Bár sajnos a családomban előfordult az is, h. az anyuka fel volt háborodva, mert nem kapta meg a tejapasztó gyógyszert a kórházban. Borogatni kellett a mellét. Sajnáltam is szegényt érte piszkosul.
    előzmény:
    ciczamicza (50)
     

Címlap

top