Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Későn érő baba

maláta
Létrehozva: 2006. január 3. 15:45
Sziasztok!   Első gyerekes anyukaként kicsit aggódom.Kislányom,Bori 15 hónapos.Mindig mindent később kezdett el a "nagykönyvhöz" képest,ezt azzal is indokoltam,hogy kifejezetten nyugodt,lusti és nagyon dundi baba volt(átlagsúllyal született,de olyan sokat szopizott,hogy 6 hónapos korára már több,mint 9kg volt:-) Kb.11hónapos korára kezdett  el mászkálni,majd kapaszkodva menni.Azt gondoltam,ha a mozgás kicsit lassabban fejlődik,na majd a beszéddel ezt kompenzálja(eleve a kislányok általában hamarabb beszélnek).De nem:-( 15 hónapos,de még tulajdonképpen semmi értelmeset nem mond.Tény és való már régóta rengeteget  halandzsázik,sőt gyönyörű hangon "énekel",de értelmes szó(sajnos még az se,hogy anya) nem hagyja el az ajkát.Bár rengeteg dolgot ért,amit mondok neki,sok tárgyra rámutat,amikor kiejtem azok nevét,de Ő nem akarja mondani. 1 éves kora óta a bútorokba kapaszkodó járása is annyiban változott csak,hogy mostmár hajlandó egyujjamba csimpaszkodva sétálni pár métert(bár még borzasztó bizonytalan és lassú )   Egyébként kifejezetten bátortalan baba,nála nem nagyobb úr a kíváncsiság,mint a legtöbb babánál(pl.a játszótéren a homokban is végig csak egy helyben ülve játszott nyáron,nem mert mászkálni),nagyon vigyáz magára,óvatosan ül le állásból stb.Mondjuk ez azért jó dolog,nem is volt még egy komolyabb kék foltja sem:-)Csak hát azt nem látom,hogy mikor lesz ennek a bátortalanságnak vége,egyszerűen nem mer támaszték nélkül állni sem(pedig kifejezetten erős baba,bár már nem olyan duci),van olyan,ha csak egy kicsit kibillen az egyensúlyából(megjegyzem el sem esik) és akkor is sírni kezd. Tudom,hogy nem szabad más babákhoz viszonyítani,de hát itt az NLC-n is olvasgatok,hasonló korú babákról,és hát kicsit el vagyok keseredve,hogy azok miket beszélnek már,és persze már rohangálnak.Mivel nincs hasonló korú baba az ismeretségi körömben(illetve egy van,de Ő pont Bori ellentéte,mindig mindent előbb csinált,pl.nincs még teljesen másfél éves,de már bilizik)így tapasztalatom sincs,hogy vannak-e más ilyen későn érő babák is. Egyébként Bori kifejezetten jó kislány születése óta.Pár hónapos kora óta végigalussza az éjszakát(este 8-tól akár reggel 8-9-ig is),mindent megeszik(még nem eszik egyedül egyáltalán,még én etetem,Ő a másik kanalát az én számba tömködi üresen:-)Társaságban sokan mondják rá milyen jó és nyugodt baba(be lehet vele ülni étterembe is,nem feszkózik) . De azért nekem kicsit furcsa,hogy így lemaradt az átlagtól.Szerintetek ez természetes is lehet?Légyszi írjatok saját tapasztalatokat,mert én a legtöbb ilyen jellegű fórumon,csak Borihoz képest jóval érettebb babákról olvasok,hozzá hasonlóakról nemigazán.
  1. 2006. január 3. 17:0026.

    mulattal a ferjemre aggatott jellemzesen...

     egyszer, amikor meg Pesten laktunk... azaz tobb, mint 10 evvel ezelott, apa kiszallt az autobol, dinnyet venni. jott visszafele, a hona alatt 2 dinnyevel... az akkor 13 evesem megszolalt...:

     ha apa meg egy kicsit lassabban jonne, megromlananak a dinnyek...

    szegeny ferjem meg nem tudta, miert fetrengunk az autoban a nevetestol....   

    aztan megmondtuk nekik...

    erre halal nyugisan ranknezett es azt mondta: jobb ha elesek a nagy rohanasban es osszetorom a dinnyeket...????

    nem mondom, sirtunk a rohogestol... 

    szeduletes egy pasi...neha az agyamra megy....plane ha elottem megy szuk helyen.... 

    előzmény:
    maláta (22)
    2006-01-03  16:55
  2. dri
    dri
    2006. január 3. 16:5825.

    Szerintem semmi gond a lánykáddal. Gyógypedagógus vagyok, van némi fogalmam a fejlődésről. Ha nagyon aggódsz, kérj időpontot  Korai fejlesztőből egy vizsgálatra. De ugyse lesz semmi. 15 hónaposan még nem kell beszélni, nem kell futkosni. majd az is eljön.

    Ha másról mást olvasol, nem muszáj elhinni. Sokszor a fele sem igaz.

    előzmény:
    maláta (1)
    2006-01-03  15:45
  3. 2006. január 3. 16:5824.
    Igen mindenképpen érdekelne,köszi!Melyik kerületben van?Nem semmi ez a Gekko!2évesen biciklizni???!!!
    előzmény:
    mogyibaby (21)
    2006-01-03  16:50
  4. 2006. január 3. 16:5623.

    vasarnap este egy eskuvore voltam hivatalos. marmint vacsorara is... egyedul kellett volna mennem, mert a ferjem ejszakas.

    fogtam, es elvittem magammal az 5 eves lanyt. jol ereztuk magunkat, dumaltunk, ettunk.

    ezt, tuti nem tudtam volna a fiukkal annak idejen. na, jooooo...ok "egyszerre" voltak 3-an a fiaim...Liat meg szinte egykenek szamit, a nagy testverei mellett.

    de mar 2 eves koraban vegigult egy masfel oras gyerekeloadast....

    mindennek van elonye...  

     

    előzmény:
    maláta (20)
    2006-01-03  16:49
  5. 2006. január 3. 16:5522.
    Ugyanilyen volt Bori is 5 hónaposan!Nagy dundi mosolygós.Fordulni is csak 7 hósan volt hajlandó!(már neurológiára is elvittem aggodalmamban,persze minden oké,és papírja is van róla,hogy lusta,kövér baba:-)Ezt majd nagy korában megmutatom Neki:-)
    előzmény:
    silver21 (19)
    2006-01-03  16:45
  6. 2006. január 3. 16:5021.
    Még annyit szerettem volna írni, hogy járás 18 hónapos korig elfogadható. Tehát ha akkor kezd el járni. Beszéd 3-om éves korig, szobatisztaság 4 éves korig. Egyébként ha gondolod az egyensúlyérzékét tudod javítani babaúszással (vizipók se) én jártam Andrissal és tök jó volt!Ott nem csak tökéletes gyerekek vannak és ezért nagyon nagy hangsúlyt fektetnek az egyensúlyos gyakorlatokra. Ha érdekel tudok adni tel.számot
    előzmény:
    maláta (1)
    2006-01-03  15:45
  7. 2006. január 3. 16:4920.
    Gyönyörű kislányod van.A haja,mint egy tündérkéé!:-)Már én is alig várom,hogy nagyobb legyen,lehessen vele dumálni,sétálni stb.Aztán meg majd jól visszasírom ezt az időszakot,hogy milyen édes pici aranyos volt még:-)Egyébként nagyon bújos,szeretetteljes típus.Megkérdezem Tőle,hogy "Hogy szereted anyát?Erre odamászik hozzám,dörgöli hozzám a fejét,mint egy kiscica,feláll átkarol.Édes!
    előzmény:
    liat (17)
    2006-01-03  16:39
  8. 2006. január 3. 16:4519.
    Megértem az aggódásod..nekem 2 kislányom van a nagyobbik mindent gyorsan csinált,4 hónaposan átfordult,11 hónaposan ment,beszélt...stb..Most meg itt állok "elkeseredve" egy dundi(ma mérték,8200gramm),végtelenül mosolygós 5 hónapossal,aki nem akar az Istennek sem átfordulni..A doktornéni szerint lusti...csak a cicizés érdekli...Apuka szerint sem kell hasonlítgatni őket...tegnap belestem a hálóba:apa sutyiban tanítgatta neki a forgolódást   
    előzmény:
    maláta (1)
    2006-01-03  15:45
  9. 2006. január 3. 16:4318.

    Kedves Maláta!

    Az én fiam 3,5 fél éves lesz nemsokára! 17 hónaposan kezdett el menni, addig csak mászott. Néha felállt és tett egy -két lépést de mindig visszament a földre. 3-om évesen kezdett el beszélni és még mindig nem tökéletes. A pisilés remekül megy már nyár óta de a kaki az nem. Azt mondja Ő még kicsi baba! kac-kac ! Voltunk logopédusnál aki nem talált problémát. Pontosabban némi artikulációs problémát amit majd kell korigálni de semmi egybet.

    Elvittem a Gekkoba felmérni ahol 2 évesen elvárták volna, hogy a gyerek két kerekű biciklin közlekedjen és, hogy bekösse a cipőfűzőjét! Felálltam és eljöttem. Mivel van egy 10 éves lányom már volt némi tapasztalatom e téren. Ő mindent a megfelelő időben csinált,így szokatlan volt ez a "lustaság".  Nem kell a más gyerekével összehasonlítgatni. Egyik ilyen másik olyan. Ez így is van rendjén. mindent elfog kezdeni a maga idejében. Szóval ne aggódj nincs lemaradva!

    előzmény:
    maláta (1)
    2006-01-03  15:45
  10. 2006. január 3. 16:3917.

     

     

    ilyen lett....------------->

    egy nyugis, jol iranyithato kislany. szofogado. szolgalatkesz. mindent elpakol este. de ezt ugy vegyetek, hogy a szalonban nem is kell semmit se csinalnom. legfeljebb azt , amit nem er el. vagy tul nehez neki. barmit kerek, szivesen csinalja. az ovodaban is imadjak az ovonok. nem veszekedos, nem cirkuszolos. tud veszekedni is, de nem visszi tulzasba. soha nem hisztizos .

    a nagyfiam koran csinalt mindent...ehhez kepest ha sirt, az ajulasi kepes volt tombolni. elkekult, nem vett levegot....

    a kozepso fiuk volt ilyen nyugodt, mint a kicsi lany. a kisfiu meg olyan kozepes volt....

    minden gyerek mas...

     

    előzmény:
    liat (15)
    2006-01-03  16:32
  11. 2006. január 3. 16:3616.

    az én kisebbik fiam 12 hónaposan ült fel először egyedül.egy napra rá fel is állt...másfél évesen indult el, akkor viszont stabilan.szobatisztaságról:most négy éves, és néha még éjjel előfordul baleset.amikor orvost kérdeztem erről, azt mondta, iskolás korig normális!

    legfeljebb évvesztes lesz a lányod, szerintem más baja nem lesz a késői érésből-barátnőm kisfia is megkésett fejlődésű, de ő is csak 1-1,5 évvel van lemaradva.idén már mehetne suliba kora szerint, de nem megy, majd csak jövőre...kicsit jobban odafigyelnek rá az oviban, meg voltak különböző helyeken is, ahol kivizsgálták.ha aggódsz, nyugodtan beszélj az orvosotokkal, vagy akár a korai fejlesztővel is, de szerintem-annak alapján, amit leírtál-nincs semmi baja a kislányodnak.

    előzmény:
    maláta (1)
    2006-01-03  15:45
  12. 2006. január 3. 16:3215.
    csucs ez a kep.... a cime is tok jo!
       
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_370559 (14)
    2006-01-03  16:30
  13. Torolt_felhasznalo_370559
    Torolt_felhasznalo_370559
    2006. január 3. 16:3014.

    Egyik ismerősöm kisfia 15 hónaposan kezdett el menni. Decemberben volt 2 éves a kisfiú és csak mostanában kezdett el értelmes szavakat kimondani.

    Az én lányom másfél éves, de még ő sem beszél. Amikor megkérdezem tőle, hogy van-e kedve beszélgetni, akkor mindig nemet mutat a kis buksijával  A mozgása viszont korán kezdett fejlődni. 10 hónaposan már kimászott a hempergőből. Ma reggel pl. ezt csinálta a fürdőben ( a mellékelt képen jól láthat&oacute. Az sem jó, hogy ilyen eleven, mert egy percre sem tudom magára hagyni.

    előzmény:
    maláta (1)
    2006-01-03  15:45
  14. 2006. január 3. 16:2913.
    Köszi,nagyon rendesek vagytok,hogy így megnyugtattatok.Liat:nagyon tetszett a példád,hogy a férjednek a gatyát meg lehet foltozni a seggén,olyan nyugis:-)))Tudom én is vannak olyan szülők,akik szerint az ő gyerekük tojta a spanyolviaszt,azaz mindenben jobb és előbb kezdi,mint más baba.Egyik ismerősöm szerint a gyereke már 2 hónapos korában mondta,hogy apa és igen:-)Orvos nem mondott semmit,mondjuk ritkán is látja,a védőnő most volt,szerinte nincs semmi baj.Bár Ő pont a túlnyugtatós típus(mondjuk jobb mintha állandóan paráztatna:-),és gyereke sincs,így inkább a tapasztalt szülői szemben jobban bízom.Bocs, pont most ébredt Bori,azt hittem továbbalszik.De természetesen most,hogy szeretnék egy kicsit fórumozni,hamarabb kelt:-)Jövök még!Visszaolvasok mindent!Azért nyugodtan írjanak olyanok is,akik szerint van ok aggodalomra,esetleg jelenthet valamit az ilyen lemaradás a későbbiekben(neadj'Isten volt rá példa az ismerettségi körükben,esetleg náluk).Jobb látni mindkét oldalt.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  15. 2006. január 3. 16:2112.

    logikus persze, amit mondasz.!!!

     minden amit mondtunk itt, az akkor ervenyes, ha orvos is latta mar a babat. tehat latas, hallas  stb vizsgalat mar volt.

    de amiket o irt itt le, abban semmi koros nincs. semmiben sincs meg keson. lassabban kezd, de nem keson. ezekre az adatokra egy szakember se mondana, hogy mar ajjjajjj, baj van.... 

    előzmény:
    thth (11)
    2006-01-03  16:16
  16. 2006. január 3. 16:1611.

    Szia.

    A többiek által leírtak után (egyetértve velük)  én kérdeznék valamit: esetleg egy szemész dr. nem látta még a babát?

    Nekem van egy ismerősöm, az Ő babója volt ilyen "óvatos", nem látott jól messzire, ezért volt bizonytalan és bátortalan, ezért keresett mindig segítséget, támaszt pl. járás közben.

    Persze egyáltalán  nem biztos, hogy nálatok is van valami  gond, csak egy tipp...mert van némi hasonlóság a viselkedésükben.

    előzmény:
    maláta (1)
    2006-01-03  15:45
  17. Torolt_felhasznalo_189330
    Torolt_felhasznalo_189330
    2006. január 3. 16:1310.
    Az én lányom  15 hónapos koráig egyáltalán nem járt, föl se kapaszkodott bútort fogva, és én ráhagytam. Mászott hátrafelé, mint a rák, /Rákjegyű is/ , igaz azt szélsebesen. Aztán egyszercsak fogta magát, minden átmenet nélkül felállt a dohányzóasztal mellett, a kiskosarába kapaszkodva átment a másik szobába. Semmi bizonytalanság, vagy billegés. Két nap múlva 3 villamosmegállót gyalogoltunk oda-vissza. Meg se kottyant neki. Most már 24 éves, de mindent később csinál, mint a kortársai, és teljesen normális, egyetemista. Ha az orvos mindent rendben talál, nem kell aggódnod, és hagyd, majd ő magától! ismered azt a viccet, hogy Pistike 5 éves koráig nem szólal meg, hiába próbálkoznak szóra bírni, öt éves korában pedig azt mondja ég a ház! Kérdezik tőle eddig miért nem beszélt, azt mondta,hogy eddig nem volt semmi fontos dolog, amit közölhetett volna.
    előzmény:
    maláta (1)
    2006-01-03  15:45
  18. 2006. január 3. 16:129.

    ja. az ovonoje megkert, vigyem el a lanyt beszedvizsgalatra, mert neki egy kicsit gyanus, talan nem hall jol.

    ez mar bennem is felmerult, mivel tenyleg nagyon keson kezdett beszelni.

     elvittem. ez par hete volt. eloszor is, az derult ki, semmi baja. csupan hianyosabb a szokincse, hiszen "nemregen" kezdett dumalni.

    amikor elmondtam a logopedusnak, hogy ilyen olyan keson kezdett a lany mindent csinalni, mert azt hittem, ez lenyeges indormacio, megkert, soroljam fel a dolgokat. felsoroltam neki, ugy mint neked. minden pontnal bolintott, hogy ez is rendben, az is rendben.

    tudod, aztan belegondoltam...es igaza van!

    a baj az volt, hogy en is masokhoz hasonlitottam. a fiaimhoz peldaul.

     elotte meg az anyam sztorijaihoz, velem kapcsolatban...

    a bilizest emlitetted.

    ebben nem o volt a ibas, hanem en. a kenyelmes pelusok mellett nem igazan tortem magam en se...

     szoval szeptemberben, amikor meg csak 2 eves es 9 honapos volt, be akartam adni oviba.

    belemvagott a felismeres...teszentatyagatya! az en lanyom teljesen pelenkas meg!
     gyorsan augusztusban elkezdtem leszoktatni nappalra. oviba mar ugy ment, hogy nem kellett nappalra pelus. utana leszoktattam ejszakarol is. hidd el, nem tulzok, soha nem pisilt be azota. 

     

    előzmény:
    liat (2)
    2006-01-03  15:59
  19. 2006. január 3. 16:068.
    Szerintem ha nagyon aggódsz, vidd el orvoshoz. Maximum megnyugtatnak, hogy nem egy kapkodós gyerek  
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  20. 2006. január 3. 16:047.
    Jó munkához idő kell!    
    előzmény:
    maláta (1)
    2006-01-03  15:45
  21. 2006. január 3. 16:036.
    Szia!
    Nekem nem tűnik olyan nagyon lemaradtnak a kislányod.A járással se nagyon van elkésve,de a beszéddel pláne.Két fiam van-22 hónapos,és lassan 3.5 éves-,mindketten későn kezdték a beszédet.Másfél évesen 2-3 szót mondtak, a kicsi most kezd igazán beszélgetni,de még messze van a mondatokat alkotó,folyamatos beszédtől.A nagyobbik is ilyen volt.Én úgy vettem észre,egyszer csak megugrik a fejlődés,és akkor nagyon gyors,máskor meg sokáig mintha semmi nem történne.Az evés sem gáz, a kicsi még úgy eszik mint egy malac,bár azt nagyon lelkesen.Az,h nem ugrik bele mindenbe,nem biztos,h hátrány,nálunk főleg kicsi olyan,h ha valamit akar,akár 1000x is megpróbálja,az sem zavarja,ha pl minden alkalommal leborul a székről. Azt meg te is tudod,h más babája mindig okosabb,ügyesebb,ha az anyukáját hallgatod... Ha a védőnő nem aggódik,vagy az orvos,akkor biztosan nincs semmi baj,ők sokkal több esettel találkoznak.
    előzmény:
    maláta (1)
    2006-01-03  15:45
  22. 2006. január 3. 16:025.

    Szia!

    Mintha az én elsőszülött lányomról írnál, ő már 13 éves, de ugyanilyen "lusta" baba volt: 13 hónaposan kezdett mászni, 14 hónaposan állt föl, 16-18 hónapos volt mire elindult. Beszélni is csak 2 évesen kezdett. Mindemellett eszméletlenül nyugodt, szemlélődő kiscsaj volt, jó alvókával....szóval szülők álma.  De semmilyen kóros eltérés sem volt e lustaság hátterében. Ma már hatosztályos gimnáziumba jár, 5 évesen olvasott - ő akarta "tanulni" a betűket, nem mi -, kimondottan tanulós, szorgalmas gyerek.

     

    előzmény:
    maláta (1)
    2006-01-03  15:45
  23. 2006. január 3. 16:014.

    Szia!

    Ne aggódj. A te kislányod egy nyugodtabb, ráérősebb típus. Mostanában nagy divat dicsekedni, hogy kinke milyen korán pl: bilizik a gyereke, de tudj róla, hogy 1,5 évesen még ez egyátalán nem jó, hogy erre szokatják.

    hagyjd a maga tempójában fejlődni.

    Egyébként , hoyg megnyugtassalak volt a játszóterünkön is egy ilyen baba. Még 15 hónaposan ő is kapaszkodva járkált, de ez nem jelent semmit, hogy 1 vagy 2-3 hónappal később kezd el járni. Most már szaladgál persze és teljesen egészéges, de még mindig ilyen típusú, vagyis nyugodt, nem igazán erőlteti meg magát semmiért. De ez akármikor változhat, főleg ha majd közösségbe kerül.

    Az én kislányomat majdhogynem a csillárról kellett leszedni, olyan eleven volt.

    Már 5 hónapos korában le kellett engedni a kiságyát, mert féltünk hogy kiesik, mindig felhúzta magát a rácson. Most meg az oviban az egyik legnyugisabb gyerek, még néha mondják is, hogy pL. lassan eszik, öltözik, de nem baj, most ez a tempója.

    Változni fog még sokat, nyugi...

    előzmény:
    maláta (1)
    2006-01-03  15:45
  24. 2006. január 3. 15:593.
    Sajna első kézből segíteni nem tudok, mert az én kisfiam is az ellentéte a lányodnak, de a sógornőm kislánya hasonló vérmérséklet. Már 3 éves és csak most kezdtett el beszélni. Aggódtak rendesen, mert a nagyobbik lányuk 1 évesen már mesét mondott, de orvos látta, és szerinte OK. Azután a nagypapa is bevallotta, hogy 6 éves korában kezdett beszélni...
    előzmény:
    maláta (1)
    2006-01-03  15:45
  25. 2006. január 3. 15:592.

    kedves malata!

     tokeletesen az en lanyomat irtad le, azzal a kulonbseggel, hogy o meg csak dundi se volt, soha.

    9 honapos ult fel.... 10-11 honaposan allt fel.

    1 evesen asztal korul ment, kapaskodva. 15!!!!! honaposan indult el

     3 evesen meg szinte semmit se beszelt......

     es most 5 evesen... hajjajjjj... csak legyen aki birja erovel, jatszani vele, menni vele, dumalni vele...

     ne izgulj!
     mindennek eljon az ideje!

    nalunk egy kulobbseg van, ahhoz amit irtal

     igaz, mindent kezon kezdett el. de elkezdi, nem hibazik tobbe.

    ez alatt azt ertem, elkezdtett jarni, 2 nap mulva a szoba kozepen allt fel, egyedul. soha tobbe nem esett el, nem ugy ment, mint a kis 9-10 honapososk, hogy a sulyuk elviszi oket es allandoan elpotyognak.

    barmit csinal, kesobb, de halalos biztonsaggal teszi. mindenkinek meg van a maga ritmusa.

     latnad a ferjemet...a gaytayt meg lehet foltozni a seggen...

     en meg mint a gyik, olyan vagyok...

     

    előzmény:
    maláta (1)
    2006-01-03  15:45

Címlap

top