Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Külföldön élö magyarok

anita106
Létrehozva: 2002. november 25. 13:38
Münchenben élek a férjemmel és 6 hónapos kisbabámmal. Senkit nem ismerünk itt és nagyon szívesen megismerkednénk olyan magyar házaspárral, akiknek szintén van kisbabájuk és Münchenben élnek, nincs barátuk, nincs ismerettségük, és szívesen megismerkednének.
anita106
  1. 2005. november 12. 00:234250.

    Spenot, tenyleg osszejott most minden nektek. De ezek utan mar csak jo johet!!! Nalunk napra pontosan 2 ev 5 ho a korkulonbseg. Dec 4-en lesz a Mark 3 eves. Mar nagyon varja a szulinapjat.

    Agnes-Agi, en pedig azt hittem a szigoru poroszos tanitasnal nincs rosszabb. En az itteni ovodaknak nevezett intezmenyektol vagyok ki teljesen. Ezek ugyanis nem ovodak, hanem mini iskolak. Szo szerint. Altalaban napi 4 foglalkozassal (pl. matek, zene, kornyezettan, torna, angol) du 5-ig. Olyan, hogy szabad jatek, az nincs v nem sok. En januartol akartam jaratni a Markuszt, de ilyenbe nincs szivem. Hulysegnek tartom. A francia ovoda azert merult fel, mert itt van a sarkon, rugalmas, van felnapos program is. Az egyeduli bokkeno, hogy mi nem beszelunk franciaul. Szoval, nem tudnank segiteni a gyerkocnek. De meg egy szuloi ertekezletre se tudnek elmenni. Ezert azt hiszem ez is kilove.   

    Emma, a hazaut biztos szep karacsonyi ajandek lesz anyukadnak!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  2. 2005. november 11. 14:384249.
    Az én férjem lelkész, úgyhogy ő is dolgozik még szenteste is
    A kislányom két éves, úgyhogy biztosan jobban fogja élvezni a karácsonyt, mint tavaly.

    Én mindenképpen Jézus születését állítom a középpontba. Ha kihagynám a karácsonyból, az olyan lenne, mintha az ünnepeltről elfelejtkeznénk a szülinapján.

    Nálunk még nem alakult ki rituálé, de szeretném, ha énekelnénk, imédkoznánk, a karácsonyi történetet olvasnánk, mesélnénk, vagy báboznánk a karácsonyfa mellett.

    Még nem tudom, hogy fogom a lányomnak elmondani, hogy angyal hozza az ajándékot, vagy csak egymást megajándékozzuk Jézus születsésnapján, és így ő is készíthet a családtagoknak ajándékot.

    A Mikulásról olvastam egy cikket. A régi Mikulásra, vagyis Szent Miklósra utalt az író, akitől ered a hagyomány. Ő ajándékozta meg a szegény családokat. Szóval Mikuláskor nálunk nem a Mikulás hozza az ajándékot, hanem Miklós példájára mi is megajándékozzuk egymást főleg általunk készített ajándékokkal. Ez a gyerekeket mindig megmozgatja.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_371856 (4246)
    2005-11-08  13:27
  3. 2005. november 8. 17:564248.

    Sziasztok!

    Mi sem díszítjük fel a fát, csak 24-én!

    December 6-án hajnalban jön a Mikulás, és csizmába teszi a csokit.

    Ajándékokat a fa alá MI tesszük és mi díszítjük 24-én délután. Akkor magyar szentestét tartunk.  Este kacsát eszünk.

    25-én megyünk apóshoz, a kis műanyag fenyőfáihoz, és ott pulykát eszünk, angolosan.

    De az idén megyünk haza, ha minden igaz.       

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  4. Torolt_felhasznalo_229256
    Torolt_felhasznalo_229256
    2005. november 8. 16:034247.

    sziasztok!

    Ezzel a Mikulas Karacsony dologgal en is problemazom... Ugyan is itt a Mikulas december 5-en hozza a rengeteg ajandekot a Karacsonynak meg nincs olyan hagyomanya mint nalunk.Nekem eddig sikerult megtartanom azt ami szivbol jon es mivel van Holland nagyszulo igy ugy oldottam meg hogy oda jon a Mikulas nalunk meg a fa ala ....A problema csak akkor fog kielesedni ha Nina elkezdi az iskolat 4 evesen es a masik gyerekektol hallja a sok meset amit en NEM fogok neki beadni...Epp a multheten informaltam le egy 15 eves fiut akinek a szulei magyarok de o teljes egeszeben itt no fol hogy o hogy elte meg ezeket az idoket mikot kisebb volt...Haat o bevallotta hogy volt egy par eve mikor kellemetlenul erezte magat a ket kultura kozott ....Nem egy kecsegteto jovo Ninara nezve....

    Engem  az  is elkeserit hogy itt dec elejen mar diszitik a karacsonyfat es mire karacsony lenne mar mindenki megunja....Tobbek kozott anyosom is. Mindig racsodalkozik hogy nekunk csak dec 24 -en all . Szerencsere a paromnak tetszik az ahogyan megoldottam es izgatottan varja mindig a dec 24 estet....Annak ellenere hogy itt meg munkanap is es estig dolgozik...Mire hazajon kesz a meglepi Nem kell titokban csinalnom.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  5. Torolt_felhasznalo_371856
    Torolt_felhasznalo_371856
    2005. november 8. 13:274246.

    szia Citrus! Igen a negyed nyelv a francia . Mikulast azt mi is meg fogjuk tartani biztosan, csak a karacsony meset nem tudom meg, mert megyunk Angliaba, ahol Santa hozza, megyunk haza Magyarorszagra ahol Jezuska es itt (foleg kesobb az oviban hallja majd) Papa Noel-t (karacsony papa)... most akkor ki is hoz es mit? persze lehet, hogy csak tulkomplikalom es az elelt majd megoldja, csak erdekelne, hogy nemzetkozi parok hogyan csinaljatok? Van nalatok francia ovoda? remelem csak a nyelv az es nem a stilus, mert amit itt a gyerekintezmenyekben (bolcsi, ovi) a franciak "eloadnak" hat az tragikus.. feltem is a fiam mar elore... "ridegtartas", orditozas a gyerekekkel, es eleg erdekes "nevelesi modszerek", na hagyjuk is mert egnek all a hajam..!

     

    előzmény:
    citrus (4244)
    2005-11-07  23:45
  6. Torolt_felhasznalo_672157
    Torolt_felhasznalo_672157
    2005. november 8. 12:304245.

    Citrus,

    Neked mennyi van a gyerkek kozott? Mennyi idosek most?

    A felettunk levo lakast tatarozzak, teljesen ujjaepitik. A plafinunkat atuttek, kinyitottak a strangot, csoveket csereltek.

    Azt hittem megorulok. A zaj a por.. es meg mindig tart. Senkihez nem tudok menni mert nem ismerek senkit, es a tetejeben;

    pici fiamrol kiderult, hogy a porcok a gegecsoben tul lagyak, erre meg rafazott, mert a nagy hazahozta, na azota ugy veszi a levegot mintha meg akarna fulladni. Allitolag kinovi... de addig. 

    A nagy is meg MINDIG kohog, immar 3 honapja. A mellszivomat elegedtem, veletlenul rossz gombot forditottam el a tuzhelyen.. Na csak ennyi. Drukkoljatok, hogy a rossz szeriamnak vegre vege legyen... ja az oramat is elvesztettem, amit a paromtol kaptam.

    előzmény:
    citrus (4244)
    2005-11-07  23:45
  7. 2005. november 7. 23:454244.

    Szia!!!

    Tenyleg jo regen voltal itt. En meg arra emlekszem, hogy Dani 1. szulinapjara nem tudtad, hogy milyen tortat suss es tolunk kertel tanacsokat. A negyed nyelv a francia? Mi most dilemmazunk a francia ovodan...

    Mivel nekem a parom is magyar, talan egyszerubb a helyzetunk. A Mikulas 6-ara virrado ejszaka jon es a jo gyerekeknek finomsagokat a rosszaknak pedig virgacsot tesz a csizmajaba.

    Karacsony: a Markusz tavaly 2 evesen megtanulta a "Mennybol az angyalt", persze akkor meg semmit sem ertett belole. Szerintem, ami ebben a dalban benne van az neki eleg (kis kiegeszitesekkel) Jezus szuleteserol, szoval arrol amirol ez az unnep szol.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_371856 (4243)
    2005-11-06  21:57
  8. Torolt_felhasznalo_371856
    Torolt_felhasznalo_371856
    2005. november 6. 21:574243.
    sziasztok! regen jartam nalatok, de tobbszor olvastam kivel mi tortenik! Orulok, hogy tobb helyen is "gyarapodott" a letszam gratula mindenkinek! Nalunk is megy az ido, Dani mar elmult 2 eves, 2 es negyed nyelven beszel, imadni valo rosszcsont. Arra gondoltam, megkerdezem, ti hogyan meselitek a Mikulast es a karacsonyt, hiszem Mikulas (szinte) csak Magyarorszagon van, am karacsonykor otthon ugye Jezuska, masutt meg egy "Mikulas-szeru" hozza az ajandekot... Ti mirol es hogyan meseltek? Erdekelne nagyon, hiszem lassan itt vannak az unnepek!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  9. 2005. november 6. 14:064242.
    Jómadár, ha jól olvastam, te is Erdélyből származol, mint én. Pontosan honnan, és mikor jöttél el? Én Koloysváron éltem, ott végeztem az egyetemet is, aztán jöttem Ukrajnába, Kárpátaljára férjhez. 26 éves vagyok.
    előzmény:
    jomadar (3889)
    2005-05-11  13:56
  10. 2005. november 5. 22:204241.
    Van ukran tarozkodasi engedelyetek? Konnyu volt elintezni? Gyereksegelyt hol kapsz, itt vagy Magyarorszagon? En is irtam privit!
    előzmény:
    citrus (4240)
    2005-11-05  21:29
  11. 2005. november 5. 21:294240.

    Sajnos itt is nagyon le van pukkanva az eugy. Nekem gyerekkorhazas tapasztalatom van. Nem kivanom senkinek.

    Irtam privit. Ha van meg kerdesed, irj, megprobalok segiteni.

    előzmény:
    g-eszter (4239)
    2005-11-02  19:04
  12. 2005. november 2. 19:044239.
    A Tv-ben nagyon gyorsan beszélnek, és nem tudom elkülöniteni a hangokat, mert még nem tudok eléggé.

    Ma kipróbáltam az ukrán egészségügyet. Tegnap begörcsöltem, nagyon megijedtem. Ma voltam egy magyar nőgyógyásznál Munkácson. Nagyon kedves volt, hála Istennek mindent rendben talált, de nem szabad tovább szoptatnom. Ez valamiféle magánklinika, de az állami épületen belül. A lényeg az, hogy itt mindent csak szóbeszédből tudunk, általában falusi emberektől, és ők aztán nagyon tudják! A faluban az egyszerű ápolónőt is orvosnak mondják. Szóval a nő kedves volt, de újrahasznált kesztyűvel vizsgált. Persze előtte fertőtlenitik, na de jobb lenne az egyszeri. Akartam venni előtte és elvinni, de valahogy elmaradt.

    Leghamarabb június közepén kell szülnöm, ha Isten éltet, és remélem, hogy Szlovákiában. Ha tudnál orvosi ellátásról árakat, állami és magánhelyen, elküldhetnéd priviben, vagy a cimemre (gerszabi@yahoo.com), mert érdekelne. Sokszor úgy érzem, hogy a fővárosban nem is tudják, hogy itt milyen nyomor van. Itt főleg a politikusokra gondolok. Voltam egyszer Kijevben, gyönyörű város. Tőlünk 800 km-re van, úgyhogy a szülés ott szóba se jöhet, de kösz.
    előzmény:
    citrus (4234)
    2005-11-02  00:05
  13. Torolt_felhasznalo_900692
    Torolt_felhasznalo_900692
    2005. november 2. 14:154238.

    Kedves Kismamák, Anyukák!

    A diplomadolgozatom megírásához lenne szükségem  a segítségetekre. Egy kutatást kell végeznem olyan anyukák között, akiknek a csemetéje 3 hónapnál idősebb, de 3 évnél fiatalabb. Egy 12 kérdést  tartalmazó kérdőívet kellene kitölteni. Az egész természetesen teljesen anonim. Kérlek, ha szeretnétek segíteni küldjetek egy e-mailt az EHMAN@FREEMAIL.HU címre és küldöm a kérdőívet.

    Köszönöm szépen a segítségeteket előre is.

    Üdv

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  14. Torolt_felhasznalo_777450
    Torolt_felhasznalo_777450
    2005. november 2. 03:234237.
    Hát igen, attól sem lennék boldog, ha telitömnék gyógyszerrel a csemetéimet. Az igazság, azt hiszem, megint valahol ott középtájt van. Csak ehhez nem rutinból dolgozó, hanem gondolkodó orvosok kellenének. Akik vennék a fáradtságot valóban egyéni kezelések kidolgozására. De már megint fantáziálok. Ez az utópiák világába tartozik, elvégre ők is csak emberek, akik előbb-utóbb belefásulnak a napi rutinba...
    előzmény:
    citrus (4235)
    2005-11-02  00:17
  15. 2005. november 2. 00:254236.
    Spenot, meg 1x gratulalok! Nagyon szepek a gyerekeitek. Kitartas testverfeltekenyseg teren. Allitolag az 1. ev nehez, utana mar konnyu. En azzal biztatom magam, hogy 2 nap mulva mar tulvagyunk a felen!!!  
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_672157 (4231)
    2005-10-31  14:34
  16. 2005. november 2. 00:174235.

    Tuncsi, Spenot

    itt meg pont forditott a helyzet. A leggyengebb megfazasra, kohogesre is min 3 fele gyogyszert adank plusz allergia elleni szert. En meg ettol vagyok ki, agyon gyogyszereznek mindenkit. Ezert inkabb ha lehet maradok a hagyomanyos modszereknel: mezes harsfatea, landzsas utifu szirup, eukaliptuszos balzsam a mellkasra es a hatra ill folyamatos orrszivas. Eddig (kopp-kopp) ezek bevaltak. Ja neha a Fluemucil kopteto port is bevetettem. Ezt lehet adni egeszen kicsi babaknak is.

    Egyebkent ez egy ok, amiert orulok hogy a Markusz nem bolcsis/ovis amig a Balint kicsi, legalabb nem hozza folyamatosan a bacikat, virusokat.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_777450 (4232)
    2005-10-31  19:07
  17. 2005. november 2. 00:054234.

    Szia!

    Sajnos nem ismerek ukran hanganyagot, de miert nem probalkozol a tv-vel? Eleg sok csatorna van. Egyebkent en oroszul tanulok -tobb okbol-.

    Eugy. Az allami itt is szornyu es meg sokba is kerul. Rendesen kell penzelni az apolokat, orvosokat, hogy az ember viszonylag normalis ellatast kapjon. Mondjuk itt alternativat jelentenek a maganklinikak. Persze csak ha van penzed v biztositasod, mert eleg huzosak a szolgaltatasok. Ha Kijevben szulnel, tudnek korhazat/klinikat ajanlani. Igaz nem sajat tapasztalatbol, mert en mind a 2-t Bp-en szultem, csak terhesgondozasra jartam itt. Mikorra vagy kiirva?

    előzmény:
    g-eszter (4233)
    2005-11-01  11:45
  18. 2005. november 1. 11:454233.
    Sziasztok! Én Ukrajnában, Kárpátalján élek, de Erdélyből jöttem ide férjhez 4 éve. A férjem magyar. Amit Citrus irt, azt csak megerősiteni tudom. A tarózkodási engedélyem egy év alatt lett kész úgy, hogy a férjem naponta járt a 60 km-re lévő hivtalba. Végül, mikor megvolt, ahatáron elvették, mert állitólag nem törvényesen kaptam meg, és azt mondták, örüljek, hogy nem toloncolnak ki . Végül néhány hónap alatt mégis visszakaptam, amikor kiderült, hogy törvényes volt, és már a birósággal fenyegetőzünk.

    Sajnos nem tudunk ukránul, itt mindenki magyar. Járunk nyelvtanfolyamra, de nincs lehetőség a gyakorlásra, és ez kevés.
    Egy eldugott faluban lakunk, ahol fel voltak háborodva, hogy mi benti Wc-t akarunk magunknak, ezért egy évig nem is volt.

    Citrus, tudom, hogy Kijevben főleg oroszul beszélnek, mégis nem tudsz olyan nyelv-hangkazettáról, ami az ukrán kiejtést segiti? Itt állitólag magyarosan ejtik az ukrán hangokat.

    Citrus, mi a véleményed az ukrán egészségügyről? Ott is olyan ramaty mint itt vidéken? Én Szlovákiában szültem (szlovák és román állampolgár vagyok), mert nem vállaltam, ami itt van. Most a másodikat várom, és imádkozom, hogy ne legyen komplikáció, mert a férjemnek nincs szlovák vizuma, azt egy külön tortúra megszerezni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  19. Torolt_felhasznalo_777450
    Torolt_felhasznalo_777450
    2005. október 31. 19:074232.

    Szia! Itt is ugyanez a helyzet, nem adnak semmit, mert ugyebár vírusfertőzés, az ellen nincs gyógyszer, majd legyűri, hadd erősödjön az immunrendszere... Ezért Csilla aug. közepe óta gyakorlatilag folyton náthás, néhány napokat javul, aztán visszaesik, mint most is. Próbálkozom homeos szerekkel, eddig mérsékelt sikerrel. 

    Azt értem, hogy az okot nem lehet kezelni, de hogy miért zárkóznak el a tüneti kezelés elől, fel nem foghatom. Itt minden gyerek taknyos orral mászkál, anyukákat meg ez egyáltalán nem zavarja. Szörnyű.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_672157 (4231)
    2005-10-31  14:34
  20. Torolt_felhasznalo_672157
    Torolt_felhasznalo_672157
    2005. október 31. 14:344231.

    Sziasztok,

    Latom mindenki nagyon elfoglalt... mi is. Immar ket honapos a kisbabam. Tettem fel a bemoldalamra 3 kepet a gyerekekrol, akkor keszultek, amikor szultem nincs jelszo.

    Efraim megbaratkozott az uj helyzettel, ez azt jelenti, hogy marcsak napjaban egyszer akarja megutni a babat. A kicsinek volt es van is egy legcso fertozese, ettol aztan ugy veszi a levegot mintha asztmas lenne. Nagyon rossz hallani, minden pillanatban azt hiszem, hogy megfullad. Azt mondtak, hogy majd elmulik, es mivel gyarapszik a sulya es csak szopik, ezert nem csinalnak vele semmit. A nagyobbiktol kapta, aki haza hozta a fertozest a bolcsibol, es aki immar 2,5 honapja nagyon kohog. Ugyanaz: nem kapott semmit, majd elmulik... szerintetek ez normalis? Es ez Svedorszag, nem valami elmaradott 3. vilag.

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  21. Torolt_felhasznalo_227946
    Torolt_felhasznalo_227946
    2005. október 24. 13:124230.

    Minden külföldön élö magyarnak:

    www.hungarian-books.com

    Nézzetek el erre az oldalra, magyar könyveket, DVDket, CDket, kazettákat rendelhettek kedvezményes (nem libris postaköltséggel!!) árakon.

    Mi két Németországban élö barátnö alapítottuk a boltot, elsösorban gyermekeiket idegenben magyarul nevelök számára.

    Üdvözlettel Hamburgból

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  22. Torolt_felhasznalo_229256
    Torolt_felhasznalo_229256
    2005. október 13. 20:434229.
     Ugy latom nem vagyok egyedul....Akkor kicsit megnyugodtam ,ez az elet rendje. Majd elmulik.- Vagy nem. Talan ha baratnoket szereznek az oviban bolcsiben akkor mar nem lesz annyira szukseguk rank. Akkor meg azert fogunk sirni Most akkor mi a jobb? Jo lenne ha par napra be tudnam adni valahova gyerekek kozze a masik oldalon meg verzik a szivem hogy el kell tole szakadnom...Meg soha nem voltunk par oranal tobbet tavol egymastol es akkor is csak es kizarolag a papaval maradt....Haaat...nem konnyu. 
    előzmény:
    egér (4228)
    2005-10-13  15:04
  23. 2005. október 13. 15:044228.
    Goirle, a lányom jól eljátszik egyedül, de csak akkor, ha benn maradok a szobában vele., ha kimegyek, minimum 2-3 perc múlva jön utánam, ha bezárom a szobaajtót, akkor sír. Ennek az az eredménye, hogy a háztartás nem igen halad, de tudok mellette olvasni - na persze úgy, hogy rendszeresen felfedezi, hogy mi az az érdekes dolog a mama kezében, és el akarja venni
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_229256 (4226)
    2005-10-12  21:17
  24. Torolt_felhasznalo_777450
    Torolt_felhasznalo_777450
    2005. október 13. 03:334227.
    Szia! Hát engem is rendesen lefoglalnak, de bölcsi helyett igyekszünk különféle játszóházakba, egyéb gyerekprogramokra járni. Mondjuk itt végtelen a lehetőségek száma, és így legalább Tündi társaságban is van, de én is ott vagyok és élvezhetem a látványt.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_229256 (4226)
    2005-10-12  21:17
  25. Torolt_felhasznalo_229256
    Torolt_felhasznalo_229256
    2005. október 12. 21:174226.

    Sziasztok! Mar 3x harom kulonbozo idopontban hozza akartam szolni a temaitokhoz de mindig elszallt a levelem....Titokzatos dolgok tortennek itt Mas topikba meg siman tudok irni..

    A bolcsis dologra kicsit visszaterve...en Ninat nyar elejen beirattam oktober 3 kezdessel. Mivel a datumig semmi ertesitest nem kaptam telefonalgatni kezdtem. Kiderult hogy varolistara kerult es talan januarban sorra kerul. Nagyon elszomorito mert mar igenye lenne ra mas gyerekekkel jatszani...Meg en sem birom igazan.

    A ti gyerekeitek tudnak egyedul jatszani vagy benneteket is annyira igenybe vesznek? Nekem alapjaban veve egesz nap ott kell ulnom mellette mert egyedul nem talalja fol magat. Pedig nemreg a szulinapjara is olyan sok jo jatekot kapott de semmi nem koti le igazan egyedul csak ha en is jatszom vele.Vagy ha van gyerek vendegunk. Azert is gondolom hogy nagy igenye lenne ra hogy bolcsibe jarjon. Igaz csak 2x fel napra irattam be es inkabb jatszohaznak hivjak de ha nincs hely nem erunk vele semmit 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     

Címlap

top